Marktberichten Plaatselijk Meuws. GORINCHEM, 11 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 116 runderen, 5 kalvereD, 6 varkens, 99 overloopers, 463 biggen, 1 schaap en 184 lammeren. Prijzen per stuk Zware kalf koeien f 450. 190.— Melkkoeien 120.- 440.— Kalfvaarzen 110.— 150 Guiste vaarzen 70.— 115 Guiste koeien 70.— 420.— Stieren 70.— 125 Pinken 60.— 80.- Nuchtere Fokkalveren 8.— 12.— Idem voor export 2.— 5.— Drachtige varkens 45.— 75.— Natte zeugen 25.— 45.— Overloopers 10 20.— Biggen 8.— 13.— Oude schapen met 1 lam 15.— 20.— Idem met 2 lammeren 20.— 25.— Losse lammeren 3.— 6.— GORINCHEM, 11 Mei. Boter en Eieren. Aanvoer 59.647 eieren. Prijzen per 100 stuks Kippeneieren 2.35—2.60, kleine f 1.10—f 1.15. Een- deneieren f 2.30—f 2.50. Kalkoeneieren f 4.505.00. Ganzeneieren f 4.505.00. Op de weekmarkt golden de eieren f 2.40 a f 2.75 per 100 stuks. Goèboter f 1.70; margarine f 1.10 beide per K.G. GORINCHEM, 11 Mei. Pluimveemarkt. Prijzen per stuk Oude kippen f f oude hanen f jonge hanen f jonge hennen f eenden f Zware konijnen f 1.50-2.00, kleine ko nijnen f 0.250.35. Export-konijnen f 0.600.80; Duiven f0.100.15. ROTTERDAM, 11 Mei. Aanvoer630 vette runderen, 295 vette kalveren, 138 schapen en lammeren, 661 varkens, 6 nuchtere kalveren. Prijzen per K.G. Vette koeien 54 64 3438 Vette ossen 48 44 3438 Vette kalveren 80 65 4045 Varkens (levend gewicht) 33 32 31 Schapen 40 37 30 Lammeren 39 34 29 Prijzen per stuk Schapen 20 16 12 Lammeren 18 14 10 DUSSEN. HERPT. IIEDIKHUIZEN. Waar We bevreesd waren, dat het aantal leerlingen der R. K. Bijz. school niet meer voldoende zou zijn, iOm onze tweede leerkracht te behouden, is het schoolbestuur bizonder dank baar aan de huisgezinnen, uit wijk Lut- telherpt, die zes hunner kinderen naar cnze school deden overgaan. Bij het huwelijk van' hun ij ver i- gen directeur, den heer J. v. d'. Broek met mej. M. Verhoeven uit Waalwijk heeft het zangkoor een schoon H. Hart beeld met standaard ten geschenke aan geboden. SPRANG. Doordat de duorijder C. B. in een bocht nabij Meeuwen eenige tegen werking verleende, kon de motorrijder W. K. de macht over het stuur nïet handhaven en reed pardoes tegen een ijzeren mast van het electrisch net. De duopassagier vloog door den schok over den motor heen en kwam zonder letsel in het gras terecht. W. K. had echter zoodanige verwondingen opge- loopen dat hij met een luxe auto naar zijn woning alhier moest worden ver voerd. Dr. Winkelman heeft de won den ,die hij hoofdzakelijk aan zijn been opliep, gehecht. De motor werd totaal vernield. DROXGELEX. Hierop sprak' Burgemeester v. d. Schans als volgt: Het doet mij buitengewoon veel ge noegen, dat ik op dit feest mag aan wezig zijn en wel geflankeerd' door de beide wethouders en een tweetal raads leden, om namens het gemeentebestuur U en Uw familie hartelijk geluk te wenschen met Uw zilveren jubileum. Een groot deel van de achter U liggende 25 jaar hebt gij gewerkt in Drongelen als hoofd dezer school. Een groot stuk van Uw leven ligt er bin nen deze muren. Gij hebt dit gedaan met een toe wijding en een ijver, die voorbeeldig mogen worden genoemd. Gij hebt res pect afgedwongen 'door onder eenvou dig optreden, plichtsgetrouw de op U rustende taak te vervullen. Tegenover het gemeentebestuur wist gij 'immer Uw plaats. De samenwer king 'met ons college liet nooit te wen schen over. Levendig herinner ik mij, dat ik wel eens Uw wenschen in verband met iets voor Uw school, Uw woning of Uw persoon aan B. en W. overbracht, dan meermalen van mijn voorganger, burgemeester Brune, ten antwoord kreeg, daar behoeven wij niet lang over te spreken, de 'heer Haase vraagt nooit iets, dat niet drin gend 'noodlig is. Zoo had U het ver trouwen, zoo werd U gewaardeerd. Die waardeering, geachte heer Haa se ziet U op dit oogenblik ook ge demonstreerd' in de aanwezigheid van het voltallig college van B. en W. en de Drongelsche raadsleden. Wij