Vacantie in 't verschiet... M. NORT, Gorinchem Dit nummer bestaat uit 3 bladen J. J. £askbnyzcs Co's Balk Jt.V. Zusterhuis 6. Vreest geen Examen Und van aiteha UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Gediplomeerd Opticien. Buitenlandsch weekoverzicht VERSCHUUR-BAERT A. LIMONADE Buitenland No. 5654 Vrijdag 26 Juni. 1936 A. Baaijens Heusdeo Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25 Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote lette; s naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Laat nü tijdig üw Bril nazien of Laat een reserve Brilletje klaarmaken. N a t u u r 1 ij k b ij Het nationale fonds voor bijzondere nooden. Het dagelijksch bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere noo den heeft in het paleis aan den Kneu terdijk te 'sGravenhage een perscon ferentie gehouden, waarin het doel en de werkwijze van het fonds werden uiteengezet. Het nationaal fonds, voor bijzon- -dere nooden is niet te beschouwen als eene directe voortzetting van het nationaal crisis-comité. Toen tot op heffing van het nationaal crisis-co mité tegen 1 Mei j.l. was besloten, heeft de minister van binnenland- sche zak'en advies gevraagd .van de Nederlandsche vereeniging' voor ar menzorg en weldadigheid omtrent de maatregelen, die noodig zouden zijn bij de opheffing van het nationaal crisis-comité. In haar advies aan den minister heeft genoemde vereeniging maatregelen aangegeven, welke naar haar oordeel moesten worden geno men betreffende den steun in natura den credietsteun en de liulp in bij zondere gevallen door het verstrek ken van giften in eens. Voor den steun in natura konden de organen van armenverzorging <ie taak van het nationaal crisis-comité weer overnemen. Voor de credietver- streklking werden alom in den lande door de oprichting van borgstellings fondsen nieuwe wegen gebaand. Voor tal van zoogenaamde „nieuwe ar men," middenstanders en intellectuee- len, die in moeilijkheden verkeeren, kon naar algemeen oordeel een af zonderlijk opgaan van hulpverleening nog niet worden gemist. De minister van binnenlandsche za ken heeft het advies van de Neder landsche vereeniging gevolgd en de door deze vereeniging aangegeven richtlijnen neergelegd in een circu laire aan de gemeentebesturen van 9 April. In deze circulaire heeft de Min. aan de gem.-best. in uitzicht ge steld, dat in overleg met de reg. en op verzoek van den minister van bin nenlandsche zaken tot stand zou ko men de stichting Nationaal fonds voor bijzondere nooden, welke de op richting van plaatselijke organen, die in deze gevallen hulp zullen verlee- nen, zal aanmoedigen en door financi- ieele hulp mogelijk maken. Op 11 iM,ei is de stichting door mr. A. J. A- A. baron van Heemstra, on der-voorzitter van het nationaal cri sis-comité en voorzitter van de Ne derlandsche vereeniging voor armen zorg en weldadigheid, in het leven geroepen. Het doel van de stichting is hulp te verleenen voor bijzondere, individu- eele nooden, waarin plaatselijk niet voldoende kan worden voorzien, 't Ligt niet in de bedoeling van het nationaal fonds om1 rechtstreeks aanvragen in ontvangst te nemen. Deze aanvragen worden ter hand gesteld van plaat selijke commissies van samenwerking, welke, indien daartoe de behoefte blijkt, door de burgemeesters moeten worden gevormd. Waar een armen raad aanwezig is, zal deze het aan gewezen lichaam zijn om deze sa menwerking te bevorderen. De commissies van samenwerking zullen moeten worden gevormd uit vertegenwoordigers van de belang rijkste onderstands-instellingen, als mede van sociale diensten, die bij de behandeling van de gevallen be trokken zijn. Aanvragen tot de com- missie gericht zullen moeten worden li bijeengebracht, mogelijk dat vol- onderzocht, waarna de commissies fe i-Zi Pi verleend, waar moeten beslissen over de mogelijk- p '1 gedeeltelijk kun missies van samenwerking en het na tionaal fonds, zal moeten worden aan getoond, dat door het verstrekken van een bedrag in eens eene zoo