„LO", Hel wonderpaard, C. B0ÜMAN, HEUSDEN. Binnenlandsch weekoverzicht, 25 cent Verkrijgbaar bij Nederlandsche Meelcentrale, te 's-Gravenhage en voor elke 100 K.G. veekoeken een heffing betalen van f0.50. Voor producten, welke ge deeltelijk bereid zijn uit veekoeken, wordt het bedrag berekend in even redigheid met de hoeveelheid van die veekoeken, welke erin verwerkt is. De heffing van f 0.50 is niet ver schuldigd over die partijen, waarover reeds door den fabrikant van vee koeken bii aflevering een zelfde be drag is betaald. 67 JAAR EN LENIG ALS EEN KAT. Hoewel zij stijve gewrichten had, toen zii 57 jaar was. Kunt ge Uw teenen aanraken, zon der Uw knieën te buigen Zoudt ge dit kunnen doen als ge 67 jaar zijt Er is geen enkele reden waarom ge dit niet zoudt kunnen, indien ge de zelfde methode als deze dame volgt om „fit'' te blijven. Zij schrijft: „Toen ik 56 jaar was begonnen pol sen en enkels op te zwellen. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draaien. Waar ik er niets voor voel de een „echte oude dame'' te wor den, besloot ik een proef met Kru- schen Salts te nemen. Ik heb het nu regelmatig 10 jaar lang genomen en ik ben volkomen gezond. Ik wandel dagelijks 3 a 4 K.M. of zelfs meer en kan gemakkelijk mijn teenen aan raken, zonder mijn knieën te buigen, wat ik een prachtig resultaat vind, want in twee maanden ben ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het klaar speelde er zoo uitstekend te blijven uitzien. Mijn antwoord was Ik ben een „Kruschenist." Mevr. E. M. P. Er is een zekere, veilige weg om „fit" te blijven: „De kleine dagelijk- sche dosis". Kruschen is een weten schappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die Uw afvoerorga- nen in prima conditie houden, zoodat alle afvalstoffen, die Uw bloed ver ontreinigen en Uw gezondheid in ge vaar brengen, langs de natuurlijke wegen volkomen worden verwijderd. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten h f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, tiat iopi het etiket op de flesch zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschap pij voorkomt. Adv. o DRHGBRlEFSCHRljVER TE KIN DERDIJK GEARRESTEERD. De marechaussee te Papendrecht heelt gearresteerd den 52-jarigen scheepsbouwmeester C. v. d. H., be- drijischef van de N.V. L. Smit Zoon's Schecps- en Werktuigbouw te Kinder dijk, verdacht van het schrijven van dreigbrieven aan zijn patroon, den heer J- s. Reeds sedert eenigen tijd ontving de heer S. dreigbrieven per post, waar van hij de politie in kennis stelde. De brieven droegen het poststempel Kinderdijk en moesten dus in één der brievenbussen, ressorteerende onder het hulpkantoor Kinderdijk zijn gedaan. Marechaussee's hebben toen bijna dag en nacht op den uitkijk gestaan om te zien, wie in één dezer brieven bussen een brief postte. Laat in den nacht mochten zij hun moeite bekroond zien. V. d. H. postte een brief in de bus, die aangebracht is aan een der loodsen van de N.V. F. KIoos Zo- nen's Werkplaatsen te Kinderdijk. De brief werd onmiddellijk gelicht en het bleek, dat V. d. H. de schrijver van de dreigbrieven was. Hij werd gear- ïestseerd en is overgebracht naar de marechausseekazerne te Papendrechk Hij heeft reeds een bekentenis afge legd. EEN ROEKELOOZE ONDERNEMING. Zaterdagmorgen is een inwoner van Ymuiden, zekere W. Duin van Ymuiden de Noordzee opgegaan in een door hem zelf van zeildoek ver vaardigde kano met de bedoeling te