Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch weekoverzicht. lijk geacht- dat hij nog meer wandaden op zijn geweten heeft, welke nog niet aan het licht zijn gekomen. Voorts heeft de Marechaussee vol doende termen aanwezig geacht, om rechtsingang te ver'.eenen tegen zekeren (Th. van B. uit Oss, verdacht van brand stichting in drie hooimijten staande op den Achterschaijk te Oss en toebehoo- rende aan een Rotterdamsche famiie. De verdachte zal in het Huis van Be waring te 's Hertogenbosch, waar hij thans wegens andere misdrijven is in gesloten. aan den tand worden gevoeld. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmorgen is te Baarlo, gemeen te Maasbree- de kapitale boerder j van den heer Vervuurt, afgebrand. Het vee kon worden gered, doch de inboedel ging .verloren. Verzekering dekt de schade. o REVOLVERSCHOT OP ZIJN VROE GERE ECHTGENOOTE GELOST. De 44-jarigé C. te Haarlem, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een revolverschot gelost op zijn \roe- gere echtgenoote, de 33-jarige mej. B. van wie hij gescheiden is. Toen de vrouw zich omstreeks twee uur naar haar woning in de Amster damstraat (begaf, werd zij daar opge wacht door C., die een revolver trok en een schot op haar loste. De ko gel trof de vrouw in den linker boven arm en 'veroorzaakte een niet ernstige wonde. Buren, die door het schot waren ge wekt, waarschuwden de politie en oen Ongevallendiensf. Na verbonden tez jn, kon de vrouw naar haar woning wor den overgebracht. De dader, die na den aanslag ge vlucht was, is Zondag door de politie aangehouden. Hoewel de vrouw hem positief herkend heeft, ontkent hfj op haar geschoten te hebben. De revolver is niet op hem bevonden en evenmin bij een onderzoek in zijn woning aan getroffen. De man is in bewaring ge steld en zal "aan de politie worden overgeleverd. o EEN BUIT VAN f5800. Te Rotterdam is een brutale inbraak gepleegd in het kantoor van het Capi- tol-fhater aan den Nieuwe Binnenweg. De inbrekers hebben de brandkast open gescheurd en uit een ijzeren geldkistje een '.bedrag van ongeveer f5800 ge stolen. DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. In de gemeente Wateringen is Za terdagmorgen .de 80-jarige mej. V. uit Delft, tijdelijk wonende te Terheyden, bij ,het café Rusthoek door een vracht auto, komende uit de richting Rijswijk, aangereden. ,De ongelukkige was op slag dood. Behalve de chauffeur O. was- niemand van het ongeluk getuige. De. schuldvraag staat nog niet vast. Koninginnedag het einde ,r van den zomer. Lintjeszegen. Hoe men een gelanteriezaak opzet. Klein Monte Carlo in r. Amsterdam. 23 dooden door onbewaakte overwegen. Ir. Mussert op de thuisreis. De moord te Wildervank opgehel derd. Volle gevangenissen bedroevende drukte. Wanner wij September schrijven, heeft de zomer voor ons afgedaan. Wat de nazomer ons nog aan schoone da gen, aan heerlijk weer brengt, is „mee genomen". Wij hebben een speciale manier om den zomer af te sluiten, namelijk door het vieren van Konin ginnedag. Verleden jaar September moesten alle feestelijkheden he'aas achterwege b ij- j ven, tengevolge van de beide droeve steif gevallen, die het Koninklijke Huis in diepen rouw hadden gedompeld. Dit jaar echter heeft men den 31 en Augus tus vrijwel gevierd als van ouds, zij het dan dat enkele feestelijkheden ver vielen met het oog op de ramp, die het Belgische Koningshuis zoo wreed heeft getroffen. De regen die hier en daar trachtte als spelbreker op te treden, heeft de feestvreugde