Plaatselijk Nieuws. Marktberichten Burgerlijke Stand HEUSDEN. In de maand Juni zal Deken Wou ters zijn 12% jarig jubileum vieren als Deken over het Dekenaat Heusden. Zaterdagmorgen had alhier de plech tige begrafenis plaats van de concierge van het R. K. Vereenigingsgebouw, de heer H. v. d. Staak. De Fanfare der H. Familie, onder leiding van den heer W. v. Ilelvoort. begeleidde het stoffelijk over schot met treurmuziek, alsook naar de uitvaartmis en daarna naar het kerkhof, •waar na de beaarding de treurmarsch „Adieu" gespeeld werd. De heer J. v. d. Broek, onderwij zer alhier, deelde op de laatst gehouden jeugdleidersvergadering mede, dat hij als jeugdleider bedankte, in vei band met zijn a.s. huwelijk. Hoewel de heer v. d. Broek geen actief aandeel in de R.K. Jeugdbeweging alhier bad, zag men hem toch noode, vooral met het oog op de jeugd, waaraan immers veel te cultiveeren valt, zijn leeken apos tolaat definitief vaarwel zeggen. Maandagavond hield de Groe ne Kruisafdeeling alhier, haar gewo ne jaarvergadering. De Voorzitter de EdelAchtb. Heer Wijs heette de le den welkiom en drukte er zijn spijt over uit, dat zoo weinig leden aan de oproeping tot bijwoning dezer verga dering hadden gevolg gegeven. Met het voltallige bestuur, waren slechts een 7-tal leden aanwezig. Spreker wekte de aanwezigen op propaganda voor hun vereeniging te maken en de andere leden op te wekken, in het vervolg beter de vergaderingen bij te wonen. Een bloeiende vereeniging wordt alleen verkregen indien de le iden in de verrichtingen van het be stuur ook belangstelling toonen. De secretaresse Mej. M. Kramer las de notulen en het jaarverslag, voor de keurige samenstelling van beide bracht de Voorzitter haar een welver diend compliment. Vervolgens kwam in behandeling de rekening en ver antwoording van het Groene Kruis en de Tuberculose bestrijding. Bei de rekeningen waren onderzocht door den heer Abres en Roza. De heer Abresz bracht rapport uit en ver klaarde, dat alles in behoorlijke en keurige orde was bevonden. Beide rekeningen werden vervolgens goed gekeurd. Ook' voor haar beheer kreeg Mej. Kramer een woord van dank te hooren. Het aftredende bestuurslid de heer J. v. d. Pol werd bij acclamatie her kozen. De Voorzitter deelde mede, dat het aantal leden van 243 in 1935 was teruggeloopen op 85, dat de 243 echter slechts een contributie op brachten van plm. 243 gulden de 8 5 van f425. Hij deelde tevens mede, dat 'het aantal leden weer gestadig blijft toenemen en hoopte, dat alle leden zouden mee ijveren om het ge tal weer op 150 te brengen, eerst dan 'k'an er van een bloeiende gezonde vereeniging sprake zijn. Van de rond vraag werd geen gebruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering met een woord van dank' sloot. Vrijdagmiddag om 4 uur had in het hotel 't Wapen van Amsterdam, de opening plaats van de bazar, ge organiseerd door de Heusdensche fan fare. De Voorzitter, A. Bax, heette de aanwezigen welkom, in het bijzon der den Edelachtb. Heer Wijs en de afgevaardigden der zusterverenigingen en bracht dank aan allen die tot het op touw zetten van deze bazar had den meegewerkt en ze hebben mo gelijk gemaakt. Vervolgens sprak Burgemeester Wijs het openingswoord, waarin hij de ver eeniging geluk wenschte met haar 30- jariig bestaan. Hij beval de bazar in re'ders belangstelling aan en hoopte, dat ze aan. de gestelde verwachtingen zou mogen, beantwoorden en verklaar de ze voor "geopend. Zoowel Vrijdag