©1 Studieboeken foor Mtteit Lederwaren, Kanloor- en mm SfihrijfbeüoodtQilliedeQ Het NIEUWSBLAD van Heusden' Wat is bezuiniging Firma L. J. VEERMAN Firma L J. VEERMAN HET BLAD Firma L J VEERMAN Land- en Tuinoouw. fifiiiieiilaiui De nieuwe abonné's ontvangen de tot 1 OOT. a s. verschijnende nummers GRATIS. Bezuiniging is het koopen van een blok CHROMO-VLOEICARTON van 10 of 25 cent en het koopen van een agenda uit onze oprui ming agenda's. Boekhandel HEUSDEN. van het paleis komen, hun plaatsen ingenomen. Er heerscht een stil, bijna onhoorbaar gefluister. Men begint de vele kaarsen aan te steken. Het is ruim half elf. De rouwstoet is reeds van het paleis vertrokken en het schijnt, dat de koningin-weduwe Elizabeth met de princessen reeds in de sacristie zijn aangekomen. Van bui ten hoort men het gedruisch der voor bijtrekkende troepen, en dan gaan p'ots de kerkdeuren open en verschijnen de geestelijken in den ingang, waar zij zich opstellen om het stoffelijk over schot te ontvangen. Op het plein is het nu stil geworden. De lijkkoets nadert de oprit terzijde van de kerk en rijdt tot voor den in gang. De troepen buiten presenteeren het geweer, de eerewacht binnen van kadetten der militaire school staat stram in de houding. De klokken beginnen te luiden. Als koning Leopold de kerk binnen treedt, drukt kardinaal Van Roey hem aan den ingang nogmaals de hand. De andere prinsen en buitengewone afge vaardigden treden eveneens binnen. Dan klinkt opnieuw, voor het eerst na het vertrek uit het paleis, hoornge schal. Acht onderofficieren hebben de kist van den wagen getild en dragen haar op de schouders naar binnen. Thans verheffen zich allen van hun zetel. Het is een grootsch moment van diepe ontroering als hoog boven de hoofden de kist langzaam wordt binnen gedragen, terwijl langzaam de zware tonen van het orgel aanzwellen. Ve len bedwingen zich niet langer als dan plotseling van boven het koor liooge, fijne stemmen, van het beroemde St. Romboutskoor onder leiding van c!en kanunnik van Nuffel, het „Sub Venite" „Treedt Binnen", inzetten. Inderdaad maakt dit voor velen de maat van in gehouden ontroering vol. De H. Mis werd opgedragen door kardinaal Van Roey, geassisteerd door den Deken van het Aartsbisschoppe lijk Kapittel Mgr. Van Olmen, door de kanunniken De Jonghe en Dens en door den Deken van Brussel Mgr. Marinis. Het St. Romboutskoor zingt afwisselend Oregoriaansche zang en stemmig capella, de H. Mis van den Brugschen componist Ryelandt. Buiten ^staat de menigte steeds onbe wegelijk. Opnieuw trilt er ontroering over haar heen als de kist naar buiten wordt gedragen en in de lijkkoets ge plaatst. De koning, de prinses, de ko ningin en de prinsessen, alsmede de le den der speciale missies stappen in de langzaam voorrijdende auto's, die langs de Treurenberg, waar het mi itai- re escorte zich reeds weer in bewe ging heeft gesteld, de lijkkoets volgen naar de rue de Royale. De overige autoriteiten, gezanten enz., hebben zich naar de Leuvensche straat begeven, waar hun auto's gereed staan, die zich weldra bij den koninklijken stoet aan sluiten. De tocht naar Laeken. En zoo is de droeve gang naar Lae ken begonnen. Voor het laatst rijdt een vorstin door haar residentie. Het is als verleden jaar, bij de uitvaart van koning Albert. In dichte hagen staat een zwijgende menigte langs den weg. Een indrukwekkende menigte