Dit nummer bestaat uit 2 bladen Und van ALTéNA Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Mooi gebruind No, 5659 Woensdag 15 Juli. 1936 Buitenlandsch weekoverzicht Binnenland Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.25. Bij onze agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letter s naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Van conferentie tot conferen tie. Na GenèveMontreux en Brussel. Het accoord tusschen Duitschland en Oostenrijk. De wereld is met vacantie, maar de diplomaten beraadslagen en of de toestand er van conferentie tot con ferentie beter op wordt, is een vraag, die door velen ontkennend wordt be antwoord. Dat de Assemblée van den Volkenbond ,die tot den herfst verdaagd is, in de eerstvolgende bijeenkomst nog dezelfde samenstel ling zal bezitten, gelooft niemand. lEenige Zuid-Amerikaansche staten willen zeer zeker voor dien tijd den bond vaarwel gezegd hebben. Er is niemand, zelfs in Downingstreet niet, die er in den grond van zijn hart niet van overtuigd is, dat de confe renties van den ouden soort geheel overbodig geworden zijn. En in plaats daaruit nu een leer te trekken, arrangeert men nieuwe conferenties, waarin niets wordt opgehelderd, wel echter de situatie nog verder wordt verscherpt. Daar is de conferentie van Mon treux, die betrekking heeft op het probleem' der zee-engten. Zal er in den toekomst nog een controle op den Bosphorus bestaan of niet. en zal de Zwarte Zee in de toekomst slechts een aanhangsel van de Mid dellandsche Zee zijn, of een geheel appart strategisch gebied, w,aarvan de toegang maar niet aan iedereen ge oorloofd zal zijn De Italianen hebben geweigerd aan deze conferentie deel te nemen en bo vendien laten doorschemeren, dat zij eventueel te nemen besluiten niet zul len erkennen. Japan, hoewel erg ver af liggend, heeft reeds tegen de con ferentie geprotesteerd, en Duitschland tenslotte, dat noch aan de Zwarte Zee, noch aan de Middellandsche Zee grenst, heeft laten weten, dat te Montreux genomen besluiten de goed keuring van Berlijn zullen moeten kunnen wegdragen, indien men niet wil, dat er een nieuwe brandhaard in Europa ontstaat. Schijnbaar gaat het er in Montreux slechts om, een overeenkomst tus schen Engeland, Turkije en Rusland tot stand te brengen. In werkelijkheid is het een strijd om de toekomstige hegemonie in de Middellandsche Zee van Cibraltar tot Istanboel, ja zelfs tot Odessa. Met andere woorden Elet geheel is een duel tusschen En geland en Italië. Al het andere is slechts franje. De consequenties van de Italiaan- jsche overwinning jn Abessinië zijn groot en omvatten niet slechts Afri ka of het probleem van het Suez- kanaal. Italië benut zijn kansen en tracht op alle mogelijke wijzen, uit de Middellandsche Zee eindelijk weer de „mare nostrum" te maken, .waar op eens de Romeinen zoo trotsch wa ren. Engeland is niet in staat, noch op het oogenblik', noch in de naaste toekomst, Italië zonder bondgenoo- ten in toom te houden. De Engel- sche toenadering tot Rusland op de conferentie te Montreux is er een be wijs voor, dat Engeland zelfs vrien den moet zoeken, aan wie het lot nog toe weinig waarde hechtte. BRUSSEL. Indien de staten, die op 22 Juli de conferentie der Locarnomogend- heden bijeen geroepen hebben, wis ten, waarover men daar beraadslagen zou, dan hadden Zij waarschijnlijk van de conferentie afgezien. Wanneer men weet, wat men wil en de huidige situatie in Europa vereischt meer dan ooit, dat men heldere con cepties heeft dan wijst men gele genheidsoplossingen. die niemand nut brengen, van de hand. Op het oogenblik is het nog in het geheel niet zeker, of Italië en