niet kunnen ver storen. Zooals te doen gebruikelijk is, wer den ook thans weder onderscheidingen verleend aan vooraanstaande persoon lijkheden in parlementaire, koloniale, on derwijs-, wetenschappelijke, kunst- e.a. jkringen. Het noemen van namen zou pns te ver voeren. Op geheel andere wijze onderscheid de zich een winkeljuffrouw te Rotter dam, die pas den aanvalligen leeftijd van 15 jaar heeft bereikt, wat haar niet belette om de galanteriewinkel, waarin zij werkzaam was, langzamer hand leeg te halen. Zoo langzamerhand had zij voor een kleine twee duizend gulden aan goederen weggesleept, zoo-; dat het ouderlijke huis van het meisje veel weg had van een grossierderij in galantarieën, toen de politie er een in val deed. De jongedame mitsgaders haar vader, dien men er vermoedelijk niet ten onrechte van verdenkt, meer van de zaak af te weten, zijn thans op geborgen op een plaats, waar voor ga lanterieën geen plaats is Op eenzelfde plaats eindigde de avon tuurlijke tocht van een paar pseudo- Indiëvaarders, die met een motorboot van een ander het ruime sop kozen, zonder den eigenaar te waarschuwen. Ver zijn zij niet gekomen, want na een paar dagen werd het scheepje te IJ- muiden binnen gebracht door een trei- ler, die het in zinkenden toestand op de Noordzee had aangetroffen. De vr.j- postige opvarenden werden op een vei lige plaats opgeborgen. Na het succes van Straperlo, Spira'o en consorten was het te verwachten, dat de opgewekte speelwoede niet zoo spoedig bedwongen zou zijn. Dit b eek alweer te Amsterdam, waar de politie een inval deed in een tweetal huizen, waarvan zij vermoedde dat er gespeeld werd. Dit bleek inderdaad zoo te zijn: de roulette was er lustig aan het draaien. De organisators en bezoekers van dit Klein Mojite Carlo werden mee genomen naar het bureau. Het verkeer op den weg blijft slacht offers eischen. Bijzonder tragisch is het geval van de auto, die na een botsing in het Noord-Hollandsch kanaal terecht kwam, waarbij een oude dame en een 12-jarige jongen het leven verloren. Alsof dit nog niet genoeg is, gaan ook de onbewaakte overwegen voort met hun tol te heffen. In de afgeloopen week steeg het aantal slachtoffers, dit jaar gevallen, tot 23. Het wordt werke lijk hoog tijd, dat in dezen toestand op afdoende wijze verbetering wordt gebracht. H. M. de Koningin en Prinses Julia na, die nog steeds in Schotland vertoe ven, zijn voornemens om den lOen Sep tember naar ons land terug te keeren. Zij waren voornemens geweest om een bezoek te brengen aan de Engelsche Koninklijke familie op Balmoral, doch aan dit voornemen zal geen gevolg worden gegeven met het oog op het plotselinge overlijden van de Koningin van België. Bij de begrafenis te Brussel heeft H. M. zich doen vertegenwoordigen door een deputatie, bestaande uit den opperhofmaarschalk Jhr. v. Boreel van Oldenaller en den Kamerheer Jhr. Mr. C. Dedel. In Den Haag is op den dag der be grafenis een plechtige rouwdienst ge houden in tegenwoordigheid van den Belgischen gezant, de meeste leden van het corps diplomatique en tal van au toriteiten en belangstellenden. Ir. Mussert, de leider van de N.S.B., is per vliegtuig uit Medan naar Neder land vertrokken, uitgeleide gedaan door zijn verwanten in Indië. In de moordzaak te Wildervank, waar eenige maanden geleden een oude man op geheimzinnige wijze werd gedood en 'beroofd en daarna in het water ge worpen, is thans licht gekomen. Twee mannen, die voor een ander feit reeds in de gevangenis te Groningen