Dit nummer Bestaat uit 2 maden Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5647 Woensdag 3 Juni. 1936 Buitenlandsch weekoverzicht u Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letteis naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De kabinetscrisis in België. Jacquemotte koopt een strooien hoed en gaat op bezoek] bii den Koning. Geen verandering in de Belgische politiek te verwachten. Rome wil goede vrienden wor- j den met Londen, doch de Brit- ten hebben nog weinig vertrou- j wen in den Duce. Beek1 Wordt te Belgrado kOel ontvangen en Pa- rijs'. Praag en Boéklarest halen weer rustig adem. In België heerscht nu na de ver kiezingen een cabinetscrisis, die ech- jter niet al te tragisch behoeft tje worden opgenomen. De Koning ont vangt thans; de voornaamste leiders van de partijen en aan een vroolijkë noot ontbreekt het daarbii dikwijls niet. De afgevaardigde Jacquemotte b.v., de secretaris van de Belgische communistische partij, moest ook' ten hove verschijnen. Van het partijbe stuur kreeg hij toestemming en dus maakte hij zich voör de plechtigheid gereed. Hij voelde schijnbaar, dat zijn legendarische pet het aan het hof „niet erg zou doen." Dus kbcht hij een... nieuwen strooien hoed, en al dus uitgedoscht begaf hij zich naar den Koning, die „gelukkig" een goe den indruk op> den communist wist te maik'en. ,Nq zijn bezoek1, zeide Jac- quemot tenminste ,dat hii den ion gen vorst zeer sympathiek vond. Minder grappig doet intusschen het bericht aan, dat cle nieuwe Sov jet-Gezant te Brussel, Roebinin. ook' veel invloed op de leiders van de Belgische socialistische partii zou heb ben en reeds voor de verkiezingen van hen gedaan zou hebben gekregen, dat zij in geen geval de communis ten zouden bestrijden. De socialisten zijn thans de grootste Belgische par tij en het ware voor het land een catastrophe, indien de volgelingen van Vandervelde zich in communis tisch vaarwater zouden laten drijven. ■Toch schijnt er in deze richting eenig gevaar ,te bestaan, want het voorstel van de communisten, gemeenschap pelijk een eenheidsfront te vormen, is dit keer door cle socialisten niet bot weg van de hand gewezen, doch aan gehouden tot na cle verkiezingen voor de provinciale staten van 7 Juni. Wat nu de nieuwe regeering be treft: Naar alle waarschijnlijkheid zal Van Zeeland weer een kabinet vor men, steunend op een katholiek-soci- alistisch-liberale meerderheid. Een re- geeringsblok van katholieken, rexis- ten en Vlaamsch-nationalisten kan on der de huidige omstandigheden zeer zeker niet in aanmerking komen. [Men mag dus wel aannemen, dat de Bel- FEUILLETON. Jacques Brulefert's Dood. Hij was nergens te vinden, hoe ze ook zochten, in de struiken, de hoeken achter de kerk en in het boschje. En de weg strekte zich kaal en open voor hen uit. Waar kon hij gebleven zijn? De avond begon te vallen, tevergeefs zoch ten de Soldaten, overal, te vergeefs vloekte en tierde d!e kommandant als een krankzinnige, de soldaten kwamen met leege handen en druk pratende terug. Het geheele dorp was uitge- loopen en de dorpsbewoners keken heel onnoozel en toch proestten ze van het lachen toen ze begrepen dat de Duit- schers zoo leélijk waren voor den gek gehouden. Iedereen wist al wat er ge beurd was. Mijn vrouw was bij Jacques aan huis geweest om te zien wa't er aan de hand was en zij kan er van met haar tong! Jacques zijn arme vrouw was doodelijk ontsteld en schreide van angst. Het scheen dat de kommandant van Jacques verlangd had, dat hij da-% delijk met hem