tweede blad Mo. 5576 Vrijdag 27 Sepi. Nu is het weer tijd M. NÓRT, Gorinchem, Willem de Bruin, De Grootmoeder. Onze Haardkachel van i 33.= De GRQQTE Haardkachel van f 39.= Alleen voor de verbruikers van Ravenswaay's Tabak. Gratis verkrijgbaar: om Uw oogen en Uw bril te laten controleeren. Voor een goede bril G is natuurlijk het adres Ijzerhandel - Gorinchem - Tel. Int. 840. voor het Land ran Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uit het dageiijksch leven. Rechtzaken. Plaatselijk Aieuws. GEDIPLOMEERD OPTICIEN. Een mooie Tabakspijp als Jubileumgeschenk. Bij aankoop van een half pond extra fijne koffie, Java Melange a f 0.55 per half pond. Dit half pond Koffie met Tabakspijp voor den extra lagen prijs van f 0.35 totaal. FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET DANKBAARHEID. Als alles betaald moest worden, dan zouden er geen vriendendien sten meer zijn, geen belanglooze har telijkheid, geen spontane liefdadig heid. Per slot van rekening is alles voor geld te koopdiensten, daden, aanhankelijkheid, vriendschap (zii het dan ook gehuicheld, daar het en kel ter wille van materieel voordeel gaat). Doch we verrichten wel eens iets in onzen kring, we stellen wel eens een goede en behulpzame daad zon deer daarvoor iets terug te eischen. Enkel wat eenvoudige dankbaarheid wat fijngevoelige waardeering. Even zeer als het norsche weigeren van een liefde-dienst pijn moet doen aan een ander, zoo ook grieft anderzijds de ondankbaarheid, voor wat we zoo gul en blijmoedig en belangeloos de den. Het sluit ons hart voor hem of haar, omdat we eenmaal inzicht kregen in dat ondankbare karakter. Bii een volgend beroep op onze wel willendheid aarzelen we en kwijten we ons misschien maar half van on zen plicht tot naastenliefde. Hoewel van onzen kant verkeerd en kortzich tig, is het daarom toch o, zoo men- schelijk. Ondank stoot af en doet hulpvaardige bronnen uitdrogen. De echo van een vriendelijken roep blijft achterwege. Toch, het is vaak zoo eenvoudig wat simpelen dank te betoonen. Dank behoeft niet te bestaan in overweldi gende tegenprestaties, of materieele gaven. Een enkel woord kan voldoen de zijn, omdat het aan een ander de voldoening geeft een fijngevoelige, een humane ziel vóór zich te heb ben. Dank is het goud van een edel hart. Dankbare menschen zijn geluk kige menschen, omdat zii nobel voe len en denken. Waar hulp te kort schoot, is daar ook niet eens aan dank te kort geschoten Geef dank baarheid voor hetgeen men U wel willend aandoet; omdat zij, de dank baarheid. de schoonste gave is en het warme vuur der daadwerkelijke en bereidwillige liefde brandende houdt. HARRY POLL. Wcudrichem, had op 25 Juni mej. C. j M. v. Stokkum, voor allerlei fraais uit gemaakt. De ruzie was aangevangen, doordat verdachte meende, dat mej. v. S. met water had gegooid. Me'. Viveen, moeder van de beieedigd? had de scheldwoorden gehoord, zoodat v. P., ondanks zijn ontkennen conform den eisch veroordeeld tverd tot f3 toe.e subs. 3 dagen hechtenis. Mej. A. H. S., geboren v. d. W., wenende te De Werken en Seeawijk, had op 10 Juni de wed. N. Dekker Kramer voor slangevel uitgemaakt. Ver dachte was maar thuis gebleven, Eisch en uitspraak f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Oplichting van den steun. B. B., arbeider te De Werken stond terecht, daar h j de steuncornmissie van de gemeente De Werken en S eeuw k voor een bedrag van f3.53 had opge licht en wel dit door inkomsten te verzwijgen. Verdachte zeide, dat hij j hoog'e doktersrekeningen te betalen had en daardoor er toe gekomen was een en ander te verzwijgen. De officier achtte dir geval termen aanwezig voor een clementer straf en eisch;e derhal ve een voorwaardelijke gevangeniss.raf i vcor den tijd van een maand met een proeftijd van