trachten Zuid-Frankrijk te bereiken om vervolgens gelegenheid te zoe ken om naar Zuid-Afrika te komen waar hij werk hoopte te vinden. De kano was voorzien van een primitief zeil en volkomen onzeewaardig. De man had een liter water en voor vijf dagen levensmiddelen aan boord. Tot nu toe heeft men niets meer van hem vernomen, zoodat men vreest, dat deze roekelooze onder neming, die niet anders moet wor den beschouwd dan een wanhoops daad Duin kon geen werk vinden en kreeg geen steun een tragisch einde heeft gekregen. o DOODELITK ONGEVAL TE AMSTERDAM. Tengevolge van den hevigen wind is in het Tweede Marnixplantsoen te Amsterdam een ongeluk met doo- delijken afloop gebeurd. Een 53-ja- rige vrouw stond bii de tramhalte te praten, toen door den hevigen wind de kruin van een der boomen in de nabijheid met hevig gekraak werd afgerukt en de vrouw op het hoofd trof. Zii was onmiddellijk dood. De andere vrouw, die van een jonge tje was vergezeld, zou gewond zijn, doch toen de politie ter plaatse ver scheen. waren de vrouw en de jon gen niet meer te vinden. BOUW- EN WONINGTOEZICHT IN NOORD-BRABANT. Twee speciale ambtenaren aangesteld. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan de gemeen tebesturen in dat gewest een brief gezonden, waarin wordt medegedeeld dat er in de provincie de behoefte is gebleken aan een betere regeling van het bouw-, woning- en welstands toezicht in die gemeenten, welke, om geldelijke redenen, zonder samenwer king met andere gemeenten een der gelijk toezicht niet op voldoende wij ze kunnen uitoefenen. Daarom is de gedachte gerezen om een centralen dienst voor dit doel in het leven te roepen. Na de mislukking van het door de afdeeling Noord-Brabant van de vereeniging van Nederlandsche ge meenten uitgewerkt plan om te ko men tot een z.g. bouwraad, welke organisatie voor de tegenwoordige tijdsomstandigheden te kostbaar bleek, is de Commissaris werkzaam geweest om te trachten met een een voudiger opzet het doel te bereiken. Hiermede is hij thans gereed. Aangesteld zijn voorloopig twee met bovenbedoeld toezicht be laste en op dat gebied deskundige ambtenaren, een voor het Oostelijk en één voor het Westelijk deel der provincie Noord-Brabant. De bedoe ling is deze ambtenaren als stand plaats aan te wijzen de gemeenten 's-Hertogenbosch en Breda. Deze ambtenaren staan onder toezicht en leiding van commissies van toezicht. De commissie voor het Oostelijk deel der provincie bestaat uit de hee- ren Moonen, burgemeester van Waal wijk, voorzittervan Heivoort, rec tor te 's-Hertogenbosch en Van L il- /en, architect der Godshuizen te 's-Hertogenbosch. De commissie voor het Westelijk deel is samengesteld als volgtVoor zitter de heer Hamilton, burgemees- ster van Etten leden de heeren Van Heivoort, rector, en Venker. burger- leeraar aan de K.M.A. te1 Breda. De gemeenten zijn thans in de ge legenheid bijstand van bovenbedoelde ambtenaren te verkrijgen bii het ge- lieele bouw-, woning- en welstands toezicht, dan wel alleen bij het wel standstoezicht. Voor het toezicht zal per bouw- aanvrage verschuldigd zijn f 1 voor elke 100 M3. inhoud van het op te richten gebouw met een minimum van f 2.50 en maximum van f 25. Voor welstandstoezicht alleen is verschul digd 75 pCt. van deze bedragen. Volgens de meening van den Com missaris der Koningin kunnen de ge meenten deze kosten gemakkelijk dekken uit de opbrengst van bouw- leges. De Commissaris der Koningin spreekt in