Plaatselijk foietiws. leg van twee honderd kilometer spoor weg, deel uitmakende van een jpoote spoorlijn, welke de Mexicaansche re geering voornemens is aan te doen leggen van Campeche, aan de Golf van Mexico, naar Puerto Mexico, even eens aan de TGolf van Mexico, over Boca del Cerro in Centraal Mexico. Behalve den aanleg van den eigen lijken spoorweg omvat de opdracht den bouw van zes groote en een groot aantal kleine bruggen en van vele stationsemplacementen en andere con structies onder andere van een aantal electrische centrales, welke kracht en licht zullen produceeren voor een land streek van niet geringe oppervlakte. Een redacteur van het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau heeft met dr. Kresin aanstonds na diens terugkomst een onderhoud gehad. Dr. Kresin wees erop, dat het werk, dat verricht zal worden, deel uitmaakt van een groo- ten kolonisatie-arbeid, waarmede de Mexicaansche regeering zich bezig houdt en welke tot doel heeft, Cen traal Mexico, nog grootendeels uit oer woud bestaande, tot ontwikkeling te brengen. Dr. Kresin verklaarde, dat de bestel ling, welke aan de Nederlandsche in dustrie is opgedragen, een zeer aan zienlijk bedrag vertegenwoordigt. Al le werkzaamheden, welke de Neder landsche industrie kan verrichten, zul len door haar worden uitgevoerd en uit het buitenland zal slechts worden betrokken datgene, wat Nederland uit den, ,aard der zaak niet kan leveren. Tien tot vijftien Nederlandsche inge nieurs gullen naar Mexico worden uit gezonden om de leiding van het werk op zich te nemen. De eersten zullen reeds de volgende maand vertrekken. Dr. Kresin, zeide den redacteur van het A.N.P., groote perspectieven, in midden-Amerika te zien, maar te be treuren, dat Nederland in de desbe treffende republieken geen gezantschap pen en alleen consultaten gevestigd, heeft. De handelsbetrekkingen van ons land met Mexicoi achtte dr. Kresin nog voor groote verbetering vatbaar. Onze handelsbalans met dit land is nog sterk passief. Mexico voert naar ons land ruim vier maal zooveel uit als Nederland naar Mexico. Maar er zijiï wijde verschieten ge opend voor leveringen van Nederland aan Mexicoi. De bestelling1, thans aan ons bedrijfsleven ten deel gevallen, is er een aanwijzing voor. VERKEERSONGELUKKEN. Op het gevaarlijke kruispunt van den rijksweg AmsterdamAmersfoort en den weg LarenHilversum heeft de 24-jarige motorrijder R. A. Mijnee uit Haarlem bij een botsing met een uit de richting Laren komende auto het leven verloren. Nabij de Karnemelksloot te Naarden is een auto, bestuurd door den 19- jarigen J. v. B. uit Hilversum, die in de richting Amsterdam reed, door den 28-jarigen automobilist A. van der Ree, uit Soest, toen deze met zijn wagen naar rechts wilde uithalen, ge haakt. Het rechterspatbord van die auto van Van der Ree kwam in aanraking met den linkervoorbumper van den wagen* Van Van B., die de macht over zijn stuur verloor en in de sloot reed. Van B. bleef ongedeerd. De naast hem zittende 18-jarige J. L. uit Hilversum en twee meisjes, die achterin zaten, waren er evenwel ernstiger aan toe. Met ernstige verwondingen aan het hoofd zijn zij het huls van een genees heer binnengedragen, waarna zij na verbonden te zijn, naar hun woningen te Hilversum werden vervoerd. Van der Ree bleef ongedeerd. Zijn auto werd niet beschadigd. Een personenauto uit Apeldoorn is nabij Duisburg verongelukt. De wa gen is op den terugweg naar Neder land 'in volle vaart tegen een boom gereden en geheel vernield. De bestuurder, de heer W. de Wek ker 'uit Apeldoorn liep een hoofdwon de op, terwijl de heer van Olst uit Amsterdam den rechterarm op drie plaatsen brak en ook aan den anderen arm een fractuur opliep. De derde inzittende, Mr. S. G. de Jong uit Apel doorn, werd het zwaarst gewond. Hij bleek een schedelbasisfractuur te heb ben. bekomen. Alle drie werden naar het ziekenhuis te Duisburg overge bracht. Op den Kadalsterweg te St. Jacobi- parochie is de 50-jarige P. Reitsina, door teen vrachtauto gegrepen. Hij is aan de bekomen verwondingen over leden. De wielrijder L. Laanstra, wonende te