Plaatselijk Nieuws Binnenland Veilin&'berichteii Binnenlandsch weekoverzicht dat een tarweprijs van f9."het tar- wetelen rendabel kan maken. Sprekende over de aanpassing, zegt spr., dat deze eisch in de eerste plaats gesteld mag worden aan de Met agrari sche bevolking. In den moeilijken toe stand der agrarische bedrijven komt weinig verandering, de prijzen der pro ducten liggen belangrijk beneden die van 1935, terwijl de bedrijfsuitgaven gemiddeld meer gestegen dan gedaald' zijn en de verlaging der prijzen voor melk, tarwe, erwten en vlas, dat alies maakt het vooruitzicht niet rooskleurig. Vijftien normale bedrijven op de N.W. kleigronden met een gemid delde grootte aan bouwland van 36,6 H.A. en weiland 4,2 H.A. dus totaal plm. 41 H.A. hebben een gemiddelde bedrijswinst gegeven van f 44.per H.A. In 19341935 was deze bedrijfs winst f107 per H.A., terwijl toen al le gecontroleerde bedrijven in dat ge bied een gemiddelde bedrijfswinst maakte van f 76,50. Ook in 19331934 kwamen deze bedrijven boven het ge middelde. Zeven bedrijven in het Hand van Heusden en Altena met een gemiddelde grootte van .8.1 H.A. bouwland en 16,9 H.A. weiland, ga ven een gemiddeld verlies van f 11. per H.A., tegenover 19341935 een winst van f 10 per H.A. en in 1933 1934 van f36 per H.A. Er moet aangepast worden zeg gen verschillende vooraanstaande ste delijk geonenteerde personen en wij landbouwmenschen zeggen dit ook1, doch wij hebben het reeds in praktijk gebracht, zoowel in ons bedrijf als in onze privé uitgaven. De stede lijke bevolking wil de toepassing over laten aan de agrarische bevolking, en zelf daaraan zou men mogelijk1 meedoen. De prijzen der landbouw producten voor 19101914 op 100 ge steld waren Mei 1936 nog 72 en de kosten van levensonderhoud plm'. 135, dit laatste wordt toegeschreven aan de landbouwcrisismaatregelen, die het leven z.g.n. duur maken, doch deze bedragen echter slechts 6 a 8 pCt., zoodat de grootste oorzaak gezocht moet worden, in een te hoog loon peil van hen die bij de distributie zijn betrokken. Spreker zegt, dat be- drijfsraden zijn ingesteld voor den Landbouw, waar hij niet veel heil van verwacht, tevens bespreekt de Voorzitter het stelsel van verhoogde invoerrechten, alsimede de reorgani satie van den Voorlichtingsdienst, waarvan groot nut verwacht kan worden. Nadat spreker in het kort had mee gedeeld, welk1 werk door het Da- gel. Bestuur in de laatste maanden was verzet, eindigt hij Zijn rede, met de noodzakelijkheid te betoogen, om zich krachtig te organiseeren, en zich te plaatsen achter het Bestuur, tenein de gezamelijk met Gods hulp de be langen van den landbouw te kunnen blijven dienen en behartigen. De Inleiding gehouden door den heer H. D. Louwes, Voorzitter der Groninger Maatschappij van Land bouw, wordt in ons volgend nummer opgenomen. HEUSDEN. Het carillon op het stadhuis heeft nieuwe wijsjes gekregen, met het heel uur is er opgekomen: Voor mijn Ne derland. Kwart voer: Al is ons prinsje nog zoo klein. Half uur: Wij leven vrij, wij leven blij. Kwart over: Grootvaders klok. De jongejuffrouw E. Meijer al hier, slaagde te Vught voor het R.K. Mulo examen. ALMKERK. A.s. Zaterdagavond hoopt de korf balclub A.K C. alhier haar 10e ec laatste comp.wedstrijd te spelen tegen de ver- eeniging van Gorinchem. Mocht A.C.K. dezen wedstrijd winnen, hetgeen zeer wel mogelijk is, dan is bedoelde vereeniging kampioen dezer omgeving. Dus leden van A.K.C. opgepast. Zaterdag 1 Aug. a.s. zal op het terrein van mej. de wed. Dekker alhier een gecombineerd concert worden gege ven door het fanfarecorps „Nooit Gedacht" en de gem. zangvereen. „Con Amore". Dezer dagen kwam mej. Sprangers alhier met een emmer water zoodanig te vallen, dat zij een der armen verbrijzelde en geneeskundige behandeling noodzakelijk was. Bij het hevige onweder en de storm die jl. Woensdag over deze ge. meente woedde, werden in den Ippelschen hoek vele boomen ontworteld en afgebro ken en werd het electr. net op verschil