drie jaren. Uitspraak con- i ferm. RECHTBANK DORDRECHT. Zitting van Vrijdag 20 September. Beleedigingen. B. C. v. P., koopman, wonende te Verrijkt gedurende de lange Win teravonden Uw geest door aan schaffing van GOEDE LECTUUR. Voor levering daarvan beveelt ondergeteekende zich gaarne aan. Firma L. J. VEERMAN, Boekhandel H E II S D E N. RECHTBANK 's BOSCH. Een been gebroken. J. T., bakkersknecht te Za-t-Bomir.e', stond terecht ter zake: dat h'j op 11 December 1934 te Zalt-Bommel als be stuurder van een rijwiel met groote bakkersmand met te snelle vaart en voor het verkeer ontoelaaibaar heeft gereden waardoor hij tegen G. Hom berg opbotste, die kwam te vallen en een been brak. De eisch. luidde 10 da gen he.chtenis. De verdediger peltte vrijspraak. Oplichting te Sprang-Capelle. Voortgezet werd de behande.ing van de stratzaak tegen den koopman M. van Dr., wonende te Kesteren, die terecht stc nd omdat hij in 1933 en 1934 te Sprang-Capelle A. Snijders heeft be wegen hem f 600 af te geven door aan dezen een in strijd rnet de waarheid zijnd verbaal te verte len, waardoor Snijders tot die afgifte werd bewogen. Deze zaak werd op 27 Juni j.'. uit gesteld om een onderzoek omtrent het gedrag van den verdachte in te stel len. Volgens den Officier van Justi ie' was het resultaat van dit onderzoek zéér ongunstig en hij requireerde dan ook eene gevangenisstraf van 2 maan den. Nog een oplichting. Voortgezet werd de behande ing van de strafzaak tegen den hooiman J. W. R., wonende te Sprang-Capelle, die te recht stond, omdat hij in Mei 1934 S. Oerlemans heeft bewogen hem f 10 af te geven, door aan dezen valscheLk een door verdachte geschreven crief te overhandigen, welke h j met den naam van Gostelie had onder:eekend en waarbij Gostelie aan Oerlemans ver zoekt aan verdachte een bedrag van f 10 te leenen. Deze zaak werd op 23 November van het vorig jaar uitgesteld om een onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens van den verdachte. Als getuige in deze zaak werd gehoord dr. Casparie die een rapport had sa mengesteld, waarvan de conclusie'luid de, dat hij verminderd toerekenbaar is. De Officier van Justitie eisch e twee maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar. KANTONGERECHT GORINCHEM. Uitspraken. Slachtdier niet op voorgeschreven wij ze slachten: D. de G., Almkerk, f8 of 8 dagen. Visschen zonder akte en vergunning: C. V., Almkerk, f 10 of 10 dagen. Zich met geweer buiten openbare wegen bevinden zonder akte: A. G. I., Werkendam, f 10 of 10 dagen. Openbare dronkenschap: H. S., De Werken c.a., f10 of 10 dagen. Bij verandering van richting dit niet tijdig doen blijken: T. C., Dossen, f2 of 2 dagen. Rijwiel zonder licht: T. v. A., Alm kerk, f3 of 1 week tuchtschool. E. J. v. d. B., Leerdam, f 2 of 2 d. C. T. M., Gorinchem, f 3 of 3 d., S. v. B„ Schelluinen, f3 of 3 dagen. BOMMELERWAARD BOVEN DEN MEIDIJK. Te Zaltbomme! vergaderde het Ge- ccmlineerd college van het polderdis trict Bommelerwaard boven den Mei- dijk, onder Voorzitterschap van dijk graaf H. C. de Jongh. Geïnstalleerd werd als hoofdgeërf- de in de vacature wijden den heer H. L. Philips, de heer A. D. H. de Geus. De Voorzitter memoreerde bii zijn gelukwensch tot den heer De Geus, hoe een traditie wordt voortgezet, wijl zijn vader bijna gedurende 25 jaar de belangen van het district be hartigde. Een aantal polderbesluiten zal met gunstig advies worden doorgezonden aan Ged. Staten. Ten aanzien van een besluit van den polder van Aalst tot aankoop van een zaaimachine en rolblok ten einde deze te verhuren aan diverse landbouwers, bracht de dijkstoel een afwijzend advies uit. De Dijkstoel was van meening, dat de aankoop en verhuur van machi- i nes niet ligt op den weg der polders dit kan men beter overlaten aan par ticulieren