van KROMMENIE'S VLOERBEDEKKING BOUWEN GORINCHEM. 2e Paaschdag tot 1 uur geopend. GROOTE MARKT 183 WAALWIJK TEL.. 131 VOOR ELK WAT WILS IN ONZE 35 TOONKAMERS VAN MEUBELEN, KARPETTEN, GOR DIJNEN, BEDDEN EN MATRASSEN. Complete vakkundige installatie's. (Kinderwagens) Meubelfabriek: en Stoffeerder^ JK.. JtC.M.I. i ei j WANNEER U BOUWT. GRATIS W. A. BOTTENBERG TE WERKENDAM. voor het belastingjaar 1936—1937 wordt bepaald op 75. iTevens wordt met algemeene stem men besloten over te gaan tot wijzi ging van de begrootingen voor 1935 en 1936 overeenkomstig door B. en tW. overgelegde ontwerp-besluiten. Op voorstel van B. en W. wordt vervolgens met algemeene stemmen besloten den pensioensgrondslag van IJ. Werther als veldwachter met in gang van 1 Januari 1936 nader te bepalen op f Ï690. De Voorzitter deelt vervolgens me de dat B. en W. voorstellen het ge bouw der voormalige openbare school aan den Oudendijk beschikbaar te Stellen aan de miu z'i ekv e re enigi ng al daar voor het houden van repetities enz!, tegen een vergoeding van f 20. per jaar, onder bepaling dat de kos ten van schoonhouden en verlichting en verwarming ten! aste van deze vereeniging komen. De gemeente be houdt dan verder de beslissing over het beschikbaar stellen van het ge bouw aan andere vereenigingen, wel kte dan aan gemelde muziekvereeni- gïng daarvoor f 0.25 per avond moe ten betalen en zelf voor verwarming moeten zorg dragen. Het lid Holster zegt een bedrag van f 20.wel wat te vee'l te vinden voor de vergoeding door de muziek- vereeniging te betalen. Het lid van der Wiel had gedacht de vergoeding op f 25.te bepalen, onder voorwaarde dat de gemeente dan de kosten van verlichting voor bare rekening jieemt. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen overeenkomstig bet voorstel van B. en W. besloten, doch de vergoeding op 10.per |aar vastgesteld. Na eenige bespreking wordt te vens met algemeene stemmen op voorstel van B. en W. besloten een bedrag van f 93.beschikbaar te stellen voor kosten van het afrasteren van den aan de gemeente behooren den griend aan de Merwede alhier. De 'Voorzifter deelt daarna mede, dat 'door de beide wethouders een vloorstel 'is ingediend tot wijziging van de Algemeene Politieverordening in deze 'gemeente, voornamelijk betrek king 'hebbende op het laten vervalen van. 'het verbod tot sluiting van de ca fé's op Zondag en daarmede gelijkge stelde 'dagen. Aangezien dit punt niet top de agenda is vermeld, stelt hij voor; de behandeling van dit voorstel tot een volgende vergadering uit te stellen. Wethouder Kuijpers deelt mede, dat bet 'voorstel reeds voor de laatstge houden 'raadsvergadering is ingediend en dat dit in de laatste vergadering ssiiet 'is behandeld geworden, aangezien de raad 'toen niet voltallig was. Hij was van meening dat dit voorstel thans ïn behandeling zou worden genomen. Het lid van der Wiel zegt, dat de linksche raadsmeerderheid: zich tegen over de kiezers verplicht gevoeld', deze voorstellen te doen, te meer daar 8 jaren 'geleden de rechtsche raadsmeer- dtefheid de sluiting op Zondag heeft ingevoerd. Hij wenscht de voorstel len. thans in behandeling te nemen, te meer daar er eveneens voorstellen bij zijn, waarbij sommige vereenigingen op zitten te wachten. Het lid Holster zegt, dat het hem spijt, dat een dergelijk belangrijk punt nüjet 'op de agenda staat vermeld en steunt het voorstel van den Voorzitter om de behandeling tot een volgende vergadering aan te houden. Weth. Viveen zegt, dat het z.i. niet noodzakelijk 'is de behandeling uit te stellen, aangezien 'het hier een zui ver prinCipieele kwestie betreft. Indien hij van meening zou zijn, dat het voor stel thans niet voldoende zou kunnen worden