waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De Gemeenteraad van Vlijmen, Noordbrabant, Nederland, diep ge troffen en ontroerd door het zoo tra gisch afsterven Uwer zoo teedere en beminnelijke Gade, biedt Uwe Ma jesteit, mede namens de alhier ge vestigde Belgische families, zijne groote en innige deelneming in dit voor Uwe Majesteit en voor de ge- heele Belgische natie zoo smartelijk en onherstelbaar verlies. Benoeming van wethouders. Op den heer Van Buul worden 9 stemmen uitgebracht, 2 in blanco, terwijl 2 stemmen onleesbaar zijn. zoodat de heer Van Buul is herkozen. Inplaats van den heer Van Helvoirt, die zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld worden na eenige stemmingen 7 stemmen op den heer Van den Bes- selaar uitgebracht en 2 op den heer •Wilgers terwijl 2 stemmen in blan co waren uitgebracht, zoodat de heer Van den Besselaar is gekozen. De heer Van den Besselaar dankt voor het in hem gestelde vertrou wen en zegt de belangen van de ge meente te zullen behartigen daar waar het hem maar mogelijk zal zijn. De Voorzitter deelt vervolgens rne- <de, dat Ged. Staten bezwaar hebben <?m het raadsbesluit om de biljart belasting van f 15 op f 7.50 terug te brengen, goed te keuren. Ged. Sta ten stellen voor, gezien de finanti- eele toestand van de gemeente om de belasting met f 2.50 te verlagen. Met algemeene^ stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Bii de rondvraag zegt de heer Dob belsteen gaarne te zien, dat in het reglement van orden wordt opgeno men, dat in Haarsteeg en Nieuwkuijk zal worden afgeroepen en worden aangeplakt wanneer het Raadsverga dering is. De Voorzitter heeft tegen het af roepen en aanplakken daarvan geen bezwaar. Wel heeft hij^ bezwaar om dit in het reglement van orde op te nemen. Immers het kan voorkomen, dat een brief zoek raakt of dat het aanplakken eens wordt vergeten en dan zou men voor de moeilijkheden komen te staan. De heer Wilgers voelt veel voor het voorstel van den heer Dobbel steen en wil het derhalve gaarne on dersteunen. De heer Dobbelsteen merkt op, dat zulks vroeger in Haarsteeg ook plaats had. De Voorzitter wil het liefst aan Haarsteeg geen voorbeeld nemen al thans aan cle gesties van de raadsver gaderingen niet. De heer Van Sprang acht het over bodig. De raadsleden krijgen hun agenda thuis gezonden en het pu bliek, dat er belang instelt ziet de aankondiging van de te houden ver gadering in de dagbladen. De heer Dobbelsteen merkt op, dat meerdere bepalingen in het re glement van orde niet in orde zijn. De Voorzitter zegt, dat men hier zoo gelukkig is geweest het regle ment van orde nooit in toepassing te hebben behoeven te brengen. Het spijt hem, dat de heer Dobbelsteen in deze eerste vergadering met der gelijke aanmerkingen komt aandra gen wat geen aangename sfeer schept. Wordt besloten in zooverre aan het verzoek van den heer Dobbelsteen te voldoen, dat het wel zal worden af geroepen en worden aangepakt doch dat het niet in het reglement van orde wordt vastgesteld. De heer Dobbelsteen wijst er op, dat er nog een zeer goed object voor werkverschaffing bestaat, n.i. het in orde maken van de voorste stroom in Vlijmen. Zeer vele menschen heb ben veel last van de stank die deze sloot zomers verspreid. Spreker zou een commissie willen benoemen. In Hedikhuijzen is een dossier waar men de noodige inlichtingen in zal kun nen zien. De Voorzitter zegt, dat hier de ge woonte heeft bestaan, dat de werk zaamheden door B. en W. worden verricht en niet door commissies. B. en W. hebben de werkzaamheden te verrichten en dan komt men ook niet voor die poppenkast te staan waarvoor men in een omliggende ge meente steeds heeft gestaan. