Plaatselijk Nieuws VoettoatepiHt MARINIER UIT SCHOMMEL GEVALLEN Zaterdagavond omstreeks tien uur, toen het druk was op de kermis in Den Helder, klom de marinier J. S., die onder invloed van sterkendrank was, in een schuitje van een luchtschommel. Op het oogen- blik, dat het schuitje zijn hoogsten stand had bereikt, werd de man er uit geslin gerd en viel op den vloer, waarna hij het schommelschuitje met een geweldige vaart tegen het achterhoofd kreeg. J. S. is in ernstigen toestand naar het Marinehospi taal vervoerd. Hij is 22 jaar en onge huwd. DOOR MOTORFIETS GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is te Alphen a.d. Rijn de 66-jarige los-werkman J. Schaper, die zonder uit te kijken den weg overstak, aangereden door den 33-jarigen motor rijder P. van S. uit Wassenaar, die met een duo-passagier van de T.T. races te Assen terugkeerde. Schaper, die niet geheel nuchter was, ■werd tegen de straat geslingerd en liep een diepe hoofdwond en een hersenschud ding op. Hij is Zondagmorgen overleden. De motorrijder en zijn duopassagier J. de Hoed uit Leiden, kwamen er met lichte ontvellingen af. o AUTO TE BOXTEL GESLIPT. Dame zwaar gewond. Zondagmiddag omstreeks zes uur is op den Eindhovenscheweg onder Boxtel een ernstig ongeluk gebeurd. Door slippen reed een auto, bestuurd door dokter Janssen uit Eindhoven, tegen een boom. Zijn echtgenoote, die naast hem zat, werd zwaar gewond, terwijl de bestuurder slechts enkele ontvellingen op liep. De gewonde dame is per zieken auto naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De auto is zwaar beschadigd. o AUTO IN BOCHT GESLIPT. Eén doode en twee zwaar gewonden. Zaterdagavond omstreeks elf uur is in het gehucht Nuil, gemeente (Ruinen) in Drente, een auto, waarin vier personen waren gezeten, in een bocht geslipt en tegen een boom gebotst. De 24-jarige J. Koetsier uit Meppel, die naast den chauf feur zat, werd zoo zwaar gewond, dat hij een uur later in het ziekenhuis te Hoogen- veen is overleden. Achter in den wagen bevonden zich de 21-jarige J. Erkelens en zijn 19-jarige verloofde mej. R. Weide. Zij werden zwaar gewond en zijn naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht. De bestuurder van den wagen, de 17-jarige R. Erkelens, die ondanks de waarschuwingen van zijn ouders, het stuur van zijn broer had over genomen, bekwam eenige lichte verwon dingen. Hij is met een andere auto naar Meppel teruggekeerd. De wagen, een huurauto, werd totaal vernield. o MOTORRIJDER VERONGELUKT. Zondagmiddag is te Hoek van Holland een ernstig ongeluk gebeurd. Tengevolge van het gladde wegdek slipte de 26 jarige motorrijder S. L. van Vliet uit Maasland en sloeg eenige malen over den kop. Het slachtoffer was op slag dood. o JONGETJE VERDRONKEN. Een 9 jarig jongetje uit de Bolkbeek straat te Utrecht, is Zondagmiddag, toen hij met zijn 7 jarig vriendje bij het Mer- wedekanaal aan het spelen was, te water geraakt. Na een half uur dreggen werd het lijkje opgehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. o TWEE PRAUWEN OMGESLAGEN Door den sterken wind zijn op het Tobameer twee prauwen omgeslagen, waar in zich S Bataksche kooplieden bevonden, seint Aneta. Vijf opvarenden zijn ver dronken. o LIJK TE AMSTERDAM OPGEHAALD. De politie heeft uit den Amstel het lijk opgehaald van een ongeveer 60 jarigen man. Papieren werden in de kleeren niet gevonden, zoodat geen identiteit kon wor den vastgesteld. Wel kon uit den toe stand