DAMMEN DERDE BLAD Ho. 5632 Vrijdag 10 April 45 cent voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenlandsch weekoverzicht BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der ge meente WERKENDAM op Vrijdag 3 April 1936, des nam. half 8. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Timmermans. Aanwezig alle leden, behalve J. J. v. Oord. De vergadering wordt geopend met voorlezing van het formuliergebed, waarna de notulen van 25 Nov., 9 Dec. en 30 Dec. 1935 worden gele zen en goedgekeurd, behoudens eeni- ge wijzigingen welke op voorstel van den heer de Noijer worden aange bracht. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. St., houdende goedkeuring be- grootingswijziging dienst 1935. Idem, waarbij bericht wordt dat de gemeenschappelijke regeling met Gorinchem, betreffende toelating leer lingen op de openbare school voor U.L.O. bij Kon. Besl. is goedgekeurd. Proces-verbaal van kasopname bij den Ontvanger op 30 Maart 1936, waarbij alles in orde is bevonden. Schrijven van A. Paans, waarin hij meedeelt, dat hij als lid van den raad! bedankt. Schrijven van den Voorzitter van het Hoofdstembureau, waarbij hij be richt, dat Th. Westerhout zijn benoe ming als lid van den raad heeft aan genomen. Idem, dat J. Cornet zijn benoeming als raadslid niet heeft aangenomen. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Schrijven van Weth. v. Oord dat hij om gezondheidsredenen moet be danken als lid van den raad. De Voorzitter zegt op dit schrijven terug te komen als de geloofsbrieven van den opvolger van den heer van Oord zijn onderzocht. De heer de Noijer vraagt of het geen zaak was geweest, dat reeds eerder een tijdelijk wethouder was be noemd, één weth. in het college ge durende langen tijd acht hij niet goed, deze wordt overbelast door de werk zaamheden en vele gemeentezaken hebben hiervan nadeel, b.v. het toe zicht op de veerboot is onvoldoende gebleken, het ligt te roesten en staat met water en niemand kijkt er op toe. De heer de Waard zegt het voorstel van den spreker zeer onnoodig te achten, binnen enkele weken kan er definitief in worden voorzien, er zal dan wellicht overleg met alle fracties worden gepleegd, om te overwegen wie als wethouder aan te wijzen. Spr. vindt het ontactisch nu de kwestie van een tijdelijk wethouder te be spreken, nu de oplossing nabij is. Weth. Bogers sluit zich bij het be toog van den heer de Waard aan, wanneer de heer de Noijer eerder met dit voorstel was gekomen, was er misschien aanleiding voor geweest. Spr. vraagt welke zaken fout loopen, behalve het veerboot je, zijn er nog meerdere zaken niet goed geregeld, welke dan, vraagt de heer Bogers. De heer de Noijer komt met de aan besteding van de straat, het niet bran den van de straatverlichting, het dem pen van de binnenhaven. De heer Bogers zegt, dat hij steeds zooveel mogelijk de bezwaren die zich voordoen oplost, en houdt zich aan bevolen voor aanwijzigingen. De Voorzitter merkt op dat de heer de Noijer niet onredelijk moet wor den. De heer Ippel merkt op, dat het punt van een tijdelijk wethouder niet eerder aan de orde kon worden ge steld, daar dit de eerste vergadering is, welke daarvoor in aanmerking komt. Ook vindt spr. het bezwaarlijk dat de heer Bogers als eenige weth. moet adviseeren over het dempen van de Binnenhaven, terwijl hij als on derteekenaar van het aders heeft tie kennen gegeven tegen demping te zijn. Van een samenspreking met de fractie over de wethoudersbenoeming was hem tot nog toe niets bekend. De heer de Noijer stelt voor een tijdelijk wethouder te benoemen, welk voorstel wordt verworpen met 46 st. Verslag der Commissie tot Wering van schoolverzuim wordt voor kennis geving aangenomen, nadat de heer de Noijer opmerkt, dat de heer Leen- ders geen enkele vergadering in het verslagjaar heeft bezocht, hij zag lie ver dat dit lid ontslag nam, De Voorzitter zegt de wet schrijft voor, dat zoomede de Openb. School als Bijz. school in deze Commissie is vertegenwoordigt. De heer Leen- ders zit voor het