m Vrouwenhanden PUR0L BOUWEN Houdt U van een ouderwetsch pijpje tabak JE TABAK!!! TWEEDE BLAD 81 BP H 5 Hf H ÉH Dan is Ravenswaay's tabak Een partij schaak. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 80.5638 ïriidaQ 1 DAMRUBRIEK- ÜP Pil HP wZZ/. PU PP HP ÉH u HP m iü PU m pp PU jjj HP m iü PU K§ PP VOOR HET PUBLIEK, DAT NU NOODIG HEEFT!! cent per Meter. Verder alle mogelijke soorten Slang- en Sproeibenoodigdheden. Alléén in den Ijzerhandel Tel. Int, 840 GOR1NCHEM. DE KWALITEITSTABAK SINDS 1760! OVERAL VERKRIJGBAAR FEUILLETON. Binnenlandsch weekoverzicht. INGEZONDEN. BEHOORENDE BIJ HET Correspond.-adres: A. DE GRAAG, Ridderstraat O 92, Heusden. Op de wereldtentoonstelling te Ant werpen in 1930 gehouden, waren we in de gelegenheid enkele parteijn te spelen met een neger-dammer. In een dezer partijen wist de Senegalees met zwart onderstaande stand te bereiken. W/O/. mm mm mm. mm wm m Ws mm mm. mm mm jggg mi wm wm. mm mm m veer dit tounooi Voortgezet voor de le klasse. De uitslag van deze 4e ron de was: C. de Joode—J. C. Schot 2—0. Joh. PellekaanC. Bax 20. A. de GraagJ. Lankhaar 20. De stand van deze voorlaatste ron de is: gesp. gew. rem. verl. p. A. de Graag 4 4 0 0 8 J. Lankhaar 4 3 0 1 6 Joh. Pellekaan 4 2 115 C. de Joode 4 12 14 C. Bax 4 0 13 1 J. C. Schott 4 0 0 4 0 Maandag 4 Mei te Heusden de laat ste ronde met de partijen: Joh. Pel lekaanA. de Graag, C. BaxJ. C. Schott en C. de JoodeJ. Lankhaar. sta 46 47 48 49 50 Stand in cijfers: Zwart 1 schijf op: 41. Wit 2 schijven op: 19 en 33. Deze positie is voor zwart gewonnen, doch door een foutieve voortzetting van den zwarten dammer werd het nog remise. Gespeeld werd: Wit: Zwart: 41—47 33—28 47—41 28—23 41—46 23—18 46x14 18—12 Rémise! Gewonnen had kunnen worden door: Wit: Zwart: 41—47 33—28 47—36!! Op wit 1914 volgt nu 3641 met de winst. Op wit 2823 volgt 369 eveneens met de winst. DAMNIEUWS. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HEUSDEN EN ALTENA EN LANGSTRAAT. Vorige week werd te Raamsdonks- Het collectief arbeidscontract in de schoenindustrie in den knel! Koninklijk bezoek aan het eiland Goeree en Overflak1- keeeen enthousiaste bevolking. Op 4 Juni a.s. wordt het ge denkteeken van wijlen Koningin- Moeder te Den Haag onthuld. Bezoek' van 400 Belgische schoolkinderen aan ons land. Eenige dagen geleden is door de Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten het collectief arbeidscon tract in de schoenindustrie opgezegd. Evenwel is de opzegging nog geen feit, want de schoenfabrikanten heb ben zich bereid verklaard het con tract te prolongeeren, indien de ar beidersorganisaties slechts willen toe stemmen in enkele voorwaarden, door de Federatie gesteld. Van onderne mersstandpunt wijst men er op, dat bij' werkelijke opheffing van het col lectief arbeidscontract de vakveree- nigingen ten zeerste bij hun actie zouden worden bemoeilijkt. Hierme de rekening houdend, hebben de on dernemers dus een wijzigings-pro- gramma opgesteld, waardoor het con tract verlengd zou kunnen worden. Over verschillende voorwaarden zullen de arbeidersorganisaties het met de Federatie wel eens kunnen worden, maar anderzijds zijn de voor waarden zoodanig, dat geen enkele arbeidersorganisatie deze zal willen aannemen. Vooral inzake het kern vraagstuk zal de Federatie op een onverzettelijke- houding van de ver schillende vakbonden stuiten. Hoe zwaar de voorwaarden van de Federatie van Ned. Schoenfabrikan ten zijn, blijkt wel uit het feit, dat een vergadering van de bij de R. K. fabrieksarbeidersbond aangesloten le den het voorstel van de Federatie „onaannemelijk" heeft genoemd. Bin nenkort zal dus het collectief ar beidscontract in de Schoenindustrie dus wel tot het verleden behooren! Vrijdagavond arriveerde de Konin gin en Prinses Juliana met klein ge volg aan de Koningin Wilhelmina- haven te Vlaardingen, teneinde zich aan boord te begeven van de krui ser Nautiluo, welke het Gezelschap naar de Zuid-Hollandsche eilanden zou brengen. Doel van het bezoek was het eiland Goeree en Overflak- kee, maar in het bijzonder een bezoek aan het ziekenhuis te Derksland, dat in 1934 gesticht is uit een legaat van één millioen gulden. Alhoewel te Vlaardingen geen ruchtbaarheid aan het bezoek was ge geven, was er toch iets uitgelekt, met het gevolg, dat zich in het be gin van den avond duizenden per sonen aan de kade hadden opgesteld, om Koningin en Prinses hartelijk toe te juichen. Na overgestapt te zijn op een stoombarkas van de Marine, welke voor deze gelegenheid uit Hel- /evoetsluis was overgekomen, land de het Gezelschap te Middelharnis, alwaar het ontvangen werd door den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek' en den burge meester van Middelharnis, den heer Hollander. Het spreekt vanzelf, dat geheel .Middelharnis was uitgeloopen, om de vorstelijke personen te ver welkomen, want het gebeurt niet ie- deren dag, dat Koningin en Prinses aan het afgelegen eiland een bezoek komen brengen. De bevolking van het eiland heeft dan ook werkelijk haar best gedaan de vorstelijke per sonen in het zonnetje te zetten. Over al was de ontvangst hartelijk en spon taan, nergens viel een gemaakte klank te ontdekken. Het is dan ook' geen wonder, dat het Hooge Gezelschap Zich buitenge woon tevreden betoond heeft met het bezoek aan het Zuid-Hollandsche ei land. Het 'cómiité Gedenkteeken H.M. de Koningin-Moeder te 's Gravenhage, heeft medegedeeld, dat de onthulling van het gedenkteeken, naar een ont werp van. den beeldhouwer Dupuis, thans definitief is bepaald op Donder dag 4 Juni. Op dezen dag zal dus de Residentie een monument van een Vrouwe die tijdens Haar verblijf in ons land door Haar beminnelijk karakter de harten van de Nederlandsche bevolking heeft gewonnen, rijker zijn. Omstreeks den zelfden tijd dat het besluit te Den. Haag bekend werd, vond öp het gemeentehuis te Soest, in tegenwoordigheid van den burge meester, een bijeenkomst plaats van besturen van een aantal vereenigingen, om te Soest over te gaan tot stich ting van een groot monument ter na gedachtenis van wijlen de Koningin- Maeder. Tijdens de bijeenkomst werd er op gewezen, dat grooter dan in eenige andere gemeenten van ons land' was te Soest den. band tusschen'Vorstin: en volk. Dagelijksch maakte de Ko ningin-Moeder haar rijtoeren door het schoone Soest en omgeving en stelde in alles belang, wat onmiddellijk de gemeente Soest betrof. Vandaar dat Soest recht heeft op een monument van de Koningin-Moe der, wier nagedachtenis steeds in de harten, van de inwoners zal blijven voortleven. Van schoolreizen naar den vreemde gaat een groote opvoedende werking uit. Niet alleen leert men elkander be grijpen, hetgeen op zichzelf natuurlijk heel nuttig is, maar dat wederzijdsche begrijpen legt een band, waardoor de nabuurschap van twee volkeren er sterk op verbeterd wordt. In den laatsten tijd 'hebben voortdurend! troepen school kinderen uit België en Engeland aan Nederland een bezoek gebracht. Ook Zaterdag is weer een groep van ruim 400 Belgische schoolkinderen te Rotterdam gearriveerd, om een be zoek aan deze stad, Den Haag, Amster dam en de bloembollenvelden te bren gen. In Den Haag werd het gezelschap