dat in de voorste lokalen verlichting! aanwezig was. Hoe worden de ge maakte kosten nu verdeeld? Naar spr. meening behooren deze buiten beschou wing gelaten te worden bij de bere kening der kosten per leerling voor het openbaar onderwijs. De Voorzitter kan hierop geen direct antwoord geven, wel meent spr., dat deze kosten vallen onder de z.g. stich- tingskosten. De heer Roza zegt, dat het niet zijn bedoeling is, hierop terstond antwoord te ontvangen, als hij dit in een vol gende vergadering krijgt, is hem dit De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. met den Inspecteur overleg hebben gepleegd en deze was het er mede eens ,dat het grootste aantal leerlingen het voorste gedeelte met de grootste speelplaats behoorde te krijgen. De heer v. d. Velden zegt, 4a* de Inspecteur de bevoegdheid heeft toe te zien op het onderwijs, niet om lokalen aan te wijzen. Spr. had niet ver wacht, dat de Voorzitter een derge lijke houding zou hebben aangenomen. De heer v. d. Velden zegt verder, dat hier bij het gemeentehuis een mocie verkeersverbetering is tot stand ge goed. Dan is er b.v. de centrale ver- bracht. Hij wil den heer A. van Ber warming die in de openbare school aanwezig was, hoe geschiedt de verdee ling der kosten daarvan? De Voorzitter antwoordt, dat dit wer kelijk nog problemen zijn, waarvoor naar een billijke oplsosing moet wor den gezocht, het billijkst lijkt hem deze kosten per leerling om te slaan, hij geeft toe, dat een en ander van in vloed zou kunnen zijn bij de berekening van het bedrag per leerling. De heer 'Roza zegt, dat er dan nog is de verdeeling der leermiddelen. Het is eenerzijds goed geweest, doch ander zijds kan ook daardoor het kostenbe- drag per leerling omhoog gevoerd wor den in de toekomst. De openbare school kan blijven zooals die thans is, ze kan verdwijnen, maar ze kan ook in leer lingenaantal toenemen. Neemt dit toe, dan zullen voor de nieuwe leerlingen andere leermiddelen aangeschaft moe ten worden, leermiddelen die echter, als voor de Bijz. school geheel nieuwe leermiddelen waren aangeschaft, niet noodig zouden zijn geweest, doch waar door nu de kosten opgevoerd zullen worden. De Voorzitter zegt, dat het school bestuur genoegen heeft genomen, met de verdeeling der oude leermiddelen, om daardoor de stichtingskosten, die door de gemeente gedragen moeten worden, te drukken. De heer Roza kan dit begrijpen, maar het kan in de toekomst voor de ge meente nadeelige gevolgen hebben. Was ér een nieuwe school gebouwd en waren voor de Bijz. school nieuwe leermiddelen aangeschaft, dan had de gemeente dit ook wel moeten beta len, doch had1 dit niet gebeurt ten koste van het openbaar onderwijs. Als een en ander is onderzocht wil spr. hierop nog weieens nader terug ko men. De heer v. d. Velden zegt, het eens te zijn met het gesprokene door den heer Roza. De heer B. v. Wijk zegt in den aan vang te hebben gezegd, dat hij hoopte, dat er één school zou blijven, dit is :nu eenmaal niet het geval geweest, het is jammer, maar er valt niets aan te veranderen. Nu heeft men getracht de stichtingskosten zoo laag mogelijk te houden, iets wat spr. niet anders dan kan toejuichen. Er behoeft, dunkt hem, niet zoolang over gesproken te worden, hij vindt het mooi van het schoolbestuur, dat, zooals v. d. Velden indertijd' gezegd heeft, had kunnen zeg gen, dat willen wij hebben, thans* ge noegen heeft' genomen met de leer middelen, die de openbare school niet meer noodig had. Een zekere groep heeft nu eenmaal gewild, dat er een Bijz. school kwam. De heer v'. d. Velden vraagt, de na