M M M M m Het is een feit, 'M Landbouw Wees niet en stel de proef op de som. Marktberichten Binnenland Naar we meenen heeft de leiding gedurende deze 25 jaar slechts bij twee directeuren berust en wel bii <den helaas te vroeg ontslapen L. Kooien uit Waalwijk en bij den te- genwoordigen directeur, den heer N. Snijers te Raamsdonksveer. We vernemen, dat het bestuur plannen heeft dit zilveren jubileum op den oprichtingsdatum te herden ken met een uitvoering en verder het volgend jaar in den loop van den zomer een Nationaal Concours voor muziek en zangvereenigingen uit te schrijven. NIEUWKUIJK. Als biizonderheid kan worden gemeld, dat bij Th. v. d. Geld alhier, dit jaar voor de tweede maal aard appels zijn gestoken van hetzelfde Land. NIEUWENDIJK. Door den heer Joh. Colijn al hier, werden Maandag nog aardbei en geplukt van den kouden grond. Ze waren flink van stuk. Voorzeker een zeldzaamheid. SPRANG. Ook dezen winter zullen van- fwege den Chr. Best. Bond „Sprang- Capelle" wederom sociale cursus-ver gaderingen gehouden worden. Vol gens het vastgestelde programma zul len de navolgende onderwerpen be handeld worden 1. Samenstelling, taak en inrich ting der Besturenbonden in verband met de plaats, die zij in de Christe lijke Vakbeweging innemen. 2. Een economisch onderwerp. 3. Inrichting en werkwijze van de organen van den Staat. 4. De beteekenis van de psycho techniek voor het bedrijf en de (werknemers. 5. De ordening van de Maat schappij. 6. De achtergrond van de gees telijke verwarring in den tegenwoor- digen tijd. SLEEUWIJK. De heer F. Stout alhier, ving Maandag in de Wiel van den heer iM. Sigmond een karper met het ab normale gewicht van ongeveer 20 pond. WAARDHUIZEN. Bij de Zaterdag in café Dek ker te Almkerk gehouden aanbeste ding der bietenvervoer per auto, van af, hier en onder Almkerk naar Bre da was de heer A. Keijnemans te AalstRietschoof de laagste inschrij ver. Inmiddels is dit werk aan hem opgedragen. Bh de gewone jaarlijksche zit plaatsen verhuring in de Geref. Kerk alhier, welke j.l. Zaterdag plaats had, brachten deze f 90.minder op, dan vorig jaar. ZALTBOMMEL. Op de alhier Zaterdag i.l. ge houden groote paardenmarkt was een zeer ruime aanvoer. De handel was levendig, en er werden bevredigen de prijzen gemaakt. Ook hebben een aantal buitenlandsche kooplieden dit jaar weder onze markt bezocht en er zaken gedaan. WERKENDAM. Gedurende de maand Augus tus zijn de sluis alhier, 826 vaar tuigen gepasseerd. ONTSMETTINGSMIDDELEN. Germisan is al sedert jaren een be kend en beproefd ontsmettingsmiddel. In dien tijd zijn ook andere middelen verschenen maar ook weer verdwenen; Germisan handhaafde zich. En dit is merkwaardig: hoe meer tegenstand de plant bij haar groei heeft, hoe beter dit ontsmettingsmiddel tot zijn recht komt. Een bijzonder gunstige werking heeft Germisan b.v. bij laat gezaaide tarwe. Is deze met G. ontsmet, dan zal ze beter tot ontwikkeling komen dan wanneer dit niet was geschied. Tutan is als droogontsmettingsmiddel bekend geworden. Maar bij ongunstige omstandigheden staat de uilwerking hiervan ver achter bij die van Ger misan, zooals de volgende proef, ge nomen gedurende een strenge vorst periode, zeer duidelijk te zien gaf. Een 3000-tal haverkorrels werden op vijf verschillende manieren ontsmet, en wel als volgt: 200 met Germisan: 8 gram op 3 Liter haver; opkomst 157 plantjes. 200 met Tutan: 8 gram op 3 Liter haver; opkomst 78 plantjes. 200 met droog ontsmettingsmiddel A 8 gram op 3 Liter; opkomst 36 plantjes. 200 droog ontsmettingsmiddel B 8 gTam op 3 Liter; opkomst 22 plantjes. 