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Openbare vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM, op Dins dag 3 September 1935, 's avonds acht uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp, burgemeester. Secretaris: Weled. Heer J. A. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. Het vaststellen der notulen wordt aangehouden. Aan de orde is: Installatie nieuw-benoemde raadsle den. Alle leden leggen den bij de Wet voorgeschreven zuiveringseed en ambts eed af. Daarna sprak de Voorzitter ongeveer de volgende woorden: Ik heet den nieuwen raad van harte welkom. Ge voelt het met mij, dat een pogenblik als dit, waarin ge den eed van trouw aan de Grondwet en de wetten des Rijks hebt afgelegd en ge zworen hebt de belangen der gemeente met al Uw vermogen te bevorderen, een belangrijk oogenblik is. De eed is niet een particuliere eed, die ieder per soonlijk aflegt, doch een ambtseed, die de raad als Overheid aflegt. Dit komt uit als wij bedenken, dat een raadslid niet op zichzelf staat. Na sluiting der vergadering houdt het feitelijk op. Bui ten de vergadering hebben de raads leden geen bevoegdheid, hetgeen wel het geval is met de wethouders. De eed as een Overheidseed. Hij is iets kostelijks, want hij is door God zelf ingesteld. In onze wetgeving komt dat ook tot uitdrukking. Verder wensch ik van harte, dat Uw werk daarvan het kenmerk moge dragen en dat Uw da den in het belang der gemeente zijn en tot eer van God. Benoeming wethouders. Vacature Bogers. De heer Bogers verkreeg 7 stemmen, de heer de Nooyer 3. Een stem blanco. De heer Bogers sprak ongeveer als volgt: Mijnheer de Voorzitter/ Het zij mij vergund aan die leden, die voor het eerst of bij vernieuwing mij het vertrouwen schonken, mijn har- telijken dank te betuigen. Inzonderheid onder de huidige constellatie stel ik dat op hoogen prijs. Op hen die mij niet het vertrouwen schonken, doe ik een ernstig beroep de grootst mogelijke eensgezindheid te betrachten om de ge meente te dienen. Zoo God mij' het leven en de gezondheid spaart hoop ik de gemeente te dienen, zooals ik dat gedaan heb in de 12 jaar die, achter mij liggen en zal mij slechts laten lei den door mijn eed die mij"~dat voor schrijft. Ik verklaar de benoeming te aanvaarden. De heer van Oord verkreeg even als de heer Bogers 7 stemmen, de heer de Nooyer 3. Een stem blanco. De heer van Oord zegt, zich hoofd zakelijk te kunnen aansluiten bij de woorden van den heer Bogers en ver klaart de benoeming te aanvaarden. De Voorzitter: Mag ik beide wethou- derss hartelijk feliciteeren met hunne benoeming en mag ik dit ook doen na mens den raad, omdat ik weet, dat de 'gemeente een paar uitnemende wet houders heeft. De verhouding in het college van B. en W. was steeds van den meest vriendschappelijken aard. Bij al wat door U is gedaan heeft steeds het belang der gemeente, die U lief lis, voorgestaan zooals de Bogers zegt. Hoe zou het ook anders kunnen? De ge meente waarin U van Uw jeugd af hebt gewoond en ook Uw grijze haren hebt gekregen. Ik feliciteer ook mijzelf, dat de wethouders zijn herkozen', omdat de samenwerking niet zal worden verbro ken, maar bestendigd blijven. Ik hoop, dat God zijn zegen verder op Uw werk mag schenken. Rondvraag. De heer den Dunnen informeert naar de woning van v. Esch. Deze is reeds in December vorig jaar onbewoonbaar verklaard. Is hem dit aangezegd? De Voorzitter antwoordt, dat hem dit wel is aangezegd, doch er is niet aan voldaan. Voor uitzetting deinzen B. en W. wel wat terug, omdat van Esch er nog niet in is geslaagd een andere wo ning te vinden. De heer Ippel vraagt het woord naar aanleiding van het gesprokene van den heer Bogers, hetwelk hem echter door den Voorzitter niet wordt verleend. De heer Versluis zegt, wanneer we bij den aanvang dezer vergadering den Almachtigen God hebben