So. 5568 Vrijdag 36 Aug. M. NORT, Gorinchem, 3 WflSCHMflCHINES G De Grootmoeder. TWEEDE BLAD De school is reeds begonnen. Voor Handkracht met prima eikenhouten kuip, vanaf f 17.50. Voor Electriciteit met prima Motor vanaf f 45.00. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. In verschillende uitvoeringen voorhanden. Ijzerhandel - Gorinchem - Tel. Int. 840. FEUILLETON. GEDIPLOMEERD OPTICIEN. «- q io ren pracht vlek- r d l 1 b VRIJE LEPEL en VORK BEHOORENDE BIJ HET REGELING INLEVERING RIJKSGOEDEREN. Door den Indeelings-districtscomman dant te 's Hertogenbosch ie bepaald dat de inlevering van de rijksgoederen door dienstplichtigen, die op 1 October as naar de Aanvullingsreserve overgaaD, zal o.m. plaats vindeD als volgt Te WAALWIJK op 17 October voor de gemeenten HeusdeD, Waalwijk, Loon op Zand, Eethen, DruneD, Op- en Neer- Andel, Giessen Rijswijk, Wijk c.a. en Veen. Te RAAMSDOMCSVEER op 16 October voor de gemeenten Dongen, Raamsdonk, Waspik, Almkerk, 's Gravenmoer, Made c.a, DusseD, Woudrichem, Werkendam, De Werken c.a., Sprang-Capelle en Geer- truidenberg. Vervolg raadsverslag SPRANG-CAPELLE. De heer Kerst vraagt zich af of het wel op den weg van den raad ligt, der gelijke motie's te steunen. Zijn er grie ven, dan moet de gemeente die in de vergadering van aandeelhouders naar voren brengen, dit is de taak van den vertegenwoordiger van de gemeente, de raad heeft daarover niets te zeggen. De heer Verheijden zegt, dat ieder raadslid van een aangesloten gemeente feitelijk aandeelhouder is. Spr. zou dus zeggen, dat deze wel degelijk een stem in het kapittel! hebben, anders gaat het net alls met de aandeelhouders in een vennootschap, die hebben ook niets te zeggen. De heer Kerst meent, dat dit de Schuld van de aandeelhouders zelf is, deze kunnen hun stem wel' degelijk in een vergadering van aandeelhouders doen hooren. De Voorzitter merkt op, dat de ge meente aandeelhoudster is, de Burge meester is haar afgevaardigde voorde aTgemeene vergadering. Geeft de raad den Burgemeester een opdracht mede, dan kan deze in de vergadering naar vo ren worden gebracht. Dan volgt men ook den juisten weg. Nu doet men niets dan napraten, het salaris is toch vastgesteld in een vergadering van aan deelhouders. B. en W. stellen dan ook voor geen adhaesie te betuigen, het col lege stelt vertroruwen in het bestuur van de maatschappij', dit niet alleen naar aanleiding van hetgeen hier is gespro ken- doch ook uit verkregen inlichtin gen. De raad van Commissarissen schrijft in antwoord op de vraag om inlichtingen, dat hij aanvankelijk van meening was, de motie's van de ge meenten Waspik en Geeriruidenberg naast zich neer te leggen, waar even- i wel de burgemeesters van beide ge- meenten mede in de commissie voor het nazien der rekeningen hebben ge zeten en door geen van beiden in deze vergadering bezwaar is gemaakt te^en de betreffende posten, de commissie zelfs met aigemeene stemmen een woord van dank heeft gebracht aan het bestuur en in het bijzonder aan den president-commissaris, wiens verdiens.e men zoo hoog aansloeg, dat met aige meene stemmen werd voorgesteld, deze j voor de jaren 1933 en 1934 een grati ficatie van f2300 toe te kennen, voor i het belangrijke werk, door dezen ver richt, is men op die meening terug gekomen. I Uit de notulen der vergadering blijkt dat de heer Dekkers, burgemeester van Waspik, heeft verklaard, dat de gratificatie 2 maal f2303 voor den pre sident-commissaris was te rechtvaardi gen. Deze bedragen zijn ook niet te beschouwen als loon. De heer .Moons heeft gedurende 10 jaren zonder eenige belooning de leiding gehad. Onder zijn leiding, waarbij 1 jaar zonder directeur, is de maatschappij sterk vooruit gegaan. Onder zijn bemoeiingen is de proce dure met de gemeente Breda tot een i goed efnde gebracht, wat de maatschap- pij een voordeel van f39.003 heeft be zorgd. door zijn bemoeiingen is de re cognitie aan