zijn brief de hoop uit. dat van vele gemeentebesturen be richt zal inkomen dat zii hun bouw en woningtoezicht en welstandstoe zicht, dan wel hun welstandstoe zicht, willen toevertrouwen aan de in het leven geroepen organisatie, welke zoo eenvoudig en goedkoop mogelijk gehouden, maar voor uit bouw vatbaar is. DE TREINENLOOP. In „Spoor- en Tramwegen" tref fen wij een reeks wijzigingen aan in de treinverbindingen ingaande 6 Oc tober (Winterdienst). Belangrijk gewijzigd werdentrein 1250 HelmondEindhoven, welke 41 minuten later wordt gesteld (Hel mond V. 11.22, Eindhoven A. 11.34), waardoor deze trein op laatstgenoemd station onmiddellijk gaat aansluiten aan trein 622 E.M. Eindhoven V. 11.39) naar Amsterdam. Te Zaltbommel gaan op enkele uit zonderingen na alle treinen doorrij denHet verkeer van en naar Zalt bommel zal worden bediend door een autobusdienst van de Algemeene Transportonderneming (A.T.O.l van Geldermalsen en Den Bosch uit. Er zal tusschen Geldermalsen. Zaltbommel en 's-Hertogenbosch van 6.40 tot 21.00 uur een regelmatige uurdienst worden gereden. De officieele reisgidsen (groote en kleine uitgave van de gewijzigde dienstregeling ingaande 6 October 1935, zullen van Maandag 30 Sep tember af aan de stations en van Dinsdag 1 October a.s. af alom ver krijgbaar worden gesteld. o PAARDEN VEROORZAKEN STAGNATIE IN TREINVERKEER. Dinsdagavond hebben zes paarden, die uit de richting Hoek van Hol land op de spoorlijn naar Maassluis liepen, het geheele treinverkeer Maas sluisHoek van Holland en omge keerd stilgelegd. Door de duisternis misleid, kwa men drie paarden op de rails te val len en konden, door dat zii waar schijnlijk een poot hadden gebroken, niet meer verder. Een der dieren viel met zijn pooten door een ope ning van de spoorbrug aan de Gov. van Wijnkade en geraakte klem. Na dat men de overige dieren van de lijn had verwijderd, had men ruim een uur noodig om het laatste paard uit zijn benarde positie te bevrijden. .Waarschijnlijk zullen drie paarden moeten worden afgemaakt wegens be komen blessures. De internationale sneltrein, aanslui tende op de Harwichboot te Hoek van Holland, moest ruim een half uur. aan het station te Maassluis wor den opgehouden. Het ongewone schouwspel trok zeer veel belangstelling. o JACHT ONTVREEMD. De gemeentepolitie van De Rijp en Graft en de Rijksveldwacht te Graft, hebben in de gemeente Schermerhorn twee mannen gearresteerd. Het zijn J. W. van W. uit Leeu warden en J. B., gedomicilieerd te Alkmaar, die in een keurig gemeubi leerd jacht reisden. Het is gebleken dat zij dit jacht, genaamd Betsv, doch waarvan zij den naam hadden verwij derd. eenige dagen geleden te A.m- sterdam hadden gestolen. Zii zijn. na bekend te hebben/' met dat vaar tuig naar Amsterdam overgebracht. O DIEFSTAL VAN ERWTEN BI T DE BELGISCHE GRENS. In het Belgische grensplaats je Santvliet is ingebroken in een schuur van den landbouwer Heylaerts. De dieven maakten zich meester van een zak erwten, inhoudende ongeveer 100 K.G. en laadden de erwten in kleinere zakjes over. Ongelukkig voor hen zat in een der zakjes een gaatje. Het ge volg was, dat zich, toen zij de boer- derii éerlieten, een spoor van erw ten vormde. Toen de landbouwer den diefstal ontdekte, waarschuwde hij de politie van Santvliet, die gemakkelijk werk had. Zii had slechts dit spoor van Klein Duimpje te volgen! Het spoor leidde naar cle woning van H. te Santvliet, die op den zolder van zijn