aangeroepen, dan moeten wij ook de geestelijke be langen der bevolking behartigen, wel ke in de eeuwigheid hun terugslag vinden. Wanneer spreker denkt aan morgen en overmorgen, dan schaart hij zich achter zijn voorganger en kan zich niet vereenigen met de viering van het Oranjefeest. Is er wel censuur op den liederenbundel, want hij vindt het niet goed, dat de verschillende korpsen al les uitbraken. Hij vindt het een brug leggen tusschen de kerk en de we reld en is dit alles wel tot eer van on ze Koningin? Ten slotte zegt spre ker, dat er Woensdagavond Godsdienst oefening zal gehouden worden in de Chr. Geref. Kerk en vraagt of de mu ziek, wanneer deze door het dorp gaat, niet wil zwijgen vanaf het boveneind tot voorbij het gemeentehuis. De heer" de Waard meent als be stuurslid der Oranjevereeniging zich verplicht te gevoelen hierop te moeten reageeren. Zooals spreker het reeds in de vorige vergadering gezegd heeft, had hij het niet gedacht, dat zooiets uit dien hoek zou komen, om een derge lijke critiek uat te oefenen op de or ganisatie van het Oranjefeest. De heer Versluis stelt het toch wel wat al te zwartgallig voor. Spreker protesteert dan ook met kracht daartegen. Laat dit "de heer Versluis goed in zich op nemen, dat de viering van het Oran- jèfeest geschiedt tot vereering van ons Vorstenhuis en wij zijn verplicht de lief de voor ons Vorstenhuis aan te wak keren. De heer de Waard wil er n.et verder op ingaan, omdat de rede van den heer Versluis meer op een preek gelijkt. De Oranjevereeniging zal "xrel toezien, dat de korpsen de liederen niet „uitbraken". We hebben eerste klas korpsen, die de eer van hun korps hebben hoog te houden. Alles wat daar gespeeld wordt is voor iedereen goed aan te hooren. Ook voor den heer Versluis. Wat het zwijgen van de mu ziek betreft, aan dit verzoek willen we graag voldoen. Ik hoop, dat de heer Versluis een beetje mider zal oordee- len en hij moet niet vergeten, dat de Oranjevereeniging bijna de geheele be volking achter zich heeft en dat het Bestuur het aan de leden heeft over gelaten ar 'of niet feest te vieren. Voorts weet de Voorzitter zelf wel wat mag en wat niet mag. Hij alleen is tot oor- deelen bevoegd. Alles op gezette t'jden en op gepaste tijden. De Voorzitter beschouwt de zaak hiermede als afgedaan. Daarna sluiting. Vervolg Raadsverslag ALMKERK. De Voorzitter beantwoordt hierna be doelde vragen Ten 1ste wat toeslag betreft, zegt spr. al het mogelijke gedaan te hebben dit hooger te krijgen. Ten 2de wat de arbeidsbemiddeling betreft, moet volgens den Minister alles over de arbeidsbemid deling loopen, wanneer wij hier geen arbeidsbemiddeling gebad zouden hebben, dan zou het met de werkeloosheid dezen zomer anders gestaan hebben als nu het geval is. Om uitsluiting van den arbeider,1 zegt de Voorz. dat door B. en W. hier- omtrent maatregelen zijn getroffen. En om de raadsvergaderingen op Maandag te stellen, hierin heeft spr. geen hezwaar. De heer Ouwerkerk vindt het niet goed dat de correspondent den boer opgaat, om aldaar voor den arbeider werk te zoeken. Spr. meent, dat men hierdoor in slavendienst vervalt, hij zou graag heb ben dat het werk niet van den arbeider voor de voeten weggehaald wordt en meent dat de arbeider vrij gelaten moet worden. Weth. de Jong zegt, dat alles dien aangaande van uit den Haag wordt klaar gemaakt en deelt mede, dat de correspon dent hierover niets te zeggen heeft. Ook komt de Inspecteur controle houden en bezoekt tevens de menschen. Spr. vraagt den heer Ouwerkerk wie er op het oogen blik nog vrij is. En wat betreft een be trekking in de crisis aangelegenheden hebben wij niets te zeggen. De heer Ouwerkerk vraagt hierna, wie de onkosten betaalt van den corres pondent, wanneer hij op zoek is naar arbeid, b