'SWAN' 'BLACKBIRD' of'JACKDAW' 20% I. ELEKAN Coöp. Boeren Leenbank „L. B." Rentevergoeding voor inlagen 3°|0- BIJDKAGEN G. KOEKKOEK A13 - Andel. ]gorinchem Havenstraat 5 's-Hertogenbosch. WIJK EN AALBURO. vulpenhouder aan te schaffen met r Firma L. J. VEERMAN Heusden. P. J SCHETSELAAR Tandheelkundige 'S-HERTOGENBOSCH, Neem geen risico maar'n JUNOfornuis. pit op den Passar amok. Hij verwondde zes vrouwen en een man. De bevolking1 vfiel den amolkmaker aan, die nog bij tijds door de bestuurspolitie kon wor den overmeesterd. De man Iiiep hierbij verwondingen op. De slachtoffers zijn ongenomen in de polikliniek; verschillende zijn ern stig gewond. OVERVAL. Men meldt uit Riel Zekere van der Avoort alhier en zijn 60-jarige vrouw werden gewekt door slagen op de deur. Toen van der A. buiten kwam werd 'hij door twee mannen aangevallen. Zij brachten hem met een stok met spijkers ernstige verwondingen aan hoofd en lichaam toe. Een der aanvallers drong hierop hierop de woning binnen en gaf de vrouw, dié zich in de keuken bevond!, een pak slaag. Hierop namen de on verlaten de vlucht, zonder iets te kun nen medenemen. Van de daders ontbreekt elk spoor. o DOODELIJK ONGEVAL. De heer L. H. J. Steinmeyer uit Alkmaar reed onder de gemeente jStom'petoren, toen hij door een auto werd aangereden. Ernstig gewond werd de heer S. naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd, waar hij aan de bekomen ver wondingen is overleden. o GEVECHT OP DE TREEPLANK VAN EEN VRACHTAUTO. Aan de politie te Kerkrade werd assistentie verzocht in verband met een vechtpartij in een café aan de Akerstraat te ,Spekholzerhcide. Daar bij werd aan de politie meegedeeld, dat een zekere R. uit Heerlen daar bij betrokken was. Toen de agenten Timmermans en Bosten zich op weg naar het café begaven, kwamen zij volgens de iMsb. op het kruispunt Patronaatstraat en Kerkstraat R. te gen, die daar met zijn vrachtauto reed. R. werd gesommeerd te stop pen, waaraan hij voldeed. De beide agenten gingen op de treeplank staan en verzochten R. te rijden naar een politiepost. De man reed de Patro naatstraat in, maar toen na ongeveer 10 minuten de agenten hem bevalen linksaf te rijden, gaf R. ineens vol glas1 en reed recht door. Hij glooide tevens het portier aan de zijde van de treeplank, waarop de agent Tim mermans stond, hard open. Deze kion zich niet in evenwicht houden en moest loslaten. Hij smakte teg|en den grond en bleef bewusteloos liggen. De andere agent greep nu R. bij de k'eel. Deze reed toen zoo dicht langs de ter plaatse staande woonwagens, dat B. van de treeplank moest sprin gen, wilde hij niet bekneld raken. (Toen R. zich op deze wijze van de agenten had ontdaan, reed hij met groote snelheid door. De agent T., die verschillende ern stige verwondingen had opgeloopen, moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. pVfen heeft R. nog niet opgespoord. FELLE BRAND TE ARNHEM. In een aantal 'fabrieksgebouwen en opslagplaatsen, gelegen achter den Vel perweg te Arnhem, is een zware brand uitgebroken. De brand is ontstaan achter het la boratorium van de D.E.F.A., handel in verfstoffen, gelegen aan den Vel perweg 28, waar het vuur voedsel vond in kisten, doozen en eenige vaten met brandbaren inhoud. Daarna is het vuur overgeslagen naar den houthandel van de fa. P. A. Terhorst, Velperweg 34. Tegelijkertijd heeft het vuur zich me degedeeld1 aan 'de confectiefabriek van die fa. Abas, Velperweg 24, waar het dak vlam vatte. Tenslotte strekte het vuur zich uit snaar het achterhuis van de fa. H. de Leeuw en Zn., Velperweg 30, fa briek van sanitaire artikelen enz. Mei groote kracht woedde de brand echter nog voort op de opslagplaats van den houthandel der firma Terhorst, die een oppervlakte beslaat van on geveer 1500 vierkante meter. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De schade, welke nog niet fis te overzien, wordt geheet door de verzekering gedekt. o GEEN iMUGGEN iMEER OP DEN AFSLUITDIJK. Eenige weken geleden heeft een ernstige muggenplaag den afsluitdijk van het jjsselmeer, welke de hoofd verkeersweg tusschen Holland en Friesland is, een kwade reputatie be zorgd. Op het oogenblik is het leed echter gansch en al geleden: er is de laatste wéken geen mug pneer te bekennen, zoodat voor het mijden van den afsluitdijk geen enkele reden meer is. Het zomerweer maakt hem meer dan ooit bezienswaardig. BLIKSEM INGESLAGEN. Boerderij te Gennep brandde p'f. Tijdens een hevig onweer, dat zich boven Gennep en omgeving ontlast te, is de bliksem ingeslagen in de boerderij met woonhuis van den land bouwer J. Spiklmans te Gennep. De boerderij stond in een oogen blik in lichter laaie en huis, inboedel en c.a. 10.000 K.G. hooi gin gen in de vlammen verloren. Aan redden viel niet te denken en daar geen gevaar voor uitbreiding bestond, rukte de brandweer niet uit. Het is reeds de derde maal, dat dit jaar bij den heer Spikmans brand is uitgebroken. Verzekering dekt de schade. Het onweer, dat boven de streek woedde, ging gepaard met hevigen hagelslag, waardoor groote schade aan de te velde staande gewassen werd aangericht. Op tal van plaat sen sloeg de bliksem in met min der ernstige gevolgen. o ONDER PAARD EN WAGEN GE VALLEN EN GEDOOD. De landbouwer H. v. Hal uit Hel- voirt reed Woensdagmorgen met paard en wagen op den rijksweg. Even voorbij het kruispunt tegenover de garage v. Rijswijk werd het paard schichtig, v. Hal die achter den wa gen liep, kwam naar voren om het paard te grijpen, hij geraakte onder het paard en den wagen en werd dood opgenomen, met een verminkt hoofd, vermoedelijk door een trap van het paard. De assistent van dr. v. Oirschot, de heer Lapeun, verleende geneeskundi ge hulp. Pastoor van Teefelen diende hem de laatste H. Sacramenten toe. De overledene was vader van vijf kinderen. o SMOKKELAAR NEERGESCHOTEN. Nabij het station te Echt werd door de Rijksambtenaren de beruchte smok kelaar K., wonende in het gehucht Slik bij Echt, gezien. De ambtenaren som meerden den man halt te houden, doch deze nam de vlucht. Door de ambtenaren wefd 'de man toen achtervolgd en nog herhaaldelijk j gesommeerd door schoten in de lucht Toen dit niet hulp losten de ambtena- j ren eenige schoten op hem. De smok- j keiaar stortte ter aarde en werd door de ambtenaren in een nabijzijnde wo ning binnengedragen. De verwondin gen bleken zoo ernstig, dat de man naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. o o THOMSON'S NAGEDACHTENIS GEEERD. De Weensche correspondent van het Handelsblad schrijft Het was dezer dagen alweer 22 jaar geleden dat onze landgenoot, overste Thomson, commandant van de gendarmerie, welke den Mbret van Albanië was ter zijde gesteld te Du- j razzo, op het veld van eer, tegen opstandelingen sneuvelde. Volgens be richten uit Durazzo is men daar den heldendood van dezen dapperen of ficier nog niet vergeten. De gemeenteraad was op het mooie denkbeeld gekomen dit jaar de her denking van den dood van den or ganisator der Albaneesche troepen toe te vertrouwen aan de jeugdorga nisaties, opdat zoodoende ook de jeugd vertrouwd zou rak'en met deze episode uit de wordingsgeschiedenis van den jongen Albaneeschen staat. Aan de plechtigheid werd deelgeno men door de autoriteiten, het leger, de leerlingen van alle scholen, jeugd- en sportorganisaties en een groote mensehenmenigte. De jeugdorganisatie had het vol gende manifest aan de bevolking ge richt Laten wij de herinnering eeren van kolonel Thomson, van dezen helden- zoon van het nobele Nederland, van dezen grooten en trouwen vriend van Albanië, die voor 22 jaar zijn edel bloed heeft vergoten in deze stad, waar hij als heldhaftig voorbeeld arm in arm gestreden had met dap pere zonen van ons vaderland voor de eer van de vlag en vrijheid van Albanië. „Jeugd van Albanië! Nijgt U in dankbaarheid en bewondering voor den held! Laat hij ons voorbeeld en ideaal zijn van opoffering voor va derland en koning!" Een groote menigte volgde de au toriteiten