MODE SNUFJES. SPORTIEVE JAPONNEN ONS PATRONENHOEKJE. Voorjaars-tantasiën. DE PRACTISCHE HUISVROUW. Mode wenken. VROUWENLEVEN IN TESSINO. PRACTISCH EN MODERN BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. STRAAT: Hierbij ingesloten aan postzegels. voorhoofd vrij 'laten, doch deze flatteeren slechts enkele vrouwen. Het linker hoedje met stijve uitstaande voille heeft een klei ne platte strik vóór op den bol, terwijl het linker modelletje er boven zeer coquet op de geonduleerde lokken wondt gezet en een bloemengarneering heeft. De linker hoed (beneden) doet aan de sportieve chasseurs denken en wordt in het gezicht getrokken. Rechts beneden is een coquet hoedje van zwart gelakt, glimmend stroo met korte voile. Het is heel gemakkelijk om verschillende weefsels op waschechtheiid te onderzoeken. Afb. links geeft aan hoe een lapje gekleurde stof tegelijkertijd met een witte doek in een pan met heet water wondt gedaan en daarna verwarmd op 50 graden. Beide stof fen worden daarna gewasschen (op elkan der) en blijkt het, dat de witte doeken kleu nen van de bedrukte aanneemt, dan is deze niet volkomen waschecht. Vraagt men ons of een stuk goed tegen licht en lucht bestand is, dan zouden wij willen aanraden een stuk goed tusschen twee kartons te spannen b.v. met groote steken of door opplakken langs de randen. In het midden van het bovenste karton is een vierkant uitgeknipt (rechts boven) en nu wordt het karton voor het open raam gelegd met de opening blootgesteld aan licht en zon. Na eenige dagen kan men oon- stateeren of de lap kleurecht is. Wil men kunstzijde en zuivere zijdie on derzoeken, dan doet men het beet de proef te nemen met twee reepjes, die men ach tereenvolgens boven een vlam houdt. De kunstzijde brandt totaal op met heldere vlam en de zijde geeft grijze of zwarte asch. Wol daarentegen smeult min of meer en geeft wat ruwe asch, terwijl katoen to taal verbrandt (rechts beneden). Om linnen en katoen te onderzoeken scheurt men een reep door (links onder). Katoen scheurt gemakkelijk af en geeft korte gelijkmatige rafel, terwijl linnen niet gelijk afscheurt. Men kan tevens aanvoelen of men linnen of katoen verwerkt, aange zien het eerste koel aanvoelt. NAAM: PLAATS: Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slu*-- ten. Indien zulks mogelijk is zouden wij wil len beweren, dat de voorjaarsmode nog grooter variatie van modellen aangeeft dan vorige seizoen. Zeker is, dat er inderdaad min of meer uitzonderlijke modellen on der de nieuwe collecties worden aangetrof fen. Men ziet sportieve modellen, anderen die weer bij de overgangsmantels passen of bij de gekleede ensembles of costumes. De hoedjes zijn nu eens van grof of fijn stroo, dan weer van vilt of andere materialen. De modellen hebben soms een golvende lijn, maar meermalen zijn het kleine dings- kes, die slechts het achterhoofd bedekken. Eén ding is zeker, dat nagenoeg alle ge kleede hoedjes voilettes hebben. Men ziet grove en fijne tulle, die dikwijls stijf uit staan. Meer dan het topje van de neus wordt niet bedekt en practisch nut hebben ze -ook niet, om b.v. te dienen om de kap sels bij wind voor uitwaaien te behoeden, .want ze zijn meestal van het -gelaat af. Men Eiet nog steeds modellen, die het geheele Op nagenoeg alle sportieve mantels en japonnen zijn zakken aangebracht, hetzij in- of opgezet. De voorjaarsmode brengt zeer veel bloemen-motieven. Men ziet over- heerschend veel gebloemde weefsels zoo wel voor middag- als