In iedere stad, in ieder dorp Dit nummer bestaat uit 3 bladen 5. P. laukbnyzen 4 Bank Jf.V. M. NORT zusterhuis 6 Qorinchem, De zakenauto en de personeele belasting Dijkstra's losse Koffie Geen gast tot last, maar allen zijn welkom „HEIJMANS BAZAR" Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. UND VAN ALTENA No. 5658 Vrijdag 10 Juli. 1936 GEDIPLOMEERD OPTICIEN. A. VERSCHUUR-BAERT Buitenlandsch weekoverzicht TBLBPNo is Raamséonksveer. Agentschap van de Amsterdawsche Baak ft.T-, Amsterdam, A. Baaijens Heusden Binnenlandsch weekoverzicht TE DUSSEN. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote lettei s naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. worden den laatsten tijd kunstmatig z g. Opticiens en zelfs gediplomeerde Opticiens gevestigd. Dit geschiedt niet uit noodzaak, doch alleen om het aantal Grossiers in het leven te houden Wat het evenwel beteekent voor Uw oogen, is alleen te begrijpen, als U eens kon zien het verknoeide werk, dat wij zoo af en toe binnen krijgen. Voor Uw oogen mag en kan niets te goed zijn. Natuurlijk behoort óók de bewerking van Uw bril vakkundig te geschieden. Daarom heeft U alleen dan de garantie als dit geschiedt bij Ziekenfondsleden, brengt altijd Uw kaart mee. Gij krijgt dan steeds een flinke korting. In het begin van de verschijning van de auto, toen de menschen over het algemeen over heel wat meer geldi beschikten dan heden ten dage, waren er ook reeds zakenauto's. Het waren toen voor het over groote deel auto's, welke voor zaken- en privé-doeleinden werden gebezigd en onze Wetgever had juist gezien om deze auto's niet als luxe-auto's aan te merken en haar dus niet te belasten met het volle pond, doch slechts met de helft er van. De bepaling voor zulke auto's luidde, dat de zgn. zakenauto's uit sluitend of hoofdzakelijk voor het be roep of bedrijf van den belastingplich tige werden gebezigd. Deze bepaling had tot gevolg, dat men eene duurdere soort auto's aan schafte dan men zO|U hebben gedaan, indien het alleen een auto voor zaken- gebruik zou zijn geweest. Als de auto lederen dag voor de ,,zaak" gebruikt werd en de houder wenschte 's avonds of Zondags nog even een toertje te ma ken, dan wilde hij toch met iets be hoorlijks voor den dag komen. Of de automobilist er zelf al dan niet schuld aan heeft gehad, is eene vraag wier beantwoording wij niet wen- schen te geven, maar een feit is het, dat de fiscus niet tevreden was en paal en perk wilde gaan stellen aan het gebruik van auto's op bovenver melde wijze. Het uitsluitend of hoofdza- k e 1 ij k werd veranderd in uitslui tend of nagenoeguitsluitend en vooral dit laatste is voor den met een fiscaal serum ingespoten ambte naar een schitterend middel om het privégebruik binnen zeer enge grenzen te beperken en zelfs biedt het de mo gelijkheid om privé-rijden in de week tot bijna nihil te kunnen terugbrengen. Vóór 1927 waren er nog al' auto's, waarvan in meerdere mate voor pri vé-doeleinden gebruik werd gemaakt dan feitelijk in de bedoeling van den Wetgever lag. Haar aantal verminderde in de volgende jaren niet onaarfzienlijk. Autotransport werd steeds meer een eisch des tijds en hij die zich daar tegen kantte, werd beschouwd' als ie mand, die de moderne wijze van ver voer in den weg stond, met als gevolg, dat hij zijn zaken met den dag ach teruit zag gaan. De auto was dus in plaats van een luxe-voorwerp, een nood zakelijkheid geworden om de zaken te kunnen laten rendeeren. Nu weet ieder wel en de fiscus even goed als wij, dat een auto een voor werp is, dat iederen dag in waarde ver mindert, zoodat die