200 onbehandeld; opkomst 13 plant jes. De verschillende zijn wel zeer groot, en Germisan staat wel ver bovenaan. Ook kopervitriool heeft het al dik wijls tegen G. moeten afleggen. Wij vermeldden vroeger al eens, dat G. 350 plantjes per eenheid gaf tegen ko pervitriool 100. Het oogstweer in 1934 was gunstig, dientengevolge kreeg men de beschikking over sterk en gezond zaaizaad, ook was de daarop volgen de winter (van 1934 op 1933) buien- gewoon zacht; niettemin waren groen, frisch, breed blad, lichtgekleurde blad onder deze gunstige omstandigheden op proefvelden in de Hoeksche Waard nog vrij belangrijke verschi len te con- stateeren bij ontsmetting met Germisan en kopervitriool. Bij elf tellingen der plantjes verkreeg men de volgende cij fers (G. gaf in alle gevallen de meeste planten): 401 en 270;'423 en 331; 151 en 103; 160 en 142; 336 en 221; 336 en 240; 270 en 263; 236 en 212; 408 en 363; 394 en 303; 150 -en 130. In de Haarlemmermeer was het even zoo, n.l. bij 4 tellingen: 1303 en 1014; 1192 en 942; 921 en 777; 1410 en 1290 planten. De voortreffelijkheid van G. komt in al de vermelde gevallen wel zeer duidelijk uit. De vraag, of men al of niet moet ontsmetten ,mag zeker geen vraag meer zijn, maar evennrfin, welk middel men daartoe moet gebruiken. Tegen Koperwormen. In den Proef tuin „ZlH. Glasdi trie.*' 1 e«f mei 'e- gen koperworm grondontsmettingsproe- ven genomen fnet formaline, 'c Waren voorloopige proefjes: 4 groepèn mui- potten, iedere groep bestaande uit 4 potten, waarin per pot 16 koper vor men waren gedaan, werden op de vol gende manier behandeld: Groep 1. Overgoten met 2 L. 10 pCt. opl. formaline per pot. Groep 2 Overgoten met 2 L. 5 pCt. opl. ofoep 3 Overgoten met 2 L 2 pCt. Groep 4 Overgoten met 2 L lei dingwater. Eenige dagen na de behandeling bleek het volgende: Groep 1 levend 3, dood 13. Groep 2 levend 6, dood 10. 'Gioep 3 levend 16, dood Groep 4 levend 16, dood 0. De 10 procents-oplossingen had dus het beste resultaat, maar was niet af doende. Bij deze en dergelijke ontsmel- tingsproeven moet men de resultaten altoos met zekere reserve aanvaarden: de eene kweeker doet het netter, nauw keuriger dan de andere. „Herborin" tegen Spint baat niet. In voornoemden Proeftuin werden in het laatst van Augustus 3 groepen kom- kommerplanten, die door spint aange tast waren, bespoten met een op'ossing van „Herborin". Gr. 1 m. 1 deel Herborin op 1000 dln. water. Gr. 2 ra. 1 deel Herborin op 2000 dln. water. Gr. 3 m:. 1 deel Herborin op 4000 dln. water,. 't Resultaat was, dat de planten niet beschadigd werden, doch dat ook de Spint geen hinder ondervond. In 't laatst van September werd de volgende bespuiting toegepast Gr. 4 met 1 deel Herborin op 50 dln. water. Gr. 5 met 1 deel Herborin op 100 dln. water. Gr. 6 met 1 deel Herborin op 500 dln. water. ResultaatGroep 4Een gedeelte van de Spint gedood, doch ook plan ten sterk beschadigd. Groep 5Een zeer geringe percen tage van de Spint gedood, planten licht beschadigd. Groep 6Spint niet gedood, plan ten zeer licht beschadigd. Uit bovenstaande blijkt, dat „Her borin" geen goed bestrijdingsmiddel tegen Spint is. Wordt de Spint ge dood, dan treedt er sterke beschadi ging op, treedt er geen beschadiging op, dan wordt de Spint niet gedood. Verschijnselen bij Kalionthouding of Kaligebrek. Op het Centraal Proef veld te Hedel, aardappelgewas op kleigrond, zagen de talrijke bezoe kers links, volledig bemest met kali gezond breed heldergroen blad rechts, zonder kalidonkergroen, ge kroesd diepnervig blad met brons kleurige vlekken. Op hetzelfde Proefveld, gewas Voederbieten (Kirsche's Ideaal! eveneens op kleigrond. Links, zonder kalidonkergekleurde, smalle, steil- staande bladeren, kroes, bruingevlekt. donkergekleurde bladstelen. Het bruinverkleurde, ineenge schrompelde, afgestorven blad blijft aan de plant hangen. Rechts, volledig bemest met kali helderstelen, mooie wortelkleur, het afgestorven blad is afgevallen. Rogge proefveld van H. Boonekamp te Hertme bij Borne (O.) Zandgrond. Linksde rogge zonder kali legert. Het is een bekend verschijnsel, dat kali-gebrek slap stroo legert. De be mesting was hier, per HectareGeen kainiet, 800 K.G. Slakkenmeel en 250 K.G. Chilisalpeter. RechtsOndanks het zware rog- gegewas was er geen gevaar voor le geren. Bemesting: 800 K.G. kainiet. 