avond-kleeding, ter wijl corsages en ranken langs halsuitsnij ding en middel to de nieuwste mode-snuf jes behooren evenals bloemenarmbanden, die bij het avondtoilet zoowel van ver- sche als kunstbloemen gemaakt worden. Men kan duidelijk waarnemen, dat de mode-ontwerpers min of meer onder Chi- neesche invloed gestaan hebben, want de hoeden met spitse bollen zijn hieraan ont leend evenals de letterteekens, die cirkel vormig op japonnen en blouses worden aangebracht. Wij zagen trouwens ook ca- saques, die ontleend waren aan oud Chi- neesche modellen en bedrukt waren met Idtterteekems. Mantels, japonnen, blouses' hebben meermalen een halsafwerking van koord; dikke zijden snoeren worden met pompoms afgewerkt en de dikke gouden snoeren staan zeer decoratief op donkere fluweelen japonnen. Ceintuurs ziet men tot zelfs 15 a 20 cM. breed in alle mogelijke technieken uitge voerd. Tyroolsche en oud-Duitsche cein- filigrainwerk, terwijl andere met toutache of tres bestikt zijn. Ook kralen stiksels zijn zeer modern en worden in kleuren uitge voerd. Tyroolsche en oud-Duitsch cein tuurs in bonte kleuren met bijbehoorende tasschen zullen op witte zomerjaponnen gedragen worden en er een vroolijk iets aan geven. Kleine ronde hoeden van vilt, in den vorm van kapjes gewerkt, hebben soms een aangeknipte band, die bij wind om de kin gedragen wordt. Combinaties van stroo en leer zijn geen zeldzaamheid. Zwart stroo als grond-mate riaal wordt met lichte strikken, rozetten of décoratieve ornamenten gegarneerd. ONZE VOORJAARSVERRASSING. Een juist succes! Onze voorjaarsverrassing, waarover wij reeds meer dan eens schreven, heeft een enorm succes geoogst. Een ontelbaar aantal dames maakt van de gelegenheid gebruik kennis te maken met deze premie, die bestaat uit een schitterend voorjaarsmodeblad. De premie is, wij behoeven het nauwelijks te zeggen, bij een ieder in den smaak ge vallen. Wij krijgen er zelfs enthousiaste brieven over! Er zijn nu natuurlijk nog dames, die de premie nog niet hebben aangevraagd. Laten zij dit vandaag nog doen. En wel .aan dit adres: Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. Men sluit dan twaalf cent aan postzegels bij. Onze lezeressen zullen veel genoegen van deze premie beleven. Doe het dus spoedig. En veel succes. Patroon No HET BESTELLEN VAN PATRONEN. GERECHTEN VOOR DRUKKE DAGEN. Men snijdt 1 a 2 koolrapen aan kleine stukje na ze eerst geschild te hebben en neemt een even groote hoeveelheid aard appelen, die men eveneens in reepen ver deelt; daarna doet men ze laag om laag in een pan, strooit er zout en peper over. en legt in het midden een stuk mager pekelspek of ribbetjes, giet er een halve liter water over, desnoods met eenige bouillonblokjes en plaatst de pan, nadat1 de inhoud aan de kook gebracht is, op een asbest plaatje en laat alles zachtjes gaan smoren. Voor het opdienen het vleesch er uit halen en alles dooreen roe- Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven 0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. ren, niet stampen. De voorjaars- en zomerweefsels wedijve ren om het hardst met de in bloei zijnde bloemen in weiden en tuinen. Is er wel ooit één mode geweest, die zoo „bloem rijk" was als die, welke thans hare scep ter zwaait? Wij zien alle mogelijke soor ten bloemen van de meest bescheidene soorten tot rozen en chrysanten toe, de laatste zóó groot, dat ze een thee schotel gemakkelijk bedekken. We zien zelfs gestyleerde takjes, o.a. zagen wij