mogelijk blijvende opheffing uit arm lastigheid of voorkoming van arm lastigheid wordt bereikt. Ieder lezer van oils blad kent wel de gevallen van stille armoede van kleine bedrijven, die wel levensvat baarheid hebben, doch nimmer tot bloei komen, omdat een klein han delskapitaal ontbreekt, yan zieken, die wellicht door verpleging: elders spoedige en vollediger genezing zou den vinden, van eene studie, die moet worden onderbroken, omdat door wij ziging in de financieele omstandig heden de gelden niet meer beschik baar zijn. In dergelijke gevallen meent het fonds een zeer nuttig werk! te kunnen doen, dat ongetwijfeld recht heeft op de sympathie van het geheele Nederlandsche volk. Doordat het fonds hoopt plaatselijk' bijeengebrachte bedragen aan te vul len, bevordert het de beschikbaar stelling van giften door plaatselijke instellingen. Anderzijds maakt het, doordat een hooger bedrag kan wor worden geholpen. Gezien het feit, dat het nationaa heid om hulp te verleenen. Blijkt de ze aanwezig, dan kan de behandc- lingswijze door de commissies worden ciisis-comitc onder voorgaan van uitgestippeld waarbij naast financiee- rins.cs Juliana, nimmer tevergeefs - - een beroep deed op den weldadig heidszin van het Nederlandsche volk en daardoor in staat was veel nooden te lenigen in de crisisjaren die achter ons liggen, vertrouwt het fonds, ook' voor dit onderdeel van den crisisar- tblbp. No is Haamsdonksveer. Agentschap van ie Awsterdamsche Bank JU-, Amsterdam; Verstrekt Handélscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTJRA. Ie hulp tevens gedacht zal moeten worden aan moreelen steun. In het bijzonder ten aanzien van kleine mid- denstandsbedrijven zal saneering meermalenwenschelijk blijken, inrich ting van boekhouding, bezuiniging op 1V(MJ! o o beid 0p cjen steun van breede krin gen te mogen rekenen. Door de erkenning van plaatselijke commissies van samenwerking; kan het er invloed op uitoefenen, dat over- want er is een middel dat U kalm houdt en al, waar deze arbeid wordt opgevat waardoor Uw geest helder blijft. I een commissie veelzijdig wordt sa- Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden mengesteld en voor alle groepen van U voor zenuwachtigheid. Ze zyn ver krijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apo thekers en Drogisten. de bevolking openstaat. De commissies die door het fonds zijn erkend, kunnen gebruik maken van portvrijdom, welke het nationaal fonds is toegestaan. In vele gemeenten is reeds naar personeel, e.d. kunnen reeds belangrijk aanleiding van de circulaire van den tot vermindering van kosten bijdra- minister van binnenlandsche ..zaken gen. Dan zullen de commissies hela- gevolgd door een aanschrijving van ben na te gaan, .welke instellingen het nationaal fonds, de oprichting van kunnen bijdragen in het bijeen te commissies van samenwerking in brengen bedrag. Aan de hand vanvoorbereiding. een rapport omtrent het geval zullenDank zij de medewerking van deze -bijdragen moeten worden ge- de Koningin heeft het nationaal vraagd, die, aangezien de instellingen fonds voorloopig de beschikking ge in de commissies vertegenwoordigd kregen over eenige kantoorruimte in zijn, veelal direct kunnen worden toe- J het Paleis Kneuterdij'k20, den Haag. gezegd. Staat vast, welk bedrag plaat-1 Aan dit adres kdn correspondentie selijk is bijeengebracht, dan kan, zoo voor het fonds worden gericht noodig, een beroep worden gedaan op het fonds om het ontbrekende aan te vullen. Het nationaal fonds zal mogen eischen, dat de gevallen be hoorlijk Zijn toegelicht en dat wordt aangetoond, dat plaatselijk inderdaad het mogelijke is bijeengebracht. In het algemeen zal de hulp bestaan in het voor eenmaal bijeenbrengen van een bedrag in geld. Credieten liggen niet binnen het kader van het fonds. Voor deze hulpverleening moet worden verwezen naar organen van voorschotverleening ,die door samen werking met de borgstellingsfondsen In 8 a 10 minuten maakt U JAMS en GELEIEN met PEN-JEL of OPEKTA Pakjes