Binnenlandsch weekoverzicht Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Marktberichten Voetbalsport. Veiiiiigberichteu Spoedeischende openbare vergade ring" van den raad der gemeente WERKENDAM op Vrijdag 1 Mei 1936, nam. 6 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Timmermans. Aanwezig alle leden, behalve de heer Th. Westerhout, en vacature J. J. v. Oord. De Voorzitter opent de vergadering was, een scherp denker en met liart en ziel verbonden aan de beweging, die hij liefhad. In de laatste uren vóór zijn dood waren zijn gedachten ver vuld van het socialisme en de soci aal-democratie hier te lande. Dr. Wi- baut was een socialist uit de diepste overtuiging zijns harten. Als zoon van een welgestelde houthandelaar sloot hij zich, na zich reeds zes jaar op sociaal en socialistisch terrein bewo- met voorlezing van het formulierge- gen te hebben, in 1897 bij de toen- beck tertijd nog zeer kleine partij van de S.D.A.P. aan en van dat oogenblik af groeide de partij zienderoogen. Zijn vernuftige en scherpe geest paarde zich aan een groote practische zaken- De beëediging van het nieuw be noemd raadslid, de heer Th. Wester- hout, kan niet geschieden, daar de heer Westerhout afwezig is. De geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid den heer Ant van kennis en deze twee factoren waren Drunen worden onderzocht door de het, die de partij groot gemaakt heb- heeren Bogers, Hakkers, D. A. Brie-, ben. Maar daarnaast was hij boven nen, den Dunnen en Versluis, en alles Menscït en juist deze eigenschap wordt voorgesteld, den heer van Dru nen toe te laten. Het verzoek' van de Woningbouw- vereen. „Werkëndam Vooruit," om' een voorschot van f 6000, art. 52 der j een warmte, die dikwijls tot gloed Woningwet, wordt met glgemeenew.erd, verdedigde, was het onmogelijk stemmen goedgekeurd. was het, dat Wibaut iedereen met wien hij in aanraking kwam voor zich innam. Als hij zijn overtuiging met De Voorzitter deelt mede, dat de niet onder den indruk te komen. Iets van die overtuiging straalde op de Woningbouwvereen. het stuk' grondanderen over, en hierin lag zijn groo van de heer de Boon c.s., grenzend j te kracht en de beweging waaraan onmiddellijk aan de bezittingen van hij zjjn geest en wilskracht geschon- de vereemgmg en groot ruim 150 ken ha.d er fce maken. H A. heeft gekocht. Uit de exploi-j D Afei.dag de dag waarop het tatierekening blijkt, dat het de ge- j u a a a*. meente vioorloopig f 1.80 per jaar tost.,ecs! van den arb,eid if, j zonder een enkele wanklank voorbij- f130 'gegaan. Overal in den lande, waar de- f 90 monstraties of vergaderingen belegd j waren ,was men nog te zeer vervuld f 25 van den dood van Wibaut, wien het niet vergund was dezen Meidag nog Ontvangsten Pachten volkstuintjes Pachten opslag terrein Uitweg, ligplaatsen visschers- en motorbooten Uitgaven f6000 k 4.37 pCt. Onderhoud Grondlasten f 295' f 162.20 f 25.00 f 9.60 mee te maken. Zoo was de stemming van de duizenden betoogers omfloersd; de rouw, die door het overlijden van den grooten leider in de talrijke ar beidersgezinnen was binnengetreden, f 296.80 liet de betoogers niet los. In hun re- De heer Visser vraagt of het noo-devoeringen, welke staande en metont- dig is deze gronden te koopen, het bloot hoofd werden aangehoord, her particulier initiatief wordt er door ge- dachten de verschillende sprekers hun dood, en wat zal het weer aan de voorganger. Slechts bij de avondbij- gemeente kosten. j eenkomsten werd de stemming wat De Voorzitter zegt, thans is het verlies fl.80 per jaar, bij eventueele 'osse[' ,^on ,men /1C!