lende plaatsen beschadigd, wat storing veroorzaakteook kwam er een boom op het dak van de woning van den heer Poorter terecht en richtte veel schade aan. Uit deze en omliggende gemeenten zullen in den loop van enkele dagen een ploeg vrijgezellen korenmaaiers in den Wieringermeerpolder geplaatst worden. Naar wij vernemen kunnen nog meerdere geplaatst worden. Inlichtingen hierover verstrekt de heer A. J. Pouli, directeur der arbeidsbemiddeling alhier. J.I. woensdag vervoerde de au tobusonderneming „A.L.A.D." ruim 20 arbeiders uit de gemeenten Dus sen, Almkerk en Andel, teneinde vlas te plukken te Bleiswijk en Zoetermeer. Het schijnt wel, volgens de vele aan vragen die bij den heer Piouli binnen komen, dat in het Land van Altena goede arbeidskrachten te vinden zijn. J.I. Donderdag, 16 dezer, maakte de Herv. Meisjesvereen. „Arbeid Adelt" alhier, onder leiding van, mej. Hars- hagen, per autobus van de firma Ver schoor ,een plezierreisje naar Giethoorn en omstreken. Hoewel de weersge steldheid des morgens zeer slecht was, mag toch deze dlag als goed geslaagd genoemd worden. De reis werd des morgens ongeveer 6.30 uur aanvaard over 's Bosch, Nijmegen, Arnhem, Zwol le en zoo richting Giethoorn, alwaar men omstreeks 12 uur arriveerde. Door 'de vereen, werd aldaar een boottochtje gemaakt over 'tWiede en vervolgens werd het dorp bezichtigd, hoe men elkander daar steeds moet bereiken per vaartuig, of Gondel. Des avonds werd de terugtocht over Amersfoort, Utrecht en Gorinchem ge- J nomen. Hoogst voldaan over hetgeen dien dag was genoten, arriveerde men te ongeveer 10 uur weet in de gemeen te. GENDEREN. Het noodweer, dat Woensdag middag boven deze gemeente woed de, heeft ook' hier belangrijke schade aan fmitboomen en te veld staande gewassen aangericht. Tal van boomen werden bovendien ontworteld en uit den igrond gerukt. RAAMSDONIvSVEER. Onze vroegere dorpsgenoote |Mej. A. Guitfart, werd benoemd tot tijdelijk1 leerares aan de Chr. Kweek school te Zetten. Donderdagmorgen, omstreeks half zes;, sloeg de bliksem op een paar plaatsen alhier, in, gelukkig al leen wat materieele schade aanrich tende. SLEEUWIJK. Bij het overgangsexamen aan de Handelsschool te Gorinchem wer den bevorderd van de 2e naar de 3e Mas Mej. A. Koppers. Van de le naar de 2e klas, Mej. M,. van Hees. Het diploma, werd uitgereikt aan J. C. Pelliklaan en A. Ti. den Hollander. SPRANG. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle verkreeg van het bestuur van den Ring Capelle van N. H. Jongel. vereen, op G. G., toestemming om op het terrein van haar op 25 Juli te houden landdag, bloempjes ten ver koop aan te bieden voor het plaatse lijk Steunfonds van den Chr. Best. Bond. De door de afd. Sprang van het :Ned. WerM. Verbond „Patrimoni um" gehouden geldelijke inzameling ten bate van Patrimoniumslectuur- fonds heeft f55.30 opgebracht. Doordat een luxe auto haar bocht bij het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier, te groot nam, kwam zij in botsing met den ijzeren paal van het electriseh licht, welke voor de wo ning van P. B. geplaatst is. Een fiets, welke achter opgebonden iwas werd gehavend, zoo ook1 was een der spatborden geheel ingedrukt. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Door het bestuur der Spaarver- een., gevestigd bij den heer J. van Zwietering alhier, werden deze week de gespaarde gelden ,tot een gezame lijk bedrag van c.a. f 900.aan haar leden uitgereikt. J.l. Woensdag brak' boven JSprang een hevig onweder los, ge paard met zWaren regen, ook1 vielen er flinke hagelstenen. Door den storm' die een half uur later opstak werden vele boomen ontworteld of afgeknapt, van verschillende huizen waaiden de dakpannen af, ook rieten daken wer den beschadigd. Bij de wed. B. stortte een zijgevel van een schuur in, wel ke in de tuin bij J. D|. terecht kwam, waardoor aan de tuingewassen nogale enige schade werd aangericht. J.l. Woensdag maakte, onder leiding van den heer H. de Boer, de Geref. Knapenvereen. „Samuël" een uitstapje naar Nijmegen en hare omstreken. In weerwil van de min der 'gunstige weersgesteldheid wist de leider er bij de jongens de moed in te houden, waardoor men toch een gezelligen dag had. .Om1 circa 10 uur keerden allen behouden in de ouderlijke woning terug. Het Chr. Gemengd Zangkoor „Excelsior" maakte j.l. Woensdag met een twee-tal autobussen een uit stapje naar den Haag en Schevenin- gen. 