Binnenland. een en ander wil hij het vooral de •werkloozen nu reeds op het hart druk ken, dat zii niet van de gedachte moeten uitgaan, dat nu het college van B. en W. in meêrderheid rood zal worden, het in de toekomst veel beter en gemakkelijker zal gaan. Het gevolg er van zou kunnen zijn, dat enkel getracht zal worden eventu eel in te voeren verslechteringen zooveel mogelijk te voorkomen. Vervolgens heeft de stemming plaats voor wethouder in de vaca ture A. B. Holster, waarbii worden uitgebracht op den heer W. Viveen 4 stemmen en op den heer A. B. Hol sterster 3 stemmen, zoodat tot wet houder is benoemd de heer W. Vi veen. Op een vraag van den Voorzitter lof de benoeming wordt aangenomen verklaart de benoemde de benoe ming aan te nemen en gaarne be reid te zijn krachten te geven om in het belang der gemeente werk zaam te zijn. Daarna heeft de stemming plaats ter verkiezing van een wethouder in <de vacature W. Viveen. Hierbij wor den uitgebracht 4 stemmen op den heer J. Kuijpers en 3 stemmen op tien heer M. D. van Wendel de Joo- tie, zoodat tot wethouder is benoemd tie heer J. Kuijpers. Op de vraag van den Voorzitter Of de benoeming wordt aangenomen antwoordt de benoemde bevestigend en zegt, dat hii .zijn best hoopt te doen om in het belang der gemeente iwerkzaam te kunnen zijn. De Voorzitter wenscht de benoem de wethouders geluk met hunne be noeming en hij hoopt, dat hii op een aangename wijze in- het belang tier gemeente met hen zal mogen sa menwerken. Verder richt hii het woord tot den heer Holster en zegt niet te mogen nalaten hem een woord van hartelij- ken dank te brengen voor hetgeen tioor hem gedurende twaalf jaren als wethouder en in de laatste -zittings periode als 'waarnemend-burgemeester voor deze gemeente is gedaan, daar bij .maar niet memoreerende welke belangrijke besluiten in dien tijd door zijne medewerking jA\n tot stand ge komen. Hii zegt verder dat de heer Hol ster zich voor het vervullen van zijn taak veel toewijding en moeite heeft moeten getroosten en daarvoor veel tijd heeft moeten opofferen, terwijl vooral gedurende de laatste vier ja ren zijn taak geen gemakkelijke was. Toch zijn in die jaren de belangen tier gemeente door hem behartigd op een wijze die alle lof verdient. De Voorzitter zegt, dat het hem waarlijk spijt, dat hii hem als wet houder moet missen, aangezien hii meer dan "tien jaren met hem op een aangename wijze heeft mogen samenwerken en de heer Holster hem steeds zijn steun en medewer king heeft verleend, hetgeen de Voor zitter steeds heeft gewaardeerd- en Waarvoor hij hem hartelijk dank zegt. De heer Holster dankt den Voor zitter hartelijk voor de tot hem ge richte woorden en tevens voor de medewerking, welke hii steeds van hem' heeft mogen ondervinden. Hii zegt er van overtuigd te zijn, dat het een zeer moeilijke tijd is ge weest en er zich tevens van bewust te zijn, dat hij ook wel fouten zal hebben gemaakt, doch dat hii er zich tevens van bewust is dat hii steeds zooveel als in zijn vermogen was de belangen der gemeente heeft behar tigd. Daarna wordt de openbare verga- tiering gesloten en gaat de raad over in geheime vergadering. DOOR DEN BLIKSEM GETROF FEN. Bij een kort, doch hevig onweer, dat Donderdagavond boven Oude-Peke'a wcecïde, sloeg de bliksem in een schoor steen van de woning van den arbeider b. aan de Noordvluchtwijk a'daar. Op tien zolder werd groote schade aange richt. Drie kinderen die daar sliepen werden door den bliksem getroffen. 