No. 5576 ?rijdag 27 Sept. Nieuwsblad van neusden en Aliens foor Mitieit Lederwaren, DERDE BLAD de Langstraat en de Bommelerwaard Alleen Toor het Land ran Heusden en Altena, Buitenland Firma L. J. VEERMAN DAMRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws. Firma L J. VEERMAN Rechtzaken. BEHOORENDE BIJ HET UIT DE PARTIJ. De stand welke op onderstaand diagram voorkomt, kwam voor in een gespeelde partij en werd gepu bliceerd in „Het Damspel." EEN DRAM* OP ZEE Een reddingsboot met zes lijken aangespoeld. Aan de kust van Nieuw Schotland na bij het plaatsje Judiqué is een reddingsboot aangedreven, waarin zich zeven zeelieden bevonden, waarvan zes reeds dood waren, terwijl de zevende spoedig daarop stierf. Volgens de onsamenhangende verklarin gen van den stervende behoorden de ma trozen tot de bemanning van een schip, dat nabij Kaap Breton vergaan was, o 40.000 HUIZEN OVDER WATER. Uit Tokio wordt gemeld De diensten der spoorwegen, telefoon en telegraaf in de distiicten Sjikokoe en Kioesjioe zijn gestaakt wegens den aan houdenden regenval. Men vreest, dat ernstige materieele schade is aangericht, speciaal aan de te velde staande genassen. Te Tokio zijn 40.000 huizen onder water gezet, terwijl men voorts een verschrikkelijken taifoen ver wacht in Kioesjioe. ZWAAR ONWEER IN BELGIE. Rond Luik woedde een zwaar onweer, dat vergezeld ging van groote regen- en hagelvlagen. Op tal van plaatsen is de bliksem ingeslagen en veroorzaakte bran den. Te Wamont sloeg het hemelvuur in de kerk, waar catechismusles werd gege ven. Twee kinderen werden getroffen en doodelijk gewond. Het telefoon- en tele- graafverkeer werd geheel ontredderd. Uw omzet in het kunt U verhoogen door regelmatig te ad verteeren Vraagt speciaal onze advertentietarieven HEUSDEN. j:::i sden. VLMKII5K AND EL. BENEDEN-LA N GSTH A AT. DONGEN. DESSEN. 's-GRAVENMOER. OUDENDIJK. Door een rukwind geraakte het zevenjarig dochtertje van den hr. D. met haar fiets in een vrii diepen sloot. Ze wist zich zelf op den wal te werken en spoedde zich naar huis, met achterlating van haar karretje. OOSTERHOUT. ItAAMSDONKSVEER. WIJK. nemen aan het concours te Scheve ningen. SPIÏ \NG. Morgen, Zaterdagmiddag, zal door de afdeenng van den Bljz. Vrijw. Landstorm, op de schietbaan te Kaats heuvel n.l. .,den Horst" een prijs-, chiei- wedstrijd gehouden worden. Het tien-jarig zoontje van den ruimsten zin genomen zijn van harte landbouwer J. Timmermans, bad het welkom en worden gaarne bii (te be- ongeluk bij het spelen zijn arm te bre- stuursleden in ontvangst genomen, ken. Door dr. W. moest de arm ge^et anwege het bureau der com- worden 11X158:16 voor de herdenking van het X j 750-jarig bestaan der stad 's-Hertor rXnccr ,e !ri£ va11 den Ede aci te. ggnbosch is door deze gemeente een Heer Burgemeester Smit, kwam de afd. ]3anier met stok ontvanger ter her van den Bijz. Vr.jw. Landstorm in ver- innering aan dit feit. De banier ia gadering bijeen. Zijn Ede'achtb. opende vierkant en samengesteld uit vier de vergadering. Na een woord van wel- kanten van rood en wit, zijnde de kom tot de aanwezigen gesproken te kleuren der provinciale vlag, met WOUDRICHEM. zoods Actetasschen, Portemonnaies, Poi tefeuilles, Sigarenkokers en School- étuis, is uw adres Boekhandel HEUSDEN. hebben, zegt spr., dat deze afdee ing zonder bestuur is, omdat er geen p1. commissie was. Spr. heeft in overleg met den heer van WLligenburg be sloten om een plaatselijke commissie samen te stellen en daarvoor uitgenoo- digd de heeren Oerlemans, v. cL Scham, middeling in deze gemeente, staart Rijken, van \X ïjigenburg, D?. Bousema, momenteel ruim 100 werkloozen