Gummi- Handschoenen A. VERSCHUUR-BAERT Binnenlandsch weekoverzicht dat de prijzen aan den lagen kant zijn, nog jeenigzins loonend worden. Wat wij van de suikerbieten en voe derbieten schreven, is ook van toe passing op den verbouw van aard appelen. Oo'k hier is de zaak van een kleine oppervlakte een groote opbrengst te halen. Ook hier dus weer iiink be mesten. Goed bemesten met stikstof,' waar wij mogen veronderstellen, dat de basis door een fosforzuur- en kali bemesting is gelegd. Gerust kunnen wij zeggen, dat aan de stikstofbemes ting over het algemeen nog te wéinig aandacht wordt geschonken. Natuurlijk komt de vraag naar ve ren welke stikstofmeststof nu te kie zen. En dan willen wij een lans bre ken voor de Kalksalpeter als stikstof- meststof, welke zich voor overbemes ting zoo uitstekend leent. Kalksalpeter Ss een snel werkende stikstofmeststof. Na het gure voorjaarsweer, dat wij ge had hebben, is van het grootste be lang, dat de gewassen het zoo spoedig mogelijk ophalen. De werking van de stikstof uit Kalksalpeter is snel én ook zeker. Ook de structuurverbeterende werking van Kalksalpeter op den grond zelfs is van groot belang. Dit is een bij zondere eigenschap, welke Kalksalpe ter vooral voor overbemestingen zoo bij'zonder geschikt maakt. Hoewel niet direct tot de zomerge wassen behoorende, wiillen wij de aan dacht nog even vestigen op de stik stofbemesting van bet weiland. Vele, vele weilanden roepen, ja schreeuwen Om wat stikstof. Een enkel baaltje Kalk salpeter per H.A. zal hier wonderen ver nichten. Sir Henry Deterding verrast tons land ten tweede male! De Indische begrooting zonder herstemming in de Eerste Kamer aangenomen. Vice-Admiraal Fiodk' neemt afscheid van den Raad voor de Scheepvaart. 'Het Congres van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond te Utrecht. [Onlangs maakten wij1 in een on zer overzichten melding van de vor stelijke schenkingen van Sir Henry Deterding aan [muséa te Rotterdam en Den Haag. Velen zullen het toen wel vreemd gevonden hebben, dat Jiet Rijksmuseum te Amsterdam niet in. die schenkingen heeft gedeeld. iWie echter dit gemeend en ook ge- zlegd hebben, zijn wel heel erg in 't ongeluk gesteld, want nog is kunst minnend Nederland niet uitgepraat over de prachtige werken van Jan Steen, Van den Capelle, enz., of op nieuw heeft een kostbaar geschenk, dit keer aan het Rijksmuseum de harten der liefhebbers van oude schil derijen met bewondering en dank baarheid. ;Een der mooiste en oorspronke lijkste iwerk'en van Van der Meer en een niet minder mooi doek' van Van lOstade, is dit museum door de gul heid van Sir Henry rijker gewor den. Bovendien is het Rijksmuseum nog een 20-tal doeken van Fransche, Italiaansche en Hollandsche meesters in het vooruitzicht gesteld, slechts onder de voorwaarde, dat deze wer- ikjen tijdens het leven van Deterding op izlijn buiten, nabij Londen, zullen verblijven. Een voorwaarde derhalve, waarmee 'de directie van Amsterdam's be roemde museum wel accoord zal kun nen gaan! Do debatten in de Eerste Kamer aangaande de Indische begrooting, heboen geen nieuwe gezichtspunten geopend. De instelling' van een „Im periaal orgaan," waarvoor o.a. de li berale commissie WendelaarDe Vries in haar ontwerp grondwets herziening heeft geijverd, is in den vorm van het probleem Rijk'sparle- ment of Rijksraad in de Kamer te berde gebracht. Verscheidene leden voerden