's Morgens werd een bezoek ge bracht aan het Mauritshuis, de ge vangen Poort en het Mestdagh muse um. 's Middags ging men naar het strand, doch door de ongunstige weersgesteldheid zochten vele een an der heenkomen. Om circa 12 uur keerde men in vroolijke stemming weer in Sprang terug. UITWIJK. In aansluiting van het bericht je aangaande een propagandavergade- ring der Oranjevereen. van Almkerk, welke alhier gehouden zal worden, khn nog gemeld worden, dat déz'e vergadering! a.s. Donderdagavond in de voormalige school zal gehouden worden. Door den EdelAchtb. Heer Blok', Burgemeester onzer gemeente en door den Weleerwaarden Heer Ds. Bokmla, Geref. predikant te Waard huizen is, al toezegging voor mede werking, gedaan. Op deze vergadering worden alle inwoners van Uitwijk en Waardhuizen hoven de 14 jaar verwacht. Laat daar door 'n ieder nog eens blijk' geven van liefde voor ons Vorstenhuis. VEEN. Dinsdag 21 Juli, zal door de Ned. Herv. Jongelingsver een., onder leiding van den Voorzitter een reisje gemaakt worden naar Apeldoorn Arnhem. Die Gem. Zangvereen. „Zang- lust" is voornemens 5 Aug., deel! te nemen aan het nationaal concours te Bunschoten, in de eerste afdeeling. Wegens het ongunstige weer dezer week', is het schoolreisje uit gesteld tot 30 Juli. Jlet voorïoopig bestuur van de alhier opgerichte bad- en zwemver- eeniging, is als volgt samengesteld M. Honcoop Voorzitter; A. v. d. Vel den secretaris; J. v. d. Velden pen ningmeester; H. Jonker en Joh. Son- neveld leden. Maandagavond zal in de zaal van J. v. d. Velden een leden vergadering gehouden worden. WASPIK. Door verschillende ingezetenen dezer gemeente is aan Heeren Gede- puteerde Staten het verzoek1 gericht om de vereeniging dezer gemeente met Raamsdonk (dorpte willen be vorderen. MISHANDELING EN VERWAARLOO- ZING VAN EEN KIND. De gemeentepolitie te Mill, in samen werking met de marechaussee, heelt in een ergerlijk geval van kindermishandeling en verwaarloozing ingegrepen. Op de St, Hubertsche Heide aan het begin van het uitgestrekte Peelland, woont onder de gemeente Mill en St. Hubert in een kleine boerderij het gezin van G., bestaande uit man, vrouw en 9 kinderen van 1 tot 18 jaar oud. Ofschoon het boerderijtje eenigs- zins afgelegen ligt, gingen er in de buurt schap reeds geruimen tyd geruchten, dat er zich op de hoeve een drama zou at spelen, waarvan een jongetje van 3y2 jaar het slachtoffer zou zijn. Deze geruchten zijn ook de politie ter oore gekomen en toen een onderzoek werd ingesteld, bleken de beweringen allerminst overdreven te zjjn en dat hier sprake was van een geval van kindermishandeling, dat elke beschrij ving tart. De 39 jarige moeder G.S. schijnt een bijzonderen haat te koesteren tegen haar 372"jarig zoontje Hendrik. Het kind, dat geheel normaal is en zelfs vlug van begrip, was doodsbang van zijn moeder en werd voortdurend door haar geslagen en getrapt. In de felste koude werd het kind door de moeder op zolder opgesloten, waar het dan den geheelen dag moest blijven. De vrouw schijnt er een duivelsch plezier in gehad te hebben het knaapje te kwellen. Immers, wanneer het kind zich had be vuild, werd het door de moeder onder een pak slaag gedwongen, zyn eigen fa- caliën op te eten. Het kind was ook geheel vervuild en werd nooit gewasschen en van schoone kleeren voorzien. Bij de warme kachel werd de kleine niet geduld. Soms werd hij in den vroegen morgen op hardhandige wijze het huis uitgezet, waarna hij den geheelen dag in regen en koude in de buurt moest rondzwerven. Dit bleef in de buurtschap