zaten, hebben eindelijk bekend, zich aan de ze imisdaad schuldig te hebben ge maakt. Een hunner was bij het slacht offer .gekomen, zoogenaamd om poot- boonen te halen. Eenigen tijd later had hij daarop zijn medeplichtige binnen gelaten, die gemaskerd was. De oude man werd geworgd en de beide onver laten trachtten de brandkast te openen, wat echter eerst gelukte, toen zij er gens een breekijzer hadden gehaald. Daarna werd het lijk van hun slachtof fer, met dit breekijzer bezwaard, in de vaart geworpen. Het strekt het onder zoek tot eer, dat er thans volledig licht is gekomen in deze zaak, die aanvan kelijk zeer duister leek en een nieuw bewijs vormde voor de toenemende criminaliteit in ons land. Dit laatste blijkt trouwens ook uit de omstandig heden, dat het dikwijls zeer moeilijk blijkt om. veroordeelden en preventieven achter slot en grendeL te zetten, omdat de gevangenissen en huizen van bewa ring overvol! zijn. Drukte is in alle andere gevallen een teeken van voor uitgang: hier beteekent de drukte even wel integendeelhet tegenovergestel de. HEUSDEN. By de Ned, Herv. Kerk alhier is bericht ingekomen, dat is gelegateerd door wijlen Mevrouw Veermangeb. Stokvis f 2000 voor de Diaconie en f 2000 voor de Ned. Herv. Kerk, vrij van successie rechten. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus inge legd f22929.85, terugbetaald f 18793.19. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11551. Jl. Zondag werd door onze W. S.V. „Leo XIII" deelgenomen aan een wandeltocht te Eindhoven, uitgeschreven door „De Globetrotters". Dat de leiding onzer W.S.V. in goede handen is, bewijst wel het succes dat daar behaald is, nl. een drietal medailles waaronder ook de prijs voor het jongste deelnemer W. van Wijk, die de eerste tocht die hij meeliep (35 K.M.) op schit terende wijze volbracht. Bij de Maandagavond gehouden aanbesteding voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan het Burchtplein voor den heer J. v. d. Schoor alhier, onder architectuur van den heer H. Baaijens, werd als volgt ingeschreven P. Grofïen, Haarsteeg f 7597. H. de Wit, Drunen 6998. T. Savelkous, Waspik 6555. F. Fressen, Drunen 6438. J. Zonneveld, Veen 6395. P. Kramer, Genderen 6388. A. v. Rijswijk, Heusden 6349. G. Haspels, Genderen 6323. H. v. Horen, Herpt 6300. J. v. Wijk, Heusden 6201. L. v. d. Staak, Heusden 6196. A. Smits, Heusden 6193. A. Kramer, B.-Broek 6123. Gunning volgens bestek. Te Amsterdam slaagde in de af geloopen week aan de modevakschool voor coupeur voor het diploma „\merican coupe" onze stadgenoot de heer Th. M. Burghouts. Ondanks den regen, welke ook hier Zaterdag evenals op vele plaatsen als spelbreker optrad, is er van het Oranjefeest toch nog wat terecht gekomen en hebben althans de kinderen nog volop genoten. Onder leiding van het Bestuur der Oranjevereeniging met het onderwijzend personeel der R.K. en O L. school werd door de kinderen aan het stadhuis den Burgemeester toegezongen, terwyl ver schillende kinderspelen opgeluisterd door muziek van de „Fanfare der H. Familie" op de Burchtplein plaats vonden. Zoodra hiermede echter een aanvang was gemaakt kwamen flinke regenbuien opzetten. De gecostumeerde voetbalwedstrijd Juliana Longa, waarbij personen zeer aardig waren verkleed en welke opgeluisterd werd met muziek van de „Heusdensche Fanfare" viel letterlijk in het water. De concerten der beide muziekvereeni- gingen des avonds werden begunstigd door droog weer en trokken beiden een groot aantal luisteraars. De