een warm pleidooi voor een dergelijk instituut, terwijl anderen o.a. het sociaal-democratische lid IMendels, er groote bezwaren aan ver bonden achtten. Vooralsnog in deze laatste categorie in het gelijk1 ge steld, want voorshands is de Rijks raad afgewezen. In zijn antwoord op de leden, welke een sterkere bewapening voor llndië eischten, wees de Minister van Defensie ad interim, dr. Colijn, erop, dat de gevechtskracht van onze ma rine op dit oogenbilk grooter is dan ze ooit geweest is. Evenwel maakte de Minister hierbij dit voorbehoud: „^Aangenomen, dat al het materiaal pok1 bemand is." Weliswaar zijn in dit verband al onderscheidene maat regelen genomen, maar de vraag blijft 'bestaan of daarvan voldoende invloed '!ten goede zal uitgaan. Interessant 'was ook Minister Colijn's mededee- ling, dat hij' bezig yvas „een geheel nieuw systeem voor de salarieering van het personeel op te zetten." De Minister besloot zijn uiteenzet tingen met een woord van hulde aan den in September aftredenden Gou verneur-Generaal De- 'Jonge, welke zijn taak opzulk een uitnemende wijze vervuld heeft. Daarna werd de begrooting zon der herstemming aangenomen. Onder zeer groote belangstelling heeft deze week de gepensioneerd Vi ce-Admiraal C. Fock afscheid geno men van den Raad voor de Scheep vaart, waarvan hij gedurende negen jaren het inspecteur-generaalschap heeft bekleed. Uit de verschillende redevoeringen welke zijn gehouden, is wel heel duidelijk gebleken, hoezeer dit instituut tegenwoordig gewaar deerd wordt en hieraan is de heer Fock in niet geringe mate schuldig! Namens het college van den Raad voor de Scheepvaart heeft Prof. Dr. B. M. Taverne den aftredende met enkele hartelijke woorden toegespro ken. Deze herinnerde er in zijn toe spraak pan, dat er in de negen jaren, gedurende welke de heer Fock het ambt, waaruit hij thans scheiden gaat, heeft waargenomen, veel is gebeurd. Ook' wat den Raad betreft hebben zich in den beginnen kleine wrijvin gen voorgedaan. Daarna was de samenwerking tus- schen den Raad en den heer Fock1 hartelijk en goed, hetgeen van invloed is geweest op het werk' van dit col lege. Tegenwoordig zijn de uitspra ken van den Raad zoo ingericht aldus prof. Taverne dat het oor deel over scheeprampen van het hoofd der scheepvaartsinspectie in de ze uitspraken wordt vastgelegd. Voor deze aangename en vrucht bare samenwerking zeide Prof. Ta verne den heer Fock dank, de hoop uitsprekend, dat de herinneringen aan den Raad hem zoo aangenaam zullen rijn geweest, dat zij hem nog lang zullen bijblijven. Zaterdag en Zondag heeft de Li berale Staatspartij De Vrijheidsbond de algemeene vergadering te Utrecht gehouden. Toen de Voorzitter van clen Vrijheidsbond, Mr. W. C. Wen delaar zijn rede aanving, was de groo te 'standzaal van het Jaarbeursgebouw tot de laatste plaats bezet. Uitvoerig schetste spreker de po litieke situatie van het oogenblik welke nu niet bepaald rooskleurig ge noemd mag worden. De heer Wen delaar meende, dat dit zijn oorzaak vond in het feit, dat onsi land niet liberaal geregeerd wordt. Ware dit wel het geval geweest, dan zou, de politieke situatie er op dit oogenblik heel anders uitgezien hebben! Als hoofdvoorwaarden om tot be tere toestanden te komen, noemde hij: vertrouwen in het bedrijfsleven; vermindering van belasting instede van verzwaring en tenslotte onthou ding van den Staat van rechtstreeb- sche