'Alle drie waren bewusteloos, twee van hen kwamen spoedig weer bij. Het derde kind, een meisje, is onder genees kundige behandeLing gesteld. In de wo ning werd overigens geen schade meer veroorzaakt. EEN BEEN AFGERUKT. Op de dorschmachine bij de boer derij van den heer Dijkema te Garmer- woilide (gem. Ten Boer) heeft een ern stig ongeluk plaats gehad. De arbei der O. Maat, die op de machine werk zaam was, had het ongeluk met zijn been in de opening van den cylinder te geraken. De voet- en een groot ge deelte van het been werden den onge lukkige afgeknepen. Het slachtoffer is na verbonden te zijn naar het Diacones- senhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand was zorgwekkend. TOENEMENDE DUURTE IN BELGlë- Verhooging der ambrenaren- salarissen. In verband met de stijging van de kpsten van het levensonderhoud, dit als gevolg van de devaluatie van den Bel gischen frank, worden de salarissen, vergoedingen en pensioenen van hef personeel in rijksdienst met 5 pCt. ver hoogd. Deze maatregel zal 1 October in toepassing treden. Ingevolge de over eenkomst, getroffen door de regeering met de provinciën en de gemeenten zal dezelfde verhooging ook voor de tractementen van de ambtenaren en ar beiders in dienst van deze provinciën en gemeenten gelden. Voor zekere gewesten als Brabant en Henegouwen beteekent zu'ks, vol gens de N. R. Ct., een verhooging der uitgaven met verscheidene miilioe- nen francs. o VERDRONKEN. De negenjarige jongen van Wa'le, wonende aan den Nieuwen Crooswijk- schenweg te Rotterdam, was aan het spelen op de leuning van een brug over den reserveboezem. De jongen is in het water gevallen. Een voorbijganger die het zag is hem nagesprongen, doch kon hem niet meer grijpen en bij het naduiken ook niet meer vinden. De politie heeft later gedregd en heeft den jongen opgehaald. Zaterdagmiddag raakte het zes-jarig jongetje Van E. op den O.Z. Voor burgwal te Amsterdam te water. Hoe wel onmiddellijk vier mannen naar het kind doken, gelukte het niet den kleine op het droge te brengen. Toen de politie het kind even later had opgedregd, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. DE RIJKSSALARISSEN WORDEN VERLAAGD. Met 1 Januari 5 pCt. kcrling over de geheele linie. De gemeentelijke sa'issen moe ten volgen. Aanpassing der loonen aan het plaatselijk loonpeil. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft ter kennis gebracht van de gemeentebesturen, a. dat de regeering in verband met den financieeien toe stand van 's lands financiën het nood zakelijk acht, dat met ingang van 1 Ja nuari 1936 op de wedden en loonen van het Rijkspersoneel een bedrag van pl.m. 10 millioen 'sjaars wordt bezui nigd en b. dat het in de bedoeling ligt deze bezuiniging te verkrijgen door toe passing van een algemeene verlaging van plm. 5 pCt. op de voor het rijks personeel geldende wedde- en loonbe dragen (zoowel die van de vaste wed den als die van de minima en maxima), toelagen, belooningen, vergoedingen, kortingen, enz. De minister voegt hieraan toe, dat derhalve het rijkssalarispeil, waaraan In gevolge conclusie 22' van het rapport de commissie-Schouten de be'ooningen van het middelbaar en hooger per soneel der publiekrechtelijke organen behooren te worden getoetst, met on geveer 5 pCt. zal dalen, zoodat het voor het behoud der vereischte overeenstem ming noodig is, die belooningen met ingang van 1 Januari 1936 in het alge meen een overeenkomstige verlaging te doen ondergaan. Mitsdien geeft de minister aan de colleges in overweging om het daar heen te leiden, dat ingaande 1 Januari 1936 