als Zaterdag heersch- te er een. gezellige drukte. Toen Za terdagavond het sluitingsuur was ge naderd, waren alle goederen opge ruimd, Moge het beoogde doel be reikt zijn. en de fanfare e(en gunstigen tijd tegemoet gaan. Vrijdag werd op het Gemeen tehuis alhier, een vergadering gehou den met het oog op de luchtbescher mingsoefening die op 16 Mei in de ze omgeving en ook' in deze plaats wordt gehouden. Met Burgemeester Wijs, Secretaris v. Delft en beide wethouders, waren een 15-tal perso nen tegenwoordig. In zijn welkomswoord zette Bur gemeester Wijs, het doel van deze bij eenkomst uiteen. De onzekere poli tieke toestand in Europa, noopt ook de Nederlandsche overheid, de bevol king op alle gevolgen van een even- tueelen oorlog voor te bereiden. Het is zeker, dat een nieuwen oor log verschrikkingen met zich zal brengen, waarvan de bevolking zich geen denkbeeld kan vormen en die alles wat men op dit gebied tot he den heeft meegemaakt verre zal over treffen. Bleef de burgerbevolking tot heden voor het ergste van een oor log gespaard, het staat vast. dat bii een volgenden oorlog deze bevolking, daarvan zeker de verschrikkelijke ge volgen zal ondervinden, vooral die bevolking die in de nabijheid van strategische punten woont, zooals groote fabrieken, garnizoens plaatsen, forten en rivierovergangen. Door het houden van luchtbeschcr- mingsoeteningen wil de overheid de bevolking op het gevaar wijzen en haar leeren, hoe ze zich het best daarte gen kan beschutten. Op 16 Mei zal hiervoor in deze om geving een middag- en avondoefening worden gehouden. Bij de middagoefening zal een lucht aanval plaats vinden, waarbij door het werpen van een bom, brand zal ont staan, waarvoor de brandweer met groot materiaal zal uitrukken. Bij de avondoefening zal een bom gewonden maken en bommen met gif gas op de plaats vallen, zoodat verschil lende diensten zullen moeten uitrukken om hulp te verleenen. Tot hoofd van den luchtbescher mingsdienst is benoemd, ir. J. P. v. d. Heijden ing. directeur der zuivelfabriek nabij de Wijksche Poort. De aanwe zige personen werden belast met de vor ming van verschillende afdeeingen, die bij een luchtaanval hun diensten zul len hebben te verleenen en welke af- deelingen alle staan ouder het hoofd van den beschermingsdienst. De opperbrandmeester Hub. Verhoe ven werd aangewezen als hoofd der brandweer. Dokter v. Guliik als hoofd van den geneeskundigen dienst. Opperwachtmeester Kik als hoofd der politie. De heer v. Bokhoven, uit Herpt als hoofd van. den Vrijwilligen Landstorm. De heer J. Buijs uit Herpt als Hoofd van de Burgerwacht. De heer v. Berge-Henegouwen als hoofd van den verduisterings- en luis- terdienst. De heer v. Seters als hoofd van den alarmdienst. De heer B. Sluijmers van de verduis tering van rivier en haven en lichten van, schepen, waarvoor hij van eigen waterstaatsuperieuren, nadere instruc- tie's zal krijgen. De heer Meenhorst werd hoofd van den gasdienst. De heer Abres van den telefoon dienst ,die zijn instructie's ook van zijn eigen superieuren zal ontvangen. Allen verklaarden bereid te zijn, de hun opgedragen taak1 op zich te ne men en de door den Burgemeester uitgestippelde lijnen verder uit te werken. Wij hopen op> deze kwestie nog nader terug te komen. ALMKERK. De heer C, G. de Jong alhier, is door de N. Br. Maatschappij van Landbouw, benoemd tot het geven van cursussen in het Landbouw- Boekhouden. Op Donderdag 14. Mei a.s., hoopt de Oranjevereen. alhier, in