800 K.G. Slak en 250 KG. Chilisal peter. Op een Onkruidbestrijdingsproef- veld te Veldhoven (N. Br.l van de Ver. „R. K. Jonge Boerenbond" wa ren, ter bestrijding van de Herik in Haver, eenige gedeelten met fijn gemalen kainiet bestrooid, andere werden niet behandeld. De bezoekers zagen nu een zeer interessant ver- saa dat de Drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrakwerken Zij verzekert U keurige afwerking en billijke prijsberekening Firuia L. J. VEEKflAS Electrische Drukkerij Binderij Tel 19 HECSDES i# w in i* schijnsel, namelijkeen dambord van herik in het havergewas. Men zag er donkere vakken, bestrooid met 1200 K.G. fijngemalen kainiet per H.A., en witte vakken bloeiende he rik, waar geen kainiet was uitge strooid. Ook op de genomen foto's teekenden de behandelde en niet-be- handelde vakken zich onderling scherp af. Vermenging van Meststoffen. In de volgende maanden zullen er weer heel wat balen Thomasmeel en kali- zouten, alsook kalk en mergel worden uitgestrooid, 'tls goed te weten, wei- welke meststoffen men wel en niet mag mengen. Slakkenmeel mag tén allen tijde vermengd worden met kalk en mergel, kalkstikstof, Chili salpeter en LTeum B.A.S.F. alleen direct vóór 't uitstrooien mag het j Slakkenmeel vermengd worden met zw. kali, patent-kali, kainiet. Chloor- kali en kalizouten en kalksalpeter B. A.S.F. Kainiet, Chloorkali en kali- zouten mag men ten allen tijde ver mengen met Chilisalpeter en super fosfaat, maar slechts direct vóór 't uitstrooien met kalk en mergel, slak kenmeel en kalkstikstof. B-r. 's HERTOGENBOSCH, 25 Sept. Op de markt van heden waren aange voerd 2191 stuks: 1471 stuks hoornvee, 549 biggen, 63 zeugen, 99 schapen of lammeren, 59 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f 109 tot f 185 per stuk Kalfvaarzen Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2426 p. pond Koeien 2e 17—22 Slachtstieren Pinken van f50.tot f 70.p. st. Zeugen Biggen Schapen Lammeren 80 140 70 145 60.— 110.— St. 160 1.65 w. 11.— 16.— St. 8.— 12.— St. 's HERTOGENBOSCH, 24 Sept. Boter. Aanvoer 14.675 K.G. Hoogste prijs f 1.57 Laagste fl.51 Middel f 1.55 per K.G. ZALTBOMMEL, 24 Sept. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 35 Diggen, prijs van f 11. f 16. 15.000 eieren, prijs per lOOstuks f 3.00 f 3.50. 850 K.G. boter prijs per 1/i K.G. roomboter f 0.95, boeren- boter f EEN WEEKSTAAT. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (postrekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Al zijn wii de Nederlandsche Bank niet verre van dien toch kun nen ook wii wel iedere week een weekstaat geven van inkomsten en uitgaven. De eerste zag er in de vorige week aldus uit, dat er resp. is ont vangen Maandag f 900.Dinsdag f 1.180.Woensdag f450.Don derdag f 285.Vrijdag f 465.en Zaterdag f 720.totaal precies f 4.000.Als men nu bedenkt, dat er p>er dag f 3.000.noodig is, zoodat er in een week de kósten zijn bij eengebracht voor 11/3 dag zendings werk, dan behoeven -wij er verder niets aan toe te voegen. Wij spreken slechts de hoop uit, dat men niet tusschen nu en November den ach terstand zóó groot maakt, dat de zen- dingsweek dien onmogelijk kan in halen. VERGOEDING ARDAPPELEN OOGST 1935. Naar wij vernemen, kan een dezer dagen de afkondiging van een iMini- sterieele Beschikking worden tege- moetgezien, krachtens welke vergoe ding wordt verleend vóór het dena- tureeren van aardappelen van den oogst 1935, welke geteeld zijn krach tens een teeltvergunning bedoeld in b en c onder II van artikel 2 van de Crisis-Akkerbouvvbeschikking 1934 III, dus met uitzondering van fa brieksaardappelen