de provincie van f 20.0. tot f 1000.per jaar teruggebracht. De aansluiting van het Land van Heusden en Altena, dat groofendeels aan zijn bemoeiingen is te danken, bezorgd de maatschappij ruim f70.000 per jaar. daaraan is dan ook te danken, dat een tariefverlaging van f 50.000 per jaar mogelijk was. De exploitatiekosten zijn het laag ste van alle soortgelijke bedrijven, het is dan ook alleszins te begrijpen dat de overheid het werk van den heer Moons zeer waardeert. De commissie meent dan ook, dat de motie's van de raden van Waspik en Geer.ruidenterg een anderen ondergrond moet hebben, i vermoedelijk kan men in Geer.ruiden- berg niet goed verkroppen, dat de pre sident-commissaris is begiftigd met een lintje. De heer Verheijden vraagt of er van een recognitie van f 2030.door de provincie sprake is, waarop de Voor zitter toestemmend antwoordt. De heer Verheijden zegt, dit maar even te hebben wilden vastleggen, 'tis te gek dat zooiets noodig was. De heer de Boer kan zich niet ver- eenigen met het voorstel van B. en W. Is de tariefverlaging evenwel voldoen de geweest, waar de rente van 6 pCt. op 41/2 pCt. is teruggebracht. De Voorzitter wili zoo aanstonds nog even antwoorden op de vragen door den heer Michaëli in de vorige verga dering gesteld, tegelijk kan dan de heer de Boer waarschijnlijk bevredigd wor den. De heer de Boer vraagt of de schat ting wel juist is geweest van de huur waarde. Hij heeft niemand gezien, mo gelijk dat men er met een auto langs gereden is, maar op die manier kan men toch geen schatting maken. De Voorzitter merkt op, dat de schat ter van de maatschappij misschien reeds 10.000 perceelen heeft geschat, als die er langs loopt kan hij best een sghat- ting maken. De heer Verheijden zou zeggen, men moet niet naar de grootte der huizen kijken, het was beter dat men bij de menschen in hun portemonnaie keek. Tegen het voorstel van B. en W.. om geen adhaesie te betuigen, stemmen de heeren Michael en Kraak, terwijl de heeren Verheijden en de Boer bui ten stemming bleven, de andere heeren stemden voor. De Voorzitter zegt. dat hij naar aan leiding der vragen in de vorige ver gadering door den heer Michael ge steld. bij de waterleiding maatschappij om inlichtingen heeft gevraagd. De pre sident-commissaris heeft de tcezegg'ng gedaan, dat hij in het vervolg aan wij ziging in de tarieven etc. voldoende pu bliciteit zal geven. Wat de aansluiting van het Land van Heusden en Altena betreft, deze staat geheel afzonderlijk. De gemeenten in die streek hebben zich voor het eerste jaar voor 59 pCt. en voor de daarop yolgende jaren voor de vo le 103 pCt. garant verklaard. De gemeenten hier betalen daaraan dus niet mede. Wijziging begrootingen 1934 en 1935 en nadere vaststelling begrco ing 1935. De Voorzitter deelt mede. dat Ged. Staten de begrooting voor 1935 niet hebben goedgekeurd, omdat daarop het bekende bedrag subsidie van het rijk was uitgetrokken. Na alle moeite die is gedaan, om dit bedrag nog opge nomen te krijgen, is tenslotte geble ken. dat de dienst 1934 nog een batig saldo zal opleveren. De personeele be lasting heeft f3300 meer opgebracht dan was berekend en de vermogensbe lasting f1603. daarbij zijn ook nog ver schillende posten van uitgaaf en ont vangst, die een voordee ig saldo heb ben opgeleverd. B. en W. stellen thans voor de begrooting opnieuw vast te stellen en aan Ged. Staten ter goedkeuring toe te zenden. Verheijden. Eere aan den belasting inspecteur. De heer de Bas noemt het uiterst gunstige mededeelingen. Hierdoor zal het mogelijk, dat de belasting betalers van de 200 opcenten der personeele belasting ook terug be taald zal kunnen worden. Men ziet 1 aldus spreker, dat er ook nog wel onverwachte buitenkansjes zijn. Met aigemeene stemmen wordt de begrooting 1935 opnieuw vastgesteld en worden de begrootingen 1934 en 1935 gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Voorstel tot voteering