de belö'Oningen enz. van het mid delbaar en hoogér personeel (dat zijn in het algemeen de „ambtenaren", het personeel der gemeentepoli h inbegre pen), waarvan de regeling tot de be voegdheid van den raad behoort, wor den verlaagd. Wat de loonen der werklieden en van de overige plaatselijke gerecrutecrde krachten in dienst van pub iekrechtelijke organisaties betreft, verklaart de mi nister, dat deze in de allereerste plaats behooren te worden getoetst aan een plaatselijken loon- en levensstandaard. Mochten die na dé vaststelling der loonen een verlaging hebben onder gaan, dan is het gewenscht, dat ook de Iconen der gemeentewerklieden daar aan nader worden getoetst en voor- zooveel noodig en mogelijk aan een verlaging worden onderworpen. De minister verzoekt voor 1 Novem ber e.k. door tusschenkomst van Ged. Staten te vernemen wat in verband met het voorafgaande in elke gemeen te zal worden verricht. xMocht men van oordeel zijn, dat de bedoelde verlaging niet of slechts ten deele kan worden bewerkstelligd, dan dienen de motie ven daarvoor te worden aangevoerd en wat de werklieden betreft met be- kendstelling van de gegevens betreffen de het plaatselijke loonpeil, welke dit oordeel zouden kunnen rechtvaardigen. DE LICHTE BRIGADE HOUDT OEFENINGEN. Van 10 tot en met 23 September a.s. zullen groepsoefeningen wórden gehou den bij de Lichte Brigade dn de om geving van Beekbergen en Loenen, den ijssel tusschen Deventer en Zutphen en in de omgeving van Holten, waarna op 24 en 25 September een oefening onder leiding van den. commandant van het Veldleger zal plaats hebben tus schen Hoenderloo en den Ijssel, waar aan ook Infanterie en Artillerie zullen deelnemen. o ARRESTANT ONTVLUCHT. Hij verdrinkt zich in het Merwedekanaal. Door de gemeentepolitie te Jutfaas werd Zondag gearresteerd een zekere de B. uit Deil, die er van verdacht werd een bedrag aan geld uit een mis siebusje te hebben gestolen. Hij had het busje geopend, het geld eruit geno men en vervolgens het busje in een sloot nabij het kasteel Oudegein ge worpen. Maandagmiddag zou hij de plaats aanwijzen, waar hij het busje had weggegooid. Hij werd daarbij ge ëscorteerd door tvVee veldwachters, die hem stevig vasthielden. Van de gele genheid, dat men door het passeeren van een kar, naar den kant van den weg moest uitwijken, maakte hij ge bruik zich los te rukken en via een sloot ever de weilanden te ontvluchten. De politie ging hem achterna, doch de vluchteling verwijderde zich al verder en verder tot hij bij den Vaartschen Rijn gekomen was. Hij sprong pardoes in het water. De politiemannen, die juist arriveerden, riep hij toe: „Jullie krijgen mij toch niet". Hij liet zich zinken en verdronk. La ter is gebleken, dat de B. goed kon zwemmen. Zijn lijk is eenigen tijd later opge haald. o DOOR VALLEND HOUT DOODE- LIJK GETROFFEN. Zaterdagmorgen had te Wcrmer, aan de papierfabriek „De Eendracht", \an de firma Van Gelder Zonen alhier, een droevig ongeluk plaats, dat aan den 55-jarigen timmerman P. Krooncnburg het leven heeft gekost. Bij het pas seeren van de steigers van een bouw werk bij de fabriek werd K. door een vallend stuk hout zoo ernstig getroffen, dat de dood onmiddellijk intrad. De ongelukkige Iaat een weduwe met acht kinderen achter. o KINDJE UIT RAAM GEVALLEN. Zaterdag is een jongetje van e'.f maanden uit het raam van de tweede etage van perceel Karthuizerstraat 13 te Amsterdam gevallen. Onmiddellijk werd de Geneesk.miige Dienst gewaarschuwd, welke echter wonder boven wonder geen letsel con stateerde. o VOOR DE TWEEDEMAALBRAND BINNEN EEN WEEK. Kwaadwilligheid in het spel? Zondagmiddag is in de landbouw- schuur van den heer P. C. Timmers te Barendrecht brand uitgebroken. De ge heele inventaris ging verloren. De brandweer van Barendrecht wist het woonhuis te behouden. Men denkt aan kwaadwilligheid, daar ook juist een week geleden op hetzelfde uur, toen de landbouwer met zijn gezin afwezig was, een in de onmiddellijke nabijheid staande hooiberg, waarin ver.