STEEK! STEEK N2 5 Een partij schaak. IS UIT! Neem geen risico maar'n JUNQfornuis. Coöp. Boeren Leenbank „L. B." Rentevergoeding voor inlagen 3°lo- GROENTEN IN BLIK C. SOUMAN, j P. J. SCHETSELAAR ^paagsniersBiiisn& 's-Hertogenbosch. KÏÏISTIAHDIL a 3 cent per K.G., I UJSTU- ea SPDEB1LTABBUS. 83 Steen - Pl&ten - Schilderstukken p WIJK EN AALBURG. r i Tandheelkundigs ;j GORINCH EM j i TELEFOON 349. g dag, in de verte de golvende duinrand, met op den voorgrond onze beroemde bollenvelden, waar de eerste felle kleu ren reeds scherp afstaken tegen de omgeving. Natuurlijk spraken onzereis- genooten ook over de misère met de teeltvergunningen in het bollenland, pver de financieele verliezen daar, ge lijk overal. „Aan de Flora zou je anders nog niet zeggen", zoo begon men na Lei den het gesprek weer, „dat het ons zoo slecht gaat. Wat een feestmaaltijden Sieeft men daar onzen autoriteiten niet bereid én wat ging het er altijd vr.oo- lijk toe, alsof wij 'in Nederland, noo'it Iets van een crisis hadden gemerkt. Eigenlijk was het niet verstandig om het daar zoo breed 'te laten hangen, want een minister moest toch bij al die banketten wel den 'indruk krijgen, dat het in Nederland nog altijd wel lijden kom, om de 'bloemetjes eens fiink bui ten te zetten. En de buditenlandscbe gasten moeten toch ook wel in de in ce lling verkeerd hebben, dat Holland 'een onuitputtelijk rijk land is." „Als je zoo leest", zeide de ander, die inmiddels het avondblad had weg geborgen, „dat we nu weer een potje van vier millioen gaan vormen met invoerrechten op koffie, ja, dan vraag je je werkelijk af, of men ook in Den Haag zich wel voldoende reken schap geeft van den ernst van den toestand. Ik kan me voorstellen, dat de Indische koffieplantages wel gaar ne eenigen steun ontvangen, maar zoo gaat het ons allemaal en waar moet liet nu heen, als al die steun nu maar moet 'worden opgebracht met het hef fen van invoerrechten op in Nederland Ingevoerde artikelen". „Je vergeet één ding, mijn waarde, dat koffie een genotmiddel' Is en totnu- toe onbelast was." „Volkomen, waar, het Is een genot middel, maar dan. toch zekér onmis baar voor het armste deel van. onze bevolking, dat immers niet de keus beeft tusschen verschillende andere draniken. Bovendien moet je niet ver geten, dat de accijns op thee aan de schatkist ten goede komt, zoodat met de theebelasting de gemeenschap geen schade lijdt. Van de koffiieheffing a 10 cent per pond gebrande boon-en is dat geheel iets anders. Daarom wil men B.I. een potje van Vier millioeni vor men, omdat dan vervolgens uit te kee- i*en aan hen, dlie in in die koffiebelan- gen. hébben". „Ja, dat ruilkt wel heel erg naar den klapperboom, zeide meu vroeger hij de marine. In elk geval zijn dit geen normale invoerrechten meer, maar heb ben. wij hiiier te doen met een zeer ver dachte kruising van bescherming en bedeeling". „Zoo is het. Wij lijden aan dé be- deelingsziekte en wie het hardst klaagt, wordt het eerst geholpen, al mag men betwijfelen, of er ooit iets van diie vier millioen. aan de koffiecultuur ten goede zal komen. Als ik het goed begrijp, zullen de Indische koffieplan ters het potje eenvoudig gebruiken voor hun concurrentiestrijd op de we reldmarkt en het gevolg zal dus zijn, dat onze Nedérlandsch-Indi-sche koffie in het buitenland' tegen zooveel la- geren prijs zal worden aangeboden, als men uiit Nederland' aan steun ont vangt; en het buitenland zal daarop weer antwoorden met lagere koffie prijzen De trein was Haarlem binnengere den het einddoel van onze reis feuilleton; 3. „Acht uur is goed, tegen dien tijd beeft iedereen, het gebouw verlaten, behalve ik. Precies acht uur zal u de achterdeur op een. kiier vinden. Kom zonder kloppen binnen, zoodat nie mand ons verrassen kan. De deur sluit vanzelf, u zal mij bier vinden met het geld. En. nu om tijdig het geld te leunnen krijgen, moet ik u goeden dag Wenschen." Klokslag acht uur zag graaf Ferrand, die in de gang stond, de achterdeur opengaan en Schwikoff binnenkomen. „Ik hoop niet dat ik u heb laten wachten," zei Schwikoff. „Uw nauwgezetheid is boven allen lof verheven. Als man van zaken ben Ik op punctualiteit gesteld. 