No 5569 Woensdag 4 Sept Nieuwsblad m neusden en Altena DERDE BLAD De Plechtige Uitvaart van Koningin Astrid. Alleen voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bominelerwaard. Marktberichten Firma L. J. VEERMAN BEHOORENDE BIJ HET GORINCHEM, 2 Sept. Veernaikt. Aanpe /oerd 122 rundererj, 233 varkens en 363 biggen. GORINCHEM, 2 Sept. Boter en Pieren Aangevoerd 30.728 eieren. Prijzen per 100 stuks: Kippeneieren f 2 553.10. Jonge Plenneneierpn f 1.50 1.55. Eendeneieren f 2.152.25. Kal koeneieren f3.50 Op de weekmarkt g dde.n de eieren 3.003 50 per 100 stuks. Goêboter f 1.70; margarine f 1.10 beide per K.G. GORINCHEM, 2 Sept. Pluimveemarkt. Prijzen per stuk Oude kippen f 0.35 f 0.65 jonge hanen 25 - 55 oude hanen 35—65; jonge hennen jonge konijntjes 20-55 exportkonijnen f 0.70 1.20; jonge ganzen ct. GORINCHEM, 2 Sept. Boonen. Snijboonen 5 8 ct. Princesjes 51 ct. Allen per K.G. ROTTERDAM, 2 Sept. Aanvoer 515 varkens. Prijzen per K.G. (levend gewicht) le kw. 2e kw. 3e kw. 40 39 38 Uw omzet kunt U verhoogen door regelmatig te ad verteeren in het Vraagt speciaal onze advertentietarieven. HEUSDEN. Gisteren heelt het Belgische volk zijn geliefde jonge Koningin naar haar laatste rustplaats geleid en is met ont roerende plechtigheid het stoffelijk over schot van Koningin Astrid bijgezet in den koninklijken grafkelder van tie kerk van Laken, dicht bij de kist met het stoffelijk hulsel van wijlen Koning Al bert. Beiden werden door een noodlot tig ongeval plotseling weggerukt uit het midden van hen, die hun lief wa ren en die hun liefhadden. Evenals op 22 Februari van het vorige jaar heeft die liefde zich geuit in een tref fende hulde van gansch een volk. Misschien mag de uitvaart in Fe bruari 1934 van den vorst en Koning, den held van den IJser, grootscher en heroïscher genoemd worden, zij was zeker niet indrukwekkender, dan deze uitvaart van de jonge, stralende Konin gin, de liefhebbende vrouw en Moe der, de teedere echtgenoote van den jongen Koning, die als een gebroken man den zwaren weg naar Laken is gegaan. Langs den weg en voor het Koninklijk Paleis. Reeds Zondag en Maandag zijn velen die getuige van de plechtige uitvaart Belgische Ministersjvan Staat.JDe hooge geestelijkheid onder leiding van Kardinaal Van Roev is reeds vroeg gearriveerd en nog voortdurend verschijnen andere hooge Fransch eD in het Vlaamsch gegeven be velen der officieren, die het bevel voeren over de troepen, die voor de trottoirs het afzettingscordon vormen „Geeft acht", autoriteiten, die den stoet van het Paleis even later gevolgd door het naar de St. Goedele zullen begeleiden armes 1" ,Presentez Terzijde van het Paleisplein stellen zich inmiddels de militaire troepen op, die den stoet zullen voorafgaan, terwijl aan den anderen kant zich de delegaties opstellen van de organisaties, wien deze eer is toegestaan. Het is inmiddels 10 uur geworden en een gespannen stilte is over de menigte gekomen. De troepen van de afzetting staan stram met het geweer aan den voet en voor het Paleis is de statige lijkkoets voorgereden. M°n wacht nu op het oogen- b!ik, dat een Koningin voor altijd haar Paleis zal verlaten. Oe beklemming uit Z'ch hier en daar in onderdrukt zenuw achtig gefluister, ginder in een snik of nauwelijks bedwongen tranen Tegen kwart over tien klinkt plotseling hoorngeschal, en een schok gaat door de menigte. Want dit is het teeken dat achter de gesloten ramen van het Paleis de kist met het brooze lichaam der vorstin De lijkkoets in den stoet. Want thans nadert de lijkkoets, waar mee de laatste maal, in 1909, het stof felijk overschot van Koning Leopold II naar Laeken is gebracht. Toen een oude, grijze Koning, thans een jeugdige, bloeiende Koningin, De lijkkoets wordt getrokken door acht zwarte, met <rou wkleeden bedekte paarden, die door in dofte livrei gekleede palfreniers aan den teugel worden geleid: De koets zelf rust laag op de er onder schuilgaande wielen. Midden op het