in 'de Ridderzaal door Minister Slo- temaker de Bruïne met enkele har telijke woorden toegesproken. In zijn antwoord sprak de chef van het kabinet van den Belgischen minister van onderwijs, de heer Sterkens, de hoop uit, dat weldra nog meer groe pen mogen volgen. (Nadruk Verboden). Buiten verantwoordelijkheid der Red. Zaterdag 18 April was het voor de twee boezemvrienden „Wim en Kees" een onvergetelijken dag, want na een groote buitenlandsche reis van enkele maanden, ontmoetten zij elkaar op de Voorsteeg en zooals te begrijpen, volg de al heel spoedig vragen en antwoor den elkander voortdurend op. Wim. Wel wel, Kees, wat ben ik blij dat we elkaar weer zien en jon gen wat zie je er kolossaal uit; zeg jij lijdt niet veel onder dé crisis. WANNEER U BOUWT, GRATIS W. A. BOTTENBERG TE WERKENDAM. 2. De graaf vertrok met de Go ster-Ex pres, en, in Boujkrah aangekomen, nam hij 'zijn werk onderhanden met een ijver en energie, die men van zijne jaren niet zou verwacht hebben. Hij weigerde beslist wie ook toe te laten, vóórdat de machines in werking zou den zijn, en het inwendige van het door hem aangekochte gebouw, geheel naar zijn zin gereed zou wezen. Toen kwam, als eerste bezoeker Schwikoff, de re dacteur van. de „Boukrah Gazette". Hij had óp zijn visitekaartje, in ta melijk goed Fransch, de hoop uitge drukt, aangaande de electrische in richting zekere inlichtingen te zullen ontvangen geschikt om den lezers van zijne courant belang in te boezemen, zooals hij zeide. Zoo werd Schwikoff dan. in de te genwoordigheid van graaf Ferrand ge bracht, wiens neef hij gedood had. Na tuurlijk wist de redacteur niets af van de betrekking tusschen beide man nen, en wellicht verkeerde hij zelfs in de meeriing den ouden man een dienst te hebben bewezen, met den jongeling uit een positie te hebben verwijderd, die nu bekleed werd door dezen grijzen veteraan. "Met bestudeerde hoffelijkheid! ont ving de oude edelman zijn bezoeker, en de schurk las op het harde, ondoor grondelijke gelaat, dat met zijne rim pels getuigde van ervaring, hoe veel moeilijker het zou wezen van dit slacht offer geld af te persen, dan van den vrijgevilgen jongen man, dien hij, zoo geheel overeenkomstig de regels van het spel, uit den. weg had geruimd; terwijl hij zelf, van. alle schuld vrijge sproken volgens de wetten van zijn. land, en Me gewoonte van de stad zijner inwoning zijne gewone leet- wijze weer volgde, vrij om opnieuw den eerste den beste die hem hinderde te doorsteken. Graaf Ferrand zei beleefd, dat hij bereid was alle inlichtingen te verschaf ten, "die het blad van nut konden zijn. De jonge man glimlachte en haalde even de schouders op. „Om u de waarheid te zeggen, mijn heer, kort en bondig, niet zoozeer om u met vragen lastig te vallen aangaan de deze inrichting ben ik hier ge komen, maar om een overeenkomst te treffen ten behoeve der pers, waartoe ik de groote eer heb te behooren. U is er ongetwijfeld van overtuigd, mijn heer, dat het slagen uwer onderne ming grootendeels afhankelijk is van de houding der Pers, en ik dacht, wellicht weet u er iéts op te vinden, waardoor alle moeilijkheden vereffend kunnen worden, iets, dat in ons beider voordeel zou zijn." „Ik wil den schijn niet aannemen van u niet te begrijpen," antwoordde de graaf, „maar ik meen gehoord te hebben, dat er reeds belangrijke som men zijn uitbetaald, en dat al die moei lijkheden, waarvan u spreekt, reeds uit den weg waren geruimd." „Wat mij betreft," gaf de oplich ter ten antwoord, „de sommén die mij zijn uitbetaald waren niet van belang, en men gaf mij te verstaan, als de