Buitenland Bekendmaking. Binnenland Kostelooze rijwielmerken. van allen dag hadden gegeven, behao ren al weer tot het verleden. In de eerste plaats meenen wij het vertrek van den jongen Hertog van Kent, die, gedurende zijn kort verblijf in ons land, heel wat harten heeft gewonnen. Niet minder belangrijk waren de fees ten van A.V.R.O, en V.A.R.A., waaraan door tienduizenden luistervinken is deel genomen. Het feestvieren zat in het begin van internationale tentoonstelling te geven. Voor de tweede maal in korten tijd is ons land door een noodweer ge teisterd, dat ook dit maal weer eeni- ge dooden eischen moest en boven dien groofe materieele schade aan bracht. Te veld staande gewassen wer den door hevige stortbuien geheel ver nield, woningen geraakten in brand en in vele steden zooals Amsterdam, Haarlem en Eindhoven veranderden de deze week trouwens in de lucht. In .wolkbreuken Üe straten in rivieren. Me- Amsterdam zouden de leden van de HoTlandsche Dames Zwemclub U daar eenige staaltjes van kunnen vertellen. mg Amsterdamsch sousterrain-bewoner dreef dan ook letterlijk zijn huis uit. 57 m.M. water viel er in één uur tijds Wellicht zal men zich afvragen, wat in onze hoofdstad. een dameszwemclub nu met een soliede (Overzicht te maken heeft? Maar het verband is spoedig gelegd: die dames zwemclub bestond n.l. dezer dagen vijf tig jaar en aangezien de zwemsport »n Nederland is uitgedijd tot een na tionale sport bij uitnemendheid wie stelt geen belang in de verrichtingen van Willy den Ouden en Rie Masten broek, om van de andere snelzwem- mende Nederlandsche dames nu maar te zwijijgen mag dit gouden jubi leum zeker wel even worden gememo reerd. Vijftig jaren heeftdeze voor aanstaande zwemclub, ondanks vele wisselingen in de coffjunctuur van fde Zwemsport, stand weten te houden en daarmee zwemmend Nederland een groote dienst bewezen. Mede aan deze vereeniging is het te danken, dat de zwemsport in Nederland! thans bloeit en een voorspoedig leven leidt. Over voorspoed gesproken. Helaas is er in de wereld nog steeds weinig van te bemerken, maar soms komt hij even om het hoekje kijken en geeft 'den burger dan altijd weer opnieuw een flinke portie moed. Dit is ook dezer dagen weer (Nadruk verboden). IN ABESSYNIE. Overvallen van Abessijnsche benden. Volgens te Djiboeti ontvangen be richten, aldus meldt de Msb., hebben Abessynische benden den spoorweg Addis AbebaDjiboeti bij de plaat sen iMojjo, Arba en Hadarna overval len. Op verschillende plaatsen zijn de rails ernstig beschadigd, terwijl een spoorbrug in de 'lucht is gevlogen. Bij deze overvallen is blijkbaar een aantal Italianen gedood. De (guerilla tegen de Italianen lijkt begonnen en neemt blijkens berich ten uit het binnenland steeds groote ren omvang aan. Op verschillende punten hebben zich blijkbaar reeds sterke Abessynische troepen gecon centreerd. VIJF MENSCHEN LEVEND VERBRAND. In een boerenhuis in Montanara in de nabijheid van Mantua is brand uitgebroken. Het geheele gezin is daarbij in de vlammen omgekomen. De brand was ontstaan in den kel der. waar een aantal houten voor werpen door nog niet opgehelderde oorzaak vlam vatten. Het boven sla pende echtpaar, twee kinderen van 5 en 3 jaar en een knecht verbrand den levend. o SCHOOL INGESTORT. Volgens een bericht uit Bhaum in het district Jheloem, is daar tenge volge van den zwaren regenval een school ingestort. Er werden 118 kinderen gedood en achttien gewond. o DE HITTE IN DE VEREEN. STATEN. Het aantal slachtoffers ten gevolge woordig