plat form staat een met zwarte draperieën omhangen vei hooging, waarop de kist met het stofte ijk overschot rust. Ter weerszijden van den wagen rijzen vier zwarte, slanke zuilen omhoog, waarop een breed baldakijn rust. dat omgeven is door een dof gouden kroonraad. Midden op het baldakijn prijkt eveneens een kroon, wilden zijn en de gestorven Koningin een laatste hulde wilden brengen aan de baar in het Koninklijk Paleis, waar langs vier dagen lang een schier einde- looze stroom van menschen met stille gang heeft geschreden, te Brussel aan gekomen uit alle deelen van het land, en ook uit het buitenland. Doch gister morgen vroeg kwam pasde grootste stroom, met bussen, auto's en extra- treinen, uit alle Belgische provincies, uit alle volksklassen, mannen, vrouwen en kinderen. Groot is het aantal oud strijders, die door hun organisaties zijn opgeroepen en een speciale reductie van de spoorwegen hebben gekregen om naar Brussel te gaan. Zoowel aan het Zuiderstation als aan het station Leopoldswijk en het buurt- station kwamen groote groepen men schen aan, doch het was vooral het Noorderstation, waaruit al sedert den zeer vroegen ochtend dichte menschen- massa's dromden. De groepen utd- strijders en de leden van verschillende organisaties en corporaties, die als ge heel hun laatste hulde komen brengen, verzamelen zich achter de met rouw floers omhangen en vaak ingerolde vaandels. De anderen gaan zelfstandig of in groepjes een plaats zoeken langs de route, die de rouwstoet zal volgen en die dezelfde is als de weg, die men verleden jaar van net Paleis naar de St. Goedele en vandaar naar Laeken is gegaan. Gemakkelijk is dat niet meer, want reeds 's morgens vroeg hebben de Brus selaars of zij, die al in Brussel ver toefden, reeds een haag langs dezen weg gevormd. Op enkele plaatsen, zoo- als nabij het Paleis en tegenover de St. Goedele, hebben reeds Maandag men schen, die zeker wilden zijn van een goede plaats, zich neergezet om er den nacht door te brengen. Geleidelijk wor den de hagen dichter en dikker, en het vergemakkelijkt de taak van de afzetting aanzienlijk, dat op sommige punten en bijna langs den geheelen weg van het Paleis naar de kathedraal, Zondag en Maandag houten hekken zijn geplaatst, die de menigte tegenhouden. De afzetting van den te volgen w eg droeg ditmaal een bijzonder karakter. Sleehts rechts van den te volgen weg stonden militairen geschaard van ver schillende wapens en regimenten. Links van den weg stonden op sommige plaat sen, waar dat vanwege den aandrang van het publiek noodig was, militairen. In hoofdzaak stonden hier échter stram en ernstig de oud-strijdersgroepen ge schaard met hun omfloerste vaandels. En daarvoor staan, daartoe opgeroe pen door den minister van onderwijs, in lange rijen de groepen schoolkin deren, school bij school, zooals zij zich Dinsdagmorgen vr-oeg hebber, opge steld en uit alle deelen van de stad en ook van buiten Brussel hierheen zijn getrokken. Vóór het Koninklijk Paleis stond een enorme menigte belangstellenden, die op ruimen afstand werd gehouden door een detachement grenadiers en solda ten van het le regiment Linietroenen, die de afzetting vormden tot aan de St. Goedele de afzetting werd gtevormd door detachementen van het 8e regi ment Linietroepen en het le régiment Carabiniers. Voor het Paleis branden, evenals langs ae gehee'e route, de met rouw- crêpe omfloerste lantaarns. Achter de hekken van het Park tegenover liet Paleis verdringen zich eveneens talloo- ze toeschouwers, waarvan velen, om iets te kunnen zien, op de hekken moe ten klimmen en sommigen zelfs in hoo rnen klauteren. Ondanks de drukte en ondanks de groote menschenmenigte met de ve'e geluiden, die deze onvermijdelijk ver oorzaakt, heerschte er overal een druk kende beklemming, een atmosfeer van ernst en droefheid, die den Belg in liet algemeen en den Brusselaar in liet bijzonder gewoonlijk vreemd is. Maar overal herinneren de halfstok