M. NORT, Qorinchem Feestdagen. Gummi- Handschoenen 5. p. £ankbnyzex Co s Bank Jf.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Kijkt eens door Uw oude Laat tijdig Uw glazen En vraagt dan Zeiss Punktal Zusterhuis 6. I AND VAN ALTENA Brilleglazen, hoe vol Gediplomeerd Opticien. Pinkstermaandag GEOPEND LIMONADE PRIMA A. VERSCHUUR-BAERT Agentschap m dt Awsterdamsche Bank Jf.f, Amsterdam 3x18 36 No. 5646 Vrijdag 29 Mei. 1936 A. Baaijens Heusden üinnenlandsch weekoverzicht Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. krassen zij zijn - - vernieuwen, voor het behoud van Uw oogen verjongen, te vernieuwen, en nu is dat heerlijke werk afgeloopen en wordt over alles licht en gloed in rijken overvloed uitgestort. Het zaad is sinds lang ont kiemd, in stilte en duisternis; het plan tje heeft zich ontwikkeld1 en bloesems voortgebracht en de eerste vruchten vertoonen zich aan ons oog. Onwillekeurig denken we daarbij aan de dichtregelen van onzen nu ont slapen Laurii'lard Groei en bloei, gewoon verschijnsel, Maar een wonder niet te min; leder blocmke, ieder sprietje, Heeft een tal van raads'Ien in Door geen vorscher te openbaren, Door geen hunner te verklaren In hun allerdiepsten zin. Groei' en bloei, gewoon verschijnsel, Maar toch prachtig, altijd weer; 't Grauw der aard' met tinten dekkend Hoog en gloeiend zacht en teer; Blaad'ren, bloemen, ranken, halmen, Vlechtend als tot zichtbr'e psalmen Voor den grooten Opperheer. Wat zijn die eenvoudige dichtrege len, blijkbaar uit het harte geweld, geschikt omi ons te brengen in de rechte stemming! Onze christelijke feesten zijn niet alle oorspronkelijk, het zijn ten deele voortzettingen van voorheen, reeds be- staande feesten, 'in anderen zin en in i andere beteekenis; maar die ook voor ons volstrekt niet alle waarde hebben verloren. Bij de Israëlieten was Pink steren een oogstfeest, en dan. herdacht men tevens het heuglijke feit, dat het in verschillende smaken Limonette 28+10 per heele flesch. Limonade Siroop- 45+10 Limonade Gazeuse 42+10 „Betuwe'' Limonade Siroop Per heele flesch 57Y2+10. Per halve 34 +10. „Ranja Soda" CP. 20+10 per gr. flesch. „Hero" Perl 46+5 per fleschje. Botermarkt 88 Tel. 52. Depót C. JAMIW. Zij wachten ons en vinden ons voor bereid. Hoe wij ze ook denken door te brengen, allien zijn zij welkom. Dat is trouwens vrij wel het geval met alle feeststonden. De mensch gevoelt daar nu eenmaal de behoefte aan. Hij ge voelt, hoe gaarne en met hoeveel! ijver hij zijn dageliijksch werk verricht, hoe zeer hij doordrongen is van het besef van de waarde en het noodzakelijke ervan behoefte om nu en "dan zoowel het lichaam als den geest eens eene andere richting te geven, behoefte om zich te onttrekken aan het alledaagsche en het louter stoffelijke. Maar de voldoening aan die behoef ten zou nauwelijks denkbaar wezen, en in elk geval zeer weiniig waarde hebben, wanneer niet allen, of althans geheele groepen van menschen, zich in diezelfde richting bewogen en op dezelfde wijze handelden. In feestge waad gevoelen wij ons niet thuis te midden van den arbeid van anderen en wenschen dat ook zij zullen rusten en in onze stemming de el en. Het is daarom een niet te hoog te waardeeren voorrecht, dat vanliever- lede, naar aanleiding van belangrijke gebeurtenissen, in de wereldgeschie denis van een volk, feest- en gedenk dagen zijn ontstaan; dat die instellingen een blijvend karakter hebben aange nomen, en dat zij, door regelmatiger! terugkeer ons