de burgemeesters uit Hooge en Lage Zwaluwe, Geertruidenberg, Raamsdonk', Waspik, Sprang-Capelle. Lono op Zand, Drunen, Dongen en Genderen. Voorts waren diverse ge meentebesturen vertegenwoordigd door heeren Wethouders en Secre tarissen. De heer G. van Loon. voorzitter van de Kamer van Koophandel wees, na een kort openingswoord te heb ben uitgesproken dat een deel van de taak van het inmiddels opgehe ven Nationaal Crisiscomité, n.l. het verleenen van credietsteun aan daar voor in aanmerking komende mid denstandszaken, zal worden voortge zet door de z.g. Borgstellingsfondsen voor den Middenstand. De Kamer voor de Langstraat wil een beroep doen op aller steun ten einde het Borgstellingsonds voor de Langstraat zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid te stellen zijn zeer nuttige taak te kunnen aanvangen. Als bijdrage in het kapitaal is ge- Moord op Italiaansche vliegers bevestigd. De berichten volgens welke de be kende vlieger Locatelli en enkele an dere Italiaanche officieren in de pro- het geval geweest: de Nederlandsche 1 vincie Djimma in hinderlaag zijn ge Bank verlaagde haar disconto. Hier uit blijkt, dat onze centrale bankin stelling voor de zooveelste maal in den laatsten tijd de attaques op onzen goe den Nederlandschen gulden heeft af geslagen en de leiders van onze finan ciën met frisschen moed wederom ver der marcheeren op den ingeslagen weg, die nog steeds door het overgroot deel' der Nederlanders als de eenige juiste wordt beschouwd. De heftige aanvallen, zoowel van binnen- als van buitenlandsche speculanten, die ditmaal gepaard gingen met schadelijke geruch ten ten aanzien van het particuliere leven van eenige vooraanstaande Ne derlanders, waarbij geen andere be doeling voorzat, dan de positie van het huidig kabinet te ondermijnen en daar- mee de positie van onze landsmunt aan het wankelen te brengen, vermoch ten niet onzen gulden ook maar eenige schade te doen. Wel is waar hebben ook dit maal de aanvallen weer een duchtig gat geslagen in den goud voorraad van den Nederlandschen Bank, maar als niet alle voorteekenen bedrie gen, zal dit alles evenals de vorige keeren weer terugvloeien in de kelders van onze circulatiebank. Naast de re geering komt ook aan Mr. Trip, den uiterst kulidigen directeur van onze centrale bankinstelling, alle eer toe voor de uitmuntende wijze, waarop ook dit maal de aanval op den gulden weer is afgeslagen! Ook Amsterdam krijgt Olympische Spelen, zij het dan van eenigszins ander karakter dan die, welke in Augustus te Berlijn beginnen. Zooals bekend, hebben de Olympische Spelen niet slechts een, sportief, doch ook een kunstzinnig karakter. Schrijvers, misici ten beeldhouwers kunnen op hun gebied net zoo goed naar den gouden Oiym- pischen medaille dingen als hardloopers en zwemmers. Ook te Berlijn is zulks hét igeval. Maar helaas heeft men in den laatsten tijd kunst en sport niet geheel'buiten de politiek kunnen hou den. En zoo is een Nederlandsch co mité, bestaande uit een aantal kunste naars en beschermers van de kunst, overwegende, dat het voor vele schrij vers, etc. om een, of andere reden! .niet mogelijk zal zijn aan de officieele Spelen te Berlijn deel te nemen, op, de gedachte te komen om buiten de eigen lijke Spelen, om een eigen Olympiade fe drganiseeren. Deze idee is nu in vele landen zoo Ingeslagen, dat men er toe moest over gaan in verschillende Europeesche hoofdsteden sub-afdeelingen op te rich ten. Naar reeds op het oogenblik vast staat, zullen vele Europeesche