mee zou gaan, zonder zich een oogenblik te mogen bedenken. Hij beval hem eene groote stoomma chine te repareeren die hij met zijn bataljon moest escorteeren en die hij op een mijl afstand van het dorp had achtergelaten. Den vorigen avond was gische politiek van voor de verkiezin gen, de Belgische politiek van na de verkiezingen zal zijn. Mussolini heeft kort voor Pink steren in een intervieuw met een En- gelsch correspondent zijn houding ten aanzien van het vraagstuk' der over eenstemming met de andere mogend heden, die hii reeds onmiddellijk na de proclamatie van het nieuwe im perium innam, nog eens onderstreept. Ee Duce schijnt het dus wel moge lijk' te achten, het met Engeland eens te worden, want anders zou hii een dergelijke oproep niet tot het Britsche volk gericht hebben. De eenige voor waarde, die hij stelt is evenals tevo ren het opheffen der sancties. Hij kon digt daarbij aan, dat Italië dan tot de „bevredigde mogendheden" in Eu ropa zal behooren. Dat wil dus zeg gen ,clat hii dan in de rii der an- tirevisionistische staten zou plaatsne men. Interessant zijn ook1 de uitlatin gen van .Mussolini, die ten doel schij nen te hebben, de Balkhnlanden ge rust te stellen. Zooals men zich nog zal herinneren, had Engeland van ee nige dezer staten gedaan gekregen, dat zij in geval van een Middelland- sche Zee conflict hun havens voor Engelsche oorlogsschepen zouden openstellen. Het resultaat van de Abessijnsche onderneming had nu bii deze staten de vrees opgewekt, dat Mussolini thans wraak zou willen ne men. Mussolini heeft thans verklaard, dat hii geen wrok' tegen deze sta ten koestert en dat onder zekere voorwaarden een Middellandsche Zee-pact tot de mogelijkheden zou behooren. Hoewel het lijkt, alsof thans het vraagstuk', hoe een overeenstemming tusschen Italië en Engeland mogelijk is, zijn oplossing eenigszins nabiil schijnt te zijn gekomen, is men in Londen allesbehalve toeschietelijk. Men vindt de uitlatingen van Mus solini nog steeds zeer vaag en meent, dat het hem enkel en alleen om 'de opheffing van de sancties te doen is. Bovendien denkt men er in Engeland niet aan, onderhandelingen te ope nen zoolang de onlusten in Palesti na nog voortduren. Men verdenkt er de Italianan niet geheel ten onrechte van, hier de hand voor een flink deel in het spel gehad te hebben. Dat intusschen door de Europee- sche politiek bijna alles afhangt van een overeenstemming tusschen Enge land en Italië, willen wii hier nog eens uitdrukkelijk aanstippen. Het bezoek van den Poolschen mi nister van Buitenlandsche Zakten Beek aan Belgrado had nog al wat onrust opgewekt in de niet-ZuidSlavische kringen der Kleine-Entente. Deze on rust schijnt intusschen voorbarig te zijn geweest, want thans is men te Praag en Boekarest over Beck's be zoek aan Belgrado weer zeer voldaan. Daaruit mag men concludeeren, dat de iPoolsche minister daar veel min der heeft bereikt dan zijn persorganen hadden aangekondigd, dat hii vol brengen zou. Belgrado heeft slechts getoond, dat het ontvangen kon. wien het wilde. Maar uit de geheele koe le ontvangst van Beek bleek toch dui delijk, dat Zuid-Slavië trouw blijft aan de politiek van de Kleine-En tente. Niet alleen in Praag en Boeka rest, doch ook' in Parijs, zal men thans wel weer wat rustiger ademhalen. (Nadruk Verboden). Vergadering van clen raad der ge meente ZUILICHEM op Vrijdag 29 Mei 1936 des v.m. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer F. v. Hoogstraten. Secretaris: WelEd. Heer H. C. v. Os. Afwezig: de heer J. v. Waard huizen. De Voorz. opent de vergadering, waarna de Secretaris cle notulen der vorige vergadering leest. De heer v. Wijk merkt op dat de Voorz. in de vorige vergadering heeft gezegd niets te hebben bemerkt van den rijksveldwachter tijdens het ver lof van den gemeente-veldwachter. Dit kon ook niet, aangezien de bur gemeester toen met verlof was. De Voorz. zegt dat dit niets met de notulen heeft te maken. De notulen worden goedgekeurd. De Voorz. deelt mede dat de be- raafplaats' bij publieke inschrijving voor een jaar verpacht is voor f 10. De werkzaamheden op de begraaf plaats zijn 20 Mei beëindigd. De to tale uitgaven voor werkloonen hebben bedragen f 4870,47. Ingekomen stukken Bericht van ontvangst Ged. Staten wijziging politieverordening. Vrijstelling geven van onderwijs in vak lichamelijke oefening aan de O. L. S. alhier tot 1 Jan. 1938. Proces-verbaal van kasopname ge- m een te-on t vanger Proces-verbaal van kasopname ad ministrateur vleeschk.dienst „Kerk wijk". Brief houdende goedkeuring be- grooting [935. Brief Ged. St. houdende goedkeu ring raming f15.000 voor werk loosheidsuitgaven 1936. Brief Ged. St. betreffende voor waarden steun noodlijdende gemeen ten. Machtiging doen van uitgaven be- grooting 1936. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Brief van Ged. St. betr. salaris Ambten, v. d. Burgerl. Stand. Aangezien dit geen wijziging brengt in het salaris van dezen functionaris voor deze gemeente, stellen B. en W. voor te berichten dat tegen de voor gestelde regeling geen bezwaren be staan. Met alg. st. aangenomen. Brief van Ged. St. betr. rang en wedde ambten. Warenkeuringsdienst. B. en W. stellen voor te berichten dat tegen voorgestelde regeling geen bedenkingen aanwezig zijn. Vlet alg. stemmen besloten. dat zijn de voortreffelijke eigenschappen van de machinist door een franc tireur ge dood, toen ze een bosch doortrokken, en nu verlangde hij, dat Jacques de plaats van den machinist zou innemen en de rïiachirje die was blijven steken op gang zou maken. Het was; een dringend en ernstig geval. De machine sleepte een groot kanon voort, dat be stemd was voor het bombardement van Parijs en de kommandant kwam Jac ques requireeren voor 't karreweitje als of hij, op zijn minst genomen een Pruisisch soldaat was. Maar nu was hij aan het verkeerde kantoor geko men, Jacques werd zoo wit als een doek, en zeide: ,,En als ik nu eens niets geen zin in het werk had?" De kommandant antwoordde hem in het fransch met een grijns: „Dan zullen we je dwingen." Maar hij kende Jac ques niet. Met één sprong was hij de deur uit en eens uit hun gezicht, was hij als een weerlicht verdwenen. „Wij dachten dat het nu uit zou zijn; maar er is niets met die koppige Pruisen aan te vangen. Een paar minu ten later had niemand van ons meer lust tot lachen, want de kommandant kon digde den Burgemeester aan, dat ze nu In het dorp zouden overnachten; en spoedig kreeg ieder een paar Prui sen op zijn dak. En als je ze daar zag rondloopen in je eigen huis, en over het haardvuur en de tafel hangen, en dat koeterwaalsch hoorde spreken, dat niemand van ons kon verstaan, terwijl de geweren die zij bij zich hadden. Brief van Ged. St. betr. instructie personeel Warenkeuringsdienst. B. en W. stellen voor te berichten dat hier tegen geen bezwaren bestaan. Met alg. st. besloten. Circ. betr. crisis-steun aan den middenstand. De Voorzitter geeft toe lichting en stelt namens B. en W. voor te berichten, dat zij gaarne be reid zijn van advies te dienen. Met alg. st. besloten. De