Buitenland. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. NIEUWE MOORDEN IN SPANJE. Te Barcelona zijn de vroegere chef van politie, Miguel Badia, en zijn broer José op straat door onbekend gebleven extremisten doodgeschoten. Deze moord treeft in Catalaansche kringen veel op zien gebaard; men gelooft hier met een daad van wraak te doen te hebben. Sedert zes dagen heeft men niets sneer vernomen van den piloot Besso- nof, die een vlucht maakt van Irkoetsk naar Ceremokovo. Men vreest, dat het toestel tijdens een sneeuwstorm is ver ongelukt. In de laatste week zijn in België tal van valsche bankbriefjes van 50 frank §h beslag genomen. Vooral op de ver schillende groote postkantoren werden ze in, ontvangst genomen. De valsche fcnsleffjes zijn bijna niet te onderscheiden van de echte en moeten door bekwame technici vervaardigd zijn. Een uitge breid onderzoek is over het geheele land begonnen. Te Merslina zijn zeventien menschen, die de wacht hielden bij een doode, •door den inzakkenden vloer gevallen. Eenlgen hunner werden gedood', de overigen gewond. De stad 'Mendoza is geteisterd door yeen. hevigen cycloon; vele personen zijn gediood of gewond, aanzienlijke scha de is aangericht. tlOOig. In de Andes sneeuwt het hard. r Loon naar praestatie? „De Morgen" herinnert er aan, dat au en dan zware hoornen worden op gezet over de kwestie „loon naar be hoefte of naar praestatie" en wjjst ter dan op, hoe door speculatie vaak tenorme goudsonunen worden verdiend. Het laatste voorbeeld van. zulke reus achtige beurswinst biedt de vermeer- •diering van het familie-vermogen van den. thesaurier-secretaris der' Vereen. Staten, Mellon, met 300 millioen dollar In vijf maanden, d.i. in doorsnee da gelijks met meer dan 2 millioen! Pas daar nu eens de maatstaven van pres tatie en. behoefte op toe! Ook daar waar tenminste nog wer kelijk iets gepresteerd wordt, zijn de belooningen niet zelden buiten alle ma- ben hoog. Neem n;u maar eens het moderne filmwezen. Aan de „stars" worden fabelachtige honoraria uitbe taald, welke zelfs het voldoen van de meest krankzinnige „behoeften" over treffen en zeker niet in overeenstem ming1 zijn met de diensten, jegens de samenleving verricht. Pas geleden werd nog bekend, dat de „hartedief van heel de wereld", Shirley Temple, door een nieuw con tract van zeven jaar aan de Twentieth Century Fox is verbonden. Ieder jaar moet ze de hoofdrol ver vullen in vier films en voor iedere film krijgt ze een bedrag, dat bijna gelijk staat met honderd duizend gulden. Haar moeder krijgt bovendien nog 8503 gul den per film. Op zichzelf zijn er zeer ernstige be denkingen te opperen tegen de ex ploitatie van zoo'n kind' (dat pas zeven Jaar oud geworden is) maar het staat toch in ieder geval vast, dat hier geen sprake is van rechtvaardige loonvor ming. Het is hier gewoon een kwes tie van verkoopwaarde der glimlachjes ten danspasjes van dlit „schattige" kind'. Als men daarnaast ziet, hoe de wer kelijke weldoeners dér menschheid', hoe groote vorschers en geleerden, kunste naars en uitvinders vaak afgescheept werden met belooningen, die den hon ger nauwelijks uit het huis konden lbouden, als men denkt aan de stille krachten in gezin en maatschappij, hun «lagen vullend met harden arbeid, die Snoeten tobben om het levensonder houd ten minste bij elkaar te krijgen, tian vraagt men zich toch af, of de wereld Met op haar kop staat. HEUSDEN. De heer P. J. Bruijsten, ambte naar ter secretarie alhier, slaagde voor het schriftelijk gedeelte van het exa men Gemeente-Administratie. Nabij de Wijksche Poort is een begin gemaakt met de afgraving van een gedeelte van den wal. Met deze afgraving wordt een mooie verkeers- verbetering tot stand gebracht. Naar we vernemen hoopt de Kon. Erk. Scherpschuttersgilde „St. Bla- sius" alhier tijdens de a.s. kermis op 23 Mei a.s. haar jaarlijksche schutters- dag te houden. AALBURG. BENEDEN LANGSTRAAT. Naar vette varkens is geregelde vraag aan. den prijs van 32 a 33 centen per K.G. levend gewicht. Jonge big gen worden verhandeld van f 10 tot f 14 stuk. CAPELLE. DUSSEN. SPRANG. iVEEN. economisch