Harkema Opeinde, is te Quatrebras door het te ver uithalen van een vracht auto op het rijwielpad aangereden. De man is aan de bekomen verwondingen overleden. Op de kruising van den provincialen weg SchoondijkeIJzendijke met een zijweg, is de 59-jarige landarbeider Oos terling, die op de fiets reed, door een auto overreden en op slag gedood. o— DE NEDERLANDSCHE AMBU LANCE IN ABESSINIE. Men meldt uit Addis Abeba, d.d. 19 April: De Nederlandsche ambulance is veilig te Assia gearriveerd, komende uit het Noorden. UIT RIJTUIG GESPRONGEN. Toen de dames Bonee te Halsteren Zondagmorgen per tilbury uit de kerk huiswaarts wilden keerem sloeg plot seling het paard op hol. Beide dames sprongen uit het gerij en kwamen, vol gens de Mnd.m. ernstig te vallen. Na dat Dr. Ensink geneeskundige hulp had verleend, bleek de een dame slechts enkele schrammen opgeloopen te heb ben. De oudste echter bekwam naast een lichter hersenschudding een zeer ernstige kaakfractuur. Beiden werden per auto naar huis gebracht. —o SLAGERIJ UITGEBRAND. Tijdens afwezigheid van de bewoners is brand uitgebroken in de slagerij van den heer Stro in de Noordstraat te Vlissingen. Het vuur is vermoedelijk in. de bovenwoning ontstaan. Het ge- heele pand is uitgebrand. De geheele inboedel van de slagerij en de daar boven. gelegen verdieping is verloren gegaan. o LIJK AANGESPOELD. Aan het Stille Strand te Scheve- ningen is een lijk aangespoeld, dat in zoo verregaanden staat van ontbinding verkeerde, dat het geslacht niet kon worden, vastgesteld. De ledematen ont braken. en het gelaat was zwaar ver minkt. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Mejuffrouw1 Smits, die in, Badhoeve dorp door een autobus werd aange reden, is in het Luthersche Diaco nessen huis te Amsterdam, waar. zij ter verpleging was opgenomen, aan de gevolgen der aanrijding overleden, al dus meldt het Hbl. DOODGEVALLEN. In, het in aanbouw zijnde laborato rium aan. de Vondellaan te Utrecht is de opzichter, de heer G. v. D., van een ongeveer zes meter hoogen stei ger waarschijnlijk door een mis stap neergestort. De man, werd zwaar gewond naar het stads- en academisch ziekenhuis vervoerd, waar hij na aankomst als over leden. VERDRONKEN»0 Te Sijbrandahuiis onder Rinsuma- geest is een, 3-jarig meisje, dat met haar zusje op het erf van. de boerderij van. haar vader aan het spelen was, te water geraakt, zonder dat de andere kinderen dit merkten. Toen het kind vermist werd, ging men ijlings aan het zoeken. Men vond haar in de gracht, die achter de boerderij loopt; de le vensgeesten waren toen reeds gewe ken. o WERKLOOS GEZIN BEROOFD, Men meldt uit Amsterdam: Inbrekers hebben Zondagavond in een woonhuis aan de Marnixstraat hun slag geslagen op de miserabels te ma nier die mogelijk was, door een werk loos gezin te b er o oven van het wei nige, waarvan het moest leven, en dat het met moeite bij elkaar geschraapt had bm te voorzien in de noodzakelijk ste behoeften. Het gezin Woont in een der dichtbevolkte blokken, volkswonin gen aan die Marnixstraat, één hoog voor, en hjeeft de gewoonte den Zon dagavond ergens anders door te bren gen. De daders schijnen 'hiervan op de 'hoogtje 'te zijn geweest. Toen de familie Zondagavond tegen tien uur huiswaarts keerde, vond zij die deur van de woning opengebroken, even als de d|eur van de binnenkamer. Hier uit warefi een busje met veertig bij- etengespaarde kwartjes, een bankbiljet van. tien guldjen alsmede eenige losse guldens vlerdwenen. Bovendien bleken de laffe indringers den muntmeter te hebbien gelicht. o OP HEETERDAAD BETRAPT. Zaterdagavond waarschuwde een tramconducteur de politie, dat hij twee mannen op verdachte wijze had zien binnengaan in een winkel van De Gruy- ter aan hief Westeinde te 'sGraven- hage. De politie ging dit perceel bin nen en trof er :twee personen aan, den 35-jarigen J. K. 