1 Aanbesteding TE KOOP: WOONHUIS, Voetbalsport Buitenland. Adverteiitiën. I Marinus 2. Mouthaan I i I H Rnfonia M. Koncoop het bouwen van een Woning voor den Hoofdonderwijzer, Nota met aanmerkingen door Ged. Staten gemaakt op de Gemeente-Be grooting voor 1936. Deze aanmerkingen houden zoo goed als uitsluitend verband met de omstandigheid, dat de gemeente voor het sluitend maken der begrooting aangewezen is op regeeringshulp en hebben denzelfden vorm, als in de zelfde omstandigheden, overal elders het geval is. Zoo verlangen Ged. Sta ten, b.v. dat de post verlichting en verwarming met f 40 wordt verlaagd. B. en W". stellen voor daaraan te voldoen, niettegenstaande, zal blijken dat voor 1936, niet met het verlaagde bedrag kian worden toegekomen, te meer niet, wijl de raad besloot tot de inrichting voor de werkeloozen, van een lokaal, waar deze kunnen ko men stempelen enz., een besluit, dat Ged. Staten ook hebben goedgekeurd. De heer Koppers vraagt of B. en W. nu accoord gaan met de verla ging van f200 op f160, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De heer Koppers begrijpt dit niet goed, toen hij in een vroegere ver gadering verlaging voorstelde, werd hij door den Voorzitter voorgesteld als een leek, terwijl de commissie deed alsof zij het alleen wist, blijk baar weten Get. Staten het nu even wel toch ook. Waarom gaat het nu wel De Voorzitter antwoordt, dat men met een miserabele begrooting zat, had men er toen f 40 afgedaan, dan zouden Ged. Staten er nu misschien ook nog f 40 hebben willen afdoen. Daarom is toen gezegd, laat ons er zelf niet afhalen. Wat Ged. Staten voorstellen is eigenlijk kinderwerk. De heer v. 't Sant gelooft, dat Ged. Staten geen rekening hebben gehou den met den bijbouw. De Voorzitter gelooft dit ook, doch Ged. St. willen het. Den vorigen keer k'wam verlaging uit den raad zelf en de ze moet toch niet zijn eigen huis houding zoo gaan verminderen, dat hij daarvan te voren weet, dat hij er niet mede klan komen. Maar een ar me die geholpen moet worden, heeft niets te zeggen. De heer Koppers gaat niet met deze redeneering accoord. Toen hij verlaging voorstelde werd hij een leek genoemd en nu klan het wel1, dat klopt niet. De Voorzitter zegt, dat de 40 gul den er niet af kunnen, doch B. en W. voelen er niets voor om met Ged. Staten hierover te gaan vechten, om dat als later blijkt, dat het bedrag te laag geraamd is vadertje Staat het te kort toch bij betaalt. De heer Koppers vindt het mooier, als men zelf verlaagde en daartoe niet gedwongen behoeft te worden. De Voorzitter is het daarmede niet eens. Hoe hebben B. en W. niet moeten vechten voor de steun be dragen. Ged. Staten maken verder aanmer king op de toelage van f 200 van den Ambtenaar ter Secretarie. B. en W. zouden die evenwel willen hand haven. Wel willen zij accoord gaan met den wensch van Ged. Staten tot verlaging van den post onderhoud ambtswoning Burgemeester van f 50 op f 25, hoewel zij1 overtuigd zijn, dat obk1 deze post te laag zal blijken. Evenzoo met de onderhoudskosten voor de veldwachterswoning. Even zoo met de verlaging van den post voor reis- en verblijfkosten met f 20, echter niet met het schrappen van den post gratificatie Gemeente-poli- tie van Werkendam. De Gemeente- Veldwachter van Werkendam krijgt deze gratificatie voor het verrichten van politiediensten in de afdeeling de Werken. De uitgestrekte gemeen te met zijn 3600 zielen heeft slechts een veldwachter. Aan het veer naar Gorinchem is veel politietoezicht noo- dig, zoodat er voor den veldwachter geen voldoende tijd overblijft, voor het overige deel der gemeente. Wordt de gratificatie ingetrokken, dan is de Werken met zijn 1100 inwoners zon der politietoezicht en zou de gemeen te over moeten gaan tot aanstelling van een 2de veldwachter, waardoor men veel duurder zou uit zijn. Als het moet zullen B. en Wi. den post schrappen, doch zijl zouden voorloo- pig willen trachten, hem gehandhaafd te krijgen. De heer Sigmond kan niet begrij pen, dat Ged. St. 