v. telefoon, auto, enz. De Voorz. zegt, dat dit door Rijk en Gemeente wordt gedragen. De heer Burghout vraagt naar aan leiding van het gesprokene, of nu de arbeider maar stil moet wachten of er bij den correspondent werk is. De Voorzitter zegt, dat ieder verplicht is werk te zoeken. De heer Dekker het woord verkrijgende zegt, in verband met deze eerste installatie vergadering (als spr. het zoo noemen mag) wil hij, als jongste der vergadering, na mens allen den Voorzitter dank zeggen voor de gesproken woorden. Wij moeten, aldus spr., gezamenlijk optrekken ten ar beid. Ook beseft spr. de groote verant woordelijkheid en dat verschillende aan merkingen gemaakt zullen worden, maar daarin hebben wij elkanders hulp Doodig. Ook wijst spr. op den cursus voor werk- loozen, welke dezen winter zal gehouden worden met aan het hoofd wethouder Walraven en hoopt, dat allen zonder aan zien des persoons in 't belang van onze gemeente zullen werkzaam zijn. Met de hulp van Boven acht spr. dat dit te be reiken is. Wethouder De Jong merkt nog op, in dien de heer Ouwerkerk meer zou willen weten omtrent het correspondentschap der arbeidsbemiddeling, wat hieraan verbonden is, den inspecteur hiervan wel bereid is, hierover nadere inlichtingen te verstrekken. Spr. acht het van groot belang, dat hier over eens gesproken wordt. De heer Nieuwenhuizen deelt mede, dat er verschillende menschen zijn die van de waterleidingmaatschappij brieven ont vangen omtrent het afnemen van water. Ook spr. heeft er een ontvangen en zegt, dat de maatschappij nog een stopkraan moet plaatsen en vindt het verkeert dat ze hierover schrijven, daar ze zelf nog niet klaar zijn. De Voorzitter gelooft wel, dat er dingen voorkomen, die niet kloppen. Hij zou den heer Nieuwenhuizen adviseeren, hierover eerst te schrijven naar de maatschappij. De heer Nieuwenhuizen deelt mede, dat dit reeds is gebeurd. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergade ring en gaat de Raad over in geheime zitting. Vergadering1 van den raad der ge meente WOUDRICHEM op Dins dag, 3 September 1935 des na middags drie uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Jac- van der Lely. SecretarisWelEd. Heer Chr. van Rijswijk. Tegenwoordig de leden Kuijpers. Van der Wiel, Groeneveld, Spiering. Van Wendel de Joode, Holster en Viveen. De Voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken van het for muliergebed, waarna hij overgaat tot afneming van de in de Gemeen tewet voorgeschreven eeden van de nieuw benoemde raadsleden. De heeren M. D. van Wendel de Joode, J. Spiering, A. van der Wiel en A. B. Holster leggen in handen van den Voorzitter de in artikel 45 der Gemeentewet voorgeschreven eeden af, terwijl de heeren W. Vi veen. J. Kuijpers en C. Groeneveld de daarin genoemde beloften afleg gen. De Voorzitter zegt, vervolgens, dat hii wil beginnen met de herkozen leden geluk te wenschen met het herhaald blijk van vertrouwen, dat de kiezers wederom in hen hebben gesteld en hii hoopt, dat in de thans aangebroken zittingsperiode de be langen der gemeente op dezelfde wijze door hen zullen worden behar tigd als in de afgeloopen vier ja ren. Ook het nieuw gekozen lid, dat voor de eerste maal als zoodanig hier tegenwoordig is, biedt de Voorzit ter zijn gelukwenschen aan. De Voorzitter zegt, vervolgens, dat nu de ingevolge de Gemeentewet vereischte eeden door de leden zijn afgelegd, zij als raadslid zitting kun nen nemen en hii vertrouwt, dat al len met een goeden wil bezield zul len zijn om naar ieders vermogen uitsluitend het gemeentebelang te dienen en de belangen der gemeente te behartigen. Nu het raadslidmaat schap in den tegenwoordigen tijd en vooral door den aanhoudenden crisis waarvan het einde nog niet te zien is, veel hoogere eischen