Voetbalsport. Veilingbericliten. 20.— Uivierberichteii Mark tberichteii Binnenlandsch weekoverzicht Geeft acht op- de stem van het bloedi Bestrijding1 jeugd werkloosheid. Koningin en Prinses te Amsterdam!. De R. K. Kerk1 tegen het Nationaal- siocialisme. Op den groepsdag van het Alge meen Nederlandsch Verbond, welke te ;Middelburg gehouden werd, heeft de minister van Binnenlandsche Za ken, Mr. J. A. de Wilde, een toe spraak' gehouden, welke gebaseerd was op de stelling. Geeft acht op de stem van het bloed Dat is feitelijk1 de leuze, die het verbond opheft. Alles wat in gezon den zin er op gericht is, liefde te wekken voor ideeële goederen, waar van het bezit geen op geld waar deerbaar voordeel biedt, maar die aan het leven meer inhoud geven en de zedelijke kracht des volks versterken, mag op onze waardeering aanspraak maken, aldus de minister. Wie acht geeft op £le stem van het bloed, vraagt niet naar materiaal gewin, maar is tot het offer be- In het laatst van het vorig jaar heeft de minister van Sociale Zaken de provinciale besturen verzocht de gemeentebesturen in overweging te geven, het noodige te doen teneinde te 'komen tot de instelling, van plaat selijke commissies, welke het opne men van jongeren in het bedrijfsleven zouden kunnen bevorderen. Nu het den minister gebleken is, dat het niet eenvoudig is, aan te ge ven, welke soorten werkzaamheden er zich bijzonder voor leenen, om als z.g. „onbenutten arbeid" te worden beschouwd, heeft de minister in een nieuwen brief aan de provinciale be sturen met een zestal voorbeelden aangegeven, wat als z.g. „onbenutten arbeid" kan worden aangemerkt. In denzelfden brief vraagt de mi nister door bemiddeling van de pro vinciale besturen de aandacht der ge meentebesturen voor het stelsel, dat in den Haag wordt toegepast, het stelsel van „twee op een," dat in groote lijnen hier op neer komt, dat de arbeid van jongemannen van 14 tot en met 21 jaar, niet door één wordt verricht, maar door twee. Nadat de minister nader heeft uit eengezet, hoe z.i. de gemeentelijke actie in deze aangelegenheid het meest vruchtdragend zou zijn, ver klaart hij het noodig te achten, dat B. en W. zich met het departement van Sociale Zaken verstaan. Vrijdagavond zijn H.M. d'e Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, opgewacht door Vele autoriteiten, en een talrij ke menigte, voor een kort verblijf te Amsterdam aangekomien. Teen het hoo- gje gezelschap zich van de wachtka- m'er naar de gfereed staande rijtuigen b'egaf, werdien Koningin en Prinses met een ontstuimig hoera begroet. Dit gejuich werd overgenomen door de du'iiz,enden kinderen langs het Damrak, dié" opgesteld waren om de vorstelijke personen te begroeten. Het was een haast oorverdoovend gejubel, waarbij de kinderen vol vreugde met hun kleu rige vlaggen zwaaiden; de wijze, waar op de Koningin en, Prinses deze aller aardigste huidie wuivend en lachend beantwoordden, toonde duidelijk hoe prettiig verrast zij erdoor getroffen wa ren. Ook gedurenden den avond kon de feeststemming zich niet van de Amster dammers losmaken. De Dam bood een kleurig en opgewekt taf reek Talrijke oranje-vereenigingen met hunne banie ren hadden zich opgesteld, om den vaandelgroet te brengen; alle winkels vlagden; de eerewacht, gevormd door de jantjes van de „Gelderland", ont brak evenmin. Kortom, het was een vroolijk schouwspel, dat ziich daar op den Dam afspeelde, een schouwspe', dat de band tusschen Oranje en volk nog hielp versterken. Zondag is in alle R.K. Kerken in Nederland een officieele mededeeling voorgelezen, waaraan wij het volgen de ontleenen: Beminde geloovigen. Voor ruim twee jaar hebben wij in een herderlijk; schr, ven gewaarschuwd tegen 'de gevaarlijke stroomingen