Iturgerlijke Stand. Rechtzaken. Daar staat de „doodstraf' op! Plaatselijk Nieuws. BIJDRAGEN ling. Allerwege is men er van over tuigd, dat alles gedaan dient te wor den om de jeugdwerkloosheid te be strijden. Het is immers van groote psychologische beteekenis of de jeugd een bezigheid heeft. Zij vormt de toekomst voor ons land, doch met die veel omvattende jeugdwerkloos heid is die toekomst niet gebaat. De autoriteiten hebben dan ook begre pen dat er ten koste van alles inge grepen moest worden. Middels par ticuliere vereenigingen zijn reeds ver schillende werkkampen gesticht en dank zij de welwillendheid van den burgemeester van Noordwijk, den heer J. v. d. Mortel, die zijn land goed de Baart te Oostelbeers ter beschikking heeft gesteld, kan er weer een nieuw werkkamp bij het oude aantal worden toegevoegd. Het land goed, dat ongeveer 500 ha groot is, biedt plaats voor 84 jongens. De ■werkzaamheid der jongens bestaat in het aanleggen van voetpaden en de zorg voor de ontwatering van het landgoed. Minister Slingenberg, die bij de opening van deze instelling van so ciaal nut natuurlijk niet ontbrak, heeft in een körte redevoering en kele woorden gesproken, welke tot het geheele Nederlandsche volk moe ten doordringen. Hij herinnerde er aan, wat reeds door de Koningin in de Troonrede naar aanleiding van de jeugdwerkloosheid is gezegd, dat aan dit onderwerp meer dan de ge wone aandacht moet worden ge schonken. De regeering kent dus haar plicht, anderzijds is zij de gees telijke en godsdienstige richtingen, welke haar bij het vervullen van haar taak de grootste medewerking ver- leenien, ten hoogste dankbaar. In den tijd, dat de werkloosheid Nederland teistert, zijn reeds 18 kam pen gesticht, waar 1200 jonge man nen gedurende 6 tot 8 weken van het jaar nuttigen arbeid kunnen ver richten. Om dit werk te kunnen volhouden, deed de minister een be roep op het geheele Nederlandsche volk en vroeg hij bovendien de mede werking van. de arbeidsbeurzen om ex naar te streven de jeugdige krach ten weer zooveel mogelijk in het normale bedrijfsleven op te nemen. o HET, VOORMALIGE BOMMELS-CHE VEER. Voor het Haagsche Gerechtshof zijn. de pleidooien gehouden in een proce dure óver het voormalige veer te Zait- boinmel. De Staaf der Nederlanden was in be roep gekomen tegen een uitspraak van de Haagsche rechtbank d.d. 1 Juni 1935, waarbij G. L. van Hattum c.s., als pachters van, het Bommelsche veer was toegelaten, te bewijzen, dat hij wegjensi ontijdige opzegging door den Staat iiin verband met die opening van de brug over die Waal te Zaltbominel een schade van f 17.700 had geleden. De verpachting van het veer was met ingang van 1 Januari 1926 geschied voor den tijd van "8 jaren, met bepa ling, dat daarna de pacht zou doorloo- pen, wanneer geeni tusschentijdsche op- ssegigihg per drie maanden door een van de beide partijen zou zijn geschied. De brug werd, vele maanden vroe ger dan men verwachtte, op 18 No vember 1933 voor het verkeer geopend, terwijl toen nog geen opzegging van het contract aan den pachter van het veer was; geschied. Intusschen was het weer nutteloos geworden, terwijl de vas te