Jfet Kleuren der komende mode. COMPLETS. ONS PATRONENHOEKJE. ■Wi KW 'ég - tr-r1 Voedingstoffen voor de hersenen. EEN WEINIG WARENKENNIS Gekleede japon voor a.s. moeders. Overall VKK 1809 •>NZE GOEDKOOPE PATRONEN. L)e patronen, Welke voor de lezeressen in deze Damesrubriek beschikbaar worden gesteld, zijn verkrijgbaar tegen den prijs van 50 ct. per stuk. Wij kiezen voor onze abonné's zooveel mogelijk de gangbare ma ten, zoodat een ieder haar voordeel kan doen. De patronen kunnen worden besteld per brief, met bijgesloten postzegels, of per postwissel aan de Moderedactrice Dames rubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. De gevraagde patronen worden binnen en kele dagen aan u afgezonden. wv'T rolW^ 1? ^i'j .'ii,Ijl jllPk s fi fep A! m.C 'i'. h i De kleuren, die de komende mode ons biedt zullen in het teeken van pastel staan, en werken er in hooge mate toe mede om een fijn geheel te verkrijgen. Kleine hoedjes van een combinatie van stroo en cellophan hebben bloemengarnee- ringen, terwijl de platte modellen met rand meestal een veer door of tegen den bol hebben. Handschoenen met soutache garneering aan den kap of versieringen in leer zijn zeer modern evenals die met in gezette stukken van gekleurd leer. Mooie knoopen ziet men van parlemoer en van kunstaardewerk, waaraan bijzondere vorm en kleur gegeven is; galalith en hout vor men eveneens dankbaar materiaal. Bij de kraaglooze complets worden aardige das sen gedragen, terwijl witten en zacht ge kleurde kanten en georgette garnituren nog steeds zeer in den smaak blijven vallen. Een der grootste fouten, die onverstandi ge ouders begaan, is: het kind tot eten dwingen als het geen trek meer heeft. Vele ouders houden geen rekening met het feit, dat het kind veel minder behoeften heeft dan volwassenen, evenmin letten zij op zijn tegenzin tegen zekere spijzen. Heel vaak is dit laatste een gevolg van grillen en of luimen, maar dikwijls voelt het kind intuïtief, dat hij het een of ander niet kan verdragen. Is een kind gezond, dan late men het gerust eten zooveel het wil en ma ke men zich absoluut niet bezorgd, wanneer het eens minder eet. Een ander geval is het, als het slecht- etende kind niet goed groeit. Dan is het een gebiedende eisch om het advies van den huisarts in te winnen, opdat deze een leef regel voorschrijft. Hoeveel kinderen zijn er niet, die aan het ontbijt niets of bijna niets naar binnen kun nen krijgen, hetgeen in den regel een ge volg is van hun angst om te laat op school te komen of om een les, welke ze straks moeten opzeggen. Een andere groep kinderen, die tot de moeilijke eters behooren, zijn de nerveuze kinderen die niet den krachtigen ontwik kelingsgang hebben van het normale, ge zonde kind. Bij deze werkt verandering van lucht, hetzij zee, land- of boschlucht, dikwijls heil zaam, vooral'als zij gedurende eenigen tijd verblijf kunnen houden in een tehuis, waar ook andere kinderen zijn, mits onder des kundig toezicht. Er moet echter voor wor den gezorgd, dat het kind al vroeg die stof fen krijgt toegevoegd, die het jonge lichaam noodig heeft. Behalve kalkstoffen heeft het kinderlichaam ook veel phosphor noodig, een der voornaamste bestanddeelen tot in standhouding der zenuwcentra, waaronder de hersenen. De vele indrukken, welke het kind moet kunnen verwerken, maken het noodzakelijk de hersenen extra te verster ken, en niet te worden overbelast, waar door het kind zwak en nerveus .zou wor den. Daartoe zijn in den handel verscheidene uitstekende preparaten, welke iedere dok ter kent en naar waarde weet te schatten. Sanatogen is eén der meest gevraagde mid delen van wereldbekendheid. Door het kind op den gevaarlijken leeftijd te observeeren en met verstandig overleg dit middel