Openb. Onderwijs. Het beste is den heer Leenders te ver zoeken de vergadering trouw bij te wonen. Verzoek Gewestelijke Landstorm commissie „Dordrecht" om een sub sidie voor 1936. De Voorzitter zegt dat op de be grooting 1936 een post is geraamd van f 25 voor de plaatselijke afdee- ling- De heer de Noijer zegt, de „Gewes telijke" vraagt om een subsidie, en de „plaatselijke" wordt subsidie ver leend, zonder dat men er om vraagt, bovendien moet dit verzoek op zegel zijn gesteld. De Voorzitter zegt, dat steeds de subsidiëering zoo is geregeld. De afdeeling der B.V.L. staat in de gunst der gemeente en bewijst het gezag zoo noodig diensten. De post op de begrooting kan worden uitgekeerd door B. en W., waarop de heer de Noijer zegt, dat daar een raadsbesluit voor noodig is, de Voorzitter merkt op, dat hier blijkt, dat de heer de Noijer niet erg best met de gemeente administratie op de hoogte is. Con form 'het voorrstel van B. en W. wordt besloten. INLEIDING TOT HET DAMMEN fc (j. W. van Dartelen) H DAMBORDEN DAMSCHIJVEN Firma VEERMAN -Heusden Schrijven Ged. St. waarbij wordt toegezonden het gemeenschappelijk besluit der Staten van Noordbrabant en Zuidholland, waarbij het tarief voor het veer Werkendam-Hardinx- veld wordt vastgesteld. Beschikking van den Min. v. On derwijs, waarbij goedgevonden wordt dat de O. L. school in den Biesbosch bij de vaststelling van het bedrag der vergoeding bedoeld in het eerste lid van art. 101 L. O.-wet 19120, over Bovendien weten we allen hoe slecht de Bolnesmotor zich heeft gedragen in de veerboot. De heer de Noijer wil de rapporten ter inzage van den raad leggen, waar op de Voorzitter antwoordt, daar heeft de raad niets mee te maken. De heer Ippel zegt, dat v. d. Wiel vorig jaar zelf in een brief schreef dat hij ontslagen was, toen het ging over de levering van een dynamo aan het veerbedrijf. De heer Ippel vindt het een schande dat de Voorzitter durft zeggen, dat v. d. Wiel tot te vredenheid heeft gewerkt. Er staan, zegt spr., waarheden in het rapport Bolnes, die de Voorzitter verdoezelt. De heer de Waard merkt op, dat het persoonlijke "hier z.i. een rol speelt, wanneer de heeren niet on schendbaar waren zouden zij z.i. met de gedane insinuaties aan het adres van v. d. Wiel wel eens last kunnen krijgen. De heer de Noijer stelt voor solli citanten op te roepen, er zijn nog meer geschikte personen en hij stelt o.m. voor den heer Leendert v. d. Wiel. Bij stemming krijgt H. P. v. d. Wiel 7 en L. v. d. Wiel 3 stemmen, alzoo de eerstgenoemde gekozen, terwijl 't voorstel de Noijer om sollicitanten op te roepen werd verworpen met 7 tegen 3. Brief van Patrimonium om subsi die voor het bezighouden van jeugdi ge werkloozen. B. en W. stellen voor dezelfde subsidie a f 160 te verleenen als vorig jaar. De heer de Noijer zag gaarne dat ook iets werd gedaan voor niet-jeug dige werkloozen. Het bestuur van Pa trimonium zal hierover worden ge raadpleegd, en de opmerking ter ken nis worden gebracht. Verzoek van P. A. Heijstek e. a., om een eind Kasloot te dempen. Weth. Bogers zegt, dat daar inder daad een ophooping van vuil is, doch de oplossing is te vinden, door het vuil op te halen en een diepere geul te maken, waardoor verbetering moet ontstaan. Voor demping wordt niet gevoeld, ook zullen de Gebr. van Oord worden verzocht de daar ge meerde zandbakken niet twee dik, maar een dik te leggen, waardoor de doorstrooming wordt bevorderd. Al- zoo wordt besloten. Brief van diverse personen om sloo- ten te dempen. Achter eenige percee- len a. d. Sasdijk. B. en W. stellen voor hieraan mee te werken als de belanghebbenden 75 pCt. in de kos ten betalen. Men heeft eerst duur bouwterrein verkocht en nu zou de gemeente voor de rioleering moeten zorgen, dat is niet billijk. De heer de Noijer had gaarne een schets gezien van het werk. Als de rioleering a. h. haventje van de Wed. v. d. Heuvel mocht uitkomen, zouden de kosten f 400 minder worden. De heer Bogers zegt men wil een het jaar 1936 buiten aanmerking ge- laten wordt. Het bedrag per leerling n°leering vanaf het pand van C. v bij de Openb. School v. d. Biesbosch Loon, tot de huizen van Baggerman, bedraagt f17.50. Het bedrag der Bij verder in Westelijke richting tot de zondere scholen zal per leerling on- stoeP naar de 7-ë- Alberssingel. ge veer 8 a 9 gulden bedragen. Besluit Ged. St. waarbij de beslis sing over de begrooting 1936 wordt verdaagd. De heer de Noijer zag gaarne een situatieteekening van de geheele ri oleering op Zevenhuizen; hij stelt voor dit stuk te renvoyeeren aan B. Besluit Ged. St., waarbij het gem.