Dit nummsr Bestaat uit 2 Blade» Voor Uwe Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN «ondlteid UND VAN AITEHA No. 5645 Woensdag 27 Mei 1936 Buitenlandsch weekoverzicht NEI) SPOORWEGEN. Zomerdienstregeling Buitenland. Aspirin-, A BHiiwiilaiiti Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. De verkiezingen in België. Verschuivingen naar reehis en links. Italië is een interessant land. In Parijs weet men nog niet wat men wil. En in Lon den,?Tengevolge van het thee- lek moet minister Thomas ver dwijnen. De verkiezingen in België hebben gebracht, wat er algemeen van ver wacht werd: verschuivingen naar ui terst rechts en, links. Rexisten, Vlaarn- sche nationalisten en communisten had den fljnke successen te boeken; de groote partijen, in het bijzonder de Katholieken, verloren zetels. In de nieu we kamer zullen nu niet meer de Ka tholieken de grootste partij zijn, dóch de socialisten. Het meest opmerkelijk is de groote overwinning van Léon Degrelle, den jeugdigen leider van de Rexbeweging. De 28-jarige Waal, heeft een groot redenaars en schrijvers-ta lent, dat hij in de maanden voor de verkiezing hoofdzakelijk heeft benut om de Belgen te wijzen op de corruptie, die in het land! welig tierde. Vooraan staande politici als Segers en Anseele werden door hem gedwongen zich uit het politieke leven terug te trekken. Ondanks het feit, dat Rex zelf eigen lijk een vrij negatief verkiezingspro gramma had, wist Degrelle door zijn onvermoeiden strijd tegen de corruptie een grooten aanhang te krijgen, wat wel het best uit deze verkiezingen is gebleken. Welke taktiek de Rexbewe- giing, die weliswaar een faseistischen inslag heeft, doch desondanks niet zui ver fascistisch kan worden genoemd, in de kamer zal volgen, is niet te voorzien. Ook in de statistiek van den journa- iistieken, arbeid kan de groote po i lek zich afspiegelen. Zoo telde de Buiien- landsche Persvereeniging in Italië i,n 1928 slechts 77 leden. In 1935 waren het er 135. Sinds met de sancties een aanvang werd gemaakt,werd het land bovendien overstroomd door bijzondere correspondenten. In 1935 zond de Inter nationale Pers 13031 correspondenten naar het land van deni Duce. Uit deze cijfers mag men concludeeren, dat Italië in politiek opzicht wel een zeer in teressant land lis. En dat wordt ook door bijna iedere melding bevestigd, of deze nu uit Ro me, Parijs, Berlijn, Addis Abeba of zelfs uit Moskou komt. Nadat b.v. Stahrenberg uit de Oos- tenrijksche regeering was verwijderd, was zijn eerste werk Mussolini te ga an bezoeken. Mussolini schijnt hem bij die gelegenheid1 te hebben aangèraden zich voorloopig maar kalm in den ver V¥V\ IFT'1 x QIACOMO BERTI 3-) In dusdanige gedachten verdiept, trad hij de openstaande deur van het tegenover hem gelegen huis bin nen; het was geheel verlaten. In een der kamers zag hij een met lange spijkers gevulde kist en een hamer. Een plotselinge gedachte schoot door zijn brein, en deed hem beven van ontroering. Hij greep den hamer, en vulde zijn zakken met spijkers. Hij had wel eens van het vernage len van kanonnen gehoord, en op welke wijze dit verricht werd. Wat belette hem om, als de avond inviel, in de schaduw der huizen tot aan het einde der straat voort te kruipen en de daar geplante kanonnen te vernagelen Wèl zouden er schildwachten op post staan, doch zou het niet moge lijk zijn deze in de duisternis te ver mijden anderden toestand te schikken. Wat echter veel interessanter is: in dit on derhoud schijn ook het vraagstuk van ae restauratie een rol gespeeld te heb ben. Dit is des te opmerkelijker, om dat volgens de geruchten Prinses Ma ria van Savoye de toekomstige echt- genoote van aartshertog Otto zal zijn. Ot intusschen de Italiaansche regee ring daarom ten gunste der Habsbur- gers zal optreden, is twijfelachtig. In ieder geval kan van £en dergelijk hu welijk slechts sprake zijn, indien Otto van zijn souvereinsfunctie zeker is. In Parijs schijnt