willen hiermede toonen, dat wij Uw werk op prijs stellen. Uw levenstaak is de Drongelsche jeugd geschikt tie nraken voor haar plaats in de maatschappij. Haar nut tige kennis bij te brengen. Maar wij zijn er van overtuigd, dat gij Uw roeping breeder liggende gevoelt en uw streven is, ook haar moraliteit en beschaving ten goede te beïnvloeden. Bovendien is 'het uw ernstige begeerte, om zooveel als de omstandigheden dit toelaten, iets te zijn voor het geestelijk welzijn van de u toevertrouwde kinde ren, om ze te brengen aan de voeten van Hem, die heeft gesproken: Laafde kinderkens tot Mij komen. Ons College van B. en W., en ik spreek ongetwijfeld bok namens onze raadsleden, wenschen u toe, dat gij onder Gods zegen nog vele jaren met opgewektheid hier uw werk zult mo gen doen, dat gij, bijgestaan door uw Echtgenoote, nog veel zult mogen doen voor uw school maar ook op veler lei' terrein buiten uw school. Hoewel :gij u in het gewone leven nooit op den voorgrond plaatst, heeft men u op den voorgrond gehaald, en waar ge u ook aan geeft, het wordt steeds met ijver en trouw behartigd. Wij denken hierbij aan uw voor zitterschap van de commissie tot we ring van schoolverzuim in de gemeente Eethen, aan uw arbeid voor kerk, zie kenhuisverzekering, Chr. hulpbetoon en voor uw onderw. organisaties. Geve de Heer u kracht om ook bij het ouder worden, dit alles te blijven doen, ja, door ervaring rijker te doen op een wijze, die nog een opgaande lijn vertoont. Het zal voor u een heerlijke! gedachte zijn, dat uw oude moeder dezen dag mag beleven en hier in Drongelen mee mag maken. "t Is feest voor u en uw familie maar ook voor heel Drongelen, ook voor ons. Het is hier niet de plaats en de gelegenheid voor behandeling van zeer intieme persoonlijke dingen. Wij echte plattelanders locpen vooral niet met onze innerlijke verhoudingtegen over elkaar, te koop. Het is ook niet noodig. Maar toch voel' ik behoefte nog een persoonlijk woord hieraan toe te voegen. danken ook allen die hielpen inzon derheid de dames Riek Donken en Keetje de Haan. Jongens en meisjes ik geloof, dat gij, evenals vele ouderen in Dron gelen, vandaag blij en dankbaar zijt. Dankbaar dat God Meester Haase zoolang heeft gespaard. Ik denk, dat er bij jelui ook wel iets is van dank baarheid, voor wat ge van Meester Haase leert, later zult gij het beter beseffen en waardeeren. Maar zeker is er nu wel dankbaarheid voor 't geen de familie Haase jelui vandaag aan bied en ik' weet dat ge met me in stemt als ik roepLeve, Meester Haase, leve. Mevrouw Haase. Hierop zongen de kinderen weder een toepasselijk lied. Vervolgens wenschte mej. Schuk king, onderwijzeres, den heer Haase ook namens de schooljeugd, geluk met zijn zilveren feest en bood hem een fraaie penteekening van een ge zicht uit Heusden aan, de plaats, waar de heer Haase reeds zooveel voet stappen heeft gezet, benevens een fraaie sigarenkist. Vervolgens kwamen successievelijk' verschillende kinderen en groepen van kinderen binnen, die aanschouwelijk een korte levensschets van den heer Haase uitbeelden, onder het opzeggen van het volgende ge dicht In het kleine dorpje Heesbeen Ruim veertig jaar geleên Gebeurde 't op Nieuwsjaarsdag Dat een kleine jongen het levenslicht zag. Vijf jaren bleef hij bij Moeder thuis Speelde er met z'n zusjes bij huis. Ruim vijf jaar' was hij oud Toen moest hij reeds naar school, Hij deed daar steeds heel goed z'n best En maakte er ook wel jool. Naar catechisatie behoefde hij niet ver te lopen Er moest maar éne deur voor open. De vraag kwam nu na zeven jaar Wat of hij worden zou, Wel onze knaap had 't antwoord klaar: Ik blijf de school steeds trouw. In Heesbeen kon hij niet voor onder wijzer leren Daarvoor moest Hij Heusden vaak met een bezoek vereren Van Heesbeen naar Heusden, van Heus den naar Heesbeen Zo ging het nu steeds met flinken stap Door regen en wind bij dag en bij. avond Hij leerde heef flink en