inmenging in het bedrijfsleven. Na nog enkele andere problemen behandeld te hebben, besloot spreker zijn redevoering met de leuze Vrijheid zonder gehoorzaamheid is verwarring. Gehoorzaamheid zonder vrijheid is slavernij. (Nadruk1 Verboden). PRIMA tijdelijk zéér voordeeiige aanbieding. DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEÜSDEN. It echtzaken. POLITIERECHTER 's BOSCH. Een messentrekker. J. V. O., landbouwer te Dussen, moest voor den politierechter verschijnen we gens mishandeling van A. Honsewijk op 14 Jan. IJ. met een mes. Hij was ontevreden over het huren van lande rijen en meende dit nu maar met het mes te kunnen beslechten, Toen hij Honsewijk op genoemden datum met de fiets langs zag rijden, trok hij hem van het rijwiel af en riep: „Nu zal ik je eens krijgen!" waarop hij hem met een mes in den arm stak- Tegen twee getuigenverklaringen in bleef verdachte ontkennen. Op het zien van het mes, zei de Officier van Justitie: „Het is erger lijk en misdadig, met zulk een mes op zak te loopen; dat doen de Bosch- jesmannen!" Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk, en vier maan den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Yeilin^berieliteii VEILING GORINCHEM. Ter namiddagveiling van fruit en groenten besteedde men voor: Bloemkool le srt. 10l/212 ct.; 2e srt. 57 ct.; komkommers 8V2 ct.; 2e srt. 4—61/2 ct.; per stuk. Sla f 1.30; 2e srt. fl.00f 1.10; per 100 stuks. Spinazie 20 ct. per kist. Stoofspinazie 20 ct. per kist. Aard beiden 52 ct.; 2e srt. 40—46 ct.; per pond. Radijs f4.50f6.50; keelen 40 70 ct.; rabarber f2.40; 2e srt. f 1.80 f2.10; selderie f6.C0—f8 00; worte len f7.50; peterselie f6.slauien t'0.75; alles per 100 bos. Postelein t'8.50; per 100 kg. HAAGSCHE VEILING. Veiling van '19 Mei. Heden waren de prijzen voor: Aardbeien: Dutch Evern I "5272; Idem II 38—50; La Contable I 50—60; Idem II 42—46. Asperges I Wit 24—29; Idem II 12 18; alle prijzen per kg. VEILING DRUNEN. Veiling van 18 Mei 1936. Aardbeien 5064 ct. per K.G. Aardbeien II 3644 ct. per K.G. iSnijboonen 4246 ct. per K.G. Asperges 1418 ct. per K.G. Asperges II 813 ct. per K.G. Asperges blauw 616 ct. per K.G. Spinazie 23 ct. per K.G. Peulen 6066 ct. per K.G. Keelen 1/32/3 ct. per bos. Radijs 1/21 ct. per bos. Seldery 1/21 1/2 ct. pe rbós. Peen 69 1/2 ct. per bos. Peen II 35 ct. per bos. Preij' 34 ct. per bos. BJ oem'kool 812 ct. per stuk'. Bloemkool II 5—7 ct. per stuk. Bloemkool III 24 ct. per stuk. Witte komkommers 79 ct. per stuk. Witte komkommers II 461/2 ct. Gr. komkommers 68 ct. per stuk. Gr. komkommers II 45 1/2 ct. Gr. komkommers III 34 c. p. stuk. Sla 12 ct. per stuk'. Sla II 1/21 ct. per stuk1. Andijvie 14 ct. per stuk'. Plaatselijk Nieuws HEUSDEN. Op het Consultatiebureau al hier, waren Dinsdag 19 Mei aanwe zig 18 zuigelingen, n.l. uit Heusden 8; Genderen 1; Aalburg 4; Wijk' 1; Drongelen 1Herpt 1Nederhemert 1 en Eethen 1. BENEDEN LANGSTRAAT. In den hooihandel gaat wei nig torn. Men besteedt voor het goe de handelshooi f 7.a f 7.50, voor schraal pershooi f 4.Alles per 500 K G CAPELLE. De postduivenvereen. „De Lucht vaart", hield j.l. Zondag met oude dui ven een wedvlucht vanaf Noyon met den volgenden uitslag: Adr. Versteeg 1, 6, 31 en 40; J. de Jong 2, 24 en 33; Wj. Versteeg 3, 5, 14, 21 en 37; G. Vois 4, 34 en 36; C. Ver hagen 7, 15 en 25; Gebr. van Onzen- oort 8 en 23; Adr. Klootwijk 9 en 28; Adr. Bakkeren 10 