gehe- schen, omfloerste vlaggen opnieuw aan de droeve gebeurtenis, die het land niet zijn rouw heeft geslagen. De groo te magazijnen, maar ook tal van klei nere zaken, de meeste restaurants en bijna alle café's hebben in den vroegen ochtend hun deuren gesloten en hebben in den namiddag het publiek weer toe gang verschaft. Het vertrek uit het Koninklijk Paleis. Reeds te ruim 9 uur is het achter de afzettingen op het Paleisplein zwart van menschen en kan er nauwelijks iemand bij. Voor het Bellevue-Paleis ziet men de sombere rij van oorlogsverminkten, grootendeels in invalide wagentjes, voor wie men hier een plaats heeft gereser veerd. Ook zij dragen de oorlogsmedailles op de zwarte jassen. Voortdurend rijden nu auto's aan, die het hek van het Paleis binnenzwenken. Het zijn de vertegenwoordigers der buiten- landsche staatshoofden en de leden van het diplomatieke corps, die met de offi cieele vertegenwoordiging van hun land zyn belast. Ook verschillende Belgische ministers zien wij arriveeren. Sommigen hunner zyn te voet, evenals verschillende en langs de zuilen hangen zwarte, zilver door haar trouwe d.enaren op de schou otmoomde draperieën, waar langsheen Her* is genomen om haar te dragen naar men de kisfc de verh,)oging katl zierl de statiekoets, die haar naar de Kathe I s»aaD draal van St. G >e Iele zal brengen. Men I De* kigt ig bedekt met ften zi|ver.om. ziet voor het Pale.s de kist in de koets Z0Qmd rouwkleed raet ,ange koorden met plaatsen en men ziet hoe de dienaren, kwas^en het personeel zich neigen. Gezichten kan men door den gcooten afstand niet onder scheiden, doch ielereen raadt de smart, die zich daarop moet weerspiegelen. Langzaam rijdt de koets naar den uit gang en uit het Paleis ziet men nu de familieleden en vorstelijke personen, de diplomaten en ministers komen, die den stoet zullen volgen, alsmede de geesielijk heid, die de rouwkoets zal voorafgaan. De militaire troepen, die den stoet escorteeren, rijden voor en zetten zich in beweging, en heel zwak hoort men in de verte den doffen dreun van de kanonnen der Cinquantenaire, die met een salvo van 31 schoten den volke kond doen, dat de laatste gang van Koningin Astrid is begonnen. De rouwstoet naar de St. Goedele. Er vaart een lichte beweging door de menigte, die haar ontroering nauwelijks maar het protocol eischt zijn aanwezig- meester is. Niet alleen op het Paleisplein, doch langs den geheelen weg naar de St. Goedele, in de Rue Royale, de Koloniestraat en de Kanselarijstraat weet men nu, dat de droeve tocht begonnen is Het is een lange stoet, schoon niet zoo lang als verleden jaar, toen de doode Koning denzelfden weg volgde, want thans ontbreken de buitenlandsche militaire detachementen, de oorlogsorganisaties en verschillende regimenten, die toen hun hoogsten bevelhebber voor de laatste maal begeleidden. De stoet wordt geopend door een peloton bereden gendarmerie. Dan volgt de muziekkapel van bet le regiment gidsen De muziek speelt echter niet; de trom petten zijn met zwart crêpe omwonden, de trommels met rouwfloers bedekt. Te paard volgen de beide bevelvoerende generaals Tasnier en Vincotte, omgeven door de officieren van hun staf. Er volgt een afdeeling bereden artil lerie, en dan, met omfloerste vaandels, vier detachementen linietroepen en andere infantarie afdeelingen. Men hoort slechts het slaan der hoeven op het plaveisel, en de voetstappen der infantarie soldaten in een merkwaardig vertraagd, langzaam marschtempo. Een wederom niet spelende muziekkapel van een der linie-regimenten besluit dit gedeelte van het militaire escorte. Het wordt gevolgd door de vaandel- delegaties van de verschillende oudstry- dersgroepen, oorlogsverminkten en oorlogs weduwen, reserve-officieren en voormalige oorlogs verpleegsters. Steeds weer zijn de laag gedragen vlaggen met rouwfloers omhangen of bijeengebonden. En daarachter volgen weer in dichte menigte nieuwe vaandels in rouw. Het zijn de vaandels van de