Duitschland in Brussel zullen ver schijnen. Er is dus kans op, dat in de Belgische hoofdstad slechts het halve Locarno bijeen zal zijn. Wat wil het echter zeggen „Locarno Het oude Locarno bestaat niet meer, nadat Duitschland in Maart het ver drag heeft opgezegd. Voor Engeland is de situatie dui delijker dan voor Frankrijk. Enge land heeft van te voren verklaard, dat het zou trachten, een soort nieuw Locarno te vormen. Frankrijk heeft daarentegen onder de regeering; Sar- raut verklaard, met Duitschland niet eerder te willen onderhandelen, al vorens de kwestie van het Rijngebied op bevredigende wijze zou zijn op gelost. De regeering Blum schijnt zich door deze erfenis wat bezwaard tegevoelen en is niet ongeneigd, te Brussel met Duitschland aan een con ferentie-tafel plaats te nemen. Thans zijn de Engelschen echter niet al te best over Duitschland te spreken, om dat elk antwoord op de vragenlijst van Londen maar uitblijft. De rol len wisselen de onzeker,heid blijft. Zooals de dingen er thans voorstaan, zullen wij binnenkort twee nieuwe Lo carno's hebben, namelijk aan de ee- ne zijde Italië en Duitschland, die reeds een luchtpact gesloten hebben en aan de andere zijde Frankrijk, Engeland en België. Maar kan men bij deze stand van zaken nog van Locarno spreken Lo carno zoude den vrede dienen, den eeuwigen vrede. De nieuwe constella ties zijn eerder militaire verdragen, Zij het dan wellicht militaire verdra gen tegen wil en dank. HET DUITSCH-OOSTENRIJK- SCHE ACCOORD. Op één lichtpunt in de interna tionale politiek valt er .intusschen te wijzen. Duitschland en Oostenrijk hebben den strijdbijl begraven Duitschland erkent de volledige on afhankelijkheid van Oostenrijk en zal een eind maken aan pile anti-Oosten- rijksche propaganda; beide regeerin gen zullen zoo spoedig mogelijk een amnestie afkondigen; het bekende Oostenrijksche legioen zal worden ontbonden en de Oostenrijkers zullen dan naar hun vaderland kunnen te- rugkeeren. Van het allergrootste belang is hierbij, dat er nu zeker in geen ja ren meer over de gevaarlijke „Ansch- luss-kwestie" zal worden gesproken, en hiermede is een van de vele Eu- ropeesche brandhaarden uitgedoofd. Hoe gelukkig men ook deze oplos sing in Frankrijk, Engeland, enz. vindt, toch is men niet geheel ge rust, daar men thans de vorming van 'n Duitsch Oostenrijksch Hongaarsch Italiaansch blok vreest. Wat hiervan aan is, kan intusschen eerst de toe komst leeren. (Nadruk Verboden). Wijziging prijsverhoudingen boter, margarine, spijsvetten en oliën. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: Reeds gedurende vrij geruimen tijd is een belangrijke verschuiving in de verhouding der door het Nederlandsche volk geconsumeerde spijsvetten te con- stateeren. Deze verschuiving is een ge volg van den relatief zeer lagen prijs van die spijsvetten, die in het. algemeen niet direct voor smcerdoeleinden wor den gebruikt en spijsoliën tegenover boter en margarine. De consumptie van spijsoliën en spijsvetten breidt zich uit, terwijl die van boter en speciaal van margarine inkrimpt. De klandesti- ne margarinebereiding vindt in deze spijsverhoudingen ook haar voornaam ste oorzaak. Deze verschuiving brengt allerlei min der gewenschte gevolgen met zich me de. De Minister van Landbouw en Vis- scherij heeft dan ook gemeend maat regelen te moeten treffen, om weer meer normale verhoudingen te schep pen. Teneinde in de toekomst verschui vingen als deze zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de Minister beslo ten in het vervolg de "heffingen op de verschillende vetten zoo te regelen, dat de door hem gewenschte verhou dingen worden verkregen. Deze zullen