Paardenmarkt Woensdag 6 November. In veilige haven geland H. KLUMPERS, Heeren Veehandelaren en Slagers. Ten gerieve van de Veemarkt wordt, te beginnen VRIJDAG 6 SEPTEMBER a. 8. om de 14 dagen een extra veemarkt gehouden. Uit het dageiijksch leven. Buitenland. Y eilingberichten. Marktberichten Plaatselijk Nieuws. In 1935 worden markten gehouden op alle MAANDAGEN en op VRIJDAG VRIJDAG 6 en 20 SEPTEMBER. 4 en 18 OCTOBER. ZATERDAG 2 NOVEMBER. VRIJDAG 15 en 29 NOVEMBER. VRIJDAG 13 en 27 DECEMBER. komen iets waarvoor een 500 gul den zouden noodig ziin. Vier duizend golden uitgeven voor het raadhuis kan wel. De heer de Bas merkt op, dat de heer Kraak het voordeel vergeet, dat de gemeente bereikt door het meer der gasverbruik, waarvoor we f 400 wordt uitgegeven, waarvoor niets wordt terug ontvangen. Nu moet het gemeentehuis ook verwarmd worden, dit laatste komt dan te vervallen. Wat de verlichting van de Winterdijk betreft, deze zaak is niet van de baan, doch nog steeds hangende. Spreker acht de voorgestelde uitgaaf gewet tigd, het archief ligt nu overal ver spreid, dat is toch ook niet zooals het behoort. De heer Verheijden acht het ge makkelijk tegenover den Voorzitter zijn bezwaren kenbaar te maken, om dat deze van de voorgeschiedenis niets bekend is. Het verwondert spreker echter, dat B. en W. met dit voorstel komen. Tien jaar geleden is tegen den bouw van het gemeente huis een groote actie gevoerd. De Voorzitter zegt, dat men geen doode koeien uit den sloot moet ha len men kan deze zaak' beter laten rusten, het gemeentehuis staat er nu eenmaal. De heer Verheijden meent, dat het Wel noodig is deze koeien uit het graf te halen. De zaak is tot voor de Kroon gebracht. Er is toen gezegd, dat het gemeentehuis een groo te sigarenkist werd met een siga rettendoosje en lucifersdoosje, ter wijl er in Capelle een goed gemeen tehuis. stond. Men zal nu wel met de beslissing moeten komen, dat die f 16000, die het gemeentehuis heeft gekost weggegooid geld is geweest en nu wil men er weer f 4000 aan weggooien. De heele bouw hangt als zand aan elkaar. Spreker zou een ander voorstel willen doen en wel om niet tot deze verbouwing over te gaan. Spreker zou den tijd willen afwachten of er niet iets geschikter in de hand komt. Spreker meent, dat daar wel uitzicht voor bestaat. jSpreker is niet tegen het ameuble ment voor de burgemeesterkamer, het is gewenscht, dat als deze meenden moet ontvangen, dit behoorlijk kan geschieden. Men spreekt over ver legging van gemeentegrenzen, maar men mag wel voorzichtig zijn, an ders zou er nog weieens sprake kun nen zijn van verlegging der provin ciale grenzen, de heer de Bas weet dit ook wel. De Voorzitter merkt op, dat dit nu niet aan de orde is, het gaat over de verbouwing van het gemeen tehuis. De heer de Bas keurt het af, dat wat in een vertrouwelijk gesprek is fezegd hier in een openbare verga- ering wordt meegedeeld. Wat vroe ger is gebruik, daarmede heeft men niets te maken. Wat in de toekomst kan gebeuren weet men niet, men staat echter voor het feit, dat het gemeentehuis te klein is, maar het is en het zou te gek zijn om een an der huis te gaan koopen, het is veel voordeeliger te verbouwen. De heer Verheijden kan de draaie rij, die tegenwoordig vooral in zijn fractie plaats vindt niet begrijpen. Honderd jaar geleden zijn deze ge meenten ook vereenigd men heeft ze daarna echter weer gescheiden. Spreker