Nieuwsblad van neusden en Altena Wat is bezuiniging? Alleen Firma L. J. VEERMAN Firma L. J. VEERMAN liiiuienlaiMi. De heer de Jong zegt vernomen te hebben dat dit door een brandmees ter is gebeurd. De heer Koekkoek zou adviseeren idat dit door het gemeentebestuur wordt gedaan. Met algemeene stemmen wordt be sloten, het crediet hiervoor te ver- hoogen. De Voorzitter deelt mede, dat het plan bestaat om in deze gemeente een huishoudcursus te houden, wan neer men hier een geschikt lokaal kan krijgen en de gemeente voor dit doel een kleine subsidie zou wollen verstrekken. Weth. de Jong licht deze zaak nader toe en zegt dat op zoo'n cur sus vrouwen en meisjes worden onder wezen hoe men op de voordeeligste en goedkoopste wijze het middageten kan bereiden. Spr. vindt dit voor het plat teland een leerzame cursus, welke bestaat uit 6 serie's van 6 lessen. De heer Nieuwenhuizen informeert hoeveel deelneemsters er moeten zijn. De heer de Jong zegt dat dit ver schillend is, spreker heeft vernomen, Üat er in Werkendam 35 deelneem sters zijn, en gelooft, wanneer men dit goed begrijpt er hier wèl liefhebberij voor zal zijn. De heer v. Leeuwen vindt het voor onze gemeente een nuttig iets. De heer v. d. Meijden vraagt, hoe dikwijls deze cursus gehouden wordt. De Voorzitter antwoordt van 2 keer per week. Met algem. stemmen wordt hierna besloten hieraan een subsidie te ge- van van f 25. Hierna schorst de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat van de 42 posten van schoolgeld en hondenbelasting, welke nog openstaan er slechts 1 inbaar wordt verklaard. Op voorstel van B. en W. wordt dit besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer Nieuwenhuizen of de verordening is vastgesteld, wat betreft het visschen op Zondag, waarop de Voorzitter be vestigend antwoordt. De heer Nieuwenhuizen heeft deze menschen hierop gewezen, doch ze komen toch Zondigs nog visschen, spr. heeft de Gem.-Veldwachter hier van reeds kennis gegeven. De Voorzitter zegt dat het niet mag, len zal probeeren wat er aan te doen is om dit tegen te gaan. De heer Nieuwenhuizen meent, als het zoo doorgaat, de menschen hier ook gauw zullen beginnen. De heer Burghout vraagt, nu de gemeente begroot ing is aangeboden, evenals andere jaren de secretaris er bij tegenwoordig kan zijn voor 't noo- "dig advies, waarop de Voorzitter be vestigend antwoord. De heer v. Leeuwen informeert naar het legesgeld dat hij moest be talen voor een geboorte-extract, dat hij moest overleggen om als raadslid te worden toegelaten. De Voorzitter zegt, dat de leden dit zelf moeten betalen. Hierna spreekt de Voorzitter, naar aanleiding dat dit de laatste raads vergadering is van deze zittingsperi ode de navolgende rede uit. Mijne Heeren, Nu wij aan het einde van deze vergadering zijn gekomen, die on voorziene omstandigheden voorbe houden, de laatste bijeenkomst zal zijn, die in Uwe zittingsperiode 1931- 1935 werd gehouden, zij het mij ver gund tot afsluiting van dit tijdvak nog eenmaal het woord tot U te rich ten. Het vierjarig tijdvak dat thans ach- jter ons ligt is in verschillend opzichtj een verre van gemakkelijk tijdvak jgeweest. Het zijn veelbewogen dagen die ons volk de laatste jaren heeft beleefd, dagen van steeds weer te- rugloopende conjunctuur, zonder uit- -zicht op daadwerkelijke opleving. Ge volg hiervan was, dat de taak van allen die op eenigerlei wijze tot re- jgeeren werden geroepen belangrijk "werd verzwaard. Het is vooral het spook der werkloosheid, dat èn Rijk èn Gemeente zulke groote zorgen gaf. "Zagen wij eenerzijds een al maar verdere inzinking van het welvaarts- en inkomstenpeil der bevolking, an derzijds moesten steeds grooter be dragen uit de publieke kassen wor den gevoteerd ter financiëering van de voorzieningen getroffen t.a.v. de werkloozen. Ondanks Rijkshulp was hét verschillende gemeenten niet meer mogelijk op eigen wieken te blijven drijven en kwamen zij daardoor onder Rijkstoezicht. Zij die het nog wel konden zagen hun positie als 't ware met den dag slechter worden en re serves en voordeelige saldi als sneeuw voor de zon smelten. Al werd door de instelling van het werkloosheids- subsidiefonds