GE /ESTIGD Biljart-Krijt 20 Cent. k Reyi: slers voor in- en uitga ifle Uren. EENIQE OEZANGEN Landbouw Woonhuis I\NZE T. het woonhuis mot café SCHRIJVING Veiliiigberieliten. Voetbalsport. Advertentie». lOtaris Yan Gendt Hotel- en: Caféhouders Notaris RIETRA WOUDRICIIEM. Te Almkerk, behoorende bij de R. K. parochiekerk alhier, is overleden de heer A. van den Oord, lid van het R.K. kerkbestuur en vereerd met het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. De overledene bereikte den ouderdom van 86 jaren. ZUIEICIIEM. Per 4 Sept. a.s. is door den Vleesch- keuringsdienst „Ke.kwyk" een overeen komst aangegaan met de N.V. Gekro" betreffende het vervoer van cadavers Deze zullen, met ingang van genoemden datum, vanwege die N.V. per auto worden af gehaald. De cadavers, die evenals voor heen, van de huid mogen worden ont daan, moeten naar een harden weg wor den vervoerd. De aangiften moeten geschieden bij P. was geworden, ook Kalkman, gemeenteveldwachter, onder op- van het torrein gevlucht en kon gave van datum en uur waarop het ca- gedeelte van het programma daver is gestorven, en van het vermoede lijke gewicht. Groep diverse ie prijs WieringaHeij 2e pr. T. Wijnbelt3e pr. Ophorstde Jong 4e pr. S. Molengraaf5e pr. H. Timmermans. Ds. B. dankte de jarj voor haar moeilijke taak, waarna „Euterpe" het Wilhelmus speelde. Nadat de stoet was opgesteld trok men om ongeveer 9.30 uur onder opgewekte toonen van „Euterpe,, door het dorp, waaraan de burgemeester met de overige juryleden en den voorzitter van het comité deelnamen. Toen om c.a. 42 uur de stoet bij de Chr. school ontbonden werd kreeg elk een stuk chocolade. Om 4.30 uur waren allen weer op het •speelterrein aanwezig, zoo nu en dan dreigde een regenbui de spelen te ver storen, totdat om ca. 5 uur de regen zoo bij stroomen neerviel dat het terrein geheel ongeschikt waren velen van het laatste niet afgewerkt worden en moest de uit deeling der reeds behaalde prijzen tot nader orde worden uitgesteld. Voor zoover het programma kon worden afgewerkt volgt hier de uitslag, ie klasse, Jongens hardloopen 4e prijs E. Nieuwenhuizen 2e pr Molengraaf3e pr. A. v. d. Laar. Meisjes idem. Maar hoe die gewassen zich daar onder Gods zegen hadden gevormd en welke stoffen ze hadden verbruikt om de honderd voudige vrucht te kunnen voortbrengen, dat was voor den boer een gesloten boek. op de gelukkigste wijze alle krachten van zien. We kennen de bijzondere eigen-1 Id. II 58. William schappen van ieder gewas en iedere dier - Signeur d'Esperin 5 7, soort en regelen daarnaar de verzorging.842. Dampeer 42. Het boeren is een bedrijf geworden, waarin Duchesse 36. Beurré Lebrun Spekpeer 24. Souvenir de Congres 742. Aagjes 46. Dikstelen 23. Onderstaand artikel van den heer P. J Rutten troffen we aan in het landbouw blad „Rust Roest" van 21 Aug. 4935. Dit wekelijks verschijnend blaadje wordt 4e prijs Jo v. d. Schans Jac.d.2e pr. J. Werther 3e pr. W. v. Willigenburg. 2e klasse, Jongens blokjes rapen 4e prijs T. Haverhals2e pr. W. v. Zeist3e pr. T. Haverhals. 