te geven, voert men het die belangrijke stof fen toe, welke het zich nog ontwikkelende organisme steunen en versterken. Men moet de kinderen echter van den beginne af, dat zij de school bezoeken, ge wennen aan rustig en voldoende ontbijten. Hoofdzaak is, dat er tijd genoeg voor wordt genomen en het kind een kwartier vroeger op staat om meer tijd te hebben voor zijn eten. Heeft het kind goed en rustig ontbeten, dan zal het leer en hem minder moeilijk vallen, doordat hij zijn gedachten beter kan concentreeren en de resultaten zullen aan merkelijk verbeteren. Complets met half en drie kwart lange mantels worden van effen en fantasie weefsels gemaakt, terwijl men niet zelden geruite wijde mantels op donkere japon nen ziet dragen. De geruite mantel heeft geen kraag, doch breede, tot het middel reikende re vers. Sluiting met een strik; wijde rag- lanmouwen, die met een manchet zijn af gewerkt. Het andere complet heeft een tresgar- neering langs de kraag, manchetten en opgestikte zakken en sluit aan het einde van de kraag met een clips. Kunstzijde, cellophaan. Wij zijn in den loop der jaren zóó ver trouwd geraakt met verschillende weefsels, dat wij nauwelijks meer aan de herkomst denken. Niet alleen wollen, katoenen en linnen, doch ook verschillende soorten kunstzijden weefsels vragen thans onze aandacht. Wij zijn zoo gewend om alles als vanzelfsprekend aan te nemen, dat wij geen oogenblik met onze gedachten stilstaan om ons te realiseer en hoeveel moeizaam wer ken, hoeveel proeven, en niet minder te leurstellingen vooraf gaan, eer men slaagt in de beste samenstellingen, in de mooiste weefsels. Inderdaad worden de pogingen der tex tielfabrikanten om steeds betere stoffen op de markt te brengen met succes bekroond. De keuze is tevens zoo overweldigend groot, dat het geen wonder is, wanneer wij steeds veeleischender worden. Weten de meeste dames echter wel, wat zij dragen? Noemen wij in de eerste plaats de kunst zijden weefsels, die zich in den loop der jaren ontwikkeld hebben tot buitenge woon gewild materiaal. Wij herinneren ons allen nog wel de sen satie, die de eerste jaren over ons kwam, toen wij „die" kunstzijde leerden kennen, hetgeen nu ongeveer een twintig jaar ge leden zal zijn. De goede kwaliteiten kunst zijde zijn door de leek nagenoeg niet te on derscheiden van zuivere zijde. De grondstof van kunstzijde is o.a hout! Chemische behandelingen veranderen de aanwezige celstof in een siroopachtige massa, welke met grooten druk door machi nes met uiterst fijne openingen in een bad gespoten wordt, waardoor stevige, doch soe pele draden ontstaan. Van dit begin-proces tot de geweven stoffen zijn echter vele han delingen noodig, temeer daar de voorma lige brandbaarheid en andere gebreken ge heel opgeheven zijn. Visha, eveneens een kunstproduct, heeft met kunstzijde dit gemeen, dat beide één zelfde uitgangspunt hebben, doch de be werking anders is. Het wordt in machines gesponnen evenals katoen en wol. De bui tengewoon lange dragen worden gekruld en mat of glimmend gedroogd, daarna ver werkt met of zonder andere draden tot zui vere of gemengde visha weefsels. Cellophaan kent de huisvrouw reeds se dert meerdere jaren als practisch hulpmid del in de huishouding, en als hygiënisch verpakkingsmiddel. Het is thans ook opge nomen in het gebied der mode, althans de naam en de grondstof hebben verwantschap en bestaan uit plantaardige bestanddeelen. De reepjes cellophaan worden door natuur kundige behandelingen vervaardigd en meestal met andere materialen mee gewe ven om een glanzend ellect te verkrijgen. Zeer veel wordt cellophaan gebruikt als materiaal, waarvan hoeden gemaakt wor den, eveneens om aan een ietwat sombere hoed een aardige garneering te geven. Minder