van onzen t'jd, vooral op staatkundig gebied. Ofschoon ons schrijven duidelijk genoeg was, hebben sommigen door gewrongen uitleg daar van misbruik gemaakt. Het feit, dat de gevaren, waarop wij toen wezen, «duidelijker aan het licht zijn getreden, maakte het ons tot plicht nogmaals het woord tot U te richten. Wij blijven heilig overtuigd, dat de kerk in ons vaderland' in hooge mate geschaad "en dat zelfs haar heilzame werking grootendeels onmogelijk 'zou gemaakt worden, als de beweging van het natiionaal-socialiisme de overhanc zou krijgen. Daarom verklaren wij, als herders Uwer zielen, die diep onze verant woordelijkheid gevoelen, dat zij, die aan deze partij in belangrijke mate steun verleenen, niet 'tot de Heiige Sacramenten kunnen worden toegela ten. De aartsbisschop van Utrecht en alle bisschoppen hebben dit herderlijk schrij ven onderteekend'. (Nadruk verboden). gelingsvereen. op G. G. optreden. De Bondssecretaris Ds. de Geus van de Bilt, Ds. van Grieken uit Rotterdam. Ds. Fokkema van Amstelveen en Ds. Zant van Delft. De Chr. Zangvereen. „Excel sior" alhier, hoopt 2de Pinksterdag deel te nemen aan het te houden Muziek- en Zangconcours te Wou drichem. Voor de Geréf. Gem. hoopt mor gen, Donderdag, dies nam. 2.30 uur en des avonds 6.30 uur (O.T.) voor te gaan, Ds. Barth uit Dordrecht. Des middags zal een Huwelijksin zegening plaats hebben. De 1 5-jarige A. I., kwam met f ietsrijden zoodanig te vallen, dat zijn elleboog ernstig werd bezeerd, waar voor hij zich onder-behandeling moest stellen van Dr. Schols. De Chr. Zangvereen. „Hallelu jah" en het Chr. Jeugdkoor „De Lofstem," directeur de heer A. van Hartingsvelt, zullen op Woensdag 27 Mei deelnemen aan het te Sliedrecht te houden concours, uitgaande van den Bond van Chr. Zangvereen. „De drie Provinciën." De postduivenver. „Tot Weer ziens" hield op Hemelvaartsdag een wedvlucht van Noyon (Fr.), afstand 282.660 K.;M.; loslating 8 u. voorm. aankomst eerste duif 1.30 14 uur en laatste duif 2 uur 1 5 mm. en 30 pee. Uitslagvan BerchumVisser 1 Admiraal—v. d. Werff 2, 3 en 6; Biesheuvel en Co 4 en 9; J. Zwets 5; B. Groeneveld 7 en 11 I. van Oord 8; J. ,Kant 10 en 13; Does burg en de Koning 12, 14. 15, 17 en 18; van Kooyde Kooter 16. Woensdag 27 Mei, des nam. te 8 uur zal in de Nutszaal een le denvergadering worden gehouden van de pas opgerichte vereeniging van Zie'kenhuisverpleging voor Werken dam, de Werken en den Biesbosch. Naar wij vernemen zal deze ver eeniging op 1 Juni a.s., in werking treden. Rechtzaken. VALSCHHEID JN GESCHRIFTE. Door de gemeentepolitie uit Sprang- Capelle werd1 voor den Officier van Justitie te 's Bosch geleid J. W. R., 36 jaar, arbeider, Sprang-Capel'e, als ver dacht van, valschheid in geschrifte ge pleegd te Sprang-Gapelle, in Februari 1936. Na door den; Rechter-Commissaris te zijn gehoord, werd hij opgesloten in het Huis van Bewaring te 's Bosch. BRANDEN TE EINDHOVEN. Spoor van een brandstichter gevonden? In verband met de snel elkaar op volgende branden te Eindhoven heeft de Officier van Justitie te 's Hertogen bosch Zondag een bezoek aan deze stad gebracht, om de situatie van de verschillende verbrande perceelen in oogénschouw ie nemen. Des nachts doorkruisen speciale po- litiepa troubles de stad om tegen brand stichting Je waken. De politie zou een spoor ontdekt hebben van een man, die er van ver dacht wordt, branden geslicht te heb ben. In verband met het onderzoek kon men echter nog geen nadere me- dedeelingen doen. VERKEERSONGELUKKEN. Te Leidschendam is een vrachtauto van ,de fa. Blonk door de Blauwe Tram gegrepen en vernield. De toestand van den chauffeur is hoogst ernstig. Te Halfweg is de 68-jarige N. B. uit Osdorp toen hij uit een vrachtauto was gestapt