huis werd aangetroffen in gezelschap van zijn medeplichtingen. Van L. eveneens uit Santvliet en den Ne derlander H. uit Ossendrecht. De po litie vond op den zolder de erwten en bovendien een groote hoeveelheid fietsonderdeelen en koffie. De drie mannen werden gearresteerd. o AUTOBOTSING/BIT NIEUWEN- HOORN. Op den Rijksstraatweg te Nieuwen- hoorn is een ernstige autobotsing ge beurd. Uit de richting .Hellevoetsluis na derde de personenauto van den heer Zandvliet uit 's-Hertogenbosch, toen uit een zijweg even voorbii Nieu- wenlioorn een andere personenauto naderde, bestuurd door den heer Schipper uit Hekelingen. De auto uit 's-Hertogenbosch greep de naderende auto bii het rechter voorwiel en sloeg daarna over den kop. De auto bleef op een zijde te gen een boom liggen. De inzittenden konden door de raampjes van den zwaar beschadigden wagen naar bui ten kruipen. Een hunner had een diepe vleeschwond aan den rechter arm bekomen. De passeerende fietser A. de Bak ker uit Nieuwenhoorn, was door de auto geraakt en in een langs den weg loopende heining geslingerd. De fietser kwam er goed af. Alleen zijn fiets werd beschadigd. VRACHTAUTO°TEGEN BOOM GEBOTST. Op den weg naar De Hulken, even buiten deze gemeente, is door tot nogtoe onbekende oorzaak een vrachtauto met zand in volle vaart tegen een boom gereden. De schok was zoo hevig, dat de laadbak van de truck werd geslagen en de bestuur der Kooi uit St. Pancras uit de ca bine werd geslingerd.. Een eenigen tijd later passeerend automobilist vond den man met een gapende hoofdwond op den weg liggen. De gewonde is naar een ziekenhuis te Hoorn vervoerd. o— FIETSER TE HOOGKERK DOOR AUTO GEGREPEN. De 68-jarige slager H. Eiland is te Hoogkerk, toen hij per fiets van zijn erf reed door een vrachtauto uit Groningen aangereden. Hii werd door een spatbord van den wagen gegrepen en tegen een boom geslin gerd. Zwaar gewond bleef de man op den weg liggen. Het bleek, dat hii zware hoofdwonden en ribfrac- turen had opgeloopen. Zijn toestand was zorgwekkend. SMOKKELAUTO'S BESCHOTEN. Dinsdagnacht waren twee Belgische gendarmes op wacht langs het ka naal GentTerneuzen te Langenbrug- ge, toen tw-ee vrachtauto's kwamen aanrijden uit Nederland. Er werd be vel gegeven te stoppen, doch de au to's reden met razende snelheid ver der. De gendarmes openden daarop het vuur. Ongeveer 600 meter verder hield een der wagens stil, daar de banden doorboord waren door ko gels. De smokkelaars namen de vlucht. De auto was met vee geladen. De tweede smokkelauto werd te Oostakker aangetroffen met inge- deukten motor. Beide auto's en het vee zijn in beslag genomen. ONGELUK OP °ONBEWAAKTEN OVERWEG. Een personenauto, bestuurd door den ongeveer 35-jarigen gehuwden G. J. Wieringa, te Zuidhorn, is op den onbewaakten overweg door den trein, gegrepen. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed. De heer Wieringa werd uit de auto geslingerd en zwaar gewond. Hii be kwam oa. eenige gebroken ribben. De auto werd geheel vernield. De journalist en het spellings wee. Laffe aanvallen op po litieke tegenstanders. Anti-mi litaristen, maar geen anti-knok kers. Varkenshandel met een luchtje. Anti-lawaai-campagne in den Haag. De nieuwe rij wiel-regeling. Het spellingswee duurt voort. Van een meer algemeen in gebruik komen van de z.g. spelling-Marchant blijkt nog niets; integendeel, het heeft er allen schijn van of deze is op weg om een zachten en roemloozen dood te