Blum, de toekom stige minister-president, dag en nacht te werken. Hij houdt links en rechts besprekingen, laat zich over den 'hul digen toestand: door de ministers op de hoogte stellen, houdt lezingen voor alle mogelijke instellingen enNmoet on- dertusschen nog zijn nieuwe kabinet formeeren. Bovendien en dat is misschien wel het belangrijkste moet hij ,zoo langzamerhand zijn houding gaan bepalen ten aanzien van de Abes- sijnsche kwestie. Blijft hij trouw aan de tot dusver door zijn, partij aange nomen houding, dan moet hij in Ge neve de sanctie-trompet blazen. Ove- ïigens hangt zijn buitenlandsche poli- 15 MEI 1936. zocht, dat Londen zeer onaangenaam moet zijn. 1 Verder werd de positie van het En- gelsche kabinet in de afgeloopen week geschokt door het uittreden van minis ter Thomas. De geschiedenis, die hier aan voorafging, de z.g. theelek-geschie- denis mag als bekend worden veron dersteld. Eigenlijke bezwarende omstan digheden heeft men tegen minister Thomas niet kunnen vinden, m,aar on voorzichtigheid en loslippigheid is voor een dergelijke functionaris in deze 'tij den fanaal. (Nadruk verboden). tick nog wat in de lucht, omdat tot nog toe den naam van den nieuwen minister van buitenlandsche zaken nog onbekend is. Her riot sch'jnt wel voor goed voor de eer bedankt te hebben. Het meest waarschijnlijke Is thans, dat Paul Boncour deze functie zal gaan bekleeden. En in Londen? De Abessijnsch-Ita- Iiaansche koek ligt he't kabinet nog steeds iZwaar op de maag. Nog steeds vreest men voor een M'iidd eiland se he Zeeconfliict. (En wat daarvan het bit einde tzou zijn? Door de annexatie van Abessinië heeft Mussolini zijn positie in deze streiken niet weinig versterkt. Bovendien in de toestand in de Ara bische landen nog verre van rustig. De Arabieren hebben voor hun weer- spanningheid wel een oogenbllk uitge O, hoe ongeduldig wachtte hij tot het avond werd! Het kanon-gebul- der begon opnieuw, en werd vanach ter de borstweringen door geweer vuur beantwoord. Uit het zolderraam sloeg hij het vernielingswerk gade en zag zijne stadgenooten bij hon derdtallen sneuvelen. Toen het don ker begon te worden, hield het vuren weder op, en tegen elf uur was de duisternis zóó toegenomen, dat men geen tien pas ver iets kon onder scheiden. Zonder aarzeling sloop de de jongen nu de straat op. Hij had een lantaarn in het huis gevonden, en daardoor was een nieuw idóe bij hem opgekomen. Hij stak haar aan, en hing haar op een plaats, waar zij de opmerkzaamheid der schildwach ten moest tot zich trekken, doch voor de insurgenten onzichtbaar bleef. Daarop kroop hij naar de over zijde van de straat, en langs den muur voorts lui pende, naderde hij het kamp der Oostenrijkers. Inderdaad waren er drie schild wachten uitgezet; een op elk voetpad en een in het midden. Het licht trok hunne aandacht, en de Croaat die aan de zijde der straat stond, waar o o o o —o o o WOLKBREUKEN. steeds het goede en het beste, daarom alleen TABLE TTE N B langs de jongen voortsloop, voegde zich bij de anderen. Maar daar het licht op een en dezelfde plaats bleef, en door geen ander signaal gevolgd werd, begaven zij zich na een poos I weder op hun post. In dien tusschen- tijd was de kreupele hen voorbij ge kropen, en naderde vastberaden het kamp. i Toen hij zich nabij genoeg acht te, legde hij zijn kruk op den grond, om niet door het mogelijk stooten tegen een of ander voorwerp, zijne aanwezigheid te verraden. Daarop kroop hij op handen en knieën tot bij de kanonnen, welker omtrek hij nauwelijks kon onderscheiden. On der den mond van het eerste kanon rustte hij even, en nam zijn gereed schap ter hand. Doodscbe stilte heerschte om hem heen, doch toen hij zich aan de spaken van het eerste wiel naar boven werkte, sloeg de klok van de domkerk twaalf uur. Hij strekte zich voorover op de koude affuit van het kanon uit, nam den hamer in de eene, en een spij ker in de andere hand, en zocht met zijn vinger naar het