kunste naars hun werken naar onze hoofdstad zenden. Hoe mooi dit succes ook is, vraagt men zich toch van verschillende zijden af, of het niet beter ware ge weest, indien het desbetreffend comité ier de Olympische Spelen had buiten gelaten. De geheele onderneming krijgt nu voor de organisatoren van de „echte" Olympische Spelen een scherp tintje, terwijl het juist toch in dezen tijd zoo belangrijk is, alles te vermij den, wat leien ander volk kan prikke len.' Ook ons inziens ware het dan ook beter geweest, aan deze „Olympische Spelen" eenvoudig het karakter van een lokt en gedood, worden thans door den Italiaanschen minister van lucht vaart bevestigd. De minister van luchtvaart ver klaarde echter, dat de desbetreffende berichten overdreven waren. Er zal een officieel communiqué worden ge publiceerd. Omtrent clen moord op de Itali aansche officieren meldt Stefani uit Addis Abeba nog het volgendeDrie Italiaansche vliegtuigen waren voor het maken van een verkenningsvlucht uit Addis Abeba vertrokken. Aan boord bevonden zich generaal Vin- cenzo Alagarocco, een kolonel van den generalen staf. Mario Calderoni, de békende vlieger Locatelli. een in genieur en een geestelijke. Het vlieg tuig maakte een tusschenlanding in de nabijheid van Oullega. Op den ochtend van 28 Juni j.l. deden solda ten van het vroegere Abessinische leger, die zich als bandieten hadden vermomd, een aanval op het gezel schap. Ondanks een heldhaftige ver dediging moesten de Italianen het on derspit delven. Alleen de geestelijke wist 'zich te redden. Onmiddellijk na dat de Italiaansche autoriteiten yan het gebeurde op de hoogte waren gesteld, hebben Zij vliegtuigen naar de plaats des onheils gezonden, ten einde represaille-maatregelen te ne men. o DORP DOOR NOODWEER VERWOEST. 'Het plaatsje Tonaya. in den Me- xicaanschen staat Jalisco, is bijna ge heel door een hevig noodweer ver woest. Een wolkbreuk .die zich bo ven het plaatsje ontlastte, veranderde de beek', die er doorheen stroomt, in korten tijd in een wilden stroom, die de huizen binnendrong en ze voor het grootste deel deed instorten. Verscheidene bewoners kwamen om het leven. o CATASTROFALE DROOGTE IN AMERIKA. Het totaal aantal dooden tengevol ge van de hitte was gestegen tot bij na 200, terwijl de aan de eigendom men door de droogte, die onvermin derd voortduurt, toegebrachte schade geraamd wordt op 200 millioen dol lar. Officieel Zijn thans 71 districten aangewezen, in 7 statèn, wélke be schouwd moeten worden als door de droogte geteisterde gebieden, die voor steunmaatregelen in aanmerking komen. 55.000 Gezinshoofden werden tevens op een lijst geplaatst voor het ontvangen van steun in contanten uit federale crisisfondsen. Het ergst ge troffen Zijn noord- en Zuid-Dakota, Minnesota en Montana, hoewel de oogsten over een nog veel uitgestrek ter gebied verschroeid Zijn. De hoog ste temperatuur, die waargenomen is. kwam voor te Fores't Park in Illi nois, waar het kwik steeg tegen 107 graden Fahrenheit. Wel verwacht men thans, dat spoedig eenige regen zal gaan vallen, maar het ziet er niet naar uit, dat dit voldoende zal Zijn. om nog iets van belang goed te maken. o ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Zeven dooden. In de woestijn bij Mersa Matruh, aan de kitst tusschen Cairo en de Libysehe grens, is een Britsich mili tair toestel neergestort. Zeven per sonen vonden hierbij den dood. van de hittegolf in het centrum en dacht aan een minimum van 10 cent het Westen van de Vereen. Staten bedraagt reeds 