Dit immer Bestaat uit 2 maden Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. NED. SPOORWEGEN. Zomerdienstregeling Buitenlandsch weekoverzicht Binnenland No5641 Woensdag 13 Mei. 1936 *and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt fl.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 15 MEI 1936. Verkrijgbaar in den Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN BEUSDEN. De Volkenbondsraad bijeen. Zal men genoegen nemen met de an nexatie van Abessinië? Een koe handel waarschijnlijk. Moedig standpunt der neutralen. Ook de Locarnokwestie op het program. Nog geen beslissingen te ver wachten. 11 Mei j. 1. kwam de Volken- bondsraad te Genève bijeen, onder om standigheden, die voor het Gen eef sche Instituut weinig aangenaam genoemd kunnen worden. Twee belangrijke pun ten van het programma zijn: In de eerste plaats de Abessijn.sche kwestie. Mussolini van zijn kant heeft er na de inname van Addis-Abeba geen gras over laten groeien. Abessinië is gean nexeerd en de koning van Italië is tevens tot keizer van Ethiopië uitge roepen. Badoglio zag zich benoemd tot onderkoning van het daar Italië veroverde gebied en generaal Grazi- anii, de bevelhebber van het Somali- front, kreeg als loon voor zijn werk de maarschalksstaf. Een fait accompli dus en dat is juist wat Musisoliini wenschte. Een geheim heeft hij daar overigens niet van gemaakt: uitdruk kelijk heeft hij verklaard, in Ethiopië sluiten wij onzen Vrde, de Pax Roma- na. En zonder een historicus te zijn, weet men, zoo ongeveer wel wat de Pax Romana van de oude Romeinen sultaat van deze besprekingen is neer- gretig voedsel, dat in een oogenblik alles gelegd in een communiqué, waarin tot in lichter laaie stond. Het was daardoor uiting wordt gebracht, dat deze sta- onmogelijk de paarden, die er gestald wa- ten tot handhaving der sancties be- ren, te redden. Tien paarden zijn daar reid zijn, doch niet om handlangers- door in de vlammen omgekomen. Ver diensten voor de economische belangen zekering dekt de schade, van Engeland en Frankrijk te doen. o Dit is een moedig standpunt en dach- BRAND. ten alle staten er zoo over, de idee Door onbekende oorzaak brak tijdens der collectieve veiligheid ware gered, afwezigheid der bewoners brand uit in De praktijk geeft echter nog slechts de woniDg van den arbeider Adr. v. Over een belangenstrijd te zien en daarom veld te Zegge. Het vuur greep zeer snel lijkt het niet moeilijk te voorspellen, om zich heen, zoodat binnen zeer korten dat de Volkenbond nog voorloopig de tijd de woning geheel was afgebrand, sancties zal handhaven, en dat deze Van den inboedel kon slechts een klein eerst opgeheven zullen worden, nadat gedeelte in veiligheid worden gebracht. Mussolini voldoende waarborgen ten Verzekering dekt de schade, aanzien van de aconomische belangen 0 van Engeland en Frankrijk zal heb- ONWEER. ben gegeven. Tijdens het hevige onweer, dat Vrijdag Een doodgewone koehandel dus, en boven de gemeente Vessem woedde, wer- waarbij tevens het bewijs van ovei- den vele boomen door den bliksemgetrofffn. lijden van den Volkenbond plechtig zal ]ichtnet ondervond op verschillende worden onderteekend. Tragisch is dit plaatsen storing. Bij P. W. Heymans te intusschen niet, de Volkenbond leefde «negsel werden vele pannen alsmede de immers reeds maanden, een schijnbe- schoorsteen van het dak geslagen, slaan. De Europeesche regeeringen we- 1 ten dit opperbest en daarom dringt j Tijdens het hevige onweer, dat Vrijdag men den laatsten tijd allerwege op boven Veldhoven woedde, werden in de een hervorming van den bond aan. wei by iandbouwer de Bie op Heers, En met deze hervorming zijn wij twee kalveren door den bliksem getroffen tevens aanbeland op het tweede be- en gedood, langrijke punt, dat op de agenda van de huidige zitting vermeld staat. Het I Te Oerle sloeg de bliksem de telefoon- is de kwestie van de bezetting van j draden over een groot gedeelte stuk. bet Rijnland. 