tegen een tram aange- loopen. Hij i!s kort daarna oveneden. RwafsHijk viuiiu* Gemengde Zangvereeni reid, verlangt niet allereerst te ont-§*n£ «Excelsior zal 2de Pinkster- vangen, maar is bereid om' te ge ven. Uitgangspunt moet daarbij zijn de volksgemeenschap, zooals die leeft en werkt binnen de grenzen van het Nederlandsche Rijk. We vormen een natie, die anders is dan andere naties, van eigen type en karakter. Op die waarheid moet steeds weer de aan dacht gevestigd worden, tot heil van het volk. De minister besloot zijn lezing met een beroep op het Verbond den eer bied voor het organisch gegroeide te versterken en het volk steeds meer te doordringen van zijn historische taak' en roeping. dag deelnemen aan het concours te Rotterdam. De heer Vreeke, tijdelijk on derwijzer aan de Veersche Chr. School, werd als vast benoemd aan deze school in de vacature wijlen Nij- hoff. Ds. W. Oost, Herv. Predikant alhier, werd gekozen tot Bestuurs lid der Plaatselijke Zendingsvereeni- ging. uit ,L!eiden melt zijn motorrijwiel tegiere een auto opgebotst. Met een fractuur van <zijn linkeronderbeen moest hij in hfet ^iekenhuis aan den Zuidwal wor- dfen opgenomen. De duopassagiere, de 22-jarigje ,mej. J. S. uit Rotterdam, be kwam ;een hersenschudding en een wond ^ïan haar linkleroog. Zaterdagavond is de 38-jarige J. v. d. SommR te Huiseling, me!t zijn auto van dten Maasdijk te Velp bij Grave gjestort. ,De auto werd totaal vernield'. Van d'e Somme werd hevig bloedend én bewusteloos tusschen de wrakstuk- Ren aangetroffen. Een geneesheer con stateerde een zwaren schedelbreuk. De man is in hoogst zorgvv'ekkenden toe stand naar hjet ziekenhuis te Gravie vlervoerd. Te .Akkrurn is de 80 jarige Petesma door ^een, auto aangereden en gedood. Op d|e hoogte Kadijk te Amsterdam vloog bij 'een botsiing tusschen twee auto's ;een vrouw door de voorruit. Zij liilep ernstige hoofdwondén op. Een 6-jarig zoontje werd eveneens gewond'. Op ,d|en; N.Z. Voorburgwaf! te Am sterdam is eien 70-jarige man door [een vauto aangereden. Hij bekwam een hersenschudding. Zat;erdagmiiddag yiell het vier-jarig zoontje van den landbouwer J. Ja- misslen .te Hérten, terwijl het op de door zijn vader besituurdé k'ar mee heit veld reed van, deze kar, kreeg een der vwfel'en over h«et hoofdje en was vrijwel ,op slag dood. STEUN AAN HET ZALMVISSCHE- RIJBEDRIJF. Daar met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat de zalmstand,, welke sinds 1931 sterk is achteruit gegaan, in dit jaar, als gevolg van de gewijzigde methoden van uitzetting van het zalmbroed, zeer vefbeterd zal zijn, wordt uit het Landbouw-Crisiis-Fonds steun verleend, ten einde het zalmvis- scherijbedrijf, dat in de laatste jaren slechts op geringe schaal wordt uit geoefend, te bevorderen. Voor de kantenzalmzegen- en de ga!g- viisscherijen zal de steun bestaan uit een. toeslag op den prijs, waarvoor de zalm op den afslag te Woudrichem, Kralingscheveer of Hardinxveid wordt verkocht. De grootte van, dezen toeslag houdt verband met de grootte der weke- lij'ksche vangsten. De toeslag is vast gesteld op f 0.75 per pond bij een weke- lijksche vangst van ten hoogste 50' pond; zij daalt bij ruimere vangsten tot f0.05 per pond 'voor vangsten van ten hoogste 403 pond per week, terwijl bij vangsten, grooter dan 403 pond per week, geen toeslag wordt gegeven. Voorts kan door deze bedrijven een crediet van ten hoogste f 1030.wor den opgenomen, waaruit gelden 'be schikbaar gesteld zullen worden, in dien de uitkomsten van het bedrijf niet voldoende zouden blijken te zijn om den visschers een minimum-week loon van f8.