hoopt het nog te beleven, dat dit thans weer zal gebeuren. De heer de Bas was de eerste die bij spreker kwam, om het gemeentehuis te Capelle te koopen. De heer de Bas merkt op, dat hij dit nooit gedaan heeft met de ge dachte, dat Capelle nogeens zelf standig zou worden, hij heeft het al leen gedaan om een vereenigingsge- bouw te krijgen. De heer Van Willigenburg wil ook nog iets zeggen, omdat de heer Ver heijden feitelijk een aanval doet op de wethouders. Dit gebouw is te klein, ook het gemeentehuis te Ca pelle zou te klein zijn geworden, ook daar zou men dus hebbenv moeten verbouwen. Spreker respecteert het, dat de heer Verheijden zuinig, maar hij draaft daarbij weieens door, zoo- als meermalen is gebleken. De heer Verheijden weet ook heel goed, dat ook B. en W. zuinig zijn. Dan heeft de heer Verheijden ge zegd, dat de vereeniging alleen tot stand komt voor Burgemeester, Secre tarissen en Ontvangers die daardoor een hooger salaris krijgen. Deze kun nen zich hier niet verdedigen, daar om zal spreker het doen. Spreker is tggen vereeniging geweest, doch het is werkelijk gebleken, dat het een voordeel beteekent, buiten den strop van waterleiding, woningbouw en werkeloozen van den tegenwoordigen tijd. Ook Capelle zou als zelfstan dige gemeente deze stroppen heb ben gekregen. De heer Michaël zegt, dat de ver lichting van den Winterdijk niet van de baan is, maar hoe staat het er mede De Voorzitter zegt, dat hij van morgen de P.N.E.M. nog heeft op gebeld, doch geen gehoor kreeg. De heer de Boer had niet ver wacht, dat de kosten der verbou wing zoo hoog zouden worden, spre ker is echter overtuigd, dat de ver bouwing noodig is. Tegen het voorstel van B. en W. om het gemeentehuis te vergrooten als voor aangegeven, stemden de heeren Kraak, Verheijden, de ande re heeren voor, zoodat het voorstel werd aangenomen. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling der steunregeling. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. de bepaling zouden willen op nemen, dat iemand 6 imaanden in de gemeente woonachtig moet zijn om voor steun in aanmerking te kun nen komen. - De heer Verheijden zou het op een jaar stellen. Er is plaats in Noordbrabant, waar men armlastigen naar een andere gemeente transpor teerde om er van af te zijn, dit zou hier ook kunnen gebeuren. De heer Dalmaijer meent, dat het Burgerlijk Armbestuur, met dit voor stel niets heeft te maken. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. hierop.' aange nomen. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede, dat de verbouwing in de Heistraat voor f 645 is aanbesteed. Verder, dat een aanvang is gemaakt met de verbe tering der Binnenhaven te Capelle. Vervolgens wordt nog vastgesteld de pensioengrondslag voor den heer J. Benjaminse. De heer Dalmaijer betoogt de wen- schelijkheid van het treffen van maat regelen ter voorkoming van onge lukken op den provincialen weg te Sprang. Men heeft wel witte strepen getrokken, doch men stoort zich daaraan niet. Een verkeerslantaarn zou volgens spreker het eenige mid del zijn. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. zich hiervoor reeds tot de provincie hebben gewend met de vraag of deze voor de helft in de kosten willen bijdragen. De kosten voor zoo'n lantaarn bedragen f 1000. De heer Dalmaijer dankt B. en W. voor hun activiteit in deze. De heer Kerst meent, dat K.N.A.C. en A.N.W.B. hierin ook wel zullen bij dragen. De Voorzitter zegt toe, dit te zul len vragen. De heer Kraak acht de beste reme die, dat de veldwachter tegen enkele overtreders procesverbaal opmaakt. De Voorzitter wil waar het waar schijnlijk de laatste vergadering is. die door den huidigen raad wordt gehouden de heeren de Boer, Dal maijer en Kraak dank zeggen voor wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan. De twee eerste heb ben 4 jaar, de heer Kraak 8 jaar zit ting gehad. Slechts korten tijd heeft spreker het genoegen gehad, met hen samen te werken, doch het zou voor spreker zeer aangenaam zijn geweest, als die samenwerking bestendigd was geworden, dit zou voor hem een pret tige gedachten zijn geweest. Namens de gemeente dankt spreker hen voor alles wat zij in het belang der ge meente hebben gedaan. Spreker be sluit met den wensch, dat het de heeren verder moge goed gaan. De heer de Boer dankt den Voor zitter voor zijn woorden en voor de gemoedelijke leiding der raadsvergade ringen. Spr. hoopt, dat de verstand houding met den Voorzitter en den niéuwen raad zal blijven, zooals hij on der het tegenwoordige college was. Spr. dankt vervolgens de wethouders en de overige raadsleden voor de pret tige samenwerking. De heer Kraak dankt den Voorzitter eveneens en strekt den dank eveneens uit tot Secretaris en secretarieperso- neel, die hem steeds ter wille zijn ge weest. De heer Dalmaijer sluit zich bij de vorige sprekers aan en spreekt de hoop uit, dat Gods zegen zal mogen rusten op den nieuwen raad en dat zijn op volger meer capaciteiten zal bezitten voor de behartiging der gemeentebe langen- dan spr. De Voorzitter sluit hierop de verga dering. KONINGINNEDAG. We zouden ons de Augustusmaand niet kunnen indenken zonder dat waar dige en toch zoo volksch-gemoedelij- ke slot van den Koninginnedag. Voor ons is het einde der vacantiemaand vergroeid en één geworden met deze rood-wit-blauwe en oranje-kleurige be kroning. De zomermaand, het zonne- en bloemenfeest vindt zijn slot-accoord in de vreugde van den feestelijken ko ninginnedag. Bezie dan de straten, de huizen, de torens, de kinderen.... Vlaggen slaan hun geweldige kleu ren wijd wapperend open in de zon: hóóg op den toren staat zij trillend te juichen, zij hangt triomfantelijk te zegepralen uit dakvensters en ramen, zingende kinderen dragen haar in hun kleine handjes.De straat is er feestelijk door getooid en de tromme lende en met oranjesjerpen omstrikte kinderen, zijn er uitbundig, blij en enthousiast door. Over al die volk- sche blijheid en vlaggenpraal heen. schudden en klokken hun gonzende to nen hoog den hemel in en wijd de aarde over. de Hi tl er jongens. Hoewel de confes- sioneele jeugdorganisaties in het ge heel niet naar buiten mogen optre den en vooral geen sport mogen be oefenen, weigerden de leiders van het kamp, het kamp op te breken, waar op de Hitlerjeugd, verontwaardigd over deze provocatie", zooals het of- ficieele orgaan zegt, het kamp afbra ken. Een dergelijk geval heeft zich voorgedaan te Hunzenberg in de Frankische Schweiz, waar pater Luhn uit YVurzburg verblijf hield met 24 katholieke jongens, die niet in een kamp bijeen waren, doch waren inge kwartierd bij katholieke boeren in de omgeving. Ook hier trad de Hitier- jeugdleiding op en nam eenige docu menten en alle sportartikelen waar mee de jongens zich vermaakten, in beslag. o MELKOORLOG IN LITAUEN. De staking