72. De temperatuur steeg tot 49 graden. Te Oakpark in Illinois was de hit te zoo hevig, dat het asfalt op de straten smolt en in de goten af droop. Uit Wyoming worden boschbran- den gemeld. In de droogtezones sterft het vee van den dorst. HET CONTINGENT DIENSTPLICHTIGEN. Bepaald op 25.232 man. In 't Koninklijk Besluit van 29 Juni 1936, houdende vaststelling van het contingent gewone dienstplichtigen der lichting 1937 wordt bepaald, dat van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1937 25.232 wor den bestemd tot gewoon dienstplich tige. Van deze 25.232 personen worden er 850 bestemd voor de zeemacht. o MUSEUM BOYMANS. Een belangrijk geschenk. Het Museum Boymans heeft v. de Vereeniging Rembrandt en van den heer D. G. van Beuningen alhier ten geschenke ontvangen een prachtig portret van een geleerde, door Maer- ten van Heemskerk omstreeks 1530 geschilderd. Dit magistrale portret komt uit de collectie van den Earl of Radnor op Longford Castle en zal voor het eerst te zien zijn op de tentoonstelling van Jeroen Bosch en de Noord-Nederlandsche Primitieven. o BOERDERIJ TE DRUNEN AfGE- BRAND. Te Drunen brak1 brand uit in de kapitale boerderij, bewoond door den landbouwer E. Hendriks en eigen dom van den heer Van der Zanden. In een ommezien stond het geheele huis in lichterlaaie. Van den inboedel kon men slechts weinig redden. De brandweer stond machteloos tegen over de vuurzee. De boerderij is ge heel uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Men weet niet. hoe het vuur is ontstaan. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Koe en kalf omgekomen. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is vermoedelijk door kortsluiting in een schuur, brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer J. W. Vissers te Neterse. Buren, die onmid dellijk te hulp schoten, konden nog een gedeelte van het vee in veilig heid brengen. Een koe en een kalf kwamen echter in de vlammen om. De brand breidde zich zeer snel uit en aan blusschen viel niet te den ken. Men bepaalde zich er toe. uit breiding te voorkomen. Van den in boedel en de landbouwwerktuigen kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. o WATERSCHAPPEN. Bij Kon. Besluit Zijn benoemd met ingang van 1 Juli 1936 tot voorzitter van het waterschap De Polder van Linden, Th. A. G. Cloosterman, te Linden en met ingang van 1 Juli 1936 tot heemraad van het water schap De Zuid-Hollandsche Polder. A. den Dekker, te Gorinchem, en L. J. van Moergestel, te Dussen. o DOOR DEN BLIKSEM GETROFr EEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag werd tijdens het hevige onweer dat boven Vrouwen parochie woedde, de 37-jarige onge huwde landarbeider Jan B. Bildt- k'ert door den bliksem getroffen en gedood. KAMER VAN °KOOPHANDEL VOOR DE, LANGSTRAAT. Borgstellingsfonds voor kleine Middenstanders. Op initiatief ,van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk werd in de achterzaal van het hotel Verwiel ee ne vergadering gehouden waarin de heer J. E. Foekema, hoofdcommies bij hei departement van Handel. Nij verheid en Scheepvaart te beteeke- nis en de werkwijze van het Borg stellingsfonds voor de Middenstand uiteenzette. Op deze vergadering waren tegen per inwoner, terwijl de jaarlijksche subsidie gesteld pioet worden op een minimum van 3 cent per inwoner. De jaarlijksche subsidie dient intus- schen voor een aantal jaren te wor den vastgesteld. Noodig is hier een periode van vijf jaren. Ook van de Middenstandsorgani saties wordt eenige financieele