de lente in beeld gebracht door kleine zilverachtige takjes kat jes op een zwart zijden fond. Het complet rechts heeft eveneens bla deren-motieven en heeft een vrij lange cape van effen zijde met be drukte randen. De japon zelf is met plissé's gegarneerd. De middelste japon heeft banen, die geplisseerd zijn evenals de pof mouwen, terwijl uit de hals een plissé te zien is; om het middel een breede ceintuur. De linker-japon is een bijzonder aardig en vlot, heeft een garnee ring van licht met donkere motief jes, terwijl de japon een donkere fond met licht figuren heeft, b.v. zwart-wit en wit-zwart. Sluiting met knoopen en zesbaanrok. Wijde mouw, die om de arm ra plooitjes wordt gestikt, daardoor de ruime kop zeer tot zijn recht komt DAMES NACHTJAPON. VKK 1863. Prijs 0.25 en 0.05 voor a<kn. en ver zendkosten. De mooie bedrukte weefsels, die wij zien voor onderkleeding, doen menige dame be sluiten, zelf hare dessous en nachtkleeding te maken. De verschillende weefsels, waaronder Bembergzijde een voorname plaats inneemt en plm. 90 c.M. breed is, zijn goed wasch- baar en de motieven en kleuren in groote verscheidenheid verkrijgbaar. De nachtjapon wordt gemaakt met punt- hals en afgewerkt met smal kantje, dat eveneens aan de mouwen gezet wordt. Opgestikte schouderstukjes, waaronder de ruimte verdeeld wordt. Patronen verkrijgbaar in de maten 4244 46 voer den prijs van 0.25 en 0.05 voor adm. en verzendkosten. EENVOUDIGE JAPON VKK 1859. Prijs 0.25 en 0.05 voor adm. en verzend kosten. Van effen wollen bovenpas aan voor- en ■rugzijde; kleine postuurnaadjes aan zijnaad en figuurnaadjes vanaf de taille. Smalle kraag met revers, die desgewenscht van af stekend materiaal of fluweel gemaakt kun nen worden, terwijl deze garneering dan eveneens wordt toegepast op de manchet van de mouw. De rok bestaat uit twee ba nen, waarvan de achterbaan twee uitnaadjes heeft. Smalle stofceintuur met gesp. Patronen in de maten 404244 en 46 voor 25 ct. en 5 ct. voor adm. en verzend kosten. verre landen trokken om er als metselaars of met een ander handwerk het geld te ver dienen, dat voor levensonderhoud noodig was, als zij tenminste niet in een dolce far niente hun leven sleten aan den huiselijken haard. Het hooi van de bergweiden moest in draagkorven naar het dal worden gebracht en voor de bergbewoners moesten voedings middelen naar boven worden getranspor teerd. Zoo'n klimpartij van een uur of drie werd beloond met vijftig Zwitsersche cen times. In het voorjaar verzorgden de vrouwen den akker, dan werd gespit; dan spanden zij zichzelf voor den ploeg, welk werk tot het meest afwisselende gerekend werd. On der den arbeid werd druk gepraat en ge lachen, als het nieuwe jaar met goede ver wachtingen voor de toekomst had ingezet. Vroolijk en ondeugend fonkelden de don- j kere oogen, die bijna schuil gingen onder I den bonten hoofddoek. Boven, op de alpenweiden, werd de koe mest naar buiten gebracht en over het land uitgespreid; na gedanen arbeid gingen alle vrouwen naar „de kastanjefuif". Als de padrone een bijzonder gulle bui had, trakteerde hij bij die gelegenheid op room en vurige Rostrano, en om de feest vreugde te verhoogen, speelde hij een vroo- lijke mazurka op het plein vóór de alpen hut. Ook de vrouwen uit onze dagen dragen nog vrachten, al zijn die niiet zoo zwaar als vroeger. De moderne lastdxaagsters doen het langzaam-aan, op haar gemak, want zij zijn zoo verstandig, het werk on der elkaar te verdeelen, zoodat iedereen