'en den 39-jarigen J. B. M., beiden 'woonachtig te Rotter dam. In het kantoor achter den win kel hadden zij de kluis, welke zich daar bevindt, al aangeboord en zij wa ren in het bezit van een volledig stel ïribrekersw'erktuigen en van snijappa- raten. Zij zijn overgebracht naar het hoofdbureau van politie en in bewa ring gesteld. Zondagmiddag is te Rotterdam in zijn woning gearresteerd, als verdacht van medeplichtigheid, de 48-jarige A. M., die op den uitkijk zou hebben ge staan. Hij is naar Den Haag overge bracht en eveneens in bewaring ge steld. BRANDSTICHTING. Als verdacht van brandstichting in zijn woning te Ijlst, welke in den nacht van 14 op 15 April afbrandde, is door de marechaussee van Sneek gearresteerd de heer P. J. te Ijlst. De man is in het huis van bewaring te Leeuwarden opgesloten. o DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond heeft de heer J. M. van Sas, referendaris ter gemeente secretarie te Maastricht, in de nabij heid van Spa (België) een ernstig on geluk gehad met zijn auto, waarin hij alleen gezeten was. Door verkeerd uit wijken kwam de heer Van Sas met zijn wagen in een greppel terecht. De auto botste vervolgens tegen een boom. Met een schedelbreuk werd de 'heer Van Sas naar het ziekenhuis te Spa overgebracht, waar hij later in den avond aan de bekomen verwon dingen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd. o BENZINE-BRAND. Bij het vullen, met benzine van een reservoir van een auto' is Zondagmor gen, naar de Ort. uit Gennep meldt, een ongeluk gebeurd, waarbij de 22- jarige mej. N. J. uit Cuyk ernstige brandwonden aan het gelaat heeft op geloopen. De chauffeur van. dr. S., zekere W., vervoegd^ zich bij een café ten einde benzine bij (e vullen. Hij deed dit, ter wijl de motor van den auto nog liep. Mej. J., die in. l\et café in betrekking is, was hem behulpzaam. Plotseling zag het meisje vuur in den wagen; zij waar schuwde den chauffeur, die de slang' uit de tank haalde. De in die slang aan wezige benzine had reeds vlam gevat en W. smeet de brandende slang van zich weg. De uitslaande vlammen sloe gen in bet gezicht van het meisje, dat deerlijk gewond werd; ook heur haar verbrandde. Zekere M., die in het café was, greep een aantal! doeken van het buf fet en wikkelde deze het radelooze meisje om het hoofd, waardoor de vlammen, die reeds haar kleeren had den aangetast, wjerden gedoofd. Ge neeskundige hulp was spoedig aanwe zig. VOET AFGEKNELD. In de poetsdoekenfabriek Brabant aan het Lijnsheike te Tilburg heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De 14- jariige F. B., wonende te Lijnsheike, moest op den zolder eenig werk ver richten. Over den zolder loopt een draaiende as waarmee de jongen door nog onverklaarbare oorzaak in aanra king is gekomen. Zijn linkervoet werd hem geheel afgerukt, terwijl ook de rechtervoet zeer ernstig werd verwond. In hoogst zorgwekkend,en toestand is de jongen door den G. G. en G. D. naar het ziekenhuis vervoerd. o GLASFABRIEK LEERDAM. Zooals gemeld, worden de besprekin gen over de reorganisatie en voortzet ting van het bedrijf der glasfabriek „Leerdam" met Minister Gelissen voort gezet. Naar de Standaard verneemt, zijn er hoopvolle vooruitzichten over het voortbestaan van di,t bedrijf. De Re geering heeft reeds in November 1935 aan directie en commissarissen der glasfabriek Leerdam een ver-reikend voorstel gedaan. Dit voorstel hield in groote lijnen in, dat de oude N.V. zou worden geliquideerd. Hiervoor zou dan een nieuwe N.V. worden opgericht, waarvan een gedeelte der aandeden dan zou worden verdeeld over d'e fa brieken te Maastricht en Schiedam, terwijl een bepaald aantal aandeden aan de aandeelhouders der oud N.V. zou komen en de 'Reegering het groote aantal voor haar rekening zou nemen. De commissariaten zouden op de zelfde wijze worden verdeeld. De Re geering zou hierdoor de eerste tien jaren de zeggenschap in het bedrijf houden en in staat geweest z;^n voor een economische bedrijfsorganisatie te Idragen. Dit alles onder beding, d de betrokken fabrieken de prijzen de» glasiartikelen zoodanig vaststelden, dat er 'een behoorlijke 'winst kon worden verkregen en de bedrijven zouden kun nen rendeeren. Hierdoor zal een sanee ring van het Nederlandsche glasbedrijf in alle opzichten verkregen zijn. o GROOTE ORDER VOOR DEN NED. SCHEEPSBOUW. Reuter seint uit Buenos-Aires: De Argentijnsche regeering heefteen order voor den bouw van vier bag germolens, bestemd voor Rio Plata, aan den Nederlandschen scheepsbouw opgedragen. Het gaat hier om een bedrag v,an f628.000. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Maandag 20 April, des nam. 2 uur. Afwezig de heeren weth. de Jong, B. W. Buizer en Jac. v. Leeuwen, eerst genoemde 2 heeren met kennisgeving. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. Blok. Secretaris: Weled. Heer A. Geudeke. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De Voorzitter zegt hierna, dat deze spoedeischende vergadering enkel is be legd, aangaande de onderhandsche aan besteding van de Voorsteeg. Spreker brengt naar voren, dat door B. en W. verschillende aannemers zijn uitgenoo- digd o.a. de heeren Visser te Drunen, Hoeke, Monshouwer en Joh. Schermers, deze laatste allen te Nieuwendijk, waar van de heer Schermers de laagste in schrijver was voor de som van f7470. B. en W. stellen voor, het werk aan den laagsten inschrijver op te dragen. De heer N'ieuwenhuizen informeert of 'Visser de begrooting heeft gemaakt. De Voorzitter zegt, dat de begroo ting üs gemaakt door den opzichter, welke tevens in Dienst is bij de Pro vincie en dat het maken van de be grooting niet met Visser in verband staat. De heer Koekkoek informeert of nu het werkvolk uit de gemeente geno men wordt, of het gaat over de ar beidsbemiddeling en of op goed werk kan worden gerekend. De Voorzitter antwoordt, dat het buiten de arbeidsbemiddeling kan om gaan. Omtrent het nemen van werk volk is een bepaling in het bestek opgenomen en wij twijfelen niet, al dus spr., of 'het werk zal goed wor den gemaakt. De heer Nieuwen huizen informeert verder of ze 20 jaren voor het werk moeten instaan en of dat in het be stek staat. De Voorzitter zegt, dat dit allemaal technische dingen zijn, doch dit is niet in het bestek opgenomen, wel de ei- schen voor de constructie, wat op ,t zelfde neerkomt. De heer Nieuwen huizen hoopt, dat alles secuur op zijn. beenen staat, want anders is het soms te laat. De Voorzitter zegt, dat dit goed voor elkaar is. De heer Koekkoek vraagt of er nog verdere onkosten bijkomen. De Voorzitter antwoordt hierop onb kennend en zegt, dat er nog wat spe ling in de begrooting zit. Het is voor den aannemer van groot belang, dat het werk goed gemaakt wordt. Ook informeert de heer Nieuwenhui- zen, of er al een nadere regeling is getroffen, naar het tekort voor den weg op zichzelf. De Voorzitter zegt, dat hiervoor een baatbelasting in het leven zal wor den geroepen. De heer Koekkoek vraagt, hoe ver de weg nu verbeterd zal worden. De Voorzitter zegt, vanaf den dijk tot den ingang van het dorp. De heer Koekkoek brengt hierna in het midden, dat door hét aankoo- pen van enkele meters erf van den heer de Peuter, bovenaan de Voor- steeg, deze weg mooier kwam te lig gen. De Voorzitter zegt, dat dit nader kan worden bezien. De heer Ouwerkerk zegt, wel ge hoord te hebben hoe hoog de laagste inschrijving was, maar niets van de hoogste. De Voorzitter zegt, dat de hoogste inschrijver was f8160.en den daarop volgende f8100. Ook informeert de heer Ouwerkerk of vooraf bekend gemaakt is, hoe hoog de begrooting was. De Voorzitter antwoordt hierop ont kennend en deelt tevens mede, dat de heer Visser te laat was met zijn in schrijving. De heer Ouwerkerk merkt op, dat deze dan heelemaal van onwaarde is. De heer Koekkoek zegt, hij was toch de laagste niet. De heer Ouwerkerk vraagt voorts of er een dagelijksche 'opzichter bij het werk tegenwoordig is. De Voorzitter zegt, dat de opzichter die hier toch geregeld toezicht moet houden op den Provincialen weg, steeds zal toezien. De heer Ouwerkerk zegt, dat als dit laatste wel het geval is, dan zou vol gens spreker, ook toezicht gehouden moeten worden op de loonen der ar beiders. De Voorzitter deelt hierop mede, dat op dezelfde voorwaarden als voor de Provincie gewerkt zal worden en wel voor 30 cent per uur, daarmede is vanwege de inschrijvers rekening ge houden. De heer Burghout meent, dat deze zaak is tegengevallen. Volgens