Dit mtr nu i 3 iiuii Veehouders Firma COOPS cc 5. P. lanktayze# I (os Baak Jf.V- Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Gebruikt daarom steeds onze Parijsch Groen Nicotine Extract. LlI <Ld O A. VERSCHUUR-BAERT Buitenlandsch weekoverzicht Agentschap van ie Aasterdawsche Bank Jt.V-, Amsterdam LIMONADE Binnenlandsch weekoverzicht No. 5648 Vrijdag 5 Juni. 1936. GORINCHEM. speciaal adres voor A. Baaijens Heusdeo. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en V R IJ D A G M I D D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. DROESPOEDER per pak f 0.75 ZOGPOEDER per pak 0.75 KIPPENPOEDER per pak 0.75 NAVUILPOEDER per dubbel p. 0.75 KWALSTERPOEDER per pak 0.75 SPENENZALF per groote bus 1.00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. DROGISTERIJ en INDUSTRIEFINANCIERING. Wie zou een kwart eeuw geleden hebben kunnen droomen, dat de Staat der Nederlanden nog eens ooit als bankier zou gaan optreden en dan nog wel voor het verstrekken van toch altijd tamelijk riskante credieten op langen termijn aan ondernemingen, eene belegging, die onze voorouders eene rilling door de ledematen deed gaan. Maar de tijden veranderen en wij met hen, aldus reeds de oude Ro meinen. En feit is het, dat de Tweede 'Kamer een paar weken geleden met bijna algemeene stemmen het wets voorstel heeft aangenomen tot op richting ©ener Naaml. Vennootschap voor Industriefinanciering, waarbij de Staat voor ten minste 75 procent in het maatschappelijk kapitaal zal deelnemen, waarin hij door een di rectorium en een college van toe zicht zoo goed als alles zal te zeg gen hebben en waarbij hij dan ook het grootste deel van het risico zal loopen. Zooals gezegd moesten onze voorouders, die wel een beetje con servatiever waren dan het tegenwoor dige geslacht, niets hebben van indus- triëele credietgeving. Ons land en ons volk waren van beteekenis ge worden door Landbouw, veeteelt, han del en scheepvaart, maar voor indus trie, aldus heette het, waren zij niet geschikt en bovendien was er geen behoefte aan, want wat wij noodig hadden konden wij beter en goedkoo- per uit het buitenland halen dan het hier te lande zelf fabriceeren. Zoo was het in den goeden ouden tijd, maar zoo is het nu al lang niet meer. Sedert immers zijn door particulieren ook in Nederland geweldige indus trieën, die zich in een groote mate van bloei mogen verheugen, in het leven geroepen. En bij den sterken groei onzer bevolking kunnen wij ons niet meer beperken tot de nati onale bedrijven, die betrekkelijk niet zoo heel velen werk kunnen bieden. Daarbij komt nog het algemeen stre ven om zich nationaal zooveel moge lijk onafhankelijk te maken van an deren. En ten slotte zijn er de over tuigde en zich gemakkelijk overtui gende optimisten, die zich eene ster ke industriëele ontwikkeling van Ne derland in de toekomst inbeelden, mits de Staat als grootfinancier maar de behulpzame hand wil reiken. Van deze optimisten is wel de voornaam ste onze tegenwoordige Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die reeds met zgn. regionale proefne mingen was begonnen eer hij zijn ideaal t.w. de centrale, nationale bank kon verwezenlijken. En hij heeft nu zin. Al is de bankinstelling op het 00- genblik, waarop we dit artikel schrij ven, nog niet tot stand gekomen, daar het wetsontwerp de Eerste Ka mer nog moet passeeren, toch zijn reeds verschillende stappen in dezelf de richting gedaan. Uit het 60 mil- lioen werkfonds werden reeds indus- triëele credieten toegezegd en toe gestaan en om onze lezers te over tuigen, hoe groot de behoefte daar aan is, meenen wij niet beter te kun nen doen dan bij de betrekkelijke Memorie van Antwoord leentjebuur te gaan spelen, die ons daarvoor de bewijzen levert. Tot 10 Juli 1935 waren bij het Werkfonds ingediend 411 industri- eele projecten, waarvan 