-cheidene landbouwgewassen geborgen waren, eveneens op onverklaarbare wijze in brand is geraakt, waarbij alles is ver brand. De politie heeft de zaak in onderzoek. FELLE BRAND° Zaterdagmiddag ontstond brand in het perceel van den heer W. Joosten, Meinweg (Herkenbosch). In een mini mum van tijd stonden woon- en winkel huis in vlammen en brandden tot den grond toe af. Niets kon worden gered. Verzekering dekt de aanzien'ijke schade. Oorzaak onbekend. TEELTPREMIE VOOR VLAS. Ten vervolge op de reeds eerder dien aangaande gepubliceerde berichten, wordt ons medegedeeld, dat de teelt- premie voor vlas van den oogst 1935, verkocht in het tijdvak van 11 Juli tot 21 Augustus 1935, is vastgesteld op gemiddeld f87.50 per H.A. o VERKEERSONGELUKKEN. Te Wassenaar is de 27-jarige P. B., die op een driewielige bakfiets reed, door een vrachtauto aangereden en te gen een boom geslingerd. Hij bekwam een hersenschudding. De chauffeur, die doorgereden was, is later aangehouden. De 22-jarige technische student J. Bloem uit Amsterdam, is op den rijks weg te Tegelen nabij Quatre Bras met zijn motor in volle vaart tegen een vrachtauto aangereden. Hij is aan de gevolgen overleden. Zaterdagochtend is de 17-jarige L, toen hij per rijwiel den Raapopschen- weg te Arnhem afkwam, op den Vel- perweg in botsing gekomen met een autobus van de Geldersche Tram. De jongen werd overreden en is aan de gevolgen overleden. Te De Steeg is een bestuurder van de Geldersche Tramweg Mij. met zijn mo tor tegen een met paard bespannen wagen gereden. De motor schoof onder den wagen. De bestuurder werd zwaar gewond opgenomen. Hij had een wond in de lies en aan het hoofd. Hij werd naar het ziekenhuis te Velp gebracht, waar hij spoedig overleed. In Den Haag is op de Nieuwe Park laan een motorrijder het trottoir opge reden. Hij zelf kwam er goed af, doch de 71-jarige duorijder C. S. uit Rot terdam, bekwam een dubbele beenfrac tuur. Zondagavond omstreeks 8 uur reed zekere H. de Graaf uit Waspik per fiets op den Rijksweg RaamsdonksveerKei- zer&veer in de richting Raamsdonksveer. Zonder richting aan te geven zwenkte hij naar links om den weg door den polder Werfkampen in te r'jden. Op dat moment naderde met groote snel heid een Belgische auto uit Brussel, waardoor de man van achteren werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij werd op slag gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer overgebracht en door de maréchaussée in beslag genomen. De bestuurder van de auto kon, na verhoord te zijn, zijn reis voortzetten. Gebleken is, dat hem geen schuld treft. De 12-jarige C. v. d. Velde uit Ber gen op Zoom is, n^far De Courant meldt, Zondag omstreeks half ze-, toen hij, komende van een zijweg per rij wiel, waarop ook zijn driejarig broertje gezeten was, de trambaan overstak, door een passeerende tram gegrepen, waarin ongeveer 803 reinigers zateij, die aan een processie hadden deelge nomen en op weg waren van Beren- drecht (België) naar Bergen op Zoom. De jongens vielen voor de tram en werden enkele meiers meegesleurd. De machinist wist de tram, die hier weinig vaart had, spoedig tot stilstand te brengen, waarna de beide jongens die ernstig gewond bleken, konden wor den bevrijd. Nadat een geneesheer uit H-oogerheid hen voorloopig verbonden had, werden de belde slachtoffers naar de ouderlijke woning te Bergen op Zoom vervoerd. Hun verwondingen ble ken niet van levensgevaarlijken aard te zijn. De politie stelt een onderzoek naar de juiste toedracht in. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. Twee personen aangehouden. De Hilversumsche politie heeft eeni- ge personen aangehouden welke ver dacht worden, betrokken te zijn bij de handelingen van de valsche rijwiel plaatjesbende welke in het Gooi ope reerde. Het zijn L. G. Z. en J. H., beide wonende te Laren, die in hun woon plaats werden aangehouden. De po litie heeft nog niet kunnen ontdekken op welke wijze plaatjes zijn vervaar digd, terwijl men tevens het fabriekje nog niet heeft ontdekt. Wel heeft men echter achterhaald, dat het hier waar schijnlijk een wijd vertakt complot be treft, dat zich in het geheele Gooi en daarbuiten verbreidde. Vandaar dat nog meer arrestaties te wachten zijn. VIER MIJNVEGERS OP STAPEL. Het departement van Defensie heeft den bouw opgedragen van vier mij nenvegers en wel van twee stuks aan de machinefabriek' en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam en van twee stuks aan de werf Gusto te Schiedam. De machine- en ketelinstallafcies zul len vervaardigd worden in de fabrieken van J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk en van de Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo. De aanleg van het electrisch gedee'te geschiedt door de firma Rietschoten en Houwers en de firma A. de Hoop te Rotterdam. Een fabriek van vervalschte ge neesmiddelen. Een belangrijke ontdekking te Borgerhout. Vooral Aspirin nagemaakt. Voor eenige dagen ontdekte de Ant- wersche politie in een huis aan de Goeden Dagstraat te Borgerhout een geheele fa briek tot vervalsching van Aspirin tablet ten in volle werking. De fabriek was op grooten voet inge richt, zonder evenwel aan de eischen van hygiëne, die aan een dergelijk bedrijf gesteld moeten worden, te voldoen. Ook was er een volledige drukkerij voor het bedrukken van de doosjes aanwezig, als mede comprimeer-machines voor het persen van de tabletten. De gezamenlijke waarde van machines enz. wordt gescbat op 35.000 francs. De geheele vervalsching schijnt opgezet te zijn, voornamelijk met het doel, deze tabletten naar ons land te exporteeren. De fabriek moet reeds heel wat afne mers gehad hebben, aangezien er op het oogenblik van den inval een flink aantal menschen werkzaam was. "Waar de fa briek reeds drie maanden in bedrijf was, moeten reeds heel wat vervalschte pro ducten op de markt gebracht zijn. Groote hoeveelheden verralschte pro ducten, alle machines en de geheele in ventaris werden in beslag genomen. De fabriek werd door meerdere personen gedreven. Noot van de Redactie. De importeur van de Aspirin-tabletten in Nederland deelt ons naar aanleiding hiervan mede, dat men geen gevaar loopt van deze vervalschte producten te ont vangen, indien men de Aspirin-tabletten koopt bij apothekers en bonaOde drogisten. Deze verkoopen tegen den vastgestelden prijs en leveren uitsluitend de voor Holland bestaande, origineele verpakking met oran jeband af. In zaken, die niet gerechtigd zijn ge neesmiddelen te verkoopen, of daar, waar men onder den prijs verkoopt, loopt men het risico vervalschte producten te ont vangen. Vooral