Ho. 5574 Vrijdag 20 Sept. Nieuwsblad van Heusden en Altena DERDE BLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Alleen Firma L. J. VEERMAN Buitenlandsch weekoverzicht. Plaatselijk ffieuws. Binnenland Veiliiigbericliten. BEHOORENDE BIJ HET j i Aan den vooravond van den oorlog. Engelsche wapens zi 1- len een woordje meespreken. Werk voor niets van de Coinrri- sie van Vijf. Litvvinof en Beek krijgen ruzie. Het Menie con flict: een gevaarlijke steen des aanstoots. Staan wij aan den vooravond van den oorlog? Ja, zeggen de assuradeurs voor de zeevaart. En uit deze overtuiging hebben zij de consequenties weten te trekken: zij hebben de clasule nopens oorTogsrisjico's, die in alle gefcraike- contracten is opgenomen, met een op zegging van tien dagen geannuleerd. Na afloop van dien termijn kunnen speciale contracten tegen oorlogt risi co's gesloten worden tegen speciale tarieven. Ja, zegt ook de Engelsche regeering, en zij brengt haar Miédelandsche zee- vloot tot de grootst mogelijke sterkte, zet 300 vliegtuigen startbereid in Egyp te neer, versterkt de havens Malta, Cyprus, Haifa en Alexandrië, concen treert de homefleet ten zuiden van Engeland, zoodat zij zoo gauw moge lijke naar de Middellandsche Zee kan opstoomen, kortom zij neemt alle mo gelijke maatregelen, die gelijk staan met een regelrechte mobi isatie. Ja, zegt tenslotte ook Musso ini, de man, die het in de eerste plaats kan weten, voor een compromis is het thans te laat, er zal gevochten worden. En cm te bewijzen, dat hij het meeiri, stuurt hij nog eenïge tienduizenden manschappen naar -tie Abessjnsche grens. Zoo is de toestand aan het einde van de derde September week van het jaar 1935, 16 jaren na de stichting van den Volkenbond1, die de wereld den vrede zou geven. Zoo is de toestand in een wereld, die, op enkele uitzonderingen na, zegt den vrede te willen en al'es te zullen doen om hem te handhaven. Het is bedroevend. Het is bedroevend, te meer, daar, zooals de zaken er op het oogenblik voorstaan, de oorlog zich niet zal be perken tot een strijd tusschen Italia nen en Abessijnen. Ook Engelsch bloed zal er vloeien. Men maakt er thans te Genève in welingelichte kringen geen geheim meer van, dat, zoodra de Italianen het eerste schot op de Abessijnen hebben gelost, Engeland met zijn geheele militaire macht voor den negus in den bres zal springen. Niet iiit rechtvaardige toorn tegenover den Romeinschen vredesverstoorder, maar omdat Engeland eenvoudig niet kan en mag toestaan, dat Italië de Roode Zee-kust gaat beheerschen, met alle gevolgen van dien. Suezkanaal en Roo de Zee vormen tezamen nog altijd de levensader, die moederland met kolo niën verbindt. Wil Engelapd de baas blijven op den weg naar" Indië, dan moet het den huidigen toestand tot iederen prijs trachten te bewaren. Een verandering daarin, zooals door Italië gewenscht, is voor Albion onverdraag lijk. En daar komt nog bij, dat Lon den zeer terecht vreest, dat Musso ini, indien in Abessinië eens alles van een leien dakje mocht loopen, de smaak dusdanig beet zal krijgen, dat hij maar meteen zal1 trachten geheel Noord-Oost- Afrika, met inbegrip van het Suezka naal in zijn macht te krijgen. Volkomen van al die feiten op de hoogte, vergaderen te Genève VoEen- foond en Commissie van Vijf. Speciaal de Commissie van Vijf, die belast is met de bestudeering van de mogelijk heid om alsnog een compromis tus schen Italië en Abessinië te vinden, moet na de jongste uitlatingen van Mussolini wel van de onvruchtbaarheid van haar werk overtuigd zijn. Deson danks is zij nog met haar voorstel tot een minnelijke schikking te voorschijn gekomen, een voorstel intusschen, dat wel juist eender als de vorigen in de prullemand van Mussolini zal terecht komen. De Assemblée van den Volkenbond heeft deze week