overeenkomst met den pachter nog liep. Het standpunt van den staat, waar voor Mr. A. F. Telders pleitte, was, dat geen opzegging behoefde te ge schieden, omdat 31 December 1933 de termijn van de overeenkomst van. 8 jaren was verstreken. Daartegenover hield de partij-Van Hattum' vast aan de opvatting, dat in (elk geval tot 3 maanden na 31 Decem ber 1933 de overeenkomst van kracht was, een opvatting, welke nader werd toegelicht door Jhr. Mr. E. J. J. van Udth de Jeude uit Tiel, pleiter voor 'die partij-Van Hattum. Het Hot zal '11 Juni arrest wijzen. o DE HEFFING OP SPIJSOLIE EN VETTEN. Verhooging overwogen. Naar het Hbl. verneemt, overweegt de regeering zeer sterk, om de crisis- heffing op spijsolie en op vetten aan zienlijk te verhoogen. Zij bedraagt op Shiet oogenblilk resp. 24 en 30 cents per kilo. Een verhooging tot resp. 30 en 40 a 45 ets. wordt overwogen. De aanleiding tot dezen maatregel moet, althans in hoofdzaak, worden gezocht evenals de overwogen ver laging der margarineheffing in het hand 'over hand toeneming der berei ding van „margarine" door de huis vrouwen, met behulp van slaolie en plantenvet, waardoor het Landbouw- crjsisfonds inkomsten derft, aangezien de heffingen op deze grondstoffen la ger zijn dan die op de gewone mar garine. HEUSDEN. Geboren: Bernardus, z. v. Joh. van Wijk en Joh. Adr. Toethuis; Raze- wina Woutrina Maria, d. v. A. F. van Bladel en S. Joh. van Hel voort; Adria- na, d. v. G. A. Sluijmers en Fr. J. Merkx; Han, z. v. E. Schimmel en N. A. Kieviet. Getrouwd: P. A. B. M. de Bek- ker, 28 j. en M. H. Luijben, 33 j.; Adr. Lankhaar, 27 j. en E. C. Nieuw koop, 20 j.; Arn. Lommers, 33 j. en Jac. Joh. van Hooft, 27 j.Jac. J. A. Verhoeven, 29 j. en M. Kouwenberg, 34 j. en J. H. van der Pol, 26 j. Overleden: H. v. d. Staak, 63 j., échtg. v. Adr. van Beurden. ANDEL. Over de maand April 1936. Geboren: Elizabeth, d. v. W. Naaeijn en A. Rochat; Jantina Aria, d. v. A. Treffers en A. Straver. Getrouwd: G. Nieuwenhuizen, 48 en A. de Fijter, 41 j. 1)E .WEKKEN EN SLEEUWIJK. Over de maand April. Geboren: Jurrianus, z. v. J. H. J. H. Smits en J. van der Pijl; Nicolaas, z. v. W. de Pender en T. van Wijk; Dirgje Dingena, d. v. H. van der Stelt en C. Noorloos; Maria Hermina, d. v. A. Visser en A. M. Bakker; Dirk, z. v. J. lppel en M. Versteeg. Getrouwd: Daniël Potters, 26 j. en Cornelia Adr. de Keizer, 29 j. Overleden: Machiel Versteeg, 18 j.; Dirkje Verdoorn, 78 j.; levenl. 1. ZUILICHEM. f Over.de maand April, 1936. Geboren: Lijntje Govertje, d. van M. Mij dam en H. Blanken; Go- vert, z. van K. C. Hobo en A. van Rijswijk1; Dirk Jan, z. van H. Ver zijl en A. den Tek. WASPIK. Over de maand April, 1936. Geboren: Cornelia P., d. van J. A. ;Mu van Tilborgh en P. A. de. Ruijter; Adriana H., d. van A- Lan- germans en E. J. Schapers; Hen- drikus, z. van L. Pols en |M. Krij- nen. Getrouwd: Adrianus C. van Dongen, 34 j., en Geertruda M. E. van Etten, 25 jAdrianus C., van Dongen, 27 j., en Maria Kemmeren, 26 j. Overleden: Joh. Boom, wedu we van Petrus T. Gijsman, 86 j.; Johanna Visscher, weduwe van Hen- dri'k'us G. Lukassen, 85 jPetrus A. Smits, 2 j. SPRANG CAPELLE. Over