De Grootmoeder. FEUILLETON. ting op zijn biljart. Besloten wordt deze belasting «evenals dat in Andel en Giessen is geschied, op de helft te brengen. De heer Nieuwenhuijzen vraagt of het niet wenschelijk is, dat van't ge meentebestuur ook iets uitgaat om verbetering van den Hoogen Maas dijk te verkrijgen, die in slechten toe stand verkeert. De Voorzitter meent, dat het niet in het belang is, als er na hetgeen in den laatsten tijd gedaan is om verbetering te verkrijgen, ook nog leen adres uitgaat van de gemeente, men zal er ook niets mee bereiken. De heer v. Vugt vraagt of het niet gewenscht is om, evenals dit elders ook is geschied, een commissie in het leven wordt geroepen voor werk verschaffing voor bouwland. De Voorzitter zegt dat er geen en kele aanvraag hiervoor is binnenge komen. Een dergelijke commissie heeft bovendien alleen tot taak de werkkracht te schatten van den boer, die deze werkverschaffing aanvraagt. De heer Nieuwenhuijzen vraagt of er voor het najaar alweer een object voor werkverschaffing beschikbaar is. De Voorzitter antwoordt toestem mend. B. en W. zijn nog met ver schillende objecten bezig. Plannen zijn echter tot heden steeds door de ge meente Andel als grootste gemeente gemaakt. Van de zijde waarvan men het niet zou verwachten heeft spr. daar evenwel een opmerking over gehad, die voor hem aanleiding is, alvorens men werk in werkverschaf fing gaat uitvoeren, B. en W. eerst :op glad terrein willen staan. ,Pe heer v. Gammeren wijst op ont watering van de gemeen telanderij en, als de gemeentefinantiën het toela ten, is daarvoor nog wel het een en ander te doen. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente AMMERZODEN, op Dinsdag 3 September 1935. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. A. de Leeuw, burgemeester. De Voorzitter opende de vergadering en hield een installatierede tot de nieu we leden van den raad, waarna door hen de eeden werden afgelegd. Daarop volgde de wethoudersverkie zing. In de vacature S. J. Ivens werd gekozen A. van de Graft, met 4 stem men, Ivens verkreeg 3 stemmen. In de vacature A. van de Graft werd gekozen H. A. de Groot met 4 stem men, Ivens verkreeg 3 stemmen. Beide wethouders namen hunne be noeming aan. De Voorzitter richtte eenige woor den tot de nieuw-gekozen wethouders en sprak verder een woord van dank tot den afgetreden wethouder S. J. Ivens, die 16 jaren lang de gemeente belangen heeft behartigd. De gemeenterekening 1934 werd door den Voorzitter voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. De rekeningen van de burgerlijke armbesturen van Ammerzoden en Well werden vervol gens behandeld en alles in orde be vonden. Hierna werd de vergadering geslo ten. o 197. Goed. Toch moet het drama in de villa des Traiches opgehelderd wor den. Ik heb nauwkeurig verteld, wat er is voorgevallen, mijnheer; als gij juitrcuw Lionnet ondervraagt, zult gij hetzelfde vernemen. Weet gij niet, dat juffrouw Lion net het huis harer ouders heeft ver laten? Neen, mijnheer. Zoo! Dan weet ge het nu. Maar ik weet waar het jonge meisje is en morgen zal zij in uw bijzijn haar verkla ringen afleggen. Dan zult ge de bewijzen hebben, dat ik geen moordenaar ben. Goed, wijz zullen zien. De rechter van instructie schelde. De wachten verschenen en namen den gevangene mede. In het hotel de Sauüen heerschte groote vreugde. Eindelijk ondervond men dan, wat geluk was. Geen tranen meer. Op aller lippen zweefde een glimlach. Voor den vader, de moeder en de grootmoeder was Laurence alles. Haar geluk was het hunne. Vergadering van den Raad der ge- meente 'sGRAVEMGER. Alle leden zijn aanwezig. Na opening en voorlezing der no tulen van de vorige vergadering, werd medeoeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken en verslagen o.a.: Een verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk over 1934, waarin ook de toestand in deze gemeente wordt behandeld. Blijkens mededeeling van Ged. Sta ten, is de goedkeuring op de door den laad vastgestelde bouwverordening uitgesteld en wordt in overweging ge geven, hierin een kleine