bestaan in een iets grooter boterver- bruik en een zooveel mogelijk op het peil van het laatste jaar blijvend mar- garineverbruik, waardoor tevens de con sumptie van spijsvetten en -oliën ook meer normaal zal worden. Te dien einde zullen de heffingen op spijsvetten en -oliën op 40 cent per kg. worden gebracht eil de prijzen van boter en margarine met plm. 4 cent per kg. worden verlaagd. Om te zorgen, dat de minst draagkrachtigen over vol doende vet zullen beschikken, zal per jaar circa 6000 ton volksvet tegen den prijs van volksmargarine beschikbaar komen. Vermoedelijk zal het financieele re sultaat voor het Landbouw-Grisisfonds, dus uiteindelijk voor den melkprijs, niet zooveel verschillen van het vorige jaar. Het zal van de verschuivingen in de consumptie, die tengevolge van deze maatregelen zullen optreden, afhangen, hoe het eindresultaat zal zijn. De ver laging van den boter- en margarine- prijs is financieel voor het Landbouw crisisfonds na-de eTig, voor zoover dit nadeel door grooFere consumptie niet weer wordt goedgemaakt, terwijl de hoogere inkomsten tengevolge van de verhooging der heffing op oliën en vet ten voor een goed deel weer ongedaan worden gemaakt door de beschikbaar stelling van goedkooper volksvet. Zouden er verder ten aanzien van de inkomsten van de afdeeling Zuivel geen wijzigingen zijn ingetreden, dan zou het, hoewel de inkomsten in den eersten tijd vermoedelijk door deze wij ziging in de heffing geringer zullen worden, waarschijnlijk nog niet direct noodzakelijk zijn geweest, den toeslag op de melk wederom te verlagen. Er is evenwel een andere reden, die op zichzeive aanleiding geeft tot verheu genis, maar die maakt, dat het nood zakelijk is den toeslag te verlagen. Deze is gelegen in de aanzienlijk hoo gere Leeuwarder noteering der laatste maanden, waardoor een hoogere basis prijs voor de melk wordt verkregen, zoodat, om den zelfden eindprijs te verkrijgen, de toeslag natuurlijk lager kan zijn. Bij den toeslag, zooals die nu geldt, werden de reserves, het z.g. „zuivelpotje", vrij sterk aangetast. Dit mag in het algemeen als geoorloofd worden beschouwd', als de Leeuwarder noteering zoover daalt, dat een te sterk dalen van den uiteindelijken melkprijs te vreezen is. Is de basisprijs zoodanig dat dit niet direct te vreezen is, al is er nog geen sptake van een prijs, die het in crisistijd telaatbare peil over schrijdt, dan moeten de reserves voor missiën komende nog moeilijker tijden zooveel mogelijk worden bewaard. De Minister is van meening, dat deze extra aantasting, die te vreezen is door de hoogere Leeuwarder noteering en in den eersten tijd' van de misschien ge ringere inkomsten door de verlaging van den boter- en margarineprijs, moet worden voorkomen en dat de toeslag op de melk van f2.40 tot f2.24 kan worden verminderd. In het bovenstaande ligt reeds op gesloten, hetgeen ons nog eens uitdruk kelijk nader werd verklaard:, dat er in de toekomst, voorzoover de financiën dit zullen toelaten, een nauwer verband zal worden gelegd; tusschen de Leeu- tier noteering en den toe Tag. De mededeeling gedaan in het Pers communiqué betreffende de verlaging van den toeslag van1 Mei j.l. ten aanzien van den melkprijs in den winter, wordt door deze verlaging niet aangetast. GECOMPLICEERD VERKEERS ONGEVAL TE IJMUIDEN. Drie zwaar gewonden. Op den rijksweg te Muiden is een verkeersongeval gebeurd, waarbij drie personen Zwaar werden gewond en één lichte verwondingen bek'wam. Drie dames en 2 heeren hadden, in een café iets gebruikt en zouden den terugtocht naar Amsterdam aanvaar den. Eén der dames, de 26-jarige 'mej. Th. H., zag aan de overzijde van den weg een