werd; spoedig heel knap. Toch bleef er nog wel tijd voor grapjes, Belletje trekken wou wel "gaan, De mensen wisten nooit wie het deden De ijsmutsen hebben toen goed dienst gedaan. Een twee, een twee, allen in de maat Dit alles toch wel 'netjes gaat, Gymnastiek 'is een "heel fijn vak En die akte had hij spoedig in de zak. Maar het keerpunt kwam in z'n leven Nu 25 jaar geleden, Hij mocht toen zelf lessen geven Toen werd hij meester, hiep, hiepj, hoera. In Aalburg was juist een plaatsje open Daar kon hij toch niet steeds naar lopen, Er kwam een splinternieuwe fiets Jonge, jonge, dat was me iets. Het jaar 1914 brak toen aan En iiedre man moest klaar gaan staan, Ook ons onderwijzer werd s'oldaat Zie hoe dat pakje hem goed staat. Hij diende ons landje met veel trouw Kreeg daarom de strepen op z'n mouw. Maar in Aalburg in die vreemde tijden Kon men het werk niet met z'n beiden Hij mocht naar huis met groot verlof Dat was nog eens een reuze; bof. Van Aalburg ging het nu naar Wijk De school stond daar al aan den dijk Het was daar echter niet zo fijn Daarom wilde hij in Drongelen zijn. Het waren slechts enkele dingen Die we uit uw leven lieten zien, Om, alles te vertellen Nee, dat kon hier niet geschien. Maar diit moeten we nog verhalen Bij alles wat U viel "ten deel1 Stond "U steeds Uw ouders terzijde Niets was voor hen U ooit te veel. God schenke U steeds zijn zegen U en Uw gezin op al Uw wegen, Dat verder yeel voorspoed U deel mag zijd Dit wenschen wij allen, groot en klein. Vervolgens bracht,Ds. Tasseron zijn gehikwenschen, waarbij deze den heer Haase dank bracht, dat hij de kin deren naast de opvoeding in de groo- te maatschappij, ook wil opyoeden in de Maatschappij van God. Men- schen vinden voor hun werk1 in den regel weinig waardeering, doch het is spr. een behoefte te verklaren, dat hij den arbeid van den jubilaris waar VREESELIJK DRAMA. In de Koepoortstraat te Gent in Bel gië, heeft een 36-jarige vrouw haar 15-jarigen zoon met een revolver neer geschoten, waarna zij het wapen op zich zelf richtte en zoodanig werd ge wond, dat zij in stervenden toestand werd opgenomen. Een week geleden1 is de man van de ongelukkige vrouw overleden. O ONTPLOFFING. Het Japansche ministerie van marine deelt mede, dat bij het ontploffen van een torpedo in het arsenaal van Kobe een burger-werkman werd gedood en vijf ernstig werden gewond. o1 VLIEGONGELUK. Bij Lugano, Zwitserland, is een toe ristenvliegtuig verongelukt. De bestuur der en twee toeristen zijn gedood. tot 1) 1) 9 11 9 11 11 9 9 11 11 9 11 11 11 Bij den landbouwer van Bragt lag Zaterdagmorgen een der beste koeien dood in de weide. Daar het cadaver voor de consumptie werd af gekeurd, werd het ter plaatse begra ven. Zondag 17 Mei a.s., des nam. vijf uur, zal de R.K. Landarbeiders- bond afd. Hank1 in de Bondszaal de jaarvergadering houden. Donderdag 14 Mei a.s., te 6 uur zal in de Vereenigingszaal te Hank' fgem. Dussenl een vergadering gehouden worden van de K.J.M. De definitieve oprichting van de K.J.M. afd. Hank1 zal alsdan plaats hebben. De stier Prins 12710 S van de stierenvereeniging alhier, is voor het jaar 19361937 in onderhoud en ver pleging gegund aan A. M. Buijs, Lut- telherpt voor f 354 per jaar. Reeds 8 jaren is de vereenigings- stier aldaar gestationneerd. ,Op 28 Mei zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer A. J. J. van Bokhoven lid is van den Raad van Toezicht der boerenleenbank'. Het ligt in de bedoeling, dit feest in eene algemeene vergadering te her denken. De stand van de wintergranen in onzen polder mag ziooals die zich thans laat aanzien, als zeer gunstig beschouwd worden; ook de zomer gewassen hebben zich goed gezet. Onder zeer veel belangstelling herdacht de heer J. K. Haase, hoofd der school alhier, .Maandag het feit dat hij voor'25 jaar bij het onderwijs kwam. De jubilaris had gaarne dezen dag als een gewonen willen doen voorbijgaan, doch de bevolking