So. 5646 Vrijdag 29 lei m TlIiT-ARTIKELEI Tuinscharen Grasscharen Snoeischaren, 20 cents. Grasperkscheerders, Prima Tuinslang, percS,Tesr BOUWEN TWEEDE BLAD in de Inkomstenbelasting is aangesla- Voor den wedstrijd om het persoon Mi ÜH m ml w hp ml H ml m §§j Hf Hf S üf RB üf Hf iüü m Üf jjj lü §Jj üf 11 n Kwaliteiten zéér goed - Prijzen zéér laag! voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DAMRUBRIEK' HEI). SPOORWEGEN. Zomerdienstregeling Mooi gebruinde Huid Binnenland Ijzerhandel, GOR1NCHEM, Tel. Int. 840. VRAAGT UW WINKELIER. OVERAL VERKRIJGBAAR EEUILLETQN. BEHOORENDE BIJ HET gen, ook geen schoolgeld verschuldigd Met het vorenstaande komen de vra gen 2 èn 3 te vervallen. lijk kampioenschap tweede klasse Heus den en Altena en de Langstraat, werd te Qenderen de partij BergmansKrop gespeeld. Door eerstgenoemde werd de- ze partij gewonnen. Correspond.-adres: A. DE G-- ',AG, Ridderstraat O 92, Heusden. Ter oplossing: 15 MEI 1936. Verkrijgbaar in den Boekhandel FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. Vragen op Rechtskundig gebied. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Zou U mij deze vragen willen beant woorden: le. Ik ben vrij van Rijksinkomsten- belastingen te "betalen. Nu betaal ik wel schoolgeld voor mijne kinderien; hebben ze daar recht toe? 2e. Dat heb ik al zeven jaar ge daan; heb ilk nu recht om dat geld terug te eischen? 3. Als ik dat terug* kan eischen, tot wiien moet ik mij dan wenden? Een lezer van Uw blad N, J. M. De 'heffing van schoolgeld wordt geregeld' naar evenredigheid' van het belastbaar inkomen, als be doeld bij de Wet op de Inkomstenbelas- belasting, der ouders. In de verorde ning tot heffing van schoolgeld wordt het bedrag van het inkomen vermeld, beneden 'hetwelk schoolgeld niet ver schuldigd is. Het is dus zeer wel mo gelijk dat, wanneer dit bedrag lager is gesteld dan de 'minimum belastbare som voor de Inkomstenbelasting, U schoolgeld moet beta)en, hoewel 'U niet in de Inkomstenbelasting is aangesla gen. Aldus is de praktijk en de alge- meene opvatting, hoewel we gaarne toegeven, dat de redactie der betrek kelijke artikelen in de Lager Onder wijswet stellig aanleiding kan geven tot de opvatting dat iemand, die niet 1 2 3 4 5 ügg m 0 wm 0 ém üj üf ÉH! IM1 46 47 48 49 5U Stand in cijfers: Zwart: 4, 8, 9, 14, 18, 23, 23. 28, 29 en 36 (10). Wit: 32, 34, 35, 38, 39, 40, 42, 44 en 47 (9). Wit speelt en 'wint! Oplossingen worden ingewacht 'bin nen 14 dagen. DAMNIEUWS. Zondag vergaderde te Den Bosch de Noordbrabantsche Dambond, Aan wezig waren de af deelingen: den Bosch, Breda (2), Ginneken en Heus den. G.m. werd een nieuw ontworpen re glement, na. enkele wijzigingen aange- I nomen. In de bestuursverkiezing, wel ke daarop volgde, werden herkozen Willems, Breda (voorz.) en Kools, Gin neken (pennimgm.) terwijl 'in de vaca- 1 ture van secretaris werd voorzien door het benoemen van dhr. van Boekei te de Bosch. j De indeeling der aanstaande compe titie werd als volgt aangenomen: Groep A: Breda (2), Ginneken en den Bosch; Groep B: Heusden, Genderen, Nieuw- kuik en Raamsdonksveer. Zeer waar schijnlijk zal deze indeeling ook gelden voor den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap, alleen met dit verschil, dat bij de clubcompetitie 2 clubs in de finale komen, bij de andere wedstrijd 4 personen. In de rondvraag werd nog gesproken over een wedstrijd tusschen Groep A en B met circa 30 personen. De vol gende jaarvergadering werd bepaald te Heusden. van gelaat hals en