den tijd ervoor heeft. De mannen werken meestal in de buurt van hun dorp, de le vensmiddelen levert de koopman in de plaats zelf, waar ook een bakker woont. Ko ren wordt thans nog alleen verbouwd in het dal, waar de machines hun werk kun nen verrichten. Toch komt het nog wel voor, dat in de afgelegen dorpen in de ber gen de vrouwen het koren moeten dor- schen. Het berghooi en ook een deel van het hout laten de mannen aan dikke, stevi ge metalen kabels afdalen. Maar nog altijd blijft er hout, stroo en mest over om naar beneden te worden gedragen en in de dor pen, waar geen vreemdelingen komen, fun- geeren de vrouwen uit Tessino graag als draagsters van al deze ingrediënten. Zij zijn sinds haar prille jeugd getraind in dit werk en doen het dus liever dan den zwaren veldarbeid, die de boerin in vroe ger jaren te verzorgen had. Tot de streken, waar het leven der vrou wen is blijven stilstaan, behoort Tessino. Wie ronddoolt in dit stukje Italië om en bij het Lago Maggiore, zal vrouwen tegemoet komen, die in een vorige wereld schijnen thuis te behooren. Zij zijn letterlijk, van 't hoofd tot de voeten, gehuld in gewaden, die in lange, wijde plooien vallen, waarvan 't bovenste gedeelte aan de voorzijde is dicht geknoopt, die hoog aan den hals sluiten met een smal biesje en die lange, nauwe mou wen hebben. Om haar hoofd is een zwarte sjaal gedrapeerd, die in den nek is toege- knoopt. De schoenen, waarin haar kleine voeten gestoken zijn, zijn meestal het werk van haar eigen handen. Dat schoeisel is van donker gekleurd laken gemaakt en heeft zolen, die uit verschillende lagen bestaan, die met behulp van touw of koord op elkaar zijn geregen. De oudere vrouwen blijven het liefst bij het vuur in haar woonkeuken zitten, waar zij ijverig breien of naaien bij het verrich ten van de huishoudelijke bezigheden. Ve len van haar klemmen nog het oude spin rokken onder den arm om schapenwol uit te pluizen. Zelfs besponnen linnen is in Tes sino zeer zeldzaam geworden en alleen nog te vinden in bestoven kisten en koffers. Bij het keuken vuur zitten de oudjes dan urenlang te praten over oude tijden, over veertig- vijftig jaar geleden, toen.... Toen de vrouwen met inspanning van al haar krachten de zwaarste lasten bergop en bergaf droegen, terwijl de mannen naar l -v1" T" V V' Het weer lokt de menschen naar buiten en wanneer de avonden langer worden zullen ook alle werkende vrouwen zich nog met sport bezig kunnen houden. Is men hieraan eenmaal gewend, dan zal men reeds verlangend uitzien naar die uur tjes, waarin de spieren tot ontspanning komen en gezondheid en kracht verzameld worden. De kleeding moet zich aan het doel aanpassen. Sportieve kleeding zal dan ook steeds gemakkelijk en practisch moeten zijn en voldoende be wegingsvrijheid geven. Op wandel- en fietstochten zijn vesten practisch, waar onder een overhemd-blouse gedragen wordt. Deze vesten zijn soms van leer, ook wel van peau de pêch'e, peau de suède of geribd fluweel en hebben 'n heksluiting, die het mogelijk maakt de hals open of gesloten te dragen. Tennis- japonnen worden veelal wit gekozen en hebben allerlei vroolijk gekleurde details, die zoo'n fleurig geheel aan de baan geven. De gedeelte opgestikte diepe plooien geven voldoende bewegingsvrij heid. Tegen een onverwacht regenbuitje bieden de drie kwart lange geïmpregneerde linnen en zijden regenjassen voldoende weerstand en staan tevens flatteus.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 8