veel verbeterd, de kwaal kon niet worden weggenomen. Ook in Almkerk hadden we bij tijden met groote werkloosheid te kampen, al zijn we Gode zij dank, niet het zwaarst getrbffen. Waar we het voorrecht hadden, dat onze schul denlast laag was, hebben we ons tot op heden nog met eigen middelen kunnen redden. Echter moesten daar toe alle belastingen in den top wor den gevoerd, terwijl onze niet onbe langrijke voordeelige saldi van vroe ger zoo goed als zijn verdwenen. De toekomst ziet er dan ook allesbellalve rooskleurig uit. Mede als gevolg van de ongunstige tijdsomstandigheden, maar ook door de voortschrijdende ontwikkeling der techniek, waardoor het leven als 't ware in andere banen wordt gestuwd, konden we bij de hoogere regeerings- organen opmerken een voortgaande drang naar centralisatie. De raad mocht nog wel regelen, maar langs lijnen door hoogere organen aangege ven. Ik behoef U slechts te noemen vaststelling steunregelingen, bouwver ordening, politieverordening, ambte narenreglement e.d. Ondanks deze meer en meer be perkte bevoegdheid van den Raad en de zeer ongunstige tijdsomstandighe den, kan de Raad toch met voldoe ning terugzien op het werk dat hij in de afgeloopen periode mocht ver richten. Het gewichtigste besluit dat werd genomen is wel dat tot het aangaan van een contract tot waterlevering met de waterl. Mij. Noord-West-Bra bant. Jarenlang heeft het vraagstuk der watervoorziening, dat zoo urgent was, om een oplossing gevraagd. Nog geheel onverwacht is dan de oplos sing gekomen. Van de gelegenheid tot aansluiting werd reeds een ruifn gebruik gemaakt en vooral in dezen droogen tijd is het heerlijke leiding water voor velen een uitkomst. In verband met de heerschende werkloosheid werden verschillende voorzieningen getroffen, als het in voeren van een steunregeling, het plaatsen van werkloozen bij 'n. werk verschaffing, het verleenen van toe slagen op bondskassen e.a. Bezuiniging is het koopen van een blok CHROMO VLOEICARTON van 10 of 25 cent en het koopen van een agenda uit onze oprui ming agenda's. Boekhandel HEUSDEN, Vastgesteld werden een verorde ning regelende de eischen van be noembaarheid en bezoldiging van den gemeenteveldwachter en een verorde ning op het agentschap der arbeids bemiddeling, benevens een instructie voor den agent. De bouwverordening en de alge meene politieverorden. werden gron dig herzien en opnieuw vastgesteld. Mede in verband met de noodzake lijkheid van het verhoogen der in komsten, werd de legesverordening gewijzigd en aangevuld, terwijl ook de verordening tot heffing van be grafenisrechten een kleine wijziging onderging. Op aandringen van de aangesloten gemeenten werd de vleeschkeurings- dienst omgezet in een bedrijf als be doeld bij art. 122 der gemeentewet en in verband daarmede de gemeen schappelijke regeling met de aange sloten gemeenten gewijzigd en een beheersverordening vastgesteld. Te vens werd de verordening op de hef fing en die op de invordering van keurloonen gewijzigd. Vastgesteld werden reglementen op den rechtstoestand van den Secreta ris, den Ontvanger en de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Een verordening werd in het leven geroepen tot afwijking van de bepa lingen der winkelsluitingswet. Besloten werd tot conversie der verschillende geld leeningen. De aansluiting aan het destructie bedrijf voor vee en vleesch, waartoe in een vorige zittingsperiode werd besloten, werd een feit. Gelden werden beschikbaar gesteld voor aansluiting van de veldwachters- woning aan het Rijkstelefoonnet. Ter gelegenheid van de wisseling van gemeentegeneesheer werd de dokterswoning verkocht. Voorts nam de Raad het besluit tot verbouwing van het gemeentehuis en het aanbren gen van een centrale verwarming. De electriciteitstarieven werden opnieuw verlaagd en een vastrecht tarief ingevoerd. Op verzoek van Ged. Staten werd een verordening ontworpen tot hef fing van gelden van hen die als be smettelijke zieken ten koste der ge meente in een ziekenhuis worden ver pleegd. i Nog werd besloten tot gedeelte lijke vernieuwing van de dorpsstraat en tenslotte werd een crediet ver leend voor aankoop