'Het geld heb ik hoven liggen. Wil u zoo goed zijn mij te volgen?" Ze klommen de trappen op viier boog, overal electrische verlichting. Toen ze boven een portaal waren over gestoken, sloot de graaf de zware deur achter zlich; daarna opende hij een Tweede deur, en ze traden een ruime, langwerpige zaal binnen, die zich over bijna de gansche bovenste verdieping uitstrekte, en schitterend verlicht werd door een electrische kroon die aan bet plafond hing. STEEK'VOOR STEEK N! 5 Het voorjaars- en zomernummer 1936 van de zoo gewilde, practische breiboekjes, waaruit iedereen zonder moeite alle modellen foutloos kan breien De keuze is weer verrassend groot ALLE SOORTEN MERE HERO. SLECHTS C T S {£iruudkto<A&o£(*& 9)üiLt-mr(S(uJiüovïSiee^» Appelmoes 30 ct. 20 ct Andijvie 25 17 Postelein 30 21 Snijboonen 32J 21 Snijboonen, huish. 24 Spercieboonen 35 22 huish. 24 47 Spinazie, extra 25 17 Tuinboonen, No. 1 50 30 Worteltjes 33 21 Zuurkool 25 Doperwten, per heel blik, 70, 40, 35, 30 ct. per half blik, 40, 25, 22, 20 ct. Kippensoep, per blik 45 ct. Erwtensoep met worst en kluif, klaar voor gebruik, 34 ct. p. blik. VERKRIJGBAAR BIJ: Telefoon No. 9 HEUSDEN. SPREEKUREN l 10-12 en 4—3. 's MAANDAGS 9—3. Minvermogenden c 9.3010 v.m. Die reeds jaren met voldoening een fornuis, merk »JLJNO< stoken, zij allen zullen U zeggen, er bestaan geen betere. Sierlijke modellen. Schitterende décors. Prachtige afwerking. Rood-, blauw-, wit- en zwart- email. Nikkel en verchroomde uitvoering Laag in prijs. Komt eens zien naar onze enorme voorraad. Ruim 500 stuks voorhanden. Let op het merk JUNO. IJZERHANDEL Hinthamerstraat 131, voorbij de St. Janskerk - Tel. 254 i zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar aan het Bureau van dit Blad. S VERWERSTRAAT 21 TELEF. 937 's-BOSCH. !S3 Steeas voorradig prachtsoMeerIng §8 Vakkundig werkl Billijke prijzen I gj? Kassier: 13. VA.IV WIJK. Kantoor geopend DINSDAGS en VRIJDAGS v«a 29 uur. en wij konden het interessante gesprek van onze reisgénooten dus niet langer volgen. Een alledaagsch treingesprek', dat niettemin blijk gaf van de oppositie, welke er in. ons volk begint te leven- tegen de wijze, waarop wij ons met beschermende maatregelen door de moeilijkheden trachten heen te slaan, maar daarmede die moeilijkheden slechts vergrooten, in het gunstigste geval verschuiven van de eene cate gorie der bevolking naar de andere. Om de Indische koffiecultuur eeniger- mate tegemoet te komen, leggen wij een zoodanige heffing op koffie, dat de Nederlandsche koffie-industrie hier mede wellicht haar laatste reserves zal verliezen. Een onzer grootste koffiebranders merkte ons op, dat er van winst ma ken geen sprake meer was en dat men daarom niet begreep, hoe men in Den Haag blijkbaar nog van meening was, „Dit is mijn laboratorium., waar ik mijn proeven neem," zeide de oude man, terwijl hij ook de tweede deur achter zich sloot. Het was zeker een merkwaardig ver trek, geheel zonder vensters. Tegen den muur, rechts bij den ingang, waren een aantal stangen en knoppen aangebracht van glimmend koper en staal. Van- de deur af -gerekend, had men -eerst een voet of tien gewonen vloer dan kwam, over de geheele breedte de rkamer, -een reusachtig schaakbord, de vakken geel en grijs, afwisselend van koper en staal, vervolgens weer een gewone vloer, waarop een lessenaar -en twee stoelen. V Schwlkoif's cogen glinsterden toen hij op den lessenaar een stapel goud zag liggen. Niet ver van deze lessenaar was een kolossale open haard, zóó als Schwikoff er nog nooit een gezien had. In het midden, daar waar anders de rooster had moeten zijn,, was -een