en van aardappe len, geteeld krachtens een vergun ning bedoeld in het Crisis-Tuinbouw- besluit 1935. Afgezien van de gebruikelijke bii de denaturatie in acht te nemen voor schriften en de reeds bekende beper king, dat telers, die een uitpootver- gunning voor niet meer dan 10 Are aardappelen bezitten, niet voor steun in aanmerking komen, is de nieuwe regeling op geheel andere leest ge schoeid, dan die welke heeft gegol den voor aardappelen van den oogst 1934. Om voor steun in aanmerking te komen, dienen uit de ter denatura tie aangeboden partijen, de aardap pelen, welke kunnen vallen door een opening van 35 m.m. vierkantsmaat te worden uitgesorteerd. De grootte van de denaturatie-ver- goeding zal afhangen van de rubriek, waarin de aardappelen zijn ingedeeld, te weten Rubriek A omvattend de volgende rassen van den kleigrond, voorzoo- ver deze voldoen aan redelijke naar het oordeel van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale voor consumptie te stellen eischen. Bato, Bravo, Bevelander. Bonte Star (Bonte Roodestar), Blauwe Ei genheimer, Bonte Eigenheimer, Ei genheimer, Furore, Gruno. Konsu- ragis, Muntinga 17, Nationaal. Noor deling, Opperdoezen Ronde, Paars- pitten, Populair, Present. Record. Ro bijn, Roodestar, Souvenir. Unicum. Westbrabander, Westeinder blauwe, Zeeuwsche Blauwe, Zeeuwsche- Bon te. Rubriek B omvattende alle aard appelen, die niet onder rubriek A zijn begrepen. Voor aardappelen zal bii .denatu ratie in het tijdvak vanaf het inwer king treden van de Beschikking, tot 1 December 1935 f 0.70, van 1 De cember 1935 tot 1 Maart 1936 f0,80 en van 1 Maart 1936 tot en met 15 Juli 1936 f 0,90 per 100 K.G. worden uitgekeerd, met dien verstande, dat bij denaturatie van aardappelen der rubriek A welke in het tijdvak van 1 Februari tot en fnet 15 Juli 1936 zijn gedenatureerd, f 1.50 per 100 K.G. wordt uitbetaald. Rest ons nog te vermelden, dat de mogelijkheid tot denaturatie niet al leen is opengesteld voor bii de Pro vincial Landbouw-crisisorganisaties georganiseerde telers, doch ook voor handelaren, die bii de Nederlandsche Akkerbouwcentrale zijn georgani seerd. o HET LEGER DES HEILS. (Stichter: William Booth. Naar wij vernemen, zal het Leger des Heils dit jaar zijn Nationale Aan vrage houden in Sept.Oct. a.s. Ofschoon het Leger des Heils zich op geestelijk en maatschappelijk ge bied in gestadigen bloei mag verheu gen en de sympathie vopr zijn arbeid steeds toeneemt ook in ons land, zijn er toch nog velen, die onbekend zijn met de nooden, aan dien arbeid ver bonden. De Nationale Aanvrage is de groo te collectie, die gehouden wordt tot instandhouding van de vele takken van arbeiddaaronder moet niet slechts verstaan worden de verzorging van de geestelijke af deelingen, maar in het bijzonder de verzorging in de vele Maatschappelijke Tehuizen van de duizenden mannen, vrouwen en kinderen van alle gezindtendezen moeten n.l. gevoed en gekleed wor den. Het is algemeen bekend, dat het Leger des Heils zijn deuren wijd wil openzetten en aan hulpbehoevenden de hand wil reiken. Aangezien echter de zorgen grooter worden, de nooden vermeerderen, de inkomsten dalen en aan de Stichting zwaardere eischen worden gesteld, wordt een beroep, ge daan op de practische hulp van het Nederlandsche Volk. Ten einde misverstand en teleur stelling te voorkomen, gelieve men er zich van te vergewissen, dat de collectant door het Leger des Heils (Stichter: William Booth! is gemach tigd en men doe dat ook. al heeft de kleeding van den collectant soms ee nige overeenkomst met de bekende uniform van het Leger des Heils. Al de collectanten hebben volmachten op naam, geteekend door Komman- dant B. Vlas. Prins Hendrikkade 49 51, Amsterdam. C.) Postgironummer 30328. HEFFING OP OLIËN EN VETTEN. Naar wij vernemen heeft de Mi nister van Landbouw en Visscherij bii beschikking van 20 dezer de thans geldende heffing op vetten en oliën met ingang van 22 September a.s. verhoogd van 24 op 30 cent per kilogram. Deze maatregel heeft ten doel de genoemde heffing, die in verhouding beduidend lager was dan overeenkomt met die op andere vet- artikelen boter en margarine), daar mede meer in overeenstemming te brengen, en daardoor de opgetreden verbruiksverschuivingen te doen op houden. Niettegenstaande de verhoog de heffing zal de detailprijs van spijsolie in flesch geen verandering behoeven te ondergaan. o VEEVOEDER. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat onder tot veevoeder verwerkte oliehouden de zaden, pitten en noten (veekoe ken! ook is begrepen geplet lijnzaad. Voor het pletten van lijnzaad als mede voor het in voorraad hebben van geplet lijnzaad, zullen derhalve dezelfde regelen gelden als voor het vervaardigen van veekoeken en het in voorraad hebben daarvan, zijn ge steld. o STEUNVERGOEDING. Van officieele zijde wordt ons me degedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokker erwten, gèdenatueerd in het tijdvak van 8 tot en met 14 September 1935, voor de kwaliteitsklassen A, B, C en D respectievelijk f 4.f 3.50, f 3. en f 2,50 per 100 K.G. zal bedragen, terwijl de steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erw ten, voldoende aan de standaardmon sters C en D, respectievelijk f3. en f 2.50 per 100 K.G. zal bedragen. o STEUNBEDRAG VOOR DEN TUINBOUW VERHOOGD. De zeer ernstige omstandigheden, waarin de tuinbouw, in het bijzonder door de exportmoeilijkheden is ge raakt, hebben ertoe geleid, dat de Minister van Landbouw en Visscherij het steunbedrag, dat voor 1935 uit het Landbouwcrisisfonds voor den tuinbouw beschikbaar zal worden ge steld, met 6 millioen gulden heeft verhoogd, zoodat thans in totaal voor den tuinbouw voor het jaar 1935 een bedrag van 12 millioen gulden be schikbaar is gesteld. Door deze verhooging van het steunbedrag is de mogelijkheid ge opend, de voor 1935 vast te stellen richtprijzen voor de producten en in de perioden, waarvoor deze zullen gelden, voor 100 pCt. 'uit te keeren. Het ligt in de bedoeling reeds de zer dagen tot een belangrijke voor- schot-uitkeering over te gaan voor producten, waarvan de oogst en de geldelijke opbrengst practisch kan worden overzien. STEUNVERLEENING GRAUWE GRIENDCULTUUR. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat de Nederlandsche Akker bouwcentrale, Bezuidenhout 15 te 's-Gravenhage exploitanten van 4-jari- ge griendgewassen, welke voorns mens zijn deze perceelen in den a.s. winter ie hakken, dan wel het gewas daartoe te verkoopen, verzoekt voor zoover aan dit verzoek nog geen ge volg werd gegeven, zich ten spoedig- bij haar aan te melden. Zii ,jullen dan een formulier ontvangen hetwelk zoo spoedig mogelijk ingevuld en on derteekend moet worden teruggezon den. Deze gegevens zullen dienen ter beoordeeling of en zoo ja op welke wijze, voor deze grienden nog eenigen steun kan worden verleend. De aanvragen om toezending van het hierbedoelde formulier moeten vóór 27 September a.s. bii voormel de Centrale, afdeeling Binnenland (Griend en Riet! zijn ontvangen. CRISIS AKKERBOUWBESLUIT 1934. Op 22 September 1935 werd af gekondigd een Koninklijk Besluit tot wijziging van het Crisis Akkerbouw besluit 1934. Hierbij wordt bepaald dat het op 23 September 1935 voor handen of in voorraad hebben van veekoeken, al dan niet gemengd met andere veevoederproducten, in hoe veelheden, grooter dan 25000 K.G., voor hen, die deze veekoeken hebben verkregen, anders dan uit eigen pro ductie en die deze veekoeken op eeni- gerlei wijze bewerken of verwerken tot eenig ander veevoederproduct, slechts toegestaan is, indien zij zich als georganiseerde aansluiten bii de <0 11 11 V 11 11 V 11

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 6