\ vrijmaken van bebouwing zullen de klosten in de drukkende gedachte. huurprijzen worden verdisconteerd. De heer Versluis zegt, dat zoo ge makkelijk en soepel over f 6000 wordt gesproken, terwijl als het gaat over Er zijn menschen, die vroeger Ne derlander waren, maar die zich door een naturalisatie het staatsburgerschap van een ander land gekocht hebben. gelden voor de schippershaven, er Hierop is natuurlijk niets tegen, inte- zooveel moeilijkheden ziin. gendeel, het kan soms zeer goed' zijn, Wethouders Bogers zegt, dat de d fe h M 2lj b exploitatierekening van de haven een J veel ongunstigere is, dan de zooeven zich efn ander staatsburgerschap laat genoemde rekening. De heer Ippel vraagt hoe het zal gaan met de uitpladen van schepen, die er zullen aanvaren. aanmeten. Slechts hebben wij er wat op tegen, indien deze lieden het landje, waar ze geboren en getogen zijn, vol komen vergeten en nauwelijks meer De Voorzitter zegt, dit regelt de belangstelling hebben voor de gebeur- Woningbouwvereen. zelf. J tenissen, welke zien aldaar afspelen. Plet raadsbesluit van 3 April 1936 Het tegendeel van deze categorie van tot het aangaan eener geldleenmg ad mcnsch vorn]t dc a,s En|elscbraa„ 1 5200 voor de bestrating wordt ge-c. 5, wijzigd, overeenkomstig de wensch fena U1'a]'ferde, S'r Henry Deterding, van Ged. Staten, inzake aflossing der die het kleine land aan de zee, waar gelden. hij zijn groote carrière begonnen is, Niets meer aan de orde zijnde maar niet kan vergeten, en deze lief- wordt deze vergadering, na een halfde en belangstelling uit in het geven pur geduurd te hebben, gesloten. De verjaardag van Prinses Ju liana. Een groot verlies voor de S.D.A.P.: het overlijden van Dr. F. M. Wibaut. Het feest van den arbeid is in de verschil lende steden onder zeer groote belangstelling gevierd. Een vorstelijke gift van Sir Henry Deterding. Het 50-jarig be staan van de Verkade's Fabrie ken te Zaandam. Overal in den lande is de verjaar dag van Prinses - Juliana 'feestelijk herdacht. Geheel Nederland was op de been om H.K. Hoogheid's ver jaardag waardig te vieren. Tal van Oranje-vereenigingen brachten hulde aan onze Prinses. In het Stadion te Amsterdam, op het Paleis aan het Noordeinde te Den Haag, de Fakkel optocht te Delft, het vuurwerk in de Residentie en tal van andere feeste lijkheden hadden plaats. Is het niet opmerkelijk dat de Prinses weer na jaren, aanwezig was bij al deze grootsche huldigingen En hoe werd er overal niet gevlagd? Zooals Minister Deckers in zijn re de in het stadion terecht zei: „Ne derland en Oranje zijn nauw aan el kaar verbonden. Zoo was het jaren geleden, zoo is het nu, en zoo zal het, zoo God wil, altijd zijn!" Na deze woorden brak er een ware storm van toejuichingen los. Onze Minister had het aan het rechte eind, want ons volk is hecht verbonden aan Oranje. Wij kunnen niets anders zeggen, dan dat de verjaardag van onze Prin ses op waardige wijze gevierd is! De „Machtige" en „Grand Old Man" van de S.D.A.P. is niet meer. In den nacht van Woensdag op Don derdag is Dr. F. M. Wibaut gestor ven. Tot op het laatste oogenblik is hij geweest, zooals hij zijn heele leven van kostbare geschenken, welke het sociale vermogen van Nederland aan merkelijk vergrooten. We denken slechts aan het prachtige sportpark, dat hij een vijftiental jaren geleden aan het personeel van de Bataafsche schonk. Maar dezer dagen is hij met een ge schenk gekomen, dat geheel kunstlie vend Nederland in groote dankbaarheid heeft aanvaard. Een vijftal schilderijen van den grootsten der Hollandsche meesters heeft hij naar Nederland te ruggebracht. Drie schilderijen, werken van Frans van Mieris, Jan van Capelle en Jan Steen, heeft Sir Henry Deterding, aan het Mauritshuis te Den Haag ten geschenke gegeven, terwijl het Museum Boymans te Rotterdam o.a. met een prachtig werk van Gerard Dow begif tigd werd'. Op deze wijze komen gelukkig en kele van die superieure stukken van onze grootmeesters terug en derhalve zal de naam Deterding voor altijdi aan deze vorstelijke gift verbonden blijven. Te Zaandam werd Zaterdag het 50- jarig bestaan van de Verkade's fabrie ken gevierd. Een der fabriekslocalen was voor de ontvangst van de vele genoodigden ingericht. Onder d>e gas ten was o.a. aanwezig