men te willen noemen van de ouders, die dit hebben gewild. De heer v. Wijk zegt, geen namen behoeven te noemen, de lijst is ter tafel geweest van hen die Bijzonder onderwijs verlangden. De Voorzitter sluit de discussie over deze kwestie. De héér Roza wil nog even opmer ken ,dat hij zijn vraag niet gedaan heeft, om het Bijzonder onderwijs de benoodigde middelen te onttrekken, doch alleen om te vernemen, hoe de financieele regeling der stichtingskos ten zal zijn, als hij daarop, zij het dan later, antwoord krijgt, dan is spr. te vreden. De Voorzitter belooft dit antwoord té zullen geven, als hij een en ander nader onderzocht heeft. De heer v. d. Velden zegt, in een vorige vergadering te hebben gevraagd, hét voorste gedeelte van het schoolge bouw aan het openbaar onderwijs te laten, de Voorzitter heeft hem toen een ontwijkend antwoord gegeven. Later is gebleken, dat het niet is gebeurd! en dat de Voorzitter dlit toen reeds wist, want de horden waren reeds gemaakt. Den 29ste Mei kreeg spr. een brief van het gemeentebestuur, waarin hem werd meegedeeld, dat dit geen zaak van den raad was. Men had heusch geen acht dagen over dit antwoord behoeven na te denken en had hem dit wel' direct kunnen geven. Maar !B. en W. hadden hiervan kunnen afwij ken en de beslissing aan den raad kunnen laten, de uitslag zou dan wel hetzelfde zijn geweest, het rechtsge voel ten opzichte van B. en W. was dan filet, zooals nu het geval is, in den knel gekomen. geijk hier openlijk dank brengen, voor de verleende medewerking voor deze verbetering. De Voorzitter wil zich gaarne b'.j de ze woorden aansluiten, waarop hij de vergadering sluit. Afscheid van den heer A. v. d. Heuvel als Hoofd der Openbare Lagere School te Wijk. Heden, 1 Juli, heeft de heer A. v. d. Heuvel, den pensioengerechtigden leeftijd bereikt en moet hij het onder wijs en de school, waaraan hij zooveel jaren als hoofd heeft gearbeid; aan de opvoeding van de Wijksche jeugd, gaan verlaten. Dat dit scheiden den heer v. d. Heuvel zwaar valt, is te begrij pen, immers hij verrichtte dien arbeid steeds op voorbeeldige wijze, was aan dien arbeid gehecht en deze was hem lief geworden. Maar hef is nu eenmaal steeds zoo in de wereld, er is een tijd van ko men en een tijd van gaan, deze laatste is thans ook voor den heer v. d. Heu vel aangebroken. De heer v. d. Heuvel is nog gezond en krachtig, zoodat het hem mensche lijker wijze gezien, gegeven zal z.ijn, nog geruimen tijd van zijn welverdiende rust te genieten. Een rust die allen en ook wij, hem, zijn echtgenoote en doch ter, van harte toewenschen. De voorstanders van openbaar on derwijs wilden dit afscheid niet on opgemerkt doen voorbijgaan en uit hun midden had zich dan ook een comité gevormd, om den heer v. d. Heuvel bij dit heengaan te huldigen. Hoewel de kinderen anders des 'Za terdagsmiddags vrijaf hebben, waren zij ditmaal op Zaterdag 27 Juni, des nam. 5 uur op school verzocht, niet om les te ontvangen, doch om bij deze huldiging tegenwoordig te 'zijn. Van zelfsprekend werd aan dit verzoek ge volg' gegeven en waren alle kinderen, in 'hun beste plunje gestoken, op het afgesproken uur, velen vergezeld van hun ouders, aanwezig. Het lokaal waar de jeugd zich met het huldigingscomité, onderwijzend per soneel, vele ouders en belangstellen den had vereenigd, was met guirlandes en bloemen versierd, het was het lokaal, waar de heer v. d. Heuvel de Wijksche jeugd had onderwezen. Toen allen hun plaatsen hadden inge nomen, werden de heer en mevrouw v. d. Heuvel door de heeren K. v. d. Mooren en K. v. d. Velden aan