2e klasse Meisjes vlaggetjes steken 4e prijs Jo Vos 2e pr. Jaantje van Yuuren 3e pr. Jo v. Dongen. 3e klasse Jongens kleeren aantrekken le prijs W. v. Caem 2e pr. Nico Pruissers 3e pr. W. Ophorst. 3e klasse Meisjes eieren dragen 4e prijs M. Speek; 2e pr. Jo Timmer mans 3e pr. N. Knuif. 4e klasse Jongens tonnetje kruien 4e prijs D. de Rooij 2e pr. Joh. Janson Gzn. 3e pr. G. Vos Dzn. Meisjes mutsen opzetten 4e prys Rika Maijers 2e pr. M. Nieu wenhuizen 3e pr. M. Treffers. 5e klasse Jongens zakloopen 4e prijs H. de Bie Dzn.; 2e pr. R. de Cloe 3e pr. B. Werther. Meisjes koekhappen 4e prijs Bets Oerlemans 2e pr. Jetje Waterman 3e pr. Jo v. Zeist. 6e klasse Meisjes kaarsjes happen 4e pr. Toos v. Zeist2e pr. M. v. d. Schans 3e pr. Jeanne Dees. De zesde klasse was juist aan het kampen voor de prijs, toen de regen'een «inde maakte aan deze kinderspelen en alle zoo veel mogelijk een veilig droog dak boven hun hoofd opzochten. Naar we vernemen zal de feestcom missie van de spelen die niet uitgevoerd konden worden, zooals ringsteken en stoelendans nog op het schoolplein uit voeren en zullen voor de 5e klasse de jongens die nog moesten kampen de prijzen bij loting worden gegeven. Zoo wel voor den optocht als kinder spelen was veel belangstelling van het publiek. Terwijl B. v. W. met zijn dorsch- machine bij den landbouwer J. v. P. het erf opreed, kwam plotseling den motor in verzakking, zoodat met veel moeite de motor kon opgevijzeld worden. Later bleek dat door het instorten van den gierput de verzakking was ontstaan. Maandagmiddag j.l. kwamen een 3-tal fietsers op het kruispunt van den nieuwen verkeersweg alhier met elkaar in botsing, terwijl zij allen van hun fiets tuimelde brachten zij het er persoonlijk goed af. Van een hunner was het achter wiel geheel in elkaar gedrukt. iWIJK EN AALBURG. Bij den heer K. Bouman A. 487 heeft zich een geval van roodvonk voor gedaan. WELL. Zaterdag vierden de kinderen van de School m. d. Bijbel het Koninginne- fee8t. Om 2 uur werd afgemarcheerd van het schoolplein, voorafgegaan door de fanfare „O. B. K.". Verschillende kinde ren hadden prachtig versierde fietsen en wagens bij zich en zoo werd een optocht gehouden door het dorp naar het feest terrein, het voetbalveld van „Juliana". Onder leiding van het comité „Oranje dag" werden door de jeugd verschillende volksspelen uitgevoerd, zooals turfdragen, koekhappen, zakloopen enz., waarvoor mooie prijzen beschikbaar gesteld waren. 's Avonds werd door „O. B. K." een goed geslaagd concert gegeven. In den nacht van Zaterdag op Zon dag reed de heer Snoek uit Almkerk met zijn luxe auto nabij de zuivelfabriek „De Bommelerwaardf' in een Jsloot. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De wagen werd licht beschadigd. De muziekvereen. O. B. K., hoopt a.s. Zaterdagavond 7 September con cert te geven bi| het café de Lelie, bij W. van Genderen. blijkbaar in Noord-Brabant nog veel ge lezen, temeer, omdat de abonnementsprijs bij vooruitbetaling slechts f 0.75 per half jaar bediaagt. Waar de inhoud van bedoeld -artikel zeer belijnd is en niet ijzig neutraal, zoo als dit meestal wel het geval is met ver handelingen van dien aard, lazen we het met zeer veel instemming en dacht het ons goed, het onder deze rubriek een plaatsje te geven. Straks zal ook in Almkerk bij genoeg zame deelname weer een landbouwwinter- cursus worden gegeven en al heb ik daar aan geen les te geven, toch spoor ik alle boerenjongens, die daarvoor in de termen vallen, aan, dien cursus te volgen. Misschien was het ook voor de oud-leerlingen van onze landbouwschool een goede gelegenheid veel leerstof nog eens dachtig te repeteeren. Dat lijkt me voor het gros niet on dienstig. Ik hoop, dat de lezing van alles, wat hier staat, er toe moge meewerken, om den cursus flink bevolkt te krijgen en dat het in de toekomst ook een van zelf sprekende zaak wordt, dat een boeren jongen, die 7 klassen van de lagere school heeft doorloopen, direct overgaat naar de lagere landbouwschool. Onze nijvere plattelandsbevolking zal er wel bij varen W. BRONKHORST, Andel. LANDBOUWONDERWIJS. In de laatste tientallen jaren is de ken nis van den landbouw meer vooruitgegaan dan in de duizend jaar, die daaraan voor afgingen. Eindelijk is er klaarheid ge komen in de duisternis. Onze voorouders hebben eeuwen na eeuwen hunne akkers in het zweet des aanschyns bebouwd. Ze hebben hunne gewassen zien ontkiemen en groeien en voortbrengen. Ze zagen goede gewassen en slechte en wisten dan, dat de oorzaak lag in de gesteldheid van den grond of het weer, soms ook in de werkwyze van den boer. Ze oogstten met vreugde als regen en wasdom hun gewassen hadden gezegend. Nu zijn alle geheimen in de hoofdzaken ontsluierd. Het is bekend, onder welke voorwaarden planten en dieren groeien kunnen. Het is ook bekend, en dit is het groote belang hoe de landbouwer den groei verbeteren kan, ingeval onder de gewone natuurlijke omstandigheden groei en voortbrenging te wenschen over laten. Het boeren berust niet meer op de ervaring van ouders en voorouders en op de werkwijzen, die zij door mee- en tegen slag als de beste leerden kennen. Het boeren is nu, de groeiomstandigheden zoo te regelen, dat alle weldadige krachten in Gods natuur ten volle haar goede uit werkingen kunnen volbrengen en dat alle grondstoffen, die de planten daarvoor noodig hebben, in voldoende mate ter beschikking zijn. Het boeren is een studie geworden, een rekenen met tal van bij zonderheden en eigenaardigheden in grond en gewas en het is de groote waarheid van den tegenwoordigen tijd, die iederen boer diep doordingen moet„Het hoofd van den boer moet nu meer doen dan bei zijp handen." Maar dan is het toch ook in de eerste plaats noodig, dat het hoofd zijn werk goed doet. Het hoofd moet kennis hebben van het leven en den groei der gewassen. De boer moet leeren, hoe door gelukkige samenwerking van warmte en licht en lucht, van vocht en voedsel ze zich ont wikkelen en rijke vrucht geven. Hij moet leeren, hoe hy die samenwerking door velerlei maatregelen kan bevorderen. Zeker, Gods weer en de gesteldheid van den grond beslissen tenslotte over de hoegroot heid van den oogst. Maar van den boer hangt het