Minister Gelis- sen, welke enkele waardeerende woor den sprak over het bedrijf en de ver zuchting slaakte, hoe blij de regee ring zou zijn, indien zij aan alle in dustrieën zoo weinig aandacht behoef de te besteden als aan deze. De burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan, loofde de directie voor het sociale werk door 'naar ver richt, en sprak de hoop uit, dat ge meente en firma nog vele jaren moch ten samenwerken tot heil van de be volking van Zaandam. (Nadruk verboden). HÈUSDEN. De H. Familie is voornemens 21 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) een processie te doen naar Elshout ter eere van O. L. Vrouw, opgeluisterd door de fanfare der H. Familie. De zangvereen. „Crescendo", die deelneemt aan het groot con cours, uitgeschreven door „Con Amo- re" te Wijk c.a. is uitgenoodigd dit te komen openen, waqraan gevolg zal worden gegeven. De scherpschuttersvereeniging St. Blasius behaalde op het con cours te Vlijmen den 6den korpsprijs, benevens eenige personeele prijzen, w.o. de heer A. v. d. Oever onder plm. 80 schutters den 4en wist te be machtigen. ALMKERK. Tot op heden is nog geen enkel spoor ontdekt van de runderen, welke alhier enkele dagen geleden uit de weide zijn ontvreemd. EETHEN. Gevonden: 1 vulpotlood; 1 au toband met velg in een bak. Te be vragen bij den gemeente-veldwach ter te Eethen. WOUDRICHEM. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana maakte de muziekvereen. „Kunst na Arbeid" alhier onder leiding van ha ren directeur, de heer P. C. v. d. Wiel, Dondërdagavond een muzikaien rondgang door deze gemeente, het geen veel personen op de been bracht. Bij de gehouden keuring van trekhonden in deze gemeente werden 12 ter keuring aangeboden honden als trekhond goedgekeurd. Op de vanwege de Afdeeling Gorinchem en omstreken van de Ver. van Bakkerszonen gehouden tentoon stelling van door de leerlingen van den cursus gemaakte werkstukken be haalde de bakkerszoon M. Dekker te Oudendijk in deze gemeente een derden prijs in de afdeeling C (koek jes). Aan den wachtmeester der Kon. Marechaussée K. den Boer alhier is de medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt. y In den loop der vorige week werden aan de vischmarkt alhier aan gevoerd 2 winterzalmen ad f 1.07 tot f i16 per pond. Besteed werd voor dikke aal 38 tot 40 cent en voor reepenaal 25 tot 30 cent; alles per pond. De muziekver. „Woudrichem's Fanfarecorps" gaf Vrijdagavond op de muziektent op de Hoogstraat al hier een zeer goed geslaagd concert. WERKENDAM. Gedurende de maand April pas seerden de Rijksschutsluis alhier van en naar de Nieuwe Merwede en Bak- kerskiil, in totaal 751 vaartuigen. De vorige week aangekondigde vergadering der Staatkundig Gereform. Partij in de Nutszaal alhier, is we gens ziekte van den spreker (Ds. Lee mans van Ede) tot nader te bepalen datum uitgesteld. Vrijdag a.s., des nam. 8 uur, zal in het gebouw v. Chr. Belangen een jaarvergadering worden gehouden door de A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje". De agenda vermeldt o.m.: Wegens bedanken van den voorzitter, den heer Jac. G. van Oord zijn als candidaten gesteld L. B. v. d. Straaten en J. Visser Jzn. Voorzien moet tevens worden in de vacature J. Cornet wegens bedanken en J. C. v. d. Straaten B.Wzn.; hier voor zijn als candidaten gesteld: M. Dalebout, A. den Dunnen, Adr. Hak kers en Jac. v. Oord J.Jzn. Naar wij vernemen heeft de heer A. v. Drunen toch zijn benoeming als lid 'van den gemeenteraad voor die A.R. Partij1 aangenomen. Het ongeveer 10-jarig zoontje van den heer J. v. O1, viel in de Bin nenhaven uit een roeiboot. Op het hulp geroep snelde de heer Joh. B. toe en sprong geheel gekleed te water. Hierdoor mocht het hem gelukken de kleine te redden. In de Chr. Geref. Kerk alhier, werd een bedrag van f 54.gecollec teerd, ten behoeve van de Chr. Geref. Gemeente te Eindhoven, welker Kerk onlangs door brand is