van de melkboeren, die verleden week in Litauen is begonnen als poging der boeren, hooger prijzen voor hun melk te krijgen, heeft ten gevolge gehad, dat Kofno zoo goed als geheel van melk is verstoken. De grootste melk-onderneming in de Li- tausche hoofdstad, die werkt onder speciale bescherming der regeering, stelt slechts aan haar eigen melk-in- richtingen melk per glas beschikbaar voor hen, die de melk per glas willen consumeeren. De geheele verkoop per i De menschen zijn tegenwoordig als schipbreukelingen. Eerst wagen zij zich in open zee, dan komt er 'n groote golfslag en verbrijzelt en ver splintert hun schip, en zelf komen zij om in de golven. Ja zoo is het. De open en groote zee, zijn de groote winkels met hun aanlokkelijke en geweldig groote etalage's. Die geweldige advertentie's, dat dure perso neel. Wie hebben dat reeds betaald en doen dat nog? Al die zooge naamde schipbreukelingen, die zich wagen in den muil van den Leeuw. Steek uw handen uit en KLUMPERS zal U redden en in veilige haven brengen. KLUMPERS, Grootestr. 252, t o. Spapens schoenfabriek, Waalwijk IS UW ALLER VRIEND! Het grootste Kleedingmagazijn van Nederland, met 15 winkels, alle met VASTE PRIJZEN. Wilt gij geen schipbreuk lijden, koopt dan uw Costuums, Dames- en Heeren gab. regenjassen en werkmanskleeding in het van ouds bekende en vertrouwdst adres Bij ons kost het beste costuum niet duurder dan f 20.voor de grootste en dikste personen. EN NU ALLEN VOL VERTROUWEN NAAR Grootestr. 252 WAALWIJK. (t.o. SPAPENS Schoenfabriek.) Het is Koninginnedag! Wat zou de zomer zijn, zonder deze jubelende vreugde? Nee, wat zou Ne derland zijn zonder dit klassieke feest? Een koninginnedag is het symbool der volks-eenheid, is drang naar zelfbe houd onder de bestaande orde, en is bovenal: eerbied en hulde aan het Ge zag, dat men als goed en wijs aan vaardt, omdat het zóó het beste en rechtvaardigste is. Gezagserkenning ligt in ieder beschaafd menschenhart be sloten. We moeten dit niet verwarren met de dwaze vergoding of afgeperste onderdanigheid voor den een of ande ren dictator. Dat is politiek, dat is partijgeest. Het klassieke Gezag steunt op eeni ge en moreele wetten. Wij aanvaar den dit allen, tot behoud onzer vrij heid naar geest en tot behoud der maatschappelijke éénheid! HARRY POLL. HITLER-JEUGD TEGEN CON- FESSIONEELE JEUGDGROEPEN. Eenigen tijd geleden werd nabij Zwiefel in de Oostmark een kamp van de Hitler-jeugd werd gehouden, toen men ontdekte, dat in de nabij heid 80 leden van een evangelische jeugdorganisatie uit Neurenberg kam peerden, die op een afstand van 500 meter in hetzelfde meer baadden als flesch staat stop. De staking der melkboeren heeft in de afgeloopen dagen herhaaldelijk geleid tot botsingen met de politie in de voorsteden van Kofno. Niet alleen de melkprijzen, maar ook de prijzen van andere landbouwproducten zijn in den laats ten tijd zoo laag, dat de boeren hun kosten er niet meer door kunnen goedmaken. Naar verluidt moest de polirie bij een botsing met posten der stakende boeren, die over een afstand van 40 K.M. den hoofdweg naar Zuid-Litau- en tusschen Marianpol-Alytus en Kof no bewaken, van de wapenen gebruik maken. Hierbij werden twee boeren gedood en verscheiden gewond, terwijl aan de zijde der politie één doode viel en zeven man werden gewond. Te Kofno doen de meest tegenstrij dige berichten de ronde. De politie in de naburige