Binnenland bestuur wenden. plaats nader door B. en W- aan te De heer Buizer zegt gelezen te wijzen. In bijzondere gevallen, |óan hebben, dat het plan bestaat om het het hoofd van den keuringsdienst wegenplan te herzien. Spr. vestigt hiervan ontheffing verleenen. daarop de aandacht van B. en W. ,e heer Smits vraagt of als een ~""d een half uur van den verharden Wellicht kunnen wij hier ook vanB en w. dan ver_ profiteeren door daarin een der ver- lgunning kunnen verleenen tot begra- bmdingswegen naar den Nieuwendijk ven te betrekken. De Voorzitter antwoordt, dat zoo De Voorzitter zegt daaraan de noo- iets niet mag. dige aandacht te zullen schenken. De heer M. Timmermans zegt, dat Ook spr. vindt een goede verbin- het is voorgekomen, dat een rund ding met Nieuwendijk van groot be- 3 weken bleef liggen alvorens jan„ het werd verwijderd. De heer J. Schreuders merkt op, dat dit thans niet meer het geval is, de man die het komt ophalen woont Vergadering van den raad der ge- tegenwoordig in Heusden. meente VEEN op Maandag 29 De Voorzitter voegt hieraan toe, Juni, des v.m. 11 uur. de laatste tijd hierover ook' geen VoorzitterEdelAchtb. Heer C. B klachten meer te hebben vernomen, ij. Landweer. Vaststelling verordening op de hef- S,ecretaris(Waarnemend! Wel- fing van een vergoeding voor het Ed. Heer J. Verbeek. verstrekken van inlichtingen of op- Tegenwoordig alle leden, als de gaven uit het bevolkingsregister. Voorzitter de vergadering opent. De Voorzitter licht toe, dat met 1 De Secretaris leest het formulier- Juli een nieuwe verordening in wer- Igebed, daarna de notulen der vo- king treedt, ten aanzien van de he rige vergadering, die onveranderd volkingsregisters. Het is de bedoe- worden goedgekeurd. ling, de bepalingen hiervoor uit de Ingekomen stukkenlegesverordening te lichten en daar- Schrijven van mevrouw de Wed. voor een afzonderlijke in het leven R. J. v. Doveren-Ambrosius en fa- te roepen. De belangrijkste verande- milie, waarin het gemeentebestuur ring is, dat in het vervolg ook de ra dank wordt gebracht voor de be- den van arbeid zullen moeten be toonde deelneming bij het overlijden talen, voor de aan haar verstrekte in- van hun geliefden echtgenoot en va- lichtingen. der. De heer M. Timmermans meent. Bericht van Ged. Staten, „dat aan- dat het op de secretarie zoo lang- gezien over de gemeentebegrooting zamenhand een stil verklikkertjes-in- 1936, door hun college nog geen be- lichtingenkantoor gaat worden. slissing is genomen, uitgaven op de posten dezer begrooting mogen wor den gedaan tot 3/4 der geraamde be dragen, indien het strikt jioodzake- lijke uitgaven betreft en 'het vorige De Voorzitter zegt, dat dit niet het val is, het geschiedt in het belang van den openbaren dienst. Wethouder Schreuders merkt op. dat deze inlichtingen toch reeds wer- jaar op deze posten door hun col- den gevraagd, pu kan de gemeente lege geen bedenkingen zijn ge- er voor laten betalen. maakt. Beide stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Schrijven van den heer J. LI. Vos, penningmeester van de af deeling Veen, yan den Bond van arbeiders Met algemeene stemmen wordt de betreffende verordening hierop vast gesteld. Verzoek van B. Vos om een hypo thecair voorschot ingevolge de Land- arbeidersWet voor de verkrijging van in het Land-, Tuinbouw en Zuivel-1 een plaatsje, dat f2300 zal kosten met bedrijf, waarin wordt meegedeeld, dat inbegrip van noodzakelijke herstellin- m verband met t gering aantal leden' gen. Adressant vraagt f2070. van dezen bond, cle huur van het j ^jet algemeene stemmen wordt be- gymnastieklokaal, dat door haar ge- s]0ten de vereischte medewerking te bruik' wordt voor het houden van verleenen vergaderingen te hoog is en zij slechts Het kohier voor de hondenbelas f 10.daarvoor kan betalen. B. en W. stellen voor het bedrag van f 20.te handhaven als van het lokaal ook' gebruik gemaakt wordt voor het stempelen der leden. Is dit niet het geval, dan zou het college de huur op f 10.willen stellen. De heer v. Andel acht f 20.nog al hoog. De Voorzitter meent, dat het toch wel mogelijk is, dat de leden bij den penningmeester aan huis gaan stem pelen. Straks zal op deze