naar het standbeeld van Thomson, waar redevoeringen wer den gehouden. Terwijl de muziek' de Nederlandsche en Albaneesche volks liederen speelde, legden de autoritei ten, delegaties van scholen en veree- nigingen kransen neder. Tenslotte de fileerden de troepen, scholen en ver- eenigingen langs het standbeeld. Men ziet, dat de dappere „ade- laarszonen" der Albaneesche bergen, waarschijnlijk het oudste en adellijk- ste der Europeesche volkeren den heldenmoed en trouw van den edelen krijgsman uit de lage landen in het Westen nog lang niet vergeten zijn. Niet slechts de bloedwraak, pok de dankbaarheid duurt daar blijkbaar langer dan elders het geval pleegt te zijn! Geschiedenis van het Land van lleusden en Altena en den ISouiineler waard. De Haersteeg, welverstaende niet 45 2. VAN VLIJMEN. Dit dorp is geleegen booven Heus- den binnen Dijks omtrent wat meer als een quartier mijle gaans westwaarts van de Bosse sloot, zijnde als een We- teniinge an het water van Cromvort en Hilvort, daer door bij Engelen inde Diese te brengen. Wel eertijds omtrent Ret jaer 1370 feser tussen ;die van Bra bant en Holland twist gereesen ,over die Landscheijdinge en het schijnt dat do,enter tijd de Heer van Bonneval com missie heeft gekreegen, om dies aen- gaand(e een uutspraek te doen en het vjerschiil te termineren gelijk hij gedaan heeft stellende dese sloot ofte gragt tot een scheijdpaal en daerom weet men binnen het voornoemde Dorp nog te spreeken van de scheijdiinge en land paaien des Heeren van Bonnevaf. Dog het schijnt dat dit yerschil int ja,er 1372 bij gelegentheijd van ,een ander dispuijt voorgevallen tussen die van Vlijmen en die van Vugt, weder gemoveert is geweest, zijnde uutgebar- sten tot branden en oorlog, gelijk int XIV|è kap. zal verhaelt werden en ook hoe dat het zelve weder afgedaan is en ter needer gelegt. Dit is een van de grootste Dorpen d(es Lands vran Heusden, zijnde aldaer ni|et veel minder dan, 300 huijsen en heeft dese gedeelten of gehugten: 1. H,e't Dorp, 2. De Wolput, 3. t)|e Heijstraat, 4. De Dijk, 5( v,erder de jurisdictie van Vlijmen ha,er uutstrekt als effen over de W,eterïnge. De straat zelfs met d(e huijsen an die zijde staande m;et de capelle behooren onder Hedikhuijsen. Die van Vlijmen hebben eenige ge- regticheijd an de gemeente ofte Heijde van Hilvort zijnde een Dorp geleegen niet verre daer van daen in Brabant, en vermogen daer twee dagen int jaer te torven, dat is heijtorff voor haer eijgen huijshoudinge steeken, dewelke zij dan droog en bekwaem zijnde van daer na haer welgevallen mogen thuijs haelen. Het voornoemde Dorp plag wei eer tijds veel grooter 'te wesen als jegen- woordig also men bevind dat buijten dijks na de Bosschersloot zijnde opde passagie na 's Hertogenbos eenige huij sen gestaan hebben, gelijk de fonda menten hier en daer gevonden zijnde voor desen zulks bewijsen. Het is ook zeker dat voor de Trou- biien alhier veel meer en ook grooter huijsen gestaan hebben, als wel jegen- woordig gelijk sulx n.a het zeggen van. zommige en uut de geheugenisse van oude Luijden geconfirmeert werd. De langdurige Oorlog verwoest alles, en in sulke gefegentheijd 'heeft Vlij men voornoemt leggende tussen Heus den en 'sHertogenbos zijnde twee Fron- tiersteeden en malkanderen vijandig, veel moeten lijden, en ook groote over last gehad van de Partijen van beijde zijden, en door veVscheijde inquartie- ringen van het Krijgsvolk, waer door het tot zijn oude 'luijster niet heeft konnen koomen, dog de meeste schade en verderft hebben an dit Dorp ge daan de gemuijtineerde des Konings leggende int jaer 1603 in d'it voor noemde 'Dorp een langen tijd, meest al les verwoestende, daer nogtans onder haer tamelijke politie werde gehou den. Int Jaer 1504 hebben de Geldersen door Vlijmen trekkende de kerk aen- gesteeken en verbrant met zeer veele huijsen en zijn van daer voorts getrok ken na de meijerije van Hertogen- bos, om insgelijx aldaer met branden en rooven schade te doen. j