en 11; E. Haverhals 12 en 42; S. van Peer 13; J. Versteeg 16, 17 en 23; H. Vos 18, 19 en 38; C. Rosenbrand 20; Adr. Blom 20 en 27; H. Spierings 29; W. Mandemakers 30; J. Meter 32; P. de Roon 35; H. Dek kers 39; Arn. de Jong 41; P. Nieuweu- huizen 43. WOUDRICIIEM. In de plaats van de heeren C. W. ,S. van der Nat en J. G. Spronk', die hebben bedankt, zijn door het Kiescollege tot diakenen in de Ned. Plervormde Kerk be noemd de heeren W. Kilwinger en W. de Groot alhier. In de afgeloopen week' werd door de visschers uit deze gemeente met een 30-tal schuiten op de Berg- sche Maas op finten gevischt. Tevens werd op zalmen gevischt op de Waal en jMerwede met de galgvisscherij en de kantzegenvisscherijl Aan de visc'h- markt alhier, werden in de afgeloo pen week aangevoerd 6786 finten gd 4 tot 13 cent per stuk en 43 zalmen ad f 0.95 tot £1.16 per pond. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Hervormde Kerk alhier, heb ben besloten ook' dit jaar weder geen Hoofdelijken Omslag van de leden der kerk te heffen, doch te trach ten de benoodige inkomsten te ver krijgen door middel van vrijwillige gaven van de inwoners. Het bouwen van een land- bouwschuur voor rekening van de Wed. D. Ottevanger alhier, is op gedragen aan den aannemer P. van Straten alhier. WASPIK. Zondag werd de St. Theresia- kerk' te Waspik-Boven bezocht door de jaarlijksche processie uit Tilburg, waaraan een groot aantal pelgrims deelnamen. Bij aankomst der pro cessie werd om ongeveer half elf in de prachtig versierde kerk' een plechtige H. Mis met assistentie op gedragen, waaronder een gloedvolle predicatie werd gehouden. In den na middag had een oefening van den H. Kruisweg plaats, waarna een plechtig Lof met processie door den kloostertuin. ,Om ongeveer vijf uur keerden de pelgrims per extra trein huiswaarts. Zaterdagavond had alhier, een motorongeval plaats, dat nog betrek kelijk goed is afgeloopen. De heer v. E. had het ongeluk met zijn mo torrijwiel te slippen, waardoor hij over den kop sloeg en met de straatkeien in aanraking Jcwam. In bewusteloozen toestand werd hij op genomen en bij den heer B. bin nengedragen. Door Dr. W. die spoe dig ter plaatse was, werden de won den gehecht, waarna de gewonde huiswaarts werd vervoerd. Itiimeiilaiid. PIjNEN ALS MESSTEKEN IN HAAR RUG. Zii spreekt nu van een wonder. „Ik! wil U toch schrijven, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. Twee maanden geleden had ik rheumatische pijnen als messte ken in mijn rug. Ik was tenslotte vol komen hulpeloos. Ik1 kon niet staan en was toch ook' weer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: „Neeim toch eens een proef met Kruschen Salts." Ik besloot zijn raad op te volgen. Welnu, op het oogenblik zijn mijn rheumatische pijnen totaal ver dwenen. Het is een wonder. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn kennis sen, en wat mii zelf betreft, ijk1 zal nimmer de dageiij'ksche dosis over slaan." Mevr. H. D. te S De reden der rheumatische pijn is, dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opgehoopt, waaruit gevaar lijke stoffen als het urinezuur ont staan. Dit urinezuur veroorzaakt uiterst pijnlijke zwellingen in spieren en gewrichten, die de wetenschap kent als rheumatische pijnen. De zes meene vergadering van aandeelhou- zouten, waaruit Kruschen Salts be-d wor(fen v0Jrgesteld over het staat, sporen de afvoerorganen aan boekjaar