verschillende regimenten van het Belgische leger, die hier alle vertegenwoordigd zijn door een delegatie, den regiments-commandant, een officier, een onderofficier en twee soldaten van elk regiment, allen in groot tenue, De nabestaanden. Velen is het te machtig geworden on der het talrijke publiek, dat tusschen Paleis en Kerk staat opgesteld. Vrouwen zijn hun ontroering niet meer meester en mannen laten hun tranen den vrijen loop. Want wat op deze lijkkoets volgt is zoo onzegbaar treurig, dat de menigte niet anders weet te doen dan zwijgend, met groote ontzette oogen te kijken, naai den jongen Koning, die bleek en wanke lend, een gebroken mau, de baar volgt van de vrouw, die niet alleen zijn Ko ningin, maar ook zijn geliefde is geweest. Het moet hem p\jn doen, dezen weg van nog geen kilometer te gaan, temidden van de menigte. Gisteren nog verluidde in hofkringen, dat de Koning den wensch te kennen had gegeven, alleen in een rijtuig naar de St. Gedoele te rijden, heid hier, en nooit kan zooveel medege voel en sympathie van een volk naar zijn Koning zijn uitgegaan, als op dit oogen- blik. Sommigen buigen zwijgend, andere beffen snikkend de hand op ten groet, als wilden zij die van hun Koning druk ken. Deerniswekkend is ook de aanblik van Prins Karei van Zweden, de vader van wijlen Koningin Astrid. De in het zwart gekleede lange gestalte, die zoo merk waardig aan Koning Gustaaf van Zweden herinnert, is gebogen door smart. De oude heer handhaaft zichtbaar slechts met uiterste krachtsinspanning zijn zelf- beheersching. Diep onder den indruk is ook zijn zoon, de jeugdige prins Karei, broer van de overledene. Bij het naderen van de St. Gedoele trekt dat gedeelte van den stoet, dat voor de geestelijkheid loopt of rijdt, voor bij de Kathedraal om nabij de Rue Royale te wachten tot de kerkelijke plechtigheid is beëindigd. Het prachtige, gotische bouwwerk is veranderd in een reusachtige rouwkapel. Voor den hoofdingang is een zwart bal dakijn aangebracht, en onmiddellijk na het binnenkomen ziet men links en rechts van de hoofddeuren zwarte rouw-pyra- mides. Alle zuilen zijn zwart bekleed. Langs den geheelen bovenwand van de middenbeuk hangt een zwarte geplooide fries met zilveren franje. Ook het koor is geheel met rouwfloers behangen en achter het altaar rijzen vijf kaarspyrami- des op. Er boven hangt een groote, zware rouwkroon, met de Belgische en de Zweed- sche kleuren. Aan den kant van het Evangelie staat de koningstroon, aan den overkant de troon van den kardinaal. Voor de troon van den Koning staan de stoelen voor de overige leden der konin klijke familie, alle met rouwfloers bedekt. Voor de troon van den kardinaal staan de stoelen voor de Belgische bisschoppen en andere hooge geestelijken. Hoog in het midden van den bruis met rouwband om den arm en rouwstrik beuk hangt wederom een zwarte rouw- op sabel en degen. kroon^ waarvan vier zwarte gordijnen Op eenigen afstand een lichte en kleu- gedrappeerd naar omlaag vallen en in rige groep na het khaki der troepen, volgt de vier hoeken van den kruisbeuk wor de geestelijkheid den opgehouden. Daaronder staat stil Als de groep geestelijken nadert, wordt het zoo mogelijk nog stiller langs den en hoog de katafalk, waarop aanstonds de kist zal worden geplaatst. Er is weg, want men weet, dat thans het oogen- voorloopig een Belgische vlag en een blik gekomen is, dat de rouwkoets zal koningskroon op gezet en drie rijen volgen met zijn teerdere, helaas levenlooze j kaarsen staan er omheen, last. Men hoort slechts de korte in het i Tegen 10 uur hebben allen, die niet Hiettwsblad Prijzen per stuk Zware kalfkoeier f 100150. Melkkoeien 90110. Kalfvaarzen f EO120. kuiste, vaarzen f Vaarkoeien f Gniste koeien f Pinken f Stieren f Graskalveren f - Nuchtere Fokkalveren f7 10 Idem voor ixport f 25. Drachtige varkens f50 SO. Natte zeugen 3050 Overloopers f1022. Biggen f 10 16. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 9