- 'f n W. en in de volgende vergadering bestuur wordt gemachtigd: 1. om de jlie^°P teruSi te komen. Wordtaldus ontvangen inkomsten op de begroo ting 1936 vermeld, voor zoover be treft de bedragen in 1935 voor dezelf de posten geraamd; 2. om uit de pos ten der begrooting 1936 uitgaven te doen tot één vierde der bedragen in 1935 voor dezelfde posten geraamd. Verzoek H. P. v. d. Wiel, om hem eervol ontslag te verleenen als con troleur-machinist van het veerbedrijf. Dit eervol ontslag wordt hem rr.et algem. st. verleend. Verder stellen B. en W. voor v. Wiel te benoemen op arbeidscontract op een vergoeding van f 3 per week, tot wederopzegging. De heer Ippel vraagt, waarom roe pen B. en W. geen sollicitanten op als ambtenaar. De Voorzitter zegt, dan krijgt men weer de moeilijkheid met het ambte- narenregelement. De belooning is bo vendien te klein om een ambtenaar te benoemen. Den heer Ippel ont gaat de logica, om met dezelfde per soon, waarmee reeds onaangename ondervindingen zijn opgedaan, weer te komen en langs een achterdeurtje, de toestand te laten, zooals die is. De Voorzitter zegt, dat v. d. Wiel steeds uitnemend en tot genoegen van B. en W. heeft gewerkt, en zij hem gaarne willen behouden, omdat hij een bekwaam, deskundig persoon is. De heer de Noijer vraagt of het waar is, dat het vorig jaar v. d. Wiel als ambtenaar is ontslagen; toen is dit weer ingetrokken, een en ander in verband met een rapport van de motorenfabriek „Bolnes". De Voorzitter zegt en er is ook een rapport tegen het rapport Bolnes. besloten, nadat men in beginsel heeft goedgekeurd, dat bij uitvoering der werken de belanghebbenden 75 pCt. in de kosten moeten betalen. Verzoek diverse personen om een sloot a. d. Visschersdijk te dempen. De kosten zijn begroot op f 680. De heer Brienen zegt de toestand is daar met dien sloot onhoudbaar. Wordt die sloot gegraven, dan is de toestand na verloop van 1 jaar weer hetzelfde, en als de gemeente de sloot jaarlijks goed wil onderhouden, dan is men in 10 jaar meer kwijt, dan demping kost. De Voorzitter zegt de Vervoorne- polder laat alle slooten in werkver schaffing graven, wellicht valt ook deze sloot er onder; men beweert echter dat alleen de „tochtslooten" worden gegraven. Tenslotte wordt besloten dit ver zoek aan te houden tot een volgende vergadering, teneinde eerst een nader onderzoek in te stellen. Bij eventu- eele uitvoering der werken zullen be langhebbende eigenaren 50 pCt. in de kosten hebben bij te dragen. Verzoek van diverse personen voor het plaatsen van een lantaarn aan de Visschersdijk. B. en W. stellen voor in verband met de gemeentelijke geld middelen af te wijzen. De aldaar be staande lantaarn zal eenigszins wor den verplaatst, waardoor aan het bezwaar der verzoekers wordt tege moet gekomen. Verzoek van de Burgerwacht om subsidie. Een subsidie van f 50 zal worden verleend. Schrijven van T. J. Roest, met ver zoek zijn waterleidingtarief te verla gen. Dit stuk wordt in handen van de Waterleidingcommissie gesteld ter afdoening. Schrijven van A. P. v. Donkelaar, inzake onderhoud van de begraaf plaats, welke gedeeltelijk geschiedt door den arbeider Vis, hetgeen z i. niet voordeeliger is. B. en W. stel len voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Noijer maakt bezwaar tegen de voorwaarden, welke wellicht zijn van 20 jaar terug. Dan ontstaat er een hevig debat tusschen den heer de Noijer en Weth. Bogers over ha gen en hekken, alsmede iepenboomen die er niet zijn, enz., wat de