48 toegewe zen en 313 nog in behandeling waren. Van 8 Augustus 1935, den datum, dat de werkzaamheden betreffende de industrie-financieering overgingen naar het Dept. van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, tot 15 Maart 1936 werden 278 credietaanvragen behandeld, waarvan 251 werden inge diend na 8 Augustus 1935. Van dat totaal waren op 15 Maart 1936 116 aanvragen afgewezen en 25 projec ten ingewilligd, waarvan 17 voor den scheepsbouw. Nog 17 credietaanvra gen waren op 15 Maart 1936 in behandeling, terwijl 62 in het archief waren gedeponeerd en dus practisch gesproken tot de afgewezen projec- jecten gerekend kunnen worden. Het totaalbedrag der voor industrieele doeleinden toegezegde 86 credieten en subsidies bedroeg op 15 Maart 1936 f 17,843.764. Al zijn er dus zeer groote bedra gen mede gemoeid, men ziet uit bo venstaande cijfers ook, dat er op ge rekend kan worden, dat met de noo- dige voorzichtigheid zal worden ge handeld en vast staat ook dat men het niet aan de noodzakelijke per soonlijke en zakelijke waarborgen en borgstellingen zal laten ontbreken. De groote vraag of voor de nieuwe plannen een rentabilitèitsbasis zal Amilda Nivea Zij Meridor POND's Mouson Kaloderma- PEN-JEL. OPEKTA INMAAKVLIES. DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. kunnen worden gevonden, beant woordt genoemde Minister nog al optimistisch door te verwijzen naar t de zijns inziens bestaande lichtpunten in de conjunctuur. Het Februarinummer van de Ne- derlandsche Conjunctuur werd voor hem een waardevol getuige, maar de schrille noodkreten uit den hoek van de meest vooraanstaande groot-indus- triëelen juist in den allerlaatsten tijd zullen stellig wel in staat zijn 's Mi nisters optimisme eenigermate te tem peren. Tot meer geruststelling beden ke men voorts dat het geenszins de bedoeling is dat de Staat zelf als industrieel zal gaan optreden, want de leiding der industrie moet ook volgens de meening van den Minis ter in particuliere handen blijven. De Staat zal alleen de behulpzame hand bieden en eenige orde in de industri- aliseering trachten te scheppen. o Leon Blum experimenteert. En houdt rekening met een misluk king. Pinkster-verrassing van Schuschnigg. Wat doet hii in Rome Haile Selassie's tragi sche reis. Palestina in de bran ding. Glorieuze tocht van de Queen Mary. In Frankrijk' is de aandacht Zon dag j.l. vooral gericht geweest op het nationale congres der socialisten, waarvan men een uiteenzetting van de zijde van Leon Blum, de toekbm- stige premier, over de taak.1 van de völksfrontregeering, verwachtte. Blum heeft inderdaad een uitvoerige en uit oratorisch oogpunt aantrekkelijke re devoering uitgesproken, waarin hii er vooral den nadruk op' legde, dat de tot standkoming van een volksfront- regeering „nog lang geen socialistisch bewind beteekent. Blum ging zelfs nog verder, en zei woordelijk1: „Het vraagstuk is, of de huidige maat schappij, die wii vroeger veroordeeld hebben in termen, welke wii niet zul len terugnemen, in staat is een ze kere mate van orde, welstand, vei ligheid en recht voort te brengen, waardoor zij dragelijk wordt voor de werkende menigte." Hier is Blum beland op het ter rein van gevaarlijke experimenten niet alleen, maar houdt hij, achter deze bloemrijke woorden, een achterdeur verborgen, welke het mogelijk moet maken zonder al te veel schade en schande na een eventueele misluk king, terug: te trekken. En dat Blum', hoe eerlijk zijn woorden ook klin ken, wel degelijk rekening daarmee houdt, blijkt uit zijn woorden„Als wit ïn die taak schipbreuk lijden, als onoverwinnelijke hinderpalen ons mochten dwingen, vast te stellen, dat het onmogelijk is, haar (de maat schappij te verbeteren, dan zal ik de eerste zijn om te zeggen„Het was een droombeeld, een ijdele waan." Ce oudste, en obk' de