Veehouders Firma COOPS 5. 9. laikkiyzn 4 Co'? 8a#k Jt.V- Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, Dit llllltf HM lil 3 lilt» Parijsch Groen Nicotine Extract. GORINCHEM. A. VERSCHUUR-BAERT lAND VAN ALTENA No. 5640 Vrijdag 8 Mei. 1936 Gebruikt daarom steeds onze DROGISTERIJ De hooge accijnzen op wijn en gedistilleerd, tblbf. no. is Raamsdonksveer. Agentschap van Amsterdamsche Baak Amsterdam Buitenlandsch weekoverzich Buitenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. DROESPOEDER per pak f 0.75 ZOGPOEDER per pak B 0.75 KIPPENPOEDER per pak 0.75 NAVUILPOEDER per dubbel p. 0.75 KWALSTERPOEDER per pak 0.75 SPENENZALF per groote bus 1.00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. SPECIAAL ADRES VOOR en Enkele groote Nederlandsche bier brouwerijen hebben haar jaarverslag: het licht doen zien, terwijl de Ned er- landsche Gist- en Spiritusfabriek als vertegenwoordigster van het dist illeer- derijbedrijf, eveneens hare jaarlijk- sche mededeelingen bij de behaalde resultaten over het afgeloopen jaar wereldkundig heeft gemaakt. Uit een en ander blijkt dat de be drijfsresultaten niet ongunstig zijn. Immers zoowel de Amstel-brouwerij als de Bredasche-brouwerij „De Drie Hoefijzers" hebben haar dividenc. kunnen handhaven en de Nederland sche Gist- en Spiritusfabriek heeft haar aandeelhouders niet behoeven teleur te stellen. We hebben hier te doen met be drijven, welke hunne productie in hooge mate hebben gerationaliseerc op grond waarvan groote bezuinigin gen op de exploitatie konden worden toegepast, bedrijven, welke bovendien financieel zoo krachtig gefundeerc zijn, dat zij in weerwil van allen tegenspoed als daling van den om zet in het binnenland èn moeilijkhe den bij den uitvoer, èn behoorlijke winst hebben kunnen maken. Het is nu zaak deze soliede grondslagen niet te laten ondermijnen door een ver keerde overheidspolitiek, waartoe on getwijfeld de vele hooge heffingen en accijnzen moeten worden gere kend. Het is nu zaak, deze soliede grond slagen niet in gevaar te brengen door een averechtsche overheidspolitiek, waartoe ongetwijfeld de vele hooge heffingen en accijnzen moeten wor den gerekend. Wanneer wij in het jaarverslag van de Amstel lezen, hoe deze onderneming er, dank zij haar gunstige kaspositie, in geslaagd is, haar winst op peil te houden, dan slaat dit uiteraard op het verleden. De gemeenschap heeft evenwel met de toekomst van ons bedrijfsleven te maken en deze hangt uiteraard geheel af van den omzet der producten. On dernemingen, die, als de genoemde, over zoo ruime kasmiddelen beschik ken, dat zij waarschijnlijk ook nog winst zouden maken, indien haar ge- heele bedrijf door de omstandigheden zou moeten worden stilgelegd, mogen daarom niet uitsluitend op haar fi- nancieele uitkomsten worden beoor deeld. Het werkloosheidsvraagstuk is een vraagstuk van omzetten en pro ductie, omdat er alleen met verhoog de omzetten werk aan den winkel komt. In dit ilcht beschouwd spreken de thans gepubliceerde jaarverslagen een geheel andere taal. De omzet zoowel voor bier als voor gedistilleerd vertoont nog steeds eene sterk dalende lijn. De groote bierbrouwerijen werken op nauwelijks meer dan de helft van hun productie vermogen, hetgeen ook tot uitdruk king komt in de sterke daling van het bierverbruik per hoofd der be volking. Volgens de raming in de rijksbegrooting 1936 zal dit verbruik in het loopende jaar niet meer dan 13 Liter bedragen, hetgeen tegen over 1929 eene daling van ruim 50 percent beteekent. Het verbruik van gedistilleerd is eveneens aanzienlijk gedaald, doch de juiste gegevens hieromtrent ontbreken, daar er op groote schaal in het geheim alcohol wordt