leven als het ware in bepaalde perioden hebben afgedeeld. Zooals de Zondag de welkome we- kelijksche rustdag is, zoo zijn onze feestdagen, al vallen ze voor een deel met den rustdag tezamen, als het ware de Zondagen van het leven.. Het Pinksterfeest staat in de schat ting van de meesten onzer waarschijn lijk boven aan, en het is geen wonder. Al schijnt het zonnetje van binnen, we zien ons ook zoo gaarne door het zonnetje vari buiten bestraald en, dat is meestal het geval, omdat het Pink sterfeest als een zomerfeest kan wor den beschouwd. Als het Paaschzonnetje ons flauw beschenen heeft en ,half in traantjes, half in lach, de rij onzer feesten ge opend heeft, dan tellen wij de dagen tot vijftig en, hoe meer wij naderen, hoe meer het verlangen toeneemt. Met Paschen was de natuur bezig zich te tijdelijk zéér voordeelige aanbieding. DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. volk zijn wetgeving verkregen had. Dat zijn ook voor de christenwereld vol strekt geene onverschillige zaken; maar wij christenen hebben aan het feest een nog hooger wijding gegeven en verbinden er in de eerste plaats de gedachtenis aan van de eerste, een voudige, reine, maar niettemin 'krach tige prediking van een nieuw levens beginsel, dat wij in het kort zouden kunnen noemen: het beginsel van ge loof, hoop en liefdie. Wat het gevolg van die prediking is geweest, 'tis ons allen bekend. Ook hier was, toen het zaad in den akker was uitgestort en ontkiemde, van den aanvang af groei en bloei, en dat zijn zulke gewone verschijnselen, dat we er soms niet meer op letten en ver geten dat .ook hier wel degelijk een wonder is. Maar 'het Pinksterfeest brengt het ons toch telkens weer krachtig in her innering. Als het groote beginsel van het goede zijn weg door de wereld vindt en de menschenziel doordringt, dan is dat niet iets wat zoo maar van zelf spreekt. Integendeel; we moeten ons verbazen dat de levensoogst in de zedelijke wereld geen aanleiding geeft tot het tegenovergestelde van feestvie ring en dat we niet veeleer ons moeten bedroeven 'over de al te geringe resul taten, zooals we ons bedroeven over zooveel miskenning, onverschi ligheid, tegenkanting en openlijke bestrijding, als steeds en alom het woord van waar heid, liefde c'n vrede, op zijn weg ontmoette. Dat woord is als het zaad, dat wel met milde hand wordt uitgestrooid, maar dat met zoo ontzettend vele be zwaren te kampen heeft, dat er ten slotte slechts een klein deel in de goede aarde terecht komt, waar het dan echter rijke vruchten oplevert. Het Pinksterfeest wekke ons dan ook in de eerste plaats op tot dank baarheid; dankbaarheid zoo mogelijk ook voor de gesteldheid van, het eigen hart, dankbaar in elk geval! voor de vruchten, die de zedelijke oogst in de wereld afwerpt en vol ijver en goe den wil, om tot de vermeerdering van dien, oogst het onze bij te dragen. Het heerlijke feest zij ons ook eene opwekking tot vermeerdering van lief de. Dan vooral zou de oogst grooter geweest zijn, indien er meer liefde ware betracht. Dan zou er voor velen de weg naar het goede meer toegan kelijk en effen zijn geweest; dan zou het gemo<ed vaak zachter gestemd zijn geweest, het hart warmer geklopt heb ben. En laat Pinkster tenslotte ook een feest der hope wezen. Al beleven we donkere tijden, laat ons niet moedeloos worden, maar strijden omdat er eCn uitzicht is; niet wanhopen, maar vast vertrouwen, omdat wij toch bouwien op een rots; nilet twijfelen aan den einduitslag, maar