Voorzitter stelt thans aan de orde de stemming over het verzoek va.n de muziekvereen. om dezen zo mer een festival te mogen houden. Plierover staakten in een vorige ver gadering de stemmen. Het voorstel luidt afwijzend te beschikken. Weder om staken de stemmen. Voor de hee- ren v. Dalen, v. Vugt en Ruijmschoot, tegen de heeren Plooijkaas, v. Wijk en v. Veen. De heer Hooijkaas stelt thans voor het verzoek wel in te willigen. Hier over staken de stemmen, met dezelf de stemmenverhouding. De Voorz. stelt tahns aan de orde de interpellatie-aanvrage van den lieer Hooijkaas over den landaftrek. Hierover staakten in een vorige ver gadering de stemmen. Ook thans sta ken de stemmen weer. Voor de hee ren Hooijkaas, v. Wijk en v. Veen. Tegen de heeren v. Dalen, v. Vugt wellicht eenige dappere kerels van ons eigen dorp hadden neergeschoten, dan verzeker ik u, mijnheer, dat de lust tot lachen iemand wel moet vergaan. „In mijn logement had ik natuurlijk den kommandant en de twee kapiteins als nïetbetalende gasten, en ik was niet bijzonder op de eer gesteld'. De kommandant liep met een woedend gezicht en groote stappen op en neer. Plotseling zag ik hem stilstaan en zich in de handen wrijven. Dat is een slecht teeken, dacht ik. En ziedaar, hij roept zijne mannen, spreekt met hen, en wijst nu en dan naar het huis van Jac ques. Ik wist niet wat hij van z:ins was, maar ik zou het spoedig weten. Buiten op straat hooren wij geraas. Luid gelach en het geschreeuw van eene vrouw en een kind; toen wordt onze deur ruw opengegooid1, en eene vrouw wordt door vier groote kerels naar binnen geduwd' en gesleept. Dat was het idee van den ouden schurk geweest. De sluwe vos had bij zich- zelven gezegd: ,,AIs je het mannetje wil vangen moet je eerst het wijfje vangen". En hij had de vrouw van Jacques gearresteerd. Wat den jongen betreft, als een echte zoon van zijn vader, bood hij met leeuwenmoed weerstand; hij gilde en schreeuwde, vocht en schopte, pro beerde in de hand te bijten die zijne polsen wreed omklemde. Arm ventje! Ze wilden hem zelfs niet binnen laten blijven^ maar schopten hem de deur I en Ruijmschoot. Het voorstel wordt dus geacht verworpen te zijn. Ingekomen is een verzoek van de afd. Brakel, Zuilichem en Poederoijen van het Groene Kruis om vergunning tot het houden van een bazar en een verloting. De Voorz. deelt mede dat vergunning voor verloting door B. en W. is gegeven. De raad moet ech ter over het al dan niet toestaan van; de bazar beslissen. B. en W. stellen! voor het verzoek toe te staan. De heer Hooijkaas heeft geen be zwaar, maar ziet geen principiëel ver schil met een festival, waartegen an dere raadsleden wel bezwaar hadden. De Voorzitter wel. De heer Hooijkaas merkt op dat de attracties toch gelijk zijn. De heer v. Dalen ziet groot ver schil. Het gaat n.l. om het doel waar voor de gelden worden verzameld. De heer Ruimschoot beaamt dit. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen. Na toelichting door den Voorzitter wordt een nieuwe schoolgeldverorde- ning vastgesteld. Deze verschilt; slechts weinig met de thans geldende. De begrooting 1935 wordt, over eenkomstig concept, gewijzigd. Bij het punt „controle werkloozen" leest de Voorz. een brief voor van het Gem.bestuur van Brakel, waarin dit voorstelt voor gezamenlijke reke ning een controleur te benoemen- De Voorz. acht een goede controle!' zeer gewenscht. Het is van groot be lang dat de steun ver leening geschied' volgens recht en billijkheid, en streng wordt dan ook toegezien dat geeni