allerjongste geschiedenis leert, dat slechts die mannen hun doel bereiken, die de mogelijkheid van een mislukking bij voorbaat uitsluiten. Blum doet dit niet, hii stelt zelfs uitdrukkelijk1 de suppositie en men kan dan ook' vei lig aannemen, dat deze zelfde heer Blum' straks heel wat water in zijn wijn moet doen, om èn de rechter èn de linker vleugel te vriend te houden. Een bericht, dat op den regen- achtigen tweeden Pinksterdag aanlei ding gaf tot allerlei veronderstellin gen, was het onverwachte bezoek van Bonds-kanselier Schuschnigg aan Rome. Een speciaal vliegtuig werd uit Rome naar Weenen gezonden, om een „Hoog Personage" te halen, maar de slechte weersgesteldheid verhin derde het vertrek naar de Eeuwige Stad. Later op den dag reisde Schu schnigg evenwel toch af. Als men zich bezig houdt met de geruchten, die rondom deze sensa- tioneele reis worden gefluisterd, dan valt allereerst in het oog de mogelijke heid van een anti-sanctie-front. Oo stenrijk is heel wat aan Italië ver schuldigd en dankt niet in de laat ste plaats zijn onafhankelijkheid aan den Duce. Wat hiervan ook! zij, de mogelijkheid van een dergelijk' front lijkt wel wat overdreven, temeer, daar een opheffing van de sancties voor de deur blijkt te staan. Veeleer mag men veronderstellen, dat deze reis in verband staat met den binnenland- schen toestand van Oostenrijk' en de opositie van Starhemberg, die merk baar onder Mussolini's invloed staat. Wellicht tracht nu Schuschnigg zijn tegenstander via Mussolini te bewer ken. Keizer Haile Selassie heeft, tij dens zijn oponthoud te Gibraltar aan den correspondent van de Daily Ex press een interview toegestaan, dat bestond uit zeer korte vragen en uit nog kortere antwoorden. Ee Negus schijnt vol vertrouwen te zijn wat betreft de gestes van Ge- nève. Hij sprak' de hoop uit, dat men de principes van den Volkenbond zal handhaven, een optimisme, dat ze ker niet door de feiten van de af- geloopen maanden khn zijn ingege ven. Integendeelrichtte de Negus zich naar deze feiten, dan zou hij het ongetwijfeld het verstandigst vinden i tblbf. no. 15 R.a.a.rn.sdon.l?:svreer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. het geheel e geval op zijn beloop te Haten. De vraag is nu maar welké in stantie hem influisterd voor een ver loren zaak te blijven vechten en dat is een milieu van diplomaten, tegen wie de Negus niet is opge wassen. De herinneringen, die wii later aan den Negus zullen hebben, zijn die van een tragische figuur, strijdend tegen een overmacht van materieele belangen, die niet hem, maar ande ren aangaan. Een tragisch figuur reist nu naar zijn „vrienden," de Engelschen. Nog even zal over hem worden geschre ven en gesproken dan wordt hij vergeten, zooals zoovele ballingen... in verschillende smaken Limonette 28+10 per heele flesch. Limonadesiroop 45+10 Limonade Gazeuse 12+10 „Betuwe'* Limonade Siroop Per heele flesch 57y2+10. Per halve 34 +10. „Ranja Soda" C.P. 20+10 per gr. flesch. „Hero" Perl 16+5 per fleschje. Botermarkt 88 Tel. 52. Depót c. JAMIR. =2 Palestina beleeft nog steeds zijn daden van terreur en geweld. De Arabieren weten van geen toegeven en hoewel het Arabisch stakingsco mité te Nabloes Zaterdag een mani fest publiceerde, waarin daden van geweld tegenover de politie en het leger werden afgekeurd, is het Zon dag overal tot bloedige botsingen gekomen. Zoo ontploften te Jaffa drie bommen en werden twee men- schen gedood en een gewond door het daarop volgend geweervuur der politie. Te Nabloes en Jenin werden de telefoonlijnen doorgesneden, ter wijl in deze en andere plaatsen de burgemeesters hebben besloten, de openbare diensten, zooals gas. .wa ter- en electriciteitstoevoer, te sta ken. I De gematigde elementen worden steeds meer verdrongen door de ex tremisten en waartoe dit zal leiden, blijkt wel