waar het hier bekende geneesmiddelen betreft zij men dus ter dege op zijn hoeae en brenge niet, ter- wille van eenige centen, zijn gezondheid in gevaar door volkomen waardelooze en schadelijke middelen in te nemen. INGEZONDEN (Buiten verantwoording der Red.). De Redactie van het Nieuwsblad van Heusden. Gaarne zag ik mii eenige plaats ruimte toegewezen in uw blad, om iets aan de nieuw gekozen wethou ders van Heusden te vragen. Bij voorbaat mijn dank. Ik houd mii aan uw raadsverslag Mijnheer de Redacteur omdat ik zelf de vergaderingen niet meemaak en dan wil ik als buitenstaander eerst even aan den heer Winkel vragen wat het beteekent „zonder te letten op partijen" het vertrouwen waardig te worden. Eerst zonder te letten op partijen. Hii is toch gekozen op de lijst van de R. K. Staatspartij, weet hii nu glad niets af van de grondsla gen "van de R. K. Staatspartij, als dat zoo is laat hem daar dan eerst eens kennis van nemen, ik voor mii meen, dat als hii werkt op die grondslagen, dat dan geen partij aan hem aanstoot zal nemen en dat ze dan weten wat zii aan hem hebben en nu hii hoopt het vertrouwen waardig te worden wat beteekent dit Is dit een kaakslag in het ge zicht van degenen die hem wethouder 'hebben gemaakt. Is de mentaliteit van de Heusden- sche raadsleden nu zoodanig, dat zii iemand wethouder maken die nog moet trachten waardig te worden het vertrouwen, dat zii hem schen ken. Waar blijven zii dan met den eed dien zii afgelegd hebben en de nieu we wethouder hoe vat die, dien eed dan op Het is voor mii een raad sel, daarom zag ik hieromtrent nader inlichtingen als iemand die geven wil. De nieuwe wethouder Verhoeven sluit zich daarbij aan. Die is op zijn eentje in den raad gekomen. Ik heb wel eens hooren zeggen, dat hii als katholiek zal handelen, ook met zijn, zonder te letten op partijen of religie, laat hem ook eens vertellen wat dat beteekent. Ik' heb altijd gehoord, dat zoo iets beteekent neutraal zijn. En wat is neutraal, dat is geen partij kiezen. Èn als hij dat bedoelt, dan be doelt hii geen partij kiezen voor de Roomsch Katholieken en als hii daar geen partij voor kiest dan doet hii het voor dè anderen, want dan kan hii zeggen, ziet ge wel, ik ben Katho liek maar stem toch voor jullie zaak, dat is neutraliteit. Mijnheer de Redacteur, ik geloof best, dat ik wat ondeugend aangelegd ben, maar kijk nu eens hoe die hee- ren nu wethouder zijn, om het waar achtig gemeentebelang te dienen zor gen zii al vooraf, dat de stad Heus den geen Wethouder heeft, en dat, het hart der gemeente waar alle aders van uitgaan, 'tis schande. Ik vind het onverantwoordelijk, dat zoo met de belangen van Heusden gespot wordt. En hoe kunnen die heeren dan vragen eendrachtige samenwerking Ik ben benieuwd wat men ons hier op zal mededeelen. |Met dank voor uw plaatsruimte. Heusdenaar. Mijnheer de Redacteur, Met den eersten Dinsdag in Sep^- tember zijn de gemeenten Heusden. Herpt, Hedikhuizen en Oudheusden eerst in werkelijkheid één geworden, immers op dien dag is de nieuwe gemeenteraad geinstalleerd zoodat in den Raad ook thans de bijgevoegde gedeelten zijn vertegenwoordigd. Heusden is hiermede een nieuwe periode ingegaan, moge het worden een periode van vooruitgang en op bloei, dit is zeker den wensch van ieder rechtgeaard Heusdenaar. Wil het hiertoe echter werkelqk komen, dan zal het noodig zijn, dat met de tot stand gekomen vereem- o-ing ook een nieuwe geest over Heusden vaardig wordt, waartoe m 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 2