Het Fortuin binnen ieders bereik! „O. en U."-lot Prijs per lot 60 cent; tien loten f 5.50, honderd fraaie prijzen, Binnenland Plaatselijk Nieuws SPOORWEGRAMP IN SPANJE. 20 dooden meer dan 40 gewonden. In de provincie Leon heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een per sonentrein is in een tunnel tusschen de stations Monferrada en San Miguel de Luenas in botsing gekomen met een goederentrein. Hulpexpedities zijn onmid- delijk naar de plaats van de ramp ver trokken. Volgens de tot dusver ontvangen be richten zijn bij het ongeluk 18 menschen om het leven gekomen en 36 ten deele zwaar gewond. De oorzaak zou nalatigheid van het dienstdoend personeel zijn, daar het stop signaal blijkbaar voorbijgereden of in het geheet niet getoond is Verscheidene wagons zouden in brand zijn geraakt Nader wordt gemeldt, dat reeds 20 lijken zijn geborgen en er meer dan 40 gewonden zijn. De wissel wachter is ge arresteerd. o VLIEGTUIG ONGELUKKEN. Uit Cherbourg: wordt gemeld, dat tijdens een oefenvlucht van een groep Van vier militaire watervliegtuigen twee der toestellen met eikhar in bot sing 'zijn gekomen en neergestort. 'Vijf inzittenden, onder wie een zee-offi cier, werden gedood. Te Havana is een vliegtuig peer- gestort, waarbij de piloot, een Ame- riklaansche officier, Jtapitein Bawel, met zijn drie zoons om het leven is gekomen. o |S,MOKKELSYNDICAAT ONTDEKT. De ipolitie te Tokio heeft een in ternationale bende van goudslmokke- laars, waarvan o.a. 7 Japanners deel- uitmaakten, gearresteerd. De bende heeft sedert 1933 ongeveer '2.213 k!g. goud, te rwaarde van 7 1 [2 millioen yen, van Japan, Korea en iMjandsjoe- kwo naar Sjanghai gesmokkeld, waar bij het door Chineesche medeplichti gen verder verzonden werd. o 17 JAPANNERS DOOR BANDIE TEN GEDOOD. Bij een botsing met Mandsjoekwo- Sche bandieten op ongeveer 250 km. ten ,N.O. van Charbin, werd een Ja- pansche militaire patrouille, bestaan de uit officieren en manschappen, te zamen 19 man, in een hevig' gevecht van man tot man gewikkeld. De ban dieten, die in de meerderheid wa ren, doodden 17 Japanners, twee ]a- ipansiche soldaten werden Zwaar ge wond, doch konden zich in veiligheid brengen. o EERSTE TREFFEN IN ZUID-HOENAN. Begin van burgeroorlog. Het eerste werkelijke treffen der troepen in Zuid-Hoenan, waaruit mo gelijk' de burgeroorlog tusschen Nan king en Kwangsi zal kunnen voort komen, heeft zich voorgedaan, vol gens geloofwaardige berichten uit 'bron. De ontmoeting vond plaats nabij Kiyang. De Kwangsitroepen gingen tot -een vastberaden aanval over op de INankingtroepen, die verscheide ne kilometers terugtrékken naar ver sterkte stellingen. Men weet nog niet hoeveel dooden er gevallen zijn. Het gevecht was kort maar hevig. Gezien de aan beide zijden be toonde hardnekkigheid is' het zeer waarschijnlijk, dat nabij Kiyang bin nen zeer korten tijd een -groot ge vecht zal worden geleverd. Een buitengewone kans op het fortuin geeft U een naar een der die beschikbaar zijn gesteld in de loterij goedgekeurd door Z Exc. den Minister van Justitie bij besluit No. 816 van 3 April 1936 ten bate van een vereenigingsgebouw te Wijk en Aalburg. Trekking 28 November 1936 door Notaris L G. VAN GENDT te Heusden. Hoofdprijs Een 4-persoon's luxe auto. franco thuis na storting van het bedrag op Giro No. 21766 van A. v. d. POL Johzn. te Wijk en Aalburg. Wederverkoopers genieten de bekende korting (ZIE VERDER PLAATSELIJK NIEUWS). 