aangele genheid worden teruggekomen. Sphrijven van Ged. Staten over de verhooging der jaarwedde van den gemeentegeneesheer tot f 500.Het college heeft in deze overleg ge pleegd met de regeering en bericht, dat tegen deze verhooging geen be zwaar bestaat mits de raad ook zelf de middelen er voor op de begrooting brengt. Zoolang dat niet het geval is kan het college zijn goedkeuring hier aan niet verleenen. De heer Honcoop is het niet dui delijk'. De Voorzitter zegt, dat het dus hier op neerkomt, dat zoolang de gemeente Veen niet heeft vol daan aan den eisch der regeering, deze ook hiervoor niet de benoodig- de gelden wil fourneeren. De heer Honcoop acht dit onbillijk, de regeering heeft een beslissing over de kwestie zelf verdaagd tot 1 Au gustus. Wethouder J. Schreuders aclit de kwestie heel eenvoudig, eerst moet moet het geschil over de benoeming van den secretaris-ontvanger opge lost zijn. De heer M. Timmermans vindt het een onrechtvaardige zaak', de dok ter staat toch buiten het conflict en daarom is het onbillijk, dat deze het hem1 toekomende bedrag niet krijgt. Het kan wel zoolang aan den haak hangen, dat het bedrag wordt afge schreven. De Voorzitter zegt, dat hiervoor geen gevaar bestaat. Processenverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 24 April, 28 Mei en 26 Juni, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Schrijven van den pensioenraad over den pensioengrondslag van M. den Dekker. B. en W. worden gemachtigd de zen pensioengrondslag nader vast te stellen, in overleg piet den pensi oenraad. De heer M. Timmermans vraagt hoe hoog het pensioen zal zijn, waar op de Voorzitter antwoordt, dat dit niet te zeggen is, doch hij geeft de verzekering, dat het voor den be trokkene zoo goed mogelijk gere geld zal worden Aanvulling verordening voor den vleeschkeuringsdienst. Waar de gemeente is aangesloten bij den N.C.B., is ze verplicht een bepaling op te nemen, dat de ei genaar van een gestorven rund ver plicht is, indien de plaats waar dit rund ligt niet door een auto is te bereikten, dit wordt gebracht op; een ting 1936, wordt vastgesteld op f 162.50. De begrootingen der gemeente voor 1935 en 1936 worden gewijzigd, over eenkomstig de voorstellen van B. en W. De post armwezen moet opgevoerd worden met f1603. Op de vraag van den heer v. d. Pol, hoeveel deze post bedroeg, antwoordt de Voorzitter van f 5600.—. De heer M. Timmermans keurt het af, "dat personen die uit de steun ge worpen zijn, naar het armwezen wor den gestuurd, het ware beter voor dez(e menschen een Maatschappelijk hulpbetoon in het leven te roepen dit is niet zoo vernederend. De heer J. Timmermans zegt, dat zooiets wel in een groote plaats ge- >eurt, doch voor een kleine gemeente niet en per slot is het toch ook precies hetzelfde. De heer M. Timmermans merkt op, dat uit hulpbetoon zelfs industrieelen geholpen worden. De heer J. Timmermans zegt, dat de controleurs zelf den weg hebben aan gegeven, om d!e uit de steun gewor- lenen te helpen uit het armwezen. De heer M. Timmermans vindt het treurig, dat het hier zoo gebeurt, zijn het dan aparte menschen? De heer J. Timmermans zegt, dat het gemeentebestuur in deze gebonden is aan de door den Minister vastgestelde steunregeling en de door dezen gestel de normen. De heer M. Timmermans zegt, dat de menschen hier leven als een goud- vischje in een karaf, ze zwerven doel loos rond èn weten niet dat ze leven. De heeren Jac. v. d. Rol en J. Tim mermans zeggen, dat dit overal wel het geval zal zijn. Veen maakt,in dit opzicht heusch geen uitzondering. Wijziging reglement van Orde. Wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren v. Andel, v. d. Rol en J. Timmermans. Instructie gemeentegeneesheer. De Voorzitter zal deze even voor lezen. De heer J. Timmermans acht dit be zwaarlijk, ze is zoo lang en beter is het ze ter inzage te leggen. De Voorzitter merkt op ,dat ze ter in zage heeft gelegen. De heer Timmermans geeft dit toe, maar feitelijk was er alleen Zaterdag morgen gelegenheid ze in te zien, aan gezien de Zondag er tusschen kwam De Voorzitter zegt, dat het een al gemeene regeling is, zooals die over al geldt. De heer Honcoop vraagt