het geloof behouden, omdat het de beste wapens verschaft in den levensstrijd. In zulk een stemming mogen wij feest vieren, ook waar het onvolko- rpeue ons omringt, .en, wij diep onze eigen, tekortkomingen gevoelen. Die stemming zal de nevelen doen optrek ken en meniig raadsel oplossen en, als het schoone feest van den oogst -ander maal tot het verledene behoort, ons kracht hebben geschonken, om, meer vervuld van den geest des goeds, de taak des levens in betere richting voort te zetten. tblbf. it» I# Raamsdcnksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. -4BHHH* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. Koningin en Prinses zetten hun triomftocht voort. Défilé met een wanklank'. Zweed- sche en Russische complimenten voor ons land. De katholie ke leden van de N.S.B. in een moeilijke situatie, maar de Land dag belooft een succes te wor den. Dé Koningin en de Prinses zetten hun zegetocht door de Amstelstad voort, en steeds weer ondervindt men hoezeer de aanwezigheid van de vor stelijke personen door breede" lagen van de bevolking wordt gewaardeerd. En geen wonder ook1: populair wordt een vorstenhuis, indien het in alles met het volk medeleeft; dan eerst wordt de band tusschen vorstin en onderdanen hecht. En men bezie nu eens het programma, dat de konink lijke familie in de laatste dagen in Amsterdam heeft afgewerktbezoek aan het Koloniaal Instituut, bezoek1 aan de gemeentelijke werkinrichting voor blinden, bezoek aan de Hol- landia fab rieken Een hoogtepunt in de hulde, die de Amsterdamsche bevolking aan Ko ningin en Prinses bracht was wel het défilé en de zanghulde. Bij dit défilé werd hélaas een wanklank' ver nomen. De politie had in overleg met' het organisatiecommité verzocht, dat men zich van alle uitingen van po litieke overtuiging zou onthouden. De hoofd-commissaris van politie had zelfs de order uitgevaardigd, dat der- j gelijke uitingen desnoods krachtig on derdrukt moesten worden. Hélaas is dit verzoek niet in alle aanwezigen doorgedrongen. Een groot aantal N. S.B-ers zijn daarop, toen zij bij het1 zingen van het „Wilhelmus" de hand omhoog geheven hielden en luid „houzee" riepen met de bloote sa bel uit elkaar geslagen, zoodat zich meer dan veertig personen meeren- deels met bloedige hoofdwonden, on der behandeling der Geneeskundige dienst moesten stellen. Naar aanleiding van het optreden der poli'.ie tegen nationaal-socialisten, die deelnamen aan de huldiging, heeft de algemeen leider der N.S.B. Ir. A. A. Mussert, het volgende te legram aan H. M. de Koningin ge zonden „Acht mij verplicht, met verschul- „digden eerbied, onder de aandacht „van Uwe Majesteit te brengen, dat „honderden loyale Nederlanders, hun ZONDE» lOtSlK. CfW"Hf™ K«T til. l»»" f A-L-V' „trouw en verknochtheid aan Uw „huis gisteravond op den Dam voor „Uw paleis in groot enthousiasme ui- „tend, op bevel van den hoofd-com- „missaris van politie met gummiknup pels zijn uiteengeslagen, waardoor „velen werden gewond." Prins Eugenius van Zweden, die zoo juist van een bezoek aan ons land in zijn vaderland is terugge keerd, heeft in een gesprek met een medewerkster van Dagens Nyheter zich vol lof over ons land uitgela ten. Na verklaard te hebben, dat hij uitsluitend naar Nederland was ge komen, om een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid om in Stockholm een museum te bauwen, zooals in Rotterdam het museum Boy mans en in Den Haagl het gemeente museum gebouwd is, liet hij zich in