van Drongelen kon zich daarmede niet vereenigen en rekende het zich, met Burgemeester van der Schans aan het hoofd, tot een plicht, dezen dag voor den heer Haase tot een onver- getel'ijken te maken. Reeds vroeg in den morgen waren rappe handen bezig met de versie ring met guirlandes en bloemen van het lokaal, waarin de heer Haase on derwijs geeft. Buiten werd met groen en bloemen een eerepoort gemaakt. Tegen 10 uur waren tegenwoordig Burgemeester van der Schans met echtgenoote. De wethouders v. d. Beek en v. d. Schans en de beide raadsleden die Drongelen vertegen woordigen n.l. de hoeren Donken en v. d. Stelt. Ds. en mevrouw Tasseron uit Eethen en tal van belangstellen den, de onderwijzeres mej. Schuk- king, terzijde gestaan door de dames Donken en de Haan en de school jeugd. Nadat allen hun plaatsen had den ingenomen, werd de heer Haase met zijn echtgenoote het loklaal bin nen geleid. De schooljeugd zong het volgen de lied Wees welkom Heer Haase, ons lied U begroet Wij zijn hier bijeen met een vrolijk' gemoed, Uw zilveren feest is deez' morgen gewijd, Dat willen wij vierenmet U zijn verblijd. God schonk U zijn' zegen, Hij leidde Uw schreen, Een tijdperk sluit af, nu een kwart eeuw vlood heen, Maar 'twas voor U altijd 'n gelukkige strijd, Dat willen wij vierenmet U zijn verblijd. Bedekt ook' de sluier der toekomst Uw lot,. Uw leven is veilig gesteld toch in God, Wij weten in Hem U geborgen altijd Dies kunnen wij allen met U zijn verblijd. De meisjes Betsy v. Tilburg, Jaan- tje Slotboom, Rika de Graaff en Pietje Treffers, zeiden hierna hef volgende versje op; We zijn de bloemen van het veld, Men heeft ons juist iets fijns verteld, Het was over een zilveren jubilee, Men rie pons toega mee, ga mee. We zijn toen dadelijk mee gegaan En nu ziet U ons voor U staan1, We wensen U veel geluk op deze dag', Dat God U nog jaren sparen mag Voor Uw gezin en de jeugd, Dat zeggen de bloemen U met vreugd. In de Mei mogen we onze tijd niet verpraten, We gaan nu spoedig weg en zullen deez' hier maar laten. en boden een bloemenmand aan, te gelijk werd een prachtige bloemen mand overhandigd namens de ver schillende collega's uit de gemeente, terwijl het dochtertje van den heer Haase haar vader met een aardig gedichtje eveneens een fraaie ruiker bloemen overhandigde. Hoe goed herinner ik' mij, hoe wij ongeveer 171/? jaar geleden met el kaar in aanraking kwamen. 'tWas in den tijd van Uw sollicitatie naar de betrekking die Uw levenstaak werd. Tevoren wisten wij van elkanders bestaan, maar ook niet veel meer. Ik herinner mij' hoe wij samen op liepen en Uw kansen overwogen. Reeds spoedig is er tusschen ons een warme vriendschap ontstaan en ik acht mij gelukkig te mogen zeg gen, dat die is blijven groeien en dat ze nimmer werd onderbroken. Blijde en droeve dagen zijn door ons samen doorleefd. Wij gaan daar niet verder op in, steeds hebben wij elkaar begrepen. Niet in alles waren wij het eens, maar eerlijk en oprecht hebben wij eikaars inzicht gerespec teerd. Oolk in geestelijk opzicht zijn wij, meen ik, iets voor elkaar geweest. Ik dank U hier openlijk hartelijk voor Uw vriendschap. Mevrouw Haase wat hebt gij U, in de korte jaren van Uw verblijf alhier op schitterende wijze ingebur gerd. 't Was voor U als Amsterdamsche een grooten overgang naar Dronge len, maar gij wist U aan te passen en gij hebt door Uw eenvoudig en blij moedig optreden, de achting en toe genegenheid van onze dorpsgenooten weten te veroveren. Gij verstaat buitengewoon goed de kunst om Uw man als hij het eens wat al te ernstig opneemt, opi te vroolijken, ook daardoor wordt door U den dank' van onze dorpelingen verdiend. Overigens weet gij in stilte een zonnestraal op het pad van Uw me deburgers te brengen. Wij danken U Mej. Schukking, dat gij de voorbereiding van dit feestje hebt willen leiden en dat gij dit weer zooals wij van U verwachten, op zoo lofwaardige wijze hebt gedaan. Wij