staat na bij het monument voor den onbeken den soldaat en ook bij de Schaarbeek- sche Poort, waar de menschen dicht opeen staan gehoopt. Zoo' gaat het voort langs de rue Royale, en nadert men de Rue des Paleis. De klokken van de St. Maiia- kerk aan het begin van deze straat be ginnen te luiden. En verder gaat het, over de Place Liedts, langs het ha venbassin, de bruggen over en door de Avenue de la Reine, onder het nieuwe viaduct door, naar de Onze Lieve Vrouwe kerk. En overal langs den weg staan sedert den vroegen ochtend de menschen te wachten. Reeds heb ben zij een stoet aan zich zien voor bijtrekken, n.l. de soldaten van eenige detachementen van het Brusselsche gar- I nizoen, die de kransen en bloemstukken uit het koninklijk paleis te Brussel, nadat de rouwstoet dit had verlaten, in plechtige processie naar Laeken hadden gebracht. Bij de kerk te LaekeD. Het is nu reeds ver over ééoen als de rouwstoet de kerk nadert De grenadiers en linietroepen die hier de orde bewaren, komen opnieuw in de houding. Dan arri veerden de auto's met de geestelijkheid, wederom onder leiding van kardinaal Van Roey, die hier de absolute zal geven. Onder doodsche stilte houdt de lijk koets voor de kerk stil. De koning, prins Karei, de overige familieleden en prinsen treden binnen, het gevolg komt aan en langzaam vult zich de keik, waar reeds de eerste tonen van het orgel weei klinken en waar kardi naal Van Roey wederom den dienst leidt. Nu is het oogenbhk gekomen, dat de kist opnieuw op de schouders wordt ge nomen en, voorafgegaan door de hooge geestelijken, achter het altaar verdwijnt. Het plechtige gezang is verstomd, en loodzwaar ziet men den koDing, de ouders, de enkele naaste bloedverwanten, opstaan om mede af te dalen in het grafgewelf, waarheen thans koningin Astrid gedragen wordt. Alle anderen blijven achter en hooren, hoe negentien dolle schoten van de batterij in het Paik van Laeken ver konden, dat koningin Astrid voor altijd te ruste is gegaan. Dicht staat haar kist risast die van wijlen Koning Albert, den geliefden ko ning, waar gansch het volk om heeft getreurd, die door zijn zoon met groote droefheid werd beweend. Maar reeds den dag na koning Albert's uitvaart klonk, na het sombere „Le roi est mort", weer het aloude „Vive le loi". En een jonge vorst stond gereed om zijn zware taak over te nemen, daarbij gesteud door de teedere vrouw, die thans van hem is weggerukt. Haar plaats zal niet gevuld kunnen worden. Eer droeve leegte laat zij achter voor den man, die haar lief had, voor de kinderen, die haar noode kunnen missen (Hsg.) li Voor FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. ALGEMEENE OPMERKINGEN OVER HET SCHEUREN VAN GRASLAND. 1. De keuze van de perceelen. De minder goede perceelen grasland komen het eerst in aanmerking; de af watering moet beslist in orde zijn, be ter dan voor grasland noodzakelijk is. Als de afwatering goed is, kunnen ook laagveenperceelen tijdelijk worden be bouwd, echter niet blijvend; ze war den dan te stoffig. 2. De tijd van scheuren. Vroegtijdig, zoo mogelijk niet uit stellen tot het voorjaar; herhaa'd op pervlakkig bewerken na het scheuren is wenschelijk; de grond bezakt daar door beter en de reserve aan planten- voedende stoffen komt vlugger beschik baar. Alleen op zeer goed grasland kan ook later scheuren succes hebben. 