van brandweer materiaal voor het blusschen van brand door middel van de waterlei ding. Moge de toekomst openbaren, dat al deze besluiten zijn geweest in het waarachtig belang der gemeente. Al was er bij het nemen daarvan in sommige opzichten nog al eens verschil van gevoelen, zoo kon, even als voorheen, de goede toon ten slotte toch behouden blijven. Voor Uwe welwillendheid en medewerking bij de behandeling van de zaken die ons waren toevertrouwd wil ik U dan ook hartelijk danken. Gedurende de verstreken zittings- tijd hebben geen mutaries door over lijden, vertrek of anderszins in Uw midden plaats gehad. U werd het groote voorrecht geschonken, dat God U allen bij het leven en de gezond heid heeft willen sparen. Zelden kwam het voor dat een der leden wegens ongesteldheid moest verzui men. Toch heeft de Engel des doods deze raadzaal niet onberoerd gelaten. Het was de Secretaris-Ontvanger, die in September 1933, door God uit dit leven werd opgeroepen. Zijn plaats als secretaris werd ingenomen door den heer A. Geudeke, ambtenaar ter secretarie en zijn plaats als ontvan ger door Joh. Koekkoek. In plaats van den heer Geudeke werd tot amb tenaar ter secretarie benoemd de heer A. J. v. Dobben de Bruyn, ambte naar ter secretarie te Reeuwijk. Thans mijne Heeren is voor een viertal Uwer het oogenblik van schei den aangebroken. Met een drietal daarvan n.l. de heeren Van der Meij den, Verschoor en Van der Stelt, heb ik gedurende m'n geheele ambts periode mogen samenwerken, terwijl de heer de Bok slechts vier jaren deel uitmaakte van Uw College. Was de discussie met een enkele Uwer in het begin van m'n voorzitterschap van den Raad nog al eens scherp, zoo kwam daarin langzamerhand ver andering. We leerden elkander, na dat we onze krachten hadden geme ten, meer en meer kennen, vertrou wen en waardeeren. Zoowel onze goe de eigenschappen als onze gebreken en tekortkomingen bleven daarbij niet verborgen. Wanneer wij nu in het licht van eigen onvolkomenheid, elkanders gebreken beschouwen en we vergeten en vergeven datgene waarmede we elkander onaangenaam geweest zouden kunnen zijn, dan kun nen we met een zuiver geweten van elkaar scheiden. Allen hebt ge een aantal jaren als vertegenwoordigers der burgerij de belangen der gemeente als lid van den Raad mogen behartigen, naar gelang van de gaven en krach ten U door God geschonken. Het was niet altoos een gemakkelijke en dank bare taak die ge hadt te vervullen. Door de uitbreiding der gemeente lijke bemoeiingen werden U steeds weer nieuwe vraagstukken ter be oordeeling en beslissing voorgelegd. En waar eigen- en gemeentebelang veelszins praralel liepen, was het voor U vaak verre van gemakkelijk om het gemeente- of algemeen be lang te doen domineeren. Hartelijk wil ik U danken voor al hetgeen U als raadslid in het be lang van de gemeente Almkerk hebt verricht. Het zij mij vergund daarbij een afzonderlijk woord te richten tot den heer v. d. Meijden. Meer dan 30 jaren hebt U onafgebroken deel uit gemaakt van den raad dezer ge meente. Veel is er sindsdien veran derd. Hoevele medeleden hebt gij niet zien gaan en komen. Zes malen zaagt gij de leiding der vergadering in andere handen gelegd. Gij hebt gedurende dien tijd normale tijden meegemaakt, maar ook tijden van hoogconjunctuur en depressie. Op ge meentelijk gebied heeft zich gedu rende Uw zittingstijd een geweldige verandering voltrokken. De gemeen telijke taak werd niet alleen belang rijk uitgebreid, maar werd ook her vormd. Uw beste krachten hebt U aan Uw taak als raadslid willen wij den. Vriendelijk en gemoedelijk in den omgang, kennende het spreek woord, dat spreken zilver, maar zwij gen goud is, en steeds trouw op Uw post zijnde, waart ge een voorbeeld voor Uw medeleden en maaktet gij het den Voorzitter bij de leiding der vergaderingen steeds gemakkelijk. Ik dank U daarvoor, zoomede voor alles wat U in al die jaren voor de gemeente hebt gedaan, recht harte lijk. Waar ge reeds een hoogen leef tijd mocht bereiken, daar hoop ik, dat God U in Uw levensavond steeds met Zijn gunst moge omringen en Zijn bijstand U rijkelijk moge -doen ervaren. Heeren ik hoop, dat het U