bekend is wellicht, dat de ruige haartjes van sommige weefsels meermalen van uiterst fijn cellophaan worden inge weven. Tot de nieuwste zomerweefsels behoort het kreukelvrije linnen, hetgeen inderdaad een uitkomst genoemd mag worden. De meeste dames dragen 's zomers gaarne lin nen japonnen, mantels enz., doch werden er dikwijls van teruggehouden, omdat dit materiaal zoo onpractisch was. Had men slechts even gezeten, dan zat de japon, rok of mantel vol kreukels. Men heeft echter niet stil gezeten en door onvermoeide proef nemingen zijn de fabrikanten er in ge slaagd thans kreukelvrij linnen in den han del te brengen. Waar een toenemende schapenteelt meer wol Zal geven als ruwe grondstof voor wol len kleeding, zoo is dit eveneens het geval met de zijdenrupsenteelt, waardoor men weer meer zuivere zijde zal verkrijgen. Ook in ons land heeft men zich, evenals in Duitschland en andere landen weer op deze rupsenteelt toegelegd, waardoor het wel licht in de toekomst mogelijk is meerdere menschen een bestaan te verschaffen. Over het algemeen eten de menschen te veel en te dikwijls en worden de spijsver teringsorganen te weinig rust gegund. Een machine, die sLcds in beweging is, zonder dat hieraan de noodige aandacht wordt besteedt, zal op den langen duur eveneens defect raken. Drie maaltijden per dag zijn ïuim voldoende en tusschen deze moet men niet eten, vooral ook niet vóór het naar bed gaan. De maag en ingewanden heb ben dan tenminste, nadat het laatste maal verwerkt is, eenige uren rust. Zware maal tijden moeten vermeden worden evenals te veel eten. Inderdaad doen zich meer stoornissen voor door te veel dan door te weinig eten. Een ontbijt, bestaande uit bruin brood en vruchten met thee is voldoende. Groote boeveelheden pap zijn niet gewenscht. VKK 1808 Gedurende de maan den, dat a.s. moeders een japon van bij zondere coupe moe ten dragen, is een gekleed model zeer zeker welkom. Het ontwerp, dat hier ge geven wordt heeft een diepen ond^rslag en kan gemakkelijk wijder gemaakt wor den door het verzet ten der knoopen. La ter worden deze weer naar den zij kant terug gebracht en figuurnaden aan gebracht. Het model, dat doorgaande banen heeft kan van flu weel of stof gemaakt worden en heeft wit cloqué of satijnen vo lants. Patronen verkrijg baar in de maten 42 —44—46 a 0.58. VKK 1809 Inplaats van de meest gebruikte Over all geven wij hier een model weer, dat een geheel ander ef fect heeft en over de rok gedragen wordt, bij koud weer wordt er een jumper onder gedragen. Het wordt gemaakt van effen voor- en achterzijde op taile hoogte aan- materiaal, dat wasch- en kleurecht is en kleedt bijzonder aar dig. De ruimte on der het rechte schou derstuk wordt meer dere malen inge haald of gesmockt. De mouwen zijn ruim aan de pols en men ziet hier niet de tradition'eele man chet, doch eveneens een gesmockt of in gehaald stukje. Opgestikte zakken. Om het geheel wat gekleeder te maken wordt er een passende strik opgedragen. Verkrijgbaar in de maten 424446 a 0.58. JODIUM ALS DESINFECTELRMIDRLL. Jodiumstaafjes. die in kleine kokertjes verkocht worden of ook wel vloeibare jod. in druppeifleschjes worden nog wel te wei- ■nig in de huishouding ais desinfecteerend werkend middel gebruikt. Men kan ze in iedere apotheek koopen en we zouden bij na zeggen, dat in ieder gezin jod. bij de hand moet zijn. Heeft men een kleine bles suur, een wondje, of opengehaald plekje aan de huid, dan werkt jodium uitstekend, want men heeft in minder dan geen tijd he wondje genezen. Ook puistjes op voor hoofd en wangen kunnen even met jod. gehandeld worden, alleen vetwormpjes ver wijdert men er niet mede, deze kan men met stoombaden doen verdwijnen. DE ZOMER KOMT! En daarmee de vacantie! Dan is er weer