stelt dan voorheen, hoopt de Voorzitter, dat aan de leden de noodige kracht en toewijding moge worden gegeven om de taak, die aan hen is opgelegd te vervullen en hij voegt daarbii den wensch, dat op dezelfde aangename wijze als voorheen zal worden samen gewerkt. Tevens verzoekt hii aan de leden hem den steun en de medewer king, die hij steeds heeft mogen on dervinden niet te onthouden. Hij spreekt den wensch uit, dat de besluiten, die in de nu- aangevan gen zittingsperiode door den raad zullen worden genomen, onder Gods zegen mogen strekken tot het wel zijn van onze gemeente en haar in woners. Be Voorzitter zegt, vervolgens.niet te mogen nalaten een woord van dank te brengen aan den heer Schaap, die niet meer in deze vergadering terug keert, voor hetgeen hij gedurende de laatste vier jaren voor het gemeente belang heeft gedaan en voor den steun en de medewerking, welke hij steeds van hem heeft mogen onder vinden. Vervolgens worden de notulen der vergadering van 2 Augustus j.l. door den secretaris gelezen, welke onver anderd worden vastgesteld. Een ingekomen schrijven van den heer W. Baks alhier, houdende dank betuiging voor zijn benoeming tot agent van de Arbeidsbemiddeling wordt voor kennisgeving aangeno men. Verder komt ter tafel een schrij ven van het bestuur der Chr. Land bouwschool te Andel, houdende ver zoek voor het jaar 1935 ten behoeve dier school een subsidie te willen beschikbaar stellen ten bedrage van ongeveer f 5.per leerling uit deze gemeente, onder mededeeling, dat thans 10 leerlingen uit deze gemeente gemelde school bezoeken. De Voorzitter deelt mede, dat op de begrooting voor het jaar 1935 voor dit doel aanvankelijk een subsidie van f 25.was uitgetrokken, doch dat dit bedrag op verzoek van Ged. Sta ten dezer provincie tot f 24.is te ruggebracht. B. en W. stellen den raad voor dit bedrag als subsidie beschikbaar te stellen, waartoe met algemeene stem men wordt besloten. In verband met een onder dag- teekening van 19 December j.l., inge komen schrijven van den heer Com missaris der Koningin in deze provin cie houdende terugzending met be merkingen van het ingezonden be sluit tot wijziging der Verordening Veldwachters voor deze gemeente en verzoek deze verordening geheel te herzien, wordt onder intrekking van een in een vorige vergadering ge nomen besluit met algemeene stem men besloten tot wijziging van de betrokken verordening in den zin, als door den Commissaris der Ko ningin is voorgesteld. Vervolgens komt aan de orde de voorloopige vaststelling van de ge meente-rekening over het dienstjaar 1934. De in een vorige vergadering benoemde Commissie van onderzoek dier rekening brengt bii monde van den heer Van der Wiel verslag van het onderzoek uit, waarbij hii mede deelt, dat de Commissie de rekening heeft onderzocht en in orde bevon den, zoodat zij tot voorloopige vast stelling dier rekening kan advisee ren. Toch is de commissie van mee ning te moeten mededeelen, dat zii met leedwezen heeft moeten consta- teeren, dat de verschillende bii de rekening behoorende bijlagen door den ontvanger slordig zijn opgemaakt en dat zij den raad in overweging geeft den ontvanger daarop opmerk zaam te maken. Het commissielid Kuijpers maakt nog de opmerking, dat verschillende bijlagen slecht zijn geschreven en moeilijk zijn te ontcijferen en dat daarin doorhalingen en doorschrijvin- gen voorkomen, welke het onderzoek van een en ander niet vergemakkelij ken. Hoewel geen fouten zijn ont dekt, geeft een en ander den indruk, dat de rekening met de bijlagen in overgrooten haast zijn samengesteld door den ontvanger. Overeenkomstig het advies van de commissie wordt de gemeentereke ning over 1934 vervolgens voorloo- pig vastgesteld, wat den Gewonen dienst betreft in ontvangsten