at men, óók bij geen zon, door AMILDA zonnebruin ciêaoe. Vooikomt teveos zonnebrand Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. ONDERMELKREGELING. Met betrekking tot de regeling voor de verplichte teruggave aan meikle veranciers van een zeker percentage der ontvangen melk in den vorm van on- dermelk, deelt men ons van bevoegde zijde het volgende mede. De regeling bedoelt zoo mogelijk te bevorderen, dat de netto kaaswaar- de van de ondermelk niet daalt bene den 0,5 cent voor Maart, 0,4 cent voor April en 0,3 cent voor Mei en volgen de maanden tot einde Augustus. De regeling schrijft onder bepaalde omstandigheden verplichte buitenwer- kingstelling voor, terwijl een commissie wekelijks aan de Nederlandsthe Zui- velcentralle advies uitbrengt over !de vaststelling 'van het percentage, resp. over 'vrijwillige buitenwerkingstelling. Met ingang van Zondag 10 Mei werd de regeling buiten werking gesteld, mede omdat een overschrijding der ge stelde ondermelkwaa,rde verwacht werd, doch vooral omdat in de regeling voor verschillende categorieën van bedrij ven een sterke beperking ligt opge sloten van de productie van melkpoe der en gecondenseerde melk, 'welke beperking zich moeilijk laat rijmen niet de omstandigheden ten aanzien van exportmogelijkheden die zich voor doen. Hoewel de ontwikkeling der Om standigheden mede vooral door eenige stijging der boterprijzen deze week ern stig de vraag deed overwegen, of ten behoeve van de kaaswaarde der onder- melk de regeling weer moet worden inwerking gesteld, is de Nederlandsche Zuivelcentrale er deze week nog niet toe overgegaan daartoe te adviseeren, omdat het antwoord op genoemde vraag onzeker is en moeilijkheden ten aanzien van de beperking der berei ding van melkproducten, die hierbo ven genoemd werden, nog vrijwel on verzwakt bestaan. De volgende week zal de toestand opnieuw onder oogen worden gezien en inmiddels wordt gezocht naar een bevredigende oplossing der moeilijkhe den inzake de fabricage van melk producten. -o- met automatische afstelling. ROOFOVERVAL OP CHAUFFEUR. Slachtoffer met hamer op het hoofd geslagen. Daders op de vlucht geslagen. Dinsdagnacht is een Leidsch chauf feur onder Alphen aan den Rijn het slachtoffer geworden van een brutalen roofoverval. De chauffeur, zekere W. P. van Lies hout, had twee vreemdelingen, die in Leiden waren ingestapt, 'naar Alphen gebracht. Op den Rijksstraatweg, ver buiten de kom van de gemeente, tegen over de scheepswerf met woonhuis van den heer Kempers, lieten de beide mannen den chauffeur stoppen. Zij be gaven zich naar een in de nabijheid! gelegen woning, doch keerden spoe dig terug. Een hunner overhandigde daarop den chauffeur een. vijfmarkstuk, met de op merking, dat zij geen Hollandsch geld bezaten. Op 'hetzelfde oogen blik gaf de ander van Lieshout met een hamer een klap op het hoofd. Deze had! nog de kracht om hulp te roepen, dochj viel bewusteloos en, hevig bloedend! neer. De beide aanranders trachten zich daarop van, den auto meester te makten, maar daar de chauffeur het contact sleuteltje in zijn zak had, slaagden zij daarin niet. Het hulpgeroep van. het slachtoffer had 'intusschen de omwonenden uit hun slaap gewekt. Een der eersten, dfe naar buiten kwam, was de heer Kern- pers. Nauwelijks zagen de beide man nen hem of zij namen ijlings de Vlucht in de richting Alphen aan den Rijn. De heer Kempers heeft daarop nog met zijn eigen autoi de beide mannen, die als schippers gekleed waren en Duitsch en Engelsch spraken, achter-> volgd, maar