de maand April, 1936. Geboren: Willem Johannes, z. van A. Pr-uijssers en J. Bogers; .So phia Antonia, d. van J. Le Sage en S. Le Sage; Hendrikus Arnoldus, z. v. F. J. van Zuilichem en J. A. Stam; Marinus ,z. van K. Sprangers en L. C. Paans; Roelof Johan, z. van R. J. Timmermans en A. G. van Pas; Jan, z. van W. P. Broëks en A. P. Krol. Getrouwd: C. H. Genet, 20 j. en A. Visser, 25 j.; J. L, Koenen, 36 j. en Anna Maria, van Peer, 35 j.; J. G. Rozenbrand, 28 j. en M. Ha- verhals, 29 j. Overleden: L. van Dongen, 85 j., wed. van G. 'M. van Dijk; A. de R-ooij, 65 j., wed. van H. Kerst. POEDEROIJEN. Over de maand April, 1936. Geboren: Helena Wilhelmina Maria, d. van J. H. Ruger en J. G. E. Goris; Gerretje, d. van W. Bok en W. van der Veer. Getrouwd: Klaas Kok met Ja- coba Johanna van der Ven. NEDERIIEMERT. Over de maand April, 1936. Getrouwd: J. A. A. van Ingen, 42 j., en ;M. C. van Ballegooijen. 26 j.; P. Biesheuvel, 39 j., en A. A. Exalto. Overleden: C. W. C. F. van Ommeren, 10 maanden. EETHEN. Over de maand April, 1936. Geboren: Sebastiaan H., z. van C. Gouda .en J. Krop; Willem A., z. van L. Colijn en H. Nieuwkoop. Getrouwd: W. G. van Driel, 29 j., en Ant. van der Kolk', .21 j.; G. Lem, 26 j., en J. P. van der Moo- ren, 23 jC. A. Vervoorn, 32 j.. en Ant. Branderhorst, 25 j. Overleden: C. J. van Sinttruij- en, 73 jweduwe van Corn, de Graaff; M. Splinters, 28 j., echtge- noote van A. de Jong. BRAKEL'. Over de maand April, 1936. Geboren: Johannes, z. van D. A. Duizer en H. Ermstrang. Overleden: Jan Pelle, 69 j weduwnaar van Martijntje van der Linden. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE 's BOSCH. Van Maandag 4 Mei 1936. Rijw. z. licht: K. H., Wijk f3. Straatsch.: G. A. d. J., Sprang, voorw. 2 w. tuchtsch., proeft, van 1 jaar. Geen rijbewijs: K. v. R., Wijk, voorw. 2 w. tuchtsch., pr. v. 1 jaar. Rijwiel zonder licht: C. v. d. S., Nieuwkuijk f 3 :P. R. v. A., Alm- kerk f3. Van Woensdag 6 Mei 1936. Loopen over verb, grond: O. v. O., Zaltbommel f3. Geen rijbewijs: W. F. P. G., Heus- den f 5. Linkerbocht houdenM. M. H. T., Waalwijk f 5. Wagen zonder licht: P. F. K., Waalwijk f 5. Rijw. zonder licht: M. T., Wijk f3. Idem D. A. v. U., Ammerzoden f 3. Leunen tegen gevel: A. v. d. M., Sprang f 2. Steen schoppen: A. C. S., Waal wijk f 3J. M. G. IJ., Drunen, ber. Zonder verg. loopen over weiland: W. J. A. P., Waalwijk, ber. Idem: W. A. R., Waalwijk f3. Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet ziet!) m P.S. Wist u, dat alleen „wit" #„wit" is.... („smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende KANTONGERECHT GORINCHEM. Straatschenderij: J. M., Werkendam, f 5 subs. 5 d. h. Hond niet beletten wild te volgen: J. B., Werkendam, f 10 subs. 10 d. h. Op openbare weg voetballen: A. B., Werkendam, f4 subsi 4 d. h. Venten- zonder vergunning: J. K-, Veen, f 2 subsi 2 d. h. Openbare dronkenschap: J. V., De Werken c.a., f5 subs. 5 d. h. In verboden tijidi arbeiden: W. v. A. H., Almkerk, f 2 subs. 2 d. h. Overtreding Wet Evenredige Vracht- verdeeling: J. V., Werkendam, P. V., Werkendam, ieder f5 subs. 5 d. h. Loopen op verboden grond: IJ. B. en P. de J., Wou-drichem, ieder f 15 subs. 30 d. h. Motorrijtuig met te hooge lading be sturen: N. V., Dussen, f4 siubs. 