niet onopge merkt. Wanneer het kind dorst had en om water vroeg, werd ook dit door de moeder geweigerd, terwijl zij zich zelfs niet ontzag, haar oudere kinderen tegen het kleine broertje op te zetten. Meer malen is dan ook gezien, dat de kleine jongen, om zijn dorst te lesschen, regen water uit de karresporen van den weg dronk. Het knaapje kreeg nagenoeg geen voedsel en was wel gedwongen de rauwe veldvruchten, die hij van den akker weg nam, op te eten. Talrijk zijn de keeren, dat hij op ruwe wijze werd mishandeld. Toen het kind eens ondeugend was geweest, heeft de ontaarde moeder zich niet ontzien, haar 14-jarigen zoon te dwingen, zijn broertje met een gloeiende pook de handjes te bewerken, waardoor het ernstige brand wonden opliep. In weerwil van het feit, dat het knaapje pas even 3 jaar oud was, werd hij gedwongen op het land te werken. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, moest het kind de ouderen mee helpen wieden. Wanneer hij dit niet goed deed, werd hij met stokslagen gestraft. Het is eigenaardig, dat de vader van deze kwellingen geheel onkundig was. Hij ging des ochtends vroeg naar de werk verschaffing en keerde's avonds laat terug. De mishande'ingen werden alleen gepleegd als de vader afwezig was en de oudere kinderen waren zoo bevreesd voor hun moeder, dat zij hun vader nooit iets heb ben durven zeggen. Zoo heeft het dan kunn$n^zijn, dat de moeder met haar schandelijke practijken geruimen tijd heeft kunnen voortgaan. Thans is hieraan door de politie paal en perk gesteld. De kleine Hendrik is nu onder de hoede van den vader achterge laten en de justitie zal hebben te beoor- deelen wat er met den kleine verder moet gebeuren. Tegen de moeder is proces verbaal opgemaakt. o AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat zal 4 Augustus aan besteden het afwerken van den^aarden bodem en het maken van de verharding op den Zuidelijken toegangsweg naar de nieuwe Moerdijkbrug. o beilens gemeentebestuur op ren auto reis naar as sen verongelukt. Donderdagmorgen Kalf elf reed een auto bestuurd door den Burgemees ter der gemeente Beilen, in liet ge hucht Graswijk nabij Assen, .in welke auto het college van B. en Wl en den igemeente-isecretaris van Beilen waren igezeten. Vermoedelijk door te igroote snelheid, reed de auto in een bocht, op een vrachtauto, geladen met hout. De gevolgen Waren verschrikkelijk, de burgemeester T. Froentjes en die wethouder Elevdel werden op slag ge dood. Wethouder H. Schuring Rzn. werd levensgevaarlijk, de gemeentese cretaris H. Thai en werd ernstig, doch niet doodelijk gewond. Allen werden naar het Wilhelminaziekenhuis te As sen overgebracht. AANSLAG OP; DEN KONING VAN ENGELAND. Tijdens de parade in Hyde park heeft zich, terwijl Koning Edward VIII de nieuwe vaandels aan de troepen uit reikte, een incident voorgedaan. De Koning reed te paard aan het hoofd' van. 6000 man troepen, naar het Buckingham Palace terug, luide toegejuicht door het publiek, toen een man naar voren drong en een revol ver op den k'oning richtte. Een der omstanders, een vrouw, greep den arm van den man vast, waarop een politieagent den revolver met kracht uit zijn hand sloeg, zoodat hij over de straat rolde. De man, een Schot, werd onmid- delijk gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau. De politie moest den. man tegen het publiek beschermen. De ware beweegreden is nog niet be kend. VEILING DRUNEN. Veiling van 17 Juli. Zwarte bessen 37—37,3. Roode bessen 1319. Witte bessen 913. Fram bozen 14 30. Kruisbessen 414. Drui ven 5055. Appelen 118. Peren lf9 8. Aardbeien 814. Kersen 1026. Morellen 38—41. Krombekken 817. Erwten 815. Peulen 12 16. Sny- boonen 2235. Snijboonen II 1020, Idem dubb. 1115. Boterboonen 6—11. Stamboonen 9—12. Stamprinces 1226. Wagenaars 8—12. Rattekeutels 6-41. Tuinboon 3x/g6. Spinazie 35. Sja- otte3—7. Aardappelen 2x/24. Tomaten 616 alles per K.G. Bloemkool 1018. Idem II 4—9. Idem III iy23. Roodekool 2 8. Savoye kool 