heer Bogers doet opmerken, dat alles wat de heer de Noijer zegt hierover, futi liteiten zijn. De Voorzitter zegt dat Donkelaar de laagste inschrijver was voor het onderhoud, aan wien het onderhoud zal worden opgedragen. Schrijven van Ged. St. inzake ge schil betreffende wachtgeld, directeur adm. der Waterleiding, waarin het College den raad verzocht het besluit inzake arbitrage, en het benoemen van scheidslieden in te trekken. De Voorzitter zegt er is een gerin ge kans op succes, we maken kosten en de resultaten zijn twijfelachtig. De heer de Noijer informeerde hoe een en ander tot stand is gekomen, en of dit alles berust op de besluiten genomen in de vergadering van 15 Juni 1933. Besloten wordt het besluit in te trekken. Nota van aanmerkingen van Ged. St. gevallen op de gemeentebegroo- ting 1936, waaraan gevolg wordt ge geven en op de gemeente-rekening 1934. De laatste zijn van administra tie ven aard. Brief Waterleiding Mij. Noordwest brabant inzake art. 6 sub II; zij heeft bezwaar tegen invoering van dit ar tikel, daar de gemeente gevaar loopt de eventueele mindere opbrengst te moeten bijpassen en zal derhalve eerst daarvoor een post ad f iooo: op de begrooting moeten worden uit: getrokken. Na eenige bespreking wordt besloten het vastrecht art. 6 sub II voor 1 jaar als proef in te voeren. Brief van het gemeentebest. van Dordrecht, dat in verband met de gemeentelijke financiën geen bijdra ge kan worden verwacht in de grond aankoop voor de wegomleg bij Wer kendam, geadviseerd wordt het Werk fonds om steun te vragen. Dit schrij ven wordt voor kennisgeving aange nomen. Het bij te dragen bedrag' door de gemeente Werkendam blijft bepaald op f 8000. Dan komt aan de orde de opge maakte begrooting voor demping van de Binnenhaven. De totale uitgaven zullen bedragen f 23000, hierin voor zandaanvulling f 12.600, bestrating f5472, betonmuren f475, rioolbuizen enz. f2750, fundeeringen enz. f 1190, terwijl het zuivere arbeidsloon f4500 bedraagt. De heer de Noijer zegt het te be treuren, dat dit belangrijk stuk bij de „ingekomen stukken" wordt ge voegd, dit had een apart agendapunt moeten zijn. De bestrating kan z. i. achterwege blijven, het kan een grind pad worden. Het trof spr. dat er geen exploitatierekening was overge legd, welke hij dan zal geven volgens zijn inzicht. Neem de kosten op f 20.000. Een annuïteit van 6 pCt. igeeft per jaar f 1200 uitgaven. Wordt de haven goed schoongemaakt ie der jaar, en rekent men daarbij de onderhoud van schoeiïngen, bruggen, salarissen enz., dan zal blijken, dat daarmede per jaar ook fiioo is ge moeid. Men krijgt een mooie wandel weg, terwijl op bepaalde plaatsen bouwterrein vrijkomt. Men kan zoo noodig baatbelasting heffen. De ge vraagde schadevergoedingen zullen niet hoog zijn, daar de aan de ha ven liggende bedrijven reeds dood zijn. Ook is volgens spr. de gemeente de Werken als mede-eigenaar ver plicht mede te deelen in de kosten. De heer Bogers zegt dat de haven nu niets kost, daar Vis als arbeider van de gemeente de haven schoon houdt, Vis moest anders toch geheel door het B. A. worden betaald, het is te prijzen in dezen man, dat hij wil werken voor zijn loon. Bovendien, zegt spr., zijn de cijfers zooeven ge noemd uit de lucht gegrepen. De heer de Noijer zegt, dat de heer Bogers niet objectief staat tegenover de demping, als belanghebbende, bo vendien is een loon van f 5 per week aan Vis, niet goed en profiteert de gemeente van de omstandigheden, waarin Vis verkeert, hij vindt zulks een schande. De heer Bogers zegt respect te heb ben voor den man, die liever werkt, om het geld te verdienen, dan het B. A. maar aan te klampen. De heer Brienen vraagt, wat doet Vis in de haven, waarop wordt opge merkt door den heer Versluis „niks." Verschillende sprekers voeren nog hierover het woord. Tenslotte wordt voorgesteld de haven aan den publie- ken dienst te onttrekken, welk voor stel wordt aangenomen met alleen de heeren Bogers en Hakkers tegen. Slot volgt). Breda's nieuwe burgervader. De „Telex" werkt! Een