i935-193ó een dividend van tot krachtiger werking, waardoor de f 5Q aandeel f 1 0Ü0 uit te atvalstoilen worden verwpderd en het keercn bloed van urinezuur bevrijd wordt. Met de zuivering van het bloed ver dwijnen de pijnen, terwijl tegelijker tijd de geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. Kruschen, Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en, er kende drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let Ongeveer 203 kuikens kwamen daarbij zij meegedeeld, dat de heer de Clercq, evenals ook de eerste penningmeester, de heer Wj. J. A. C. Bins, dit werk ge heel belangeloos verricht. o NEDERL. VEEHOUDERIJ CENTR. Aangezien is gebleken, dat sommige varkenshouders in de meening verkee- ren, dat de hun voor eenig kalender jaar toegewezen, fokzeugen mogen wor den aangehouden boven het aantal hun toegewezen varkens boven 25 kg, ves tigt de Nederlandsche Veehouderij Cen trale er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op, dat bedoelde toe wijzing alle varkens omvat, welke ge lijktijdig mogen worden gehouden. Ook de fokzeugen zijn daaronder begrepen. o DE NOOD IN DEN MARGARINE- KLEINHANDEL. De minister van landbouw en vis- scherij Mr. Dr. L. N. Deckers heeft audiëntie verleend aan het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Federa tie van boterhandelaren. Men gaf een uiteenzetting van den nood, welkë in de branche van den margarine-klein handel heerscht, als gevolg van de herhaaldelijk wisselende crisismaatre gelen. De heeren betoogden met na me hoe welkom een verlaging van den groothandels- en kleinhandels prijs van margarine zou zijn, en ver zochten spoedige maatregelen ter verzachting van hun moeilijkheden. De minister nam met belangstelling kennis van de uiteenzettingen van de heeren en zegde rijn volle aandacht voor deze materie toe. —o NEDERLANDSCHE BANK N.V. Naar wij vernemen zal door directie en commissarissen van de Nederland sche bank1 op de eerstvolgende alge- o TWEEHONDERD KUIKENS VER BRAND. Te Serooskerke (Walcheren) Is de landbouwschuur van J. dé Visser Bzn. in vlammen opgegaan, tengevolge van het ontbranden van een kunstmoeder. om het leven. De brandweer wist de aangrenzende woning te behouden. o NEDERLANDER IN BELG IE VER OORDEELD. De 35-jarige kelner C. van der K. uit Tilburg had te Antwerpen een radio toestel verduisterd', waarvoor de recht- De rijksmiddelen brachten in April bank hem veroordeelde tot zes maan- f28.7 millioen op tegen f28.9 m'ihioen den gevangenisstraf en 350 frank boete, in April 1935 en f 30.9 mihoen als 1712 der raming. In de eerste vier maanden van het jaar bedroegen de totale ontvangsten, op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buKenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt Adv. RIJKSMIDDELEN IN APRIL. In vier maanden f8.8 millioen ten achter. o DIEFSTAL. Uit het kantoor van den expediteur v. Wilhefmina te Ginneken werd een 1115 millioen (v.j. f 119.9 milioen) bij bedrag van flOOO ontvreemd, dat in f '123.8 millioen als 4/12 der raming. o DE NED. ZENDINGSRAAD EN PINKSTEREN. De Ned1. Zendinigs-Raad heeft met het oog op het naderend Pinksterfeest aan de Kerkeraden en de predikanten van alle kerken in Nederland die vol gende circulaire verzonden: „In dezen tijd; van gisting en verwar ring is het des te meer noodiig, dat de sterdam op dat schip plaats vindt., een geldkistje was geborgen. De po litie heeft de