eigenaar er zooveel' mogelijk van wil pro fiteered Als het dan eens éen enke len keer in het jaar voorkwam, dat hij er privé-gebruik van maakte en op mooie Zondagen eens een ritje ging maken, meende hij de wettelijke bepalingen niet te hebben overtreden. Immers bepaalde eene ministerieele re solutie van 6 Mei 1927, dat motorrijtui gen die geregeld in de week wor den gebruikt voor bedrijf of beroep van den belastingplichtige, doch des Zondags voor pleizierritjes worden ge bezigd, als uitsluitend of nagenoeguit sluitend voor beroep of bedrijf te wor den gebruikt, kunnen worden be schouwd. En daar het ook bekend1 was, dat de woorden ^nagenoeg uitsluitend" niet eng moesten worden opgevat, was menig autobezitter in de stellige over tuiging, dat hij zonder bezwaar de auto voor beroep of bedrijf kon aan geven. OPEKTA PEN-JEL INMAAKVLIES ROZIJN AZIJN KRUIDEN AZIJN INMAAKKRUIDEN ZWAVELSTOKJES SALICYLZUUR PARAFINE DROGISTERIJ BOTERMARKT 72 HEUSDEN. De toepassing van de woorden ^na genoeg uitsluitend" was niet overal dezelfde. Wat op de eene plaats toege staan werd, was op eene andere plaats eene welkome gelegenheid: om die straf van 50 tot 150: pCt. toe te passen. Menigeen heeft om moeite, last en kosten te voorkomen, dan ook maar zijn zakenautoi als luxeauto aangegeven. Zooals reeds gezegd, is de zaken- auto eene noodzakelijkheid! geworden, schier onmisbaar in beroep of bedrijf. Een groot gedeelte dezer zakenauto's zijn feitelijk vrachtwagens, doch daar zij daarvoor niet k e n n e 1 ij k zijn in gericht, worden zij als zakenauto's be schouwd1. Nu is het alleszins aannemelijk dat, wanneer iemand den ganschen dag met zijn zakenauto heeft gereden, hij er weinig voor gevoelt om 's avonds nog een pleizierritje te gaan maken, en dus zijn auto ten spoedigste in de garage zet en haar bij zeer hooge uit zondering in den loop van het jaar door de week gebruikt voor privé- doeleinden. Maar er zijn ook automobilisten, die alleen op Zondag voor hun genoegen rijden en verder alle dagen van de week hun auto uitsluitend voor hun zaak gebruiken. Zij' zijn dus niet over tuigd in overtreding te kunnen komen. Telken jare op 15 Januari moet de auto opnieuw worden aangegeven en wanneer hét ejen zakenauto is, wordt zulks op het beschrijvingsbiljet inge vuld. Velen waren er niet mede bekend, dat de bepaling van 6 Mei 1927 was vervallen, met als gevolg, dat iedere zakenautomohilist te goeder trouw zijn auto aangaf als vorige jaren, waarop de fiscus nimmer aanmerking had gemaakt. Thans is nader bepaald, dat: ,,in ieder geval afzonderlijk, ook ten aanzien van het gebruik, dat van een motorrijtuig op Zondagen voor pleizierritten wordt gemaakt, behoort te worden overwo gen, of het motorrijtuig uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor beroep cf bedrijf wordt gebezigd". Ieder onzer lezers weet wél hoe. toen de gunstige bepaling van 6 Mei 1927 nog bestond', meningeen a!s het ware gedwongen werd zijn zakenauto als luxeauto aan te geven. En dit zal er nu niet beter op worden. Nog één stapje verder ejn de fiscus zal er toe overgaan om alle auto's over eenzelfde kam te scheren en haar zoo eenigszins mogelijk als iuxeauto's aan te merken. Van harte hopen wij, dat het zoover niet zal komen en dat die: belanghebben de organisaties het kwaad nog zullen weten te keeren. MET EEN SCHOONE LEI? Na een pijnlijke likwidatie, we deropbouw dringend gewenscht. Het wederzijdsch vertrouwen ont breekt helaas nog. De gespannen toestand 'in Dantzig als nieuwe hindernis op den weg naar inter nationale samenwerking. Italië nog niet teruggekeerd in het con cert