soort groote steen-en badkuip aange bracht, zes ot zeven voet lang. „Dat", zeide de electncien, den blik van zijn bezoeker volgende, „is een electrische oven van eigen vinding, mis schien wel de grootste ter wereld. Ik geloot dat carbide van calcium eene schoone toekomst heeft, en ben bezig proeven te nemen ten einde den elec- trischen smeltoven tot volmaking te brengen". „Carbide van calcium?" sprak Schwï- kofi hem vérbaasd na, „daar héb ik nooit van gehoord." dat de koffiebranders dit extra hooge invoerrecht wel öp het koffiedrinkende publiek zouden kunnen, verhalen. „Het lijkt zoo mooi, wanneer men onze naar de éi-schen des tijds inge richte industrie ziet en men denkt dan onwillekeurig: zoo'n fabriek gaat het nog niet slecht. Protesten helpen niets en misschien moet het eenmaal zoo ver komen, dat enkele bedrijven failliet gaan, opdat men i-n Den Haag ein delijk gaat inzien, dat het zoo n<iet- verder kan." Inderdaad krijgt men vaak dien i-n- dru'k, dat het -ons- toch nog te goed gaat en dat er no-g met royale hand geplukt kan worden van den, boom der bedeeling. Daar hangen nog rijpe vruch ten aan onze gulden is nog gaaf en vele industrieën zijn nog financieel krachtig maar al plukkende, raakt die bo-om leeg. Een wijze overheid zal dit moeten inzien en er in elk geval' voor moeten waken, dat het wortelstelsel nli-et wordt aangetast. Dat doen wij echter met het verlaten van den vrij handel, want elke bescherming maakt den bodem drassig en onvruchtbaar, wat men echter eerst merkt, alsidé b-oo- men teekenen van verval vertoonen. Vrijwel geen enkele Nederlandsche in dustrie kan nu n-o-g profiteer en van de contigenteering, omdat wij het met onze landbouwbescherming zoover ge bracht hebben, dat wij landbouwpro ducten met zware verliezen moeten uit voeren en daartegenover buitenland- sche industrie-artikelen tegen belache lijk lage prijzen moeten invoeren. Wie profiteert? Niemand, behalve het buitenland, dat smult van o.nze boter en kaas, terwijl wij noodlijdende In dustrieën krijgen -op dure eerste 1-e- j vensbehioeften. j Want wat hebben wij er aan, -of we - goedkoope badkuipen, damesmantels enz. enz. invoeren? Brengt dat onze kosten van levensonderhoud naar be neden En dan zegt men no-g wel: de vrij handel ;ïs uit den tijd. De werkelijk heid is, dat wij met bescherming knol len voor citroenen krijgen. Die dom me Hollanders! X. „Misschien boezemt het u geen belang in, maar het eigenaardige is hierin 'gelegen, dat' deze. stof een con- i current is van het electrische licht, j en toch kan die op geen andere wijze verkregen worden dan door middel van eiectriciteit." „U bedoelt dat de eiectriciteit hare eigene mededingster in het leven roept; dat is zeker heel merkwaardig. En is dit een schaakbord hier in den vloer ingelegd?" „Ja, o-ok een mijner uitvindingen. Ik ben een hartstochtelijk schaker." „Ik ook." „Dan moeten we samen een partij spelen. U heeft, hoop ik, niets^ tegen een hoogen inzet?" „O, neen, als ik het geld heb." „Wel, de inzet moet hoog genoeg zijn om den strijd belangwekkend te maken." „Waar zijn uwe stukken? Dat moe ten reuzen zijn." „Ja, dit bord is zóó gemaakt om er met levende menschen op te spelen. U ziet, de vakken zijn afwisselend van koper en van staal. Die zwarte lijn, die ieder vierkant omgeeft, is caout chouc, waardoor de electrische stroom verhinderd wordt van het eene vak op het andere -o-ver te springen." „U gebruikt dus eiectriciteit bij het spel „O, de eiectriciteit is de motor bij het spelen; ik zal u dat; alles straks dui delijk maken. Wil u intusschen zoo goed zijn het geld dat op den lessenaar ligt, te tellen? U zal er, geloof ik, het juiste bedrag, twee duizend francs, vinden". De grijsaard leidde den weg over het metalen schaakbord. Hij schoof een stoel voor Schwikoff aan, die vóór den lessenaar plaats nam. Den overgeble ven stoel nam graat Ferrand op, droeg hem