7 Maart zond Hitier zijn troepen naar de gedemilitairiseerdezo- I Vrijdagmiddag ontlastte zich boven de ne en maakte hij zijn vredesvoorstellen gemeente Oirschot een kort doch hevig bekend. De geheele wereld was in rep onweder, dat gepaard ging met hevigen en roer en de Volkenbondsraad haast- regen. Ook sloeg de bliksem in een kip te zich in Londen bijeen te komen. penhok van den arbeider C. S. op de Eenig resultaat werd op deze zitting Oerschoren, dat tot den grond toe af- niet bereikt. Frankrijk deed tegenvoor- brandde. De motorspuit was spoedig ter stellen en 11 April waren de heeren j plaatse om verder onheil te voorkomen, weer te Genève Daar werd besloten, dat Engeland I Zondagmorgen omstreeks 5 uur, ont- te Berlijn nadere inlichtingen zou in- Mastte zich boven het Noord-Brabantsche winnen en dat men 11 Mei weer dorp Escharen een hevig onweer, dat bijeen zou komen, temeer dat ae I ran- evenwej siecbts korten tijd aanhield. De sche regeering voor de verkiezingen boerderij van den landbouwer H. de Kleijn moeilijk besluiten kon nemen. Ihans ,J r is liet 11 Mei, maar veel verder dan de buurtscbaP Maur.k werd door den op 11 April is men nog niet. Enge- b'1^sem getroffen. De bliksem sloeg op land heeft een goede drie weken noo- de radioantenne, welke geheel vernielt dig gehad voor het opstellen van werd. Het hemelvuur richtte vervolgens zijn vragen, die intusschen wonder in de hofstede groote verwoestingen aan, boven wonder zoowel te Berlijn als het radiotoestel werd eveneens vernield, Parijs de goedkeuring konden weg- terwijl groote gaten in de muren werden dragen. Van Berlijn kan men echter I geslagen. De bliksem verliet hierna het niet verwachten, dat het op vragen, £ujg Ned Christ. Landarbeidersbond, is, naar de Msb. meldt, door de politie te Roosen daal aangehouden onder verdenking, zich te hebben schuldig gemaakt aan verduis tering van door hem geïnde contributie- gelden ten nadeele van den bond. o AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Toen de 23-jarige dienstbode van den heer Von Henning te Wezep bezig was met een brandend petroleumstel vatten haar kleeren vlam. Met ernstige brand wonden overdekt moest het meisje naar bet ziekenhuis te Zwolle worden overge bracht. Zondag is zij aan de bekomen verwondingen overleden. 25 T1 n1 - luuis om vervolgens in het kippenhok aan u i w,aarvan het opstellen alleen reeds r- heteekent. Het is de vrede opgedrongen meer dgan drieH wekén heeft gekost, zlenhJke schade te veroorzaken. Een vyf- binnen luttele dagen tijds antwoord tiental jonge kippen werden gedood. kan geven. In Berlijn maakt men clan Wonder boven wonder hebben zich geen ook 'aanstalte met dezelfde rust te persoonlijke ongelukken voorgedaan. werk te gaan als in Londen. o Anderzijds zit te Parijs nog steeds SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN, de regeermg Sarraut, die op 11 April geen beslissingen kon nemen, toen Vnjdag passeerde onze grens een per het om een eveptueele verscherping soon u*t het Roergebied met een auto, der sancties tegenover Italië ging. waarvan de Duitsche kommiezen vermoed- Hoe thans, aan den vooravond van den dat hij tabak smokkelde. De kom- regeering van het Volksfront onder miezen sommeerden hem halt te houden, leiding van Blum, Flandin wel be- waaraan de bestuurder volgens de Tel. slissingen te Genève zal kunnen ne- geen geboor gaf. De kommiezen schoten, men, is eenvoudig een raadsel. Dok' tijdens deze zitting, zullen de Fran- waardoor de man d»»del'Jk werd sche en de Duitsche vredesvoorstel- len, met een eventueele reorganisa- tie van den Volkenbond en alles wat OUDE VROUW LEVEND VERBRAND, daar verder bij behoort, niet bespro- De ruim 80 jarige alleen wonende wed. ken worden. Ook te dien aanzien zal l Bovenhof te Steenwijk is Zondagochtend aan onderworpen volkeren enkel en alleen door de superioriteit der Ro- meinsche legers ein wapens. In Parijs vreest men zelfs, dat de Pax Romana van Mussolini in navolging van de oude imperatoren ook de hegemonie in de Middellandsche zee inhoudt. Het schijnt dan ook dat de Franschen niet van plan zijn voorloopig genoegen te nemen met de annexatie van Abessinië, te meer daar ook zij belangen in dit land hebben (de spoorweg Djibouti- Add is Abeba). Welke houding Engeland ten aan zien van het