lo. 5640 Vrijdag l lei Kijkt eens door Uw oude Laat tijdig Uw glazen En vraagt dan Zeiss Punktal M. NORT, Gorinchem Zusterhuis 6. Houdt U van een ouderwetsch pijpje tabak Dan is Ravenswaay's tabak JE TABAK!II TWEEDE BLAD PUROL er op Een partij schaak. voor het Land Tan Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Bekendmaking;. Brilleglazen, hoe vol krassen zij zijn - - Gediplomeerd Opticien. A#ABABA»A»AOHllOABABABABABA Tel. Int. 840 GORINCHEM. DE KWALITEITSTABAK SINDS 1760! OVERAL VERKRIJGBAAR I FEUILLETON. GEMEENTE HEUSDEN Luchtbescherming Zelfbescher ming Zelfbehoud. In tijd van oorlog kunnen kalmte, orde en zelftucht U en de uwen het leven redden, dus: Leest deze bekendmaking en handelt er nü reeds naar. Het verzacht en geneest. vernieuwen, voor het behoud van Uw oogen De kou uit de lucht, En nu zéér vlug, Een nieuwe Bank in de Tuin, van WILLEM DE BRUIN Groote sorteering - Uitsluitend goede kwaliteiten. Prijzen scherp concurreerend Schwifcoft zonk in zijn stoei terug. „Waarom wil u mij vermoorden vroeg hij. „U mag uw geld houden, als dat uw bedoeling is, en ik zal de zaak niet ruchtbaar maken in mijn blad." „Het geld en uw blad zijn me beide onverschillig." „Is het omdat ik uw voorganger doodde?" „Mijn voorganger was mijn neet en erfgenaam. Door zijn duel met u ben ik een kinderloos oud' man, wiens rijk dom hem thans tot last is, maar wiens schatten hem toch strafloosheid zou den verzekeren, indien hij u op klaar lichten dag op straat vermoordde. Is u nu bereid te luisteren naar mijne voorwaarden?" „Goed. Werp uw pistool in den hoek der kamer naast me. Het is u van geen nut." Na een oogenblik aarzelens wierp Schwikoff den revolver over den me talen vloer in den hoek. Nogmaals deed de grijsaard de stang rondgaan naar een anderen knop. „Nu," sprak hij, „heeft u weer een kans op behoud: twee-en-dertig vakken zijn geladen, twee-en-dertig niet. Zet u op de plaats van den zwarten koning." „Om den dood te vinden?" „Daar niet. Dat vak is volkomen veilig." De jonge man bewoog zich echter niet. „Ik wil eerst uw bedoeling kennen", zei hij. „Het zal de meest tragische partij zijn, die u ooit heeft gespeeld, met den dood als tegenpartij. U zal hierbij de rechten genieten van den Koning, één vak in welke richting u verkiest. In eiken stand zult ge altijd de keus hebben tusschen twee vakken waarop ge ongestraft kunt staan, feitelijk zal u, bij iederen zet ,de keus openstaan tusschen acht vakken, vier veilig, vier andere doodelijk, met de kansen nu eens meer in uw nadeel, dan weer in uw voordeel. Bereikt ge oncfegeerd deze zijde, dan kunt ge vrij heengaan; stapt ge op een der geladen vakken, dan is uw dood onmiddellijk. Dan zal ik den stroom afsluiten, uw lijk in gind- schen electrischen smeltoven plaatsen, den stroom weer in werking stellen, en in weinige minuten zal er een dikke, zwarte rook door den schoorsteen op stijgen, en niets anders overblijven itï den oven dan een hoopje wiitte asch."! „En u: loopt geen gevaar?" „Niet meer dan u, toen ge u ten gen mijn neef keerdet, nadat u hens onrechtvaardig beleedigd had." „Het duel had plaats volgens de regels van het wetboek." „Die van mijn wetboek zijn edels moediger. U heeft nog kans op behoud!. Mijn neef had dat voorrecht niet; hij was tevoren veroordeeld, en dat wist u." „Hij was officier geweest in Frans schen dienst". „Hij had in den laatsten tijd de schermkunst verwaarloosd; dat wasnaa tuurfijk verkeerd, en hij heeft er voor geboet. Maar, het is niet over hem, hef is over uw lot dat we moeten spre-; ken. Ik geef u nu twee minuten otrt op het koningsvak te gaan staan." „En als ik weiger?" „Als u weigert, dan breng ik den electrischen stroom over het gansche bord, en laat u alleen. Dan