geestdriftige woorden uit over de schoonheid in ons land, dat juist in het voorjaar met de eindelooze bloe menvelden wel heel bijzonder is. De droogmaking van de Zuiderzee en de Afsluitdijk, noemde hij een wonder van techniek', dat zijn weer ga niet vindt. Het was, zeide de Prins tenslotte, in alle opzichten een heel interessante reis en ik ben in lang niet naar huig teruggekeerd met zulke schoone in drukken van cultuur en natuur, als ditmaal. In welhaast even vleiende woorden' heeft zich de Russische professor? Eawrentjef, welke onlangs een be zoek! aan ons land heeft gebracht, over Nederland uitgelaten. Na zijii meening! over den bouw stijl te kennen hebben gegeven, welke hij o.a. karakteristiek noemde, brak; hij uit in een lofzang over het Hol- landsche landschap. De uitgestrekte bloemenvelden, de groene weitjen. doorsneden met de vele kanalen, vor men een lust voor de oogen. Zeer waardeerend liet h'iji zich ook! uit over het hooge peil van de we tenschap in ons land. De laborato ria, welke hij1 bezocht heeft, noemde hij juweeltjes, terwijl er toch betrek kelijk weinig geld aan wórdt uitge geven. Ook roemde hij' de werkwijze in die aboratoriade technlische uit rusting noemde hij bewonderens waardig. Zoo constateerde hij' tenslotte, dat Nederland terecht trots kan zijn or het hooge peil van zijn wetenschap. Door het herderlijk! schrijven van' de R. K. bisschoppen bevinden zich vele katholieke leden van de N.S.B. in een moeilijke situatie. Kunnen zij ongehoorzaam aan de bevelen van hun geestelijke leiders zijn Vooral voor een katholiek wel een zeer moei lijk probleem. Nog moeilijker is in- tusschen de toestand voor de partij zelf. Kunnen de leiders de strijd te gen de machtige katholieke kerk aan vaarden Een uiteindelijke houding heeft de N.S.B. nog niet bepaald, maar wij geloóven, dat zij de haar toe geworpen handschoen zal aanvaarden. Graaf de Marchant d'Ansembourg heeft al reeds verklaard, dat hij zijn' functies in de N.S.B. in geen geval zal prijsgeven; ook' de heer Vlekke, blijft. Een interessante strijd schijnt! dus te verwachten. In den loop van den Woensdag deden in Den Haag geruchten de ronde over een opzienbarend zeden- schandaal waarbij' verschillende per sonen uit hoogere Regeeringskringeü betrókken zouden zijn. Deze geruch ten namen steeds vasteren vorm aar* en tot groote ontsteltenis van het publiek kwam 's middags de offici- eele bevestiging af. Het betreft hier de overtreding van! art. 248bis van het Wetboek vaiï Strafrecht. Tot de gearresteerden die ondertusH» schen bekend schijnen te hebben be haoren niemand minder dan Mr. Ries, de Thesaurier-Generaal van het Dep. van Financiën, Mr. Fruin. Ad viseur van Dep. van justitie, eenige hoofdambtenaren van het Dep. van Buitenlandsche Zaken, van de Alge- meene Rekenkamer en van het Clea- ring-instituut, terwijl nog tal van ar restaties te wachten zijn. Wij kunnen niet anders zeggen, dat deze gebeurtenis voor ons land in hooge mate beschamend is. Vooral wanneer men in aanmerking neemt^ voor bet Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard wm/vf» of meeken EEN hélder witte wasch Maar alleen als U nog vóór het eind van de volgende week 1.2 3. haalt. Het kèn niet goedkooper. 3 Pakken voor den prijs van 2. Prachtig helder wordt Uw wasch en heeft toch niets te lijden, als U het zelfwerkende wasch- middel 1.2.3. gebruikt. Doet Uw voordeel. Handelsonderneming ARSOL, Apeldoorn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1