— uit te betalen. Belanghebbenden dienen zich voor de uitvoering van dezen steunmaatre gel te wénden tot die Nederlandsche Visscheïijcentrale Juliana van Stolberg- plein 3—4 te 's Gravenhage. Voor de drijfwant- en andere vis schers zal voor de zalm, wélke Hoor deze visschers ov.er den afslag te Har dinxveid, Kralingscheveer en Woudri chem Wordt verkocht, een 'toeslag op den prijs worden uitgekeerd ten be drage van fO.20 per pond. Voorzoover de zalm door deze visschers zelf over den afslag wordt verkocht, zal d'e toe slag worden uitbetaald door de af slagers; aan de overige visschers zal de toeslag wekelijks door de Nederland sche Visscherijcentrale worden, uitge keerd. Te Enschede is de 80 jarige Vol kers door een vrachtauto gegrepen. Hij bekwam een ernstige hersenschud ding. Op den hoek van den Kennemer- beekweg en den rijksstraatweg te Ben- nebroek is een auto, waarin vier per sonen ,w|aren gezeten, aangereden door een tramtrein v'an die N.Z.H.T.M. Twee inzittende dames wérden yrij ernstig gewond. Bij een boitsing yan twee personen auto's, op die sportlaan in Den Haag, zijn twee inzittenden van een van bei die auto's zoodanig gewond,, dat zij in het Romde Kruis Ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De ongeveer 59-jarige W., wonende aan de S.ok- roosstranf, brak zijn sleutelbeen en be kwam een kneuzing aan zijn borst. Zijn echtgenoote bleek een hersen schudding en een kaakfractuur te heb- Naar wij vernemen zullen als ^>etl vbek°men- sprekers op den te houden landdag,1 uitgaande van den Ring Sprang-Ca- Op dien Bezuldenhoutscheweg te Den peile en omstr. van Ned. Herv. Jon- Haag ,is die 22-jarige studenlt C. W. CHR.. NATIONAAL ZENDINGS- FEEST. Op het Chr. Nationaal Zendings1- feest, dat Woensdag 1 Juli op Raap horst bij Wassenaar gehouden wordt, zal de Openingsrede worden uitge sproken door Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine, Minister van On derwijs. SAMENWERKENDE ZENDINGSCORPORATIE. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (postrekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Door het Zendingsbureau te Oegst geest werden op verzoek' 260.000 exemplaren van den Pink'sterbrief en zakjes aan de Kerkeraden, scholen en zondagsscholen uitgereikt ter ver spreiding onder de gemeenteleden. Moge het feit, dat meer exemplaren dan in het vorig jaar zijn uitgereikt, getuigen van verhoogde belangstel ling en medewerking in den arbeid der Zending. VEILING GORINCHEM. 25 Mei. Bloemkool 13, 2e srt, 10. Komkom mers 9, 2e srt. 7. Cactussen 35 ct. per stuk. Aardbeien 38, 2e srt. 28. Peulen 24 ct. per pood. Kropsla f 1.50 per 100 stuks. Andijvie 10. Postelijn S1/3 ct. per K.G. Spinazie 50 ct. per kist. Kroten f6.Wortelen f8.Selderie f 10. Peterselie f8.Radijs f 1.per 100 bos. VEILING ZALTBOMMEL. 26 Mei. Per pond. Aardbeien Deutsch Evern I 3851, idem II 18—30 ct. Aanvoer 14000 pond Kropsla 5053 per 100 stuks GORINCHEM, 25 Mei. Boter en Eieren Aanvoer 52.005 eieren. Prijzen per 100 stuks Kippeneieren f2.25—2.60. kleine f 2.05—f 2.20. Een- deneieren f2.45f2.60. Kalkoeneieren f5.00f5.50 Ganzeneieren f Op de weekmarkt golden de eieren f 2 50 a f 3.00 per 100 stuks. Goêboter f 1.70; margarine f 1.10 beide per K.G. GORINCHEM, 25 Mei. Pluimvee. Prjjzen Oude kippen en hanen f 0 60 t 0.75. Jonge hanen f015-f0.45. Jonge hennen f0.80 fl.00. Duiven f 0.10-f0 15. Eenden f0 25-f0.40. Jonge ganzen f0.90fl.05. Alles per stuk. ROTTERDAM, 25 Mei. Aanvoer642 vette runderen, 385 vette kalveren, 124 schapen en lammeren, 136 zuiglammeren, 693 varkens, 9 bokken. Prijzen per K.G. ANDEL. Woensdag j.l. speelde „Sparta II" een vriendschappelijke wedstr. tegen „Achilles" ait Veen. Uitslag 22. Zaterdag j.l. speelde „Sparta" voor de competitie van den B.V.B. een wedstryd tegen „Koz. Boys 11" uit Werkendam. „Sparta" toonde zich in dezen wedstrijd de sterkste