sterven. Men wil er eenvoudig niet aan. Zelfs lichamen, die er aanvankelijk toe waren overgegaan, zijn er van terug gekomen. En de regeering doet net, ot er nooit een Marchant is geweest, die verandering heeft willen brengen in de Vries en te Winkel. De chaos is volkomen. Het zou ver moedelijk moeilijk vallen om een an der volk aan te wijzen, dat met zoo veel verschillende spellingen zit op gescheept. Dit is aanleiding geweest voor het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring om een schrijven over deze kwestie te richten tot den Raad van Ministers, waarin op dezen wan toestand wordt gewezen. Er wordt geen stelling aangenomen pro of contra deze ol gene spelling; er wordt alleen aan gedrongen, op het brengen van eenheid op dit gebied. Natuurlijk werkt de toestand, zooals die thans is, verwarring in de hand, in de journalistiek zoowel als in het handels- en zelfs in het gezinsleven. Het valt dus toe te juichen, dat er eens een poging wordt gedaan om eindelijk eenheid te bereiken. In hoe verre deze poging succes zal hebben, valt niet te voorspellen. De molens der overheid malen langzaam Nederlanders zijn, over het algemeen, niet militaristisch aangelegd. Zij voe len weinig voor soldaatje spelen. Maar zij houden er toch blijkbaar wel van, om klappen uit te deelen, als het zoo voorkomt. En een zekere categorie on zer volksgenooten gaat hiertoe blijk baar bij voorkeur over, als ze sterk in de meerderheid is en den (politie- ken) tegenstander eens goed kan „af drogen", zonder zelf gevaar te loopen. Wij doelen hier op de aanvallen van andersdenkenden op d'e propagandisten, colporteurs, enz. van de N.S.B. Wij kregen een lijst onder de oogen van het aantal slachtoffers, tot deze par tij behoorende, dat in den loop van de laatste 3 jaar min of meer ernsti ge verwondingen heeft opgeloopen. Die lijst is vrij lang; in elk geval veel te lang. Men mag over de N.S.B. den ken, zooals men wil, doch niemand kan hem het recht op bescherming van overheidswege tegen meerendeels laffe aanvallen door een groote overmacht ontzeggen. Het pleit inderdaad niet voor het gehalte van de aanvallers, noch voor de moraal van hun leiders; want als deze laatsten dit willen, zouden zij het euvel in elk geval sterk kunnen be perken. Doch zij laten oogluikend toe of moedigen het rechtstreeks of zij delings aan, dat hun partijge'noolen de N.S.B.-ers onder den voet loopen, als zij daar kans toe zien. Het is een laf bedrijf, waarvoor men slechts verachting kan hebben. Het tee kent de zedenverwildering van den tijd op poltiiek gebied. Op het gebied van den handel in varkens schijnen ook al vreemde toe standen te heerschen. De particuliere handelaars in deze krulstaarten klagen over de loyale concurrentie van de zij de der zaakvoerders van de Veehou derij-centrale. Het feit moet zich voordoen, voor- namelijk in Gelderland en in Overijsel, alsmede in andere streken, dat coöpe ratieve landbouwvereenigingen gebruik maken van de diensten der ambtelijk aangestelden van de Veehouderijcen trale voor aflevering en aankoop van varkens ten behoeve van die coöpe ratieve handelsvereenigingen. Daarenboven komt het voor, dat be stuursleden of functionarissen van be-' doelde coöperaties, die tevens „kring zaakvoerder" zijn (wat een pracht van een woord!) of „zaakvoerder" invloed uitoefenen op de varkensmesters om hun varkens niet aan particuliere han delaars te verkoopen, terwijl ook zaak voerders zelf de