dan toch af, of hij in gunstige jaren een rijken oogst zal winnen en in de minder goede jaren toch nog matige opbrengst, die zijn gezin voor gebrek be waart. Wie nadenkt, moet ten slotte tot de gevolgtrekking komen, dat voor niemand ter wereld de leering, de bekwaming in zijn bedrijf, zoo noodig is als voor den boer. Yoor de instandhouding van al wat leeft is zijn bedrijf het eerst noodige. De rijke landbouwvoortbrenging is de eerste voorwaarde voor het levensonder houd der volken, voor een ruim, een on afhankelijk bestaan. De uitkomsten hebben in de laatste tientallen jaren toch ook het overweldigende bewijs geleverd, hoezeer de voortbrenging is opgevoerd. Er is meer dan overvloed, terwijl voor die ont dekkingen op landbouwgebied tengevolge van de toename der bovolking en de gruwelijke geboortebeperking als onver mijdelijke noodzakelijkheid werd voorge steld. Alleen wat ons land betreft, is eene opbrengst-vermeerdering mogelijk gewor den, waardoor de vaderlandsehe bodem omstreeks het dubbele oplevert van voor vijftig jaar. Er is niets, «vat zoo duidelijk de waarde van het landbouwonderwijs aantoont als de vergelijking tusschen oog- sten toen en nu. De grootste verbetering is het gevolg van de meerdere kennis van het leven van planten en dieren. We weten wat er noodig is voor leven en groei, we zor gen dat in die behoeften ruim wordt voor lichaam en geest kunnen samenwerken. Wie wil rondzien in de velden ziet het groote stoffelijke voordeel. Maar het valt minder in het oog dat de geestelyke voor deden nog aanmerkelijk grooter zijn. De boer ziet de wondere orde in de schepping, waar Gods oneindige wijsheid de wetten en VEILING ZALTBOMMEL. 2 Sept. Deutsch Evern I 4935, Belle de Lou- vain 7 44, Reine Victoria 642, Dubb. Witte 4 216, Witte pruimen 4012, stelden en Zijn oneindige goedheid de Reine Claude 44 -20, Biauwe pruimen aarde maakte tot een heerlijke woonplaats 613. Pound Seedling J3 -4, Abrikoos voor de menschen, die Hij er schiep naar Zijn beeld en gelijkenis. De boer weet, dat menschen en dieren aardsche stoffen pruim 8—9, Eierpruim 68 ct. Per K.G. Tomaten A 26, JBeurré de Merode verbruiken en hun leven na eenigen tijd 3—5, Beurré Giffard 5, Beurré Hardy onmogelyk zou worden indien niet in de 811» Bergamotperen 2, Clapp's Favo- plantenwereld de macht was gelegd, alles rite 712, Calbasperen 3—4, Dikstelen weer te herstellen in den oorspronkelijken 23, Fransche Wijnperen 7, Jutteperen 812, Knolperen 23, Seigneur d'Es- pern 4, Vygeperen 6, Williams Duchesse 3_4, Wijnperen 47, Bloemzoet 36, Bloemé 36, Cellini 5, Calville 69, Gamersche zuur 710, Keulsche Pardijs was. toestand, toen alles goed wonderbaar, dat de lucht, is zoo Het die voor de ademhaling van menschen en dieren onmisbaar is en altijd door wordt ver bruikt, door de planten weer in den zuiveren, bruikbaren vorm wordt terug- 4 6, Keswick 47, Lentsche Roode 5, Lord Sheffield 3, Manx Codling 6, Trans parant d. Cronsels 10, W'ijnappelen (wit) Augurken I 5*/sH» idem II 3, gebracht. De boer ziet en weet in ieder zomerhalfjaar zoo duidelijk, dat niet