zaak in onderzoek. o DE PRINSES BEZOEKT HET HOS PITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP". Prinses Juliana is voornemens op Zaterdag 23 Mei, des ochtends te 10.15 uur, den kerkdienst bij te wonen, wel ke ieder jaar vóór het vertrek van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" uit Am" Kerk van Christus zich bewust Is van hare zendingsroeping en dat zij' alle krachten inspant om het Evangelie te prediken, onder de volken. Dat Evange lie toch is het eenige, dat bevrediging kan schenken aan de diepste behoeften van het menschenhart en dat den weg om uit de ellende te komen kan wijzen. De Kerk moet zich rekenschap geven De dienst zal worden geleid door ds. Luteyn uit Nijkerk. o BELANGRIJKE BESTELLING VOOR NEDEL. SCHEEPSBOUW. Een tankschip van 120.003 ton bij Wilton-Feijenoord. Naar men verneemt heeft de Stan dard Oil Company of California te van het woord van den Heiland: „Dit San Francisco door bemiddeling van „Evangelie des Koninkrijks moet ge- haar dochtermaatschappij, de Neder- „predikt worden in de geheele wereld landsche Pacific Petroleum Mij. te „tot een getuigenis voor alle volken:, 7s Gravenhage aan de werf Wilton- „en dan zal het einde zijn." Fijenoord 'te .Schiedam dien bouw van De Nederl. Zendings-Raadi doet een een tankschip van 12.030 ton laad- dringend beroep op alle kerkeraden vermogen opgedragen,. Ook de motor en inzonderheid op de predikanten, die installatie voor dit schip zal door Wil- het woord 'hebben te prediken, om ton-Fijenoord worden vervaardigd', de Kerk van Christus op het naderend o Pinksterfeest met nadruk te wijzen op CHR. NATIONAAL ZENDINGS- hare zendingsroeping en zendingstaak. FEEST. De Raad geeft daarbij in overweging De voorbereiding van het Chr. Nat. om de geheele week, die aan Zendingsfeest, dat Woensdag 1 Juli op Pinksteren voorafgaat, te wijden aan Raaphorst bij Wassenaar wordt gehou- de voorbereiding tot het Pinksterfeest. j den, is in vollen gang. Van de stations Er zal een krachtige getuigenis van Den Haag en Leiden is Raaphorst de Kerk uitgaan, als a.len, die den gemakkelijk te bereiken. Spoedig zal Naam des Heeren belijden, zich ver eenigen in gebed om de komst van Gods Rijk en om de doorwerking des Heiligen Geestes". 0 SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Door de Besturen der Samenwerken de Zendingscorporaties werd Dr. K. J. Brouwer op zijn verzoek eervol ont heven van de functie van tweeden pen ningmeester. In zijne plaats werd benoemd, de heer S. de Clercq te Haarlem. Voor zijn werkzaamheid als tweede penning- j Heils, de Zending der Gereformeerde meester kiest hij domicilie 'in het j kerken, de Luthersche zending, de Sa- Zendingsbureau te Oegstgeest (Tel. Lei- Iatige zending, de zending der Geref, de lijst der spreker worden bekend ge maakt. Thans zij er nog eens op gewezen, dat het Zendingsfeest niet uitgaat van eenige afzonderlijke zendingscorpora ties, maar van alle gezamenlijk. De kerken en corporaties, die een evenredig deel uit d!e collecte ontvan gen, zijn: het Ned. Zend. Gen., de Utr. Zend. Vereen., de Ned1. Zend. Vereen., het Sangi en Talaud-Comité, de Rijn- sche Zending, het Zeister Zend. Gen., de Bazelsche Zending, het Java-Comité, het Ned. Bijbel Gen., het Leger des den 1541, postgiro 6074). Ter voorkoming van misverstanden kerken H,V. en de Doopsgezinde Zenr ding.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6