van gelden voor uitbreiding en verbetering van het raadhuis. De Voorzitter zegt, dat het de hee ren bekend is, dat in het gemeente- Uw kleinen gaan weer naar school, laat dus tijdig hun oogen onderzoeken en, zoo noodig, schaf U een BRIL aan van Zusterhuis 6 huis bergruimte te kort is. B. en VV. stellen daarom thans den raad voor achter het raadhuis een gedeelte bii te bouwen en de bo venverdieping daarvan te gebruiken voor opberging van het archief. De onderverdieping wordt een kelder ruimte, waar de kachel voor de cen trale verwarming kan worden onder gebracht en die tevens dienst zou kunnen doen als stemlokaal. Door den verkoop der O. L. School in de Heistraat moet ook daarin worden voorzien. Verder is aanschrijving ge komen tot er een betere bewaar plaats voor busvleesch en boter moet komen, deze staat nu in de kamer van den gemeente-ontvanger. De kosten dezer verbouwing worden geraamd op 1600 a 1700 gulden. Tevens stellen B. en W. voor cen trale verwarming aan te brengen. Jaarlijks moet de gemeente een be drag van ruim f 400 betalen voor ge garandeerd gasverbruik. B. en W. zouden dit gas, dat thans niet ver bruikt wordt willen bezigen voor de centrale verwarming, waardoor kos- telooze verwarming wordt verkregen. Liet contract met de gasfabriek loopt tot 1941. Verder zou in de burge meesterkamer een nieuw 'ameuble ment moeten komen en zouden B. en W. de raadzaal van een lambri seering willen voorzien en later bii pleisteren en opschilderen met wa terverf. De totale kosten voor een; en ander worden geraamd op f 4000, waarvoor een leening zou zijn aan te gaan, af te lossen in 15 jaar. De heer de Bas kan zich volko men met het voorstel van B. en \V. vereenigen. Als echter de overeen komst met Kaatsheuvel is afgeloo- pen, kan dan ook een andere ver warmingsbron worden aangebracht. De Voorzitter antwoordt, dat eii vanzelf eerst de mogelijkheid is ons met de gemeente Kaatsheuvel op nieuw een overeenkomst te sluiten. Zou dit niet lukken dan zou de gas kachel vervangen moeten worden! door een cokeskachel, die f 250.— zou kosten. De heer Kraak kan zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen, hij zou B. en W. willen adviseeren de uiterste zuinigheid te betrachten, Is er sprake van verlichting van den Winterdijk dan kan daar niets van 1760 1935 SLECHTS BEPERKTE VOORRAAD OVERAL VERKRIJGBAAR BESTEL DUS SNEL Bij aankoop van een pond RAVENSWAAY's bekende Groenmerk-Koffie a 30 ct. per half pond geven wij tijdelijk asvca 1 i'.-v- :>VV DEZE KOFFIE IS BIJZONDER FIJN VAN SMAAK EN GEURIG 194. Mijn vriend Pauffert. Dien ken ik niet; wie is hij? Inspecteur van politie. Zoo! hebt gij kennissen onder de .'politie Ja, overal, baron. Men kan nooit weten, waar dat goed voor is. Dus heeft Pauffert het lijk uit de rivier zien halen? Zeker. Hij was een van de agen ten, die den commissaris van politie hielpen. En wat heeft men met het lijk gedaan? Het is onderzocht geworden en daarna begraven. Dat was natuurlijk ook het beste, wat meo kon doen. Dus heeft men de politie de plaats aangewezen, waar men moest zoeken. Ja. Dat bewijst, Grüder, dat er getui gen van de misdaad zijn. Natuurlijk. Maar toch is het moeielijk te be grijpen, dat men eerst na zes maanden daarmee is opgekomen. Wie heeft het aangegeven? Dat heeft Pauffert mij niet gezegd. Die zaak is heel geheimzinnig. Drommels, baron, de meeste mis daden zijn geheimzinnige zaken! De baron luisterde niet meer. Hij zat met gefronste wenkbrauwen na te denken. Waarom denkt ge? vroeg Grü der. Aan hetgeen gij mij hebt ver haald, vriend, aan die aanklacht na zes maanden tijd. Ik was er ook zoo verwonderd over, baron; maar de aanklager heeft zeker zijn redenen gehad, om niet eer der te spreken. Welke redenen? Dat kan ik u niet zeggen. De baron zweeg een oogenblik en hernam daarna: Maar dan is er ook een schul dige? Zeker, baron. Is de schuldige bekend? Ja. Bekend! riep de baron