3. De techniek van het scheuren. Zoo ondiep mogelijk scheuren; niet dieper dan noodig is om een behoorlijk kiembed te krijgen; de zode wélke als regel niet dadelijk stuk te krijgen is, zal dan hét gemakkelijkst verteren. Men moet echter zorgen, dat de zode het eerste jaar onder blijft; alleen op jong grasland, vooral op dalgrond, is de zode soms direct, met behulp van vleugel- of schijvenegge, voldoende stuk te krijgen. Als regel twee voren; is de ondergrond zeer vast dan den onder- grondsploeg laten volgen. Een volledige omlegging van de zode is belangrijk; daarom den tweedeii ploeg bij het twee voren iets meer naar rechts laten loo- pen, zoodat telkens tegen de vaste voor een drempeltje blijft staan. Wanneer te gen elkaar moet worden geploegd, de beide eerste voren verwijderen opdat vanaf het begin een vlakke omlegging der zode worde verkregen. Indien be schikbaar, zijn de vleugel- en de schij venegge voor de verdere bewerking uitstekende werktuigen, omdat deze al leen maar snijden en niet keeren. Bij laat scheuren vooral ook rollen. Als op ontginningsgronden versche grond boyen wordt gebracht, heeft men prac- tisch weer nieuwen grond en moet deze ook als zoodanig worden bemest en behandeld. 4. De keuze van het gewas. Bij vrije keuze: aardappelen. Van de granen is de haver het meest geschikt; deze ondervindt het minste nadeel van het legeren; bovendien wordt de ha ver meestal niet voor de markt ver bouwd. Zcmergerst kan op betere gron den ook. Bij de bestaande prijsverhou dingen wordt meest rogge gezaaid; in een enkel geval ook tarwe. zooals Actetasschen, Poitemonnaies, Portefeuilles, Sigarenkokers en School étuis, is uw adres Boekhandel HEUSDEN. Rassen: haver met stijf sfroo (Ade laar); rogge Petkuser; Aardappelen, die oen grond spoedig bedekken; vooral op jonge gronden is dit van belang, anders krijgt men vaak verbranding van het onderste blad, waardoor het gewas zeer veel kan lijden. 5. Schade door insecten. Ritnaald'en: niet veel tegen te doen; er wordt wel beweerd, dat kalkstikstof zou helpen. Emelten bestrijden met Pa- rijsch groen. Vaak heeft men het twee de jaar meer lastdan het eerste. 6. De Bemesting. De bemesting (vooral met stikstof) welke noodig zat zijn, hangt in hooge mate af van het weer tijdens de groei periode. Daarom is eik advies hierom trent groot en de els niet meer dan een taxatie, voor granen raadt men wei aan 2 a 3 baal stikstofmeet per H.A. kali en fosforzuur evenveel als voor grasland. DE COLORADOKEVER IN BELGIE OP 25 K.M. VAN ONZE GRENS GEVONDEN. Uit officieele berichten, die de Plan- tenziektenkundigen Dienst uit België ontvangen heeft, blijkt, dat de Colorado kever zi;h aldaar sterk uitbreidt. Om streeks het midden van Juli werden de eerste gevallen van de aanwezigheid van dezen kever gemeld, die alle dicht bij de Fransch-Belgische grens waren gelegep. Daarna is echter een geval gemeld in de omgeving van Gemb'oux (dicht bij Namen), terwijl het laatste bericht melding maakt van een haard gevonden bij Beeringen. Deze plaats is gelegen in Belgisch Limburg plm. 15 km ten N.W. van Hasselt en slechts 25 km van de Noord- brabantsche grens en pint. 40 km van Maastricht verwijderd. Hieruit blijkt, dat de Coloradokever zich in zeer korten tijd over een groot deel van België heeft uitgebreid. Met de mogelijkheid, dat de kever op (veel) meer plaatsen in België voorkomt, dan nu reeds vastgesteld is, moet ernstig