overwogen, kon hij zich met het aanhouden tot een volgende verga dering vereenigen, doch hij meent5 dat het op den uitslag der stemmingen wel 'geen invloed zal zijn of de voor stellen in deze vergadering aan de orde komen of eerst over een half jaar 'zouden worden behandeld. H.et lid van .Wendel de Joode is van meening, dat het toch wel wen- sehelijk is, dat de raadsleden voorbe reid zijn, indien dergelijke ingrijpende voorstellen aan de orde komen en kan ziich vereenigen met het voorstel van den Voorzitter, om de behandeling tot een volgende vergadering te verdagen. Wethouder 'Kuijpers zegt nog, dat het toch feitelijk een publiek geheim was, dat deze voorstellen zouden ko men en ziet het nut van uitstellen niet in. Na nog eenige bespreking wordt met 4 tegen 3 stemmen, die der leden van Wendel de Joode, Holster en Spiering, besloten het ingediende voorstel: in be handeling te nemen. Voorgesteld wordt in de eerste plaats artikel 31 der Politieverordening te doen vervallen. Dii,t artikel 'luidt als volgt: „Het is aan anderen dan de daartoe gerechtigden verboden zonder verguu- ning van den, gebruiker te loopen of zich te bevinden op eeniig hooi- ot wei land gedurende de maanden November tot en met April". heid heeft overgelaten deze aangele genheid nader te regelen. Indien de personen, die op weiland noodig heb ben, daartoe vergunning vragen, zal deze hun in de meeste gevallen wor den verleend. Wethouder Viveen stelt de vraag of het inderdaad noodzakelijk is ge weest deze bepaling op te nemen. Tevens deelt hij mede, dat al hetgeen in het voorstel wordt gevraagd te laten vervallen thans ook gebeurd, al bestaan daartoe verboden, zoodat er feitelijk' niets veranderd. In ver band daarmede is hij van meening, dat de verschillende verboden beter kunnen worden opgeheven dan dat deze oogluikénd worden toegelaten. Naar aanleiding van het gezegde door het lid Viveen zegt het lid van Wendel de Joode, dat het kwaad zoo veel mogelijk moet worden gekeerd. Al wordt er toch gestolen, sluit ie der des avonds zijn deur. Het voorstel om artikel 31 te la ten vervallen wordt vervolgens in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de leden van Wen den de Joode, Holster en Spiering. Vervolgens wordt voorgesteld ar tikel 52 der Politieverordening zoo danig te wijzigen, dat vervalt het ver bod dat café's en dergelijke inrich tingen op Zondag en daarmede ge lijkgestelde dagen gesloten moeten zijn na des voormiddags negen uur, terwijl tevens wordt voorgesteld in het tweede lid van dit artikel de woorden „en aanhoorigheden" te la ten vervallen. Wethouder Kuijpers licht het voor stel nader toe en zegt, dat het de be doeling is, dat de cafë's op Zon dag ,en daarmede gelijkgestelde da gen op dezelfde tijden geopend zul len mogen z'ijn als, op werkdagen. Ten aanzien van het laten verval len van de woorden „en aanhoorig heden" merkt hij op, dat het thans aan een caféhouder verboden is na sluitingstijd een goede vriend in z'ijn het leven te roepen dat zij niet in een café mogen komen, hetgeen trou wens al op de stempelkaart staat aan gegeven. Het lid v. Wendel de Joode zegt dat hij op dit punt niet naar een andere gemeente kijkt en vraagt hoe iemand er toe komt om misbruik van drank te maken. Hij meent van ma tig gebruiker. Hij wijst nogmaals op le ellende welke het drankmisbruiK in deze gemeente vroeger heeft te weeg gebracht. Weth. Viveen zegt dat de rechtsche raad bij de Zondagssluiting voor de café's wel de bedoeling zal hebben gehad de inwoners te verbeteren, doch meent dat dit niet is bereikt. Het gevolg is geweest dat vooral de jeugd het des Zondags elders gaat zoeken, terwijl ook in de gemeente zelf weinig is veranderd, aangezien