vernietig) ik den brief, die beneden op mijn les4 senaar ligt, kom morgenochtend terug, en roep om hulp. Zeg, dat ge hiei; zijt ingebroken om mij te berooven BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN, brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag 16 Mei 1936, in midden en West-Brabant en Zee land oefeningen in de Luchtbescher ming worden gehouden, waaraan door deze gemeente eveneens wordt deel genomen. De middag-oefening duurt van 14.40 tot 16.40; de avond-oefening van 21.40 tot 23.15. De plaatselijke Luchtbeschermingsdienst, onder lei ding van het Hoofd van den dienst, den Heer J. v. d. Heijden, directeur der Melkproducten-fabriek, alhier, be staande uit politie, brandweer. Bur gerwacht, E.H.B.O. etc., zal hare be schermende taak hierbij uitoefenen. Het sein „Lucht-alarm aanwezig," dat bii nadering der gemeente of hare omgeving door vliegtuigen zoo wel bij de middag als avond-oefening wordt gegeven, geschiedt op de vol gende wijze Een auto voorzien van duidelijke aanwijzing „Lucht-alarm" rijdt in snelle vaart, voortdurend claxonnee- rend door de geheele gemeente, dus ■ook door de voormalige gemeente Oudheusden, Herpt en Hedikhuizen. Zoodra dit geschiedt moet eenie der wien in verband met de Lucht bescherming geen bepaalde taak' is aangewezen, zich onmiddellijk bin nenshuis begeven. Zij die wel een bepaalde taak zijn aangewezen bege ven zich onmiddellijk naar de hen aangewezen plaatsen. Het sein „lucht alarm geëindigd" wordt kenbaar ge maakt door het gedurende 3 minuten luiden van de klokken in Heusden, Herpt en Hedikhuizen. Bij de avond-oefening zal na het sein „lucht-alarm aanwezig" de straat verlichting geheel worden gedoofd. Deze wordt opnieuw ontstoken zoo dra het sein „lucht-alarm geëindigd" gegeven is. De bevolking wordt dringend ver zocht aan een algeheele verduistering der gemeente mede te werken door het dooven der verlichting in de hui zen of zorg te dragen, dat geenerlei licht naar buiteq uit kan stralen, (ra men, vensters en glazen deuren met zware gordijnen, dekens, blinden, rol luiken, enz. afsluiten). [Men neme daags ie voren daar mede een proef. Gedurende de avond-oefening, dus tusschen 21.40 en 23.15 uur, begeve men zich niet dan hoogst noodzake lijk' op straat. De verlichting van iatle voertuigen op de wegen moet bij deze oefening, door blauw, weinig doorschijnend papier worden afge- I dekt iook de achterlichten en reflec tors). Op verschillende plaatsen buiten de kom der gemeente zal dit papier door de politie en leden van den Lucht beschermingsdienst aan de bestuur- I ders der diverse voertuigen (ook rij- l vHelen beschikbaar worden gesteld of op de lantaarns worden aange- bracht. Het Bureau vcor den Luchtbescher mingsdienst voor den 16en a.s., is ge vestigd in het Gemeentehuis. Door het Hoofd van dezen Dienst worden de hulpdiensten van alles op de hoog te gesteld en alle te nemen maatre gelen opgedragen. Men wordt verzocht de ordemaat regelen en aanwijzingen der politie stipt na te komen. Iedere voorbereiding van de Lucht beschermingsdienst moet falen, in dien de inwoners niet ten volle hun ne medewerking jlaaraan geven. Gezien het gróóte nut en de onmis baarheid van een goed functionnee- rende Luchtbeschermingsdienst voor deze gemeente, doet de Burgemees ter een beroep op alle ingezetenen om aan deze en verdere oefeningen alle medewerking te verleenen. De Burgemeester voornoemd, \V. J- N. WIJS. Heusden, 6 Mei 1936. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen Spoedeischende vergadering van den raad der gemeente POEDE- ROIJEN, op 26 April 1936 des nam. om 5 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W: T. Pos. 1 Afwezig G. v. Os GDzn., wegens ziekte. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het gebedsfor mulier, waarna de notulen der vori ge vergadering worden gelezen en on v e ran d er d goedgek eurd De Voorzitter gaat over tot bet afnemen van de ©eden als bedoeld in artikel 45 der Gemeentewet van G. ten Hagen. Na de beëediging i wenscht de Voorzitter den heer Ten Hagen geluk en wijst op het gewicht van den eed. Spr. brengt den heer Opstelten in herinnering en hoopt dat Gods zegen op den arbeid moge rusten. De heer Ten Hagen dankt voor de woorden van den Voorzitter en j hoopt onder Gods zegen in het be- 1 lang der gemeente op aangename wijze met den raad en secretaris werkzaam te mogen zijn. Ingekomen: Schrijven van Ged. St. houdende bericht van kennisgeving van het proces-verbaal van verkiezing van G. ten Hagen tot lid van den Raad te Poederoijen. Schrijven van den Burgemeester van Kerkwijk, houdende een proces verbaal van kasopneming bij den ad ministrateur van den Vleeschkeurings- dienst op 25 Maart j.l., waaruit blijkt dat f3237,755 in kas was. Schrijven van Ged. St., houdende bericht, dat de Burgemeester te Poe deroijen op Maandag des nam. en des Donderdags des voorm. voor de inwoners te spreken zal zijn. Op voorstel van B. en W. worden de stukken 1 tot en met 3 voor ken nisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. St., houdende verzoek om bericht en advies betref fende een besluit van den Raad te 's Bosch aangaande een nieuwe in structie voor den Directeur en ver der personeel van den Keuringsdienst van Waren. Op advies van B. en W. wordt besloten met voormeld besluit accoord te gaan. Schrijven van het best. der Zieken kas „Onderling Belang" te Poede roijen, houdende het verzoek om een subsidie over 1936. Op voorstel van B. en W. wordt besloten voor 1936 een subsidie van f 20 toe te staan. Schrijven van het bestuur der Gei- tenfokvereen. te Poederoijen, houden de het verzoek om een subsidie over 1936 wegens aankoop van ©en bok. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer Ten Hagen zegt, dat te Aalst voorheen aan ©en zelfde ver- eeniging gratis grasgewas is verstrekt en ook f2.50. De bok is twee jaar geleden gestorven. De kosten van aanschaffing hebben f 4 bedragen ter wijl de onderhoudskosten f 20 bedra gen. Spr. kan een en ander zeggen als bestuurslid zijnde. V De subsidie wordt ook slecht voor 1 jaar gevraagd. De beer Maas zegt, dat het des tijds beschikbaar gestelde grasgewas vrijwel waardeloos was. De heeren Bok en Brienen, vinden het wel een gering belang, doch wel is waar een nuttige zaak wijzende op de rasverbetering en het gerief voor de menschen. Tenslotte werd besloten een subsidie toe te kennen van f 10 voor 1936. De Voorzitter deelt mede, dat de O. L. school te Aalst op 16 Maart 1.1. door 73 leerlingen bezocht werd, terwijl er een hoofd met twee on derwijzers van bijstand werkzaam zijn. In verband met artikel 28 der L. O. wet 1920 zooals dit nader is vastge steld bij de wet van 28 Eebr. 1.1. waarbij een aantal van 81 leerlingen voor 3 leerkrachten noodzakelijk is. Na 1 Mei a.s. zal dan ook de jaar wedde van een onderwijzer van bij stand niet meer voor rijksvergoeding in aanmerking komen. Spreker stelt voor den jongstbenoemden onderwij zer L. A. Kranenburg mitsdien met ingang van 1 Mei eervol ontslag te verleenen. De heer Brienen zou gaarne iets voor den heer Kranenburg doen en hem zoo mogelijk tijdelijk willen be noemen een en ander in het belang van het onderwijs. De Voorzitter zegt dat zulks niet mogelijk is. De heer Kranenburg zou gaarne als kweekeling of als onder wijzer in verband met zijn studie bui ten bezwaar der gemeentefinanciën aan de school werkzaam blijven. Hiertegen zijn geen bezwaren. Besloten wordt den heer Kranen burg met ingang van 1 Mei eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de openbare school te Aalst. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met de opheffing van het vervolgonderwijs ontslag verleend moet worden aan de hoofden hiervan te weten de heeren H. v. Westreenen en J. H. Ruger. Op voorstel van B. en W. worden gemelde personen met ingang van 1 October 1936 eervol ontslag verleend als onderwijzers bij het vervolgonderwijs. Rondvraag: De heer Bok vraagt inlichtingen naar de wedde van den Ambtenaar. De Voorzitter deelt mede, dat dit onderwerp aanhangig is bij het Col lege van B. en W. van Brakel. De heer Bok vraagt of een instruc tie bestaat voor den ambtenaar belast met de controle der steunverleening. De Voorzitter zegt, dat samenwer king met andere gemeenten in onder zoek is. De heer Ten Hagen wijst er op, dat de steunverleening te Zuilichem anders wordt toegepast dan in deze gemeente. Spreker zou er de voor keur aan willen geven, menschen, welke meer stille armoede lijden eens in de werkverschaffing te plaatsen. De heer Brienen zet uiteen, dat in de naaste toekomst werkverschaffing mogelijk is vanwege het polderdi strict voor het vierkanten van den dijk te Brakel, waarbij ook arbeiders uit Poederoijen tewerkgesteld zullen kunnen worden. De heer Bok vraagt wat duurder is steun of werkverschaffing. Spreker adviseert wat plaatsing van werkloo- zen in de werkverschaffing betreft zeer selectief te werk te gaan. Spr. vindt de kosten wel zeer hoog. De Voorzitter zegt, dat werkver schaffing wel is waar meer kosten met zich mede brengt, doch, dat hier tegenover ook staat, dat men er wat voor terug ontvangt en het beter werkt op het moreel der menschen. Spr. zal zich met het districtsbestuur in verbinding stellen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering met dankgebed. WILLEM DE BRUIN. 4) Terwijl Schwikoff daar stond, haal de hij heimelijk een revolver uit zijn broekzak te voorschijn. De graaf ging voort, zonder zijne stem te verheffen: „Ik zie dat u gewapend is, en ik weet dat u een voortreffelijk schutter is. U kan mij, waar ik hier zit, ge makkelijk doodschieten. Maar ook dit geval heb ik voorzien, toen ik mijn plan ontwierp. Op mijn lessenaar be neden ligt een brief, gericht aan den direkteur, waarin ik hem meedeel, dat ik plotseling naar Parijs ben op geroepen, en dat ik een maand afwe zig zal zijn. Ik verzoek hem verder met het werk hier te willen voort gaan, en onder geen voorwaarden, wie ook in dit vertrek toe te laten. Ge zoudt nu heusch kunnen schreeuwen, niemand buiten zou u hooren. De wanden van den zoldering j en de vloer zijn zóó gebouwd, dat ze geen enkel geluid doorlaten, en j zwijgen als het graf. Slechts door den schoorsteen zoudt ge kunnen ont snappen; maar als ge een blik werpt op den smeltoven, waarop ik uwe aandacht zoo even vestigde, zult ge zien dat die nu gloeiend staat, zoodat ook die uitweg afgesloten is. U is hier dus opgesloten tot u van hon- ger omkomt, of tot de wanhoop u 1 tot zelfmoord drijft, door op den ge laden vloer te stappen." „Ik zou van hieruit uw toover- schijf kunnen vernielen." „Beproef het," zei de grijsaard kalm. „Door schijf en stang te vernielen, zal de electrische stroom zich perma nent aan den vloer meedeelen. Het staat dan niet langer in mijne macht u te redden, zelfs al wenschte ik het, zonder naar beneden te gaan en de hoofdgeleiding af te sluiten. Ik ver zeker u, dat ik over al deze dingen rijpelijk heb nagedacht, en hoewel het mogelijk is, dat ik het een of ander over 't hoofd zou hebben ge zien, zoo is het niet waarschijnlijk dat u, in den opgewonden toestand waarin u thans verkeert, het verzuim zou ontdekken."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 5