van het stoffelijk overschot worden nagegaan, dat de man meer dan twee dagen geleden te water moet zijn geraakt. o RANGEERDER ONDER LOCOMOTIEF. Zaterdag tegen den avond is op het stations-emplacement te Nijmegen een ern stig ongeluk gebeurd. De 42 jarige ran geerder H. v. d. K., die gehuwd is en vader van 8 kinderen, geraakte onder een locomotief, tengevolge waarvan hem een been werd afgereden. De man liep nog enkele ernstige kwetsuren op. Zijn toe stand is niet zonder levensgevaar. KOMKOMMER-EXPORT NAAR DUITSCHLAND. Het Centraal Bureau is erin geslaagd de Duitsche regeering te bewegen, het betalingscontingent voor komkommers over het derde kwartaal van dit jaar reeds thans aan de importeurs af te geven. De verhoogde export van dit artikel in de laatste maanden heeft medegebracht, dat het betalingscontingent over Juli reeds thans volkomen is uitgeput. Dit besluit van de Duitsche regeering is voor de Nederlandsche komkommer kweekers van het grootste belang, vooral met het oog op het feit, dat Duitschland thans nog groote behoefte aan dit product heeft. o KINDJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Het driejarig dochtertje van de familie v. d. L. in de Hellingstraat te Muiden is Zaterdagmiddag uit een raam van de bovenste étage op straat gevallen. De kleuter kreeg een diepe hoofdwond en een der beentjes bleek gebroken te zijn. Toen het ongeluk gebeurde, bevond de kleine zich bij familieleden, daar de moe der naar het Burger Ziekenhuis te Am sterdam was, om haar vijfjarig dochtertje te bezoeken, dat Woensdag door een fiets was aangereden en daarbij een beentje had gebroken. Be thans gewonde kleine werd even eens naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam vervoerd, waar de moeder de komst van haar tweede dochtertje heeft afgewacht. o ONTPLOFFING DOOR BENZINE. Meisje gewond. Vrijdagmiddag was in de keuken van hotel Lucullus te Leerdam de 24 jarige dochter van den hotelhouder bezig met werkzaamheden, waarbij zij gebruik maakte van waschbenzine. Op ongeveer 11/3 M. van het meisje stond een brandend gas- comfoor. Een hevige explosie ontstond en in een oogwenk tijds was het vertrek een vlammenzee. Ook het meisje raakte in brand. De bediende C. Verbaan snelde te hulp en wist erger te voorkomen Hij doofde de brandende kleeren van het meisje, dat brandwonden had aan hoofd er ar men. Met behulp van emmers water en natte zakken werd de brand gebluscht. Dr. G. A. van Geytenbeek van 1886 tot 1905, arts te Woudrichem. Naar aanleiding van het derde eeuw feest van de Utreehtsche Hoogeschool, is door het Utrechtsch Dagblad een Lustrumnummer uitgegeven, waarin ook een intervieuiw is opgenomen van een zestal landgenooten, die tot de oudsten behooren, die hun wetenschappelijke opleiding genoten aan de Utreehtsche Academie. Een van deze is Dr. G. A. van Gey tenbeek, vroeger arts te Woudrichem:, thans wonende in Arnhem. Dr. G. A. van Geytenbeek is bijna 90 jaar, volgens de medewerker van het Utrechtsch Dagblad maakt hij ech ter den indruk van een zestiger te zijn. De krasse negentigjarige vertelde', dat zijn vader notaris te Harmeien was en Utrecht voor hem dus de aangewe zen academiestad. In 1865 begon zijn studentenloopbaan in Utrecht. Aanvan kelijk studeerde Dr. v. Geytenbeek in wis- en natuurkunde, toen hij met goed gevolg hierin zijn candidaatsexamen had afgelegd, promoveerde hij in Leiden], tot doctor in 'de wis- en natuurkunde. Studeerde vervolgens