14. Spitskool s/42ya, Sla 1Ji —2. Andijvie 21/2. Komkommers 4y8. Meloenen 5—22, alles per stuk. Kroten 12. Juinbos 12ys. Seldery y8y,. Peen 26y2, alles per stuk. Pruimen 130. Perziken 130170, beide per kistje. Het schijnt wel, alsof het slechte weer van de laatste week den goeden gang van zaken wil verstoren. De vreemdelingen, die eindelijk eens in grooter getale haar Nederland waren gekomen, dan in welk vorig jaar ook, ontvluchten het weer, omdat zij in eigen land óók nat kunnen worden. Onze badplaatsen, meer in het bij zonder Schevenmgen, Noordwijk en Zandvoort, lijden wel niet het minst onder dit abnormale weer. Waar het anders op Zondag en door-de-weeksche dagen pleegt te krioelen van, menschen en de breede stranden enorme mieren- hoepen lijken, liggen nu; troostelooze zandvlakten, waarin slechts de leege badstoelen en gepavoiseerde consump tie-tenten eenige afwisseling brengen. Maar het echte strandleven, de blijde gezichten van ouden, en jongen, het ge plas in het ruime sop, al deze dingen heeft men de laatste dagen moeten missen. Gasten blijven weg en in de steden is het slechts de bioscoop die welvaart bij dezen vochtigen vacan- Het is niet meer dan billijk, dat naast de sombere dingen dézer dagen ook de prettige genoemd worden. Wat dat prettige iets is, dat wij op het oog hebben een plaatsje in ons over zicht waardig te keuren, het is een zeer belangrijk en niet minder ver heugend' feit: Wie de laatste jaren in Rotterdam kwam en een bezoek aan de havens bracht, zag daar veel van, wat eens Holland's roem en glorie geweest was aan de kade gemeerd liggen: talrijke opgelegde schepen, een beter doel waar dig. Niet zoo heel lang geleden waren het er ruim honderd! Maar het kan verkeeren, gelukkig. En het i s ver keerd! Wie nu een bezoek aan die Rotterdamsche havens brengt, ziet geen opgelegde schepen meer. Hun onna tuurlijke bestemming heeft weer een natuurlijke gekregen: het verrichten van diensten voor de gemêenschap. Wel is helaas het verdwijnen van al die opgelegde schepen niet uitsluitend een gevolg van de opleving in de scheepvaart, verschillende schepen zijn naar Rusland en 'Italië verkocht en anderen weer onder sloopershanden ge vallen maar desondanks is er werke lijk verbetering merkbaar: het geheel vertoont een ander beeld. Als een don kere nacht, waarin langzaam, heel lang zaam, het morgenlicht doorbreekt Aan de scheiding in ons land' in be neden en boven dén Moerdijk is thans een einde gekomen, nu de laatste boog van de nieuwe brug geplaatst is en. het verkeer over het HoUandsche Diep dus niet meer per veerpont behoeft plaats te vinden. Hiermede is een zeer groot werk in twee jaar tijd® voltooid en een recordprestatie op het gebied van bruggenbouw geleverd, zooa,ls de wereld maar zefden heeft beleefd. Waarschijnlijk zal. reeds over eenige maanden de brug geheel gereed; zijn, maar helaas zal! het werk aan dezen zuidelijken toegangsweg tegen dien tijd niet geëindigd zijn, zoodat met de in gebruikneming van de brug dan nog eenigen tijd geduld zal moeten wor den geoefend. Dit 4s zeer opmerkelijk, wijl deze slechts 31/2 KMI. lang is en nabij' den Zevenbergschen hoek1 op den bestaan- den weg Breda,-Moerdijk aansluit, die eerst over langen tijd1 vervangen zal worden door een betere verbinding met de Belgische grens. Het is wel jammer, dat Nederland nu ook eens niet op het gebied van den wegenbouw records gaat vestigen. Onze ingenieurs zijn daartoe toch vol komen in staat, dus niets staat zulks in den weg. GAMEREN. Bij het onweer, dat Donderdag morgen boven deze plaats woedde, sloeg de bliksem in het orgel van de üroote Kerk. Hoewel de plaatselijke brandweer spoedig aanwezig was, werd direct de hulp ingeroepen van de brand weer uit Zaltbommei. Dank zij het krachtig ingrijpen heeft men het vuur tot het inwendige van de kerk weten te beperken; dit is geheel verwoest. De brand- en waterschade is zeer be langrijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1936 | | pagina 10