degene, die ploegt en zaait, den oogst doet gedijen, maar Degene, Die regen en zonneschijn over de gewassen zendt, Die spijzen geeft te rechter tijd, en al wat leeft, verzadigt met welbehagen. De boer voelt nu en begrijpt met al zijn verstand, dat hij de 5, Staakinijboouen 4ll/a. Staakprincessen 61. Noten 14. Per 400 K.G. Blauwpittet f 2.70. Eigenheimero f2 20. Per stuk. Netmeloenen 49. Suikermeloenen 5 helper is van den Grooten Maker. Dat zijne heerlijke taak is te bewerken, dat1 __7Ananasmeloenen 5. Kennemerland- de zegenrijke krachten in Gods natuur meloenen 4—5. Witte komkommers 1. tot volle uitwerking komen. Hij bewerkt Roode kool 21/,—51/,. Savoijekool 3—6. en zaait en verzorgt de gewassen, zoodat Bloemkool 440. de gewassen, zoodat lucht en vocht en licht en warmte op de beste wijze de voortbrenging bevorderen hij zorgt ook, dat in den grond in ruime mate de stoffen ter beschikking zijn die de gewassen voor rijke voortbrenging noodig hebben. De boer is de trouwe helper, om een woestenij van distels en doornen te maken tot een Paradys van rijkdom en schoonheid. Dit is het eerst noodige in ieder land ter wereld. HAAGSCHE VEILING. 2 September. Per K.G. Pruimen. Dubbele WTitte 1448. Enkele Witte 10—15. Groene 1119. Reine Victoria I 944. Id. II 3 7. Wijnpruimen 4922. Abrikoospruimen 1549. Belle de Louvain 9—13. Reine Claude verte 1826. Id.d'Ouillens4215. Id. d'Altranl214. Washingtonsl417. Pond Seedling 712. Burbank 1416. Kirkespruim 4 7—21. Jefferson 14. Appelen. Transp. de Croncel extra 12—17. Id. I 7—10. Keswich 6—12. Bloemé I 68. Id. II 35. Mank's Godlin 69. Sweden 6—9. Waterzoet 47. Notarisappel 24. Jac. Lebel 69. Peren. N.H. Suikerperen 23. Claps Favorite extra 1113. Id| I 740. Id. II 46. Beurré de Merode 25. Id. Hardy extra 44—17. Id. I 812. Id. II 46. Dr. Jules Quyot extra 4244. W. I 8-41. Id. II 5—7. Bon Chrétien William 36. Précose de Trévoux 36. Sijsjes 46. Baddesoyen 34. Fr. Wijn peer 69. Triumph de Vienne 9 15. Jutten extra 18—21. Id. I 1246. Per 100 stuks. Andijvie f 0.501.50. VEILING GORINCHEM. Maandag 2 Sept. besteedde men voor fruit en groenten op de veiling de navolgende prijzen: Snijboonen 8—11 et.; 2e srt. 4y2 ct.; princesseboonen 8131* ct.; dubbele stam 6V29 ct.; enkele stam 79 ct.; augurken 1012 ct.; 2e srt. 57 ct.; 3e srt. 1V23' o ct.; blauwputten 2Va ct.; eigenheimers 3 ct.; beverlanders 3 ct.; alles per k.g. Roode kool 5 ct.; savoye kool 57 ct.; bloemkool 811 ct.; 2e srt. 3—6 ct.; extra bloemkool 11—13 ct.; kom kommers 1 ct.; groentjes 3—31/2 ct.; aller per stuk. Andijvie fl.00fl.50; sla f0.50 fl.OO; alles per 100 stuks. Postelein 24 ct.; spinazie 5 ct.; bravo's 3 ct. per k.g.; netmeloenen 611 ct.; ananasmeloenen 10 ct. p. stuk; Claps-Favorite 912 ct.; 2e srt. 68 ct.; zure appels 4—7 ct.; 2e srt. 2—5 ct.; pruimen 712 ct.; tomaten 25 ct.; alles per k.g. CAPELLE. De v.v. Capelle speelde Zondagmiddag te Hardinxveld een vriendschappelijke wed strijd tegen de aldaar beataande voet bal- vereeniging, welke wedstrijd eindigde in een 3—0 nederlaag voor Capelle. I iden overleed, na een