onrechtvaardigheden geschieden. Ie dere overtreding, die niet wordt ach terhaald, tast het gezag aan. Vanaf de secretarie is een inten sieve controle niet mogelijk. Het be lang der gemeenschap vordert dat controle wordt ingevoerd. Gevraagd wordt f 100 op de begrooting 1936 te brengen, en deze te dekken uit post onvoorzien. De voor be re i de nde maatregelen kunnen dan worden ge nomen. De financiëele opzet is als volgt: salaris f 1000; bijdrage rijk f 500. Voor rekening der 3 gemeenten f 500. Voor de gemeente Zuilichem dus ongeveer f 500, berekend naar het inwonertal. j Gisteren heeft spr. een steekproef! laten nemen bij enkele personen, eii het bleek, dat er 3 fraudegevallen 1 ontdekt werden, terwijl hedenmorgen hem nog enkele gevallen werden me degedeeld. Bovendien verlicht een controleur de taak van B. en W. Weth. v. Veen zegt in de verg. van B. en W. te hebben gezegd een uit en een kwartier lang hoorden we hem van woede snikken in den kou den donkeren nacht. De moeder ge droeg zich als; een bezetene. Ze wor stelde todat zij in zulk een haveloo- zen toestand was, dat ge haar niet zoudt herkend hebben, en ze schold den kommandant al gillende uit voor booswicht en lafaard'. Hij lachte spot- 1 tend, en de gevoellooze schurk zei doodbedaard: „Ik zou me maar een beetje kalm houden, je wordt losge laten zoodra je man terugkomt. Als hij niet terugkomt, des ie erger voor jou. Dan houden wij je gevangen en je moet met ons mee gaan. Dat zal je man afkeren te weigeren ons van dienst te willen zijn." En terwijl de ar me vrouw, door twee soldaten bewaakt, nu stilletjes in een hoek van de groo te eetkamer zat te schreien, aten de kommandant en twee kapiteins voor zes en dronken voor tien, omdat ze wisten dat ze er niet voor betaalden." We hadden nu den top van den heuvel bereikt en kwamen aan de her berg, waar ik Père Sauvage uitnoo- digde een glas wijn met mij te drin ken. En terwijl we gezellig een glas ouden wijn zaten te drinken in een koel hoekje van de groote kamer, ging hij voort: „Welnu, de Pruisen zaten zich vol te proppen aan dezelfde tafel waaraan wij nu zitten en ik stond ach ter het buffet, toen Jean Lacroïx, de metselaar binnentrad. Hij kwam een kan wijn halen; hij zag er uit of er iets bijzonders aan de hand was. Toen hi| mij dus een teeken gaf, deed ik al sol ik naar den kelder moest, en ging met hem' in, de keuken. ,,'kHeb Jacques gezien'', zei hij zacht, „Waar?" „Hier vlak bij. Hij heeft zich ondet] aan den weg verborgen. Ik vond' hem! neergehurkt in den kleinen tunnel> die bij stortregen het regenwater opvangt. De Pruisen moeten bepaald wel eert dozijn keeren boven zijn hoofd zijn heen en weer geloopen, toen zij hem! zochten. Hij heeft ze leelijk voor dert gek gehouden. Maar nu is hij hongerigj en koud. Hij floot mij zacht, toen 0c van het veld thuis kwam. Hij1 heeft wat eten noodig en een warm stuk kteeretï en wat geld'; hij is van plan om naaij zijn oom Francois te gaan, die hier; drie kwartier vandaan woont. Ik wool het zijne vrouw gaan vertéllen en heb aan "hare deur geklopt, maar er Ss niemand thuis. Wat zou ik nu doen?" Ik vertelde hem, dat de Pruisen haat hadden gearresteerd en plan hadden haar mee te voeren; dat zij boven op de eetzaal was en dat wij het Jacques op de eëh of andere manier dienden te laten weten. Maar dat was gemak kelijker gezegd dan gedaan, want men liep gevaar op heeterdaad betrapt te worden en zijn schuilplaats te verra den. (Wordt vervolgd)]. voor hef Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1