het Abessijnsch? ge schil wat links laten liggen cm zich met andere dingen bezig te houden. In de eerste plaats moesten de per manente leden van den Volkenbonds raad voor de periode van ha f Septem ber 1935 tot half September R33 ge kozen worden. Veel spanning daarb'j beleefde men; voor de drie vacatures waren slechts drie candidaten gesteld, n.l. Ecuador, Polen en Roemenie. Deze drie landen mochten dan ook het ge noegen smaken, tot lid van den Vol- kenbendsraad te worden gekozen. Op merkelijk was daar slechts bij het be trekkelijk geringe stemmenaantal, dat Polen op zich wist te vereenigen. Dit vend zijn oorzaak in een ruzietje, dat zich in de Assemblée tusschen Beek, den Poofschen afgevaardigde, en Lit- winof, den man van den communisti- schen heilstaat, had afgespeeld. Litwi- nof had zich in een redevoering kam pioen getoond van de idee der colec- tieve veiigheidsverdragen tweez j- dige verdragen konden in zijn oogen geen gratie vinden. Tusschen Polen en Duitschland bestaat nu echter zoo'n tweezijdig verdrag, zoodat Beek meen de zich de woorden van Litwinof te moeten aantrekken. Op minder zacht zinnige wijze trok hij dan ook tegen den Sovjetafgevaardigde van leer. De ze liet het daarbij niet zi.ten en diende Beck van repliek, zij het op heel wat correcter manier dan de laatste tegen over hem noodig geacht had. De Pool- sehe afgevaardigde vond het nu noo dig tijdens de verdediging van Litwi- ncf de zaal te verlaten, wat hem door de leden van den Volkenbond, dietcch al niet te zeer dwepen met het huidige Poolsche regime, zeer kwalijk werd genomen, wat tot uhing kwam in het geringe aantal stemmen op Polen uit gebracht. De Meme kwestie dreigde een oogen blik de aandacht van het Italiaanseh- Abessijnsche conf.ict af te leiden. In Lithauen, het kleine landje aan de Oost zee met slechts twee millioen inwo ners, ligt een groot gevaar voor een vrede in Europa opgesloten in den vorm van de in Memeiland wonende Duitsehe minderheid. In ons vorig over zicht hebben wij reeds gewezen op de pretesten van Hitier en Goering tegen de onderdrukking en onrechtvaardige behandeling, waaraan deze Duitschers bloot staan. Hitler heeft intusschen Zondag voor den rijksdag dit protest nog eens herhaald. De signatair mo gendheden, Italië, Engeland en Frank rijk hebben nu beloofd, dat zij op de verkiezingen, die 29 September in Me- melland zullen plaats hebben, nauw gezet toezicht zullen uitoefenen, dat alles naar recht en billijkheid verloopt. Bovendien heeft de afgevaardigde van Lithauen nog bij den Volkenbond ver klaard, dat zijn regeering alle contrac- tueele verplichtingen zal nakomen. Daarmede is deze kwestie voor eeni- gen tijd uit de wereld geholpen, maar wij zijn er zeker van, dat zij op een ongelegen moment weer te voorsch' n zal kernen. Het ware wellicht beier als de Volkenbond op het oogenblik maar ineens spijkers met koppen sloeg en Memeiland desnoods maar onafhanke lijk van Lithauen maakte. Een zeer gevaarlijke steen des aanstoots zou daarmede uit de Europeesche politiek verdwenen zijn. ANDEL. De muziekver. „Andels Fan farecorps" alhier, gaf Zaterdagavond j.l. met medewerking van de Zang- vereen. „Onderling Genoegen" een openlucht concert. Er was redelijke belangstelling. JDe verschillende mu ziek- en zangnummers werden ver dienstelijk uitgevoerd en het concert slaagde uitstekend. De heer Mr. Dr. A. den Dek ker, vroeger alhier woonachtig, heeft met ingang van 1 October 1935 ont slag genomen als Directeur van de RjOtterdamsche Bankvereeniging te Gorinchem. AMMEIÏZODEN. Tijdens den storm van Dins dag werden aan de Hoogesteeg al hier een paar groote boomen ont worteld. Zii vernielden hierbij de dra den van de bovengrondsche kabel, zoodat de bewoners van de Hooge steeg in het donker hebben geze ten en tevens was