in de scheikunde, doch voelde zich per slot het meest aangetrokken tot de geneeskunde, zoo dat hij hiervoor ging studeeren en in 1881 zijn arts-examen deed. Hij werd officier van gezondheid bij het Indische leger en werkte als zoodanig aan Suma tra's Oostkust, werd chef van het hos pitaal bij Fort de Cock, kreeg in he vige mate dysenterie, zoodat hij met groote spoed naar Holland terug moest, waar hij spoedig herstelde. In 185s vestigde hij zich als medicus in Gorin- chern en nam toen de practijk in Wou drichem over, waar hij *20 jaar verbleef. In 1905 deed hij zijn practijk in Woudri chem over en ging toen in Berlijn in de tandheelkunde studeeren. Hij ves tigde zich na het volbrengen zijner studie als tyandarts te Kampen. Na tien jaar legde hij zijn practijk neer en vertrok naar Arnhem, in welke plaats hij tot nu toe in het genot van een uitstekende gezondheid, van zijn rust geniet. HEUSDEN. Zaterdagmorgen had op de Maas alhier een ongeluk plaats, dat nog be trekkelijk goed 'is afgeloopen. Omstreeks 11 uur kwam, van de richting Genderen, een zeil jachtje, dat dicht bij' den Baggermolen „Merwede I" achter 'n draad bleet hangen. Door de sterke vloed, kon de bestuurder het bootje niet houden en kwam dwars in den stroom te liggen, waardoor het omsloeg. De inzittende, een persoon uit Waalwijk, kwam onder het zeil terecht en wist door zijn kordaat op treden zich aan het schip vast te grij pen, dank zij het personeel van den Baggermolen, dat hem ook van droge kleeren voorzag. Bij het omslaan was ook de mast gebroken. Na enkele uren oponthoudt, heeft de zeiler de terug weg aanvaard. Overzicht van de financiën der Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging voor het Land van Heusden en Aitena, vanaf 1 April 19361 Juli 1936. Ontvangsten: 1) premie tarief A f 31.57 1) premie tarief B f 476.01 Veikochte reglementen f 2 50 f 510.08 Uitgaven: 2) onkosten girostortingen f 1.16 stempeltjes, registers, drukwerk, etc. f 12.48 verschotten secretaris f 3.99 3) Uitkeeringen: aanvraag no. 2 (afd. Eethen nota Prot. Ziekenh. d. Bosch f 51.20 f 68.83 Saldo postreken. op31Mrt'36 f 603.24 Totaal ontv. 2e: kwart. 1936 f 510.08 f 1118.32 Totaal der uitg. 2e kwart. 1936 t 68.83 Saldo postreken, op 1 Juli '36 f 1049.49 Aantal verzekerden op 1 Juli 1936: 833 volw. 468 (betalende) kinderen. Toelichting: 1) deze bedragen stellen voor de net to-premie, d.i. de premie na aftrek van het incassoloon. 2) Alle premies worden door de agen ten geind en door ben op de ten name der vereeniging staande postrekening gestort, waarvoor telkens recht ver- schuldig is. 3) Op 1 J(ul;i waren 3 aanvragen om ui-t- keering toegewezen, n.l. no. 1 (afd. Wijk, tarief B), no. 2 "(afd. Eethen, ta rief B) en no>. 3 (afd. Heusden, tarief B). De hierop betrekking hebbende re keningen waren echter op één uitzon dering na nog niet ingediend. Bovendien waren op 1 Juli ontvangen de aanvragen no. 1,4, 5 en 6, waarvan no. 4 zich terugtrok, terwijl ten aanzien nos. 5 (afd. "Eethen, tarief B) en 6 (afd. 