Dit nummer beslaat uit 2 bladen Aspirin Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN 1and van altena No. 5635 Woensdag 22 April. 1936 Buitenlandsch weekoverzicht Buitenland. Binnenhuid. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt fl.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening nos 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote lette s naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De bemiddelingspogingen van de Commissie van Dertien mis lukt. Alles blijft voorloopig bij het oude. Stilte rond het Locarno-conflict. Spanje Sov jet-Republiek Gespannen toe stand in Oostenrijk'. Het belangrijkste feit van de af- geloopen weekde Commissie van Dertien moest tot de conclusie klo- men, dat haar bemiddelingspogingen in het Italiaansch-Abessijnsche con flict zonder eenig resultaat zijn ge bleven. Men kan deze mislukking overigens in geenendeele aan de Commissie wijtentien dagen lang heeft zij1 zich met vurige betogen tot de beide partijen gewend om hen van de noodzakelijkheid van een over- eenstemming te overtuigen. Musso lini echter liet zich niet vermurven hij bleef bij zijn voor den Negus on aannemelijke eischen, wat hem door het tusschen Engeland en Frankrijk heerschende verschil van opvatting intusschen niet al te moeilijk of te gevaarlijk' werd gemaakt. Eden had weliswaar gedreigd met een verscher- ping der sancties,, doch hier stuitte de Engelschman .op een onoverwin- nel ijk verzet van Parijs, dat nog! steeds eens het front van 'Stresia. hoopt te kunnen herstellen en er dus alle reden toe heeft, Mussolini niet ge- heel tegen zich in het harnas te ja gen. Deze houding van Frankrijk dreigde verschillende malen tot een ernstige verwijdering tusschen Do.n-i den en Parijs te zullen leiden en eerst op het allerlaatste oogenblik! bracht een compromis de beide par tijen weer samen. Alles zal nu voor loopig tot na de Fransche ver kiezingen blijVen zooals het is. Dus vooralsnog geen verscherping van sanctie en... een rustig voort zetten van den oorlog in Oost-Af- rika. Door het lawaai rond de Abessijn- sche aangelegenheid is het merkwaar- j •dig stil geworden rond het Locarno- gesehil. Wel plegen de Fransche, En- gelsche en Belgische staven te Lon den sinds eenige dagen overleg met elkaar, doch hiervan dringt zooals zulks bij militaire besprekingen ge- bruikelijk is maar weinig tot de openbaarheid door. Nu van alle dwangmaatregelen tegenover Duitsch- land is afgezien schijnt ook' in de ze kwestie voorloopig geenerlei actie te zullen worden ondernomen. ,De Locarno-mogendheden komen eerst 11 Mei weer bijeen. Heden klomt de Volkenbondsraad bijeen om het rapport van de Com- missie van Dertien te bespreken, van welke gelegenheid dan wei tevens ge bruik zal worden gemaakt om over leg te plegen omtrent een tijdstip;, waarop de Duitsche en Fransche voorstellen in behandeling zullen kun- j nen worden genomen. Niets wijst er op, dat zulik's reeds spoedig het ge val zal zijn. De tijd is voor derge lijke onderhandelingen nog verre van rijp. Reeds de gr.oote verschillen in de Duitsche en Fransche opvattin gen, die tot uiting komen in de we- derzijdsche vredesvoorstellen, bewij zen, dat er voorloopig tusschen Pa rijs en Berlijn nog een onoverbrug bare kloof gaapt. Onderhandelingen op dit oogenblik zijn dan ook reeds van te voren tot mislukking gedoemd en slechts een rustig afwachten ver mag hierin misschien eenige veran dering ten gunste aan te brengen. Spanje, dat zich in een wel zeer heftige „overgangs crisis" bevindt, bereidt zich voor op de ver kiezing van een nieuwen president. Het is nog te vroeg zich aan voor spellingen te wagen voor wat het re sultaat van eene verkiezing betreft. Doch wel op een ander terrein wil len wij ons aan een voorspelling be zondigen. Velen zijn er op het oo genblik' van overtuigd, dat Spanje op het punt staat, een tweede Sovjet- Unie te worden. Men grondt deze op vatting op de vele daden van ter reur, speciaal tegenover de kerk en de aanhangers van de rechtsche par tijen, de verkapte burgeroorlog, die overal in het land heerscht, de sta kingen, die aan de orde van den dag zijn (eerst in de Jaatste dagen van de vorige week werd een eind gemaakt aan de algemeene staking in Mad rid) en tenslotte op eenige maat regelen van de regeering Azana. Is deze overtuiging intusschen juist Wii meenen hierop met een „neen" te