'F ;V-: DRIEJARIG KIND LEVEND VERBRAND. Het driejarig dochtertje van den heer iW. van der Meulen is te Noord- Wijk in een onbewaakt pogenblik op de (uitlaatpijp yan een benzine-motor gevallen en levend verbrand. Op de banen der Noordwijksche Golfclub, waarvan het onderhoud door den heer Van der Meulen wordt Verzorgd, is- in een schuur een ben zin e-motorpomp opgesteld, welke ook in werking was. De uitlaatpijp van dezen imotor komt uit in een open put buiten de schuur. Waarschijnlijk heeft het méisje over den rand van de put gehangen, waarbij het door de uit laatgassen is bedwelmd en vervolgens in de put op de gloeiende uitlaatpijp pn knalpot van den motor is ge vallen. Daardoor hebben haar kleer- Itjesi vlam' gevat en is het kind ver brand. Toen 'de heer Van der (Meulen den motor kWam afzetten vond hij het geheel verkoolde lijkje van Zijn drie jarig dochtertje. OVERREDEN. Toen de heer D. Nauta te Harkema- Opeinde met een tweetal aaneen gekop pelde wagens beladen met hooi over den weg reed!, Week plotseling, dat de achterste wagen het 7-jarig dochtertje van den veehouder S. Vriesema tei Har- kemaOpeinde had overreden. Men vermoedt, dat het meisje tus schen beide wagens is gekropen om zoodoende -op het voorste zitbankje plaats te nemen. Hierbij is zij waar sch-ijnlijk juist voor de wielen van den zwaar beladen wagen komen te vallen. Het kind moet onmiddellij kgedood zijn. Den bestuurder treft geen schuld. o DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Twee slachtoffers. De heer J. T. H. Lisman, wonen de te Barendrecht en Mej. T. Bunk uit Rotterdam, zijn op een -onbewaak- ten overweg onder Barendrecht door den Pullman P 57 gegrepen en on middellijk gedood. De slachtoffers werden door den trein in de langs de spoorbaan lo-o- pende sloot geworpen, waaruit zij door personeel van den trein, welke terstond stilhield, werden bevrijd. De dood was echter reeds ingetreden. o DISCONTO VERLAGING. Het rente-tarief van de Nederland- sche Bank' is met ingang van heden over de geheele linie met een half percent verlaagd. Het wisseldisconto bedraagt nu 4 pCt., het promessen-disconto 4 1/2 en de rente voor beleening van effecten en van goederen zoomede de rente voor voorschotten in rekening-courant 4 1/2 pCt. VERDRONKEN. Het twee-jarig zoontje van den landbouwer C. P. Okkerse te Nieu- werbru-g a. d. Rijn is in een onbe waakt o-ogenblik in een sloot geraakt en verdronken. De 20-jarige J. van der Meulen uit Huizum, die de zwemkunst niet machtig was, is bij het baden in de Greuns onder Leeuwarden in het die pe vaarwater geraakt en verdronken. De 24-jarige G. Pons is bij pier 7 in de Waalhaven te Rotterdam ver dronken. De jongeman kon niet zwemmen. Te Nederweert is in de nabijheid van het pontveer in de No-ordervaart bij Stokershorst bij het baden ver dronken de 29-jarige K., .assistent- leeraar "in bankwerken aan de Nij verheidsschool te Stokershorst. los te laten, daar hij meende te kun nen zwemmen. Korten tijd later is het lijk opgehaald, HEUSDEN. Het concert der „Heusdensche Fanfare", dat door omstandigheden moest worden uitgesteld, zal nu plaats vinden op a.s. Dinsdagavond om 8 uur. Zondagavond gaf de Fanfare der H. Familie" haar eerste Zomerconcert op de muziektent, begunstigd door prachtig weer. Onder leiding van haren directeur, den heer W. v. Heivoort, werd een keu rig programma afgewerkt. Verschillende nieuwe nummers werden zeer verdienste lijk uitgevoerd. Het 2e concert wordt gehouden in Juli. Op het Consultatiebureau alhier, waren Dinsdag aanwezig 28 zuigelingen: uit Heusden 11, Genderen 4, Aalburg 4, Wijk 2, Veen 1, Drongelen 1, Meeuwen 1, Herpt 1, Eethen 2, Oudheusden 1. De 63-jarige A. Maan en zijn n- jarige zoon Jacob, wonende te Vlaar- dingen, zijn te Oostvoorne in zee verdronken. De zoon was aan het jaden -en ging daarbij te ver in ze-e. De vader wierp jas en vest uit en ging zijn zoon na. De heer Maan, die -een goed zwemmer is, -dook naar zijn reeds zinken-den zoon en is niet meer boven gekomen. De lijken zijn nog niet gevonden. Bij -den vuurtoren van Durgerdam is het 5-jarig zoontje van den schip per T. de Ruijter uit Giessen-dam over boord geslagen en verdronken. Len 26-jarige man is bij het zwem men in het Noordzeekanaal verdron ken. Zijn lijk is naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam overgebracht. In de rivier de Dommel onder d-e gemeente Boxtel is zeker-e Beks, in casseerder bij Van Gend en Loos te Eindhoven, verdronken, tengevolge van verregaande roekeloosheid. Hij liet zich aan een touw te water, hoe wel hij niet kon zwemm-en. Midden op( de rivier, verzocht hij het touw Verplichtingen der bevolking. Vlugger aangeven van verhuizingen. Ingaande 1 J-uli a.s. treden in wer king nieuwe voorschriften vo-or het doen -van opgaven op de gemeente secretarieën ten aanzien v-an verhui zingen. Bij Ikjon. besluit van 21 Maart 1936. staatsblad no. 342, z-ijn de voorschrif ten omtrent het aanleggen, inrichten en bijhouden van bevolkingsregisters en het doen der daartoe vereischte opgaven aan hen, die met het hou den der bevolkingsregisters zijn be last, in een geheel nieuw k'leed -gesto ken en in een meer passend en bij' den modernen 'tijd aansluitend k'leed. Waar deze voorschriften vo-or een ieder van belang zijn, zullen wij hier onder beknopt de voornaamste ver plichtingen vermelden. Het voornaamste is wel, dat het voortaan verplicht is binnen 5 dagen van iedere woonplaatsverandering kennis te geven op de gemeentesecre tarie. Bij vestiging in een gemeente moet men persoonlijk' daarvan binnen 5 da gen op de secretarie dier -gemeente kennisgeven en daarbij overleggen 'n z.|g. „verhuiskaart," die men ont vangt in de gemeente van vertrek. Tot heden was het gebruikelijk een „verhuisbiljet" in te leveren, dit wordt ingaande 1 Juli een verhuiskaart. Uit het bovenstaande volgt dus. dat mén op de secretarie der gemeente, die men verlaat, zoo spoedig mogelijk van het vertrek, eventueel voorgeno men vertrek', moet kennisgeven. In ieder geval steeds zoo tijdig1, dat men in staat binnen 5 dagen na vestiging de „verhuiskaart" in de nieuwe gemeente persoonlijk af te geven. Dit geldt niet alleen voor „gezins hoofden", die met hun gezin ver trékken, -doch evengoed voor dienst boden, alleenwonende personen, kostgangers, e.d. Van verhuizingen binnen de ge meente moet eveneens binnen 5 da gen op de secretarie kennis gegeven worden. Dienstboden, kostgangers, e.d.. zul len goed doen hieraan bijzondere aan dacht te schenken. Gezinshoofden Zijn niet alleen ver plicht eigen verhuizingen 'binnen de gemleenïe nan ie geven, doch hebben bovendien ook zorg te dragen dat van élke verniidering in hun gezin, binnen 5 dagen kennis gegeven wordt. D-us' ook zij dienen te Zorgen, dat veranderingen van dienstboden, kost gangers, e.d., worden aangegeven. Personen die -uit het buitenland of -uit de overzeesche gewesten komen, moeten zich steeds en direct na aan komst melden. Van vertrek' moet natuurlijk even goed aangifte gedaan worden. Tijdelijk verblijvenden moeten zich eveneens melden, waarna op de se cretarie wel nader zal worden be slist, hoe ten -opzichte van een inschrij ving: in het bevolkings- ("respectieve lijk verblijfregistermoet gehandeld worden. Instellingen, gestichten, e.d., waar in personen onder eenig bestuur sa menwonen, en hotel-, pensionhouders, kamerverhuurders, e.d., zijn voorts verplicht mededeeling te doen van ieder, die langer dan 14 dagen wordt of is opgenomen óf gehuisvest, als mede van ieder zoodanig persoon, die vertrekt. Waar overtreding gestraft wordt met hechtenis: of een flinke geldboete, is het raadzaam van een en ander goede nota te nemen en raden wij aangeeft steeds op de secretarie uwer gemeente tijdens de uren dat het geopend is, kennis van uwe woon plaatsverandering! of van bij u inwo nende of vertrekkende personen en dan steeds binnen vijf dagen. Daardoor voorkomt u vele moeilijk heden, soms o-ok financieele. BRAKEL. Op 15 en 46 Juni behaalde de heer J. C. Vermeulen alhier te 's Bosch het diploma boekhouden van de Vereen, van Leeraren. De heer Vermeulen genoot zijne opleiding te Zaltbommel bij den heer Van Dalen aldaar. Het zoontje van den heer Adr. v. Zanten