vernield. Zaterdagavond hield; de „Groene Kruis" afd. Werkendam, een ledenver gadering in de Nutszaal. Na opening door den waarn. voorzitter, den heer C. H. Bogers, waarin in het bijzonder welkom werd geheeten de heer Spren- gers, Hoofdbestuurslid van de Prov. Afd. en den heer A. A. Mijnlieff, eere lid, werden de notulen der vorige le denvergadering (Oct. 1934) voorgele zen en goedgekeurd, waarna de ver schillende jaarverslagen volgden. Enke le opmerkingen kwamen naar voren, terwijl door den heer Sprengers en kele nuttige wenken werden gegeven ter bevordering der financien. Decharge werd verleend aan den penningmeester. Commissie van na zien der boeken 1936, zijn de heeren J. A. Timmermans en W. Volt Sr. Ter stijving der financiën zal voor taan ook de wijkzuster, Mej. Kelder huis, voortaan namens de vereen, hulp verleenen bij de aflegging der doo- den en bevallingen. Bestuursverkiezing wegens periodie ke aftreding van de heeren C. H. Hakkers (Penningm.) en W. Beu kenkamp (Voorz.). Als bestuursleden werden gekozen de heer C. H. Hak kers met 32 van 37 stemmen, ter wijl in plaats van Burgemeester Beu kenkamp, die vier stemmen ver wierf, als bestuurslid werd gekozen rustend arts A. A. Mijnlieff met 29 van de 36 stemmen. Beide heeren heb ben hun benoeming aangenomen. In de rondvraag werd nog medege deeld, dat getracht zal worden volgende maal een film te vertoonen, deze was nu niet ter beschikking. Te ongeveer half elf sloot de waar nemend Voorzitter deze druk be zochte vergadering. De Postduivenvereen. „Tot Weerziens" alhier, hield op Zater dag 2 Mei, een wedvlucht van Roo sendaal, afstand 43.558 K.M. Los 1.30 uur, eerste duif 2.16.13. laatste 2.22.31. Kooi, Kooter, le, 5e en 10e; Does burg-Koning, 2e en 12; B. Groene- veld, 3e, 4e en 8e; H. Admiraal 6e. 9e, 13e en 15e; Visser-van Berchum. 7e en lie; A. Bras, 14e. Zaterdag a.s., provinciaal concours van Soignies België, 149,445 K.M. GORINCHEM, 4 Mei. Veemarkt. Aange/oerd: 166 runderen, 2 kalveren, 2 varkens, 82 overloopers, 499 biggen, 19 schapen en 472 lammeren. Prijzen per stuk Zware kalf koeien f 150.tot 190. Melkkoeien 420.- 440.— Kalfvaarzen 440. 450 Guiste vaarzen 70. 9 445 Guiste koeien 70. 415 Stieren 70.- 9 125. Pinken 60.— 80.— Nuchtere Fokkalveren 8.— 42.— Idem voor export 2.— 5.— Drachtige varkens 45.— 75.— Natte zeugen 25.— 45.— Overloopers 10 20.— Biggen 8.— 43.— Oude schapen met 1 lam 45.— 20.— Idem met 2 lammeren 20.— 25.— Losse lammeren 3.— 6.— GORINCHEM, 4 Mei. Boter en Eieren. Prijzen per 100 stuks: Kippeneieren f 2.252.60. Eendeneieren f 2.30—2.40. Ganzeneieren f 5.00. Op de weekmarkt golden de eieren f 2 25 a f 2.50 per 400 stuks. Goêboter f 1.70margarine f 4.10 beide per K.G. GORINCHEM, 4 Mei. Pluimveemarkt. Prijzen per stuk Oude kippen f 0.75 fl.00; oude hanen f 0.600.80; jonge hanen f 0.25 0 35; jonge hennen f 4.004.30; eenden f 0.40 0.60; konijnen f 1 004.40; export-konijnen f 0.60-0.80; duiven f 0.40—0.15. ROTTERDAM, 4 Mei. Aanvoer568 vette rundereD, 279 vette kalveren, 203 schapen en lammeren, 578 varkens, nuchtere kalveren. Prijzen per K.G. Vette koeien 52 44 32- -36 Vette ossen 46 42 32- -46 Vette kalveren Varkens (levend gewicht) 33 32 34 Lammeren 39 34 29 Prijzen per stuk Schapen 20 46 42 Lammeren 48 45 40 HOLLAND—BELGIË. De Zondag te Brussel gespeelde landen- wedstrijd tusschen Holland-België, eindigde in gelijk spel 41. HEUSDEN. Naar de Officieele Mededeelingen mel den, moet Juliana a.s. Zondag reeds spelen voor het kampioenschap van Afdeeling 4 en wel thuis tegen Zaltbommel 2. "We komen echter Vrijdag hierop terug. WIJK EN AALBURG. Over de maand April 1936. Geboren: Sara P., d. van W. v. Tilburg^ en H. E. Verhoek; Adrianus J., z. van A. Kuipers en G. A. de Waal; Johannes, z. van J. Verbeek en A. A. v. d. Mooren; Leendert, z. van 'H. Bouman en G. J. v. Balle gooien; Evert A., z. van B. v. Balle- gooijen en H. v. Tilborg; Hermina, d. van A. Bergeijk en