vanaf 15 cent Flacons 60 cent Inmaakvlies 12ys 15 cent DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. in de toekomst wellicht meer dan voorheen in de credietbeboefte van bepaalde kringen kunnen voorzien. Ook menschen, die regelmatig een te kort in hun inkomsten hebben, ko men niet voor hulpverleening in aan merking. Deze moeten worden ver wezen naar organen van geregelde steunverleening. In de gevallen, speciaal geëigend voor de hulpverleening van de com-, In plaats van komkommers en zeeslangen internationale confe renties. De Turken maken te Montreux een goede beurt. Pa rijs tot over de ooren in de moeilijkheden. Londen ongedurig over het uitblijven van het Duit- sche antwoord. Verkiezingsstrijd in Amerika. België en het bezoek van dhr. Fimmen. Er isi wel veel veranderd op dit ondermaansehe. Brachten in vroeger jaren komkommers en uit het voch tige element opduikende zeeslangen de menschheid in deze hondsdagen eenige geestelijke afkoeling, thans loopen voor- en tegenstanders van sancties, voor- en tegenstanders' van een krachtiger Volkenbondsstatuut, voor- en tegenstanders van regionale- verdragen, ja, voor- en tegenstanders van alles, waar men maar voor- en tegenstanders van kan zijn, zich warm voor hun idealen. In (Mpntreux tracht Turkije de kwestie der zeeëngjten in een voor dit land gunstigen zin op te lossen; in Parijs werkt de nieuwe regeering onverdroten aan het nieu we economische experiment, waarbij niet vergeten wordt ook een hartig woordje in de internationale politiek te blijven medesprekën; in Londen verwijt de oppositie de regeering de zaak van den Volkenbonden de uni- verseele solidariteit verraden te heb ben; in Amerika is! thans de verkie zingsstrijd tusschen republikeinen en democraten in al zijn hevigheid ont brand; slechts Berlijn maakt zich niet druk en houdt zich, alsof er geen Engelsche vragenlijst PR beantwoor ding wacht. Is het wonder dat de begin van de Raadszitting te Genève bladen geen ruimte voor zeeslangen wel iets van zich Zou laten hooren, over hebben... j maar oo'kl deze hoop heeft men moe- Nu eerst iets over de conferentie ten laten varen. Genève zal nu moe- te Montreux. De Turkten hebben hun ten beraadslagen, zonder op de hoog- voorstellen betreffende de beperking te te zijn van het Duitsche stand van het recht van doorvaart van oor-punt ten aanzien van de Europeesche logsschepen in tijd van vrede ter ta- 1 politiek. Berlijn grondt intusschen ziijn fel gebracht, op' een wel zeer gun-1 laksheid op de verwarde en on'dlöor- stig moment. Niet alleen het formeele zichtige politieke situatie in Europa, recht doch ook een groep van groo- welke in hoofdzaak1 voortvloeit uit te mogendheden hebben zij op hun het feit, dat de kwestie met Italië hand. Plet zou ons te ver voeren te nog niet geregeld is. Er schuilt veel1 verklaren, waarom dit alles zoo' is. j waars in het Duitsche argument, maar Genoeg zij te zeggen, dat de waarbor- waar het om principiëele vragen gaat, gen, die de Turken in 1923 moesten lijkt ons dit toch niet een beantWoor- verzoenen met "de gedwongen ontwa- in verschillende smaken Limonette 28+10 per heele flesch. Limonadesiroop 45+10 Limonade Gazeuse 12+10 „Betuwe"' Limonade Siroop Per heele flesch 57y2+10. Per halve 34 +10. Ranja Soda" C P. 20+10 per gr. flesch. „Hero" Perl 16+5 per flescbje. Botermarkt 88 Tel. 52, Depót C. J AMI PP. pening van de betrokken zones, door het uittreden van Japan uit den Vol kenbond en verder door de verander de situatie in de Middellandsche Zee, niet meer bestaan. Met honderd pro cent zekerheid kan men dan ook' wel zeggen, dat de Turkten hun zin zul len krijgen en dat verdienen Zij ook wel, want zij Zijn de eersten in dezen modernen tijd langs den wettelijken trachten te verkrijgen, wat zij door middel van geweld zonder eenig ge vaar hadden kunnen veroveren. Parijs, wij zeiden het reeds, zit tot over de ooren in het werk. In de eer ste plaats zijn daar de moeilijkheden, die het gloednieuwe economische ex periment met