zij blieken spoorloos ver-; d wen en te zijn. j De politie, die onmiddellijk wercige- I SI 1 WANNEER U BOUWT, DOE HET DAN ONDER DESKUNDIGE LEIDING GRATIS W. A. BOTTENBERG TE WERKENDAM. Hoogst fijne kwaliteit, slechts f 0,37 per 112 pond mmmm Bij aankoop van een pond een snoes van een kop en schotel CADEAU» Jacques Brulefert's Dood. 1. Ik was op weg naar het dorp en besteeg met inspanning de geplaveide helling, die mijlen -in den omtrek als de steilste hoogte -van de streek be kend staat. Het was eert heete dag- in Augustus en toen ik stil stond om adem te schleppen, kwam de oude Sau- vage ,de eigenaar van „De Rijzende Zon", het voornaamste logement van het dorp, mij achterop loopen en sprak mij aan met een vriendelijk „Goeden morgen!" Wij gingen samen verder, en bereikten ten laatste het steilste gedeelte van den weg, die met eene scherpe helling naar een ravijn leid de, hetwelk dicht met kreupelhout was begroeid, terwijl men -de rivier in dte diepte zag stroomen. De eenige be schutting bestond uit een groene heg. Precies in hiet 'midden van de heg was eerte groote opening, die er uitzag alsof er een zware massa met geweld doorheen was gegaan. „Is er op deze plaats een ongeluk gebeurd?" vroeg ik aan mijn metgezel. „Heel wat beters", was zijn ant woord. „Die heg draagt nog de lit- 1 teekens van den oorlog evenals een verminkt krijgsman. Er !s op deze plaats iets vreteselijks gebeurd." Ik vermoedde een 'interessante ge schiedenis. „Vertel mij dat teens",, verzocht ik hem; en terwijl wij langzaam onder de stralen, dier brandende zon voort gingen, begon hij: ,„Hiet was de 17de December in het ongeluksjaar 1870, een datum dien 'ik goede reden heb in het geheugen te bewaren. „Gp den namiddag Van den vori ge,n dag was er een troep Duitsche soldaten in ons dorp aangekomen. Nie mand nam er bijzondere notitie van, want we waren reeds aan zulke bezoe ken gewend geraakt. Ons dorp ligt aan den weg 'naar Duitschland -en de laatste drie maandien baddert wij aan houdend 'troepen zien doortrekken. Pruisen, Beieren, artilleristen, kuras siers, infanterie, van alles kortom. Ze bleven niet lang, 'maar legden onmiddel lijk op alles beslag; op ons koren, on zen jhaver, ons vee en onze schapen. Ze waren onbeschaamd genoeg om de beesten voor onze oogen te slach ten en gaven er ons dan kleine reepjes papier voor in de plaats, waar zie on leesbare krabbeltjes op hadden geschre ven. Daarna daalde zij den heuvel af, trokken het dal door en zoo op Parijs af. 's Nachts, als de wind west was, hoorden wij meestal doffe, zware ge luiden, den donder van het kanon, Parijs dat om hulp riep. Maar Parijs riep te vergeefs en te vergeefs hoopten wij; de roode broeken kwamen niet, en steeds stroomden nieuwe troepen uit Duitschland toe. Ik wil wedden, dat er wel mteer dan honderdduizend langs dezen ouden weg gekomen zijn. Maar wij konden er natuurlijk niets aan doen en sloegen hen met een gevoel van treurige hulpeloosheid gade, tevenals men naar den loop van een rivier zou kijken, die hiet land1 overstroomt. „Ditmaal was het 'slechts een ba taljon voetvolk. Het 'hield voor de kerk halt. Maar er was klaarblijkelijk jets bijzonders gebeurd. De 'soldaten ston den met h'et geweer aan den voet; de officieren stonden in een groep te ge- stikuleenen, te schreeuwen en te vloe ken. Ik kon ze vanuit mijn huis hooren. De kommandant was het woedendst van allen. „Ik zie hem nog een langen ma- geren kerel, met een rood liltteeken op zijn bleekte gezicht, een grooten