de eer ste besprekingen over bedoelden weg, zou de firma Visser dit werk hetvoor- deeligst kunnen uitvoeren, omreden de ze ook den Provincialen weg had aan genomen en nu is bedoelde firma een der hoogste inschrijvers. De Voorzitter zegt, ook gedacht te hebben, dat Visser dit werk het beste zou kunnen uitvoeren. De heer Koekkoek informeert of er in het bestek nog een breedte van den weg is aangegeven. De Voorzitter antwoordt hierop be vestigend. Daarna wordt op voorstel; van B. en W. met algemeene stemmen beslo ten ,het werk aan den heer Schermers te Nieuwendijk op te dragen. Thans is aan de orde het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder!. Ge meenten, voor buitengewone uitgaven, t.w. het reconstrueeren van de Voor- steeg. De heer Ouwerkerk vraagt naar aan leiding hiervan of de post voor den opzichter, in de aannemingssom is be grepen, waarop de Voorzitter beves tigend antwoordt. De heer Ouwerkerk vraagt of het dezelfde opzichter is, welke de be grooting heeft gemaakt. De Voorzitter antwoordt hierop even eens bevestigend, waarop de heer Ou werkerk zegt, dat hij er dan vanzelf voor in staaf, dat het werk goed ge maakt wordt. Hierna wordt met algemeene stem men besloten, tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten. Daar niemand iets heeft voor de rondvraag, sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. HEUSDEN. Van het Gemeente-Bestuur ont vingen wij het verzoek' om plaatsing van het hieronder volgende Op ió Mei a.s. zal een oefening in Luchtbescherming over een ge deelte van de Provincie Noord-Bra bant worden gehouden, in welk' ge deelte de gemeente Heusden gelegen is. Deze oefening zal bestaan in een middag- en in een avondoefening. Nadere berichten zullen hiervoor tijdig worden gepubliceerd en be kend gemaakt. Tot Hoofd van de Luchtbescher ming is benoemd de heer J. P. v. d. Heijden, directeur van de N.V. Fabriek van Melkproducten alhier. Vrijdagavond om 7 uur zal het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst met den Burgemeester en een beperkt aantal genoodigden, die me de leiding zullen moeten geven bii de a.s. oefening, een bespreking hou den. De resultaten hiervan zullen na der bekend worden gemaakt. AALST. Zondagmiddag omstreeks half vier werd alhier, de brandklok geluid voor een feilen brand in het centrum van het dorp, die een landbouwschuur verwoeste van den caféhouder A. Sterk. De brandspuit was vrij spoedig op- de plaats des onheils aanwezig, en wist met een straal water het pand van J. Opstel ten te behouden. De schuur brandde geheel uit, twee koeien en twee kalveren, tevens een hitteklar konden in veiligheid ge bracht worden, vier jonge varkens (biggen) kwamen in de vlammen om. Toen gevaar voor uitbreiding gewe ken was, werd het vuur met twee stra len water gebluscht. Op het terrein van den brand, waar zeer veel volk1 aanwezig was, werd alles gerege'd dco: den rijksveldwach ter Polaik. Ook weth. A. J. H. Maas was aanwezig. De brand is ontstaan doordat kin deren van de heeren A. Sterk en vair Van der Schans vuurtje stookten in een loodsje achter de schuur. Verze kering dekt gedeeltelijk de schade. ALMKERK. De collecte gehouden langs de huizen in deze gemeente, ten bate voor het Blinden Instituut te Amster dam bracht op, f 33,60. Naar wij vernemen hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. „Con Amore" te Ippelschendqk (Gem. Almkerkl deel te nemen aan het Nat. Muziek en Zangconcours te Leerdam. J.l. Maandagavond had de heer Hoogenboom, het ongeluk) door dat de auto slipte, met zijn wggen in de sloot terecht te komen, met het gevolg, dat zijn dochtertje ern stige kneuzingen opliep, waarvoor ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Met vereende krachten werd de wa- Op Maandag 27 April, des avonds om 8 uur, hoopt de vereen. „Het Groene Kruis" alhier, in Hotel Central, hare Al gemeene Ledenvergadering te houden. De inzameling ten bate der R. K. Jeugd in Nood bracht plm. f 15 op. Ge tracht zal worden daartoe gerechtigde jongens uit te zenden naar de R. K. kampen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2