verandering aan te brengen, waartoe de raad be sluit. Naar aanleiding van een circulaire van aen Minister van Binneniandsche Zaken, inzake ventvergunningen, zal ook ae plaatselijke verordening wor den gewijzigd op het venten, waartoe de circulaire in handen van B. en W. wcrd't gesteld. Bij de gehouden inschrijving voor leermiddelen der O.L. school, blijken de volgende firma's de laagste te zijn, t.w. W. Hartman-Schrevel voor nut tige handwerken, L. M. Schep voor gewone leermiddelen en van Gorcum en Co. te Assen voor boekwerken. Afwijzend wordt beschikt op een ve - zoek van A. J. Pieterse, om ontheffing van de verplichting tot aansluiting bij de waterleiding, daar dit niet op den weg van de gemeente ligt. Daar het lokaal voor gevangenen on- ~3er den ouden kerktoren niet meer vcidoet aan de tegenwoordige eischen, stellen B. en W. voor, over te gaan tot het bouwen van een nieuw arres- tanrenlokaal met 2 cellen, volgens een door den gemeentearchitect te maken begreoting. De raad gaat hiermede ac- coord, het werk zal worden aanbe teed. Een verzoek van G. Blom, om elec- trische straatverlichting in het Emma- iaantje, met het oog op een a'.daar door hem gebouwde bakkerij, wordt in han den van B. en W. gesteld ter afdoenirjg. Daar dit de laatste vergadering is van den ouden raad, richt de Burge meester zich daarna tot de raadsleden met een hartelijk woord van dank, voor den arbeid in deze periode tot stand ge bracht. Spreker getuigt van de aange name samenwerking, die tot dankbaar heid noopt in deze moeilijke tijden, waarin zoo veel voor de gemeente werd tot stand gebracht. Inzonderheid richt den Voorzitter zich tot den heer W. Begeer, die in den nieuwen raad niet meer terug keert en herinnert er aan, dat de heer Begeer als nestor van c!en raad zoovele jaren in het belang der gemeente heeift gewerkt, ook in het college van B. en W. Vervolgens spreekt den Voorzitter den heef K. van Raams- donk toe, die slechts korten tijd in den raad heeft zitting gehad. De heer W. Begeer dankt den Voor zitter en den raad voor de aangename samenwerking en hartelijke woorden tct hem gericht, waarna ook wethouder F. M. Volk zich aansluit bij de woor den van den Voorzitter en spreekt den wensch uit, dat de heer Begeer zich nog niet geheel uit het publieke leven zal terugtrekken. Daarna volgt sluiting der vergadering op gebruikelijke wijze. Vervolg Raadsverslag POEDEROIJEN. Begrooting 1935 van den Vleesch- keuringsdienst Kerkwijk. Gabrielle werd langzamerhand weer, wat zij vroeger was geweest. Men be hoefde niet meer voor haar gezondheid te vreezen en zij had haar bevalligheid en schoonheid terug. Dikwijls zeide haar dochter: O! mama, wat zijt ge toch mooi! O! ja, ge zijt mooi, mooier dan uw dochter! Laurence sprak met de grootste tee- derheid. De moeder glimlachte en antwoord de: O! kindlief, dat zoudt ge niet zeg gen, als ge uzelf door mijn oogen zaagt! De markiezin scheen twintig jaar jon ger geworden, en de vicomte, die weer rechtop liep, en zijn baard had afge schoren, geleek niet meer op een grijs aard. Ja, het was volmaakt geluk, en al de dienstboden van mevrouw de Sau- lien namen er aan deek De markiezin ontving weer eenige vrienden van vroeger. Wat den markies de Prémorin betrof, dien zag men el- ken dag. Nu hij zijn taak had volbracht, wijdde hij zich geheel aan zijn oude vriendin en haar kinderen. Gabrielle herinnerde hem voortdu rend aan zijn ongelukkigen zoon; toch gevoelde hij voor haar de liefde eens vaders, en aanbad Laurence; hij ver beeldde zich, dat hij grootvader was, en het jonge meisje vloog hem om den hals, telkens als hij binnen kwam. De Voorzitter stelt voor deze be grooting goed te keuren. De heer Opstelten stelt voor, in verband met de cumulatie, op. alle salarissen 10 pCt. te korten. Wordt besloten dit ter kennis van de centrum gemeente te brengen. Adres van de Chr. Lagere Land en Tuinb. School te Andel om sub sidie. De Voorzitter stelt voor, voor '35 f 20.subsidie te verleenen. De heer Van Ooijen zegt, dat er 7 leerlingen uit Poederoijen naai school gaan, ze vragen f 5.per leerling, en omdat de school het noo- dig heeft zou hij de subsidie op f23.willen brengen. Na eenige discussie wordt besloten f 20.subsidie te verleenen. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten wordt beslo ten eenige redactioneele wijzigingen te brengen in de Alg. Politie-Veror- dening. In verband met een verlaging van belasting op de biljarten, wordt be sloten de verordening .pp de perso- neele belasting te wijzigen. Daarna leest de Voorzitter een brief voor van den heer Van West- reenen, hoofd der O. L. Schöol te Poederoijen, houdende verzoek de woninghuur wederom op het oude bedrag van f 1 50.per jaar te bren- £en- De Voorzitter stelt namens B. en W. voor aan het verzoek te voldoen. De jheer Van Ooijen is daartegen, hii vindt de huur niets te hoog. De Voorzitter merkt op, dat de woning voor ieder waardeloos is, be halve voor een onderwijzer of een veldwachter. Op een vraag van den heer De Regt of de grond er ook bii hoort, antwoordt de Voorzitter ontkennend, de grond behoort bij de kerk. De huur wordt betaalt voor de bloote woning. De heer Opstelten meent, dat tot verlaging niet kan worden overge gaan, terwijl de heer Maas het de volle prijs noemt, wat de eerste spre ker ontkent. We moeten ons ook Piet laten dwingen. De heer Maas zou het nog even aan willen houden, het kan dan nog eens nader worden bekeken. De heer Bok vindt, dat het hoofd een flink tractement heeft, hii kan de huur best betalen. Na nog eenige discussie wordt be- -sloten de huur te handhaven op de oude som. De Voorzitter geeft nog eenige me- dedeelingen over de werkverschaf fing in de uiterwaarden. De plan nen voor de werkverschaffing bij Loevesteijn ramen f 1 50.000.De toezegging is ontvangen, dat werk- loozen uit deze gemeente het eerst voor plaatsing in aanmerking komen. Ook over „De Nes" zijn inlichtingen gevraagd. De heer Bok zegt in de rondvraag, dat er reeds jaren is gesproken over een nieuwen weg, die zou loopen van Brakel naar Poederoijen. Dit zou in ieders belang zijn, en tevens is er veel werk aan. Hii zou aan het Pol derdistrict willen verzoeken hiervan werk te maken. De Voorzitter zegt, dat dit met den Hoofd-Ingenieur van den Prov. Waterstaat breedvoerig is besproken en hebben gevraagd eventueel zoo'n werk in werkverschaffing pit te voe ren. Daarbij zijn ook de wegen in den polder besproken. De heer Bok merkt op, dat dit meer de hoofdwegen raakt, maar hij heeft vooral de bedoeling op de pol derwegen de aandacht te vestigen. Een polderweg naar Brakel geeft veel werk, dijken geven weinig werk. De Voorzitter zegt, dat met het Polder-district een en ander zal wor den besproken. De heer Van Ooijen vraagt of de -Eiken dag kwam Henri Merson een uur bij zijn vrienden doorbrengen. Frederik Lapret wachtte op den dag, waarop hij in eere hersteld zou wor den; nog een paar weken en het zou gebeurd zijn. Dan zou Henri Merson den naam zijns vaders aannemen, en zijn huwelijk dadelijk voltrokken wor den. Men bekommerde zich weinig om de buitenwereld; men wist, dat, na den gewaanden baron en den spion Griider, Drivot en zijn vrouw ook gearresteerd waren geworden. Maar verder kon hun de zaak niet'schelen. Toen Laurence vernam, dat hij, dien zij altijd voor haar redder hield, gevan gen was genomen, en dat hij voor moord 'in de villa des Traiches was aangeklaagd, was zij heel verwonderd en aangedaan en riep uit: Maar dat is niet waar! Hij heeft den man niet vermoord, hij heeft hem gedood om mij te redden en zichzelf te verdedigen. Zij wilde dadelijk naar het gerechts hof gaan, om die verklaring af te leg gen. Maar haar vader zeide: Neen, ge moet wachten, tot ge geroepen wordt, want dat zal zeker gebeuren. Maar voor den rechter wordt ge weer Geneviève Lionnet, dat is noodzakelijk. Waarom? Dat kan ik u niet zeggen, ik zeg u alleen, dat het noodzakelijk is. Dan is het goed. steun ingetrokken is, dit wordt in het publiek verteld. De Voorzitter antwoordt, dat als de steunregeling in werking moet worden gebracht, deze zal worden aangevraagd. De Secretaris geeft hierna nog eenige toelichting. Besloten wordt