allen wel moge gaan en dat gij, zoo U dat mogelijk is, ook buiten den raad, in het belang van de gemeente wilt werkzaam zijn. Zij God U in Uw verder leven na bij en schenke Hij U wat ge daarin behoeft. De heer v. d. Meijden dankt den Voorzitter voor de aangename woor den hem toegesproken, en hoopt, dat de Burgemeester nog lang als hoofd der gemeente mag werkzaam zijnen Jhoopt tevens dat er betere rijden zullen aanbreken. Ook wenscht spr. de beide wethouders met de leden van den raad Gods besten zegen toe. Hierna sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. Uw omzet kunt U verhoogen door regelmatig te adverteeren in het Vraagt speciaal onze advertentietarieven. HEUSDEN. motorriteer op onbewaak ten overweg veronge lukt. Op den onbewaakten overweg bii wachtpost 10 onder de gemeente Schalkwijk is een ongeluk met doode- lijken afloop, gebeurd. Door den sneltrein, die uit Utrecht was ver trokken, is de 23-jarige motorrijder Mullingers uit Brevenbicht, landme ter van beroep, die in de omgeving werkzaamheden verrichtte, gegrepen en vrijwel onmiddellijk gedood. De trein had ruim twintig minuten ver traging. bestuurder van vracht auto gedood. Op den Gooweg ter hoogte van de R.K. Begraafplaats te Noordwijk- Binnen, is een vrachtauto, bestuurd door den bloemenkoopman Glasber gen uit Rijnsburg en komende uit de richting Haarlem, tegen twee hoo rnen gereden. De wagen werd geheel vernield. De bestuurder was op slag dood. Een tweede inzittende kwam er met eenige schrammen af. Het ongeluk moet worden toege schreven aan het feit, dat de bestuur der door slaap, werd overmand. o— het conflict in de til burg sc he wollenstoffen- industrie. Het A.N.p. meldt nog uit Tilburg: Bij de firma de Rooy van Wijk hebben 62 arbeiders het werk niet hervat, zoodat ook deze fabriek groo- tendeels stil ligt. De Vereeniging van fabrikanten van wollen stoffen te Tilburg heeft ter kennis van het personeel ge bracht, dat deze fabrieken op Don derdag 29 Augustus zullen zijn ge sloten en opnieuw worden aangezet op Dinsdag 3 September om 8 uur 's morgens. Aan de arbeiders, die tot en met Woensdag 28 Augustus, hun arbeid in de fabrieken hebben voort gezet, resp, den arbeid na een tijde lijke onderbreking hebben hervat, zal over Donderdag 29 Augustus 8 1/2 maal het minimum uurloon worden uitbetaald, voorzoover althans deze arbeiders op 3 September op het aan gegeven uur den arbeid hervatten. Hierbij valt op te merken, dat Til burg van Vrijdag tot en met Maan dag kermis viert, gedurende welken rijd de fabrieken gewoonlijk geslo ten zijn. twee"agenten aangevallen. De betrokkene overmand en gear resteerd. Dinsdagmiddag werd politie-assis- tentie gevraagd door het gezin W. Z., wonende in de noodwoningen aan den Wiekslooterweg te Soest. Twee agenten van politie begaven zich naar het opgegeven adres en troffen W. op den openbaren weg voor zijn wo ning aan. Op een hem gestelde vraag, gaf hii te kennen,, dat er van twist geen sprake was. Hii noodigde hen uit mee naar binnen te gaan, opdat zii van zijn vrouw konden hooren. dat wat hij zeide waar was. Beide agen ten gingen mee naar binnen èn na dat hij de kamerdeur had gesloten, ontstak W. in woede, trok zijn mes en sloeg er als een razende mee op de agenten in. Er ontstond een vecht partij, waarbij beide agenten door het mes bloedend werden gewond. Hun kleeding werd op verscheide ne plaatsen stukgescheurd. Na een hevig gevecht gelukte het den agen ten W. te overmeesteren, waarna om nieuwe polirie-assistenie werd ge vraagd. Onmiddellijk begaven zich nog- twee agenten per auto naar het huis van w., die toen kon worden inge rekend. Een van beide agenten met wie W. had gevochten, was zoodanig ge wond, dat hii zich onder, behande ling van een dokter moest stellen. W. zou zich schuldig hebben ge maakt aan het plegen van ontuchtige handelingen met zijn minderjarige dochter. W. heeft een volledige be kentenis afgelegd en zal ter beschik king worden gesteld van den officier van justitie. W. staat bekend als een gevaarlijk! individu, die al verscheidene vonnis sen achter den rug heeft. SCHANDELIJKE DIERENMISHANDELING. Een paard met een brandende bos