varkens door familie leden of bevriende relaties laten op- koopen, dan wel hun medewerking daartoe verleenen. Door deze misstanden én dubbele functies komt de onpartijdige uilvoering der crisiswetten in het gedrang. Hef hoofdbestuur van den Ned. Bond van Varkenshandelaren dringt er dan ook in een adres aan den minister van Lands bouw en Visscherij op aan, het daar» heen te willen, leiden dat alleen per-: sonen, die zich op geen enkele wijze bezig houden met den handel in var kens en niet verbonden zijn aan parti culiere of coöperatieve handelsvereeni gingen, mogen worden benoemd tot zaakvoerder öf in een andere functie. Er schijnt inderdaad aan dit zaakje een luchtje te zitten, dat niet uitslui tend van de varkens zélf afkomstig is. Wij gaan den goeden kant op. In den Haag wordt thans een anti-lawaai- campagne gehouden. Door de politie wordt aan de weggebruikers op straat zeer hoffelijk een drukwerkje uitge reikt, waarin- aangedrongen wordt op het voorkomen van onnoodig lawaai. Weliswaar hebben andere anti-Iawaai- campagnes nog niet veel zichtbaar sues ces gehad, maar'de aanhouder wint. Voorts herinneren wij er aan dat8 ter beveiliging van het rijwielverkeer, elk rijwiel van 7 October a.s. moet zijn voorzien van een wit achterspats bord, niet alleen des avonds, maar ook overdag, om de controle te vergemaks kelijken. De reflector moet worden aan gebracht op het witte gedeelte van het spatbord (of op het witte verleng stuk daarvan) doch niet hooger dan 69 c.m. boven het wegdek. Voert men een rood achterlicht op het rijwiel, dan behoeft dit niet in het witte ge deelte te zijn geplaatst. Z.g. bakfietsen zullen voortaan van de rijwielpaden en van de toekomstige! autosnelwagen worden geweerd. In de Tweede Kamer is het Bezuis nigingsontwerp werder aan de orde ges komen. Minister Colijn waarschuwde voor overdreven verwachtingen, wijl de regeering met verschillende factoren re* kening moet houden. Ten aanzien van het devaluatievraagstuk wees de mis nister er op dat, als het Ned. volk vlucht in buitenlandsche valuta, deva luatie niet kan uitblijven, ondanks den vasten wil van de regeering om den gulden op peil te houden. Blijft men echter rustig, verliest men zijn vertrou wen niet, dan is de vrees voor/devalua tie, onvoorziene omstandigheden voor behouden, ongegrond. De Regeering weet met stellige ze kerheid wat zij wil, n.l. de muntpariteit handhaven en het bedrijfsleven aanpas sen. Tusschen Kabinet en Kamer mag geen toestand van gewapenden vrede bestaan. Tevens is klaarheid gewenscht met het oog op den internationa'en toe* stand. Ieder kent de tegenwoordige spanning. Hierna was het woord aan minister Oud, die zeide, dat hij geen cijfers zou geven, daar de millioenen-nota pas was verschenen; hij bepaalde zich tot een uiteenzetting van de moeilijkheden om aan geld te komen, ten einde de be* grooting in evenwicht te brengen. Hier toe is het bezuinigingsontwerp onmis* baar. V (N a dru k verbod e n) ZOO JUIST VERSCHENEN in de Geïllustreerde als No. 19 Tekst en Teekeningen van GERRIT DE MORÉE. Dit boek bevat 90 tekst-illustraties met bijbehoorenden tekst en is gestoken in een vlotten twee- kleurigen omslag, duidelijk lees bare letter, bestemd voor kinderen van 812 jaar. De prijs? slechts FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. Drietrompetterstraat DRUIVEN MELOENEN TOMATEN BANANEN SINAASAPPELS CITROENEN J 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 7