een steunregeling aan te vragen. De heer Bok vraagt hoe het met den Rijksveldwachter staat. De fi- nancieele kwestie is toch geregeld De Voorzitter zegt, dat het financi- eele gedeelte hierover slechts ter kennisneming van den raad staat, het toezicht over de politie behoort aan den burgemeester. De heer Van Ooijen zegt, dat de raad zich reeds heeft uitgesproken, dat het zonder kosten moet gebeu ren. De Voorzitter zegt, dat deze zaak reeds van alle kanten is besproken. De heer Opstelten merkt op, dat het de bedoeling was, dat de rijks veldwachter te Zuilichem naar Aalst kwam. De heer Bok zegt, dat Poederoijen een bijdrage van 2/3 niet kan aan vaarden. De heer Van Ooijen stelt voor in de eerste plaats probeeren gratis een rijksveldwachter te Aalst te krijgen, kan dit niet, dan voor een bijdrage van 1/3 in de kosten. Daarna sluit de Voorzitter de ver gadering. Openbare vergadering van den raad .der gemeente VLIJMEN op Dinsdag 3 September, des avonds, ten 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer G. R. van der Ven. Aanwezig alle leden. Beëediging leden van den raad. Nadat alle leden de bii de wet voorgeschreven eeden in handen van den Voorzitter hebben afgelegd, zegt de Voorzitter Mijne Heeren, Nu gij de voorgeschreven eeden hebt afgelegd en als raadslid zit ting genomen hebt, wensch ik U allen daarmede geluk. Uit de 54 ge stelde candidaten zijt gii door de kiezers afgevaardigd om de belan gen der gemeente te behartigen. Door de vereeniging der gemeente Nieuwkuijk en het dorp Haarsteeg bii deze gemeenten steeg het zielen tal van 4253 op 6876 en de groot te der gemeente van 1539 H.A. op 2497 II.A. Thans zijn in deze ge meente vier kerkelijke parochies, zes bijzondere scholen en een openbare school. Het grondbezit der gemeen te is met ongeveer 150 H.A. ge stegen en bedraagt thans ongeveer 650 H.A. Voor de werkeloozen zijn thans drie werkobjecten onderhanden. Het aan tal werkeloozen in de werkverschaf fingen bedroeg op 1 September 92, het aantal dat steun ontvangt 53, het aantal werkeloozen, dat uit de bondskassen trekt 126, terwijl het aantal werkeloozen niet-kostwinners 72 bedraagt. In totaal zijn in deze gemeente dus 343 werkeloozen. Uit een en ander kunt U aflei den, dat de gemeentelijke zorgen zich enorm hebben uitgebreid en dat van U, van het dagelijks bestuur en voor al van de ambtenaren veel zal worden gevergd. Uiteraard zullen de leden van den raad bij de behartiging der gemeente zaken, zich onwillekeurig getrokken voelen naar die gedeelten der ge meente waarin zij wonen, doch ik vertrouw, dat gij allen daarbij steeds de nieuwe grootere gemeenschap voor oogen zult stellen. Mijnerzijds zal ik er steets naar streven, zonder eenigen voorrang, de belangen van Het jonge meisje wist niets; men had voor haar alles verborgen gehouden. Zij ontving een brief, waarin haar werd verzocht den volgenden morgen om tien uur in het cabinet van den rechter van instructie, Bertrand de l'Oseraie te verschijnen. Ik zal met je meegaan, zeide haar vader. Vergeet vooral niet, dat je Geneviève Lionnet zijt. XIII. ONTMASKERD! Om tien uur precies werd Laurence de Mérulle het cabinet van mijnheer Bertrand l'Oseraie binnengeleid, die haar met grooten eerbied ontving en haar een fauteuil aanwees. Een oogenblik later verscheen de beklaagde. Hij groette het jonge meisje, glim lachte tegen haar en zag haar smach tend aan. Laurence wilde hem met uitgesto ken handen tegemoet snellen, maar zij werd door een teeken van den magi straat teruggehouden en zij ging weer zitten. Juffrouw Geneviève Lionnet, zeide de rechter kent gij dien man? Ja, mijnheer, ik ken mijnheer den baron de Verboise. Goed. En wilt ge mij nu het verhaal doen van het gebeurde in de villa des Traiches in den nacht van alle wijken der nieuwe gemeente zoo goed en correct mogelijk te behan delen. Het zou mii zoo aangenaam zijn ge weest in deze eerste vergadering een optimistisch geluid te doen hooren opzichtens den economischen en den daarmede zoo nauw verband houden denden finantieelen toestand der ge meente. De omstandigheden zijn