'Heusden, tarief B) op dezen da tum nog geen beslissing was genomen. De secretaris-penningm. L. C. VERSCHUUR. Accoord controle-commisse voor 1936 voor Eethen c.a. (get.) W. Straver Abrz. voor Wijk c.a. (get.) M. de Graaff. voor Heusden c.a.' (get.) J. Meijer. Verschenen is het jaarboekje 1936 van de provinciale Noord brabantsche ver eeniging „Het Groene Kruis". Aan bet verslag van den secretaris over het jaar 1935 ontleenen wij het navolgende „Op voorstel van het bestuur van „Het Groene Kruis" te Heusden werd aldaar, in overleg met den inspecteur van de volksgezondheid, bij wijze van proef een iringconsulatiebureau opgericht. De lei- diüg werd voorloopig toevertrouwd aan dokter Soeters. De eerste zittiDg vond plaats op 13 Mei 1935; 13 moeders met 14 zuigelingen gaven blijk van belang stelling. Na eenige maanden kon worden vastgesteld, dat het bureau in een be hoefte voorzag. Ook uit Wijk en Aalburg en uit verschillende dorpen van de ge meente Eethen kwamen de moeders naar het aloude stedeke. Met ingang van 1 September werd de leiding opgedragen aan mevrouw Kuit de Does, kinderarts te Tilburg. Hier worde even stilgestaan bij een loffelijke samenwerking tusschen de beide kruisvereenigingen. Van oordeel, dat „Het Groene Kruis" te Heusden niet alleen in staat zou zijn het consultatiebureau te beheeren en bovendien te voorzien in het daarmee samenhangend zuigelingenhuisbe zoek, zocht het bestuur contact met de leiding van de bezig-zijnde geboren-te worden afdeeling van het Wit-Gele Kruis in Groot-Heusden (dat op 1 Mei 1935 tot stand kwamUiteindelijk zag zich „Het Groene Kruis" met de zorg voor het consultatiebureau belast, terwijl de wijkverpleegster in dienst kwam van het Wit Gele Kruis. Moge dit illustre voor beeld in Brabant navolging vinden." Het verslag van den districts kinderarts vermeldt over dit consultatiebureau nog het volgende „In Mei 1935 werd geopend een con sultatiebureau te Heusden op 1 Septem ber werd de leiding van dit bureau over genomen door mevrouw J. J. Kuit-de Does te Tilburg. Dit bureau nam dadelijk aardig op, dank zij het feit, dat in Heusden al een bureau door de plaatselijke vroed vrouw op zeer goede wijze gehouden werd. Deze vroedvrouw heeft zich direct aan de veranderingen aangepast en, hoewel dus eigenlijk in haar persoonlijke functie ge degradeerd, zich op voortreffelijke wyze van haar taak als huisbezoekster gekwe ten. Zij is een zeer belangrijke steun voor den leider van het c. b. aldaar en geniet bij de moeders het algemeene vertrouwen, wat voor de propaganda van groot be lang is." Wij gelooven niet dat aan deze loffelijke getuigenissen nog iets toegevoegd behoeft te worden, zij spreken voldoende voor zich zelf. Morgen Donderdag zal de vorige week aangekondigde collecte voor de blin den worden gehouden, die te werk zijn gesteld Plantage Middenlaan 64 te Am sterdam. Ia deze werkinrichting waren op 31 j Dec. 1935 werkzaam 150 blinden, w. o. blinden van alle gezindten, n.l. R Katho lieken, Ned Herv., Israëlieten, Gerefor meerden Lutherschen, Doopsgezinden en zelfs verscheidene zonder kerkgenootschap. Van harte bevelen wij dan ook deze collecte bij de ingezetenen aan. De collecte voor de alleenstaande blinden te Wolfheze bracht alhier op f 16.15. Dinsdag 7 Juli hield de Oranje- vereeniging Heusden hare gewone jaar- lijksche ledenvergadering. Besloten werd dit jaar voor de leer lingen der lagere scholen weer een kin derfeest te organiseeren, met verschil lende wedstrijden. Bij voldoende deel name zal ook een roeiwedstrijd worden gehouden. Twee open plaatsen in het bestuur werden aangevuld door Mej. M. Carpay en den heer A. Kik. Gaarne zou het bestuur zien, dat nog meer- j deren zich opgaven als lid. Op 17 Juli as. hoopt de heer J. C. van Laarhoven Sr. den dag te her- i denken dat hij voor 60 jaar aangesteld werd als Hoofdman bij de brandweer te Heusdentevens verscheidene jaren de j functie vervulde als opzichter bij de brand- j weer en reeds 40 jaren Voorzitter is van het College van hoofdlieden van de brand weer alhier. De jongeheer J. van Bokhoven slaagde voor het toelatingsexamen Han delsschool te Waalwijk. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Donderdag 16 Juli 1936, des namiddags 81/i uur. Agenda 1. Notulen der vergadering van 28 Mei 1936. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Verzoek van C. J. Vermolen te Orthen om de staanplaats voor een lucht schommel op de kermis in de jaren 1937 1939 aan hem ondershands te verpach ten met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der gemeentebegroo- ting 1936. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der bouwverordening. 6. Vaststelling kohier hondenbelasting 1936. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om in principe te besluiten tot opheffing van den Vleeschkeuringskring Heusden en tot aansluiting in grooter verband. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot deelname in oprichting borg stellingfonds voor den Middenstand. 9. Voorstel van Burgemeestér en Wet houders inzake pacht voetbalterrein. 10. Aanbieding gemeenterekening en rekening vleeschkeuringsbedrijf en der rekeningen van de voormalige gemeenten Oudheusden, Herpt en Hedikhuizen over 1935. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot oninbaarverklaring posten in zake pachten, schoolgeld en hondenbelas ting, enz. 12.' Reclames rioolbelasting. Vrijdag 17 Juli zal het 12Y2jaar geleden zijn, dat de Hoogeerw. heer Norb. Wouters, pastoor alhier, benoemd werd tot Deken. Was men eerst van plan, dit jubileum feestelijk te vieren, op verzoek van Z.H.E. heeft men daarvan afgezien Bovendien is de jubilaris door omstandig heden verhinderd deze week hier aanwezig te zijn. ALMKERK. Op Woensdagen 22 en 29 Juli a.s., des nam. van 5 tot 9 uur (Z.T.) en iop Zaterdagen 25 Juli, 1 en 8 "Aug. a.s., van 1 to|t 5 uur, zali voor de wijken B tot en met G alhier, gelegenheid zijn, ten huize van den heer v. Rijswijk (commies Dienstgeleider) te Dussen, tot het aanvragen van een kosteloos rijwiel belastingmerk. Naar wij vernemen zal het be stuur der Oranjevereen. alhier, pogin gen in het werk stellen, om' in Uitwijk en Waardhuizen (gem. Almkerk) een propaganda-avond voor bedoelde ver een. te houden. J.l. Zaterdagnacht zijn in den polder den Duil, ten nadeele van den heer S. van Waspik een 2-tal koeien ontvreemd. Door het flink optreden van werkvolk, welke aldaar in de nabij heid aan het zaadsnijden was, is het te danken, dat de Politie deze dieven spoedig op het spoor was en hen reeds kort hierna aan de Belgische grens kon arresteeren. Naar wij vernemen zijn het drie per sonen, afkomstig uit Eindhoven. Nader meldt men uit Eindhoven: Zaterdag bemerkte een inspecteur van politie, dat door Eindhoven een ex- transportauto reed die verdacht ma noeuvreerde. K. van den Boschdijk was bestuurder, vergezeld van de R. uit de Brugstraat en v. T. uit de Zeelster straat. Bij onderzoek bleek het drietal onder Eethen bij Heusden 's nachts 2 koeien uit de weide te hebben gestolen. Een der dieren was te Son gestald, het andere werd in een weiland ge vonden. De dieren werden in beslag ge nomen en de verdachten in bewaring gesteld. BABILONIëNBBOEK. Tijdens een hevig onweer dat 1.1. Donderdag boven deze gemeente woedde, werd een koe van den veehouder Voorde