de zaal Dekker een ledenvergadering te houden. De vrouw van den heer V. al hier, welke Zondagavond tijdens de Godsdienstoefening uit het Kerkge bouw der Herv. Kerk' moest wor den gedragen is zonder tot bewust zijn te zijn teruggekeerd, overleden. Men kan zich de droefheid der fa milie voorstellen. CAPELLE. In het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrii- hoeve-Capelle werd j.l. Vrijdagavond kwart over zeven door de buurt Waalwijk van den N.S.B. een open bare vergadering, welkle vrij druk bezocht was en waarin als spreker optrad Ds. W. Th. Boissevain uit Oegstgeest, die voor de pauze doel en streven van den N.S.B. uiteen zette. Tijdens de pauze was er gele genheid tot het stellen van schrifte lijke vragen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt en welke vra gen na de pauze door den spreker werden beantwoord. De heer J. A. Maris, candi- daat-notaris ten kantore van notaris R1. Middelkoop te dezer plaatse, is benoemd tot gecommiteerde bii het eindexamen aan de R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk'. Tot directeur van de Chr. Ge mengde Zangvereeniging met kinder koor „Hallelujah" te 's Gravenmoer is benoemd de heer M- C. Rijken, hoofd der Bijz. ,School in de Nieuw- straat alhier. De heer J. H. de Bruijn heeft bedankt als bestuurslid van de wa terschappen „De Groote Oude Straat," „Binnen de Oude Straat" en „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart," alsmede als vertegenwoordi ger van het waterschap „Binnen de Oude Straat" en als plaatsvervan gend vertegenwoordiger van het wa terschap „De Groote Oude Straat" in de vergadering van het water schap „Het Zuider Afwateringska naal." DUSSEN. Onze dorpsgenoot de heer C. Ver hoeven Azn. slaagde te Utrecht voor het Rijksdiploma hoefsmid. EETHEN. De loonbij slag-regeling voor de landbouwbedrijven zal voor deze gemeente gelden over het tijdvak 1 Mei tot en met 31 December 1936. De landbouwers die het vorige jaar bij deze regeling waren betrokken krijgen de in te vullen formulieren thuisgestuurd en deze moeten voor 1 Mei a.s., op het gemeentehuis wor den ingeleverd. Zij die het vorige jaar hun opgaven niet inzonden, doch dit jaar in aanmerking wenschen te ko men kunnen zich voor genoemden datum daartoe op de secretarie ver voegen. Door de Marechaussee uit Heusden werd voor den heer Officier van Justitie te 's Bosch geleid: J. P. S., 69 jaar, zonder beroep, al hier, als verdacht van verduistering van ongeveer f 800 ten nadeele van de diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier, gepleegd in de jaren 1935 en 1936, welke gelden hij in zijn qualiteit van administrateur onder zich had. Na door den heer Rechter-Com- missaris te zijn gehoord werd ver dachte in vrijheid gesteld. GENDEREN. Op 56 en 7 Mei a.s., zal van verschillende punten in Neder land een estafette rit worden gehou den naar den Haag. De heer G. E. van der Beek' te Genderen, van de Koninklijke Rijvereen. in het Land van Heusden en Altena, zal van het gemeentehuis alhier, een der .begin punten van dezen rit, aanvangen. NIEUWENDIJK. Naar we van bevoegde zijde vernemen is alhier, (in wijk Kille 1 een vereeniging opgericht voor Zie- kenhuisverpleging, onder den naam van: „In liefde bloeiende." Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. LI. Prinses Juli ana, zal het Chr. Fanfarecorps „Cres cendo", directeur de WelEd. Heer S. Kuipers op Zaterdag 2 Mei a.s., een marsch concert geven op het ijsclubterrein. NEDERIIEMERT. Donderdagavond hield de af- deeling Nederhemert van de Gelder- malsensche Eiermijn haar jaarverga dering in het café de Maasstroom alhier. De Voorzitter opende de vergade ring en heette alle aanwezigen wel kom. Hierna werd door den secretaris de notulen voorgelezen, welke on veranderd werden goedgekeurd, waar na door den penningmeester verslag werd uitgebracht over het afgeloo- pen boekjaar, hetwelk eveneens zon der op- af aanmerkingen werd goed gekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek', dat vorig jaar het ledental 27 bedroeg en het ledental nu nog slechts 18 bedraagt en dat over het afgeloopen jaar aan de Geld. Eiermijn ter veiling waren aange voerd 83.977 eieren voor een gemid delde opbrengst van f2.348 per 100 stuikte. Na nog eenige besprekingen sloot de Voorzitter de vergadering. De Muziekvereenigjng Con cordia" alhier, o.l.v. den heer Roza uit Wijk', hoopt op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het Muziekcon cours te Garderen, alwaar zij uit zal komen in de 4e af deeling. Het be stuur van „Concordia" heeft beslo ten de muziekliefhebbers, tegen ver goeding der kosten en indien er vol doende deelname is, deze reis te la ten meemaken. Ook de Gem. Zang vereeniging „De Vervulde Wensch" alhier, o.l.v. den heer Runge uit Zaltbommel, heeft ingeschreven op het concours te Amersfoort te hou den op 2e Pinksterdag, waar zij uit zal komen in de 3de afdeeling. De gene die deze reis mee willen maken zullen, tegen vergoeding der reiskos ten, hiertoe in gelegenheid gesteld worden. Wij: zijn er van overtuigd, dat de leden der Muziek- en Zangver eeniging hun best zullen doen, ten einde een zoo mooi mogelijk resul taat te* khnnen bereiken. SPRANG. De in deze gemeente gehou den collecte ten behoeve der werk kampen „Jong Holland snakt naar werk" heeft f 178.opgebracht. In het plaatselijk comité van uitvoering: voor de op 9 Mei a.s. te houden nationalen reclasseeringsdag hebben voor Sprang-Capelle zitting genomen de heer en Ds. J. C. Hagen, Voorzitter, D. Drost, secretaris en J. v. d. Heuvel. Op genoemden datum zal een collecte langs de huizen ge houden worden. Vanwege de Chr. Oranjever. „Het Drievoudig Snoer" zal op a.s. Donderdagavond (Julianadag) in de zal van den Chr. Volksbond, één voor iedereen toegankelijke vergadering gehouden worden. De heer v. d. Ham Chr. Onderwijzer alhier, zal een cau serie over het leven der Prinses hou den. Ook zullen enkele spelen, o.a. het lintenspel door een 8-tal dames worden opgevoérd. Zaterdagavond 7 uur, zal door de muziekvereeniging, op de kiosk, haar eerste zomerconcert gegeven worden. Op de laatst gehouden ver gadering van de Ned. Herv. Jon- gelingsvereeniging werd als bestuurs lid gekozen H. den Boer, welke even eens gekozen werd als bestuurslid van den ring „Altena" van H. J. V. Als zijn secundant werd gekozen E. Vos. wijk: Het ongeveer driejarig doch tertje van W. v. d. M. alhier, wist op het oogenblik dat de moeder iets op de kachel zette, de koffiepot, die juist van deze kachel op tafel was gezet te bemachtigen, en een slok haast kokende koffie te drinken. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk. Menschelijke hulp mocht echter niet baten. Na een paar dagen van vreeselijk lijden is de kleine bezweken. Men kan de ra deloosheid der ouders beseffen. Met verwijzing naar de advertentie van heden, deelt het bestuur der zang- vereen. „Con A more" aan belanghebben den mede, dat de openingsavond van het concours, in verband met de luchtbe schermingsoefeDingen, is bepaald op WOENSDAG .0 MEI as. WOUDRICHEM. In de afgeloopen week werden aan de vischmarkt alhier 16 winter- zalmeti aangevoerd, waarvoor f 0.90 tot fi.io per pond werd besteed. Betaald werd voor dikke aal 38 tot 40 cent; reepenaal 23 tot 25 cent; grondel 13 tot 15 cent en voor spie ring 4 tot 5 cent, alles per pond. In de plaats van den heer Ver hoeven, die naar Hardinxveld is over geplaatst, is als ambtenaar ten Post kantore alhier benoemd de heer Dub beldam te Gorinchem. In verband met de ziekte van Mej. Kenniphaas is Mej. M. C. Ha verman alhier weder tijdelijk werk zaam gesteld als onderwijzeres aan de Chr. Bewaarschool alhier. Tot het gemeenschappelijk Bouw- en Woningtoezicht voor de verschillende gemeenten in het land van Heusden en Altena zijn toegetre den de gemeenten Woudrichem, Alm- kerk, Dussen, Eethen, Veen, Andel, Giessen en Rijswijk. Woudrichem's Fanfarecorps al hier is voornemens ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.FI. Prin ses Juliana op de muziektent Don derdagavond a.s. een concert te ge ven, terwijl de muziekvereen. „Kunst en Vriendschap" alhier dien avond een muzikale rondwandeling door de gemeente zal maken. WERKENDAM. Tijdens de voetbalwedstrijd Koz. Boys en Nova alhier, op het terrein aan de Koz. stoep, had de voetballer H. Pruissen het ongeluk tijdens de wedstrijd zijn been te bre ken. Door Dr. Bresler werd de eerste hulp verleend, waarna Dr. Schols de verdere geneeskundige behandeling heeft ter hand genomen. De rijswerker D. v. O. aihier, beknelde op een zolderbak op het werk te Hedel zijn linkerhand. Hierbij werd de linkerduim ernstig bena deeld, zoodat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. Vrijdagavond werd in de Nuts- zaal alhier een openbare vergadering gehouden, waar als spr. optrad, de heer A. A. Mussert, algemeen leider der N.S.B. Door den Kringleider, de heer Bakker uit Gorinchem, wetd de ze vergadering, waar ongeveer 350 personen aanwezig waren, geopend, terwijl onder het „houzee-geroep" de spreker intusschen op het podium verscheen. (Spreker heeft in onze gemeente zijn eerste jeugdjaren door gebracht). Deze begon met den tegenwoordi- gen toestand te schetsen waarin hij vooral uit liet komen, z.i., de lam lendigheid die er heerscht onderons volk. Dit moet en kan anders wor den als alle personen doen, zooals het een N.S.B.-er betaamt. Daarna verklaarde hij de beginse len der Nat. Soc. Beweging. Plierna werd een half uur gepauzeerd waar in de aanwezigen gelegenheid kregen om schriftelijke vragen te stellen en door enkele dames brochures te koop werden aangeboden. Na de pauze werden door Mussert de vragen behandeld. Na het zingen van het 6e en ie couplet van het „Wilhelmus" werd deze druk be zochte vergadering te ongeveer 11 uur gesloten. De heer J. v. Herp, Hoofd der Rehoboth-School, werd gekozen als bestuurslid der Gew. Organisatie „Zuid-Holland" van Patrimonium. De heer Ant. v. Drunen, lijst- opvolger van den heer Jac. G. van Oord, heeft voor zijn benoeming als lid van den Raad dezer gemeente bedankt. De lijstopvolger der A. R. partij is thans de heer J. Nagelkerke. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente werd besloten om voortaan elke 14 dagen (voorheen 3 weken) in den Biesbosch (Openb. lagere School) een Godsdienstoefe ning te houden. GORINCHEM, 27 April. Veemarkt. Aange/oerd239 runderen, 4 kalveren,, 9 varkens, 61 overloopers, 608 biggen, 22 schapen en lammeren. Prijzen per stuk Zware kalfkoeien f 150.tot 190. Melkkoeien 120.