uit het plan, om in alle Arabische plaatsen een staking uit te roepen, welke zeven weken moet duren. Het communisme vindt in de ge beurtenissen in Palestina natuurlijk een rijken voedingsbodem voor zijn propaganda. Zoo werd onder de En- gelsche troepen te Jerusalem een pamflet verspreid, geteek'end door het Centraal Comité van de Com munistische iPartij in Palestina, waar in tot muiterij werd aangespoord. Ookl onder de Joden wordt communisti sche propaganda gemaakt, met de leus Met de Arabieren tegen impe rialisme en zionisme. De Queen Mary, het reuzenschip van de .Cunard Line, heeft haar glo rieuze eerste tocht naar Amerika vol bracht. |Men heeft de reis van dag tot dag door de radio, ook via Neder- landsche zenders, Hunnen volgen. Wel heeft de Queen Mary het record van de Normandie niet gebroken, maar dat zii hiertoe in staat is, blijkt wel uit de gemiddelde uursnelheid. De ontvangst van het schip te New-York was overweldigend. Een enorme men- schenmenigte had zich langs de ka den opgesteld; velen hadden reeds gedurende den nacht een goed plaatsh je gezocht ,om toch maar zekér ge tuigen te zijn van deze gebeurtenis. Het binnenkomende schip! werd ge ëscorteerd door vliegtuigen en boo ten, terwijl de ontvangst zicb overi gens! kenmerkte door een helsch ka baal van stoomfluiten en auto-claxons, Eit is zoo de Amerikaansche manier, (Nadruk Verboden k. Regenachtige Pinksterdagen met vele verkeersongevalilen. Het eu- vel der slechte wegen. Geslaag de Landdag dier N.S.B. Bijeen komsten en congressen van Chr. Jonge Meisjes, A.J.C. en Leger des Heils, Verruwing der jeugd. Den Haag heeft een buitenkaas je. Landbouw in Drenthe. In een onze? laatste overzichten heb ben wij' een lans gebroken voor bete|*e Nederlandsche wegen en een versnel ling van het tempo-, waarin de wegen bouw ten onzent plaats vindt. Wij wie zen er daarbij op (het was, ter gele genheid van, die opening van dien weg VianehWaardenburg) dat het mee- rendeel der "Nedërlandsche wegen Itü geenendeele berekend! was op het mo- 1 derne automobielverkeer en dat ook onze allernieuwste wegen onmogelijk! een vergelijking met de moderne bui tenlandsche vefkeeradëren kunnen door staan. j Hoezeer wij met onze bewering ge lijk hadden is weer eens gebleken, tij dens de zoo juist achter ons liggende Pinksterdagen, toen het aantal ver keersongelukken weer legio was, on danks het feit, dat het weer nui niet bepaald tot uitstapjes noodde. Wij wil len ons er nbg maar niet eens in verdiepen, hoe de ongevallen-statistiek er wel uitgezien zou hebben, indien dé zon, haar medewerking aan alle reis lust i gen hadde verleend!! Natuurlijk zou het overdreven zijn, al deze ongelukken aan de tekortko mingen onzer wegen toe te schrijven, maar wij zijn er toch van overtuigd, dat een groot gedeelte van al dezes misère in onze weinig voortvarende wegenbouwpolitiek is gelegen. De Landdag der N.S.B. te Luntereiï is voor deze beweging, ondanks het slechte weer, dat op den tweeden Pink sterdag heerschte, een groot succes geworden. Ongeveer 40.000 menscheni hadden zich op het heideveld! in de nar bijheid van het schoone Veluwe diorpj verzameld om naar de redevoeringen van de heeren Mussert, Van Geelker ken, Vlekke, Graaf de Marchant d'An- sembourg en ds. van Duyl te luisteren» Ruim 2300 auto's en bussen stonded in ae nabijheid van het Hagespraak* veld geparkeerd. Opmerkelijk was het groote aantal boeren en plattelandsarbeidérs, dlat op deze bijeenkomst verscheen. Speciaal onder de plattelandsbevolking, die wel zeer door de huidige crisis geteisterd wordt, schijnt het nationaal-socialisme veel aanhang te vinden. Uit de diverse redevoeringen stip pen wij nog aan, dat graaf de Mar chant d'Ansembourg de verklaring af legde, dat hij en de andere katholieke voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1