Abessijnsche conflict in den Volkenbondsraad zal innemen, ligt nog in het duister gehuld. Zelfs in het Engelsche kabinet schijnt daarover o phet oogenblik nog verschil van mee ning te bestaan. Er is een groep, die voor directe opheffing der sancties strijdt en er is een groep, die er wei nig voor gevoelt, de eeing waardevolle troef, die men nog tegen Italië bezit, zonder meer prijs te geven. Opheffing van sancties is goed, zoo redeneert men daar, maar Mussolini zal daar voor moeten betalen. Kennelijk heeft men daarbij het oog op economische voordeelen voor Engeland in het door de Italianen veroverde rijk. Egoistisch misschien, maar politiek is nu een maal niet anders dan een verdediging van eigen belangen. Duidelijk is het standpunt, dat Span je en Denemarken, wiens vertegenwoor diger Munch, de woordvoerder van de neutrale mogendheden Nederland, Zwe den, Finland, Noorwegen en in min dere mate Zwitserland is, in de zit ting van den Volkenbondsraad zullen innemen. De vertegenwoordigers der kleinere mogendheden hebben de dagen voor het begin van de Volkenhonds- raadzitting ijverig geconfereerd. Het re de Raad zich zonder besluiten te heb-| ben genomen moeten verdagen. Het geduld der menschheid wordt wel op de harde proef gesteld. in haar woning verbrand. Toen de melkboer kwam vond hij de deur gesloten, hetgeen hij, daar de deur anders open is, verdacht vond. Hij waar schuwde de politie die de deur forceerde. Toen men de deur openmaakte kwam er direct een dikke rookwolk naar buiten. .Achter de deur vond men het gedeeltelijk Pn J [verkoolde lijk van de oude vrouw. Haar kleeren smeulden nog. Het bleek dat in de woonkamer alleen KENBONDRSAAD P Het Duitsche Nieuwsbureau meldt de i vertegenwoordigers der vier Scandinavische het bed in brand stond. Deze brand was landen en Nederland hebben Zaterdag- spoedig gebluscht. De oude vrouw, die morgen een eerste bespreking gevoerd, zeer slecht van gezicht was, heeft waar die betrekking had op de vertegenwoor-1 schijnlijk in de bedstee een lucifer aan diging dezer Statengroep in den Volken bondsraad. De vijf landen willen in Sep tember hetzij ZwedeD, hetzij Nederland als lid van den Volkenbondsraad voor stellen. o TIEN PAARDEN IN VLAMMEN OM GEKOMEN. In de stallen van de firma Noordzij te Rotterdam is brand uitgebroken. In de houten gebouwtjes vond het vuur zoo een gestoken of een ongeluk gehad met een nachtlichtje, tengevolge waarvan zij in brand is geraakt. Daarna heeft zij getracht nog naar buiten te komen, hetgeen haar echter niet is mogen gelukken, o VERDUISTERING VAN CONTRIBUTIE- GELDEN. Zekere M. H. uit Zevenbergen, belast met het ophalen der contributiegelden aldaar der afdeeling Zevenbergen van den JASSENDIEF GEARRESTEERD. De politie te Roosendaal heelt Zaterdag aldaar een Duitscher gearresteerd, van wien bij onderzoek bleek, dat naar hem werd gezocht door de politie te Arnhem. De man had zich n.l. aldaar meermalen schuldig gemaakt aan diefstal van jassen uit onbeheerd staande auto's. Hij is reeds onder behoorlijk geleide naar Arnhem ge transporteerd en daar ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. o LONGPEST-EXPLOSIE GESTUIT. 79 Dooden. Men meent dat de longpest, welke te Logandeng (Semarang) heerschte, definitief gestuit is. In totaal zijn 79 personen overleden. LEELIJK BIJ DEN NEUS GENOMEN. De 20 jarige v. B. te Zijtaart werd gewekt door een eigenaardig gekriebel aan den neus. Ontwaakt zijnde kwam hij tot de ontdekking dat een rat aan zijn neus knaagde. Het overig deel van den nacht werd verder besteed aan de ratten- jacht. o SLAG VAN EEN PAARD. Zaterdagmorgen toen de ongeveer 18- jarige F. v. Houten Antzn., te Heesch het paard naar de weide ging brenger, kreeg hij plotseling van het paard een slag tegen zijn hoofd. Bewegingloos bleef de jongen op den grond liggen. Zijn neef die bij hem was, liep terstond naar het huis van den vader van den getroffene om deze te waarschuwen. Spoedig was deze, zeer ontdaan, aanwezig en ook anderen waren intusschen ter hulp gesneld. Nog steeds was de jongen bewusteloos en zijn hoofd zag er vreeselijk uit. Zoo spoedig moge lijk werd de dokter