het verkeer gerui- men tijd belemmerd, doordat ze dwars over den weg lagen. Deze Doo rnen wii hebben er reeds meer malen op gewezen vormen een groot gevaar voor de openbare vei ligheid, mede in verband met de elec- trische kabel, die juist hier ter plaatse bovengronds is. Terwijl de boomen neervielen, passeerden juist de school kinderen, en stel u voor dat die kin1 deren, uit nieuwsgierigheid even met die draden waren gaan spelen La ter werd er een wacht bii geplaatst. Ook hebben wii gezinnen gezien die hun huizen ontvluchtten en in de openlucht het middagmaal gebruik ten. Alles bijeen een toestand die niet bestendigd mag blijven. Deze boo men blijven een voortdurend gevaar, zoodat de overheid o.i. hier een taak die erop gericht moet zijn, dat de ze boomen wie ook de eigenaar moge zijn zoo spoedig mogeliik verdwijnen, in het belang van de openbare veiligheid. ItltAKEE. Uitslag van de verloting alhier, gehouden door de afdeeling Bene- den-Bommelerwaard van den B.O.G. Prijs Lot no. Prijs Lot no. 24 74 23 624 17 95 7 699 11 103 6 783 14 165 5 784 21 211 19 793 25 227 16 804 1 401 6 832 13 441 4 913 18 492 22 918 20 556 10 931 15 559 9 933 2 592 12 942 BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooihandel is weinig vertier. Voor het goede handelshooi besteedt men thans f 8.voor afwij kende soort f 4.a f 5.Alles per 5oo K.G. DIJSSEN. Woensdag 18 September vier de het echtpaar B. v. BiesenSchal ken de veertigjarige echtvereeniging. Woensdag is met de afgra vingswerkzaamheden van den Rom- megatschen dijk alhier een aanvang gemaakt. Een twintigtal werkloozen is vooreerst bii de voorbereidende werkzaamheden te werk gesteld. DRONGELEN. Naar wii vernemen zal op Don derdag 26 September a.s., des avonds 8 uur (Z.T.) ten huize van K. Jan- son alhier, een dam-simultaan-seance gegeven worden door den simultanist A. de Graag, meesterdammer te Heusden. Belangstellende en huis dammers ook uit omliggende plaat sen kunnen hieraan gratis deelnemen. Deelnemers geven zich op bii den heer K. Janson en den heer Jac. de Haan Czn. alhier. Ook 's avonds aan de zaal kunnen nog deelnemers wor den aangenomen. Gezien de buitenge wone prestatie's van den simultanist de Graag wekken wij een ieder op deze belangrijke avond bij te wonen. GIESSEN. De Gemengde Zangvereeni- ging alhier, behaalde op het Natio naal Concours te Hagenstein in de 4de afdeeling een 3de prijs. 's-GRAVENMOER. C. van Eersel C.J.zn. vierde als tuinknecht bii den heer L. van Hel- den-Tucker zijn 12 1/2-jarig iubileum onder groote belangstelling. De storm heeft Dinsdag alhier, groote schade aangericht, voorname lijk aan de fruitboomgaarden. Ver schillende boomen werden ontwor teld, in het Emmalaantje kwamen enkele boomen in den tuin van A. Blok terecht, waardoor enkele fruit- boomen werden vernield. LAND VAN ALTENA. Dinsdag woedde in deze streek een hevige storm, die veel schade heeft toegebracht aan de fruitteelt. Op sommige plaatsen is meer dan de helft afgeslagen, terwijl het an dere veel geleden heeft. Daar de meeste boomgaarden verpacht zijn, zijn de verschillende handelaars zwaar getroffen. RIJSWIJK. Op 88-jarigen leeftijd is alhier, overleden de heer J. Westerlaken, die vele jaren raadslid en wethouder de zer gemeente is geweest. Door wijlen den heer J. Wes terlaken alhier, is aan de Ned. Herv. Kerk en Diaconie, elk een bedrag van 2000 gulden gelegateerd. VEEN. Men verzoekt ons mede te dee- len, dat het concert, dat Zaterdag dagavond door de muziekvereeniging gegeven zou worden ten bate van het Crisis-comité, uitgesteld is tot Zaterdagavond 28 September. Waar het Nationaal Crisis-comité opgehe ven wordt, is steun aan het plaatse lijk comité dringend aanbevolen. Bii het orgaan der arbeidsbe middeling staan ingeschreven 25 werkloozen. De distributie