hun woning afgehaald en de school binnen geleid. De kinderen zongen ouder leiding van den heer R. v. Suijlichem: AFSCHEIDSLIED. Nu gij van uw werk gaat scheiden En voor 't laatst ons hebt geleerd, Nu de ure is gekomen, Dat gij hier niet wederkeert, Willen wij u gaarne zeggen, Zie ons allen nog eens aan, Dat wij niet vergeten zullen Wat gij voor ons hebt gedaan! Nu gij na een werkzaam leven Wel de ruste hebt verdiend, Zullen wij U moeten missen, U, ons aller beste vftend. Maar, al gaat gij ons verlaten Zult gij niet meer; voqr ons staan, Uit de harten van uw kind'ren! i Zal uw beeld nooit wijken ^gaan! Hierna nam de heer N. v. d. Maaden het woord en sprak ongeveer als volgt: Geachte mijnheer en mevrouw v. d. Heuvel, dames en heeren en kinderen. Ik heet U allen welkom. U weet allen, dat deze dag voor deze school een bijzondere dag is, omdat heden voor het Hoofd van die school, de dag van scheidenis aangebroken. Wij hebben U hier genoodigd, in dit lokaal, waar hij jullie, kinderen en vele anderen heeft onderwezen. De heer v. d. Heuvel heeft het on derwijs 44 jaren gediend. Hij heeft die loopbaan gekozen, omdat hij ze mooi vond. En het is ook een mooie loopbaan de kinderen op te voeden in geestelijke en maatschappelijke deug den, juist daarom is het onderwijzers ambt een heerlijk ambt. 44 jaar is een heele tijd, steeds heeft hij al die jaren de kleuters ontvangen en heeft hen onderwezen en opgevoed. Steeds in het genot van een goede gezondheid, zoodat de heer v. d. Heuvel zoo goed als geen verzuimen heeft gehad in al die jaren, wat zeker als een groot voor recht mag worden beschouwd. Thans is de tijd van scheiden daar, zoo gaat het nu eenmaal in de wereld. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan, dat is nu eenmaal een natuurwet. Scheiden stemt droevig. Spr. kan zich voorstellen, dat de heer v. d. Heuvel slechts noode van deze plaats gaat scheiden, omdat hij aan zijn kinderen is gehecht. Ook spr. houdt veel van kinderen en daarom kan hij zich zoo voorstellen, dat het scheiden den heer v. d. Heuvel zwaar valt. De heer v. d. Heuvel gaat nu weg, maar spr. is er zekeT van, dat hij de kinderen, aan wier opvoeding hij heeft gewerkt, nooit zal vergeten, zijn hart zal steeds bij hen blijven. Het is voor spr. begrij pelijk, dat mijnheer v. d. Heuvel droe vig is gestemd, doch er is ook een andere zijde der medaille. Als men 44 jaar trouw zijn plicht heeft ge daan, deze nauwkeurig heeft vervuld, iser ook herdenkingsstof en voor den heer v. d. Heuvel aanleiding, om met vreugde op zijn arbeid' 'terug te zien, dat is dan ook de reden die ons heeft hier gebracht. Toen mén vernam, dat de heer v. d. Heuvel ons zou moeten gaan verlaten, heeft men direct ge zegd ;dat zal zoo niet gaan. Volgens de wet behoort het openbaar onder wijs de jeugd maatschappelijke en chris telijke deugden bij te brengen en' met volle gerustheid kan worden getuigd, dat de heer v. dl Heuvel in dit op zicht nooit is tekort geschoten. Hij is steeds een exempel 'geweest, een voorbeeld voor de gemeente, voor kerk en staat. Als men zooiets kan getui gen is dat een mooie getuigenis, een getuigenis van groote waarde. Spr. vindt het erg jammer, dat deze mooie groote school in tweeën is gesplitst en er een muur 'in is opgetrokken. Men wil dat achter die muur andere onderen zouden wonen, maar het is niet waar, het zijn ook beste brave kinde ren, die misschien ook wel eens on deugend kunnen zijn, doch niets min der, maar ook niet beter zijn. dan de vinderen aan deze zijde der muur. Ook jullie kinderen, moet je niet verbeelden, dat