plaatsen wordt echter versterkt. De boeren be weging isvoor- loopig nog beperkt tot het Zuiden van Litauen en het Soewalki-gebied. VEILING GORIXCHEM. Veiling van 27 Augustus 1935. F ruitveiling Claps-Favorite Extra 810 ct. p. kg. Idem I 46 en II 23 ct. p. kg. Williams 34 ct. p. kg. Dr. Julius 36 ct. p. kg. Bure Merodes 24 ct. p. kg. N. H. Suikerperen 13 ct. p. kg. Dirkjesperen 12 ct. p. kg. Heerenperen 12 ct. p. kg. Gamersche zuur I 56 en II 34 ct. Keswick I 35 en II 13 ct. p. kg. Pondsappel I 46 en II 24 ct. p. kg. Reine Vict. pruimen 810 ct. p. kg. Witte pruimen 1214 ct. p. kg. Reine Claudes 1215 ct. p. kg. Diverse- pruimen 410 ct. p. kg. Netmeloenen 513 ct. p. stuk. Ananas meloenen 10—15 ct. p. stuk. Groenteveiling: Stoksnijboonen 4Sl/2 ct. p. kg. Stokprincessen 7lH/s ct. p. kg. Dubbele princessen 46J/2 ct. p. kg. Augurken I 812 en II 25 ct. p. kg, Bloernkpol 610 ct. p. stuk. Idem II 25 ct. p. stuk. Roode kool 35 ct. p. stuk. Savoye kool 45 ct. per stuk. Komkommers f 100f 1.30 p. lOOst. Idem II f 1 per 100 stuks'. Andijvie f 0.50f 1.p. 100 stuks. Sla f0.80f2.per 100 stuks. Kroten f 1.50f2.per 100 bos. Uien f 2f 3 per 100 bos. Peen f 2f 3 per 100 bos. Kleine groentjes f 2—f 3 per 100 st. Postelein 23 ct. per kg. Pronkboonen f 2f 2.30 per 100 kg. 's HERTOGENBOSCH, 28 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 1811 stuks: 1116 stuks hoornvee, 527 biggen, 43 zeugen, 68 schapen of lammeren, 57 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f 90 tot f 170 per stuk Kalf vaarzen 80 130 Magere Ossen en Koeien 60 425 Vette Ossen en) 4e kw. 2325 p. pond Koeien 2e 1721 Slachtstieren Pinken van f50.tot f 65.p. st. Zeugen 60.— 95.— Biggen 140 1.60 „w. Schapen 10.13.»st. Lammeren 7.9. Kalf- en melkkoeien wat minder aan voer, handel iets opgewekter, ook goed weidevee iets levendiger handel en vastere prijzen. Slachtvee eveneens iets vlugger en prijshoudend. Gras- en nuchtere kal - veren matige handel, nuchtere kalveren iets minder. Wolvee stil, nauwelijks prijs houdend. Biggen en fokvarkens stug duur. 's HERTOGENBOSCH, 27 Aug. Boter. Aanvoer 16.000 K.G. Hoogste prijs f 1.49 Laagste fl.44 Middel fl.47 per K.G. IIEUSDEN. Rectificatie. In ons nummer van Woensdag j.l., werd medegedeeld, dat door den Heer W. F. Hilwig, Rijksveeh arts alhier, in verband met zijn leef tijd ontslag en pensioen werd aange vraagd als vleeschkeurmeester vaoi; den kring Heusden. Naar ons wordt medegedeeld is door den Heer Hihvig geen ontslag aange vraagd. zoodat bedoeld bericht hier mede gerectificeerd is. Alhier vertrok een motorreiswa gen met- circa 30 pelgrims ter eere van St. Bernardus naar Ulicoten, ter wijl verderop nog enkele bedevaart gangers werden opgenomen. De trek vanuit deze streek naar genoemde plaats schijnt van jaar tot jaar grooter te worden, mogelijk door de gemak kelijkere reisgelegenheid. Na een dag van devotie was men hier in den voor avond terug. Het, onder leiding van den archdt. Hub. Baaijens, gerestaureerde 'R.K- lief dehuis in de Putterstraat nadert zijn voltooiing. In plaats van een oud. on ooglijk gebouw is er een gekomen,- dat het oog aangenaam aandoet, ter wijl het door een doelmatige vergroo- ting ook voor andere doeleinden kan gebruikt worden. Nog eens het Vin- centius-huis, zooais het ook genoemd wordt, is werkelijk een verfraaiing der straat. i VEEMARKT BREDA, i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6