der Europeesche Volken. Het Italiaansch-Abessijnsche geschil is thans geliquideerd; 15 dezer wor den de sancties opgeheven. De gedele geerden die de Assemblée van den Volkenbond en de zitting van den Raad hebben bijgewoond, zitten reeds weer aan hun haardsteden. Sommigen zijn rechtsstreeks naar huis gegaan, anderen gaven den voorkeur aan een omweg. Zooals bijvoorbeeld Greiser, die zich te Berlijn eerst nog eens liet.hewieroo- ken voor zijn „flink" optreden in de raadsvergadering. Overigens betwijfelt men in diplomatieke kringen van ver schillende Europeesche hoofdsteden ten zeerste, of men te Berlijn in zijn hart wel' zoo tevreden is over het optreden van Greiser te Genève, als men, het naar buiten doet voorkomen. Wenscht Duitschland geen conflict met Polen, dan nfoet het Warschau nieuwe con cessies doen. Dat schijnt overigens al reeds te geschieden. Tegenover Polen is men zoowel in Duitschland als in Dantzig op het oogenblik de vriende lijkheid zelve. Dit zal echter niet ver hinderen ,dat Polen, hetwelk met de regeling van de Dantziger kwestie door den Volkenbondsraad is belast, voet bij stuk zal blijven houden, en naar alle waarschijnlijkheid zal trachten n,og iets meer te krijgen, dan het al bezat. Dat overigens het Volkerihondsprotectcraat over de Vrije Stad zal worden op geheven lijkt ook niet waarschijnlijk. Nog geheel afgezien van het feit, dat Dantzig geen lid van den Volkenbond is en 'zijn vertegenwoordiger Greiser dus in tie vergadering van den Vol- kenhondsraad geen voorstellen en ei schen naar voren kon brengen, zoodat het Geneefsche Instituut dan ,ook kalm pjes de nota van den Dantziger Se naatspresident ter zijde heeft gescho ven, schrijft het Poolsche Dagblad Purper "Poranny, dat in nauwe relatie met de regeering te Warschau staat, reeds, dat indien dé Duitsche politiek er naar streeft het Volkenbondsprotec- toraat ter zijde te schuiven, dit dtoel voor Polen onaanvaardbaar is. Intus- schen is het aan Warschau zich met deze lastige aangelegenheid bezig te houden en is de Volkenbond ook iin dit "opzicht voorloopig van een lastig probleem af. Men zou zich nu kunnen afvragen, is thans voor Genève niet den tijd gekomen met een schoone lei te begin nen en alsnog die samenwerking tus- schen de staten tot stand te brengen, welke noodig is voor een goed func- tioneeren van den Bond? En wan neer wij deze vraag stellen, denken wij aan de woorden van onzen minis ter van Buitenlandsche Zaken: „Niet versagen; weer opbouwen wat afgebro Verstrekt Handdscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden* Opent rekening-courant met rentevergoeding, Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingeffi. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA. ken is!" Helaas en het spijt ons een dergelijk pessimisme te moeten vaststellen schijnt men in verschil lende politieke centra van Europa de tijd hiervoor nog niet gekomen te ach ten. En inderdaad, men moet erkennen', een samenwerking, waaruit een werke lijk krachtige Volkenhond' zou kunnen voortspruiten, moet gebaseerd zijn op een geest van vertrouwen. En juist deze geest is het, die in Europa ontbreekt; het is wantrouwen, wantrouwen, wan trouwen, waar men ook speurt. In Lon den en Parijs maakt men zich onge rust over het uitblijven van het Duit sche antwoord', ook ali dringt men zeer verstandig hierop te Berlijn niet meer aan. Daar tegenover staat wel, dat men zich op het oogenblik te Berlijn zeldzaam rustig houdt en de eisch naar Extra Kwaliteit 55 cent per pond Halfpondspakken Prima Kwaliteit 20 cent per pak Botermarkt 88 Tel. 52. Depót