stroo aangedreven. Te Oudelande heeft zich een ge val van ergerlijke dierenmishandeling voorgedaan. Bij het uitrijden van mest uit den mestput op de hofstede weigerde een der paarden te trek ken. De voerman J. S. maakte zich van den landbouwer W. de Jager, toen zóó boos, dat hij een halve bos stroo haalde, die in brand stak en tegen het achterlichaam van het paard hield. Hierdoor heeft het dier een ernstige brandwonde opgeloopen. Zelfs de staart van het dier stond in brand. De politie, aan wie het ge val ter oore kwam, heeft proces-ver baal opgemaakt, zoodat het slot van deze schandelijke daad wel voor de rechtbank te Middelburg zal volgen. o JEUDIGE DUIKERS. Hulp aan een schipper, wiens schip was gezonken. Twee Amsterdamsche jongens, de 20-jarige Kingma en diens vriend Fey hebben dezer dagen, aldus de Te legraaf, in het Merwedëkanaal een waagstuk uitgehaald, dat een van hen gemakkelijk het leven had kunnen kosten. Met groot gevaar voor eigen leven heeft het tweetal na tallooze mislukte pogingen kans gezien een bedrag aan geld en eenige kleedingstukken uit het Rijnscheepje Anna te halen, dat de vorige week gezonken is. Toen de jongens kort na het on geluk uit de krant hadden gelezen, hoe ernstig schipper Kuis door het verloren gaan van zijn boot gedupeerd was, vatten zij het plan op om den man te helpen. Per kano voeren zii naar. de plaats waar de boot ge zonken was en boden daar den schip per aan een onderzoek in de roef van het vaartuig in te stellen om zoo mogelijk nog wat kostbare stukken te redden. Hoewel Kuis het gevaar van deze pogingen inzag en aanvan kelijk1 niet op het stoutmoedige plan wilde ingaan, zwichtte hii ten slotte voor de spontaniteit, waarmede de jongens hun diensten aanboden. De schipper was blijkbaar het meest ver legen om zijn Zondagsche pak en om het geld, een bedrag van veer tig gulden, dat nog in zijn roef moest zijn. Hii duidde Kingma, die naar beneden zou gaan precies aan op, welke plaats de kleerenkast in de roef stond. De kastdeur zou Kingma echter niet kunnen openen, wanneer hij niet het deurtje van de roef ach ter zich dicht sloot. De duiker zou zich dus onder water als het ware in de kleine kajuit moeten opsluiten, alvorens hii de kleerenkast kon open doen. Zelfs deze mededeeling, die een ei"- varen duiker tot ernstig nadenken zou hebben gestemd, schrok de jongens niet af. Kingma liet zich een touw om het middel binden, gaf zijn vriend eenige instructies om het touw op te halen zoodra hii in gevaar mocht ver- keeren en dook toen in het water weg. Vol spanning wachtte men bo ven op het resultaat van dezen eer sten gevaarlijken tocht. Vrij lang bleef Kingma onder water en men be gon er reeds over te denken om den dapperen jongen weer op te trek ken, toen zijn hoofd boven water kwam en hii triomfantelijk vertelde, dat hij het trapje, dat naar de roef /eidde, reeds had gevonden. Het moeilijkste en meest gevaar lijke werk zou nu volgen. Onver schrokken dook Kingma naar bene den om te probeeren de roef deur open te krijgen. Na tallooze vergeef- sche pogingen gelukte hem dit ten slotte. Toen het eindelijk zoo ver was en de jonge duiker alle krachten, die hem nog restten had verzameld, ondernam hii het allermoeilijkste ex periment. Doordringend tot de roef, de deur achter zich dichtsluiten en dan naar de kleerenkast met het geld en goed. Angstig werd de spanning der wach tenden toen Kingma nogmaals te wa ter ging en daarna zoo lang weg bleef, dat men zich ernstig onge rust maakte over zijn lot. Niemand durfde aan het touw te trekken, uit vrees, dat men den stoutmoedigen jongen dan misschien achter de deur van de roef als het ware zou vast klemmen. Wachtte men te lang met deze reddingspogingen, dan zou dit misschien den dood van Kingma kun nen be teekenen. Seconden leken mi nuten. Eindelijk verscheen tot groote vreugde van Fey, den schipper en vele nieuwsgierigen het hoofd van Kingma weer boven het water. Springlevend kwam hii te voorschijn methet Zondagsche pak van den schipper en de veertig gulden. Kort hierna vertrokken de moedige jon gens weer in hun kano naar huis.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2