in- Ds. Hagen, Dr. Winkelman Maris en geschreven. Sneep. Vervolgens constateerde cpr. met genoegen, dat allen aan de uiinoodb ging hebben gevolg gegeven. Met een kort woord zette spr. het doel van den B.V.L. en Burgerwacht uiteen, laatstgenoemde stelt zich ten doel indien het noodzakelijk is, de or de in de gemeente mede ie helpen 'handhaven. De B.V.L. is om de re geering bij te staan in de handhaving van het gezag. Spr. wil hier niet die per op ingaan, omdat wethouder van Willigenburg ook nog het woord zou voeren, waarvoor deze thans de gele genheid kreeg. De heer v. Wiiligenburg begon met dank te zeggen aan het adres van bur gemeester Smit voor zijn bereidwillig heid om met hem te komen tot de vorming van een commissie en de lei ding van dezen avond op zich had \\i.- len nemen. Thans brengt spr. in herinnering de wordingsgeschiedenis van den B.V.L. en wees in dit verband op 1918. Als wij om ons heen zien, aldus spr denken we niet alleen aan Rusland e.a., maar dan denken we vaak aan eigen land. De B.V.L. is geen mi itair instituut, maar het is er alleen om ae handhaving van het gezag. Spr. wijst hierbij op de noodzakelijkheid van den landstorm, want als het „moet" waarvoor spreker hoopte, dat die tijd nimmer zal aanbreken dat we dan paraat zijn. Vervolgens verzocht spr. de aanwezige commissieleden zit ing in het bestuur te willen nemen, waaraan door alle aanwezige commissieleden onder dank werd voldaan, voorts bracht spr. een 4-tal punten ter bespreking ter tafel. a. Het ontwerpen van een huishou delijk reglement. b. Heffing van een kleine contri butie. c. Bij de prijsschieting dit te doen in verschillende klassen A en B. d. De prijsuitdeeling te doen plaats vinden op een vergadering van de af deeiing. Na een breedvoerige bespreking, waaraan door verschilende aanwezigen werd deelgenomen, werd het bestuur opgedragen te handelen, zooals door den heer v. Willigenburg was naar vo ren gebracht. Door een der aanwezigen werd aan de commissie in overweging gegeven, om zoo spoedig mogelijk een filmavond met een lage intree te organiseeren. De Voorzitter dankte hierna de aan wezigen voor hun betoonde belangstel ling, waarna hij dezen welgeslaagden avond sloot. Voor de regeling van verschillende zaken bleef het bestuur in vergadering bijeen, waarin de functie's op de nav. wijze werden verdeeld: Burgemeester A. Smit, voorzitter; weth. G. J. fvan Willigenburg, 2e voorz.; W. A. Rijken, STRAFZITTING VAN IIET KAN TONGERECHT TE 's-ROSCII. Jfieuwsblad NAAR INTERNAT. GOUDEN STANDAARD De belangrijke economische de- batten in de tweede Volkenbondscom- inissie hebben thans een Engelsche ontwerp-resolutie tot resultaat gehad, waartegen de vertegenwoordigers der goud bloklanden zich niet verzetten. De 'ontwerp-resolutie stelt de wen schielijkheid in het licht van een te- rugkeeren naar een gemeenschappe- lijken internationalen gouden stan daard, hetgeen mogelijk zal zijn, wan neer de hinderpalen, die thans den internationalen handel belemmeren, I "t den weg worden geruimd. Voorts beveelt de resolutie aan meer biln- erale verdragen af te sluiten en een 'neer liberale handelspolitiek te voe ren met de meest-begunstigings-clau- sule tot basis. De kampioen van Amsterdam Ra- man gaf aan dat wit een mooie lok- zet kan spelen. Speelt wit 3731 en zwart vervolgt met den overigens zeer verklaarbaren zet 22—28, dan word door wit als volgt gewonnen Wit: Zwart: 38-33 28X48 33—28 23X32 30-23 48X30 25X23 18X29 31—27 32X21 26X 9 24X13 35X33 Wit wint op tempo. Een verras sende uitkomst Correspond.