of organisaties. Indien men dit zou toestaan, schept men een ge vaarlijk precedent, en geeft men tot alle mogelijke ongewenschte toestan den aanleiding. Eenige leden bleken van ander ge- Zusterhuis 6 voelen te zijn. De Dijkstoel zal de zaak nu nog in beraad houden. Vervolgens werd een groot aantal financieele polderbesluiten goedge keurd. De Dijkstoel stelde voor de kosten van verbreeding van de Bommelsche Wetering over 1934/'35 over het ge- heele district te verdeelen, aangezien de verbetering in he£ belang van het geheele district is voor beide af- deelingen. Naar gelang van de grootte der drie afdeelingen werd voorgesteld tot de volgende verdeeling District 30 pCt. of f3512.19; Maas- afdeeling 20 pCt. of f 2341.46-; Waal- afdeeling 50 pCt. of f 5853.65, in to taal dus f 11707.30, het bedrag dat voor het afloopende dienstjaar te be rekenen valt. Dit voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De dijkstoel kreeg machtiging om als aanvullend werk op het werk aan het stoomgemaal te Aalst alsnog t-e doen verrichten, om het mogelijk te maken om het „Molenveld" te Aalst afzonderlijk te bemalen, zonder de boezem leeg te malen. CAPELLE. Op 6 Nov. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de gemengde Zang- vereeniging ,,'t Rozeknopje'' alhier, werd opgericht. Met de grootste vol doening kan de vereeniging op de 25 jaar, welke voorbijgingen, terug1- Abonnementen op de NIEUWE ROTTERDAMMER COURANT worden gaarne aangenomen door het Agentschap Firma L J. VEERMAN. Boekhandel - HEUSDEN, zien. Dank zii de uitstekende leiding, welke slechts weinig verandering on derging, maakt ,,'t Rozeknopje'' bii diverse concoursen, waaraan deelge nomen werd geen slecht figuur en werd glansrijk de allerhoogste afdee- ling bereikt, waarin reeds eenige ma len met groot succes werd opgetre- den. niet door minderwaardige artikelen te verkoopen, want dan zegt het spreekwoord „GOEDKOOP is DUURKOOP" maar het beste te leveren voor de minste prijzen. Bij ons is dit mogelijk door recht- streeksche verbinding met de fabrikanten, zoo- dat de tusschenhandel geheel is uitgeschakeld. (voor middelmatige kamers) (voor groote kamers) IS EEN LUST OM TE ZIEN I En U weet, wat bij DE BRUIN vandaan komt „IS DIK IN ORDE". Slechts beperkte voorraad. Overal verkrijgbaar. Bestel dus snel! 201. Niet minder belangstelling en opzien baarde de zaak Paolo de Verboise. Even volle zalen en bijna hetzelfde publiek. Voor zijn rechters was de beklaagde even onbeschaamd, bruiaal en trotsch als toen hij voor den rechter van in structie stond. Zooals wij reeds hebben gezegd, hij had niets meer te verliezen. Men kon duidelijk merken, dat zijn leven hem onverschillig was. Zijn houding ver wekte algemeene verontwaardiging. De verklaringen van den vicomte de Mérulle, van Laurence, van de markie zin de Saulien en van de weduwe Da- rasse werden onder groote stilte aan gehoord. Groot was de ontroering en de tra nen overvloedig. Ook Céline Baratot, Drivot en zijn vrouw en Gröder werden gehoord. De drie laatsten werden elk tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld; de eer ste slechts tot een jaar. Mevrouw de Saulien was heel toe gevend geweest voor het jonge meisje. De rechtbank had Céline's berouw in aanmerking genomen. Paolo werd schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Den dag nadat Charlotte Letellier was gearresteerd, verdween haar doch ter uit de rue de Presbourg. Waar was zij heen? Iedereen, die het jonge meisje had gekend, vroeg het zichzelf af. Juffrouw Céline was niet met leege handen vertrokken. Zij had twee groo te kisten met voorwerpen van waarde meegenomen; zij had zich van goud zilver, bankbiljetten, edelgesteenten, kortom van alles, wat maar waarde had, meester gemaakt. Veertien dagen later kwam