jullie beter zoudlt zijn, want ook dat is niet waar, je bent ale beste mave kinderen. Spr. vindt het erg jam mer voor de gemeente, dat het zoo gegaan is, hij had zoo gaarne gezien, dat de eenheid bewaard was gebleven, dat het ware gebleven: Ai ziet, hoe goed, hoe lieflijk is 't, dat zonen van tzelfde huis als broeders samenwonen. Spr. had dit zoo gaarne gezien, en heeft daarvoor gedaan wat hij kon doen:. Er is door den predikant gezegd, dat die muur hem zoo hinderde. Spr. is heel goed met den predikant, hij wil van dezen niets kwaads, zelfs veel goeds eggen. Al is hij het niet altijd met hem eens, in dit opzicht is spr. het even- wel volkomen met den predikant eens, ook hem hindert die muur. In de kerk majg hij niets zeggen, maar hier wil hij nadrukkelijk verklaren, dat niet de voorstanders van openbaar onder wijs, doch anderen die muur hebben opgetrokken. De predikant heeft ook gezegd, die muur moet weg, ook daar in is hij het met deze eens, maar hij verschilt met hem in de richting die de muur uitmoet. Die muur moet niet dezen kant, doch den anderen kant uit, hij zal daartoe meewerken zooveel als in zijn vermogen is. Dat op school godsdienstonderwijs wordt gegeven, daartegen heeft spr. en niemand' in Wijk bezwaar, evenmin dat de bijbel op school wordt ingevoerd. Het gaat alleen over de wijze waarop dit plaats vindt, daarop komt het aan, daarop moet het volle licht kunnen schijnen en dat kan het niet. Meer wil spr. er op deze plaats niet over zeggen, het is er niet het oogenblik voor. De lieer v. d. Heuvel heeft ruim 25 jaar aan het hoofd van deze school gestaan en haar trouw gediend. Een commissie is gevormd om den heer v. d. Heuvel bij zijn heengaan op onze manier, eenvoudig doch har telijk en welgemeend te huldigen Hiervoor is blij gegeven, hebben jon ge meisjes zich gaarne beschikbaar gesteld. Spr. dankt allen die mede werking verleenden. Men heeft ge meend ook 'n blijvend aandenken aan dit oogenblik te moeten schenken, daarom draagt spr. een mooie divan met fraai divankleed aan den heer v. d. Heuvel over. Hij hoopt dat de familie nog lange jaren aangename herinneringen zal bewaren aan de Wijksche school en dat het de heer v. d. Heuvel met zijn echtgenoote gegeven zal zijn nog een lange reeks van jaren van de welverdiende rust te genieten en de dochter van den heer v. d. Heuvel nog lange jaren een sieraad van de openbare school zal blijven, wat zij reeds verscheidene jaren is geweest. Spr. richt vervolgens het woord tot Mevr. v. d. Heuvel, die haar echtgenoot zooveel jaren getrouw ter zijde heeft gestaan, een paar meisjes overhandigen haar een fraaie bloe menmand. Ten slotte richt spreker zich tot de jeugd en zegt dat deze volgende week een nieuw hoofd krijgt. Hij vertrouwt dat de kinderen zich even trouw om dit nieuwe hoofd zullen scharen als zij dat om den heer v. d. Heuvel hebben gedaan en dat zij hun best zullen blijven doen en beste goed loerende kinderen der openbare school zullen blijven. Met een ,,Lang zal hij leven", besloot spr. zijn rede. Vervolgens zeide de leerling Henk v. d. Pol het volgende: Beste meester, Nu U van ons heengaat, wil ik graag namens alle leerlingen, afscheid van U nemen. Veel hebben we van U geleerd en dat zullen we niet gauw vergeten. Ook bent U altijd goed voor ons geweest, beter dan we soms ver diend'hadden. We hebben 'twel eens verbruid, maar U kon gelukkig verge ven en vergeten. Daarom vinden we het zoo fijn, als goede vrienden van U te kunnen scheiden. U hebt ons al tijd goede raad gegeven en we zijn daar dankbaar voor. Altijd berlt U