zundgat. De ijze ren punt er in plaatsende, dreef hij die onhoorbaar door de opening, daar hij er op bedacht was geweest de koppen der spijkers te omwoelen. Toen de spijker er geheel in ver dwenen was, wist hij, dat een de'r moordtuigen den volgenden morgen stom zou blijven. Hij liet zich langs het andeke wiel naa'r omlaag glijden en in 't volgend oogenblik beklom hij het tweede voektuig. Ook hier verrichtte hij zijn weirk vlug en handig. Eindelijk be reikte hij het derde kanon. Met moei te zijne opgewondenheid bedwingen de, kweet hij zich ook hier van de edele taak, die hij zich vrijwillig had opgelegd. Doch zie; bij den laatsten hamer slag begint zijn hand zóó geweldig te beven, dat hij den spijker mist, en, o jammer 1 de hamer komt rruet kracht op de affuit neder, en een geluid als het slaan eener klok, klinkt door de nachtelijke stilte. Terstond vernam hij ijlings naderende voet stappen. Nu richt hij zich op het onbruikbaar gemaakte kanon op en roept met vèr klinkende stem „Viva l'ItaliaAbass i Croatt!" I De ratelende knal uit drie geweer - kinderen van het landbouwersgezin, een drie-jarig meisje en een vijf-jarig jongetje om bet leven zijn gekomen. Hiertoe werd overgegaan in verband met den hoogst ODgunstigen toestand der gemeenteflnanqën in tal van groote en kleine gemeenten. o Voorts schijnt niet altijd de hand te worden gehouden aan de bepaling,, dat de vergunning behoudens intrek king, slechts van kracht is gedurende het tijdperk tusschen twee op elkander volgende keuringen, weshalve zij bij de laatstelijk gehouden keuring auto matisch vervallen zijn. Hierin ligt het controlemiddel en een nuttige gele genheid' voor den burgemeester om trent een nieuwe aanvrage om vergun ning naar omstandigheden te oordee- len en te beslissen, waarbij de per soon en de antecedenten van den aan vrager van belang zijn. De minister verzoekt met het bo venstaande rjekening te houden. o BRUG BIJ VIANEN. Dinsdag 26 Mei 1936, des voorm. om 11 uur, iis de vaste brug voor ge woon verkeer over de Lek bij Vlarien voor het verkeer opengesteld en 'de schipbrug aldaar buiten dienst gesteld. o loopen deed zijn kreet verstommen. Hij sprong hoog in de lucht, en viel toen als een vormlooze klomp ter aarde. Een oud officier schopte het lijk met zijn voet ter zijde. „Een el lendige oproerling! werpt hem inde gracht!" Toen riep hij verschrikt: „Donnerwetterde schavuit heeft de kanonnen vernageld!" In den vroegen morgen werd de aanval hernieuwd. Maar geen kogel richtte meer verwoesting aan. Reeds spoedig was het kamp overmeesterd, en wederom zat Teresina op de ba lustrade naar haren Carlo te luiste ren, die op zijn groot aandeel in d-e behaalde overwinning snoefde, ter wijl in de gracht onder hunne voe ten „El Nanin" sliep en niet weten kon dat het nageslacht ter zijner eere de Porta Toza: „Porta Vittoria"zou noemen! EINDE. MGUWSBL4B voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maaDden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëo worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DER Verkiesbaar in den Boekhandel FIRMA 1.. J. VEERMAN NEUSDEN. BOOTONGELUK. Zondag hebben militaire vliegers te Detroit een boot drijvende gevonden met de kiel naar boven. Men veronderstelt, dat dit de boot is waarmede 6 vrienden voor het week einde een tocht wilden maken en vreest, dat de jongelui ver- dronken zijn. VLIEGONGELUKKEN. Zaterdag is een vliegtuig in de hoofd straat van Montursville (op vier mijlen van Williamsport) gedaald en slecht neer gekomen. Van de vier inzittenden werden twee personen gedood en een ernstig ge wond. Uit Sioux Falls (Zuid-Dakota) wordt gemeld, dat twee personen Zondag om het leven zijn gekomen bij een vliegtuig ongeluk. ZIJN VROUW EN DRIE KINDEREN VERMOORD. Een te Mindelheim wonende man heeft waarschijnlijk in een aanval van achter volgingswaanzin. zijn vrouw en drie kin deren met messteken gedsod. BRAND. Te Roubaix is een groote spinnerij af gebrand. De schade bedraagt 11 millioen francs 120 Arbeiders zijn werkloos ge worden. SCHOLEN GESLOTEN. Te Biel (Zwitserland) zijn de scholen gesloten wegens het heersehen van kin derverlamming. GROOTE BRAND. In een dorp in Oost Galicië zijn door een brand 51 woonhuizen en meer dan 00 schuren en stallen in de asch gelegd. 