4 d. h. Zonder vergunning motorrijtuig voor personen vervoer gebruiken: P. M., De Werken c.a., f10 subs. 10 d.h. Aan automatisch gegeven teek-en geen gevolg geven: L. v. W., Wijk, f 3 subs. 3 d. h. Met rijwiel daarvoor verboden weg berijden: G. K., Werkendam, f4 subs. 4 d. h. POLITIERECHTER 's BOSCH A. de W., Ammerzoden, art. 416, geschorst tot 18 Mei a.s.; A. v. H., Hedel, art. 300, f10 subs. 10 d. h.; H. P. v. d. B., Wijk en Aalburg, art. 322, f 25 suibs. 25 d. h.; J. W. R., Sprang, art. 300, f 15 subs. 15 d. h. BOSSCHE RECHTBANK. De rechtbank heeft vonnis gewezen in de volgende appèlzaken van het Kantongerecht alhier: C. S. de J., Eethen, Vo-gelwet, von nis bevestigd; A. v. "S., Drunen, Mol- Ienwet, vonnis vernietigd, f0.5Q subs. 1 d. h. 's GRAVENMOER. Wie in deze omgeving woont en van de pracht der bloeiende hoo rnen wil genieten, kome naar het landelijke geheel in het groen gelegen dorp. 's Gravenmoer. U kiunt daar ten volle genieten, wanneer U fietst of wandelt -over den Kerkdijk met het bewoonde -ooievaarsnest, bereikt U dan de met het friss che groen ge tooide dorpsstraat. Een bezoek aan 's Gravenmoer in dezen tijd is de moeite waard. U ziet de Betuwe in het klein. Het „Groene Kruis" alhier, hield een algemeene ledenvergade ring. De opkomst der leden verbe terd zeer langzaam. Met het bestuur waren 25 personen aanwezig. Notulen vorige vergadering en uitvoerig jaar verslag secretaresse werden goedge keurd, met dankbetuiging van het ve le werk in het afgeloop.en jaar door haar verricht. Rekening van den pen ningmeester over 1935, werd goedge keurd en deze werd deswege gede chargeerd onder dankzegging voor nauwkeuring beheer. De Voorzitter bracht eveneens dank aan Gemeente, Burgerlijk Armbestuur en de Diaco nieën der Herv. en Geref. Kerk al hier, en de Herv. Kerk te Dongen voor de genoten subsidies en sprak een waardeerend woord -over de toe wijding, waarmede Zuster Winters wijk haar werk verricht. Het leden tal is thans 300. Het magazijn is goed in orde. Zuster bracht in to taal 1595 bezoeken. De contributie liep; iets terug. Moge deze vermin dering in 1936 weder worden inge haald. SLEEUWIJK. Uitslag van den vriendschap pelijke gespeelde wedstrijd van de damclub te Sleeuwijk en Nieuwland. Uitslag is als voigt Sleeuwijk Nieuwland W. J. v. d. Lelie—A. v. Mourik' 1 1 H. v. ArkelA. C. v. Meeuwen 1 1 B. de JongC. J. Bot 20 A. v. d. KoppelJ. A. Bon 02 Ab. BeneckerN. van Mourik 02 J. A. P. v. StrienC. de Jong 02 A. T. v. HemertI. Satter 20 C. Setr'kenburgA. Nederveen 02 C. v. d. LindenR. de Groot 1 1 C. BoxmanC. de Jong 20 9—11 De wedstrijd werd gespeeld in de Chr. School alhier. Dinsdagavond 5 Mei, kwam de Oranjevereeniging in algemeene ver gadering bijeen. Om acht uur -opent de Voorzitter de heer C. Pellikaan deze vergadering en heet de aanwezige hartelijk wel kom. De secretaris de WelEd. Pleer Ab. Sigmond 'krijgt gelegenheid voor het lezen der notulen en het jaarverslag, welke worden vastgesteld. De Penningmeester de heer C. Kolff brengt verslag uit van de kas en het