gefabriceerd, terwijl de smok kelhandel van niet geringen .omvang is. Wanneer de officieele gegevens dus spreken van een alcoholverbruik van circa 2 Liter per hoofd, mag men gerust aannemen dat dit cijfer eenigs- zins geflatteerd is. Bij den bieromzet vormt de accijns ontduiking geen factor van beteek e- nis en mag men dus de uit de ver minderde bieraccijnsopbrengst afge leide daling van het verbruik als juist aannemen. Dat de minister van financiën in zijne nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën voor 1936 de opmerking maakte dat voor beide accijnzen de grens, waarbij belasting- verhooging tot hooger opbrengst leidt, overschreden is, behoeft zeer zeker niet te verwonderen. De bier accijns is te hoog opgevoerd, wat de oorzaak is van een zoodanig vermin derden omzet, dat de belangen der schatkist door den hoogen accijns blijken te worden geschaad in plaats van gebaat. Maar er zijn ook nog andere be langen dan die der schatkist. En dan denken we in de eerste plaats aan dia van de brouwerij-industrie, de distil leerderijen met "hare talrijke arbei ders, het koffiehuis- en restaurantbe drijf, de slijters, enz., die alle recht- Droge Verf Bussen Verf Stopverf Koudwaterverf Behangselpapieren Behangdoek Kunstkalk Vensterglas Deurplaten Kwasten, Borstels, Penseelen DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. bezwaar van den minister is immers, dat de schatkist voor 1936 geen ver laging van accijns kan dragen, welk bezwaar echter vervalt, indien de brouwerijen de garantie zouden ge ven, dat de schatkist voor 1936 het geraamde bedrag ten naaste bij ook werkelijk int. Zou de minister in dit voorstel treden, dan zouden de brou werijen zoo spoedig mogelijk tot de zoo noodzakelijk geachte bierprijs verlaging "kunnen overgaan, welke verlaging dan stellig in zeer belang rijke mate de toegepaste accijnsver laging zou overtreffen. Op deze wijze hopen de brouwerijen haar omzet ge leidelijk te kunnen vermeerderep en wel tot een zoodanig peil, dat de ac cijnsopbrengst in 1937 wederom op ee.n gezonde en stabiele basis zou komen te staan. Het door de brouwerijen te bren gen offer prijsverlaging plus ac cijnsgarantie zou uiteraard niet ge ring zijn, doch men weinscht ten koste van alles een einde te zien komen aan de voortdurende daling van den bier verkoop. Helaas heeft de minister geen aan leiding 'kunnen vinden om de tot standkoming van deze regeling te bevorderen, hetgeen daarom zoo zeer te betreuren, is, omdat er nu voorloo- pig van een accijnsverlaging wel niets zal komen en dus ook een prijsver laging voor bier in den detail- en glasverkoop een illusie zal moeten blijven. De in den aanhef geschetste bijzonder krachtige positie van een groot deel onzer brouwerij-industrie had de regeering in staat kunnen stellen om een door haar zelf noo dig geachte accijnsverlaging toe te passen, zonder dat het evenwicht der begrooting voor 1936 daardoor zou worden verstoord. Van dit aanbod heeft de regeering evenwel geen ge bruik willen maken. Mogelijk is dat aanvaarding van het aanbod op fisca le bezwaren zou stuiten, maar moe ten we in dat geval de «economische voordeelen niet laten overwegen? Hoe dit ook moge zijn, het lijdt geen twijfel dat zoowel voor bier als voor gedistilleerd de accijnzen toch eenmaal verlaagd moeten worden. Te vreezen is dan echter dat, als die verlaging komt, de positie van de daarbij betrokken bedrijfstakken aanmerkelijk zal zijn verzwakt en De- langrijke deelen wellicht zullen zijn ten onder gegaan tot schade niet slechts van de rijkskas, maar van de geheel e gemeenschap. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAAEBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Direeti® T. BOONSTRA. streeks worden gedupeerd door eene accijns heffing, welke het bier in steeds toenemende mate buiten het bereik van den verbruiker brengt. Voor het gedistilleerd geldt uiter aard hetzelfde, terwijl daar nog bij komt het euvel der ontduiking. De minister geeft dit alles volmondig ■;oie en betwijfeld wordt ook niet dat eene verlaging van den accijns tot gezondere toestanden zal leiden. Wat nu den bieraccijns betreft, zoo rebben de bij den Bond van Neder- andsche Brouwerijen aangesloten on dernemingen het den minister ge makkelijk widen maken, door voor raar deel te garandeeren. Als voor waarde werd hieraan verbonden, dat de bieraccijns zou worden terugge bracht tot het peil van vóór 1924, hetgeen zou neerkomen op een ver laging van den tegenwoordigen ac cijns met ,60 jjCt. Het voornaamste, De collectieve veiligheid faalt. Italië schaart zich aan de zij de der verzadigde imperia. Oiok Duitschland zal men tevre den moeten stellen. Reorga nisatie van den Volkenbond nood zakelijk. Toen e enigen tijd geleden in het En gelsche Lagerhuis het vraagstuk van de teruggave der Duitsche koloniën weer eens werd besproken, maakte een der leden van het Duiitsche parlement een kenmerkende vergelijking tusschen de verschillende Europeesche staten. Europa, zoo zeide deze volksvertegen woordiger, is verdeeld in haves" en „not-haves", „bezitters" en „niet-bezit- ters"'. Men zou het nog anders kun nen zeggen: Europa is verdeeld in ver zadigde en onverzadigde imperia. De eerste groep wil R en oorlog,die hun reeds verworven bezit in gevaar kan brengen, uitbannen. De leden van de tweede groep daarentegen zullen tot oorlog overgaan, zoodra zij denken, dat daarmede in de bestaande status quo, waarin zij een gevaar voor hun eigen volksbestaan hetzij dan bij gebrek aan grondstoffen dan wel an derszins zien, een verandering te kunnen brengen. Zoolang de laatste groep bestaat, bestaat er kans op oor log, tenzijde voldane mogendheden, die op het oogenblik verre in de meer derheid zijn, zich aaneensluiten tot een besloten blok, dat bereid is den even- tueelen aanvaller een oogenblikkelijk militaire macht, toe te roepen, want ook de meest onvoldane natie begeert geen oorlog, waarin een kans op suc ces hopeloos is. Men noemt dat col lectieve veiligheid. Een dergelijk blok bestaat er nu inderdaad (Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie, die een zes de deel van de aarde bezit, enz) Daar tegenover staat o.a. Duitschland en stond Italië en wil men de lijn ook bulten Europa doortrekken Japan. Het instituut, waarin de collectieve vei- VOOR 30 CENT 3 ons Amandeldoublé's 3 Wellingtons of 1 pond Chocolade hagel. VOOR 25 CENT 1 pond Citroenbiesjes 4 Cocoscarrees of 4 Choc, dem ilune 4ys ons Kersenbonbons. VOOR 20 CENT x/2 pond Rumboonen Vs Huishoudboonen 4 Marie of 4 Petit beurre. VOOR 15 CENT 2 ons Bitterkoekjes 2 Sneeuwwafels of 2 Choc, kattetongen. VOOR 10 CENT 4 Trio schijven ■4 Utr. spritsen 4 Cocoskransen 4 Melkreepen of 4 Vruchten crème reepen 5 Olienootreepen of 5 Cocosmacarons STUIVERSBESCHUIT 40 heerlijke brosse beschuiten 5 CENT. A. BA AI JENS - HEUSDEN Botermarkt 88 Telef. 52. D e p 61 C. JA MIN. ligheid belichaamd is, heet Volken bond. Daar wordt beslist, welke maat regelen er tegen den schender van den vrede, of den schender van de verdra- halt, zoo noodig met inzet van de Rijk plechtig door Mussolini is gearf-: nexeerd en Duitschland' van de bezet-; ting van het Rijnland nog steeds geen nadeelige gevolgen heeft ondervonden, moeten deze enthousiasten toch wel een koud stortbad gehad hebben, hiet-i zelfde spelletje als in de gevallen! Mandsjoekwo en Chaco-oorlog hieeft men te zien gekregen. Zei Eden, die de Italianen ongaarne aan het Tanameer: zag, ja, dan zeiden Laval en Flandirt die Italië niet als bondgenoot tegen Duitschland willen verliezen, neen. En in het Rijnlandvraagstuk zag merf precies het tegenovergestelde: 7 Maart: bezetten de Duitsche troepen het Rijn-; land' èn deed Hitier zijn voorstellen. 