deert en hij hoopt, dat deze met de zelfde vreugde en lust de kinderen mag blijven onderwijzen, zooals hij dat tot heden deed en dat zijn werk waardeering moge vinden in de har ten cler ouders en kinderen. Spr. hoopt, dat de heer Haase nog Jang gespaard moge blijven voor zijn ge zin en voor de jeugd van Drongelen en verzocht de aanwezigen den ju bilaris toe te zingen Psalm 121 vers 4De heer zal U steeds gade slaan enz. De heer Haase bracht aan het slot dank aan God, dat Hij hem tot hier toe gespaard had. Hij heeft kort ge leden eens gelezen, dat een christen in dagen van droefheid, doch ook in dagen van vreugde nader bij God komt. Spr. kan dat op {lezen dag .beamen. Spr. geeft vervolgens een 'resumé over de 25 jaren die achter hem liggen, waarbij hij in het bijzon der dank bracht aan zijn ouders, die zich vele opofferingen hebben moeten getroosten, om hem voor he^ onder wijs te doen opleiden. Hij is verheugd, dat zijn oude moeder met hem dezen dag mag beleven en hij dit jubileum in haar Itegenwoordigheid mag vieren. Hij bracht dank1 aan het gemeentebe stuur, in het bijzonder aan wethouder v. d. Schans, met wie hij als loco- burgemeester zoo vaak1 had te maken, voor de welwillende houding, die steeds tegenover hem werd aange nomen. Hij brengt dank aan de be volking van Drongelen, die in dagen van droefheid, zoowel als in tijden van vreugde, steeds met hem mee leefde. LI ij dankt Burgemeester van der Schans en stelt zijn tegenwoor- tigheid op hoogen prijs, alsmede die van de wethouders en de raadsleden. De lof die spr. is toegebracht, brengt hij voor een groot deel over op> mej. Schukking, die de moeilijkste taak heeft, immers zij moet den grondslag bij de jeugd leggen, waarop hij voort moet bouwen. De verhouding tus schen hen beiden is steeds schitterend geweest en hij vertrouwt, dat deze ook steeds zoo zal blijven. Hij dankt de wethouders en den raad in zijn geheel voor de goede samenwerking die er steeds is geweest. LI ij dankt Ds. Tasseron voor diens tegenwoordigheid en zijn vriendelijke woorden en de goede samenwerking die steeds tusschen hen bestaat. Spr. is dankbaar, dat de wet hem de be voegdheid geeft den naam van JezMS in de school te noemen en den bijbel met de kinderen te bespreken. Daarom heeft hij geen vrijmoedig heid de school, die hij 25 jaar gediend heeft, in den steek te laten. Hij dankt juffrouw Schukking, de kinderen en hunne ouders voor de mooie cadeaux die hem zïj'n geschon ken en waaraan zoowel rijk als arm hebben bijgedragen en allen die aan een en ander hebben meegewerkt. Spr. vertrouwt, dat de bewoners van Drongelten overtuigd zijn, dat hij slechts het welzijn hunner kinderen op het oog heeft en mocht er eens (iets zijn, dan hoopt hij dat men niet met een buurvrouw, doch met hem1 kbmt praten, hij is overtuigd, dat dan bin nen 5 minuten een eventueel misver stand is uit den weg geruimd. Hij dankt vervolgens de kinderen en zegt, aangenaam verrast te zijn, voor alles wat zij hem hebben geboden, ,h>j zou willen vragen, is het niet te veel ?i Mocht hij al eens humeurig zijn en in. hét oog der kinderen wat hard, hij vertrouwt, dat zij op later leeftijd zul len beseffen, dat het niet gebeurde om hen onaangenaam te zijn, doch alleen terwille van hun eigen welzijn. Hij dankt juffrouw Schukking en mej. de Haan en Donken voor de leiding van een en ander, zijn grondtoon is dank, 'dank' aan allen. Deze dankwoorden werden met een luid hiep, hiep, hoera en driewerf Lang zal hij leven, gevolgd, waarna op initiatief van wethouder van der Beek1 werd gezongenDat 's Idee- ren zegen op U daal. Hierop volgde 'n royaal onthaal der schooljeugd. Den geheelen dag was het verder een druk' bezoek van per sonen die den heer Haase en zijn ge zin met dezen feestdag kwamen ge luk'wenschen, waardoor dezen dag voor den heer Haase steeds een dag vol aangename herinneringen zal blij ven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4