van onvermeng de margarine is tot en met 12 Oc tober verkrijgbaar bij den winkelier G. Volk alhier. De reeds jaren bestaande fruit- drogerii van de firma Schreuders, zal volgende week weer in werking gesteld worden. (Zie advertentie). Door J. M. Schreuders werd deze week een struik aardappelen ge rooid, waaraan zich niet minder dan 63 groote aardappelen bevonden, be nevens 17 kleine, zamen wegende 9 K.G. i WOUDRICIIEM. Door het breken van de terug traprem van zijn fiets, had zekere de J. Woensdagmorgen toen hii de boot wilde oprijden, het ongeluk te water te raken. Hii werd spoedig op den wal geholpen, doch bleek in zijn val een ernstige hoofdwonde i te hebben opgeloopen, zoodat hii zich dadelijk onder geneeskundige behan deling moest stellen. Het bestuur der Land- en Tuinbouwvereen. „Land van Altena", ontving dezer dagen bericht van de N. Brab. Maatschappij van Land bouw, dat bij genoegzame deelname, alhier een cursus zal worden gegeven voor plattelandschvrouwen en meis jes in het koken, naaien, verstellen en wasschen. Zodra men de beschik king over een lokaal heeft, zal de gelegenheid tot deelname worden opengesteld. Verrijkt gedurende de lange Win teravonden Uw geest door aan schaffing van GOEDE LECTUUR. Voor levering daarvan beveelt ondergeteekende zich gaarne aan. Firma L. J. VEERMAN, Boekhandel HEUSDEN. VALSCHE STEMPELS DER NEDERLANDSCHE CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De veekoopman J. de W. en zijn broer de fruitkoopman H. de W., bei den van de gem. Wijk en Aalburg, be ticht van met twee Belgen een stem pel der Nederlandsche Crisis-Zurvel- Centrale te hebben nagemaakt voor- gebruik in België, werden door de Ant- werpsche Rechtbank veroordeeld tot ze ven maanden gevangenis. o GEVAARLIJK SPEL. Doordat kinderen met lucifers speel den is te Hoogezand brand ontstaan in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. Speelman. Behalve het voorste gedeelte, dat door dë brand weer van Slochteren kon behouden worden is de heele boerderij1 afgebrand. Het geheele gewas koren en een groo te voorraad hooi is verloren gegaan. Alles is verzekerd PLOTSELING OVERGESTOKEN. Zesjarig knaapje gedood. Op den Amstelveenschen weg, bij den Zuidelijken Wandelweg te Amster dam is een zeer ernstig ongeluk ge beurd. Een jongetje van zes jaar stak plotseling dezen drukken verkeersweg over en werd gegrepen door een auto, welke hem overreed. Zijn verwondin gen waren van dien aard, dat hiji eeni- ge oogenblikken later overleed. o GRANATEN GEVONDEN. Men meldt uit Lage Zwaluwe: Door de op het Holl. Diep alhier liggende baggermolen werden heden weer twee granaten opgebaggerd. Dit zijn nu al vijf stuks die binnen enkele dagen gevonden werden en vermoede lijk dateeren uit ce mofcili a iejaren 1914 —1918. r> BOERDERIJ DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN AFGEBRAND. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat boven de stad en de provincie Groningen woedde is de boerderij van den landbouwer van Zanten te Roder- wolde (gem. Roden) door den bliksem getroffen en tot den grond toe afge brand. In een oogwenk stond het ge bouw in lichte laaie. De bewoners wis ten zich nog bijtijds te redden van den inboedel kon zoo goed als niets wor den gered. Verzekering dekt de scha de. o AUTO DOOR EEN AFWAAIENDE BOOMTAK GETROFFEN. Op den rijksweg tusschen Breda en Tilburg reed ter hoogte van Dorst de heer Gossink uit Arnhem met zijn auto, waarin zijn echtgenoote en de heer en mevr. Lizee, eveneens uit Arnhem zaten. Een afwaaiende zware boom tak verbrijzelde de voorruit van de auto en trof den heer G. die bewusteloos raakte, waardoor de auto tegen een boom botste en over den kop sloeg. De overige passagiers werden gewond en zijn na voorloopig te zijn verbon den naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda gebracht. De heer G. bleek een schedelbreuk te hebben opgeloopen. De toestand van de drie andere passagiers is naar omstandigheden redelijk. AUTO GESLIPT. Te Oosterhout wilde de gemeente secretaris van Dongen met zijn auto voor een omgewaaiden boom uitwij ken. De auto slipte daarbij, draaide een halve slag om en kwam over een sloot tot stand, waarbij de auto vrijwel vernield werd. De inzittenden, behalve de bestuurder, nog drie heeren en twee dames, kwamen vrijwel ongedeerd on= der de overblijfselen vandaan. -o- -B VERDRONKEN. 