ver- rassende benoeming: van Eiber gen naar Paramaribo! Een rare oefening! Terug uit Abes- sinië. Arbitrage, die niet ge apprecieerd werd. Leerdam ernstig bedreigd De vooruitgang van de techniek heeft het noodzakelijk gemaakt, dat 76 nieuwsbladen afscheid namen van de radio. De directie van het A.N.P. heeft Maandag j.I. plechtig den radiodienst vervangen door het Telex-net. Minister de Wilde heeft daarbij een rede gehou den. „Nu, mijne Heeren, gaan wij slui ten en komen straks... op de Telex terug, o-m dan dag en nacht met U in verbinding te blijven" daarmede werd de radiodienst gesloten. De om- roepster heeft haar taak beëindigd en heeft de dank van vele dagbladen als mede een enveloppe met inhoud, even eens afkomstig van een aantal redac ties, mogen aanvaarden. Eveneens werd afscheid genomen vande on geduldige luisteraars, die niet konden wachten op het avondblad, maar Sche- veningen inschakelden. Aan codes stoor den zij1 zich niet; de codewoorden speurden zij 's avonds in de bladen na. Nu zullen zij van hun: officieele nieuwsbron verstoken zijn. Moge de snellere Telexverbinding de nieuwsbe richtgeving zoodanig versnellen, dat de ze luisteraars niet al te smartelijk! ge troffen, worden in hun nieuwsgierig heid. „Een ster valt van den hemel" is een schlager-film, waar Joseph Schmidt een verrassend groot succes in oogst te. Doch de van dén hemel vaillendiq ster uit Eibergen is een nog veel groo- tere verrassing! Nadat eervol ontslag was verleend aan den heer B.W.T. van Slobbe als gouverneur van Curasao, is plotseling benoemd de heer G. J. J. Wouters, thans burgemeester van Eibergen, reserve-majoor van het Ne der!. leger. Even verrassend1 "als het voor ons was, bleek het ook voor den heer Wouters te zijn geweest, een eer zame burgervader, die al meende zijn leventje kalmpjes in Eibergen te kun nen slijtenDe heer Wouters is na melijk, zooals uit een interviieuw bleek, een vriend van den heer Slobbe eni deze heeft hem wetende, dat de heer Wouters de capaciteiten, voor het gouverneurschap bezit voor die func tie aanbevolen. Op zekeren dag werd' de heer Wouters naar Den Haag ge roepen, waar men hem de vraag stel de „Wilt U 'gouverneur van Curasao1 worden?" Het was geen Aprilmop.., het was pure ernst! De heer Wouters is thans 53 jaar, is beroeps-officier geweest, als kapitein tot aan zijn be noeming tot burgemeester van Wamel (1927) ten bureeie van den Clhef van den Generalen Staf als hoofd1 van den motor dienst werkzaam geweest. O.a. was hij plaatsvervangend Kantonrechter te Druten, Hij is bestuurslid van de R.K. kiesvereenigingen in Gelderland, voorzitter van de commissie van toe zicht van de Lagere Landbouwschool te Leeuwen-Beneden. Zoo naar de foto te oordeeten lijkt de heer Wouters ons geen krachtsfiguur, zooals Cura sao noodig heeft, doch wij vertrou wen onvoorwaardelijk: op het oordeel van ex-gouverneur van Slobbe, die be ter dan ieder ander de eischen kent, waaraan een goed en krachtig gouver neur van deze Nederlandsche kolonie behoort te voldoen. Inmiddels er er druk sprake van, dat de heer Slobbe bij zijn terugkeer tot burgemeester van Breda zal worden, benoemd. i 1 In de Paaschweek de juiste da tum zal nog worden gemeld zal op de eilanden Voorne en Putten, Ro zenburg en West-IJsselmonde een oe fening in de luchtbeschermingsdienst worden gehouden, die uitsluitend als „verduisteringsoefening" bedoeld: zal zijn. Het is wel een teeken des tijds, dat men thans al „oefeningen in het verduisteren" gaal houden heel wat bewoners van genoemde streu ken hebben hun sieraden, tafelzilver, enz. haastig achter slot en grendel ge stoken! Binnenkort den 21 sten ver wacht men hier den gewezen leider van de Nederlandsche ambulance in Abes- sinië, Dr. van Schelven. Hoewel het plan was, om tot Marseille aan boord te blijven, moest met het oog op den gezondheidstoestand van Dr. van Schelven, in Port-Saïd de reis onder broken worden en bleef men daar twee dagen. Zijn toestand is van dien aard, Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 5