of de dok ter weet, dat er een instructie komt. De Voorzitter antwoordt, dat deze dat zeker weet, voor ieder ambtenaar wordt een instructie vastgesteld, 'wil len de heeren de vaststelling evenwel aanhouden, dan heeft spr. daartegen geen bezwaar. De heer J. Timmermans vraagt, of er een bijzondere reden bestaat, om deze instructie vast te stellen. De Voorzitter antwoordt ontkennend, maar het is toch in het belang van ïeaer ambtenaar, dat hij een instruc tie heeft. De heer J. Timmermans stelt voor, de instructie in handen te stellen van een commissie. De Voorzitter verklaart daartegen geen bezwaar te hebben en stelt voor, ze in handen te stellen van dezelfde commissie, die het reglement van orde zal bestudeeren. De raad gaat hiermede accoord. De Voorzitter licht toe ,dat door toetreden tot dit fonds ingezetenen ge holpen kunnen worden, wier zaak ren dabel is, doch die door de tijdsom standigheden in moeilijkheden zijn ge komen. De kosten van toetreding be dragen 10 ct. per inwoner per jaar. De raad besluit tot toetreding. De heer M. Timmermans zegt, dat achter de woningen op klein Amster dam" een uitweg is, waarvan een fiets pad wordt gemaakt, terwijl het slechts een voetpad is. Spr. vreest, dat als hieraan geen einde wordt gemaakt, on gelukken niet uitblijven. De Voorzitter belooft hieraan aan dacht te zullen schenken, misschien dat door het plaatsen van een of 2 palen het fietsen onmogelijk wordt gemaakt. De heer M. Timmermans heeft ge hoord, dat er een zwemverbod is in gevoerd. Spr. zou zeggen, dat het ver plichtend gesteld moest worden, dat ieder Nederlander de zwemkunst ver stond en hier wordt de gelegenheid om het te leeren onmogelijk gemaakt. Kan nu niet een plaats worden aan gewezen, waar de ingezetenen wel mo gen zwemmen? Zoo oud als spr. is, is hier steeds gelegenheid tot zwemmen geweest en nu bestaat die niet meer. De heer Honcoop heeft de eigenaar en huurder aangesproken. Als hier een vereeniging werd opgericht, zou dan toestemming verleend worden tot zwem men aan de z.g. Koeplaat?" De Voorzitter antwoordt, dat dit ze ker kan en het gemeentebestuur daar toe ook gaarne zijn medewerking zal verleenen. De heer M. Timmermans zegt, dat de politie tegenwoordig ook de hand houdt aan de Winkelsluitingswet, dat lijkt op niets. De menschen blijven op het land werken tot de winkels gesloten zijn en als zij dan een flesch pap willen balen, dan kunnen zij dat niet meer. De Voorzitter merkt op, dat hieraan niets te doen is, het is nu eenmaal wet en met het oog op den zomertijd mogen de winkels hier tot negen en 's Zaterdagsavonds tot elf uur ge opend blijven. De heer Timmermans vindt het een verkeerde wet, als de menschen nog iets kunnen verdienen, wordt hen dat onmogelijk gemaakt. De heer v. d. Pol meent, dat de grootste fout hierin zit, dat met der gelijke wetten het platteland gelijk ge steld wordt met de steden. De heer J. Schreuders zegt, als men er iets aan kan veranderen, hij gaar ne daartoe wil meewerken, maar dit is nu eenmaal niet mogelijk. De heer M. Timmermans vindt het verkeerd, dat van de steuntrekkers 1/6 wordt afgetrokken, van de door hen verbouwde veldproducten. Deze gel den niet zoodat de menschen aan de opbrengst tekort komen. Neem de nieu we aardappelen die slechts f2.40 a f2.50 per H.L. opbrengen, zoodat de menschen slechts 60 ct. per roede ma ken, terwijl het henzelf zeker 75 ct. kost en er dan nog af te trekken acht spr. onbillijk. De Voorzitter is het daarmede vol komen eens, maar het zijn voorschrif ten, waaraan ook al weer niets valt te veranderen. De beer M. Timmermans wil nog maals wijzen op de slechte drinkwa tervoorziening in de Wielstraat, de men schen moeten hun water halen uit de Maas, waarin kadavers drijven. De Voorzitter zegt, dat het raads besluit tot het doen slaan van e,en pomp door Ged. Staten nog niet is goedgekeurd, zoodra de goedkeuring der begrotingswijziging is ontvangen zullen B. en W. onmiddellijk opdracht tot plaatsing geven. De heer Honcoop zou bij Ged. Sta ten in deze op spoed willen aandrin gen, de toestand is werkelijk onhoud baar voor de menschen. De Voorzitter zal hieraan gaarne ge volg geven. De heer Honcoop wijst op