'met een dergelijk voorstel komen, in den polder breekt men. alles af. i De Voorzitter zegt, dat dit zoo: is, de veldwachter komt er wel'eens, doch het toezicht op de cafe's enz. wordt waargenomen door de gemeentepolitie van Werkendam. Vroeger bedroeg de gratificatie f100."doch ze is reeds op f 50.teruggebracht. Verder dringen Ged. Staten aati op schrapping van den post voor het schenken van een kop thee bij de raaas- en commissie-vergaderingen, aan gezien de raadsleden presentiegeld ge nieten. iB. en W. en ook de raad gaan ac coord met het schrappen van dit be drag. De kosten voor de bouwpoliitie wil len Ged. Staten op f100.gebracht zien. De Voorzitter zegt, dat hiervoor vroe ger f400.was uitgetrokken, de post was reeds tot f200.teruggebracht, thans willen Ged. Staten hem op 1100.gebracht zien. Waar in de gemeente zeer veel gebouwd wordt, in 1935 werden 23 bouwvergunningen af gegeven, zouden B. en W. den post wallen handhaven, althans zeker voor 1936, aangezien de gemeente in dit jaar wil overgaan tot den bouw van volkswoningen tot een bedrag van f 9000.Als daarvoor 5 pCt. aan toe zicht moet worden betaald, is de ge meente veel duurder uit. Dan willen Ged. Staten, dat de schoolgeldtarieven verhoogd worden, doch ook daarop zouden B. en W. niet willen Ingaan, gezinnen rijk mèt kinderen gezegend, hebben het toch reeds moeilijk en personen met een inkomen boven de f3000.zijn er slechts 18, waarvan er bovendien slechts een paar kinderen op school hebben. Verhooging van het school geld voor de U.L.O. school zou be zwaarlijk zijn, omdat het dan boven het schoolgeld voor de U.L.O. school te Gorinchem zou komen. De school is niet alleen voor deze gemeente, doch vcor het heele Land van Altena van veel beteekenis, van de 90 leer lingen komen er 73 uit andere ge meenten. Bezwaarlijk is het dus het schoolgeld hiervoor te verhoogen. De kosten per leerling willen Ged. St. van f 18.50 teruggebracht zien op f 16.B. en W. hebben daartegen geen bezwaar, omdat als later zou blij ken, dat f 16.niet voldoende is, het meerdere toch bijbetaald moet worden. Aan de opmerking, om voor de ge meente een Commissie tot Wering van Schoolverzuim in het leven te roepen, is reeds bij voorbaat voldaan. De opcenten voor de pers. belasting willen Ged. Staten opgevoerd zien. tot het maximum n.l. 200'. B. en W. wil len daarmede accoord gaan, doch zou den de gemeente dan weer in de 7e klas brengen. Thans is dit de 8ste. De 'heer Koppers vraagt of men ook weet wat dit beteekent? Nu betaalt ie dereen mee, brengt men de gemeente in de '7e klasse, dan vallen er meer dan 180 aanslagen af. De Voorzitter merkt op, dat Wer kendam ook in de 7e klasse is. Men heeft hier de opcenten niet verhoogd:, doch de gemeente van de 7e in de 8ste klasse gebracht. Nu men opvoe ring van het aantal opcenten wil, ach ten B. en W. het billijk, de gemeente weer in de 7e klasse te brengen. De heer Koppers verklaart zich te gen dit voorstel, de andere heeren voor. De heer Koppers blijft er bij, dat er velen uitvallen, die ook best be talen kunnen. De Voorzitter zegt, het daarmede niet eens te zijn, de menschen hebben tegenwioordiig de waterleiding er ook bij. Koppers. Die hebben wij ook. v. Driiel. U geeft blijk niet op de hoogte te zijn. Koppers. Dat weet ik wel. Ged. Staten dringen aan op verhoo ging van de hondenbelasting. De Voorzitter zegt, dat deze reeds op f2.50 en f5.is gebracht. In totaal zijn er 35 luxe en 71 waakhonden. Zou ide belasting nog meer verhoogd worden, dan zal: de opbrengst niethoo- ger, idoch vermoedelijk minder worden. M;en. 'zal zijn hond 'dan in een lagere klas aangeven of opruimen. Ook ver- hoog'ing van het vergunningsrecht zou den. B. en W. niet willen toepassen;, vooral ook, omdat men hier toch al reeds de Zondagssluiting heeft. De heer Sigmond gaat daarmede volkomen accoord, de caféhouders hebben het toch al zwaar genoeg1, het café-bezoek beteekent niets meer. De heer v. Rosmalen zou als men de verhooging wil invoeren, daarvoor in de plaats de Zondagssluiting op heffen op dagen van een Holland— België wedstrijd b.v. De heer Sigmond merkt op, dat daarvan alleen de caféhouders nabij het veer zouden profiteeren, elders in de gemeente niet. De heer v. 