het toch bekend is dat dien dag ook hier drank was te krijgen. Indien wer kelijk bedoeld was dat de café's des Zondags gesloten hadden moeten zijn, dan had daaraan ook streng de hand moeten worden gehouden. Hij zegt dat hij deze zaak geheel los van de caféhouders ziet dat het voor hem niet van belang is bij het uitbrengen van zijn stem of de caféhouders al hier al- of niet openstelling op Zon dag wenschen. Hij ziet er geen be zwaar in dat de café's des Zondags geopend zullen zijn, aangezien het drankmisbruik gelukkig tot een mi nimum is beperkt geworden. Hij zegt tevens dat de arbeiders die misbruik van sterken drank maken niet tot de goede kunnen worden gerekend. Als hij werkelijk dacht dat tengevolge van de openstelling van de café's op Zondag het misbruik van sterken drank daarvan een gevolg zou zijn, zou hij zich zeer zeker eerst beraden om zijn stem daaraan te geven. m Wethouder Kuijpers zegt, dat deze aangelegenheid ook reeds door den rijkswetgever is geregeld, doch dat deze gemeente in tie verbodsbepaling nog verder is gegaan. Aangezien er vol gens de meening van de voorstellers gee en bepaalde redenen daarvoor aan wezig zijn, wordt voorgesteld dit artikel te laten, vervallen. De Voorzitter vraagt, welke voor deden er aan verbonden zijn, indien dit artikel vervalt. Wethouder Kuijpers meent, dat men in den winter de menschen niet de kans moet laten beloopen een proces verbaal te krijgen, indien zij een recht toe over eeniig weiland loopen. Het lid Pelikaan zegt, dat het voor verschillende personen zeer gemakkelijk is, indien zij des winters dwars door den polder naar hun werk kunnen gaan. Thans loopen zij kans een, proces verbaal te krijgen. Het lid van der Wiel zegt, dat hij bij de behandeling van dit artikel er reeds op heeft gewezen, dat dit verbod beperking van de weinige vrij heid beteek'ent. De rijkswetgever heeft aan de niet-bezitters het recht ge laten gedurende November tot en met April over weiland te mogen loo pen, welk1 recht door de plaatselijke overheid in deze gemeente is ont nomen. Hij vindt het billijk', dat de menschen dit recht weder terug krij gen en kan zich met het voorstel vereenigen. Het lid Holster zegt, dat het ver bod is opgenomen met het doel het mollenvangen tegen te gaan, aange zien de eigenaars en huurders toen tertijd er veel hinder van ondervon den, dat in de weilanden gaten wer den gestoken, welke niet werden dicht gemaakt. Het mollenvangen wordt doorgaans niet geweigerd door de betrokken eigenaars of huurders, indien dit wordt gevraagd, doch de zooeven genoemde praktijken zijn toch niet toelaatbaar. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat de bepaling indertijd is opgeno men tot wering van de misbruiken, als door het lid Holster genoemd. Het lid Spiering zegt, dat zoowel de bezitters als de niet-bezitters rech ten moeten hebben, doch dat de rijkswetgever aan de plaatselijke over woning te hebben, waardoor deze erg in zijn vrijheid wordt beperkt. Het lid van Wendel de Joode Zegt, dat hem het voorstel zeer bevreemd en ook' spijt. Bevreemden doet, dat het hem omdat hij eenige jaren ge leden van een vooraanstaand vrouwe lijk1 lid van de S.D.A.P. in een groo- te stad heeft vernomen, dat een echt S.D.A.P.er het drankgebruik nooit zal bevorderen. Hij had gehoopt, dat aan het verbod tot sluiting der café's op Zondag niet getornd "Zou worden, te meer daar de S.D.A.P. toch voor al het belang van den algemeenen man moet voorstaan en dit toch niet wordt gebaat door meerdere open stelling van café's en "meerder drank gebruik. Hij wijst er tevens opi, dat het feitelijk niet mag voorkomen, dat steuntrekkers hun steungeld in café's brengen. Het voorstel spijt hem, om