vriendelijk en goedwillend geweest en we vonden het wat fijn, dat we elk jaar weer een schoolreisje mochten maken. Schooljongens zijn wel eens los en bekijken alles van den vroo- lijken kant, maar we hebben van U geleerd, ook ernstig bezig te kunnen zijn. Ik hoop, dat U nog dikwijls aan de Wijksche schooljongens zult terug denken en wensch U met Uw huisge zin veel geluk en voorspoed. Hierna werd het woord verleend aan den heer E. Colet, hoofd der O. L. school te 's-Grevelduin-Capelle, eertijds onderwijzer aan de O. L. school te Wijk. Deze verklaarde dat hij steeds de aangenaamste herinne ringen heeft bewaard aan de Wijk sche school en vooral in den aan vang met een zeker heimwee aan die school en de Wijksche kindeken heeft teruggedacht. De heer v. d. Heuvel was voor het onderwijzend personeel steeds een humaan patroon, spr. is overtuigd, dat hij dit kan zeggen namens alle onderwijzeressen en onderwijzers die aan de school verbonden zijn geweest, onder den heer v. d. Heuvel. Spr. kan zich niet herinneren dat in de 5 jaren, die hij aan de school verbonden is geweest er ook maar een oogenblik is ge weest, waarop de verhouding minder prettig was. Hij dankt den heer v. de Heuvel voor deze aangename sa menwerking. Vervolgens brengt de heer Colet als hoofdbestuurslid van het Ned. Onderw. Genootschap, dank voor wat deze voor het openbaar onderwijs reeft gedaan. Het genootschap heeft de openbare school te Wijk lang als voorbeeld gesteld voor het openbaar onderwijs. Jammer, dat deze mooie school in tweeën is gesplitst, dit kan niet anders dan ten nadeele van het onderwijs zijn. Het is gebleken, dat de heer v. d. Heuvel was de rechte man op de rechte plaats, die de jeugd opvoedde naar godsdiensti ge en maatschappelijke begrippen. Spr. besluit met den wensch, dat het den heer v. d. Heuvel gegeven moge zijn nog vele jaren van zijn rust te genieten en dat de open bare school in Wijk zal groeien. Hierna verkreeg de heer K. v. d. Velden het woord, die zei dat toen de heer v. d. Heuvel vele jaren geleden als Hoofd der school in deze ge meente kwam, de gemeente niet wist, \vie mijnheer v. d. Heuvel was en wat men aan hem had en wat hij voor het openbaar onderwijs zou wor den. In die 27 jaar heeft men den heer v. d. Heuvel leeren kennen, als een hoofd bij uitnemendheid, op alle terrein. Spreker brengt den heer v. d. Heuvel namens de ouders dank, in het bijzonder persoonlijk voor het onderwijs zijner kinderen. Hij hoopt, dat het den heer v. d. Heuvel in Vught wel moge gaan en hij nog vele jaren van zijn rust zal mogen genieten. Spreker betreurt het. dat de heer v. d. Heuvel de scheiding der school heeft moeten meemaken ep dat men hem aan het eind van zijn loopbaan nog in het achterste gedeelte der school heeft gestopt, de eer v. d. Heuvel had werkelijk an ders verdiend. Spreker hoopt, dat de dochter van den heer v. d. Heuvel nog lang zal mogen meewerken, aan de uitbreiding van de openbare school. Vervolgens sprak' de heer Wonder- gem namens het onderwijzend perso neel en dankte namens dit personeel voor de prettige samenwerking, die er steeds aan deze school heeft be staan. Hij hoopt namens dit personeel, dat de heer v. d. Heuvel nog gerui men tijd van zijn rust zal mogen genie ten en verder met zijn familie een aangenaam leven zal mogen leiden. Hierop sprak de heer v. d. Heu vel als volgt Geachte Aanwezigen, U, mijnheer van der Maaden, als voorzitter der commissie die gemeend heeft, mijn afscheid .niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan, betuig ik mijn hartelijken dank voor Uw vrien