re kening gehouden worden en wij kun nen thans zelfs verwachten, dat hij ook in ons land spoedig zal worden gevonden. Hierbij bestaan twee mo gelijkhedenVooreerst kan de kever reeds eenigen tijd geleden op een aard appelveld zijn aangevlogen, en daar eie ren hebben gelegd. Alsdan zal men de vreterij van de uit deze eieren te voor schijn gekomen roodachtige larven in het loof moeten kunnen waarnemen (gaten in de bladeren). Als deze lar ven volwassen zijn geworden, kruipen zij in den grond om te verpoppen en uit de poppen komen de kevers, die wellicht nog uit den grond te voorschijn komen om zich te verplaatsen, maar die verder in den grond zullen overwin teren. Er kunnen echter thans ook ke vers van veraf aanvliegen, die geen eie ren meer leggen, maar die, nadat zij zich eenigszins met aardappelloof ge voed hebben, straks in den grond krui pen om aldaar te overwinteren. In verband mee de moeilijkheden, die dtf aanwezigheid van den Coloradoke ver voor ons land zal opleveren, is het noodzakelijk, dat allen, die in het Zuide lijk deei van ons land wonen, er op ver dacht zijn, dat zij thans dezen kever wellicht in ons land kunnen aantref fen. Van elk geval, waarin de aanwe zigheid van den kever vastgesteld of vermoed wordi, moet aangifte gedaan woraen bij den burgemeester hunner gemeente, waartoe artikel 1 van de Co- loradokeverw et verplicht. Elk geval zal dan naüer worden onderzocht. In het bijzonder worden land- en tuinbouwers, zoomede particulieren, die aardappels verbouwen, dringend verzocht ;n hun aardappelvelden nu en bij het rooien op de aanwezigheid van den kever acht tc slaan, omdat aldaar de kans voor het vinden van aangevlogen kever-, vooraar deze in den grond gekropen zijn, het grootst is. Indien vreterij van roodachtige larven gevonden woid„ moet daarvan onmiddellijk aangifte b/j den Burgemeester gedaan worden vol gens het reeds genoemde Artikel 1 van de Coloradokeverwet. Laat men bedenken dat men dooi de vernietiging van kevers, vot rdai ze in den grond" kruipen, de bestrijding voor het volgend jaar vergemakkelijken, daar men daarmede het ontstaan van een haard voorkomt. De Coloradokever heeft den vorm van een groot lievenheersbeestje maar is geel van kleur met zwarte strepen over de dekschilden. De larven zijn. zooals hierboven is medegedeeld, iooJ tot paarsrood van kleur en hebben een opgezwollen achterlijf. Laat ieder krachtig medewerken om deze vijand van de aardappe'.culluur op te sporen en aan te wijzen, nu hij zoo dicht tot onze grens genaderd is. De provincies Limburg, Nocrdbraban en Zeeland staan het eerst aan den inval bloot. De Plantenziektenkun ige Dienst, zoowel het hoofdbureau teWn- geningen, als de op verschillende plaa - sen werkzaam gestelde ambtenaren (voor de Zuidelijke provinciën te Maas- niel, Mill, 's Hertogenbosch, O nlen- bosch. Roosendaal en Ter Neuzen) ver wacht gaarne berichten van a len. tie iets over den Coloradokever waarne men of vernemen. ADRES VAN ,,KERK EN VREDE" AAN PAUS PIUS XI. Het Hoofdbestuur van ,,Kerk en Vre de" heeft op 30 Aug. het volgende adres inzake het Italiiaansch-Abessynisch conflict aan Paus Pius XI gezonden: Aan Zije Heiligheid Paus Pius XI Castel Gandolfo; Rome. Het Hoofdbestuur van den Christen- antimi'tttaristische vereeniging ,,Kerk en Vrede" in Nederland, tellende 8003 le den van alle Kerken en richtingen, voorgangers en