langcturig, smartelijk, doch geduldig gedragen lijden, onze geliefde Echtgenoote, Zuster, Rehuwd-Zuster en Tante, Anna Pfeternella Berghmans-ISfteuwkoop, in den ouderdom\van ruim 54 jaren. Drongelen, 2 Sept. 4935. WIJ AALBURG Spreekuren eiken werkdag: 's morgens van 8.309.30 's middags van 42 (oude tijd). TELEFOON No. 42 (dag en nacht verbonden), DIA toesl A. N Diens 1 op Dinsdagen 10 en 24 >pt. 1935, telkens nm. 7 u. Z T., in hotel „CONCOR- te Heusden, bij inzet en veilen, t/v van den heer uwkoop Keer goed onderhonden met flinke schuur en tuin met inrijpoort a/d Ridderstraat W. 407 aldaar, groot 3 a. 46 c. Het huis bevat benedenvoor kamer, gapg, keuken, groote op kamer en 2,groote keldersboven voorkamer, 2 slaapkamers en 2 zolders en is voorzien van wel water, waterleiding, gas en elec- triciteit. Te bezichtigen 's Dindags en 's Vrijdags van\942 u. vos. Door aankoop van een groote partij zijn wij in de gelegenheid U te leveren, 12 stukken prima BILJART-KRIJT voor den prijs van slechts rma L. J. VEERMAN Boekhandel HEUSDEN. Notaris RIETRA te Dussen bericht, dat\ de landerijen van den heer G. van der Beek Gz. zijn ingezet als vfygt koop 8 f 9 f 40 f 4 f 4325.— 7550.— 4725.— 4350.— 4200.— f 3325.- koop 4 f 4325.— 2 f 4275.— 3 f 4050.— 4 f 4600.— 5 f 4 500] 6 f 4950.— 7 f 2000.— Toeslag DONDERDAG 5 SEPTEMBER 4935, nmn. 3 uur (N. T.), bij Smits te Meeuwen. INZET. Notaris RIETRA te Dussen bericht), dat de landerijen van de familie v^n Honsewijk en anderen zijn ingezet als volgt 4 f 470.1 2 f 2525.- 3 f 3775.— 4 f 2300.— 5 f 700.— 6 f 4600.— 35.— 720.— 500.— 44 f 4900.— \42 f 420.— Toeslag VRIJDAG 6 SEP TEMBER 4935, nam. 3 uur, bij Leemans te Dussen. Levering van DRUKWERKEN spoedig, net en biUfyk, door de EIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. te Dussen, zal Hank bij Weterings op Woensdagen II en 18 Sep- temberH935, nam. 7 uur (N.T.) publiek verkoopen te Hank groot 2 aren L. Penninx. v Breed kad. Dhssen G. 957, eigendom van dhr. billetten. BOEK Firma L. J. HEUS NDEL •ERMAN ,N. jaar de Consumptie-, Ijsco-, Fruit-, Gebak-, Sigaren- en Sigaretten-, Zuur- en Suikerwerken-tenten en den verkoop van Feeststokken, op het Oranjefeèsy hetwelk DONDERDAG 42 SEPTEMBER a.s. van wege de Oranjevereenjging te ALMKERK staat gehouden te worden. Biljetten hiervoor wob^en ingewacht uiterlijk 7 SEPTEMBER a.s., nam. 7 uur (Z. T). in de zaalJDekker, alwaar de opening plaats vindt. Nadere inlichtingen zyn tfes^verkrijgen by den Secretaris der Or an je vereeniging W. PAANSk B 37 ALMKERK. van de Gereformeerde Kerken in Nederland, gehandhaafd^®^ vastgesteld door de Gen. Synode van PriJ» 25 ct. Franco per post 28 ct. bij^^af^ame van meerdere exemplaren Middelburg in IS Voor Kerker aden 15 cent. Verder is hiervan verkrijgbaar een uitgave met de Liturgische Formnlieren, uitgegevbs^door Dr. T. Hoekstra. Prijs in keurig slap linnen bandje 58<cent. Franco per post 53 cent. Boekhandel Firma L. J. HEUSDEN. M. Berghmai^ Familie NieuwNoop. LDSTRAAT 131a ïebbeD wij steeds voorradig

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 3