steun verwacht, al kan deze uiteraard niet zoo groot zjjn als die van de gemeen ten. Het Bureau meent infusschen. dat het mogelijk moet Zijn de jaarlijk sche administratiekosten van het fonds te dekken door de financieele bijdragen van den georganiseerden Middenstand zelf. De heer Koekens gaf daarna een uiteenzetting van de oprichting, doel en de beteekénis van het Borgstel lingsfonds. De door de nieuwe fondsen te ver leenen hulp zal niet een generale zijn, doch integendeel slechts, incidenteel kunnen worden verleend, Slechts za ken, welke pp heden ten minste 5 jaar bestaan, jkomen in aanmerking. Het maximum der per post te stel len borxgtocht bedraagt f 500. een grens die aansluit bij het minimum voor de credieten, onder Rijksgarantie door de Nederl. Middenstandsbank te verstrekken. Na deze voorlichting werd gele genheid gegeven tot het stellen van vragen waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Staande de vergadering werd een stichtingscommissie benoemd be staande uit de heeren G. van Loon te Waalwijk; R. van der Heijden te Dru nen; Burgemees ter Mall ens te Kaats heuvel; Burgemeester Wouters uit Dongen; de heer J. van Mierlo, ge meente secretaris te Waalwijk; Si- monis te RaamsdorikSveer; Chr. v. Liempt te Waalwijk en A. van Noort te Made. o NOODLANDING VAN AUTOGI- ROTOESTEL. De machine raakt twee autobussen. De bestuurder, de heer Schmidt Crans, ongedeerd. Nabij het vliegveld te Soesterberg is1 een autogirotoestel verongelukt, dat bestuurd werd door den bekenden vlieginstructeur Schmidt Crans, van hier. Het toestel was juist los van den grond, toen de bestuurder be merkte, dat het niet wilde optrekken. Hij trachtte naar het vliegterrein te rug te keeren. doch dit lukte niet meer. Op eenige tientallen meters af stand van het veld kwam het toestel in aanraking met twee geparkeerd staande autobussen, welke juist voor het vertrek gereed stonden en waar in de passagiers reeds hadden plaats genomen. De daken van de wagens werden gedeeltelijk opengescheurd, dcch de inzittenden kregen gelukkig geen let sel. Via de autobussen kwam het vliegtuig met een smak op het par keerterrein terecht waarbij1 het vrij ernstige schade opliep. Dhr. Schmidt Crans en de eerste luitenant-vlieger J. Benes, assistent-havenmeester van Waalhaven, die méde in het toestel zat, kwamen met den schrik vrij. o CAFE-RESTAURANT TE GINNE- KEN UITGEBRAND. Zang- en muziekVereenigingen ge dupeerd.. Door tot dusver onbekende oorzaak is brand uitgebroken in het café- restaurant Amicitia, gelegen aan de Wilhelminastraat te Ginnékën. Het twee verdiepingen hooge gebouw is geheel afgebrand. In het gebouw waren gevestigd de zangvereeniging, Binneken's' Mannen- kloof. het dameskoor T.O.G. en de harmonie Concordia. Deze drie ver- eenigingen hielden in het gebouw hun repetities en gaven er hun uitvoerin gen. Eenige muziekinstrumenten, mu- ziekkasten en andere eigendommen van deze vereenigingen zijn verloren gegaan. Hiervan was niets verzekerd. De js'chade aan het gebouw wordt door vezekëring gedekt. o KETEL IN WASSCHERIJ ONT PLOFT. Arbeider gewond. In het perceel Bellamystraat 122, te Amsterdam, waarin is gevestigd een electrisehe wasscherij. is een ben- zine-waschmachine, welke volgens voorschrift in een apart vertrek was opgesteld, met een hevigen slag uit elkander gesprongen. Vermoedelijk zijn benzinedampen door een electri sehe vonk geëxplodeerd. Stukken van het apparaat werden tegen de muren geslingerd, waarin ofschoon deze van dik beton waren opgetrokken