'tSant is uit princi pe tegen opheffing van de Zondags sluiting. De Voorzitter merkt op, dat Zon dagssluiting niet aan de orde is, het gaat over verhooging van het ver gunningsrecht. Besloten wordt daartoe niet over te gaan. Belasting op tooneeluitvoeringen zal niet worden ingevoerd, zooals Ged. Staten verlangen, aangezien die in de gemeente niet worden gege ven. In verband met de aanmerking van Ged. Staten, dat de rente voor de re kening-courant overeenkomst te hoog is geraamd, stelt de Voorzitter voor deze overeenkomst van f 25000 tot f 30000 te verhoogen. Het aantal steuntrekkende neemt nog steeds toe en de gemeente is vaak' verplicht, de bedragen langen tijd voor te schieten. De raad gaat met dit voorstel ac coord. De raad neemt vervolgens de vol gende besluiten. Verhooging hondenbelasting van f 1.50 op f2.50 en van f3.50 op f5. met ingang van 1 Januari 1937. Tot heffing van 200 opcenten op alle grondslagen der personeele be lasting. Clasificatie van de gemeente in de 7e klasse voor deze belasting. Besloten wordt tot wijziging der Gemeente-Begrooting 1935, overeen komstig het voorstel van B. en W. Voorstel van B. en W. tot het tref fen van een regeling tot afkoop van uitwegen op den nieuw aangelegden weg. Besloten wordt een regeling te tref fen, waarbij de uitweg voor f 20 per strekkenden meter afgekocht kan worden. De heeren Koppers en Sigmond ver klaarden zich tegen deze regeling. De heer Sigmond zegt, dat voor het zandvervoer door de werkeloozen een brug over de Vliet was gelegd, deze brug is weggebroken, doch men heeft een paar baddings laten staan. De Voorzitter zal probeeren deze te doen verwijderen. De heer v. Burgel heeft vernomen, dat van Breugel f 7.50 zou hebben geboden voor de oude brandspuit aan de Kille. De Voorzitter zegt, dat dit een bod van een brandmeester betreft, waar op niet mag worden ingegaan. Van anderen is nog geen bod ingekomen, zoodra dit het geval is, zullen B. en W. de spuit verkloopen. De heer v. Andel zou het op prijs stellen, dat scherper contröle werd uitgeoefend op de hondenbelasting. Er zijn tal van honden die losloopen, terwijl ze als vastliggend zijn aange geven. Er Zijn ingezetenen, die hier van veel overlast ondervinden, b.v. doordat hun kippen worden dood gebeten. De Voorzitter zegt, dat werkelijk in de laatste 14 dagen een 40-tal kippen zlijn doodgebeten, het staat echter niet vast, dat dit door honden zou zijn gebeurd. Spreker heeft ech ter de politie verzocht, honden die 's avonds na 9 uur losloopend worden aangetroffen dood te schieten. Spre ker geeft toe, dat de contröle scher pen 'klan Zijn. De heer Sigmond vraagt of er in de verordening ook een bepaling voorkomt, dat per slot het hoofd van het gezin aansprakelijk is. De Voorzitter zegt, dat dit werkelijk het geval is. De heer v. Rosmalen gelooft, dat er tientallen van honden Zijn waar heelemaal niet voor betaald wordt. De Voorzitter zegt strengere toe passing toe. De heer v. Burgel vraagt of het niet mogelijk is meer werkeloozen te werk te stellen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet mogelijk is, er zijn er de vorige week uitgegaan, omdat er te veel in de werkverschaffing waren. De heer Koppers heeft vernomen, dat de aanstelling van een bouwkun dige voor gemeenschappelijke bouw en woningtoezicht, zou, stranden op de voorwaarde die de gemeente de Werken en Sleeuwijk heeft gesteld, dat deze bouwkundige n.l. in de ge meente de Werkten en Sleeuwijk woonachtig moet zijn. Spreker zou dit betreuren en zou daarom liever zien, dat de raad deze voorwaarde liet vallen. Is er geen schrijven over deze kwestie ingekomen van de Ver- eeniging van Burgemeesters