het gezin Dammers, daar moet ingegrepen wor den, anders gebeuren er ongelukken. De Voorzitter zegt, dat maatregelen tot heden achterwege gebleven zijni, met het oog op de kosten, doen hij be looft dat B. en W. hieraan hun aandacht zullen schenken. De Voorzitter en ook de heer M. Timmermans hebben beiden nog iets voor de besloten vergadering, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit en de raad overgaat in geheime zitting. KON ZIJN HAAR NIET KAMMEN. Nu van alle rheumatiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jarigen heer ontvingen, bewijst dat Kruschen Salts ook op hoogeren leeftijd zijn plicht doet. „In mijn krant werd eens de vraag gesteld of er voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde: „Zoodra iemand wat ouder gaat worden neen." Maar in hetzelfde blad las ik dat Kruschen Salts bij velen rheümatische pijn ver dreven had! Ik zei tot mijn vrouw: „Wij zullen eens kijken, wie van de twee gelijk heeft." Ik begon met Kru schen Salts, verbruikte drie flacons en voelde mij een ander mensch. Vroe ger had ik 's nachts geregeld last van pijn in mijn linkerbeen, en wanneer ik in mijn stoel zat te dutten, werd mijn been stijf, zoodat het vrij lang duurde, voordat ik weer kon staan. Als mijn schouders pijn deden, moest ik altijd mijn hoofd heel laag buigen om mijn haar te kammen. Dat was ongeveer twee jaren geleden, maar nu heb ik geen pijn meer, en kan 7 a 8 K.M. aan één stuk loopen". W. Y. te S. Wanneer zich in het lichaam de af valstoffen ophoopen, ontstaat een teveel aan urinezuur. Dit oefent spoedig slech ten invloed uit op spieren en gewrich ten, en de rheümatische pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor U! Kru schen Salts spoort de ingewanden, le ver en nieren aan tot intensiever wer king, zoodat de afvalstoffen geregeld verwijderd worden. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen houden op. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f0.70 en 71.60 per Flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. o NEDERLANDSCHE AKKERBOUWCENTRALE. In aansluiting op het persbericht van 2 Juni maakt de Nederlandsche Ak'kerbouwcentrale bekend, dat van 1 Juli 1936 tot 15 Juli 1936 gelegenheid zal worden gegeven groene erwten, welke voldoen aan kwaliteitsklasse B te de natureeren tegen een nader vast te stellen vergoeding. Ook voor in dat tijdvak gedena tureerde groene erwten, welke vol doen aan kwaliteitsklasse A zal steun worden verleend. Bij denaturatie na 15 Juli 1936 zal op grond van art. 3 lid 3 van het Re glement Steun Groene Erwten en Schokkererwten voor geen der kwa liteitsklassen A, B, C en D' steun meer worden uitgekeerd. o LANDDAG GORKUM. Zondag 5 Juli a.s., zullen op de landdag te Gorkum spreken: Ds. C. de Jongh uit Gorkum. Openings woord, A. van Veen den Haag over „Vrede," J. B. Schouwink van Naald wijk over „De versterkte Zender" en Ds. G. Westmijse te Rotterdam over „Het ware heldendom, als Christe lijk1 Europa weer een abattoir wordt." Het slotwoord wordt gesproken door Ds. H. van Ewijdk te Arkel. Medewerking wordt verleend door het Prot. Kerkkoor en het strijkor- orkest „Gorkum" onder leiding van Frans H. Appel. Gorcumse jongeren zullen opvoeren „Kentering." De landdag vangt aan 's morgens half elf, (Z.T.) wordt gehouden in den Doelentuin, bij ongunstig weer in de zaal. o ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De chauffeur Nijmeyer van de ge meenteauto te Wierden is op den on- bewaakten overweg in de buurtschap Notter in botsing gekomen met een D-trein. De auto werd meegesleurd en tótaal vernield. Nijmeyer geraakte be kneld tusschen de locomotief en de cabine van de auto. Toen de trein tot stilstand kwam, heeft men bijna een half uur moeten werken om Nijmeyer te bevrijden. Hij was zwaar gewond. o OVERVAL VAN BANDIETEN. In de dessa Tapelan, op de grens van Ngiawi en Bodjonegoro, is een overval gepleegd, seint Aneta. Een troep gewapende bandieten drong het huis binnen van het oud-dessa hoofd, die evenals zijn vrouw, mishan deld werd. De boeven maakten f 300 aan geld en kleedingstukken buit. o TWEE OSSENAREN VEROOR DEELD. De Bossche rechtbank heeft von nis gewezen in de zaak