groote scheuren ontstonden terwijl ook het geheele vertrek min of meer werd omzet. Een begin van brand kon spoedig worden gebluscht. Een lid van het personeel liep lich te brandwonden op. VERDRONKEN. Het 5-jarig zoontje van de fam. Hansen te Medemblik, dat op straat aan het spelen was, werd vermist. Men ging onmiddellijk aan het dreg gen. Des avonds is het lijkje van het kind uit het water van de Oos terhaven opgehaald. In het bad Wij Ier meer te Beek bij Nijmegen is de ruim 6o-jarige heer R. uit Beek verdronken. o INVAL BIT EEN BEKENDEN SMOKKELAAR. Voor duizenden guldens smokkel waar in beslag genomen. Ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen hebben in samenwerking met rechercheurs van de Centrale Re cherche een inval gedaan in de wo ning van R. in de binnenstad, een be kend smokkelaar, die reeds meerma len is geverbaliseerd terzake smok kelarijen. De inval leverde verrassen de resultaten op. In een ruimte die zeer vernuftigd was aangebracht in den vloer onder een kast werden zeer groote hoeveelheden eau de cologne en 30 a 40 duizend boekjes sigaret ten papier aangetroffen. De waarde wordt geschat op eenige duizenden guldens. Een groote vrachtauto was noodig om de smokkelwaar naar het kantoor der Invoerrechten en Accijnzen aan de Boompjes te vervoeren. Tegen R. is proces-verbaal opge maakt. Zittingen voor het aanvragen van kos telooze rijwielmerken voor 19361937. Aanslagbiljet medebrengen. KANTOOR WOUDRICHEM. Te Woodrichem 's avonds van 7y29x/2 uur: Vrijdag 17, 24, 31 Juli en 7 Augustus, Dinsdag 21, 28 Juli en 4 Augustus. Te Werkendam Oude School Donderdag 16 Juli nam. 48 uur, Zaterdag 18 en 25 Juli nam. 26 uur, Woensdag 29 Juli nam. 48 uur. Te Dassen B 75, ten huize van den Dienstgeleider, voor de gemeente Almkerk en de wijken A, E, F en G der gemeente Eethen op Woensdag 22 en 29 Juli nam. 59 uur en Zaterdag 25 Juli en 1 en 8 Augustus, nam. 14 uur. Te Hensden ten Gemeentehuize, nam. 68 uur, voor de gemeenten Heusden, Wijk en Aalburg, Haarsteeg, Nieuwkuik en de wijken B, C en D der gemeente Eethen op 13, 16, 20, 23, 27, 30 Juli en 3 en 6 Augustus. KANTOOR WAALWIJK. Te Waalwijk ten kantore van den Ontvanger gedurende de normale kantoor uren en op 21, 23, 28, 30 Juli en 4 en 6 Augustus nam. 6—8 uur. Te Vrljhoeve-Capelle ten Gemeente huize, voor de gemeente Sprang-Capelle, op 13, 16, 20, 23, 27 en 30 Juli, nam. 6—8 uur. Te Kaatshenvel ten huize van den Dienstgeleider, voor de gemeente Loon op Zand, op 13, 16, 20, 23, 27, 30 Juli en 3 en 6 Augustus, nam. 68 uur. Vervolging Directe Belastingen. De aandacht van de belastingplich tigen wordt gevestigd op de veran derde wijze van vervolging der Di recte Belastingen. De Ontvanger moet vervolgen na den 2den, den 5den en den laatsten termijn. Betaling in 2 keeren d.w.z. in het begin en in het laatst van het belastingjaar is niet meer geoorloofd. WAARSCHUWING. Men geve geen giften en koope geen geschriften van 1. Nederlandsch Leger des Heils, ook optredend onder den naam „Alge- meene Maatschappelijke Hulpverlee ning". Blaadjes zijn „De Heils- banier" en „Hulp in Nood". II. Nationaal Reddingsleger. III. Nationaal Leger des Heils. IV. Leger des Heeren. (L. d. H.). Deze niet-bonafide instellingen werken ten deele ten eigen bate, ten deele trachten zij door naam en uniform het publiek te misleiden en verwarring te stichten met het bekende „Leger des Heils". (Stichter William Booth). De Burgemeester van Heusden, W. J. N. WIJS.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2