fakkeloptocht was op verzoek van den Burgemeester afgelascht, aangezien deze in verband met den rouw van het Belg. Kon. Huis geen uitbundige feest vreugde verlangde. Over het algemeen werd er slecht gevlagd, wat naar wij vermoeden wel zijn oorzaak vond in het slechte weer. Wy vernamen echter dat voor bepaalde kinderspelen geen deelname was en deze dan ook niet konden doorgaan. Wat meer belangstelling in het algemeen voor het Oranjefeest is dus in de toekomst wel gewenscht. Laten wij vooral in dezen tijd onze kinderen voorgaan en wijzen op het kost baar bezit van dezen Koninginnedag en bij ben de liefde jegens onze Koningin en het Oranjehuis opwekken, opdat hier door ook het werk van de Oranjever eeniging meer beloond worde. Hieronder volgt den uitslag van de gehouden kinderspelen Autoped wedstrijd. Meisjes van 7 8 jaar. Ie prijsCat. Haase, Annie Baaijens, J. den Boer, Netje v. Bokhoven, Chrisje v. Gulik. 2e prijsJanny v. d. Kolk, Neesje Kamerman, Nolda Klijn, Annie v. Hoften, Dora Verwiel. Baldragen (zelfde groep) 4e prijs Marietje v. d. Stoep. Waterdragen. Meisjes 810 jaar le prijs Ria Remie, 2e pr. Marie Cou- wenberg, 3e pr. Jaantje v. Spijk, 4e pr. Tony Kwetters, 5e pr. Siska de Bruijn, 6e pr. Marigje de Bruijn, 7e pr. Neily Laros, 8e pr. Zus v. d Oever. Stoelendans. Meisjes 1014 jaar: le prijs Johanna Biesheuvel, 2e pr. Marie Klijn, 3e pr. Sientje Vos, 4e pr. Regina v. d. Staak, 5e pr. Corry Koot, 6e pr. Johanna v. d. Staak, 7e pr. Dientje Nieuwkoop, 8e pr. Ditje Versveld, 9e pr. Jo Carpai, 10 pr. ürika y. d. Wetering. Autoped. Jongens 78 jaar. le prijs B. v. d. Pol, 2e pr. A. v. d. Staak, 3e pr. G. Verschoor. 4e pr. D. de Koning, 5e pr. D. van Kuijk, 6e pr. A. Vos, 7e pr. A. Buijs, 8e pr. A. Reas. Zakloopen. Jongens 9—10 jaar. le prijs J. Verwiel, 2e pr. G. Carpay, 3e pr. G. de Vaan, 4e pr. Johan Colijn, 5e pr. H. v. Berkel, 6e pr. Jo Sluimers. Touwtrekken. Jongens 1112 j le prijs A. de Bruijn, 2e prijs A. Laros, 3e pr. H. Sprengers, 4e pr. T. Bies heuvel, 5e pr. N. de Jong, 6e pr. C. de Vaan, 7e pr. C. Timmermans, 8e pr. H. van Hoften. Appelshappen. Jongens 1314 j. le prijs Jac. Verheij, 2e pr. G. Weck, 3e pr. G. Versluis, 4e pr. L. Bax, 5e pr. H. Faro. De costuums, die we bij den voetbal wedstrijd te zien kregen, waren prachtig. De jury betreurde het, dat niet allen een prijs kon worden gegeven. De ge lukkigen, wien de twee beschikbare prijzen te beurt vielen, waren de Groep Ghandi (eerste prijs) en Dorus Rijkers (2e prijs). Een bijzonder woord van dank komt zeker toe aan den heer N. Vermeulen, voor zijn belangeloos afstaan van het feest terrein en niet minder aan de politie, die den geheelen middag op schitterende wijze zorgde voor de handhaving der orde. ALMKERK. Jl. Vrijdag had de vrouw van den heer Z. v. d. S. alhier, het ongeluk bij het afgieten der aardappels het kokend water over hare voeten te krijgen, met het gevolg dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. In de jl. Vrijdagavond gehouden vergadering van de Oranjevereen. alhier werd besloten op Donderdag 12 Sept. een Oranjefeest te organiseereo. Des voorm. zal een kinderfeest worden gehouden en des nm. een volksfeest. Des avonds wordt op het terrein door de Kon. muziekver. „De Bazuin" van Gorinchem een concert gegeven. Aangifte voor de volksspelen worden vanaf heden ingewacht bij het bestuur der Oranjevereeniging. Mej. C. Verwoert Adr d. slaagde te 's Gravenhage voor het examen Costu- maire. ANDEL. De heer M. v. Rijswijk is benoemd tot Secretaris van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Tot bestuursleden van de brand- stoffenvereen. „Ons Be'ang* alhier zijn herkozen de heeren D. G. Mans en T. Kamerman. Met 1 Sept. is als gemeente-ont vanger in dienst getreden de heer L. H. van Eethen. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" gaf jl. Zaterdag in verband met den verjaardag van H. M,. de Koningin in samenwerking met de gem. zangver. „'t Rozeknopje" op de muziektent een concert, dat uitstekend geslaagd is. Zoo wel de muziek- als zangnummers werden verdienstelijk uitgevoerd en met een wel verdiend applaus beloond. De muziektent was voor deze gelegen- ïeid feestelijk verlicht. Na afloop van het concert werd met het muziekgezelschap voorop een lampionoptocht gehouden door een deel van de Kom en vervolgens naar de Nieuwevaart. GENDEREN. Het programma van het Oranje eest op 5 Sept, a.s. belooft heel wat. Daar de dag geheel gevuld is met wed strijden enz. zullen de schoolkinderen al om 7 uur, O.T., bij de school aanwezig moeten zijn en de kinderwedstrijden 8 uur O.T. aanvangen. Om half elf wordt begonnen met het ineenzetten van den optocht van versierde wagens, rijwielen, allegorische voorstellingen enz. Om 2 uur O.T. beginnen de volksspelen en om 7 uur O.T. het concert dat den dag be sluit, te geven door het bekende uitne mende muziekgezelschap „Oefening en Uit spanning" te Wijk, afgewisseld door zang nummers van „Hallelujah" van Genderen. Het is te hopen, dat het Oranjezonnetje feestelijk zal schijnen, dan zal een en ander ongetwijfeld veel belangstellenden trekken. MEEUWEN. Zaterdag 7 Sept. des avonds half zeven, O.T. hoopt voor de Ger. gemeente alhier op te treden de heer Stuivenberg uit Rotterdam. NIEUWENDIJK. De heer G. Koekkoek slaagde te Breda voor de hoofdacte. Bij enkele personen werden deze week de belastingplaatjes van de fietsen ontvreemd. Men zij op zijn hoede. Tijdens het schoolfeestje van jl. Zaterdag had mej. A* L. Wisse het onge luk dusdanig te vallen met het gevolg dat zij een ernstig beenfractuur opliep en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Overwinning na Strijd" een goed ge slaagd concert te Werkendam Velen wa ren gekomen om dit corps te beluisteren. NEDERHEMERT. GEVONDEN VOORWERPEN. Ben Rozenkrani. Terug te bekomen bij M. van Diggelen (Eiland). In de afgeloopen week waren de prijzen van eieren als volgtWit, Extra f3,05, A f2,90 B f2.75, C f2.65, Hen f 1.— Bruin extra f3.15, A f2.95, B f2.85. Alles per 100 stuks. Aanvoer 1175 stuks. Bij beschikking van den minister van Defensie is aan den dienstplichtige P. Smits alhier voor goed vrijstelling ver leend van den dienstplicht wegens kost winnerschap. SLEEUWIJIv. Jl. Donderdag behaalde de gem. zangvereen. „Juliana" alhier op het con cours te Hagenstein een derde prijs in de le afd. met 227 punten. Vrijdag had de heer B. van Andel het ongeluk op den legger van de veer boot te vallen en kreeg daarbij een wiel van een auto over zijn Ibeen. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen. Op 30 Sept. hoopt dr. Los uit den Haag een wijdiDgsdienst te houden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Chr. school alhier. SPRANG CAPELLE. Door een hiervoor in het leven geroepen comité werden voor deze ge meente op een terrein voor het raadhuis volksspelen georganiseerd, waarvoor veel animo bestond. Burgemeester Smit opende, als voor zitter van het comité, de festiviteiten, waarbij „Sirena" voor het muzikale ge deelte zorgde. De regen maakte echter een einde aan de volksspelen, zoodat verschillende prijzen onder de deelnemers moesten worden ver loot. 