Veiliiigberiditeii, Marktberichten. Üiiiueiiianii Land- en Tuinbouw. MEEUWEN. Onze vroegere dorpsgenoote, naej. J. Schilders, slaagde j.l. Maandag te Delft voor het eindexamen K. Z. verpleging. OUDENDIJK. POEDEROIJEN. SPRANG. SLEEUWIJK. WOUDRICHEM. WIJK EN AALBURG. In de hedenmorgen gehouden raads vergadering weid benoemd: tot Hoofd der O. L. School te Wijk de heer H Ouderkerk uit Soestdijk tot Hoofd der 0. L. School te Aalburg de heer W. Janknegt uit Brummen. WAALWIJK. WASPIK. Naar wij uit goede bron vernemen, hoopt de Eerw. Heer G. Lans. candidaat tot den Heiligen Dienst te Huizen, op Zondag 28 Juni a.salhier zijn intrede te houden. WERKENDAM. ZUILICHEM. VEILING ZALTBOMMEL. 19 Mei. Deutsch Evern I 3141. Idem II 1826 per pond. Aanvoer 10.000 pond. 's HERTOGENBOSCH, 20 Mei. Op de markt van heden waren aange voerd 3250 stuks: 1868 stuks hoornvee 843 biggen, 85 zeugen, 379 schapen ol lammeren, 75 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 12ó tot 1235 per stuk. Kalf vaar zen n 110 160 Magere Ossen en Koeien 80 160 Vette Ossen en) le kw. 2728 p. pond Koeien 2e 22 25 Pinken van f 55.tot f 85. p. st. Zeugen 60. Biggen Schapen Lammeren 1.30 12.- 4.50 90.st 1.40 20.st. 8.— st. NA DRIE MAANDEN GEVAT. Te Zuidwolde (Dr.) is op 13 Februari een 43-jarige vrouw, moeder van tien kinderen, door een vrachtauto aange reden, aan de gevolgen waarvan zij is overleden. De bestuurder was snel door gereden. Alle nasporingen naar den dader, ook die per radio-omroep, hadden tot dusverre geen succes. Thans echter is deze bekend. Het is G. K. te Hooge- zand, die voor de politie een volledige bekentenis heeft afgelegd. NOODLOLTIGE VAL. Bij het Haagsche Schouw onder Oegst- geest is de weduwe S. uit Leiden bij het uitstappen uit de tram komen te vallen. Met een ernstige hersenschudding en een schedelbreuk is zij naar het St. Elisabeths- ziekenhuis te Leiden overgebracht. ONVOORZICHTIGE KAPPER. W. C., kapper uit Nieuwveen, die tijdens het permanenten van een zijner cliënten haar door onachtzaamheid lichamelijk let sel toebracht, werd door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot f 150 boete, subs. 150 dagen, met toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van f 85. cocaïne smokkelaars. m.ijNWERKERS ONTSLAGEN. Op de rriij'n Oranje-Nassau III te Heerlerheide werden ruim 40 mijn werkers ontslagen, allen buitenlan ders. i winst nederlandsche bank. gevallen, vrij is. Bij deze gelegenheid zullen door enkele dames bloempjes ten ver koop worden aangeboden.. Zaterdagmiddag werd de dienstbode van den landbouwer C. V., door een hond zoodanig in haar arm gebeten, dat dadelijk de hulp van dokter Schripsema uit Almkerk moest worden ingeroepen. Deze acht te overbrenging naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer noodzakelijk, waar de wond is gehecht. Bij het oversteken van den weg werd zekere O aangereden door een auto van de J., beiden uit Woudri- Ichem. Nadat hij door de J. thuis was gebracht, werd door dokter Eg berts lichte hersenschudding gecon stateerd. Maandag kwamen in gecom bineerde vergadering alhier, bijeen de leden van de crisis-comité's Poederoij- en en Aalst. Mede was aanwezig E. A. Heer W. J. Pos, burgemeester. Wethouder Brienen, Voorzitter van comité Poederoijen besprak1 de op heffing van de comité's, wat z.i. zeer te betreuren is, want in deze gemeente hebben zij prachtig ge werkt. De Secretaris, de heer H. v. West- reenen te Poederoijen gaf een ver slag van de uitgekeerde gelden en goederen. Hij roemde ook de kwa liteit der geschonken goederen. Pret tig hebben de comité-leden in Poe deroijen samen gewerkt voor het goe de doel. Voor het comité