1 Toen drie bootwerkers van de Gron ningerLemmer-Stoomboot Mij. een in ae binnenhaven van Lemmer liggende vrachtboot verhaalden, had de 35-jarige O. Klijnstra uit Lemmer het ongeluk met een zijner beenen in een touw verward te raken. Hij werd hierdoor en doordat de boot afdreef, de binnenhaven ingetrokken en ofe schoon er direct pogingen tot redding weroen gedaan, kon men hem niet meer tijdig bereiken, zoodat hij verdronk. Het sTachtoffer laat een vrouw en een kind na. DOODELIfK ONGEVAL' IN DEN HAAG. Bij de werkverschaffing van den Dienst der Plantsoenen aan de Max- lotlaan in Den Haag is een doodelijk ongeluk gebeurd. De 44-jarige werklooze stucadoor, N. J. C. uit de Lidewijdestraat was bezig met het omhakken van een boom. Hierbij moest een boomtop! worden uitgehakt, N. J. C. zag den top vallen en liep weg, maar strui kelde, zoodat hij den boomtop op het lichaam kreeg, met het noodlot tig gevolg, dat hii werd gedood. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft het lijk naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar het zal worden geschouwd. f lil BRAND IN ELECTRISCHi i STATION TE HENGELO. Groote schade aangericht. Door onbekende oorzaak ontstond brand in een koeltoren achter de oude Centrale van het Twentsch Cen traal Station voor EleCtrische Stroom- levering te Hengelo (Ov.). De brand greep snel om zich heen. In korten tijd was de houten toren een vuurzee. De andere toren! stond ook' weldra in lichterlaaie. Het gelukte de brandweer de aangrenzen de perceelen, de bankwerkern van de Heemaf en de oude centrale, voorr het vuur te vrij waren. Men kon ech ter niet verhinderen, dat het vuur oversloeg naar een opslagplaats voor kabels. Hier lagen 52 kabeltrommels, waarvan er tien werden vernield. Een hoeveelheid brandstof en een werk plaats werden eveneens een prooi der vlammen. IIAAGSCHE VEILING. Veiling van 48 September. Pruimen Reine Victoria 43—16. Ie 612. Reioe Dacton 4547. Appelen: Goudreinet (val) 345. Ster (val) 37. Keswich 810. Bloemé 4 9. Spikkeling 35. Bellefleur (val) 34. Lemoenappel le 69. Peterse- lieappel 37. Jac Lebel 78. Fr. Pa radijs 67. Peren: Claps Favorite 4045. Beur ré de Merode 47. Beurré Hardy 4012. Beurré Clairgeau 741. Beurré Dumon- deau 59. Beurré Dilly 56. Dr. Jules Quyot 942. Bon Chrétien "Wil liam 812. William Duchesse 57. Triumph de Vienne extra 1720. le 40 15. Sijsjes 48. Pronkperen 23 per stub. Doyenne de Commicel319. Jutten 68. Zomervijgen 68. Sou venir de Congres 4013. Bonne Louise 1120. Signeur d'Eperir 510. Ber gamotten 35. Maagdepeer 49. Gie- zemannen 56. Soldat Laboureur 57. Trijntje Lammers 4-5. Harmspeer 56. Diversen Maiskolven 4.004.50 per honderd. Noten 2e 811. Alle prijzen per K.G. tenzij anders vermeld. VEILING WOUDRICHEM. Veiling van 18 September, Zureappelen 3—6. Zoeteappelen 45. Valappelen 1 3. Beurré Hardy 710. Knolperen i1/a2y3. Haantjesperen 2 3. Diverse Stoofperen 24. Snijboonen 9—40. Princesseboonen 910. Pruimen 78. Alles per K.G. Eigenheimers 1 551.75. Bevelanders 4.601.80. Alles per H.L. Uw omzet in het kunt U verhoogen door regelmatig te adverteeren Vraagt speciaal onze advertentietarieven. HEUSDEN. Nieuwsblad o o 8 602

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 9