6 Menschen weiden ernstig en 11 licht gewond. HUIS INGESTORT. Te Fez (Marokko) is een woonhuis in- gestoit. 18 Lijken zijn onder het puin vandaan gehaald en 5 bewoners werden gewond. AUTOBUS IN RAVIJN GESTORT. Een met 15 passagiers bezette autobus is te Boekarest, doordat de chauffeur door slaap overmand werd, in een ravijn ge stort. Een der inzittenden werd gedood en 14 zwaar gewond. BIJNA GEEN WERKLOOSHEID MEER. Door de uitvoering van verschillende groote werken is de werkloosheid in bet Groot Hertogdom Luxemburg bijna geheel verdwenen. Er zijn thans nog een 20-tal werkloozen, die steun ontvangen. Zaterdag en Zondag zijn in Bulgarye, vooral in Macedonië en het Zuiden des lands, zware wolkbreuken neergekomen. De spoorlijn naar Jitritsj is op verscheidene plaatsen vernield, zoodat het verkeer stil- gelegd moest worden. De verwoestingen op de akkers zijn buitengewoon groot. (BAYER) en nooit vervalschingen Ve. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes vari 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tatol. a 10 ets. 14 TOEGEWEZEN FOKZEUGEN. Aangezien is gebleken, dat sommige varkenshouders in de meening verkeeren, dat de hun voor eenig kalenderjaar toe gewezen fokzeugen mogen worden aan gehouden boven het aantal hun toegewezen varkens boven 25 K.G vestigt de Neder landsche Veehouderij Centrale er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op, dat bedoelde toewijzing alle varkens omvat, welke gelijktijdig mogen worden gehouden Ook de fokzeugen zijn daaronder begtepen. o DENATURATIE VAN AARDAPPELEN Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat, met uitzondering van vroege aardappelen, alle aardappelen van oogst 1935, dus ook fabrieksaardappelen, ter denaturatie kunnen worden aangeboden, waarvoor alsdan de op het tijdstip van denaturatie geldende toeslag zal worden uitbetaald. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN BOERDERIJ. Twee kinderen om het leven gekomen. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur heeft in de hooibergplaats van de nog nieuwe boerderij van J. Bussemakers in het ge hucht Steeg, onder de gemeente Seve- num (L.), een brand gewoed, waarbij 2 ONBRUIKBAAR MAKEN VAN VLEESCH. Blijkens een thans afgekondigd Kon. besluit is de verplichting voor de ver schillende gemeenten tot het onbruikbaar maken van vleesch en vleeschwaren, door behandeling in een destructor, welke van kracht zou worden op 1 Juni 1936, thans weer uitgesteld tot 1 Juni 4939. TREKHONDEN WET. Aandacht van gemeentebesturen op eenige artikelen gevestigd. In een circulaire aan de burgemeesters vestigt de Minister van Binnenlandsche Zaken de aandacht op het Koninklijk Be sluit ter uitvoering van eenige artikelen der Trekhonden wet 4910, volgens welk K. B. de burgemeester een schriftelijke vergunning kan geven tot het zich be vinden op de kar tijdens den rit door een persoon. Deze vergunning, waarvan aan- teekening geschiedt op het nummerbewijs, kan te allen tijde door den burgemeester worden ingetrokken. Behoudens intrek king is zij van kracht gedurende het tijd perk tusschen twee op elkander volgende keuringen. Naar den Minister is medegedeeld komt het voor, dat bedoelde vei gunning wordt verleend niet op naam van een bepaald persoon doch in bet algemeen, zoodat ieder zich gerechtigd kan achten daarvan gebruik te maken. De vergunning is echter bedoeld als een persoonlijke, hetgeen intusschen aan het verleenen van meer dan een, op naam van verschillende personen voor eenzelfde kar en hond ge stelde vergunning niet in den weg be hoeft te staan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1