Aalst voerde de secretaris-penningmeester, de heer J. H. Rüger het woord. Ook Aalst was in de jaren 19321936 veel door het comité gedaan. Alles bijeen werd in deze jaren voor een bedrag van on geveer f 3500.aan goederen ver strekt. Behoudens enkele uitzonderin gen waren de menschen dan ook zeer dankbaar geweest voor de ver- strékte .steun. De burgemeester, de comité's toe sprekende, zeide, met groot genoe- §en te hebben gehoord hoe ruim e comité's in zijn gemeente de be- hoeftigen hebben kunnen steunen. Hij dankte allen voor het mooie werk, gedaan en de vele moeiten, die züj zich hebben getroost. Het is hem een genoegen te kunnen mededeelen, dat hij voor 3 leden herinnerings- plaquette's had ontvangen, waarvan hij er aan den Voorzitter, den beer Brienen, den secretaris van comité Poederoijen, den heer H. v. Westree- nen, en den secretaris-penningm. van comité Aalst den heer J. H. Rüger, ieder een uitreikte. Spreker hoopte, dat deze penningen een aangename herinnering zal blijven aan den som tijds moeilijken ,maar toch schoe nen arbeid. V- In den schoorsteen bij M. v. T. ontstond brand. Gelukkig werd het door de buren nog bijtijds op gemerkt en wist men het vuur te doo- ven en werd alzoo erger voorkomen. Onder leiding van haar voor zitter de heer J. W. Genuït kwam j.l. Woensdagavond de afd. „Patrimoni um" alhier, in ledenvergadering bij een. Na gebruikelijke opening en le zing der notulen werden de ingeko men stukken behandeld. Bij deze be spreking kwam ook ter tafel het Bondslectuurfonds. Na breedvoerige bespreking werd besloten tot ver spreiding van circulaires en dat ge tracht zou worden zooveel mogelijk aan den omslag te voldoen. Door om standigheden moest het onderwerp over: „Taak en werkwijze der Bestu renbonden" tot een volgende verga- 1 dering worden uitgesteld. Bij het punt varia werden de belangen der afdeeling besprokeh. Na een opwek kend slotwoord beëindigde de voorz. deze matig bezochte vergadering en ging de secretaris voor in dankgebed, j i Maandagavond werd het 12- jarig zoontje van M- Dekker alhier, terwijl hij met zijn rijwiel den Rijks straatweg dwiarsover wilde steken, door een hem achterop rijdende trei- ler aangereden en tegen den grond gesmakt. De chauffeur deed nog al- le moeite, door krachtig Je remmen en zooveer mogelijk naar links uit te wijken, om de kleine te ontwij ken. Dit mocht hem1 niet meer geluk1- 1 ken. Ongelukkerwijze kwam het ventje met zijn been voor één der j achterwielen van den treiler terecht1 en brak zijn been. Dr. van Leeuwen, die juist passeerde, verleende hulp. Het kind werd naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer overgebracht. Maandagavond hield de Afdee ling Sleeuwijk' van de Vereeniging voor Ziekënhuisverpleging „In lief de Bloeiende" in de oude openbare lagere school alhier, een vergadering. Alle aanwezigen, n.l. 25 personen tra den als lid toe. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: J. C. de Kreij, C. B. van der Straaten en W. N. Koppers. Tot wijkverpleegster van het Groene Kruis, Afdeeling Sleeuwijk' en Kille, werd benoemd Mej. J. T. Hekman te Delft. Naar we verne men is de datum' van in functie- ding bepaald op 1 Juli a.s. Onder voorzitterschap van den Opperbrandmeester W. Duizer, hield de Brandweer van Sleeuwijk ten ge meentehuize alhier een vergadering. De Voorzitter heette allen welkom. Hierna werden de notulen door den den brandmeester voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Verder bracht hij verslag uit der verrichte werk zaamheden alsmede van de plaats ge had hebbende branden over het af- geloopen jaar. De Voorzitter bracht verder nog den aanwinst van den