gewaarschuwd. De dokter die spoedig aanwezig was, consta teerde een ernstige kaakfractuur en een zware hersenschudding. Het hoofd van den ongelukkige zag er vreeselijk uit, zoodat hij niet meer te herkennen was. Men vreest voor zijn leven. o LIJK GEVONDEN. Een brugwachter en een agent van politie, welke zich op dë IJselbrug te Zutfen bevonden, zagen in het midden van de rivier een lijk drijven. Na het per roeiboot naar den kant te hebben gebracht, blelek hét de sedert eenige weken Vermiste 17-jarige S. uit Zutfen te wezien. Het lijk is naar de afgemeene begraafplaats (overgebracht. HEVIG ONWEER BOVEN DE PEEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft boven de gemeente Sevenum (L.) een ernstig onweer gewoed, tengevolge waarvan op vele plaatsen ernstige scha de is aangericht. In tal van woningen werden tele foon- en/of radiotoestellen beschadigd, terwijl ook vele electriische leidingen werden vernield. De ontginningboer- derij van den heer G. moest het ern stig ontgelden. De bliksem sloeg hier in het woonhuis en veroorzaakte een begin van brand, welke door snel' in grijpen gelukkig gebluscht kon wor den. Het hemelvuur maakte een groot gat in het plafond van een der voor kamers, circuleerde door deze kamer en vernielde radio- en telefoontoestel en eeniige mféubelen en vond via een der buitenmuren e,en uitweg. In de nabijheid dezer ho>erd!erij wer den nog een drietal telefoonpalen ge heel versplinterd. tEen koe van deni landbouwer N. .werd! door dën bliksem' getroffen en gedood. Dit ongekend ;heftige onweer ging vergezeld van een ontzaggelijken re genval. oI AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN, De wielrijder J. W. van A., die Woensdagavond j.l. op de Nieuwe Park- laan, in Den Haag door een auto werd aangereden en in ernstigen toestand' naar het R.K. ziekenhuis aan het West- einde was overgebracht, is Zondag aan Se gevolgen van deze aanrijding over leden. —o MET AUTOPED TE WATER GE REDEN EN VERDRONKEN. Zaterdagavond is bij de poTitie te Rotterdam aangifte gedaan, dat de 5-ja- rige L. Kemperman werd vermist. Voor zoover kon worden nagegaan, was het jongetje het laatst gezien aan de Rot- tekade. De po,Mie vond na een uur dreggen het .lijkje. Het kind was; met zijn autoped 'te water gereden. Het lijkje is naar het St. Franciscusgast- 'huis overgebracht. o— VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is het 2-jarig doch-' tertje van de familie Vergunst aan den Rijksstraatweg onder Alpen aa.n! den Rijrr spelenderwijs in dëTr O'uden Rijn geraakt en verdronken. Zaterdagmiddag lieten de gebroeders! C. en J. den Hartog, resp. 17 en 13! ja'ar oud, zich in een kano door eelt sleepboot voorttrekken pp de rivier de Maas te Venlo. Ten Zuiden; van de Maasbrug is de kano plotseling omge slagen, waardoor beide jongens te wa ter geraakten. De jongste, die niet kon zwemmen, heeft zich in zijn angst vast geklemd' aan zijn" ouderen broer, dief de zwemkunst wel machtig was. Het gevolg was, dat beiden in de diepte verdwenen en verdronken. TERUGLEVERING ONDERMELK. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal met ingang van 10 Mei 1936 de regeling, ingevolge welke de teruglevering van ondermelk door zuivelfabrieken aan veehouders ver- houders verplichtend is gesteld, in ver band met de inmiddels opgetreden wij ziging in de prijsverhoudingen van dit artikel, voorloopig worden: opgeschort. Zulks houdt in, dat de productie! van kaas of melkproducten voorshands evenmin aan eenig beperkend voor schrift zal zijn gebonden. j o DIENSTMEISJE SPOORLOOS VER DWENEN. Het HM. meldt uit Veendani: Donderdagavond tegen acht uur heeft de 22-jarige dienstbode D. H. Ploeger, afkomstig uit Vledderveen, die reeds gedurende vier jaar in dienst is bij mevr. Dethmers te Wildervank, het huis! verlaten. Des avonds is het meisje per fiets naar Veendam gegaan, waar zij om acht uur nog gezien is. Na dien' tijd 'heeft men niets meer van haar vernomen, zoodat aan een ongeluk wordt gedacht. o— :j .'ia voor hei Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommclerwaard DER Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1