delijke, waardeerende woorden, die gé- tuigen van warme sympathie en diep medegevoel. Toen ik ruim 251/2 jaar geleden hier mijn betrekking aanvaard de, schreef ik het Gemeentebestuur, dat ik zou trachten de genegenheid! mijner leerlingen en het vertrouwen der ouders te winnen. Uw aanwezig heid 'als voorzitter van het Comité van ouders en oud-leerlingen bewijst, dat ik in vele opzichten geslaagd ben. Ik heb getracht aan de verwachting, die men van mij koesterde, te be antwoorden. Van verschillende zijden vernam ik, dat ik daarover tevreden kon zijn. Ik heb het Openbaar Onder wijs ruim 44 jaar gediend, bijna 36 jaar als hoofd en ruim 251/2 jaar in Wijk! en meen getoond te hebben, wat do Openbare school kan zijn. Ik dank U, ook namens mijn vrouw en dochter, voor het prachtige ge schenk, divan met kleed, en voor de mand met keurige bloemen, speciaal voor mijn vrouw, ons namens U allen aangeboden; het zal een blijvende her innering zijn aan den tijd onder U doorgebracht en is tevens een bewijs, dat velen met mij het Openbaar; On derwijs zijn trouw gebleven in de vaste overtuiging, dat de school goed was en zal blijven. Verder aan allen, die mij woorden van waardeering hebben toegesproken en degenen, die tot het behoud 'onzer school hebben medege werkt mijn oprechten dank! De leden van het personeel dank voor de prettige samenwerking en de uitstekende verhouding, die er tusschen ons heeft bestaan. Binnen de groote lijnen van het leerplan heb ik U zoo veel moeglijk vrijheid gelaten, over tuigd, dat dit het onderwijs ten goe de moest komen. Voor de beide leden van het personeel, die nu ook spoedig de school zullen moeten verlaten, hoop ik, dat ze weldra een nieuwen werk kring zullen vinden, dien ze 'beiden ten volle verdienen. En nu, mijn beste kinderen, ook U dank ik voor de mooie versjes, mij toegezongen, die getuigen van Uw medeleven en aanhankelijk heid. Steeds is het mijn wensch ge weest: U in 't goede voor te gaan en naast kennis voor het leven, U chris telijke en maatschappelijke deugden bij te brengen. Wanneer ik U moest straf fen of berispen, heeft altijd Uw belang voorgezeten, gij weet dat. en zoo is er een vriendschapsband ontstaan. Nu is het 't laatste uur, dat we samen zijn en met weemoed denk ik aan het feit, dat ik mijn werk, dat mij lief was, moet neerleggen en U vaarwel moet zeggen, dcoh dat is nu eenmaal niet anders. Ik geef U over aan mijn opvolger, van wien ik hoop en ver trouw, dat hij mijn werk in denzelfden geest zal voortzetten en verwacht, dat gij evenveel: gehechtheid, werklust en ijver zult blijven betoonen, zoodat ik later hoop te vernemen, dat gij allen nuttige leden der Maatschappij zijt ge worden. Ik eindig met den wensch, dat gij nog dikwijls met genoegen zult terugdenken ahn, den tijd, bier onder mijn leiding doorgebracht en met d!e bede, dat het U allen welga! Deze rede werd besloten met een Lang leve mijnheer v. d. Heuvel, Lang leve mevrouw v. d. Heuvel en een lang leve de openbare school. Aan het slot dankte de heer v. d. Maaden nogmaals allen, die aan deze huldiging finantieel zoowel als daadwerkelijk hadden meegewerkt, deed een beroep op de aanwezige ou ders alle krachten mee in te spannen om de openbare school omhoog te werken. Hierop werden de kinderen rijkelijk onthaald op limonade en gebakjes en maakte zeer velen van de gele genheid gebruik', om den heer en mevrouw v. d. Heuvel nog .even de hand tot afscheid te drukken. Het geheel was een waardig slot, aan een langdurige en plichtsgetrouwe loop baan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2