M. v. Loon; Ber- tus Hendrik, z. van B. Struijk en B. Scheffers. Overlede nJenneke van Loon, 73 j.; Gijsbert Bouman, 55 j., echt genoot van M. de Waal; Roelof J. v. Doveren, 77 j., echtgenoot van S. J. Ambrosius; Marie v. d. Maaden, 2 j- VEILING GORINCHEM. Veiling van 4 Mei. Ter namiddagveiling van fruit en groenten besteedde men voor: Komkommers 9 ct.; 2e srt. 471/2 ct.; bloemkool 14 ct.; 2e srt. 7—11 ct.; per stuk. Kropsla f3.20; 2e srt. f 1.30fl.80; garaniums f8.violen fl.00f 1.30; madelieven f 1.70; voiletten fl.per 100 stuks. Rabarber f4.20; radijs f 1.50f 1.70; keelen f 1.60; selderie f 1.20—f 1.60; prei 12.20; wortelen f7.50; alles per 100bos. Spinazie 5 ct. per kg. STEUN ZELF-GETEELDE PRODUCTEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat vol gens beschikking van den Minister van Landbouw en Visscherii aan kweekers, die het recht hebben ver kregen, als markttuinder of teler- handelaar hun zelf-geteelde produc ten pp! de hun toegestane wijzie, dus niet over de veiling, te ver'k'ootpen, steun zal worden uitgekeerd over de door hen in 1935 verkochte produc ten. Aanvragen om voor dezen steun in aanmerking te komen moeten vóóir 1 Juni 1936 worden gericht aan de Nederlandsche Groenten- en Fruit centrale, Laan Copes van Catten- burch 62, Den Haag, waarna een formulier ter invulling wordt toege zonden. TUINBOUWSTEUN VOOR MAR KTTUI ND ERS RN TELER- HANDELAARS. Naar aanleiding van de moeilijk heden, ondervonden bij het verlee nen van steun' op! producten, van ei gen teelt afkomstig, die door markt- tuinders en teler-handelaars anders dan over een veiling mogen worden verlkbcht, wordt van bevoegde zijde het volgende vernomen. Van heden af zullen dez'e tuinders en handelaars slechts voor steun opj- hun verkóchte producten in aanmer king komen, indien voldaan wordt aan de volgende voorschriften 1. de op de markt enz. te ver- koopen producten dienen te voldoens aan dezelfde eischen van kwaliteit en sorteering, welke aan de veilingen zij n voorgeschreven 2. geen verkoop- mag plaats heb ben beneden de ophoudprijzen, aan de veilingen voorgeschreven; 3. van den dagelijks chen verkoop moet een eenvoudige boekhouding worden bijgehouden, waaruit voor ie der product de verkochte hoeveel heid en de gemaakte prijsi voldoende blijken. Öp de nakoming van deze voor schriften zal gedurende het geheele jaar controle worden geoefend. Personen, die zich bij den verkoop hunner producten aan deze voor schriften niet houden, zullen in het vervolg van steun worden uitgeslo ten. o HANDEL IN GROENTEN EN FRUIT. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat bij! een aanvraag om erkenning als han delaar in gewassen van den tuinbouw, het overleggen van een verklaring, waarbij een derde afstand dóet van zijn erkenning als zoodanig, voortaan geen waarborg, geeft, dat het ver zoek zal worden ingewilligd. Ten einde teleurstelling te voor komen, wordt dezen aanvragers in hun eigen belang aangeraden, geen; groentenwinkel, ventwijk of anderen handel in tuinbouwgewassen over te nemen, noch zich in het bezit te stel len van een afstandsverklaring, al vorens zijl zich bij de Centrale ervan hebben vergewist, dat deze hen als handelaar in gewassen van den tuin bouw zal erkennen. o ONTVANGERSBENOEMING TE SAMBEEK. Vernietiging van een raadsbesluit. Bij Kon. besluit is vernietigd het besluit van den Raad der gemeente Sambeek van 22 Februari 1936, waar bij in de bestaande vacature van ont vangers is voorzien door benoeming! van G. H. Kusters. Waar deze niet ïs secretaris der ge meente en waar Sambeek bij bonlnkf. besluit van 28 Januari j.l. is aangewe zen als gemeente, waar de bediening van secretaris en die van ontvanger door denzelfden persoon worden bes kleed, was de Raad derhalve niet be voegd in de vacature door benoeming van een afzonderlijken ontvanger Let voorzien. yy yy 9 9 yy yy yy yy yy yy

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4