poorter uit Sprang, welke alhier in de weide liep, door het hemelvuur getroffen en gedood. De heer D. v. d. Beek alhier, sneedt zich bij het zaad snijden op zoo'n ernstige wijze in zijn been, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen, welke door den assistent van Dr. van Vuurep uit Dussen werd verleend, die de wond heeft gehecht. CAPELLE. J.l. Vrijdag 10 dezer, des avonds 8 uur, werd in het café van den heer J. Quirijns de jaarvergadering gehou den van de aldaar gevestigde Spaarkas- vereeniging, waarop de administrateur, de heer J. Kraak, verslag uitbracht om trent den financieelen toestand dier ver eeniging, waaruit bleek, dat een be drag van f477.35 aan de leden 'kon worden uitgekeerd. Op de muziektent over de Bin nenhaven. werd j.l. Zaterdagavond 8 uur een concert gegeven door het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid", de ge mengde zangvereeniging ,,'tRozeknop- je" en het hieraan verbonden kinder koor. De verschillende nummers van het met zorg samengestelde program ma werden zeer verdienstelijk uitge voerd en oogstten een hartelijk applaus van de luisteraars. Niettegenstaande het minder gunstige weer trok dit 2e zo meravondconcert nog vrij veel belang stelling. In intiemen familiekring vierde het echtpaar C. van Tilborg-de Bruijn aan de Willem van Gentsvaart, j.l. Maandag zijn gouden huwelijksfeest. Het aantal inschrijvingen voor het ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der muziekvereniging „Sirena" te Vrijhoeve Capelle te organiseeren concours, waarborgt, naar we verne men, doorgang van dit muziekfeest, dat zal plaats hebben op Zaterdag 15 Aug. a.s. Van een in de Dreef te werk gestelde werklooze, werd aldaar een rijwiel ontvreemd. Men vermoedt, dat een landlooper, die daar in de om geving gezien is, de schuldige is. HEUSDEN. De uitgeschreven seriewedstrijden te Veen, waaraan de v.v. Juliana zou deelnemen, zijn wegens omstandigheden niet doorgegaan. Deze zullen echter op een opnieuw vast te stellen datum wor den gehouden. De vriendschappelijke wedstrijd JulianaHaarsteeg Vooruit op het terrein der v.v. Herptsche Boys te Herpt kon wegens weersgesteldhei i niet doorgaan. Deze wedstrijd zal waarschijnlijk a.s. Zon dag plaats hebben. ANDEL. Donderdag a.s. speelt Sparta II een vriendschappelijke wedstrijd tegen Wilhelmina uit Wijk. De wedstrijd wordt gespeeld op het Sparta-terrein aan de Sluis. Aanvang 8 uur (Z.T.) GESTIKT. De heer G. Jansen, agent der Am- sterdamsche gemeentepolitie, is Zon dag terwijl hij alleen thuis was, in een stukje vleesch gestikt. Toen hij niet in dienst kwam werd een noderzoek inge steld. De politiemannen, die daarmee belast waren, forceerden, naar de Tel. bericht, de deur en zagen even later tot hun groote ontsteltenis het lijk van den agent in de huiskamer op den grond liggen. De tafel was gedekt, terwijl het middageten nog op tafel stond. De vork had J. nog in de hand. Uit nog tal van andere omstandig heden kon men afleiden, dat J. in een stukje vleesch moet zijn gestikt, een conclusie, die spoedig door dr. J. v. d. Meulen werd bevestigd. Wel zeer tragisch is de omstandig heid, dat de echtgenoote van den agent juist dezer dagen met hun eenige kind naar familie te Bochutn was vertrokken. -o Moge velen het tot een plicht en een voorrecht rekenen, den blinden door het betooDen van hun milddadigheid bij deze collecte tot „licht" te zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 2