Dog die van Vlijmen hebben met con sent van den Biscop van Luijk waer onder zij stonden ten aensien van de kerkelijke jurisdictie, alle Landereijn en renten tot de kerk behoorende, verkoft^ 1 en in plaatse van de afgebrande een nieuwe getimmert met een groot Cruijs- choor, belovende an den voornoemden Biscop bij hare brieven de voornoem de kerk die zij voor hadden te bou wen, ten eeuwigen dage in reparatie te sullen onderhouden op haer eijge kosten. j Daarenbooven hebben zij tot het Cie- raad van de kerk geen kosten gespaart, het Oxaal staande voor het Choor hadde alleen gekost ses hondert gul den, het welk na de gelegentheijd van dien tijd geen kleijne somme en was^ Dog zij hebben het gebruijk van dese nieuwe kerk die zoo veel gekost hadde niet lange mogen genieten. Wanneer die van de zijde des Konings van de kerk van Engelen een Schans hadden gemaekt, zoo hebben ze ook dese kerk van Vlijmen omgraaven en volk daer in gelegt. Als nu int jaer 1587 de Grave van HohenliO de schans van Engelen had ingenoomen en alles met ook de kerk met den thoorn ter aarde geworpen, zoo is hij met zijn gansche magt ge- koomen na Vlijmen, de Schans opge- eijscht, en hem alles afgeslaagen zijnde, zoo heeft hij aldaer diigt bij de Schans op den Dijk zijn geschut geplant, en daer op geschooten, ja deselve zoo terstond terwijle die van binnen gin gen loopen, ingekreegen, en de kerk aangesteeken zijnde in de asse gelegt, zoo datter niiet meer overbleef, als de mueren en het onderste gedeelte van den Tooren. Daer na int jaer 1594 is de voornoemde Kerk bijde Inwoon- ders wederom opgebout met den tooren dog zonder het Kruijs-choor, het welke nog open en an eeniige zijden verval len legt. In diit Dorp opden Dijk ten eijnde van de huijsen plag wel eertijds een Kapelle te staan, waer van nog het principale muerwerk gesien werd, wel ke door den oorlog Is geruineert en voort vervallen. Als nog plag wel eertijds een fcleijn huijsge met een beeld op de straat te staan genaamt het heijlige huijsge en staat in de Heijstraat opde gemeene passagie. Vlijmen, Sis wel eertijds met het dorp Engelen, omtrent het jaer 1393 een bij^ zondere Heerlijkheijd geworden, en Sn pandschap zoo het waarschijnlijk is, gegeven an Tieer Willem Heer van Kroonenburg en Bastartsoon van Graaf Willem van Holland, die int jaer 1346 in Vriesland verslaagen bleef, en dese liet na onder andere kinderen: 1. Hendrik van Kroonenburg wiens zoone de voornoemde heerlijkheijd voor zijn gedeelte verkoft aan zijn swaager de Heere Atnelis van Minden en Heere van Vlijmen en Engelen genaamt werd. (Wordt vervolgd). 11 Tijdelijk stelt het Hoofd-Agentschap U in de gelegenheid om een Leveren en herstellen van alle soorten uurwerken, accuraat en billijk TELEFOON 349. 3 SPREEKUREN 3 10—12 en 13. 's MAANDAGS 9—3. Minvermogenden 3 9.3010 v.m. Rechtskundig Adviseur, Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK en KANTONGERECHT, ERFENIS- en HUURaange- legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. BUljjke Conditiën, Die reeds jaren met voldoening een fornuis, merk »JLJNO« stoken, zij allen zullen U zeggen, er bestaan geen betere. Sierlijke modellen. Schitterende décors. Prachtige afwerking. Rood blauw-, wit- en zwart- email. Nikkel en verchroomde uitvoering. Laag in prijs. Komt eens zien naar onze enorme voorraad. Ruim 500 stuks voorhanden. Let op het merk JUNO. IJZERHANDEL Hinthamerstraat 131, voorbij de St. Janskerk - Tel. 254 Kassier s 1>. VAN WIJK. Kantoor geopend DINSDAGS en VRIJDAGS vnn 29 uur. TOT DE UIL-AANBOD x reductie Prijzens „Swan" vulpennen vanaf ƒ6.75. „Blackbird", de beste vulpen na de „Swan" vanaf 4.75. „Jackdaw" de beste vulpen voor studenten en scholieren vanaf ƒ3.40. Tijdelijk met bovenvermelde reductie. Voor ieder die nog geen goede vulpen bezit een bijzondere gelegenheid zich één van deze wereldberoemde vulpennen aan te schaffen. Inlichtingen bijt li P ra iittirgl NI

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 7