— 140.— Kallvaarzen 110.— 150 Guiste vaarzen 70.— 115 Guiste koeien 70.— 120 Stieren 70. - 125.— Pinken 60.— 80.— Nuchtere Fokkalveren 8.— 12.— Idem voor export 2.— 5.— Drachtige varkens 50.— 80.— Natte zeugen 30.— 50.— Overloopers 12 >5 22. Biggen 10 15.— Oude schapen met 1 lam 15.— 20.— Idem met 2 lammeren 20.— 25.— GORINCHEM, 27 Apr. Boteren Eieren. Prijzen per 100 stuks: Kippeneieren f 2.302.75. Eendeneieren f 2.45—2.65.. Ganzeneieren f 5.00. Op de weekmarkt golden de eieren f 2 50 a f 3 00 per 100 stuks. Goêboter f 1.70; margarine f 1.10» beide per K.G. GORINCHEM, 27 April. Pluimveemarkt. Prijzen per stuk Oude kippen f 0.70— f 0.90 oude hanen f 0.700.90 jonge- hanen t O.20-0 40; jonge hennen 1 1.001.25; eenden f 0.40—0.60; konijnen t 1 251.35 export-konijnen f 0.70-0 90; duiven f 0.10—0.15. ROTTERDAM, 27 April. Aanvoer683 vette runderen, 259> vette kalveren, 232 schapen en lammeren,. 679 varkens, nuchtere kalveren. Prijzen per K.G. Vette koeien 51 43 3035 Vette ossen 45 41 3035 Vette kalveren 85 70 4550 Varkens (levend gewicht) 32 31 30 Lammeren 39 34 29 Prijzen per stuk: Schapen 20 16 12 Lammeren 18 15 10 FIETSER HIELD ZICH AAN VRACHTAUTO VAST. Bii verkeerde manoeuvre kwam de knaap onder een achterwiel terecht. Op slag gedood. Te Finsterwolde heeft een droevig ongeluk plaats gevonden. De 12-jari- ge H. Hollander pakte, terwijl hij' op zijn fiets reed, een hem inhalenden vrachtauto vast. Bij de boerderij van den heer Waalk'ens moest de vracht auto twee aldaar stilstaande auto's passeeren. Blijkbaar heeft de jongen dit te laat bemerkt, want hij raakte een der stilstaande auto's en kwam vervolgens onder de achterwielen van de vrachtauto terecht, welk'e hem over het hoofd ging. De jongen was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. Uitslag van 616 kiesdistricten bekend; 433 herstemmingen noodiig. Het Fransche ministerie van binnen- landsche zaken deelt het volgende mede: Van de 618 kiesdistricten is thans van 616 de uitslag bekend; 183 defini tieve uitslagen zijn gevallen, terwijl 433 herstemmingen noodig zijn. De stand van de uitslagen is thans: Communisten 6 zetels behouden, 3 gewonnen, 0 verloren; Socialisten sfio 21 zetels behouden, 2 gew., 6 verl.; Republikeinsch soc. 4 zetels behouden; 1 gew., 0 verl.; Onafh. socialisten 1' zetel behouden, 0 gew., 3 verl.; Rad'. Socialisten 23 zetels behouden, 2 gew., 7 verl.; Onafh. Radicalen 11 zetels; be houden, 2 gew1., 3 verl.; Links republi keinen 33 zetels behouden, 5 gew'., 5 verl.; Volksdemocraten 12 zetels be houden, 0 gew:., 2 verl; Republikeinen urd 40 zetels behouden, 11 gew., 2 verl.; Conservatieven 4 zetels behou den, 2 gew., 0 verl. De resultaten van Ajaccip en Sar- tene ontbreken nog. o INVALIDE ARBEIDER WINT 5 MILLIOEN FRANK. Bij de trekking van de obligatie- leening der Verwoeste Gewesten 1933I is de hoofdprijs van 5 millioen frank ten deel gevallen aan den 50-jarigen invaliden arbeider J. Lacroix te Sur- les-Bois in de provincie Luik. De man had een maand geleden zijn ko- lenzaakje overgedaan aan zijn schoon zoon. VEEN. Over dfe maand 'Maart 1936. Geboren: Wiillemina Pieternella, d„ v. P. W. Treffers en M! C. v. Duist; Cornelia, d. v. P. <d'en Dekker en J, Biesheuvel; Huibert, z. v. O. L. van Held'en en A. den Dekker. Overleden: Lena Vos, 2 j. 9} 99 99 9 19 99 >1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4