witten snor, met «eenige roode haar tjes er 'in, «en een allerdwaaste manier van loopen; 'twas of hij op ei'eren liep en daarbij zwaaide hij m'et zijn lichaam als een populier 'die door den wind wordt bewogen. „Terwijl hij daar zoo woedend! op en neer liep, Wees een kapitein) hem een huis tegenover het mijne aan. Zijné stemming scheen dadelijk te verande ren; hij gaf een order in zijn koeter- waalsch; vier soldaten traden uit het gelid, en door hen en den kapitein ge volgd, marcheerde hij dadelijk naar het aangewezen huis, keek naar het uit hangbord en riep luid: Jacques Ma- lefort, reperateur van stoommachines, toen opende hij de deur en trad! met den kapitein binnen. „Ik was benieuwd te vernemen wat dte Pruisen met Jacques uitstaande had den en zei bij mij zeiven: „Dat zal een standje geven!" want Bk wist dat Jacques de Pruisen haatte, en dat hij een driftige kerel Was. Hij had in Afrika gediend en hoewel hij nu in de veertig was, was hij zoo moedig en sterk als een Jonge man. Hij was zeer donkjer van uitzicht, zoo lenig als een kat, zoo* behendig als een aap. Het ontbrak hem niet aan vuur, dat kan ik u vertellen. Sedert het begin van den veldtocht Was hij In ééne woe de geweest. Je hadt hem In dte groote gelagkamer moeten hooren razen te gen den Keizer en tegen de Duitschers die drie tegen één vochten. Hij sloeg met zijn vuisten op de tafel alsof het Pruisen waren; zoo waar als ik hier voor u sta 'mijnheer, ik heb hem als een kind zien schreuen, toen wij ver namen dat Bazaine Metz had overgege ven. Bij eiken nieuwen tegenspoed wil de hij naar het front, en hij zou het zéker gedaan hebben, als hij niet de eenige was die voor vrouw en kind zot gen. Hij bleef dus achter, maar ge voeld zich onteerd en in staat tot een wanhopige daad. Telkens als er Duit schers doortrokken, sloot hij zich op om ze niet te zien, en als er een paar bij hem werden ingekwartierd, liet hij ze op zijn kosten in het logement onder dak brengen, hij wilde de zuur? kooleters niet in zijn huis hebben. „Toen ik dus de twee Pruisische officieren bij vriend Jacques naar bin nen zag gaan, zei ik: „Daar volgt eert standje op". Nu, ik had mij niet ver-? gist. Zij waren nauwelijks tien minuten! binnen, of ik hoorde een groot lawaai van deuren slaan, en hard schreeuwen. Toen kwam de kommandant naar bui? ten, zoo rood als een kalkoensche haan! en gaf bevelen aan de vier mannen die buiten stonden te wachten. Zij storm? den de werkplaats binnen en ik be greep, dat zij orders hadden Jacques! naar buiten te brengen. Maar het wasi geheel onnoodïg, want terwijl zij het huis ten onderst boven haalden, zag ik Jacques op eenigen afstand weg? vluchten. Hij liep als een hollend paard^ maar een oogenblik later vertoondel een Pruis zijn leelijke gezicht aan het zelfde zolderraam, waar Jacques moest zijn uitgesprongen. Wat een gezicht trok hij, toen hij bemerkte, dan Jac-i ques binnen hun bereik was geweest. En de twee officieren begonnen te vloeken en de kommandant'zag er uffc als de bare duivel. Hij sprong er niet uit (het was veel te ver van den grond)! maar Tiij holde met zijn mannen den trap af en beval de overige soldaten den vluchteling te vervolgen. Ja, dat deed Tiij, maar er was geen Jacquet meer te üen! (Wordt vervolgd)!. jtosblad *s- der MM/ WILLEM DE BRUIN WORDEN SCHETSONTWERP EN KOSTBEREKEN I N G VAN ALLE VOORKOMEND WERK GEMAAKT DOOR GEDIPL. BOUWKUNDIGE OVERAL. TE ONTBIEDEN. ravenswaay's oranjemerk koffie

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 5