op een bedrag van f75686.01, in uitgaven op een bedrag van f73798.10, alzoo slui tende met een batig saldo van f 1887.91 en in den kapitaaldienst in ontvangsten op een bedrag van f 14478.49, in uitgaven c^> f 14462.61, alzoo met een batig slot van f 15.88. Voor stemden de leden Van Wen del de Joode, Spiering, Van der Wiel, Kuijpers en Groeneveld, ter wijl de beide wethouders zich van medestemmen hebben onthouden. Te vens wordt besloten de gemaakte op merkingen ter kennis van den ont vanger te brengen. Daarna komt aan de orde de goed keuring van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1934. De be noemde commissie van onderzoek brengt eveneens bij monde van het lid Van der Wiel verslag van het onderzoek uit, inhoudende de mededeeling, dat de rekening met de bijlagen in orde is bevonden en dat tot goedkeuring daarvan kan wor den geadviseerd. Overeenkomstig dit advies wordt met 6 stemmen goedgekeurd de re kening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1934. aangevende in ont vangsten een bedrag van f3312.70, in uitgaven f3512.90, alzoo sluitende met een nadeelig saldo van f 200.20. De heer Holster heeft zich als lid van het Burgerlijk Armbestuur van medestemmen onthouden. De Voorzitter deelt vervolgens me de, dat de Verordening tot heffing van rechten voor het gebruik der aanlegplaats in deze gemeente bii. Koninklijk Besluit slechts tot 31 De cember a.s. is goedgekeurd, zoodat B. en W. voorstellen deze opnieuw vast te stellen. Tevens wordt voorgesteld de be palingen betreffende het nemen van abonnementen voor de booten zoo danig te wijzigen, dat de reductie bij abonnementen van meerdere booten van dezelfde maatschappij slechts dan wordt verleend, indien de abonne menten voor de verschillende booten gelijktijdig worden aangegeven en het eerst een abonnement wordt genomen voor 'de boot met de grootste ton neninhoud. Het lid Kuijpers zegt, dat hii een soortgelijke gedachte had, doch zou terwille van eventueele juiste om schrijving de voorkeur er aan geven de reductie voor meerdere booten enkel te veiieenen voor booten, wel ke onder dezelfde categorie van aan- leggeld vallen. Het lid Van Wendel de Joode kan zich met de zienswijze van den heer Kuijpers vereenigen en meent, dat de omschrijving dan duidelijker wordt. Het lid Kuijpers zegt, zich op het standpunt te stellen, dat de gemeen te moet zorgen, dat de verschillende werken op de aanlegplaats behoorlijk worden onderhouden, doch dat de kosten daarvan behooren te worden gedekt door de opbrengst der pacht som. Het behoeft niet direct de be doeling te zijn, dat de gemeente winst op de aanlegplaats moet ma ken, doch het1 kan toch ook niet worden gevergd, dat er geld bijgaat, dat derhalve door de belastingbeta lers moet worden opgebracht. Het lid Viveen zegt, dat het moei lijk is momenteel de opbrengst te be rekenen en vraagt of het niet verstan diger is de wijziging der verordening tot een volgende vergadering aan te houden. Hii zou er voor zijn deze b.v., in overeenstemming te brengen met cle verordening der gemeente Gorin- chem. Hij merkt tevens op, dat de gemaakte kosten aan de aanlegplaats niet op rekening mogen worden ge schoven van het huidige verkeer, aangezien daarbii verschillend ge woon onderhoud was. Het lid Kuijperg zegt, dat hii er niet voor is de kip met de gouden eieren te slachten, doch dat toch wel gezegd kan worden, dat de groo te booten veel van de aanlegplaats eischen. Hii heeft er niets op te gen, dat betere gelegenheid wordt gemaakt om de booten te doen aan leggen, doch is van meening, dat de gemeente niet alleen voor de kos ten zal komen te staan, doch dat deze uit de aanlegkosten moeten worden bestreden. Vervolg in 1ste Blad. -o-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 7