nieuwen slangenwagen ter sprake. Al len waren verheugd, dat het colle ge van B. en W. een open oog had den voor de belangen van dit korps en hun o.m. ook hiermede in staat stelden eventueel voorkomende bran den op de meest practische wij'ze te besttijden. Na nog enkele punten van huishoudel'ijk'en aard besproken te hebben, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Bij de gehouden keuring van de ingeschrevenen der lichting 1937 voor deze gemeente werden voor den militairen dienst geschikt bevonden: Jan Baks; Engel Berm, Joost Hol ster; Gijsbertus Kant; Martinus Ruis; Johannes Ruysch en Cornelis Viveen en voor goed ongeschikt bevonden Jan H. van Drent; Cornelis J. |Metz en Wouter van Straten. De onderwijzeres Mej. A. Baks alhier, k'wam Maandagohddag in den bekenden bocht langs den dijk te Giessen met haar motorfiets in aan rijding met een bestelauto van den heer v. d. W. uit Werkendam, welke, te veel naar links aanhield. Het on geluk1 liep betrekkelijk goed af, doch Mej. Bak's kreeg eenige verwondingen aan haar hand, zoodat zij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. De in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van de verschil lende Reclasseeringsinstellingen heeft F 32.25 opgebracht. Door het Bazar-Gomité van de Muziekvereeniging en de Oranjever- eeniging aan den Oudendijk alhier, is een bedrag van F 23.56 afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité al hier, wegens 10 pCt. van de netto- opbrengst van de gehouden bazar. Voor het bouwen van een woonhuis in de gemeente Sleeuwijk was voor perceel metselwefk de laag ste inschrijver C. Groeneveld alhier, voor F, 1089.en voor perceel lood- en zinkwerk J. si Kool alhier, voor f77.—. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Hervormde Kerk! in deze ge meente hebben besloten dit jaar we der geen hoofdelijkën omslag; te hef fen, doch te trachten de benoodigde gelden bijeen te brengen door mid del van vrijwillige bijdragen. Het timmerwerk voor een te bouwen dubbel woonhuis te Nieu- wend'ijk' is opgedragen aan den laag- sten inschrijver D. G. de Graaff al hier voor f 1728. Voor het op 2de Pinksterdag alhier, te houden concours, was de heer W. van Straten te Almkerk de hoogste inschrijver voor het exploi- teeren van de oonsumptietent. Spoedeischende vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 20 Mei 1936, des nam. 5 uur (Z.T.). Onderwerp ter behandeling: Benoeming van hoofden der O. L. Scholen te Wijk en te Aalburg. Te ruim 5.15 werd pers en pu bliek meegedeeld, dat de vergadering wegens onvoltalligheid (alleen de beide wethouders en de heer A. Vos waren aanwezig), geen voortgang kon hebben en werd verdaagd tot Vrijdag 22 Mei des v.m. half 12. Men schrijft ons uit Waalwijk: De héér Jud. Timmermans Wzn.,die 1 Maandag a.s. zijn io2e levensjaar zou bereiken, is in den afgeloopen nacht overleden. De heer Timmermans, begaafd met een scherp en helder verstand, is tot zijn 99e jaar Directeur geweest van de Levensverzekering Maatschappij „Noord-Braband". Ruim 34 jaar is hij lid van den gemeenteraad geweest en 23 jaar wethouder. Op zijn 8oe verjaardag werd hij begiftigd met de ridderorde van Oranje-Nassau. i i Maandag 25 Mei a.s. des nam. 8 u. zal de Coop. Boerenleenbank al hier haar jaarvergadering houden, 't Programma vermeld o.m. Bestuurs verkiezing. De aannemer C. D. v. L. al hier, kwam met zijn rechterhand be kneld tusschen een groote bazaltblok. De ringvinger werd geheel plat ge slagen. Hij moest zich direct onder geneeskundige behandeling stellen. Naar wij vernemen hoopt de Bijz. Vrijw. Landstorm afd. Werken dam a.s. Zaterdagmiddag deel te ne men aan de groote