-adres: A. DE GRAAG, Ridderstraat O 92, Heusden. Met ingang van heden zal in dit Jad wederom een wekelijksche dam- ïbriek geplaatst worden. Ongetwij- zal dit voor de vele dammers it onze omgeving een aangename jding zijn. De Redactie zij daarvoor ;n woord van dank gebracht voor ire bereidwilligheid om een plaats te ruimen voor het damspel. Echter zonder medewerking zal de- rubriek geen lang leven beschoren a. Daarom doen we een beroep hen die dit spel beoefenen; gaar- worden ingewacht problemen, dspelen, partijstanden enz. en het alles bij gebleken geschiktheid daatst worden. Tevens wordt aan etarissen van damclubs verzocht hun berichten aan bovenstaand es op te zenden, voor plaatsing er een aparte rubriek „Dam- ws." DAMNIEUWS. Maandagavond heeft de damclub V.D. te Heusden haar speelseizoen geopend met een vrijwel voltallige ledenvergadering. Als voornaamste punt van de agenda kwam aan de orde indeeling onderlinge competi tie. Besloten werd de spelen te ver- deelen in 3 groepen van 6. De eerste groep speelt om de eerste 6 borden, de tweede om bord 7, 8, 9 en 10, terwijl de eerstaankomende der 3e groep het reserve-bord krijgt toege wezen. Aanstaande Maandagavond aan vang half acht) ontmoeten elkaar: ie groep: G. JonkerGer. Jon ker; A. de GraagC. Bax; A. Deur- looJ. DeurJoo. 2e groep: H. Brouwers—A. Cam- penhout; R. Kamminga—*-Jac. Tim mermans; H. v. HeldenA. Fitters. 3e groep: J. Andriesse—L. Kam minga; F. RozaA. Nieuwkoop; J. HartjesveldS. Barghoorn. Een verzoek van de R.'veersche damclub om een wedstrijd te mo gen komen spelen werd ingewilligd. De datum werd bepaald op Maandag 21 October a s. Een voorloopige opstelling van het 10-tal voor de clubcompetitie werd aangehouden. Na enkele besluiten van minder belang werd deze vergadering geslo ten. Zooals vorige week aangekondigd gaf de meesterdammer A. de Graag uit Heusden gisteravond (Donder dag) een simultaan-seance voor de Drongelsche damclub D.O.S. Behal ve de leden van deze club, waren er deelnemers van Sleeuwijk, Genderen en Heusden, in totaal 20 deelnemers. Door den simultanist werden 19 par tijen gewonnen, terwijl de partij te gen den heer W. J. v. d. Lelie uit Sleeuwijk onbeslist eindigde. Deze seance, welke gespeeld werd ten huize van dhr. Janson te Dron- gelen, mag buitengewoon geslaagd heeten. Dat resultaten nu niet achter wege blijven in den vorm van nieu we leden voor de damclub D.O.S. Naar wij vernemen heeft de heer J. Sens,.Secretaris-Penningmees ter der Voetbalvereen. „Juliana" al hier, alszoodanig bedankt. Naar wii vernemen zal Maan dag 30 dezer een algemeene leden vergadering plaats hebben van het Groene Kruis alhier. Zooals onze lezers reeds bekend is, is in deze gemeente een Afdee- ling van het Wit Gele Kruis opge richt. Bii een eventueel samenwerken dezer beide instellingen, zal het mo gelijk worden, dat eindelijk alhier de zoo zeer verlangde Wijk-verpleging tot stand kan komen. Gezien de ver strekkende gevol gen der te nemen besluiten pp de al gemeene ledenvergadering van het Groene Kruis, vertrouwt het Bestuur op een zoo groot mogelijke opkomst harer leden op Maandag aanstaande. Het Groene Kruis is den laatsten tijd zichtbaar tot bloei gekomen, waarvan op de eerste plaats het druk bezochte consultatie-bureau een be wijs is. Voor den cursus, eveneens door j^et Groene Kruis gegeven, „Zuige- hngen verzorging" voor moeders en l°nge meisjes, hebben zich niet min- Cler dan 20 candidaten opgegeven. Wij achten het tot stand komen >an een Afdeeiing van het Wit-Gele Kruis voor de vergroote gemeente I Heusden van veel belang en voor den. dat een samenwerking van het ^eds zoo lang hier bestaande Groene Kruis met het voornoemde Wit-Gele Kruis, van groot sociaal belang zal blijken, voor alle inwoners van de