gebied zal behouden, al beteeként de benoeming van Goering natuurlijk' een groot verlies van pres tige voor den burgerlijken minister. En of hij daarmede op den duur te vreden zal zijn, is een andere vraag. (Nadruk Verboden). Te Madrid is een bakker doodge schoten. o j SOVJET-PILOOT VERMIST. o VALSCHE BANKBILJETTEN. o NOODLOTTIGE DOODENWACHT. o MENDOZA GETEISTERD DOOR EEN ORKAAN 1 De cycloon werd gevolgd door stort regens en overstroomingen, waardoor nog meer huizen werden verwoest; lief water staat in de stad een meter DE WERELD OP HAAR KOP. KNAAPJE ONDER DEN TREIN. Bij Sloterdijk is een 9-jarig zoon tje van een spoorwegbeambte, die omstreeks 7 uur buiten speelde met een bal, door den naderenden inter nationalen trein overreden. De machinist, die het ongeluk zag gebeuren, heeft onmiddellijk gestopt. De kleine kon echter niet meer ge red worden en is kort daarop over leden. o UIT EEN RAAM GEVALLEN. Een dochtertje van den heer W., viel op het Oranjeboomplein alhier uit een raam der eerste etage. Het meisje kwam op een platdak terecht, doch viel daarna daarvan af op den grond. Het kind bekwam een hersen schudding. o VECHTPARTIJ. Aan den Krommen Zandweg te Rotterdam heeft tusschen twee man nen een geduchte kloppartij plaats gehad, waarbij de slagen van de een zoo hard zijn aangekomen, dat de ander in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. De mishandelde, de 42-jarige J. v. Mierlo, bleek een her senschudding te hebben opgeloopen. De dader H., die hem met een ijze ren stang bewerkt had, is gearre steerd. VERLAGING VAN DEN MELK- STEUN. Naar het Hbl. verneemt, is het waarschijnlijk, dat de melksteunver- laging, welke met ingang van den weidetijd zai worden ingevoerd, be dragen o. 11 ct. per kg melk van 3.20 pCt. vetgehalte; de steun zal dan dus worden 2.45 cent in plaats van 2.54 cent, een verlaging dus met 4.3 pCt. o VERDRONKEN. Het vierjarig dochtertje van den heer Olde te Stolwijksluis, gemeente Haastdrecht is in een sloot achter de ouderlijke woning verdronken. o De 21 -jarige metaalbewerker J. G. Busser, die bezig was met roestkrab- ben op de hoofdspanning van de Waalbrug te Nijmegen, is uitgegle den en van zeer groote hoogte neer gestort op het betonnen wegdek. De man was op slag dood. o KWAKZALVER UITGEWEZEN. Een te Enschedé wonende Duit- sche kwakzalver P. E., is volgens „Het Volk" een dezer dagen met zijn gezin naar Duitschland uitgeleid. Hem is het verblijf in de bewakings gebieden ontzegd, zoodat hij bij even tueel overschrijden der grens onmid dellijk in arrest genomen zal worden. o BELANGRIJKE ARRESTATIE. In Augustus van het vorige jaar werd in de Monnikenstraat te Am sterdam ingebroken. Van een bejaard echtpaar dat daar woonde, werden behalve gouden en zilveren voorwer pen een bedrag van f 5400 gestolen. Deze inbraak werd gepleegd door twee mannen. Een van hen werd reeds vroeger gearresteerd en zit thans in het huis van bewaring. De recherche van het bureau Warmoes straat heeft nog de hand weten te leggen op den tweeden dader, een man van 40 jaar, die reeds meerma len met de justitie in aanraking is geweest. o ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Op den weg tusschen Utrecht en Harmeien bij „de Meeren" heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den motorrijder B. P. uit Woerden het leven kostte, terwijl zijn verloof de, die op de duo was gezeten, een ernstige wonde aan de kaak bekwam. Op bovengenoemde plaats stond een vrachtauto te repareeren, en is vermoedelijk niet door den motor rijder opgemerkt. Met volle vaart is hij tegen de auto gebotst, met het noodlottige gevolg. o ERNSTIGE MISHANDELING. De Gebr. L. te St. Oedenrode kre gen oneenigheid met M. V. Ze raak ten aan het vechten, waarbij M. V. zoo werd toegetakeld dat nog den- zelfden avond doktershulp moest wor den ingeroepen, waarbij de genees heer de mishandeling zoo ernstig achtte, 'dat de getroffene niet mocht worden vervoerd. Het betrof hier zeer waarschijnlijk een geval van minnenijd. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. o SMOKKELEN VAN RADIO'S. Op den weg van Putte naar Hoo- gerheide werd door de politie aan gehouden zekere J., die per auto een vijftal nieuwe radiotoestellen ver voerde, welke frauduleus in ons land waren ingevoerd. De vervoerder kreeg proces-verbaal en leen hooge boete, welke onmiddellijk moest be taald worden wegens ontduiking der invoerrechten. HET NAT. CRISIS-COMITE. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede: Woensdag is de laatste ver gadering van het werkcomité gehou den. Het dagelijksch bestuur is thans belast met de liquidatie van de stich ting, waarna rekening en verantwoor ding zal moeten worden afgelegd aan het algemeene comité, welks goed keuring ter décharge van het bestuur wordt gevorderd. Ingevolge art. 7. der stichtingsakte zal t.z.t. het saldo der rekening, het welk uit den aard der zaak gering zal zijn, aan den minister van bin- nenlandsche zaken worden overge dragen, opdat deze daaraan een be stemming geve, zooveel mogelijk be antwoordend aan het doel der stich ting. o NED. STUDENT VEROORDEELD IN DUITSCHLAND. Een Nederlandsch student is door de bijzondere rechtbank te Dortmund veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf wegens „het verspreiden van leugenachtige berichten." De beklaagde had verteld, dat een katholieke jongen van zestien jaar in Hoerde (Westfalen) door de Ge stapo met revolverschoten was ge dood. De katholieke priester, die naar het zeggen van den student, hem de desbetreffende inlichting had gegeven, is tot tien maanden gevan genisstraf veroordeeld. o BRAND MET EEN LUCHTJE. Maandagnacht even na twaalven werd brand gealarmeerd bij de café- houdster Weduwe van Soest ,te Rog- gel. De Rijks- en Gemeenteveldwachter waren spoedig ter plaatse en slaagden er in het vuur met eenige emmers water te blusschen. Het bleek1 echter dat men hier te doen had met een brand met een luchtje. jOp niet minder dan 5 plaat sen was de brand ontstaan, terwijl in het nog smeulende bed een doosje met lucifers lag. Ook' bleek' dat de weduwe en haar zoon reeds' een aantal met goederen van waarde gevulde koffers en kisten in den tuin hadden staan. Dinsdag was het Parket pit Roer mond ter plaatse tot het instellen van een onderzoek1. De vrouw werd aan een uitvoerig verhoor onderwor pen en is trots hare ontk'entenis naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. Haar 20-jarige zoon werd Dinsdag avond eveneens aangehouden en voor verder onderzoek te Roggel in hech tenis gesteld. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den weg van Heerlen naar Val- kénburg, in de bebouwde kom van de gemeente Klimmen is een ernstig au to-ongeluk' voorgevallen. Een vracht auto, die uit de richting Valkenburg k'wam, die uit de richting Valken burg kwam, geraakte er in botsing met een uit de richting Heerlen ko mende personenauto, vermoedelijk door te groote snelheid van de laat ste. De personenauto werd totaal ver nield. De naast den chauffeur zit tende heer Bazelmans uit Zeelst (N.B.) directeur van de Due George- sigarenfabriékén en vader van negen kinderen, werd levensgevaarlijk ge wond en werd ter plaatse van de laat ste H.H. Sacramenten voorzien. In bewusteloozen toestand is hij daar op naar het hospitaal te Heerlen over gebracht. De bestuurders van beide auto's bekwamen geen letsel. De marecliaussée stelt een nader onderzoek' naar de oorzaak' van het ongeluk in. o BRAND IN EEN TIMMERFABRIEK. Dinsdag ontstond omstreeks zes uur brand in het timmerfabriek'je van den heer R. Blommers aan de St. Mqrtinusstraat te Eindhoven. Het vuur, dat in het aanwezige hout zeer snel om zich heen greep, werd aller eerst met een huisslang bestreden door personeel van de firma de Gruij- ter, wat natuurlijk niets uithaalde. Spoedig was evenwel de brandweer aanwezig, die onder leiding van den commandant imr. A. Fens, de vlam men met drie stralen aantastte. Men mocht er in slagen de omringende huizen "het pand ligt bijna géheel ingebouwd tegen den Vonkenre gen te beschermen. Het timmerfa briekje, waarin zeven man werkzaam waren, is totaal leeggebrand. De po litie moest in Laagstraat, waar het publiek1 zeer talrijk opdrong, en in de ,St. Martinusstraat een strenge af zetting handhaven. Het verkeer werd korten tijd omgelegd. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak1 is onbekend. Gevonden: Een sleutel. Terug te bekomen aan de Marechausséeka- zerne alMer. Op Zaterdag 2 Mei zal, even als andere jaren, de Emmabloem-col- lecte langs de huizen worden gehou den. Dit jaar heeft deze collecte plaats in samenwerking tusschen het Groene en het Wit-Gele Kruis. De opbrengst dezer collecte komt geheel ten goede aan de verpleging van on- en minvermogende tuberculoselijders in de gemeente Heusden. Dinsdag, 5 Mei, hoopt des avonds om 7 uur, Ds. R. Kok uit Veenendaal voor de Geref. Gemeente alhier op te treden. Vrijdag, 8 Mei, hoopt de be roepen Predikant Ds. D. Th. Keek uit Staphorst een bezoek te bren gen aan Aalburg en Heesbeen. Des avonds om zeven uur hoopt Z.Eerw. te Aalburg een predikbeurt te ver vullen. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Andr. Vos, is opgedragen aan de heeren Li van Wijk (metselwerk! en A. A. van Bergeijlk' (timmerwerk1), beiden alhier. De heer A. A. Michael heeft bedankt als lid van den raad van Toezicht der Coöp. Boerenleenbank alhier. Tot onderwijzeres aan een der O. ,L. scholen te Krimpen a. d. IJsel is benoemd Mej. M- Rij'sterborg, on derwijzeres op wachtgeld en tijdelijk werkzaam aan de O. Li. School in de Kom. Deze benoeming is door haar aangenomen. In de vacature, ontstaan door liet overlijden van den heer W. B. Rij ken, is; tot voorzitter van het water schap „De Oostensche en Westen sche Buitendellen" benoemd de heer J. Pluijsman. Tot lid van het Dage- iijksch Bestuur van dit waterschap werd herkozen de heer Adr. van Alp hen en gekozen de heer Ri. Middel koop, terwijl tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de vergadering van het waterschap „Het Zuider Afwateringskanaal" be noemd werden de heeren J. Huij's- man en R. Middelkoop. De vergadering van stemge rechtigde ingelanden van de water schappen „De Groote Oude Straat," „Binnen de Oude Straat," „Ten Wes ten van de Vrij'hoevensche Vaart" en „Ten Westen van den Nieuwendij'k met de Aanwassen" zal plaats heb ben op Donderdag 7 {Miei a.sL, des na middags 2 uur in het Stationskoffie huis van den heer L. F. van Dongen. Aan de orde komt o.m. de vast stelling der rekeningen over het dienstjaar 1 Juli 193430 Juni 1935 en der begrootingen voor het dienst jaar 1 Juli 193630 Juni 1937, als mede eenige verkiezingen, benevens een voorstel van Ged. Staten dezer provincie tot vereeniging der water schappen „De Groote Oude Straat" en „Binnen de Oude Straat" en tot vereeniging der waterschappen „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart" en „Ten Westen van den Nieuwen- dijk1" met de „Aanwassen" met toe voeging van Afd. „De Gostensche Buitendellen" van het waterschap „De Oostensche en Westensche Bui tendellen" en van de Afd. „De Waardjes" van het waterschap „Ten Westen der Capelsche Vaart en het Veer pad," alsmede om de afd. „De Aanwassen" en „Ten Zuid-Oosten van den Meeuwenschen Gantel" van het waterschap „Ten Westen van den Nieuwendij'k met de Aanwassen" in te deelen bij een ander waterschap. Ten slotte zal door Ir. Krüger en Ir. Swart een inleiding worden ge houden over ruilverkaveling in het waterschap „Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aanwassen." Onder voorzitterschap van den heer J. Huijsman werd j.l. Dinsdag namiddag in het Stationskoffiehuis huis van den heer U. F. van Dongen de vergadering gehouden van stemge rechtigde ingelanden van het water schap „Ten Westen van de Capel sche Vaart en het Veerpad." Na mededeeling van het proces verbaal van 'klasopneming bij den pen ningmeester en ingekomen stukken volgde de vaststellingen der rekenin gen over het dienstjaar 1 Juli 1934 30 Juni 1935. Die voor de Afd. „Het Voorland" werd vastgesteld in ont vangsten op f 1053,78 en in uitgaven op f 502.31, batig slot f 551.47; voor de Afd. „De Aanwassen" in ontvangsten op f 703,28 en in uitgaven op f319,12, batig slot f384,16 en voor 'de Afd. „De Waardjes" in