's Avonds, toen het weer zich wat gun stiger liet aanzien, was het terrein weer met vele. feestvierenden gevuld. Nadat het muziekgezelschap „Sirena" enkele nummers had ten beste gegeven, hield Burgemeester Smit een korte toe spraak tot de aanwezigen. Allereerst wijst spr. op het voorrecht dat wij den ver jaardag onzer Koningin mogen gedenken en dit komt wel des te sterker tot uiting nu we eergisteren het verschrikkelijk on geval vernamen, waardoor de Koningin onzer Zuidelijke naburen op zoo ontzet- ténde wijze het leven verloor. Dat wij aldus spr. onze KoniDgin, die heden haar 55ste verjaardag viert, nu reeds 37 jaren onze Koningin mogen noemen, mocht ik zop even terecht een voorrecht noemen en wij danken God, dat Hij haar tot nu toe spaarde en bidden, dat Hij haar nog lang stelle tot een voorwerp onzer liefde. Vervolgens zegt spr. wat Zij in die 37 jaar harer regeering met Haar volk heeft beleefd' niet alleen, doch ook doorleefd, kon spr. in dit korte oogen- blik niet opsommen dat zou te veel zijn. Wel mag een conclusie getrokken worden en wel deze, dat ons volk door al het lief en leed dat Zij met Haar volk deelde, nauwer aan Haar werd verbonden en dat in het hart aan elk geaard vaderlander een plekje verborgen is, dat weliswaar niet zoo spoedig openbaar komt en door onze meer nuchtere aard zich niet altijd naar buiten vertoont. Voorts zegt spr., alleen in dagen van druk en dagen als naar buiten getoond moet worden, dan zijn er duizenden wier harten van liefde kloppen voor ons vorstenhuis, dan kan ons volk in een laaiend enthousiasme ontploffen. Met enkele voorbeelden uit den Napoleonistischen tijd en de dagen van 1918, toen men naar de macht greep, waren bij spr. nogmaals duidelijk naar voren gebracht de liefde van ons volk tot het huis van OraDje. Ten slotte uitte spr. den wensch, dat dezen dag in goede orde mocht verloopen en dat ook hier een volk is dat zegt „Wij zijn van Oranje en Oranje is van ons". Met een „Leve de Koningin besloot spr. zijn toespraak. Door de muziek werd het Wilhelmus gespeeld, wat door het publiek spontaan werd meegezongen. Het navolgende telegram werd 's mid dags door het feestcomité verzonden: Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden Den Haag. De gemeente Sprang-Capelle van jong tot oud bijeen om Uwe verjaardag te gedenken, bidt Uwe Majesteit Gods besten zegen toe. (w,g De Feestcommissie SMIT, Voorzitter. VAN DALEN, Secretaris. SPRANG. J.l. Zaterdag werd door de school jeugd alhier den verjaardag van H.M. de Koningin op feestelijke wijze herdacht. 's Morgens om 8 30 uur waren alle op het feestterrein aanwezig. Er was dit jaar aan den kinderoptocht veel arbeid besteed, waarom de jury, bestaande uit de heeren A. Smit, burge meester, Ds. J. C. Hagen en G. R. Vos geen gemakkelijke taak hadden. Toen burgemeester Smit op het terrein aankwam werden door de kinderen drie coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna Ds. Bousema als voorzitter van het feestcomité de jury een woord van welkom toesprak. De uitslag voor den kinderoptocht was als volgt Versierde fietsen le prijs Nico Klaassen 2e pr. To v. Zeist; 3e pr. Corn. Nieuwenhuizen; 4e pr. Jochem v. Schuppen 5e pr. Jacob Craaijo. Groep wagens le prijs G. Vos Dzn. en E. Braspen ning e. a.2e pr. Jac. de Bie en Bets Oerlemans e. a,3e pr. L. Bouman. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2