van alles te doen. Do kleeding moet weer in orde worden gemaakt, nieuwe wordt aangeschaft, oude vermaakt. Wij willen u daarbij helpen door onze premie. Deze premie bestaat uit een zeer fraai moedeblad, met een groot aantal mo dellen en een schat van gegevens. Men moet deze premie beslist lezen. Als u even naar de Redactrice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, schrijft, en u sluit twaalf cents aan postzegels in, krijgt u de premie onmiddellijk toegezonden. Doe het vandaag nog! ALWEER EEN MOT.. Men verjaagt motten uit de kamer door het verstuiven met sproeiers van bepaal de preparaten, waarvan er vele in den han del zijn (drogisten). Ook kan men azijn op een heet strijkijzer in de hoeken van ka mers laten verdampen. Voorts heeft men allerlei bekende mid delen, op wier luchtjes de motten niet ge steld zijn o.a. juchtleer, kamferballetjes en poeder. Tapijten, vooral ook vilt, waarin motjes haar eitjes gedeponeerd hebben, worden belegd met in water en ammoniak gedrenk te doeken, waarover heen men met een heet ijzer strijkt, waardoor eitjes of larven gedood worden. Bekleede meubels, die met mot zitten worden gezuiverd door er insectenpoeder onder te laten verbranden. Tusschen de spiralen en het binpenwerk stopte men versche couranten, nadat men eerst de stoelen heeft omgekeerd en ze be spoten heeft met een vloeibaar verdelgings middel. In fauteuils stopt men ook couran ten tusschen de zitting en de zijkanten. Het gebruiken van oude couranten heeft wei nig zin, daar de lucht van de versche druk inkt de motten juist zeer onaangenaam is. Kleedingstukken moeten voor het opber gen steeds ontvlekt worden, daar alle vet te, vuile en stoffige vlekken de motten aan trekken om er hun eitjes te deponeeren. Aan te bevelen is om een kist met blik te bekleeden, indien men wintergoed motvrij wil bewaren. De papieren mottenzakken zijn eveneens uitstekend. Kleine voorwer pen van wol pakt men in papier en plakt dit dicht, bergt de pakjes in koffers of doo- zen, die goed afgesloten kunnen worden. Stofzuiger helpen zeer veel om het mot- tenbroedsel uit kleeden te houden, doch dan moet men hiermede niet meer vlug heen en weer gaan, doch grondig en langzaam de kleeden uitzuigen. GESTREEPTE JAPON. No. 934. Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Dit model kan zoowel van een dunne stof als van linnen of katoen gemaakt worden. Het aardige effect wordt verkregen door de richting, waarin de streep verwerkt wordt. De rok heeft zes banen, is recht tot over de knie en wordt van daar af rui mer, zoodat een even klokkende lijn ver kregen wordt. De mouw is kort, terwijl de halsgarneering bestaat uit een hoogslui- tend kraagje, waaronder uit van af de schouder een tweede kraag komt, die in het midden klokt en met kleine knoopjes, b.v. glazen, op de stof wordt gehecht. Indien voor dit model een katoenen streep gekozen wordt, of laten wij zeggen 'n wasch stof, dan is het noodig, t dat de japon na het wasschen gestreken wordt in de richting der rechte draad. Patronen verkrijgbaar in de maten 38, 40,. 42 en 44. ZOMERJAPON. No. 915. Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Met korte mouwen van kunstzijde of crêpe de chine. Garneering met plissé's on der aan de rok, om de heupen en aan het hals garnituur, dat uit twee over elkander slaande stofreepen bestaat. De blouse sluit aan de linker zijde, terwijl de voorbaan, die eveneens knoopen heeft, uit een bree de en smalle baan bestaat en onderaan een groep plissé's krijgt. De smalle plissé aan de voorbaan heeft een ronde lijn, is echter recht aan de rugzijde. Patronen in de maten 40, 42 en 46. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van= „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 8