ontvangsten op f 176,67 en in uitgaven op f 40,35, ba tig saldo f 136,32. De begrooting -voor het dienstjaar: 1 Juli 193630 Juni 1937 werd voor de Afd. „Het Voorland" aan inkom sten en uitgaven vastgesteld op f924,22, voor de Afd. „De Aanwas sen" op f 628,45 en voor de Afd. „De Waardjes" op f 194,47. waarbij het be- -oapje azap jooa uaSu[suio rap öuip lingen resp. geraamd is op f3, f4 en f 5 per h.a. Bij de verkiezing van een voor zitter, wegens periodieke aftreding van den heer J. Huijsman, werd de ze herkozen. Tot slot maakte het voorstel van Ged. Staten dezer provincie tot reor ganisatie van het waterschap, waarbij de afd. „Het Voorland," de afd. „De Westensche buitendellen" van het waterschap „De Oostensche en Wes; tensche buitendellen en de afd. „Over Vrouwkensvaart" van het wa terschap „Klein Waspik1" tot één wa terschap worden vereenigd en de afd. „De Waardjes" en „De Aanwassen" bij een ander waterschap in te deelen, een punt van bespreking uit. Nabij de Keizerveersche brug te Dussen hadden crisis-ambtenaren zich verdekt opgesteld, daar een auto ge laden met smokkelwaar werd ver wacht uit de richting Breda. Inderdaad arriveerde de gesigna leerde auto, doch wist in ide rich ting Gorcum te ontkomen. Even later kwam bedoelde wagen evenwel weer terug en reed met groote snelheid wederom in de rich ting Breda. De achtervolging werd ingezeten men slaagde erin de auto te Raams- donksveer te achterhalen. Deze bleek evenwel niets te bevatten! De ambtenaren vonden dit ver dacht en keerden terug. Zij stelden een onderzoek in, in de omgeving tot waar de auto ongeveer gereden kon hebben. Inderdaad vonden zij op 't erf van den heer A. L„ Idie een eind verder in de richting Gorinchem woont, een tweetal koffers met Bel gische margarine en 6500 boekjes ge smokkeld sigarettenpapier. De heer L. werd gearresteerd en te Raamsdonksveer in voorloopig arrest gesteld, ondanks 't protest van den heer L., die volhield van dit alles niets af te weten. De beer L. wist het volgende mede te deelen: Ongeveer tegen sluitings tijd arriveerden een 2-tal personen; die eenige consumptie gebruikten in zijn café. Even later voegden zich nog een tweetal bij hen, waarna ze gezamenlijk in de richting Breda vertrokken. Het blijkt nu, dat bedoelde per sonen kans hebben gezien de smok kelwaar van de auto te laden en daarna met een ledigen wagen zijn teruggekeerd. T>en volgenden dag is de heer A- L. wederom in vrijheid gesteld. De smokkelwaar, welke geen onbelang rijke partij was, werd in beslag geno men. Vermoedelijk is de opzet, de ge smokkelde goederen op een andere wagen te laden, mislukt, waardoor de heerschappen den heer A. L. er bijna de dupe van zouden hebben gemaakt. Door den 'k'erk'eraad der HerV. Kerk alhier, is toezegging van een beroep uitgebracht op candidaat Hooij'kaas te Wassenaar. A.s. Maandagavond hoopt de Chrf Best.bond in vergadering bijeen te komen. De agenda bevat naast be handeling ingekomen stukken en be spreking agenda voor de te Dordt te houden 'districtsvergadering. Benoe ming afgevaardigde. Het alhier gevormde comité van aanbeveling voor den Nat. Re- classeeringsdag bestaat uit de nav. heeren: A. Smit, Burgemeester; R. Middelkoop en G. J. v. Willigenburg, weth.; Ds. W. Bousema en Ds. P. Keizer, pred. resp. bij de N. H. Gem. te Sprang en bij de Ger. Kerk te Vr ij h.-Cape lie; Drs. H. Winkelman en Drs. A. Roos; E. Colet; A. Dees; M. Juursema; M. C. Rijken, Hoofd der School; A. Addink; Jac. van Drongelen, H. Kerst en J. Oerle- mans. Zaterdagavond zal door de Mu- ziekvereeniging alhier, op de kiosk een concert gegeven Worden, in ver band met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Op haar laatstgehouden ver gadering van de Herv. J. V. alhier, werd tot bestuurslid gekozen H.den Boer, welke eveneens tot bestuurslid van den ring Altena van N. Herv. J. V. gekozen werd. Als zijn secun dus werd gekozen L. Vos. Donderdagmorgen had het 3- jarig dochtertje van G. Timmermans bet ongeluk van den zolder te val len, waarbij het zoodanig terecht kwam, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2