uit en werd paarsch van schrik. Ja, volgens hetgeen Pauffert mij heeft gezegd, zoekt men hem. O! men zoekt hem, zeide de baron kalmer. Hij stelde zich weer gerust. Als men aan het zoeken van den moordenaar was, was men ook op het verkeerde spocr. Grüder, hernam hij weet gij den naam van den moordenaar? Neen; Pauffert heeft het mij niet niet willen zeggen, maar wel, dat de moordenaar een Italiaan isf Een Italiaan! Ja, en die Pierre Darasse lange jaren heeft gekend. Zoo! En, als ik mij niet vergis, is men hem op het spoor, en zal hij weldra gearresteerd worden. De baron verontrustte zich opnieuw, hoe goed hij zich ook achter zijn grooten naam en titel verborgen waan de. was hij niet gerust. En toch dacht hij, dat niemand zou kunnen vermoeden, dat de Italiaan Pao lo en de baron de Verboise dezelfde persoon was. Maar hoe heeft men Paolo als be drijver van den misdaad kunnen aan klagen? Dat had hij wel willen weten. Maar hij kon de oplossing van het raadsel niet vinden. Eindelijk zeide hjij tot zichzelf: Ik ben de baron de Verboise en die heeft niets te vreezen. Geneviève..? Maar zij zal Paolo toch niet hebben aangeklaagd. En dan, Geneviève is ver dwenen, misschien heeft zij wel een einde aan haar leven gemaakt! O, baron! ik weet niet, of ik mij vergis, maar het is, alsof die geschie denis een raren indruk op u maakt. Ja, zij doet m ijnadenken, Grüder. Maar het is al zeven uur, en wij moes ten nu maar eens gaan dineeren. Gij hebt wezenlijk gelijk, baron. De baron trok zijn overjas aan, zette zijn hoed op, nam zijn stok in de hand, en de twee spionnen wilden juist uit gaan, toen er aan de deur van het apppartement wérd gescheld. Hé ,wat is dat? riep de baron. Ga eens zien, wie er schelt, maaq ooe niet open, voordat gij weet, wie er is. De Duitscher liep met rassche schre den de kamers door en riep: Wat wilt ge? Wie is daar? Open, in naam der wet, doe open. De spion sprong hevig verschrikt achteruit en werd zoo wit als een 1 doek. Doe open, ik ben commissaris van politie. Maar Grüder was er niet meer, en kon dus niet meer gehoorzamen. Half krankzinnig vloog hij naar het geheime cabinet, waarheen de baron ook gevlucht was. Hij had de vreeselijke woorden ge hoord, en zijn bleek gelaat, zijn ver wrongen trekken, het zenuwachtige be ven, dat hem aangreep, af zijn hevigen schrik te kennen. Het is de commissaris van poli tie, zeide Grüder. Dat heb ik gehoord. Maar wat wil hij? Zou het ontdekt zijn, dat wij belast zijn met allerlei gewichtige za ken van vreemde gouvernementen? Dat geloof ik niet, baron; ik ge loof eerder, dat Wij door Drivot of door de gewaande Laurence de Mé- rulle zelf zijn verraden. Dat is onmogelijk; zij zullen wel gezwegen hebben; neen, neen, dat Isf het nietBuitendien heeft de mar kiezin mij gisteren nog heel vriendelijk! ontvangen. Luister, Grüder; hoort ge wel? Ja; men probeert de deur te ope nen. De commissaris van politie heeft zeker meer agenten en een smid bij zich. i Hij zal de deur niet zoo gemakke lijk open krijgen; de knippen en gren dels zijn er op. Ja, maar zij kunnen de deur in trappen. Maar laat ons deze nog sluiten en de grendels er voor schuiven. Wij moeten vluchten, Grüder, want wij kunnen ons niet hier als muizen in een val laten pakken. Maar hoe te vluchten? Wij hebben de geheime trap nog. Ja, maar als die eens bewaakt( is? Dat is zij zeker niet. Wij zullen de agenten op de bin nenplaats ontmoeten. Wij zullen niet over de plaats van dit huis gaan. Luister: de geheime trap daalt tot in de kelders af, en de kelders van dit huis correspondeeren met die van hiernaast; de gang tus- schen de twee huizen is afgesloten door een ijzeren deur, waarvan ik den sleutel heb. Wij kunnen dus gemakke lijk ontsnappen door de deur van het huis hiernaast. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad Willem de Bruin, JUBILEUM-GESCHENK GRATIS t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5