11 Mei komt men te Genève bijeen, om deze zaak voor de zooveelste maal. te bespreken en ook dan zal de zitting] zonder d'at men tot besluiten kwam, worden verdaagd. Bijna een maand' heb* ben de Engelschen noodig gehad, om het vragenlijstje aan Duitschland op te stellen. Van Berlijn mag men niet vergen, dat het nu binnen luttele dagers tijds het antwoord gereed heeft. H'uett schuift Engeland de zaak op dè lange baan. En misschien is dit maai; goed ook. Parijs prakiseert nog'steeds oven represailles, die tegenover de „nori have'", Duitschland, al heel weinig op plaats zijn. Wellicht dat met dien tijd de betere inzichten komen. En om thans tot ons slotwoord oven te gaan de collectieve veiligheid in den door de verzadigde imperia ge- wenschten zin heeft gefaald. De oude toestand! is volkomen veranderd': Italië heeft Abessinië veroverd en zich thans bij de groep der haves" gevoegd en zal nu eveneens tot de vrienden'0' van den vrede gaan behooren. In ëüh ropa behoort nog slechts Duits chianti tot de onvoldane groote mogendheden. En het is deze onvoldaanheid', waarin! het oorlogsgevaar voor Europa Itëgt op-; gesloten. Twee mogelijkheden staan er; thans bij de nieuwe organisatie van den vrede open. -j Of men kan de collectieve veiliig-i held opnieuw in den ouden zin alleen» tegen Duitschland! organiseeren m het geval Duitschland ware dit waar-i schijnlijk mogelijk of wel, en deze oplossing lijkt ons juister, men moet trachten op een of andere wijze Duitsche gen waarin de geheiligde status quo, is vastgelegd zullen worden genomen, land aan de zijde dier voldane mogend^ Nu is er echter iets niet in den haak heden te brengen, om daarna gezamen-i met die collectieve veiligheid. Geble- lijk op een betere toekomst aan te ken is ,dat de verzadigde imperia veel voor de collectieve veiligheid voelen zoolang hun eigen belangen op het spel staan. Gaat het er om den vrede te bewaren in stroken, waar de een ot andere staat geen interesse te ver dedigen heeft, dan faalt de schoone gedachte. Reeds vroeger heeft men dat gezien: in Mandsjoekwo en in den Chaco-oorlog bleef de Volkenbond werkloos. In Mandsjoekwo hadden wei nige, in Zuid-Amerika geen enkel volk Telangen te verdedigen! Nu is het juist, dat het voor den Volkenbond moeilijk was iri deze gevallen in te grijpen. De Volkenbonds-enthousiasten troosten zich met de gedachte, dat men van het Geneefsche instituut niet het onmo gelijke mocht verlangen. Zou de schen ding van het Volkenbondsinstituut zich in Europa of ook daarbuiten voor doen, dan zou men wel wat anders zien Thans, nu de Italianen in Addis sturen. Dat men bij' de thans noodig geworden reorganisatie van den Vob kenbond het hoofd' koel en het ha>r,f| warm boude'! (Nadruk verboden). TWEE MOTORRIJDERS I j DOODGEREDEN. Twee mijnwerkers uit Zonhoven', die op één motorrijwiel reden na de kermis te Vogelenzang bezocht te hebben, zijn onderweg in volle vaart; op een boom gereden. Beide mannen, die sterk onder drankinvloed warer^ werden vreeselijk gewond en over-» leden enkele uren later aan hun wouh den. j NOTARIS VEROORDEELD, De gedetineerde notaris E. B. vani van de Clemenceaulaan te Andern lecht-Brussel, die verduisteringen en! Abeba zijn aangekomen, het Ethaopisch schriftvervalschingen had gepleegd voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1