er echter niet naar. De land- en tuinbouw kwijnt nog steeds verder en vooral de kleine pachtboeren zitten op zware zorgen en zien zich steeds meer achteruit gaan. De mandenindustrie, waarin voorheen 5 a 600 arbeiders him brood verdienden, ligt nagenoeg ge heel stil en zij die daarin nog wer ken verdienen slechts het hoogst noodzakelijke levensonderhoud. De vooruitzichten voor deze industrie tengevolge van hooge invoerrechten in Engeland hooge scheepsvrachten en den lagen pondenkoers doen het ergste vreezen. Ook de middenstand heeft het zwaar te verantwoorden. Het groot bedrijf verkoopt aan prijzen, die on zen middenstand nekt. Behoudens een paar fabrieken is er in onze gemeente dus niets, dat ons hoopvol voor de toekomst kan stemmen. Uit deze sombere mededeelingen kunt U gevoeglijk afleiden, dat de finantieele positie der gemeente niet rooskleurig is. Wanneer de werke loosheid nog toeneemt, en dit is te voorzien, zal dit jaar ongeveer f 100000.aan steun en werkver schaffing worden uitgegeven. Deze groep der bevolking, die van dat geld wordt onderhouden moge wel eens bedenken, dat vele ingezetenen, waar niet voor wordt gezorgd en wier inkomen dikwijls minder is dan van een werklooze, voor deze uit gaven hun penniqgske moeten of feren, en dat anderen groote som men voor dat doel aan belasting moeten betalen. U verder een kort overzicht te ge ven van de openbare werken acht ik thans wel op zijn plaats. De exploitatie der waterleiding te Vlijmen en voormalig Nieuwkuijk be looft een succes te worden. In twee maanden tijd zijn reeds ongeveer 250 perceelen aangesloten, en dagelijks worden nog nieuwe opgegeven. In een der volgende raadsvergaderingen zal U het voorstel gedaan worden de buizen ook naar wijk Haarsteeg door te trekken. Verder zullen U in den loop der tijden voorstellen bereiken tot recon structie onzer gemeentewegen, aan leg eener rioleering, uitbreidings plannen en bouwverboden voor aan leg van straten enz. Dit alles zal veel studie en overleg eischen, doch het is mijn persoonlijke overtuiging, dat de welvaart der gemeente en harer ingezetenen ten zeerste met dergelijke werken wordt bevorderd. Door uit vindingen op allerlei gebied gaat cle mensch zich stelselmatig en onwil lekeurig dagelijks meer behoeften scheppen en wanneer de stad waar aan wii grenzen aan haar ingezetenen alles biedt en wii blijven bii de pak ken zitten, dan gaat men niet alleen alleen aldaar zijn geld verteeren en inkoopen doen, doch dan vestigt men zich ten slotte daar waar men op de aangenaamste wijze leeft. Mijne heeren, ten slotte vraag ik Uw steun en Uw medewerking voor mij, de wethouders en de ambtena ren, opdat wij, in samenwerking met U, onder Gods zegen, veel mogen tot stand brengen tot heil van de schoo- ne vergrootte gemeente Vlijmen en hare ingezetenen. De Voorzitter zegt vervolgens, dat onze buurtstaat België een zware ramp heeft getroffen en stelt voor onderstaand telegram te verzenden den 24sten op den 25sten September? Het jonge meisje verhaalde alles en, daar zij van een uitstekend geheugen was voorzien, kon zij den rechter al les nauwkeurig meededen. Toen zij geëigend had, stond de ba^ ion trotsch op en zeide: Ziet ge, mijnheer, nu merkt ge, dat ik niets voor u verborgen heb ge houden. Ja, uw verhaal komt volkomen overeen met dat van juffrouw Lionnet. Gij moet dus wel overtuigd zijn, dat ik geen moordenaar ben. Gij vergist u; meer dan ooit ben ik nu overtuigd, dat gij een groot misdadiger zijt. Wat, mijnheer! riep de beklaag de uit. Maar, mijnheer, zeide het jon ge meisje. De magistraat legde beiden het stik zwijgen op en hernam: Beklaagde, men zou in u een ge dienstig man kunnen zien, een redder, die altijd gereed is, zich op te offeren, het gevaar te braveeren en zijn eigen leven te wagen, om de zwakken te verdedigen; maar gij zijt niet de man, dien gij wilt schijnen. Mijnheer! Juffrouw Lionnet meent in u een redder te zien; zij weet niet, dat gij van haar lichtgeloovigheid misbruik heb tgemabkt, dat gij haar hebt be drogen. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6