dat hij princiëel tegen openstelling der café's op Zondag is en omdat hij in zijn leven in deze gemeente reeds zeer veel ellende van den drank' heeft gezien. Weth. Kuijpers zegt naar aanlei ding van het medegedeelde door het lid v. Wendel de Joode, dat de S.D.A.P. wei degelijk op zijn pro gramma heeft staan de bestrijding van drankmisbruik, doch dat deze partij nog nooit heeft getracht het drankmisbruik te bestrijden door de café's op Zondag te sluiten. Het drankmisbruik moet worden bestre den door betere woningtoestanden, waardoor de menschen er meer vreug de in scheppen thuis te blijven dan naar een café te gaan. Omdat het lid v. Wendel de Joode de partij in het geding heeft gebracht, vraagt hij hem hoe het dan mogelijk is dat b.v. in de gemeente Wijk met een A. R. raadsmeerderheid de café's Zondags geopend kunnen zijn. Het bezwaar dat de café's des Zondags in deze ge meente gesloten zijn is volgens de meening van Weth. Kuijpers vooral daarin gelegen, dat vreemdelingen, die hier met de veerboot aankomen of vertrekken, nergens iets kunnen gebruiken des Zondags. Ten aanzien van het gezegde aangaande de werk- loozen zegt Weth. Kuijpers dat hij er voor te vinden is een bepaling in Het lid Spiering zegt, dat hij voor het meerendeel mede door het lid van Wendel de Joode naar voren ge brachte bezwaren kan meegaan. Hij wijst er tevens nog op dat de linksche raad op een verzoek van de caféhou ders in 1931 om openstelling toch afwijzend heeft beslist. Tevens wijst hij er op dat vroeger, toen in deze gemeente de café's des Zondags ge opend waren, toch verschillende per sonen naar Gorinchem gingen. Hij is van meening dat vooral ook in het belang van de werklooze jeugd niet de gelegenheid moet worden gescha pen, dat het drankgebruik kan ver meerederen. Het lid v. d. Wiel vindt het beter dat de jongelui in deze gemeente de café's bezoeken, dan dat zij naar el ders gaan, aangezien dan het toe zicht geheel weg is. Hij wijst er op dat het hem bekend is dat personen, die in deze gemeente principiëel te genstanders van de openstelling van café's op Zondag zijn, er geen be zwaar in zien in andere plaatsen op dien dag van dergelijke gelegenhe den gebruik te tnaken. Hij meent dat op dit punt een ieder vrij moet wor den gelaten. Ook vroeger, toen hij zelf op dit punt nog geen belangheb bende was, is hij altijd voor die vrij heid geweest. Het lid Holster zegt dat hij meer malen jongelui, ook van linkschen huize, heeft gesproken, die hem heb ben gezegd zich er goed mede te kunnen vereenigen dat de café's des Zondags gesloten zijn. Ten aanzien van de verplaatsing naar elders is zijn meening dat deze ook wel zal plaats hebben indien in deze gemeen te de café's des Zondags open zijn. Zijn grootste bezwaar is echter dat bij openstelling in deze gemeente personen uit andere gemeenten zich hier te buiten zullen gaan en dat de zelfde tooneelen te zien zullen zijn als wel vóór de sluiting gebeurden aan den Oudendijk. De Voorzitter zegt eveneens niet voor openstelling te zijn en vraagt of in dezen slechten tijd de menschen nog meer in de gelegenheid moeten worden gesteld om café's te kunnen bezoeken. Tevens heeft hij bezwaar de woorden „en aanhoorigheden" in het tweede lid van artikel 52 te schrappen, aangezien het dan voor de politie zeer moeilijk zal zijn over tredingen te kunnen constateeren. Met betrekking tot het laatste ge zegde deelt het lid v. d. Wiel mede dat de politie een andere uitleg heeft van aanhoorigheden, dat hij indertijd van de Voorzitter heeft gehoord. Hij vraagt waarom winkeliers enz. na de sluiting wel personen in hun huis kamers mogen hebben en caféhouders niet. Hij noemt als voorbeeld een geval in zijn eigen woning, dat