blijkt, dat er een klein batig saldo is. De heeren J. Roza, J. v. d. .Boom worden tot controle-com missie benoemd, laatstgenoemde deelt mede, dat de zaak in orde is be vonden. Thans wordt het nieuwe reglement voorgelezen, hetwelk -onveranderd wordt goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heerenG. v. d. Bens, C. Beuken kamp, W. Duizer, A. Meerburg en M. Ringlever, worden allen herko zen en nemen ook allen de benoe ming weer aan. Besloten wordt dezen zomer weer een kinderfeestje te organiseeren met 's avonds een concert. Rondvraag niets- bijzonders, daar na gratis verloting, sluiting. Aanwe zig waren 21 leden. De vergadering werd gehouden in de zaal van café A. Kolff alhier. Geschiedenis van het Land van Heusden en Aitena en den Boinuielerwaard. 41 Johanna Hertog inne van Brabant heeft bij hare brieven van dato- den 1356, die van de -oude Schutterije ge geven. ten behoeve van dezelve den- rijs- werd genaamt Vriesenswerd gelegen bij Heusden tussen den gro-oten- rijswerd en Bern. Welke gifte daer na int jaer 1357 gencontinueert heeft Willem van Beijeren Grave van Holland, nadat de Stad en het Land van Heusden an hem was o-vergedraagen. Het andere Collegie van de jonge Schutters genaamt Kioven'iers is anno 1515 opgerigt -en geordonneert tot de- tens-ie van de Stad en Magistraat en Graaf Hendrik van Nassau, Heer van Breda, hebbende op dien tijd de Heer- lijkheijd Heusden b-eleent van Philip- pus met ook de hopmate, en zijnde ook begiftigt met den aanwas van de Doode Maas. Dese Schutters moeten in alle voorvallende gelegentheijd eerst in de wapenen zijn en met hare musquet- ten voor den dag ko-omen. De persoonen-, die ten aensien van eenige b-edieninge off ampt gehouden zijn den Eed an de Staat te doen zijn dese: 1. De Drossa-ert. 2. Des selfs Stadhouder plag an de Stad, ook eertijds den Eed te do-en, als blijkt uut zekere Ordonnantie vant jaer 1452. 3. De Schout. 4. De Schepenen. 5. De drie Burgemeesters. 6. De Secrts met zijn klerk. 7. De Stads Booden. 8. De Hoofdmannen van de oude en jonge Schutters. 9. De Kerk meesteren. 10. De Heijlige geeft, dat is, Arm meesteren. 11. De Gasthuijs meesters. 12. De Keurmeesters van het brood en gewigte. 13. De Keurmeesters van de Vis markt. 14. De Keurmeesters vant Vlees- huijs. 15. De Rentmeester van de Stad en 'tLand van Heusden. 16. De Vier meesters. Wat haer ampt is weet ik niet, daer staat dat zij getrouwelijk tot het vier sullen sien, maer het schijnt, dat dit niet meer in gebruijk is. 17. De Putmeesters. 18. De Procureurs. 19. De Burger-majoor. Hier inde stad plagten te zijn benef fens het Collegie van 12 Kanonikken, gelijk in het voorgaande Kapittel aan- gewesen is, alwaer van de Kerk werd gesprooken, nog vijff geestelijke po- lijtijke gilden, dewelke jaerlijx op ze kere dag plagten bij malkanderen te koomen, en t'zaamen te teeren en wer den dese Gilden genaamt. 1. Vrouwe broeders, welke waren uut de aansienlijkste van de Stad. Int jaer 1412 heeft dit Collegie met zijn Deeken en Provisors al bekend ige^ weest. Willem Grave van Holland had an die van Heusden inde Kerk gegeeven een Kapel met een Outaar, en in de ac te van de voornoemde gifte staat aldus: Welke gifte tot eeuwigen dage due- rende zullen die Deeken en Provisors van -onser Lieve Vrouwe broeders voors. die dan inder tijd wesen zullen, etc. 2. Sinter Catharijne Gilde. 