kunnen antwoorden. Een Sovjet-Re publiek is in Spanje onmogelijk. Men vindt slechts weinig communisten in het land en Azana, de man, die Span je op het oogenblik bestuurt en dit waarschijnlijk ook in de toekomst zal doen, is het zeker niet. De ontwikke ling in Spanje, wijst op een zeer linksch staande republiek met eeni ge socialistische nieuwigheden, zoo als b.v. het schenken van collectief grondbezit aan de dorpen, het stel len onder staatscontrole van de Bank van Spanje, enz. Doch zulks staat nog geenszins gelijk met een com munistisch regime. Niemand kent overigens de verhoudingen in Span je beter dan Azana en deze verklaar de nog kortgeleden in een interview op de vraag, of hij over een jaar nog aan het bewind dacht te zijn„Na tuurlijk, tenzij ik voordien genoeg van de politiek gekregen heb." Een land, waar het binnenkort eveneens tot een uitbarting schijnt te moeten komen, zij het dan ook op andere wijzen dan in Spanje, is Oos tenrijk. Het Phoenixschandaal de „Phoenix" is een onlangs gefailleer de groote Oostenrijksche levenverze- kering-maatschapptii waarbii speci aal leidende personen van de Heim- wehr schijnen te zijn betrokken, houdt nog steeds de gemoederen bezig en heeft het toch al niet overgroote ver trouwen van het volk in de huidige regeering nog meer verzwakt. Boven dien schijnen thans in de regeering tusschen de He'mwehrgroep van Stah- renberg en de aanhangers van Schusschnigg ernstige meeningsver- schillen te zijn ontstaan. Daar komt nog bij', dat het huidige regime, dat voor een niet gering gedeelte op Ita lië steunt, onder de tegenwoordige omstandigheden niet al te vast op hulp van Rome in geval van nood kan rekenen. Het bezoek van Austin Chamberlain aan Weenen behoeft dan ook geen verwondering te wek ken. Weliswaar wordt beweerd, dat zijn oponthoud in Oostenrijk geen po litiek doel zou hebben, doch dit valt moeilijk aan te nemen. Engeland vindt de Oostenrijksche steun aan Ita lië in de kwestie der sancties verre van aangenaam en op het oogenblik schijnt de tijd rijp om Oostenrijk aan Engelsche zijde te lokken. Of Cham berlain daarin geslaagd is Waar schijnlijk lijkt het niet, temeer daar een groot deel van het volk! een sa mengaan met Duitschland wenscht. Dit 'laatste zou echter een Europee- sche oorlog zeer waarschijnlijk1 ma ken. Het is dan wel mogelijk1, dat Chamberlain slechts naar Weenen ge togen is, om den toestand in Mid den-Europa eens te bestudeeren om zoo noodig de Engelsche regeering van deskundig advies te kunnen die nen. Nadruk1 V erb oden struiken volkomen verbrand. ZWARE SNEEUWVAL. Vijf scholieren omgekomen. In West- en Zuidwest Duitschland heeft het Zaterdag hevig gesneeuwd. Uit tal van plaatsen worden ongevallen en ver keersstremmingen gemeld. Een groep van 27 Britsche scholieren in den leeftijd van 42 tot 18 jaar, die ondanks het slechte weer een tocht in het Zwarte Woud maakten, geraakten verdwaald. Zij doolden den geheelen dag rond en eerst in den laten avond werd hun hulpgeroep vernomen. De reddings ploegen, die uitgetrokken waren om hulp te bieden, slaagden er in alle jongens te vinden. Vier van hen waren door ver moeienis en ontbering overleden, terwijl later nog een jongen is overleden. o KINDJE ONTVOERD EN VERMOORD. Een vreeselyke misdaad heeft zich Don derdagavond in Aken afgespeeld. Een kindje van 6 maanden, Marie Louise ge- heeten, der familie Nachtergaele, werd terwijl de ouders zich met hun drie andere kinderen van 22, 43 en 9 jaren in de keuken bevonden, blijkbaar tusschen 9 en half tien, uit haar bedje gestolen en ontvoerd. Zoodra de ouders het kindje vermisten, werd de politie gewaarschuwd en spoedig werd het lijkje gevonden in een dichtbij gelegen waterpoel. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de misdadiger door een venster, dat uit ziet op een weide, in de slaapkamer is geklommen en ook langs denzelfden weg met het kind de woning heeft verlaten. Men meent, dat de moordenaar ter plaatse goed bekend moet zijn geweest. De politie heeft nog geen enkel spoor van den dader kunnen ontdekken. gebeten en verkeeren in ernstigen toe stand. De autoriteiten achten de plaag zoo ernstig, dat zij het noodig hebben geoordeeld, de bewoners van geweren en munitie te voorzien. SANATORIUM VERWOEST. Het Dionysos-Sanatorium, nabij Athene, is door brand vernield. Een persoon is in de vlammen omgekomeD. HUIS INGESTORT? Op