heer staan, dien zij goed kende. Zij stak, zonder uit te kijken den weg over. Op dat oogenblik naderde uit de richting Amsterdam een motorfiets bestuurd door den heer J. v. d. V., met den heer H. L. als duo passa gier, beiden uit Amsterdam. De mo torrijder zag het gevaar, waarin mej. H. verkeerde en trachtte door krach tig. remmen een aanrijding te voor komen. De dame werd over den weg geslingerd en bleef liggen. Zij had een rechterschouderfractuur en een hersenschudding opgeloopen. De motor kwam even verder in bot sing met den heer, die op den rijweg stond en naar wien mej. H. zich had begeven. De heer, een advocaat uit Hilversum, liep een beenbreuk en een diepe hoofdwond op. Hij werd per ziekenauto van de Majellastichting te Bussum overgebracht. Bij de laatste botsing werd ook de motorrijder over den weg geslingerd. Hij liep een zware hoofdwond, even boven de oogen, op en ook' bij hem' werd een hersenschudding geconsta teerd. De motorrijder is naar Am sterdam vervoerd. De duopassagier vloog door den schok over den motorrijder heen. Hij bezat de tegenwoordigheid van geest, zich als een bal ineen te rollen, door het hoofd tusschen de beenen te ste ken. Toen hij op het wegdek neer kwam en voortrolde, kwam hij on der een trailer te liggen. Hij had slechts eenige lichte verwondingen aan een arm bekomen. worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruinciême. Voorkomt te vens vervellen en de zoo pijnlijke zonne brand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. BESTUURDER VAN SMOKKEL AUTO GEDOOD. Tijdens achtervolging. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich op den Charnerweg, onder de gemeente Amby bij Maas tricht, weer een smokkel dra ma af gespeeld, waarbij een smokkelaar is doodgeschoten. Een uit België komende smokkel auto', bestuurd door J. uit Kahlhei- de, wercl achtervolgd door een au to met kommiezen. De ambtenaren schoten onder het rijden op de auto voor hen. Plotseling zwaaide de na gezette auto over den weg en botste tegen een muurtje, dat omver werd gereden. Iets verder reed de auto een ijzeren paal omver ,en verniel de een heg over een lengte van acht meter. Toen kantelde de wagen en de bestuurder ,die door een kogel doodelijk bleek te zijn getroffen, viel er uit. De ambtenaren hebben het lijk naar Maastricht laten overbrengen. De au to, waarin zich 500 K.G. margarine en 100 K.G. suiker bevonden, werd in beslag genomen. o VERKEERSONGEVAL BIJ WESTERVOORT. Fietsende jongen gedood. Op den weg tusschen Duiven en Westervoort is een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 15-jarige H. Nieuwenho'f uit Oosterbeek het slachtoffer is geworden. De jongen fietste midden op den weg, toen een achter hem rijdende auto hem wilde pasiseeren. De jongen week1 naar rechts uit. De automobilist, die kort tevoren den knaap meer en meer naar links van den weg "had zien terechtkomen en hem daarom rechts voorbij wilde rijden, had op deze plot selinge manoeuvre niet gerekend en kon een aanrijding niet voorkomen. Het gevolg was, dat de jeugdige wielrijder door de auto werd gegrepen en tusschen de radiateur en een boom bekneld raakte. Met ingedrukte borst kas en een schedelbasisfractuur werd de ongelukkige uit zijn benarde po sitie bevrijd. Hij is evenwel kiort daar op overleden. De auto is zwaar beschadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. o R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL EN HOOGERE HANDELSSCHOOL WAALWIJK. Voor het eindexamen H.B.S. 3-jarige ccursus zijn: geslaagd: C. Bank, A. Christ, J. Eibers, Jan de FoIteT, Jos. de Folter, E. v. d. Hammen, A. v. d. Heuvel, J. Kemperman, J. de