Maatschappij hare werkzaamheden was begonnen, zooals nu dank zij uwe voortvarendheid ,t geval is, zij mij royaler zou bedenken". Zwijgend zag de graaf eenige pa pieren in, die hij uit een der loketten had genomen, toen maakte hij een paar aanteekeningen op het vloeiboek dat vóór hem lag, en eindelijk sprak hij: „Is mijne berekening juist, dat mijn voorganger u ruim tienduizend francs heeft uitgekeerd om zich den steun van uw blad te' verzekeren?" Weer haalde Schwikoff de schouders op. ,/tKan wel zijn," zei hij onverschil lig. „Ik houd van die bagatellen geen aanteekening." ,,'tls een ruime som," zei Ferrand met nadruk. „O! dat gaat nogal; maar vergeet niet wat u er voor genoten hebt. U hebt het recht voortaan al de inwo ners van Boukrah uit te zuigen." „En dat geeft u het recht om het ons te doen?" „Och, als u het zóó wil voorstellen, ja. We geven quid pro quo, door voor u partij te trekken zoodra er klachten komen over buitensporige eischen van uw kant." „Precies. Maar, ik ben man van za ken, en moet weten waaraan mij te houden; u zou me daarom verplichten een vaste som te noemen, die u geheel zou tevreden stellen." „Wel, me dunkt ,dat twintigduizend francs een matige som is". „Ik kan niet zeggen dat ik uw voor stel bescheiden vind," sprak de graaf droogjes; „evenwel, we zullen daarover thans niet twisten, als u met de voor waarden der betaling slechts genoe gen wilt nemen. Ik stel voor u maan delijks duiizend francs uit te kee- ren." „Dat zou ongeveer twee jaar in be slag nemen," wierp Schwikoff tegen. „Het leven is onzeker. De hemel al leen weet, waar we over twee jaar zullen zijn." „Dat is zoo; zelfs over vier en twin tig uur. Maar de installatie heeft pns veel geld gekost, en we zijn met ver dienen nog niet begonnen; daarom moet ik in 't belang der Maatschappij op geleidelijke betaling aandringen. Ik ben echter genegen het twee duizend francs per maand te maken; vraagt ge meer, dan moet ik eerst advies vragen uit Parijs". „Welnu," sprak Schwikoff oppochen- den toon, met het air van iemand, die een gunst inwilligt, „ik wil daar wel in treden, als u nu dadelijk de eerste termijn afdoet." „Dat bedrag heb ik niet op het kan toor liggen, bovendien wenschte ik er nog1 zekere voorwaarden aan te ver binden. Ik wil geen overeenkomst aan gaan met eeniige andere dan de leiden de coürant van deze stad, dat is de „Boukrah Gazette" als ik het wel heb." „Een lofwaardig voornemen. De „Ga- zette' 'is i.nderd'aad het eenig blad van invloed te Boukrah." „Heel goed, dan moet ik u in ons beider belang verzoeken deze zaak ge heim te houden, zelfs te ontkennen iets ontvangen te hebben, als er sprake van is". „O, zeker, zeker." „U moet voor de afrekening, die in goud zal zijn, komen na bureautijd', den eersten van iedere maand. Ik alleen zal bier zijiï om u te ontvangen. ,t Liefst zou ik zien, dat u door de achterdeur binnenkwam, om door niemand 'opge merkt te worden, waar ik de anderen weiger, behoeven zij niet te weten dat een hunner collega's iets boven hen vóór heeft. Ik zal het geld halen aan de bank, vóór de sluiting. Welk uur, na zessen, schikt u daarom het best?" „Dat is me onverschillig zeven acht of negen, zelfs later, als u ver kiest." (Wordt vervolgd). Nieuwsblad 1 POOS 20 CT.-TUBE 40 EN 60 CT. J WATERSLANG WILLEM DE BRUIN. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid |gaaf, zacht en blank door DOEHETDANONDER DESKUNDIGE LEIDING WORDEN SCHETSONTWERP EN KOSTBEREKENING VAN ALLE VOORKOMEND WERK GEMAAKT DOOR GE DI PL. BOUWKUNDIGE OVERAL TE ONTBIEDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 5