en Se cretarissen De Voorzitter antwoordt ontken nend. De heer Koppers zegt, dat dit schrijven dan onderweg moet zijn. Wethouder van Straten meent, dat het voor de andere gemeente absoluut geen bezwaar klan zijn, dat de bouw kundige hier woont. Er is geen en kele gemeente in het Land van Heus- den en Altena waar zoo wordt ge bouwd als hier, geen gemeente heeft zoo'n uitbreidingsplan. Als de bouw kundige in Veen zou gaan wonen dan zou spreker voor deze gemeente feen prijs stellen op medewerking, preker zou het dan maar liever blij ven doen, zoo als het tot heden plaats vond. De heer v. Driel voelt veel voor de woorden van weth. v. Straten, hij komt door het. heele Land van Heus- den en Altena en het valt hem steeds op, dat elders zoo weinig gebouwd wordt, tegenover hier. De Voorzitter merkt op, dat als de bouwkundige in Veen zou gaan wonen, de Werkten en Sleeuwijk, dan toch veel beter waren met samenwer king met Werkendam. Wethouder v. Straten klan het be zwaar voor de andere gemeenten niet zien. Als een andere gemeente dezelf de motieven kan doen gelden, als deze, dan was het een ander geval. De heer v. Rosmalen heeft bij' ge ruchte vernomen, dat er gegadigden voor de gemeentewoningen zijn die op hun aanvraag terug komen, als dat zoo is, blijven er dan genoeg over De Voorzitter antwoordt bevesti gend, er is volgorde genoeg. De heer v. Rosmalen vraagt koe of het zit met het afhouden van steun, kan daar ook1 huur worden afgehou den De Voorzitter zegt, dat het Depar tement zegt, dat dit niet mag, uit gezonderd voor gemeentewoningen en woningen van bouwvereenigingen. Maar de regeering zegt, dat steun wordt gegeven, om de werkeloozen in de gelegenheid te stellen, dat zij aan hunne verplichtingen kunnen voldoen Als zij de huishuur niet betalen, moet de gemeente die inhouden, en blijft die in de gemeente en in rijkskas. Dit gebeurt omdat zij anders in voor- deeliger conditie zouden komen, dan werkeloozen die hun huur wel be talen. Men begrijpt, dat door de zen maatregel, steuntrekkenden dan gaan zorgen voor betaling van de huur, aangezien ze anders gevaar loo- pen op straat te worden gezet. De heer v. Rosmalen meende, dat slechts huurtoeslag ingehouden mocht worden, hij heeft de vraag echter met een bedoeling gedaan, zal zoo aan stonds in besloten vergadering het fijne van de zaak vertellen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime zitting. HEUSDEN. Zou het a.s. Zondag kunnen zijn „Juliana" speelt dan n.l. haar laatste competitie-wedstrijd tegen het wispelturige „W.S.C. III" uit Waalwijk. Zij behoeft slechts gelijk te spelen om kampioen te zijn van afd. 4, 1ste klasse A B.V.B. Wij meenen toch niet te optimistisch te zijn, wanneer wij een overwinning voor „Juliana" voorspellen, gezien de resultaten die zij in deze competie behaald heeft. Doch laat zij de tegenstanders vooral niet onderschatten, want „W S.C." kan wel in staat geacht worden om goed partij te geven, al wordt zij oDder de zwakkere broertjes gerekend in deze afd. Maar wjj vertrouwen op A. Thoethuijs c.s., die ze wel aan zal voeren om zich voor de volle 100 te geven voor deze zoo belangrijke wedstrijd. Wij hopen, dat hierdoor de kroonfop het werk gezet kan worden, verricht in het afgeloopen seizoen. Het belooft dus a.s Zondag een zeer spannende wedstrijd te worden, die om half drie wordt aangevangen, onder leiding van scheidsrechter G. Stolzenbach. Niemand verzuime dus deze wedstrijd en wil getuige zijn van WIJK EN AALBURG. Uitslag voetbalwedstrijden gehouden Paaschmaandag op 't Wilhelmina terrein alhier. R. W. B., WaalwijkKaatsheuvelsche Boys, 82. Wilhelmina IS. D O., Sprang, 4—2. Wilhelmina IIAchilles, Veen, 34. Juliana uit Heusden was niet opge komen, omdat zij te Kaatsheuvel om 't kampioenschap moest spelen. - Uitslag van de j.l. 13 April op 't N.O.A.D.