vergroote gemeente Heusden. De tramrails van Heusden naar L runen zijn zoo goed als geheel op gebroken. Hierdoor kon de weg aan merkelijk verbreed worden, waar mee men thans bijna klaar is. De oude keien zijn alle uitgebroken en daarvoor is in de plaats gekomen een mooie klinkerweg waarvan de klinkers in keperverband zijn ge legd, terwijl aan weerszijden van de weg een rijwielpad is aangelegd van klinkers, waarover een laagje asfal teering. Nu is het nog wachten tot het gedeelte van den weg klaar is, waar eertijds het fort lag, dat in werkver schaffing dit jaar is gesloopt. Dan heeft men weer vrijwel een rechte baan van Elshout naar Oud-Heusden, zooals dat voor jaren was, toen het fort er nog niet lag, maar alles thans in een veel beteren toestand. De verschillende werkzaamheden werden uitgevoerd door de firma G. Vissers, wegenbouwer te Drunen. Op de alhier gehouden na- iaarsstierenkeuring werden 5 exem plaren aangeboden, waarvan werden goedgekeurdéén van Fl. Raams te Dussen en één van de Kind. van Breugelen alhier. De Chr. Vereen, van Jonge Bóeren en Tuinders in het Land van Altena en Omgeving „Samenwer king" alhier, hoopt D. V. Vrijdag 4 October a.s., in de voormalige Openbare School alhier, haar 4de jaarvergadering te houden. Als spre ker voor dien avond zal optreden de WelEd. Fleer C..Vink, Hoofd der Landbouwschool te Ottoland die een referaat hoopt te houden over vitami nen. Iedereen ook de jonge meisjes die zich voor den boerenstand tinH teresseeren zijn van harte welkom. Naar vette varkens bestaat ge regelde vraag. Men besteedt thans 40 a 42 centen per K.G. levend gewicht. Jonge biggen worden verhandeld van f 10 a f 16 per stuk. De arbeider S., werkzaam bii de werkverschaffing, raakte tusschen twee kipwagens bekneld, waardoor hii aan beide beenen werd gewond. Dr. B. verleende geneeskundige hulp. Zondagmiddag waren eenige kinderen aan het spelen op de trap jes van de nieuwe brug over de Donge aan den Sluisweg. Plotseling verloor het zesjarig dochtertje van haar evenwicht en viel te water. De stroom is daar zeer sterk en de klei ne lag steeds onder water, toen het ongeval werd opgemerkt, door een tweetal mannen die daar juist ston den te praten. Onmiddellijk begaf de heer Emmen zich van den steilen kant te water en mocht het genoe gen smaken de kleine nog te redden. Daar de wel zeer artistieke, maar zeer gevaarlijke trapjes geen speel plaats voor kinderen vormen hoewel ze er geregeld voor gebruikt worden zal dit ongeval een goede leer zijn voor de ouders in deze buurt om hun kinderen die gevaarlijke lief hebberij niet langer toe te staan. De melkboer D. v. Dijk werd aan de Kom alhier met zijn melkwa gen aangereden door een vrachtauto, waardoor het geheele achterstel on der den wagen uitvloog. Na de aan rijding .'-eed de vrachtauto door. Het paard bleef ongedeerd. Door den Majoor der Rijksveld- wacht werd proces-verbaal opge maakt. In de Dorpstraat werd de hr. Rombout met zijn wagen aangere den door een vrachtauto uit Gorin- chem, waarbij een gedeelte van de kap van den wagen werd gerukt. Bii de vrachtauto werd een ruit der ca bine vernield. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. In den polder alhier, werd van een perceel tuingrond, toebehooren- de aan A. Borstlap een partijtje kool ontvreemd. Op Maandag 30 September a.s. zal des avonds bij de Geref. Kerk de nieuwgebouwde consistoriekamer met jeugdgebouw in gebruik geno men worden. Zaterdag 28 Sept. 1935, hoopt het fanfarecorps „Kunst na Strijd" directeur de heer P. C. v. d. Wiel, haar laatste concert in dit seizoen te geven op te tent. Woen: dagmorgen ontstond een schoorsteenbrand bij den heer V., die door het optreden van de bewoners tijdig werd gebluscht. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer M. Z. in de Catharinastraat alhier, is ge gund aan de laagste inschrijvers, n.l. Gebr. Bakx, timmer- en metselwerk voor f 2435.J. Oomen, lood- en zinkwerk voor f 196.J. Biezen, glas- en schilderwerk voor f 174. A. G. Ligtvoet, smidswerk voor f45.35. De jongeheer K. S., wist de zer dagen een ooievaar te bemach tigen, die aan een poot een ring heeft, waarop staat museum Leiden. Ie secretaris; J. Maris, 2e seer.; A. Oerlemans, le penningm.; P. v. d. Schans, 2e penningm.; eden: Ds. Bou, sema, Ds. Hagen, Dr. Winkelman en J. W. Sneep. De vereeniging „Het Groene Kruis" organiseert op 28, 29 en 30 November a.s. een bazar, teneinde de kas te versterken. De dameskrans maakt zich verdienstelijk met het ver vaardigen van allerlei goederen. De animo om iets voor dezen bazar te maken is zoo groot, dat de kans van slagen niet twijfelachtig is. Aange zien het hier betreft een nuttige en voor onze gemeente onmisbare in stelling moet niemand achterwege blijven, om dezen bazar daadwerke lijk te steunen. De dames behooren er voor te zorgen, dat de handwerk tent meer dan gevuld zal zijn. De genen, die op ander terrein iets kun nen presteeren, b.v. op het gebied van handen arbeid, beginnen zoo spoedig mogelijk en helpen mede tot De Gemengde Zangvereeni- het welslagen. De winkeliers zijn na- ing „Excelsior" zal Zaterdag deel-1 tuurlijk bereid, bii hunne grossiers /-vn U c' I /at-» rtyr» /-f m /4 i rrrt t /-\ en leveranciers de noodige voorwer pen te vragen, zii steunen daarmede het goede doel en maken tevens re;- clame voor het product. Naar wii vernemen zullen er huis aan huisl circulaires worden verspreid, waar in om bijdragen worden gevraagd, welke over enkele weken zullen wor den afgehaald. Alle voorwerpen, ge bruiksartikelen enz. enz. in den in den rechterbovenhoek het wapen dezer gemeente, bestaande uit twee wielen. Voorwaar een mooie herin nering. Bij den agent der Arbeidsbe- Door B. en W. dezer gemeente is vergunning verleend aan de Firniai Wynbelt Co. alhier, tot het op richten van een vischconservenfabriétd met mokerii op een perceel in dé Daaldersteeg alhier. Door het Bestuur der 1 .and- en Tuinbouwvereen. „Land van Alte na," zal getracht worden dezen win ter, door tusschenkomst der Noord- Brab. Maatschappij van Landbouw al hier, een cursus in veekennis en vee voeding te organiseer en. Zitting van Maandag 23 Sept. Auto z. licht: L. M. v. S., Waal wijk f 2. Loopen op weiland: B. v. d. H., Almkerk f 7.50. Veiligheid verkeer: A. D., Gameren f 5.—. Dronken rijw. besturen: J. v. G., Waalwijk f15. Ondeugdelijk stuurtoestelP. v. El., Vrijhoeve-Capelle f25. Geen sign, geven: M. A. Z.,Raams- donksveer f3. Geen nummer en letter: H. TC?., Zal tb om mei f3. Rijwiel zonder rem: M. P. v. Hv Hedikhuijzen f 10. Rijwiel z. licht: J. J. v. B., Vlij men, berisping. Idem: G. H. H., Drunen f 10. Met 3en naast elkaar: L. v. V.4 Waalwijk f2.50. Venten: J. P. K., Haarsteeg f 1. Idem: J. D., Kaatsheuvel f 10. j Zitting van Woensdag 25 September, Arbeidswet: A. C. P. v. N., Vlij men 3 keer f 10. Drankwet: W. d. L., Waalwijk f 50, Gespan onbeh. laten staan: W. v, T., Giessen f5. Loopen over weiland: J. V., Vlij men f 7.50; B. J. v. E., Vlijmen f 7.50, Rijden over verb, grond: A. T. A.^ Am merzoden f 3. Geen richting aangeven: W. Gameren f 10. Te zware lading: P. v. E., Sprang- Capelle f 10. Rijwiel zonder licht: J. V., Wijb en Aalburg f 3. Te hard rijden: J. L'. J. L\, Vlij men f 6. Venten: J. R., Veen f4.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1935 | | pagina 9