schietwedstrijden, welke te Alblasserdam worden gehou den. Bij den heer A. M. in 't Laan- je, ontstond in de keuken, tengevol ge van het in brand raken van een petroleumstel, een begin van brand. Hoewel direct met zout werd gewerkt, kon dit den brand niet blusschen. Tenslotte heeft men het met grond klaar gekregen. De opbrengst van de in deze gemeente gehouden collecte voor het reclasseeringswerk, bedroeg f8.71. niet zoo sterk' als bij aardappelen, j om dezelfde reden, waarom het schof- J felen niet te diep mag gebeuren. Het nut van aanaarden is hierin gelegen, dat daardoor het onkruid wordt be streden, terwijl het ook het omwaaien eenigszins tegengaat. Tusschen mais wordt wel on geveer eind Juni klaver, wikken of sojaboonen, dus een voeder- pf groenbemestingsgewas, gezaaidop genoemd tijdstip heeft het verdun nen en onkruidverdelging plaats ge had.' Na mais kan men alle zomer gewassen verbouwen, ook teelt men wel -mais na mais, maar met het oog op mogelijke ziekten is vruchtwisse ling gewensclit. Als de korrels hard rijn en moeilijk met de nagel in te kerven, dan eerst is het gewas rijp te noemende korrels zijn dan door schijnend en de harde gele mais lijkt dan veel op barnsteen. Hoe rijper de kolven rijn, des te harder of dro ger zijn ook' de korrels en de spil, en hoe losser zit de kolf in de schut bladeren, wat gemak geeft hij' het oogsten en dragen. Al wordt het ook' laat en al wordt het weer slechter, de -mais bederft aan den stengel niet gemakkelijk. Wel kan het wild, dat later in den tijd al minder makke lijk voedsel kan vinden, er op af kiomen. Ir. P. G. Meijers zegt, dat men de mais gerust tot half Octo ber, desgewenscht nog langer, aan den stengel op het veld k!an laten. De te bewaren kolven moeten van de schutbladeren worden ontdaan, om ze beter schimmelvrij te kunnen bewa ren. Over 't drogen en bewaren der kolven schrijven we later. w DE VERBOUW VAN, KORREL- MAIS. Volgens onze waarnemingen zijn ve le landbouwers dit voorjaar overge gaan tot een proef met den verbouw van korrelmais. Het zaaien is dan geschied, nadat het zaad tegen de kraaien is behandeld met menie, eind Aprilbegin Mei. Later zaaien, b.v. half Mei, is niet gewenscht, men krijgt dan wel een snellere opkomst, maar de groeitijd wordt dan te klort om het gewas voldoende te doen rij pen, en ook de opbrengst wordt ge drukt. Mais moet als een hakvrucht wor den behandeld. Eenige malen dient te worden geschoffeld, en de over tollige planten worden, als het ge was ongeveer een kwart meter hoog is1, weggehakt. Het schoffelen mag mag eerst vrij diep, maar moet later beslist ondiep geschieden, anders wor den de oppervlakkige wortels, die zelfs tot midden tusschen de rijen groeien, vernietigd. Een weinig aan aarden is aan te bevelen, evenwel o o o ZWARE BRAND. Te Stevensweert is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer P. Krijn. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat weldra de boerderij met schuren en stalling in lichter laaie stond. Aangewakkerd door den feilen wind duurde het niet lang of ook cle aangrenzende woning van de gebroeders Jeurissen met de daarach ter liggende klompenmakerij en de woning bewoond door den landbou wer A. Krijn vatten vlam, Alles brandde tot den grond toe af. Ook een vierde perceel, een bak kerij met winkel, bewoond door de wed. R. Krijn, werd door het vuur aangetast. Hier slaagde men er in het vuur tot staan te brengen. o BOSCHBRAND. In het „Willemsbosch" te Üéhelen bij Apeldoorn is door onbekende oor zaak brand ontstaan. Het vuur vond gretig voedsel in de dennenbosschen, behoorende aan den heer Witteveen te Apeldoorn. De boschbrandweer on der