naar de overzijde, en zette zich neer bij een der hefbooms armen, waar door het kolossale bord zich nu tus schen hem en zijn gast in bevond. Toen deed hij den stang rondgaan van den eenen gepolijsten knop naar den andere, en eèn -«ogenblik werd "het gansche vertrek onheilspellend schel verlicht, als door een blauwe bliksemflits. Het knarsen en het verblindend licht hadden Schwikoff even doen schrik ken; toen ging hij zwijgend met tellen vo-o-rt. Eindelijk keek hij op, en zeide: „Het bedrag is volkomen in orde". „Wees zoo goed stil te blijven zit ten," beval de graaf. „Ik moet u waar schuwen, dat het schaakbord thans een doodelijke strook is, tusschen u en mij. De stroom is op ieder vak in volle wer king, en de man die het waagt op het bord te stappen, krijgt een schok van l twee duizend volts door het lichaam, die hem op de plaats dood, als ware hij door den bliksem getroffen." „Is dit een grap?" vroeg Schwikoff, verbleekend, terwijl hij stil bleef, geliijk hem was bevolen. „Een grap is het geenszins, zooals u dadelijk merken zal. U ziet deze schijt met vier en twintig knoppen bij AALST. Naar wij vernemen zal de af-d. Tielerwaard van de V-er. tot Bevor dering der Bijenteelt in Nederland verschillende practische lessen in bij enteelt doen geven. Deze lessen zijn voor ieder toegankelijk en zullen ge geven worden door den heer Rüger, bijenteelt-onderwijzer alhier, en wel te Zuilich-em op 9 Mei en 13 Juni bij Hooijkaas, te Kerkwijk op 16 Mei bij J. G. Slegli en te Gameren op 30 Mei bij v. Eek. De lessen vangen aan op 9 en 16 Mei om 1.30 uur -en op 30 Mei en 13 Juni om 2.30 uur (ZT). mijne hand, en de stang, die met ieder der knoppen beurtelings in aanraking komt, zoodra ik -die ronddraai?" Onder het spreken liet de graaf den hefboomsarm rondgaan, en krakend'een halven cirkel langs de knoppen be schrijven, terwijl hij iedere aanraking staalblauwe vonken woest in het roinid spatten. „Van ieder dezer knoppen," verklaar de de graaf verder, als hield hij eene wetenschappelijke voordracht, „voert een electrische stroom naar een zekere combinatie van vakken op het bord. Toen ik begon te spreken was het ge heel ebord geladen; nu ,zou een man over dat bord kunnen gaan, en zijne kansen om deze zijde levend te be reiken, zouden zich verhouden als drie tot één". Schwikoff sprong eensklaps op; doodsangst was op zijn gelaat te le zen en hij scheen zijn kans te willen wagen. De oude man schoof den hef boom in den vorigen stand' 'terug. „Begrijp goed," sprak de graaf zacht moedig, „dat bij de minste poging van uw kant, ik het geheele bord met elec- triciteit zal laden. En wees zoo goed 1 te onthouden, dat alhoewel het in mijn macht staat dit schaakbord zoo veilig te maken als gindsche vloer, één en kele druk op dezen hefboom het me taal 'kan maken tot een vlakte des doods. U moet een kalm hoofd hou den mijnheer Schwikoff, of uw leven is verloren." (Wordt vervolgd). IXIlDWt «SORiUUJ- EX J3M£RUKSU 11* INHOUD 9 4 elegante damesjumpers 9 een keurig damesbadpak een modern heerenbadpak 9 een meisjesbadpakje 9 een jongensbadpakje 9 een kinderbadpakje 9 een schattig jongensstrandpakje 9 een sportieve heerenpullover 9 een pittig meisjesjumpertje een practiseh jongenspakje 9 drie snoezige meisjesjurkjes PRIJS VOOR AL DEZE MODELLEN FRANCO PER POST 40 CTS. 35 Bestelt onmiddellijk een exemplaar bij Uw boekbandelaar. in Uw hand werkzaak, bij onzen agent of rechtstreeks bij Het Nieuwe Modeblad - Postbus 56 - Utrecht BESTELBILJET Gelieve mij te zenden ex. „Steek voor Steek No. 5", waarvoor een bedrag van in postzegels hierbij gaat per postwissel is verzon denis gestort op Uw postgirorekening No. 37910 S.v.p. niet-verlangde doorhalen NAAM: ADRES: PLAATS: In gesloten enveloppe, waarop postzegel van 6 ct., inzenden aan de administratie van dit blad. per per heel blik halt blik P

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6