een goede vriend na sluitingstijd moest vertrekken en meent dat de caféhou ders op dit punt zeer sterk in hun rechten worden beknot. Na eenige bespreking wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten tot wijzi ging van artikel 52 der Politieveror dening, zooals is voorgesteld. Daarna komt in behandeling het voorstel om in het tweede lid van arti kel 56 de woorden „of radiotoestellen" te laten vervallen, waardoor het geoor loofd wordt hiermede muziek, zang of voordrachten in café's en dergelijke inrichtingen voor te brengen of te doen voortbrengen. Weth. Kuijpers is van meening, dat deze bepaling kan vervallen, aangezien overal elders in zoodanige inrichtingen radiotoestellen worden toegelaten. Het lid Holster zegt, dat hij in de week daar niets op tegen heeft, des Zondags wel voor de café's. Wethouder Viveen zegt, dat hij zoo noodlig aan de bezwaren wil tegemoet komen door te bepalen, dat gedurende den kerktijd van de radio in café's geen gebruik mag worden gemaakt. Het lid van der Wiel deelt mede, dat zijn meening is, welke hij eveneehs door politiemannen heeft hooren be vestigen, dat muziek in café's onaange naamheden meestal voorkomt. Na nog eenige bespreking wordteen voorstel van den Voorzitter, om de ra dio in café's gedurende den kerktijd te verbieden met 4 tegen 3 stemmen verworpen en wordt het voorstel tot wijziging van artikel 56 met 4 tegën 3 stemmen aangenogen. Tegen stemden de leden van Wendel de Joode, Holster en Spiering. Vervolgens komt in behandeling het voorstel tot wijziging van artikel 58 der Politieverordening, door te laten vervallen de bepalingen, dat het ver boden is gelegenheid tot dansen te geven, waarbij het publiek met of zon der betaling toegang heeft of daarvoor lokaal ot erf af te staan en dat het verboden is op gemeente- of particu lier terrein, inrichtingen, zoo als draai molens, caroussels, hypodromen, paar denspelen, tobogans, schommels of schiettenten op te richten of voor het publiek toegangelijk te stellen. Na eenige bespreking wordt ook dlit voorstel met 4 tegen 3 stemmen, die der leden Holster, Spiering en van Wendel de Joode, aangenomen. In verband met een schrijven van Ged .Staten dezer provincie, wordt met algemeene stemmen besloten tot wijzi ging van artikel 70 der Politiévëro'r- mng, zooals dit door gemeld college is voorgesteld bij schrijven van 1 Au gustus 1933. Wethouder Kuijpers stelt vervol gens nog voor over te gaan tot in trekking van het indertijd door den raad genomen besluit om geen ge meente-gebouwen of terreinen be schikbaar te stellen voor politieke doeleinden. Hij grondt dit voorstel op de omstandigheid, dat de recht sche partijen in deze gemeente voor, politieke vergaderingen gebruik kun nen maken van het lokaal der Chr. Bewaarschool alhier, welke school1 voor het meerendeel met subsidie van de gemeente in stand wordt gehou den, terwijl de linksche partijen, dat lokaal daarvoor niet kunnen benutten. Tevens wijst hij er op, dat in andere gemeenten in de omgeving tegen het beschikbaar stellen van gemeente-ei gendommen voor politieke vergade ringen geen enkël bezwaar bestaat. Na eenige besprekingen wordt dit voorstel met 4 (tegen 3 (stiemmen inge willigd. Tegen stemden de leden van Wen del de Joode, Holster en Spiering. De vergadering wordt vervolgens te ongeveer .3 u,ur gesloten. Plaatselijk Nieuws ALMKERK. Onder voorzitterschap van den heer J. Snoek, hield de Stamboekvar- kensfokvereen. „Land van Heusden en TENTOONSTELLING DOEHETDAN ONDER DESKUNDIGE LEIDING WORDEN SCHETSONTWERP EN KOSTBEREKENING VAN ALLE VOORKOMEND WERK GEMAAKT DOOR GEDIPL. BOUWKUNDIGE OVERAL TE ONTBIEDEN. ATHMERMARTENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10