zich medebrengen. Nau welijks hebben de arbeiders hun zin gekregen, of reeds stijgen de prijzen in het toch al zoo dure Frankrijk' op onrustbarende wijze. Dus mioet de re geering, wil zij export en vreemde lingenverkeer niet aan vernietiging prijs geven, hieraan weer eerst haar aandacht schenken, temeer daar de ze prijsstijging reeds direct door haar tegenstanders politiek is uitgebuit. Bo vendien baart de internationale poli tiek' den ,Quai d'Orsay groote zorgen. Parijs wil den Volkenbond, die voor Frankrijk steeds zooveel beteekend heeft, niet opgeven. Vandaar een nieuw Fransch plan tot versterking van het Volkenbondsstatuut, dat reeds aan de verschillende regeeringen is toegestuurd en eind dezer week en begin volgende week te Genève waar schijnlijk onderwerp van behandeling zal (uitmaken. Of Parijs zelf veel ver trouwen in zijn voorstellen stelt O.i. wijst alles er op, dat wij eerder terug gaan naar het oude stelsel van mili taire verdragen, dan naar een krach tiger Geneefs'ch instituut. Maar hope lijk vergissen wij ons. De Engelsche regeering is onge durig. Eerstens maakt de oppositie, die de houding van Baldwin c.s. ten aanzien van de sancties maar niet ver- getèn kan, het haar meer dan lastig en bovendien schijnt men prikkelbaar te zijn over het uitblijven van het Duitsche antwoord op de vragenlijst. Een dag of tien geleden koesterde men nog! hoop, dat Berlijn voor het ding in den weg te staan. Na de republik'einsche conventie te Cleveland, waar Landen als president- schaps-candidaat der republikeinen is aangewezen, is thans ook de doin- ventie der democraten bijeen geko men. Er bestaat geen twijfel aan dat deze conventie Roosevelt als candi- daat van de democratische partij zal aanwijzen. De oppositie in de partij zelve, onder leiding van Alfred Smith, heeft zoo weinig invloed, dat de hui dige bewoner van het Witte Huisi geen angst voor haar behoeft te koes teren. Intusschen hebben zoowel republi keinen als; democraten hun enorme propaganda-machines reeds in wer king 'gezet en wat daaruit te voor schijn komt is lang niet altijd even fijn van geest. Dat zelfs vooraanstaan de partijleiders hun tegenstanders ver suft gedierte noemen is nog maar iets heel (gewoons. Dat voorspelt iets voor den verderen verkiezingsstrijd, die in' November van dit jaar met de stem ming zijn hoogtepunt zal bereiken. Onze zuiderburen, tenminste een groot gedeelte van hen, zijn kwaad op een landgenoot van ons, n.l. den sociaal-democraat Edo Fimmen en zulks met recht. Dhr. Fimmen isi zoo als békend algemeen secretaris van het Internationaal Transportarbeiders Verbond. In die functie sprak Fim1- men in het Volkshuis te Brussel, waar, hij tezamen met een communist de stakende Belgische arbteiders toe sprak en het aanspoorde vol te_ hou den. In België concludeert men "daar uit, de communistische .sympathieën van den heer Fimmen kennend, .dat het 'socialistisch-communistisch Volks front over de geheele linie al in' functie is en ook. in Nederland eer-' lang zijn intrede zal doen. (Nadruk Verboden). VIJF MENSCHEN VERDRONKEN. Bij het baden in de Moldau bij Praag zijn vijf menschen verdronken. Or NOODWEER. In Bessarabië heeft een hevig noodweer groote schade aangericht. Talrijke huizen staan onder water, terwijl zes menschen om het leven zijn gekomen. oI TER DOOD VEROORDEELD.; Het Honvedgerechtshof, dat in een HongaarschTsjechische grensplaats zit ting heeft gehouden, heeft in een groot spionnage-proces tegen 7 personen, die beschuldigd werden van spionnage ten behoeve van een naburig land, waarvan de behandeling langen tijd geduurd heeft, vonnis gewezen. Van de zeven beklaagden werden twee mannen tot den dood door de strop veroordeeld. Twee andere be klaagden werden tot langdurige tuchthuis straffen en twee minderjarige meisjes tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, voor het Land van Hensden en Altera, de Langstraat en de Bommelerwaard ltttiavH An yyyt n r I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1