en won wel verdiend met 61. Scheidsrechter C. van Eek uit Gameren voldeed goed. SPRANG. J.l. Zaterdag speelde „N E.O. I" tegen Achilles" te Veen op het terrein aldaar een voetbalmatch welke eindigde met 3- in het voordeel van „N.E.O. 1". „S.D.O." speelde op eigen terrein alhier een voetbalwedstrijd tegen „N.O.A.D." uit Wijk. Eindstand 50 in het voordeel van „S.D.O.". WERKENDAM. Uitslag der verschillende wedstrijden „Koz. BoysII"„Andel"i6; „Aalburg" „Nova 1" 53„Koz. Boys 1"Good Luck" 12; „Nova 11"„Good Luck II" 2—1. WIJK EN AALBURG. Morgen, Donderdag speelt Wilhelmina comb, tegen Juliana comb, uit Heusden, op 't Wilhelmina-terrein alhier. Scheids rechter R. J. Trefïers. Aanvang 8 uur (Z.T.) De 5e competitie-wedstrijd welke Wil- helmina Zaterdag j.l. speelde tegen W.V.V. I uit Weikendam, eindigde in een 53 overwinning voor Wilhelmina. Wilhelmina speelde aanmerkelijk beter dan in haar vorige wedstrijden, hoewel haar de over winning niet cadeau is gegeven. W.V.V. kreeg in de eerste helft een strafschop te nemen, welke natuurlijk werd benut. Een doelpunt van Wilhelmina werd wegens buitenspel, ongeldig, verklaard. Scheidsrechter Poddewijn uit Heusden leidde thans vrij behoorlijk, hoewel hij zich in buitenspel nog wel eens vergiste. WELL. De 5e competitiewedstrijd gehou den op 23 Mei tusschen Juliana alhier en Woudrichem eindigde in het voordeel van Woudrichem met 40. Vette koeien 56 50 38- -42 Vette ossen 52 48 38- -42 Vette kalveren 80 65 40- -45 Varkens (levend gewicht) 32 31 30 Export-varkens Lammeren 40 34 29 Prjjzen per stuk Schapen 21 46 42 Lammeren 19 44 10 Zuiglammeren 42 10 6 ROTTERDAM, 26 Mei Op de veemarkt waren heden aangevoerd 211 paarden, 774 magere en 973 vette runderen, 229 vette kalveren, 85 gras kalveren, 4174 nuch'tere kalveren, 180 schapen en lammeren, 46 bokkeD of geiten Prijzen per K.G. Koeien Ossen Stieren Vette kalv. Schapen Lammeren Graskal veren Nucht. kalv. Slachtpaarden Prijzen per stuk 4 e kw. 2e kw. 3e kw. 58 52 42—46 53 50 42—45 49 45 38—42 80 65 40—45 40 37 30 39 34 29 42 32 34 28 23 43 36 31 Schapen f 12.— tot Lammeren 40.— 48 Nucht slaihtkalv. 4, 8.50 Nucht. fokkalv. 9.— 45. Slachtpaarden 85 165.— Werkpaarden 410. 260 Hitten 60. 415 Stieren 110. 245 Kalfkoeien 400.— 200 Melkkoeien 415 205 Vaarzen 78.— 130.— Pinken 65.— 95.— Graskalveren 20.— yy 55.— Op 26 Mei in Meters in c.M 's Hertogen bosch 4.97 val 3 Nieuwe schutsluis te Engelen (Oieze) 4.96 val 1 Engelen (Maas) 0.44 val 28 Cièvecoeur (Dieze) 1.93 val 6 Crèvecoeur (Maas) 0.13 val 30 Keulen 2 16 was 3 BREDA, 25 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 90 stuks vee, t. w. 33 stuks- hoornvee, 57 biggen. Prijzen Biggen f 40.tot f14. Prijzen per pond geslacht; le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2629 2325 Vette koeien 2426 22 23 20 Stieren 2325 2022 De handel in vet vee was goed. Er waren beste beestjes aangevoerd. Ook op de stierenmarkt was veel vertier. Ze waren dan ook vlug verkocht. De big gen h-mdel was goed. rORINCHEM, 25 Mei Veemarkt A»n*e oerd72 runderen, 0 kalveren, 6 vaikens, 60 overloopers, 407 biggen, 3 schapen en 208 lammeren. Prijzen per stuk Zware kaltkoeiei f 150. tot 190. Melkx.ieien 420. 140. Kalt vaarzen 110.150 Guiste vaarzen 70.415 Guiste koeien 70420 Sneren 70. 125 Pinken Nuchieie Fokkalveren 8.— 42.— Idem .ooi ex ooi i 2.— 5 Dmchnge «arkens 4575.— Natte «eiigen 25. 45. Ove'loopeis 1020.— Bivve, 8 43. Ou ie -« haper; met 1 l«tni 15. 20 Idem m i 2 lamuiei en 20.25. L- I uuuier- 4.50 8 50 llai't-i in i ud eren, sen «pen en lam Due en i-ve. diy, in varkens matig. VEEN WERKENDAM. o RAAMSDONKSVEER. c' /Ion- rloD momnn non har z»nr\orMi t*e tz» 0 SPRANG. o o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 4