leiding van den opperhoutvester Jhr. v. Suchtelen v. d. Haare bestreed den brand, welke door den straffen Oostenwind zich snel uitbreidde. Ook de brandweren van Apeldoorn, Beek bergen en Uchelen verleenden as sistentie. Door de groote hitte smolt een kabel van de bovengrondsche hoogspanning, waardoor kortsluiting ontstond. Door het krachtig ingrijpen van de onderscheiden brandweren kon het vuur tenslotte na ongeveer i1/2 uur bedwongen .worden. Vele H.A. den nenbosch zijn door den brand ver nietigd. DOOR TREIN VERMORZELD. De 45-jarige wegwerker bij de Ned. Spoorwegen, B. v. d. Linden was tusschen Maarn en Maarsbergen aan den arbeid, toen een goederentrein uit de richting Driebergen naderde. Teneinde deze te laten passeeren, week hij uit naar het andere spoor, doch merkte daarbij niet den D-trein uit Arnhem op, die kwam aandave- ren. De ongelukkige werd door den trein gegrepen en vermorzeld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinderen. o NED. STOOMSCHIP VERKOCHT. Door bemiddeling van de make laars Pierot en Zn. te Rotterdam is het Nederlandsche s.s. „Bondowoso", metende 9000 ton d.w., gebouwd in 1919 door W. Gray en Co. te W. Hartlepool en toebehoorrende aan den Rotterdamschen Lloyd (W. Ruys en Zn.) aan een Grieksche reederij verkocht. o NEDERLANDSCHE FIRMA'S BOUWEN EEN HAVEN IN FIN LAND. Men meldt uit Helsingfors, dat de gemeenteraad van Hamina aan de N. V. Internationaal Handels Con sortium te 's-Gravenliage, opdracht heeft gegeven tot het bouwen van een haven in deze .ftad. Het betreffende havenwerk zal uit gevoerd worden door eenige leden van het consortium. De ingenieur, die de leiding van het werk .op zich zal nemen, is reeds in Finland aangekomen. o In Vaals; is gearresteerd een Maas trichtenaar wegens cocaine-smokkela- rij!. Aan de overzijde der grens, op Duitsch gebied, werden twee studen ten gearresteerd, die blijkbaar de co caine in ontvangst zouden nemen. -o- EFFECTENHANDELAAR VEROORDEELD. De effectenhandelaar W. B. te Den Haag, gedetineerd, tegen wien we gens verduistering, meermalen ge pleegd, tot een totaal bedrag van f6213 ten nadeele van deelnemers in een ispaar-oombinatie, voor de recht bank' een jaar gevangenisstraf is ge- eischt, werd conform dezen eisch ver oordeeld. o VROUW IN. BRAND. Toen de landbouwer Derksen te Herwen en Aerdt met z'ijn vroüw in de nabijheid van zijn boerderij bezig was de koeien te melken, hoorden rij plotseling een luid geschreeuw, dat uit de woning; kwam. Zij! snelden daarheen en troffen daar de 42-jarige schoonzuster van den landbouwer, ze kere Mej. Kerkhof-Heiltjes uit Ke- kerdom aan, met in volle vlam1 staan de kleeren. Door de vrouw over den grond te rollen en in zakken te wik kelen, trachtte men de vlammen nog te dooven. In hopeloozen toestand werd rij! naar het ziekenhuis te Lo- bitli vervoerd, waar zijl na eenige uren is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en moeder van eenige kinderen. De oorzaak van het onge luk is geweest, dat het petroleum- toestel, waarop de vrou'w het eten eten bereidde, vlam gevat heeft. o Uit den jongsten weekstaat der Ne derlandsche Bank blijkt, dat door de Bank op het renteloos voorschot van den Staat in verband met het Pon- denverlies f 3.5 millioen is afgelost, waaruit valt op te maken, dat de winst der Bank over het boekjaar 19351936 circa f7 millioen heeft be dragen tegen f3 millioen over 1934 1935. j 0 Tusschen Gronsveld en St. Geer- truid is de 16-jarige S. bij het af rijden van een steile helling met het rijwiel gevallen. De khaap bekwam een hersenschudding en is naar het ziekenhuis getransporteerd. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10