tegen de Os- sche arbeiders J. C. van G. en J. A. v. |Sch., die in den nacht van 19 op 20 April 1927 hebben ingebroken in de woning van J. Huisman te Oss. Zij hebben H. vastgegrepen en een bedrag van acht gulden en een ge weer ontvreemd. De rechtbank heeft beide Ossena- ren veroordeeld tot vier jaar ge van genisstraf, i i VROUW VAN EEN DAK GEVAL LEN. De dertigjarige Mej. De Jong uit Bozum, die werkzaam was ten hui ze van den slager De J. aan de (Sin- gelstraat te Leeuwarden is van een plat gevallen en hevig bloedend en bewusteloos op straat blijven liggen. Zij werd naar het üiaconessenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst overleed. FIETSER AANGEREDEN EN ZWAARGEWOND. De ruim zestigjarige veehouder L. Zwaagster uit Grauw, die per fiets op den Leeuwarderweg bij Pasveer reed is toen hij omkeerde, door een per sonenauto uit Groningen aangereden. In bewusteloozen toestand en zwaar aan het hoofd gewond is het slacht offer naar het St. Anthoniuszieken- huis te Sneek vervoerd. o ARBEIDER VAN 10 METER HOOGTE GEVALLEN. Bij Den Oever is den 37-jarigen arbeider G. Verboven een ernstig on geluk overkomen. Verboven, die in dienst is bij den aannemer der onderhoudswerken aan de kunstwerken, de firma O. J. Bos- ker, is bij het beklimmen van een der bedieningstorens vermoedelijk misgestapt, op een gelijkvloers lig gend portaal gevallen en vervolgens op een circa tien meter dieper lig- genden vloer neergekomen. Geneeskundige en geestelijke hulp waren onmiddellijk ter plaatse. Met behulp van een brancard heeft men den ongelukkige naar boven gebracht. Tijdens het transport naar het zie kenhuis overleed hij aan de zware schedelfracturen. Hij laat een vrouw en twee zoons van dertien en eUB jaar achter. o DE LOTING VOOR DEN DIENST PLICHT. In de Rolzaal op het Binnenhof te 's Gravenhage is in tegenwoordigheid van den secretaris-generaal van het departement van Defensie, den heer Van Ginkel, de loting voor de lichting 1938 gehouden. Getrokken werd1 no. 743, welk num mer in het Amsterdamsche register correspondeerde met den naam Carel Frederik Brandse, geboren 14 Januari, De aanwijzing van de dienstplichtigen in de verschillende gemeenten of groe pen van gemeenten zal dus aanvangen bij dezen naam, of, wanneer die in het betrokken register niet voorkomt, bjij "den daarop alfabetisch volgenden naam. o DOOR TREIN GEGREPEN. Een doodelijk ongeluk is gebeurd! op de spoorlijn RotterdamDen Haag, te Voorburg. Zekere L. H., een op wachtgeld gesteld machinist bij het Gemeente Ziekenhuis in Den Haag, die de spoorbaan overstak, werd1 döor een uit Rotterdam komenden trein gegre pen en op "Slag gedood. Het deerlijk verminkte lijk is naar het doodenhuis op de algemeene begraafplaats te Voor burg overgebracht. o OVERREDEN EN GEDOOD. Op den Velperweg te Arnhem is de zestigjarige fietser Vaal onder een vrachtauto met steenen geraakt en zwaar gewond opgenomen. De ongelukkige werd per auto naar het gemeente-ziekenhuis te Arnhem ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. o DE FRAUDE TE AMBT HARDEN- BERG. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen H. H. W., oud-burgemeester van Ambt Hardenberg, die door de rechtbank te Almelo wegens verduistering en he ling was veroordeeld 'tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Het hof heeft dit vonnis vernietigd en verdachte veroordeeld tot een jaar; en drie maanden gevangenisstraf. o BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. De paters van het Trappistenklooster te Schijf (N.-Br.) hebben onlangs de vrije wandeling in de tot dit klooster behoorende bosschen en heide verbo den. Tegen personen, die er zich toch ophielden, werd procesverbaal opge maakt. Thans is driemaal achtereen brand uitgebroken in deze bosschen en heide. De eerste maal brandde "een perceel heide af, de tweede 'maal kon nog tijdig een hoschbrand gestuit worden en den derden keer ging een hooimijt in vlammen op. In verband hiermede is een onder zoek ingesteld. Men vermoedt, dat hier een wraakneming in het spel is van personen, die thans geen vrijen toe gang tot de bosschen en heide meec hebben.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 6