3. Sinter Barbara Gilde. 4. Sinter Agathen Gilde. 5. Sinter Lucien Gilde. Ende waaren in dese vier laatste Gilden mans en vrouwen, jonge mans en dogteren, sij hadden haer eijge outaaren, kerk, en inkoomen, eensdeels om de voornoemde outaaren te ver deren, anderdeels -om daer van op hare gesette daage te teeren. Dog de-se in komen zijn jegenwóördig tot -een ander gebruijk gekeert. Alsnog zijn alhier inde Stad van Heusden de navolgende Ambagtsgilden te weeten: 1. Het Kramersgiilde 2. Het smede gilde 3. Het Bakkers gilde 4. Het Schoenmaekers gilde 5. 't Timmerluijde gilde 6. Het Schippers gilde 7. Het Wevers gilde. De Stad heeft drie Jaermarkten: d'er- ste is opden -eersten Dinsdag in de Vasten, en werd gemeenlijk genaamt de blinkende Dinsdag o-t de bliink-markt. De tweede agt daagen daer na en is een Paardemarkt. De derde op-dien 14 September, is wel een markt van paar den maer ook van alle andere waaren, en word; genaamt Kermis. Dan ko-mender veele, gelijk ook op de eerste markt uut andere Steeden en plaatsen met hare Koopmanschap pen en Waaren -om die te vercoopen. Die van Heusdien, nadat zij gekoo- men waaren an den Grave van Hol land hebben mede geco-mpareert -opde dajgvaerdingen der Staaten van Hol land al-s int XlVe Kap. -op het laatste zal verhandelt werden. VAN DE PRIVILEGIËN. Na dat omtrent het Jaer 1333 Johan de IX van dien naam en laatste He-er '.van Heusden was overleeden, en dat na veel strijds tussen verscheij-de pre tendenten en ook tussen den Hertog van Brabant en den urave van Hol land voorgevallen, de voornoemde Heerlijkheijd van Heusden was gekoo- men an de voornoemde Hertog en niet lange jaere daer na an den Grave van Holland, zoS hebben de voor noemde twee Princen getragt het fa veur en d-e adsistentie van die van Heusden te mo-gen genieten gelijk ook geschiet, -en daero-m hebben zij die van Heusden vergunt verscheijdie Pri vilegiën, en die haer vergunt waren bij vo-orgaende Princen gecontinueert. Wij zullen om niet te zeer des-e ö-nse beschrijvinge t' extenderen, van de voornaamste met weijnige woor den spreeken. Int jaer 1290 heeft de Grave van Kleef in den hage an Graef Floris graef van Holland geschonken, al zijn regt dat hij opde S-ta-d -en. het Land van Heusden haddie, zoo dat doen ter tijd en uut kragte van d'ie gift, Heus den geworde zoude zijn een Leen van Holland, gelijk zulx ook a'annam den Heer van Heusden, en op-dat Graaf Flori-s, die van Heusdien tot zijnerr dienst in dese zaeke zouden mogen hebben, zo-o heeft hij int zelve jaer bij zijne bezegelde brieven haer voors. met haere eijge goederen in Holland 'te Waater en te Lande vrij gemaekt van alle tollen; dit Privilegie heeft daer na int jaer 1357 gecontinueert Hertog Willem van Beijeren Grave van Holland, zoo haest afs hij de Heerlijkheijd voornoemd ver- kreegen hadde. De woorden luijden al dus: (Wordt vervolgd). 28 j TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6