gemeenteleden, in de overtuiging, dat oorlog en oor logstoerusting onvereenigbaar zijn met het Evangelie van Jezus Christus, verontrust door de oorlogsvoorberei dingen die door de Ita'iaansche Regee ring worden ondernomen tegen het Abessynische volk, een natie d>ie even als de Italiaansche tot de christenvol ken behoort, overwegende dat beide volken liJ zijn van den Volkenbond, zich Uwe boodschap van April herin nerende, waarin U de woorden van den 68en Psalm ,,Hij heeft de volken ver strooid, die lust hebben in oorlogen" aanhaalt met het oog op een staat ,,die de oorzaak zou willen zijn van een mon sterachtige moord en bijna onvermij delijke zelfmoord", is voor het Land van Heusden en Altena en zijn omgeving Het heeft in de dorpen Doeveren, Heesbeen, Aalburg, Wijk, Veen, Andel, Giessen, Rijswijk, Uitwijk, Waardhuizen, de Werken en Sleeu- wijk, Werkendam, Nieuwendijk, Alm- kerk, Dussen, Meeuwen, Eethen, Drongelen, B.-Broek, Sprang-Capelle, Aalst en Poederoijen zijn eigen agenten en bezorgers In geen blad vindt men zulke uitvoerige berichten en verslagen uit genoemde plaatsen. Om deze te kunnen geven, worden kosten noch moeiten gespaard. Dat de bewoners dit waardeeren, blijkt uit bet groot aantal abonné's in iedere plaats Ben aantal, dat ondanks de slechte tijdsomstandigheden nog geregeld stijgt I verzoekt U dringend de Ita'iaansche Regeering en het Ita'iaansche volk een halt toe te roepen, opdat zij de oor logstoerustingen staken en zij hun ge schil met het Abessynische volk voor hei Internationale Hof van Justitie bren gen. vindt U in ruime keuze voorradig in den Boekhandel van de HEUSDEN. UITSLAG WETHOUDERS VERKIEZINGEN. HEUSDEN. Gekozen de Heeren J. C. Winkel te Hedikhuizen en A. W. Verhoeven te Herpt. WASPIK. Herkozen de Heeren A Vloemans en J. Kobbens. WAALWIJK. Herkozen de Heeren W. Eibers en J. Smolders. DlïUNEN. Hei kozen de Heeren J. van Halderen en A. Muskens. VLIJMEN. Hei kozen de Heer P. van Buul en ge kozen de Heer P. C. van de Besselaar te Nieuwkaijk. EET II EN Herkozen de Heeren E. v. d. Beek en J. A. van der Schans. SLEEIJ WIJK. Herkozen de Heeren L. B. v. d. Straa- ten en L van 't Sant. NEDERIIEMERT. Herkozen de Heeren J. M. Peereboom en E. van der Vliet. ALMKERK. Herkozen de Heeren C. A. Walraven te Nieuwendijk en C. J. de Jong te AIon- kerk. (IIESSEN. Herkozen, de Heer G Hak en gekozen de Heer H. v. d Schuijt. RIJSWIJK. Herkozen de Heeren A Smits en T. van Gammeren. ZU1LICIIEM. Gekozen de Heeren J. van Waardhuizen en C A. van Veen. SPRANG CAPELLE Herkozen de Heeren G. v. d. Willi- genburg :en R. Middelkoop, met arge- rneene stemmen. GEERTRUIDENBERG. Herkozen de Heer W. Sassen en in plaats van den Heer de Kroon is ge kozen de Heer A. Voermans, nieuw gekozen raadslid. WOUDRICIIEM. Herkozen de Heer W. Viveen. Gekozen de Heer J. Knypers. VEEN. Gekozen de Heeren J. Timmermans en J. G. N. Schreuders. ANDEL. Herkozen de Heeren C. Verwijs en J. G. Schouten. WIJK. Gekozen de Heeren G. P. L. Bon man en D. van Wijk. DUSSEN. Gekozen de Heer B. G. Koekkoek en bij loting de Heer J. v. Etten.. HEUSDEN. Het Consultatie-Bureau voor Zui gelingen alhier werd Maandag 2 Sept. bezocht door 20 moeders met hunne zuigelingen, waarvan uit Heusden S, Aalburg 2, Wijk 1, Genderen 2, Meeu wen 1, Drongelen 1, Oudheusden 1, Herpt 1, Heesbeen 2, Nederhemert 1.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 10