men eerst te weten, dat Cécile, de waardige doch ter harer moeder, Parijs had verlaten en zich naar Calais had begeven, waar zij den pikeur Hector van het Hippo drome opzocht. De pikeur en Cé.ine staken naar En geland over en begaven zich daarna naar Amerika. Het was echter niet bekend of de pikeur Cécile, of dat Cécile den pikeur had ontvoerd. De smaak van Cécile is aan onze lezers bekend; haar geld zal wel spoe dig ten einde zijn geraakt, zoodat wij haar nog eens in een circus naast haar pikeur zullen zien; daartoe zal zij wel genoodzaakt zijn. Een ander, nog verschrikkelijker lot, onderging mevrouw Lionnet. Jaloezie is een vreeselijk gevoel, dat den geest kwelt en aan het hart knaagt. Haar vreeselijke haat tegen het zach'e en onschuldige jonge meisje, en haar jaloezie maakten, dat zij er zelf het slachtoffer van werd. Wij hebben gezien, hoe zij, als door den bliksem getroffen, ten prooi aan een vreeselijken zenuwtoeval, is neer gevallen. De dokter, die dadel jk te hulp was geroepen, besteedde alle mo gelijke zorgen aan haar; maar den vol genden dag vernamen de fabrikant en zijn zoon met groote ontsteltenis van den dokter, dat mevrouw Lionnet haar verstand had verloren. Mijnheer Lionnet riep de grootste geleerden te hulp. Allen verklaarden de ziekte voor ongeneeslijk. En, zonder het te willen, had haar zoon, dien zij aanbad, haar dien slag toebracht! De cngelukkige had vele aanvallen van woede; dan slaakte zij afschuwe lijke kreten, als het gebrul van een wild dier, brak en verbrijzelde alles ronaom zich. Zij kende noch haar man, noch haar zoon, noch haar kamenier. Men moest haar vastbinden, om "haar te beletten, zich het hoofd tegen den muur te verbrijzelen, of uit het venster te springen. Mijnheer Lionnet kon haar niet meer in huis houden; bovendien waren de bewoners uit de buurt bang, dienden hunne klachten in, en eindelijk werd cie iabrikant door den commissaris van politie verzocht, zijn vrouw te laten opsluiten. Zij werd dus naar een krankzinnigen gesticht gebracht. Na dertig jaren lang belangrijke dien sten aan de industrie bewez.cn te heb ben, had mijnheer Lionnet het recht, wat rust te gaan nemen. Nu hij weet, dat hij op zijn zoon kan rekenen, maakt hij aan het werkvolk der meubelfabriek bekend, dat mijnheer Albert Lionnet binnen drie maanden hun chef zal worden. De 2den Juli ontvingen verscheidene leden van de groote Parijsche kringen en van de kunstenaarswereld een brief, die luidde: „Mevrouw de markiezin Marie An toinette de Saulien, mijnheer de vi comte de Mérulle en mevrouw de vi- comtesse de Mérulle, hebben de eer u kennis te geven van het voorgenomen huwelijk hunner kleindochter en dcch- ter, mejuffrouw Laurence Emilie de Mér rulle met mijnheer Henri Lapret, en noodigen u tevens uit tot het bijwonen van de huwelijksplechtigheid, die zal plaats hebben in de kerk Sainte-Clo- tilde den 9den Juli 1887." De markiezin had dien dag uitgen kozen, omdat het dezelfde was, waars op Gabrielle en de vicomte in "het huwelijk waren getreden. Mevrouw de Saulien had het huwelijk harer dochter vervloekt, zij1 zegende dat harer kleindochter. Had Gabrielle slechts eenige personen bij zich gehad, het huwelijk van Laurence had in te genwoordigheid eener groote menigte plaats. i De bruid en bruidegom wisten, hoes veel belang de menschen in hun geluk stelden. Vele" menschen vroegen: Zal Henri Lapret architect blijven? Wij weten niet, welke de plannen van Laurence,s echtgenoot zijn; maar: hij wefet, dat werken een plicht is, een levenstaak en dat ieder man van zijn bekwaamheden en talenten ten nuts te der maatschappij gebruik moet mas ken. Wij kunnen ook gerust zeggen: Henri Lapret zal nooit een luiaard worden. j l t EINDE. jtiettw;blail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 5