alhier, verwondde zich Dinsdag avond zoo ernstig aan de hand, doordat hij met het stoeien in de prikkeldraad viel, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. Dr. Egberts uit Woudrichem legde het eerste verband. Over de geheele hand is een diepe snede en het ventje zal nog eenigen tyd onder geneeskundige behandeling moeten blijven. CAPELLE. Onze oud-dorpsgenoot de heer J. de Roon, eertyds te Vrijhoeve-Capelle, is benoemd tot tijdelijk directeur van het postkantoor te Zaltbommel. Aan het a.s. Zaterdag te Drunen door de harmonie „De Volharding" te houden festival zal ook worden deelge nomen door het muziekgezelschap „Sirena" uit Vrijhoeve-Capelle, onder leiding van den heer P. B. Bisselink. De firma Mol en Leijten te Raams- donk heeft het glas-, behang- en verf- werk van eea dubbel heerenhuis voor rekening van den heer Driessen en mevr. Hoevenaren te Dongen, opgedragen aan Gebr. van der Waals alhier. De baggerwerkzaamheden in de Capelsche haven zijn thans in vollen gang De uitkomende bagger wordt gestort naast de westelijke havenkade en zal later ge bruikt worden tot versterking en gelijk making dezer kade. DRONGELEN. A.s. Zondag vm, half tien (0.T/ hoopt in de Herv. kerk voor te gaan ds. H. Schroten te Suawoude (Fr.) DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Het Burg. Armbestuur dezer ge meente heeft op hun laatst gehouden vergadering besloten geen ziekenhuis- verpleegkosten meer op zich te nemen, tenzij gebleken is, dat de gezinnen zelf eerst hun eigen verplichtingen hebben verstaan, door aan te sluiten bij de zie- kenhuisverpleging vereeniging „In liefde bloeiende" te De Werken en Sleeuwyk. Mocht iemand onverhoopt langer in het ziekenhuis verpleegd moeten worden dan waarvoor hij verzekerd is, dan zal door het Burg. Armhestuur de noodige hulp worden verleend. EETHEN. Deze week zijn in het Land van Heusden en Altena de jonge ooievaars wederom van een ring aan den poot voor zien. Men mag zich verheugen in het feit dat de ooievaars zich de laatste jaren uitbreiden. Bij C. Boender te Hank is dit jaar een nieuwe ooievaars-familie gevestigd op een hooiberg, wat een zeldzaamheid mag worden genoemd. Thans heeft de heer Boender op zijn woonhuis een nieuw nest laten maken, waaraan de ooievaars reeds zijn beginnen te bouwen. In totaal zijn 37 jonge ooievaars geringd. Gevonden voorwerpenEen blauw kindermanteltje met paarlmoeren knoopen. Inlichtingen bij den rijksveldwachter te Meeuwen. Een drinkenskan, inlichtingen bij den gem .-veld wachter te Eethen. GENDEREN. Op Zaterdag 27 Juni a.s., wordt alhier de nieuwe zaak van C. van Mers- bergen in manufacturen en kruideniers waren geopend. (Zie advertentie). LAND VAN ALTENA. Zomer-ringvergadering der Ring „Altena-Zuid" van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag, D.V. op Dinsdag 30 Juni 1936, 's-avonds 8.30 uur (z.t.) in de Gereformeerde Kerk te Meeuwen. Agenda 4. De Gemeente van Jeruzalem, door Jac v. d. Stelt te Nieuwendyk. 2. Maar eenmaal jong, door G. Raams te Dussen. SLEEUWIJK. Woensdag maakte de Meisjes- ver eeniging „Jong Leven," alhier haar jaarlijksch-e pleizierreisje. De tocht werd ondernomen met een reiswagen van de Gebrs. Verschoor te Hardinxveld. Ditmaal ging de reis naar Utrecht Hilversum. Te Utrecht aangekomen, werd een bezoek gebracht aan het Federatiegebouw en den Utrechtschen Domtoren bestegen. Verder werd de reis naar Hilversum voortgezet. Aldaar aangekomen, werd' het schitterende nieuwe stadhuis bezichtigd. Des middags werd nog de Jeugd- dag van. Utrecht die te Oud' Loosdrecht gehouden werd, bezocht. Niet minder in den smaak viel hét tochtje op de Lo-osdrechtsche plassen. Na een 'dag vol van genot, keerden des -avonds te ongeveer half elf alien -in goeden wel stand alhier terug. jUL'v;"4 TTv '-'•si V 'X' V X^>¥a tP< v«' /v;i ,T' V v V 3 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2