Kort, N. v. Loon, J. Pullens, D. Roxs en J. Spij kerman te Waalwijk; P. v. Boxtel en A. de Bruin te Kaatsheuvel; J. v. Delft en H. Peters te Drunen en A. Rennieis te Geertruidenberg. Afgewezen 7. Toelatingsexamen tot de le klas R.K. Hoogere Burgerschool. Geslaagd: M. v. d. Aa, A. van Gent, C. v. Muilekom, J. v. Nuenen, J. Suermondt, J. Ver meer, N. de Vries, L. v. Zeist, J. Meinders, P. v. Eeten, A. de Mol!, F. Schuurmans en A. de Rooy te Waal wijk; M. Luypen, H. Mimpen, L. Sik kers, J. Spee en H. v. Wezel te Drunen; J. v. Bokhoven te Herpt; P. v. Bom mel te Hedikhuizen; A. Merk te Geer truidenberg; R. Berkelmans, M. v. d. Born en R. van Dongen te Waspik; M. Oerlemans te Sprang-Capelle en J. v. Amelsfoort en P. v. Onzenoorf te Raamsdonk. Toelatingsexamen tot de 2e klas R.K. Hoogere Burgerschool: Geslaagd': H. de Kort te Waalwijk. Overgangsexamens. Bevorderd van kl. I naar kl. II: J. v. Haren, H. v. Heesbeen, P. v. Heesbeen, J. Koeken, J. de Kort, W. Spitter, Th. de Vaan, J. Verhoef, N. V. Well, J. v. Heijst, D. v. Liempt, P. v. d. Mee, A. Sevenster; H. Sevenster, J. Spijkerman, J. Ver hagen, H. G. Verwiel! en H. Leijtens te Waalwijk; M. Dijkstra te Sprang- Capelle; P. de Nijs en F. Grootzwagers te Kaatsheuvel; A. Peters en C. Velt- man te Drunen; C. Berkelmans, A. Brokx, J. Brokx en C. de Wit teWaSc pik en H. J. Verwiel te Eethen. Herexamen: 4. Afgewezen: 9. Bevorderd van klas II naar klas III. J. Bank, P. Bertels, H. Both, J. v. Haren, H. Hoffmans, F. Hoeben, J. Mahieu, W. Marinus, P. de Rooy, A. ScJialken en A. Verwiel te Waalwijk; A. Boelen en J. IJpelaar te Drunen; J. Colijn en R. v. d. Schans te Eethen; A. Kools en A. van Velthoven te Was pik; G. v. d. Linden te Kaatsheuvel en C. Goesi .e n B. Speetjens te Geer truidenberg. Herexamen: 3. Afgewezen: 8. Bevorderd van klas IV naar klas V: J. v. Kempen en J. Langermans te Waalwijk; G. Hagemans te Raams- donksveer; P. Konings te Raamsdonk en B. Speetjens te Geertruidenberg. Herexamen: 4. Afgewezen: geen. o SCHIPPER BEROOFD. Een schipper, die in den nacht van Zaterdag op Zondag op den Zeedijk te Amsterdam kennis maakte met een vrouw uit donker Amsterdam, is later na een sensationeele autotocht door drie mannen van zijn geld beroofd. Twee daders van deze brutale berooving konden Zondag morgen vroeg reeds worden gearresteerd. De derde man is nog voortvluchtig. o OFFERBLOKKEN GELICHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Dellt ingebroken in de R.K. kerk aan de Simonstraat. De offerblokken wer den geopend en van den inhoud beroofd. De dieven zijn binnengedrongen door het verbreken van een ruit. FIETSER AANGEREDEN. Zondagavond ongeveer zes uur werd op den Bredasche weg te Tilburg de zes tigjarige fietser J. S., toen hij plotseling den weg overstak, door een auto aange reden. De man werd tegen den weg ge smakt en is in ernstigen toestand opge nomen en door den Geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. KLOMPENFABRIEK AFGEBRAND. De klompenfabriek van den heer L. Roosendaal te Schijndel is geheel uitge brand. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. o MOTOR-ONGELUK. Zaterdagmorgen is op den hoek by de Hoenwaarschepoort te Hattem een ernstig motorongeluk gebeurd. Op deze plaats leidt de nieuwe weg naar de Ribbestraat en de bocht is daar bij eenige snelheid moeilijk te nemen. Een motorrijder uit Helmond kwam in deze bocht in aanra king met den trottoirband. Hij slingerde van zijn motorfiets en sloeg met het hoofd tegen den muur van een huis. De man is met zware verwondingen naar het Zie kenhuis te Zwolle overgebracht. De duo rijder bekwam geen letsel. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 1