C. JAMIff. koloniën b.v. ternauwernood meer ver nomen wordt, doch het ontbreekt niet aan booze geesten, die fluisteren, dat deze leidzaamheid' slechts zal worden gehandhaafd tot na de Olympische Spe len. Trouwens ook de Dantziger aan gelegenheid werkt er nu niet bepaald' toe mede Londen en Parijs ten aanzien van het Derde Rijk gerust te stellen. Op zijn beurt maakt Berlijn zich niet ten onrechte ongerust over de steeds groeienden invloed! van Moskou in Eu ropa. Mag men de verschillende be richten, die op het oogenblik in de Europeesche Pers de ronde dóen, ge- Looven, dan is het Roode Leger in Tsjecho-Slowakije reeds kind in huis en zouden er op Tsjechisch gebied langs de Duitsche grens tientallen vlieg velden zijn aangelegd', waarop de 'Rus sische bommenwerpers reeds staan op gesteld. Voeg daarbij de onzekerheid' in en rondom Oostenrijk, dan moet men toch wel' vaststellen, dat de voorwaarden tot een herstel van vertrouwen ten ee- nenmale ontbreken. Tot een dergelijke vaststelling te moeten geraken is des te tragischer, wijl al dit wantrouwen natuurlijk slechts ten deele te rechtvaardigen is en eü uit den aard van dé zaak ook een groote portie overdrijven i'n zal schui len. Wanneer er op het oogenblik voor de Europeesche staatslieden dan ook een taak bestaat, is het deze: door de grootst mogelijke openhartigheid' in hun politiek te betrachten, vrienid en 1 vijand van "de eerlijkheid' van hun stre ven en hun vasten wilr den vrede te handhaven te overtuigen. Tenslotte wil' geen mensch den oorlóg en misschien is deze wetenschap wel het eenige, wat het verschrikkelijke "spook, dat Eu ropa inderdaad reeds gevaarlijk be dreigd, zal kunnen verdrijven. Waar den wil tot samenwerken be staat, moet ook den weg geVondéil worden. Lastige problemen zijn oold uit den weg te helpen door onder handelingen, dat bewijst de conference te Montreux, waar Engeland en Rust- land 'het tenslotte geheel eens gewor den zijn over de kwestie der zeeëng- ten en Turkije dat in zijn streven naa® vervulling van zijn wenscheft als een der weinigen dien legalen weg bewan deld heeft, de voldoening zat smakenl zijn eischen ingewilligd te'krijgen. Toch ontbreekt ook hier den onaangenamen noot met. Zij, die gehoopt hadden., dat Italië thans, na dé opheffing die® sancties, zijn plaats aan de conferentie- tafel' weer zou innemen, zijn bedrogen uitgekomen. Rome, dat gezien heeft dat de brutale zooal niet dë halve wereld', dan. toch minstens Abessinië bézit, stelt thans weer de inwilliging van nieuwe eischen als voorwaarde tot zijn terugkeer in het concert der 'Eu ropeesche volkeren. Nog iets dieper zal men de knie moeten buigen voor het nieuwe Romeinsche imperium. Enfin, een tikje meer vernedering zal die ove rige wereld, na het Geneefsche treur spel van de vorige week ook nog wel kunnen verdragen. En tenslotte is het voor een goed doel' 'het verkrijgen) van de Italiaansche medewerking aan de oplossing van talrijke problemen. (Nadruk verboden). De week der feesten. De dis- contoverTaging geeft aanleiding tot blijdschap. Ook Amster dam1 krijgt Olympische Spelen, doch slechts kunstenaars mogen jr aan meedoen. Noodweer boven ons Tand. Drie gebeurtenissen, welke de taai ste dagen eenig relief aan hef leven bij de Gaat U ook: mee*? met onze 2de reis per autobus naar Rotterdam en Scheveningen. Het belooft een gezelligen dag te worden1 U heeft nog 4 weken tijd om bonnen te sparen. Op ongeveer 35 verschillende artikelen ontvangt (I onze GRATIS REISBOAS! Vraagt nadere inlichtingen in den winkel of aan den wagen. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1