-terrein gehouden serie-wed strijden. N.E.O., eerste prijs; Wijk, tweede prijs en Sparta (A), derde prys. Voor bijzonderheden zie Plaatselijk Nieuws. WERKENDAM. Uitslag 2e Paaschdag [Dubbeldam B.A.C. 32. Nova ITranovalia 7 0. Koz. Boys IINova II12. A.s. Zaterdag nam. 3 uur, Nova IW.L.E. van Gorcum, nam. half vijf Nova 11 Gore. Boys I. BELGISCHE GEESTELIJKE EN OORLOGSINVALIDE ZWAAR MISHANDELD. De pastoor te Frameries in het Walen land, die invalide is uit den grooten oorlog en met een kruk loopt, werd in den voor avond door een tweetal personen over vallen en zwaar mishandeld. Onmiddellijk namen de bandieten daarna de vlucht. De geestelijke werd meer dood dan levend door de omwonenden huiswaarts gebracht. De bevolking is ten zeerste verontwaardigd over dezen gemeenen aan slag. o GEWELDIGE BRAND TE DEMOTTE. Door onbekende oorzaak is Woensdag avond brand ontstaan in de zakenwijk van Demotte (Amerika). 21 Gebouwen en '2 huizen waren reeds verwoest voordat de brandweer er in kon slagen het vuur meester te worden. ZIJ KAN HET PRATEN NIET LATEN. In het ziekenhuis te Shreveport (Loui siana) werd dezer dagen een meisje ge bracht, dat onafgebroken spreken bleef. Deze spreekdwang trad bij het kind in na een influenza. Het meisje, dat vroeger uiterst kalm en rustig was. spreekt sinds een week zonder ophouden door. De dok toren hebben tot dusver niet kunnen vast stellen waar die spreekdwang vandaan komt. WAARDEVOLLE°BRIEVEN RUSTEN 20 JAAR IN DEN OCEAAN. In de nabijheid van Bergen is een post zak met brieven uit zee opgehaald, die belangrijke geldsommen bevatten. Het schijnt een postzending uit het Tsaristishe Rusland te zijn, die werd vervoerd op een schip, dat gedurende den wereldoorlog is vergaan. JUWEELENROOVERS GEGREPEN. Twee jeugdige personen hebben een juwelierszaak te Sevilla geplunderd en zijn vervolgens per aHto gevlucht met mede neming van een bedrag van 350.000 peseta's aan juweelen. De politie zette onmiddelijk een ver volging in en wist, dank zij een verkeers- stopping, een der dieven te arresteeren en den gestolen buit in beslag te nemen. VLIEGONGELUK IN ITALIË. Een Fokker vliegtuig van de lijn Turijn- Milaan is op den berg Basso verongelukt. Zeven inzittenden zijn om het leven ge komen. o Abbessinië verwerpt de voorwaar den van Italië en vraagt den Volken bond toepassing van alle sanctie's. =s*s= ONDERTOUWD ft S? ft ft Aalsm.-weg 449 16 April 1936. Huwelijksbevestiging te 'v Y Hoofddorp D.V. op Donderdag 30 April a.s., des middags <jj> half drie, in de Geref. Kerk, t;? door den WelEerw. Heer 4? ft Ds. R. Oosterhofï. 1? D_v^_cw>A_cv-y-A"cv!^0'— Heden overleed na een korte ongesteldheid, zacht en kalm, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader de EdelAchtbare Heer ROELOF JOHANNES VAN D0VEREN, Oud-Burgemeester der ge meenten Wijk en Aalburg en Veen, inden ouderdom van77jaren. Wijk, S. J. van Doveren- Ambrosius. Asperen, J. van Do veren A. van Doveren- van Meeuwen. Wijk, H. van Doveren C. J. van Doveren- Campagne. Opijnen, K. H. C. van Doveren H. C. van Doveren- Michon. Gorinchem, M. A. van Doveren. En Kleinkinderen. Wijk en Aalburg, 16 April 1936. Ondergeteekende zal namens het Schoolbestuur te Nieuwendijk op 29 April a.s,, n m. 4 uur, in Café v. d. Heuvel te Nieuwendijk, trachten aan te besteden in 4 perceelen. Bestek en teekening zijn vanaf 22 April verkrijgbaar ad f3.50, franco per post f3.65 voor de perceelen 1 en 2de andere perceelen f 1,50 bij den Architect J. RIJK DE WAAL te Woudrichem. mijn zeer solied en goed onder houden schuren en arbeiderswoning, zeer geschikt voor auto-garage, graan- pakhuis, enz., met de daarbij ge legen boomgaarden, beplant met de beste soorten fruitboomen, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 1.50 H.A. Alles gelegen onder ALMK.ER.K a. d. Kom. Te bevragen bijA. Köhler, aldaar. De heer Koppers vraagt of de veld wachter dan niiet in de Werken komt en alleen in Sleeuwijk dienst doet. en ,(ivO_A/v^_cv,rry__ys^_o-^> \cy-o"~vv—crILo-"v^~c/»-^ Genderen, Haarlemmermeer (rijk), vv—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2