de wijk La Mouline te Saint Pierre provincie Luxemburg (België) is de wo ning van den brievenbesteller ingestort, terwijl men herstellingen aan het dak uitvoerde De brievenbesteller werd op slag gedood, terwijl vier ambachtslieden levensgevaarlijke verwondingen opliepen. o VREESELIJK DRAMA. In een woning te Brussel vond de politie de lijken van het 40 jarige echtpaar J. Hannecart. Beiden waren met een scheer mes vermoord. In de woning was geen geld meer te vinden, redenen waarom men een roofmoord vermoedt. HEETE BRONNEN. In de nabijheid van Angoulemes zijn verscheidene heete bronnen gaan spuiten. Het water heeft een temperatuur van bijna 100 graden. Over een afstand van eenige honderden meters zijn gras en DUITSCHE GEZANT VERMIST. Naar gemeld wordt is de Duitsche ge zant, baron von Stoher, die per auto op weg was naar Bahara in een zandstorm geraakt. De Egyptische regeering heeft den grensautoriteiten opdracht gegeven naar den vermiste te zoeken. o DRIE DOODEN TIJDENS MANOEUVRES. Bij oefeningen aan den Oder is een schuit, welke door een motorboot werd gesleept, door onbekende oorzaak gezon ken. Drie pioniers, welke zich op dit schip bevonden, zijn omgekomen. o VREESELIJK GEZINSDRAMA. In de gemeente Anesse bij Namen heeft de 43 jarige vrouw J. Maillet haar twee kinderen in een diepen put geworpen, waarin beiden zijn gestikt. Daarna heeft de ongelukkige vrouw zelfmoord gepleegd. o ZIJN VADER DOODGESCHOTEN. De sergeant R. Grijse te Ostende was den geheelen avond met zijn vrouw uit geweest, waarna beiden zwaar dronken werden en daarna huiswaarts keerden. Thuisgekomen begonnen beiden te twisten, welke ruzie in een gevecht ontaardde. De tienjarige zoon heeft toen de revolver van zijn vader uit een lade gehaald en op hem geschoten. Deze kreeg het volle schot in het hart en overleed aan bloed verlies. UIT AUTO GESLINGERD. Nabij Gosselies (België) is een groote luxe auto door het springen van een voorband over den kop geslagen. Vier der inzittenden werden met groote kracht een tiental meters weggeslingerd en be kwamen zulke vreeselijke wonden, dat zij stervend werden opgenomen. Drie hunner overleden na enkele seconden. DOODGEREDEN. De heer P. Grandmaison uir Bastenaken (België) keerde per motorrijwiel, waarop achter zijn echtgenoote was gezeten, huis waarts, toen hij in volle vaart in botsing kwam met een luxe auto. De motorrijder en zyn echtgenoote werden op slag ge dood, terwijl twee inzittenden der auto doodelijk gewond werden. o GIFSLANGENPLAAG. Een groot aantal gifslangen maakt de provincie Harjoe in Estland onveilig. Vele plattelandsbewoners zijn door de reptielen zijn de vernuftige inrich tingen voor de fabricatie van Aspirin. Vakmensen uit alle mogelijke landen overtuigen zich zelf ter plaatse van de zuiverheid der fabricatie en van de hygiëne tijdens het ver pakken. Vóór U raakt geen hand de Aspirin- tabletten aan. Het product van vertrouwen. 32 BRANDSTICHTING. In het district Loeniniec zij a in het plaatsje Kozangrodec 450 huizen verbrand. In het naburige plaatsje Lachwz zijn 40 huizen door het vuur vernield. Ook een groote uitgestrektheid staatsbosschen bij Loeniniec verbrandde. Vermoed wordt brandstichting o 4 PERSONEN VERDRONKEN. Bij Bilbao is een auto, door het wei geren van de remmen, in de Nervion gestort. Een man en drie vrouwen zijn daarbij verdronken. o HOOFDWACHTMEESTER DER GER- DARMES HOOFD EENER SMOK KELAARSBENDE. De 34 jarige hoofdwachtmeester der ger- darmen T. Omer te Brussel is gearresteerd wegens smokkelen. Hij stond aan het hoofd van den gerechtelijken dienst van toezicht op communisten en had daardoor dagelijks de dienstorders der grensbeamb ten in zijn bezit. Hiervan maakte hij gebruik door oprichting van een bende van 12 smokkelaars, die hoofdzakelijk ta bak naar Frankrijk smokkelden. Deze bende moet reeds langen tijd opereeren. Z.Exc. Jhr Mr. Ch Jos. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van btaat, is Vrijdagmiddag te Utecht op 62 jarigen leeftijd overleden. Jhr. Ruys de Beerenbrouck is op 1 December 1873 als oudste zoon. van Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beeren brouck, die van 1888'91 minister van justitie in Tiet kabinet-Mackay en van 18931918 Commissaris der Koningin in de provincie Limburg is geweest, te Roermond 'geboren. Hij bezocht de gymnasia te Maas tricht en 'te 's Gravenhage, studeerde aan de universiteit te Leiden en pro moveerde 'op 17 December 1895 tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift over „Het strafrecht in de oude Maastricht". Met Jhr. Mr. Charles Joseph Marie Ruys de Beerenbrouck is een der meest op den voorgrond tredende staatslie den van ons land heengegaan. In de Katholieke Staatspartij, welker begin selen hij gedurende zijn gansche po litieke loopbaan krachtig heeft voor gestaan, een der voornaamste figuren, is hij als premier ;en als voorzitter van de volksvertegenwoordiging een persoonlijkheid geweest van groote be- teekenis voor het staatkundig leven van geheel ons volk. In 1905 kreeg hij zitting in de Twee de Kamer voor het kiesdistrict Gul pen. In 1918 volgde hij zijn vader op als Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Een half jaar la ter werd hij belast met de samenstel ling van een kabinet, steunende op de rechterzijde, wat leidde tot het optre den van het eerste ministerie-Ruys de Beerenbrouck, waarin hijzelf het de partement van Binuenlandsche Zaken voor zijn rekening nam. Hij was de jongste premier, dien ons land ooit gehad heeft. Toen de algemeene verkiezingen in 1922 de rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer kwamen bestendigen, bleven Jhr. Ruys en zijn meeste ambt- genooten in hun functie. Dit tweede ministerie Ruys vroeg echter in Oc tober 1923 ontslag, wegens de ver werping van het ontwerp-Vlootwet door de Tweede Kamer. Daar het na een kabinetscrisis van eenige maanden niet mogelijk bleek, een ander ministerie te doen. optreden, willigde de Konin gin het verzoek om ontslag niet in, zoodat een. eenigszins gereconstrueerd kabinet-Ruys tot Sept. 1925 de teu gels der regeering in handen, hield. Nadat Jhr. Ruys zeven jaren mi nister-president was geweest, kreeg hij, in 1925, opnieuw zitting .in de Tweede Kamer, welke hem .op no. 1 plaatste van de voordracht, waaruit de Konin gin den Kamervoorzitter benoemde. Van 1925 tot 1929 heeft hij de vergaderingen der Kamer geleid. In November 1925 volgde hij Baron van Wijnbergen op als voorzittèr van de R.K. Staatspartij. In 1929 werd Jhr. Ruys de Bee renbrouck opnieuw met de vorming van, een kabinet belast. Dit is aan het bewind gebleven van 10 Aug. van genoemd jaar tot 26 Meii 1933. Als gevolg van de aanneming van een. motie-Boon, tot schorsing van de beraadslaging over het wetsontwerp tot vermindering van het aantal rechtban ken, .is het toen tot Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen gekomen, waarna het kabinet-Ruys aftrad. Sedert 31 Mei 1933 was Jhr. Ruys weder Kamervoorzitter. Telegram van H.M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft een tele gram van rouwbeklag aan de familie van den Minister van Staat, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voor zitter van. de Tweede Kamer,' doen toekomen. H. M. de Koningin zal zich; bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Jhr. Ruys de Beeren brouck doen vertegenwoordigen door den. gep. luitenant-generaal titulair J. H. F. Graaf Dumonceau, Grootmees ter van het Ciiiviele Huis van H. M. de Koningin. De el n em in g va n B elgië De Belgische gezant te Den Haag heeft opdracht gekregen aan de Ne derlandsche regeering de deelneming van den Koning en de regeering van België te betuigen, naar aanleiding van het overlijden, van Jhr. Ruys de Bee renbrouck, die tijdens den oorlog re- geeringscommissaris was voor de Bel gische vluchtelingen. o BELANGRIJKE BESTELLINGEN IN MEXICO VOOR NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Zondagmorgen is Dr. W. Kresin, di recteur van het Internationaal Han delsconsortium, uit Mexico naar Ne derland teruggekeerd. Bij het Interna tionaal Handelsconsortium zijn onge veer vijf-en-twintig Nederlandsche in- dustrieele en aannemersbedrijven aan gesloten, onder welke Werkspoor,Hee- maf, de Nederlandsche constructiewerk plaatsen te Leiden, de werf Qusto te Schiedam, Volkers te Rotterdam en de Nederlandsche Maatschappij voor havenwerken te Amsterdam. Dr. Kresin heeft twee maanden in Mexico vertoefd om te trachten, er be stellingen voor de Nederlandsche in dustrie opgedragen te krijgen. Hij Is in zijn pogingen geslaagd. Aan het Internationaal Handelsconsortium is op gedragen dè uitvoering van den aan- voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 taol. a 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1